Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method of agent with porous matrix production on polycaprolactam base

Classifications

A61K31/00 Medicinal preparations containing organic active ingredients
View 1 more classifications

Landscapes

Show more

CS247190B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Herve Grouiller
Fabien Christ

Worldwide applications
1984 FR DK FI US IL NO DE YU EP AT ES AU GR JP KR 1985 OA CS CA PT DD ZA HU PH

Application CS8510A events

Description

Vynález se týká způsobu výroby prostředku s porézní matricí na bázi pólykaprolaktonu umožňující perorální podání léčiva.
Je známo, že při výrobě galenických lékových forem se za účelem získání fyslologicky inertní matrice používá řady látek, například derivátů celulózy, akrylových kopolymerů a polyvinylchloridu. Tyto látky sice vyhovují v případé granulace za vlhka, nejsou však vhodné pro granulaci za sucha. I když některé z těchto látek, jakými jsou například deriváty celulózy a zvláště ethylcelulóza, je možné granulovat za sucha a zpracovávat na tablety, získají se při tom matrice, které se časem rozpadají, jsou příliš lomivé a jejich ^órovitogt není nastavitelná podle oožadavků, kladených na tablety s konkrétními farmaceuticky účinnými látkami. 'Víimoto mají ethylcelulóza, akrylové kopolymery a polyvinylchlorid tu nevýhodu, že mohou obsahovat nejvýše pouze 40 farmaceuticky účinné látky, vztaženo ne celkovou hmotnost galenické formy, včetně ostatních pomocných prostředků, zejména maziv.
Z publikace 0. 3. Piti a další, J. Biomed. Mater. Res., 13, strany 497 až 507 (1979) a«-. Pharm. Sci., 68 (č. 12), strany 1 534 až 1 538 (1979) je například známo, že je možné použít pclykaprclaktónových filmů к získání podkožních implantátů, z nichž se v průběhu času uvolňuje účinné látka, в lo po dobu 3 až 12 měsíců anebo ještě déle (podle prvního z uvedených článků; str. 49f5, řádek 4) nebo 2 až 14 měsíců podle teoretického výpočtu a 20 až 200 uní podle studií in vitro i in vivo (podle druhého Článku stejných autorů a to zejména z údajů, uvedených v tabulce L a na stranách 1 537 až 1 538)-»
Tyto polykaprolaktonové filmy, určené к použití pro uvedené implantace, je možné zpracovat tak, že bu3 obsahují farmaceuticky účinnou látku inkorporovanou přímo v materiálu filmu nebo obsahují farmaceuticky účinnou látku uspořádanou mezi jednotlivými vrstvami polykaprolaktonového film* anebo jednotlivé vrstvy, mezi nimiž je uspořádána farmaceuticky účinná lé tka, se svinou do svitku, jehož km co se na obou stranách zataví, takže vznikne jakýsi zásobník s obsahem farmaceuticky účinné látky.
Žádný.z těchto typů galenických forem obsahujících farmaceuticky účinnou látku se věaic nehodí pro oerorúlní aplikaci, protož··.· se farmaceuticky účinná látka nemůže uvolnit z dané galenické formy v průběhu normálního průchodu žaludečním a střevním traktem.
Vynález si klade zo úkol nsvrhnout nové řešení výroby uvedené galenické formy granulncí za sucha tak, aby byly odstraněny výše uvedené nevýhody, e to zejména ty, které jsou spojeny s použitím derivátů celulózy, akrylových kopolynierů a polyvinylchloridu. Vynález by měl umožnit:
a) výrobu tablet, které by ae nerozpadaly při stlačení, nedrtily by se při nárazu a měly porézní strukturu, přičemž hy mohly obsahovat až 8Q % hmotnosti farmeceuticky účinné látky a
b) regulaci rozpadu tablet tak, aby se farmaceuticky účinná látka z polykaprolaktonu в ostatních pomocných látek uvolňovala v průběhu stanoven^· doby.
Řešení tohoto úkolu, při němž mé být použito polykaprolaktonových granulí, se liší od použití implantovaných pnlykaprolaktonových filmů, protože farmaceuticky účinná látka má být uvolněna v průběhu průchodu žaludečním a střevním traktem z mezer mezi jednotlivými granulemi polykaprclaktonové matrice я tedy mnohem rychleji, než je tomu v případě, kdy je farmaceuticky účinná látke inkorporována do pclykaprolaktonového filmu.
Cílem vynálezu je navrhnout nov? : inertní matrici pro perorální aplikaci léčiv ve '‘or-.iiě tablet a reculovstolno.i nórovitostí tvrdostí.
Výše uvedené nedostatky nemá způsob výroby prostředku ptlyklprtllktsot umožnujcí perorální podání léčiva, jehož granuluje směs, po^kap^^^^n, maící vzorec s porézní oaaticí na bázi podstata spočívá v tom, že se + (Cli^-CO-C , kde n znamená čísl'·) mezi 17 a 61>, kry stalin^tu alespoň 75 v rozmezí 50 až 500/uo, maži .va, zvláčnovadla a alespoň jednu rezidující směs se podrobí tlaku 0,1 až 2 MPa a rezitující °C po dobu nejvýše 2° minut nebo/a působní vytokofrzkvzn25 GHz po dobu nejvýše 60 s, s výhodou v rozmezí 10 až 60 s a střední velikost částic ^rmaeeet.icty účinnou látkt, tablety se podrobí tepelnému zpracovéní při teplot 4570 čního pole o frekvenci 1 MHz až
S účinné výhodou granulovaná směs látky, vztaženo na celkovou hmoi^c^í^t granulované si^ěš obsahuje nejvýše.80 % hmotnosti alespoň jedné farmaceuticky výhodou granulovaná 3měs obsahuje 0,1 až 2 % hmotnotSi, s výhodou 0,5 % hlootnotSi, ooiívi, vztaženo na celkovou hmoonost granulované stOss.
výhodou granulovaná směs obsahuje 0,1 až 2 £ hmotnost, s výhodou 0,5 % hootnotSi, zvláčnovaHa, vztaženo na celkovou hmoonost granulované simas.
Pod pojmem farmaceuticky účinná látka se zde rozumí jakákoliv léčebně účinná sloučenina. Pod pojmem prostředek se zde rozumí jakýkooiv prostředek, který obsahuje flroacezticky účinnou látku spolu s fysiolcgicky inertním nosičem a případně s dalšími pomocnými látkami, jakými jsou například ooaiva a zv^č^vaHa. Pod pomniem inertní ooarice se zde rozumí mařice, která se v organismu nevstřebává a která nereaguje s účinnou látkou ani s kapalinami organismu pacienta, kteéému byla podána.
Inertní ooarice podle vynálezu pro perorální aplikaci flrolcezticky účinné látky je vytvořena z polyklprtllktc)ot se střední medekulovou Ηο^ο^Ι v rozmezí 2 000 až 70 000 ve formě grani^í se střední velikostí šásí-ic 50 až 500 00 a s krystaliniku ala spon 75 ».
Polyk^^la/Cnnem používaným při výrobě ooarice podle vynálezu je po^^psil-on-klprtlaktto) obecního vzorce
-f- (CH2)rco-o , kde n znamená číslo mezi 17 (v případě m^oel^i^^lové Ьюо^о^! 2 000) a 615 (v případě molekulové Иоо^о^! 70 000).
výhodou. se pohybuje střední molekulová hmoonost výhodou až 45 000 a krystalioita pslykaprolaktont te t polyklpftlaktsnt v rozmezí 30 000 pohybuje v rozmezí 80 až 95 &.
3a účelem regulace рого^^з1.1 a tvrdost rooateiál podrobí uvedené ooarice se postupuje tak, že se
a) tepelnému zpracování při teplotě 45 až °C po dobu nejvýše 20 minut nebo/a
b) s, s působení vysokofrekvenčního pole s frekvencí v rozmezí 1 MHz až 25 GHz po dobu výhodou 10 až 60 s.
Stlačením granulátu se dosáhne vzáeemnéht shluknul granit osaTÍce meei sebou a/nebo granit mařice, farmu eiicky účinné látky a dalších pomocných látek; mimoto se dosáhne souuržrn>osi výsledného produktu a současně určité pórooVtosti, která je závisí: na stupni stlačení. Toto stlačení se provádí t^kem 0,1 až 2 MPa.
Velikost pórů matrice a jejich množství je možné upravit uvedeným tepelným zpracovériím nebo působením vysokofrekvenčního pole. Při uvedeném tepelném zpracování je nutné použít teploty vyšší než 70 °C. Tepelné zpracování poskytuje z větší části povrchovou tvrdost, zatímco znracováním vysokofrekvenuním polom se dosáhne tvrdosti v celé hmotě matrice. V případě obou typů zpracování se získá matrice, jejíž střední průměr pórů, tvořený mezerami mezi zrny polykaprolaktonu, je 100 až 0,002ýum při velikosti zrn polykaprolaktonu >00 až >0^m.
Způsob výroby porézní galenlcká formy pro perorální podání obsahující farmaceuticky účinnou, látku, matrici z polykaprolaktonu a ostatní pomocné látky, například maziva a zvláčňovadla, se tedy provádí tak, že se postupně:
a) granoluje směs obsahující polykaprolakton se střední molekulovou hmotností 2 000 až 70 000, farmaceuticky účinnou látku, mazivo, zvláčňovadlo a popřípadě další pomocné látky za vzniku prášku, jehož částice mají střední velikost 50 až 500^um,
b) výsledný prášek se stlačí pod tlakem 0,1 až 2 MPa a potom se
o) provádí další zpracování, zahrnující
a) tepelné zpracování při teplotě 45 až 70 °C po dobu nejvýše 20 minut a/nebo
b) působením vysokofrekvenčního pole o frekvenci 1 MHz až 25 GHz po dobu nejvýše b0 s, s výhodou po dobu 10 až 60 s.
Způsobem podle vynálezu je možné získat galenickou formu obsahující až 80 % hmotnosti farmaceuticky účinné látky. Získané tablety mohou obsahovat kromě polykaprolaktonu a farmaceuticky účinné látky jednu nebo větší počet známých pomocných látek; jde zejména o maziva, jako například stearen sodný, stearan hořečnatý nebo stearan draselný, a zvláčňovadla, zejména koloidní oxid křemičitý; dále mohou být v tabletách obsaženy aromatické látky a/nebo barvivé.
výhodou se použije 0,1 až 2 % hmotnosti, zejména 0,5 ъ hmotnosti, kluzné látky, vztaženo na celkovou hmotnost granulované směsi. S výhodou se použije 0,1 až 2 % hmotnosti, zejména 0,5 hmotnosti, zvláčňovadla, vztaženo na celkovou hmotnost granulované směsi.
V následující části popisu vynálezu bude způsob podle vynálezu popsán na konkrétních příkladech provedení, přičemž tyto příklady mají pouze ilustrativní charakter.
Příklad 1 •Jranuluje se směs se střední velikostí částic 125 až 200 ^um a s obsahem <?9 ,ó hnotnosti polykaprolaktonu s následujícími vlastnostmi:
obecný vzorec: ( í ) ,-GO-O , kle n je 3S»0 (střední hodnota);
teplota meknutí: 58 hustota: 0,2 střední molekulová hmotnost: 40 000 velikost granulí: 1 Zj ež 200/am kry stelinita : bó *,y hmotnosti chloridu drastl néh:·,
0,5 hmotnosti stearanu huřečnatélio a
0,5 'л> hmotnosti kcloidníhe .vxidu křemičitého.
Ze získaného granulátu se lisováním při tlaku 0,3 MPa vyrobí tablety o průměru 12 mm a hmotnosti 350 mg. Tyto tablety se potom podrobí tepelnému zpracování při teplotě 68 °C, přičemž se doba tohoto zpracování obměňuje, aby bylo možné zjistit vliv doby trvání tepelného zpracování na tvrdost tablet. Získané výsledky jsou ve formě křivky znázorněny na obr. 1 , kde tvrdost je nanesena na ose pořadnic a vyjádřena v kg a doba tohoto tepelného zpracování je nanesena na ose úseček v minutách. Je možné pozorovat, že matrice se nerozpadají ani nelámou a v případě uvedeného tepelného zpracování stačí 15 minut tohoto zpracování к dosažení maximální tvrdosti.
Příklad 2
Použije se suchá granulační směs se střední velikostí částic 125 až 200 yim s obsahem následujících složek:
% hmotnosti polykaprolaktonu z příkladu 1, % hmotnosti chloridu draselného,
0,5 % hmotnosti stearanu hořečnetého a
0,5 % hmotnosti koloidního oxidu křemičitého
Z granulované směsi se vyrobí tablety o průměru 12 mm a o hmotnosti 350 mg při použití tlaku 0,3 MPa. Získané tablety se podrobí tepelnému zpracování při teplotě 6tí °C, přičemž doba zpracování se mění, aby bylo možné sledovat její vliv na uvolňování chloridu draselného.
Získané výsledky jsou znázorněny na obr. 2, kde doba uvolňování chloridu draselného na ose pořadnic je vyjádřena v hodinách jako funkce doby tepelného působení, která je uvedena na ose úseček v minutách. Je možno uzavřít, že uvolňování chloridu draselného probíhá podle Higuchiho zákona a že maximální doby uvolňování chloridu draselného se dosáhne po tepelném zpracování trvajícím 14 minut. Je tedy zřejmé, že toto tepelné zpracování prodlužuje dobu uvolňování účinné látky 3krát.
Příklad 3
Při použití práškového polykaprolaktonu s následujícími vlastnostmi:
n: 300 (střední hodnota) hustota: 0,2 molekulární hmotnost: přibližně 36 0U0 velikost částic: 100 až 400 kristalinita: 93 % se získají tablety o průměru 12 mm a o hmotnosti 350 ing, které uvolňují chlorid úrust-lný způsobem, popsaným v příkladu 2, přičemž tepelná zpracování při teplotě bo °C se nahodí působením vysokofrekvenčního pole (2 450 MHz, 100 ’/V), a obměňuje se doba působení tohoto pole. V tabulce I je uveden vliv doby působení uvedeného pole na kin^tiKu uvolňování chloridu draselného.
Tabulka I
Vliv doby působení vysoko frekvenčního pole na dobu, při které se uvolní 50 '% hmotnosti z celkového obtahu chloridu draselného v tabletách připravených podle příkladu 3
Doba působení (s) Doba nezbytná k uvolnění z celkového obsahu KC1
Při výrobě tablet způsobem podle příkladu 3 byl studován Hovací cyklus tablet a výsledky, které byly získány, umonniy ^^з1пс^0^-П křivku zobrazenou na obr. 3. Tento lisovací cyklus, reprezentovaný posunem razoiku (osa úseček) vyjádřený v mm a ísoovací silou (osa pořadnic) zahrnu je etapu AD sbrnuuí granulí do vzájemného styku, ísoovací etapu BQ e vyhazovači etapu JDA. Ve vztahu k l-so^v^ání klasických tablet je zjištěno, že etepa shrnciuí grandi do vzájemného styku je velmi důležitá a že zde nedochází ke srážení tablet. Je možné poz o rov a t, že maarice podle vynálezu maí zvýšenou plassicitu a že si zachooááají 3vé geornettické uspořádání, zatímco tablety, vyrobené klasckkým způsobem, se po opuštění tabletova^ho stroje poněkud vyaduí.
Tytéž tabletky pak byly pouužty ke sledování vlivu tlaku na stálost iaarice a oa její tvrdost· Získané výsledky, které jsou uvedeny oa křivce z obre. 4, uváděj na ose pořadnic tvrdost jako funkci tlaku na ose úseček. Z výsledků je zřejmé, že se tablety vivvee tlaku pouze deformuj.
Příklad 4
Pi suché gceoulaoi se pouužje směsi se střední veeikostí částic 50 až 500 ýum s obsahem následduícich složek:
10, 20 nebo 40 % heoorioosi verapn^ilu,
0,5 , hmotnost. sternnu horečnatého,
0,5 X ktltidoíht oxidu křemičitého a
89, 79 nebo 59 x hmotoosi polykaprtlaaktsol s oásleduuícíii vlastnostmi: o: 400 (střední hodnota) teplota m^ěknutí: 60 °C hustota: 0,2 m^oe^i^^tová hednoos: přibližně 45 000 velikost čássic: 50 až 5o0 yum krysselicita: 91 X.
Ze získaných grandi se vyrobí tablety o průměru 12 mm-a tlouštce 3,2 až 3,5 mm pod takkee 1,p MPa. Tyto tablety, které obs^auj 40 íb hmotnotii ver^aiunu, se podrobí tepennému zpracováni při teplotě 60 °C po dobu 10, 15 nebo 2C minut. Potom se iiěí doba T]/2 uvolňování 50 x z celkového моШу! verepemill v každém typu tablet. Výsledky tohoto testi jsou uvedeny v oásleddUící tabulce II. Z výsledků uvedených v této tabulce je zřei, že při ^ová^ní zodobu po'dle vynalezu je mo^é ce^dovat dobu uvolnováni , účinné látky ze získaných tablet.
247^90
Tabulka II
Doba uvolňování 50 Λ hmotnotli způsobem podle příkladu 4 z celkového onotsSví verapamilu v tabletách, vyrobených
Obsah verapamilu Doba tepelného Doba uvolnění 50 л>
(56 {ηοο^ο^ΐ) zpracování (min) z celkového množsv tbshžboér.t verapamílu (min)
1 0 0 250
20 0 240
40 0 1 1 0
40 1 0 1 85
40 15 260
40 20 210
Příklad 5
Způsobem podle tablety, které mojí příkladu 4 za poožití následující složení:
polykaprolaktonu podle příkladu 4 se připraví % ^поити hmo0notSi
0,5 56 hmotnotSi steacanu horečnatého
0,5 56 hInoOnotli koloidního oxidu křemičitého polykaprolaktonu feoofibrátu
Studie kioetiky uvolňování fenofi-tirátu (2-t4- (4-chlorЬeozoyl)fenoxyJ-2-meethlilOprtpylpotpitnát) ukazuúí, že je možné regulovat in vivo dobu uvolňování účinná látky.
Příklad 6
Způsobem podle příkladu 3 se připraví tablety s řízeným uvolňováním účinné látky, přieeož tyto tablety mojí následo^cí složení:
% hmoonnoli kyseliny a-^-ÍA-c^obbnnzoyl)fnooxyJ-2-methylpooponnové % hooonooli polykaprolaktonu z příkladu 3
0,5 56 hmotnosli stearanu horečnatého a
0,5 56 hIno0nosli ko^iáního oxidu křemičitého.
Příklad 7
Způsobem podle příkladu 4 se připraví tablety, kteří -obsahuj kyselioy 2-[4-U-cř^o^^fh-hydroxy^nzyl)fotoxyJ-2-methylptoptontvé p^l^ap^l-aktcmu 59 % hmoonosli
56 hmotnosli
0,5 Ž ^οο^ο^ι stearanu hořečnatého a
0,5 hmo0nosli ^Ι^ί^ί^ ooidu křemičitého

Claims (2)
Hide Dependent

1. Způsob výroby prostředku s porézní matricí na bázi polykaprolaktonu umožňující perorální podání léčiva, vyznatující se tím, ňe se granuluje směs, obsatující polyktprolakton mající vzorec 4 (CH2)5-CO-O , kde n znamená číslo mezi 17 a 615, krysta^nitu alespoň 75 % a střední velikost částic v rozmezí 50 aň 500 yum, maazva, zvláUuovadla a alespoň jednu farmaceeticky účinnou látku, rezzutující směs se podrobí tlaku 0,1 aň 2 MPa a ^ζ^^^οί tablety se podrobí tepelnémq zpracování při teplots 45 aň 70 °C po dobu nejvýše 20 minut nebo/a působní vysokofrekven^ níUo pole o frekvenci 1 MHz aň 25 GHz po dobu nejvýše 60 3, s výhodou v rozmezí 10 aň 60 s.
2. Způsob podle bodu 1 , vyzna^^cí se tím, ňe granulovaná směs obsahuje nejvýše
80 '/o Uoo0nn.sti a?_espou jedné ftrmaceuticky účinné látky, vztaňeno na celkovou Umottnost granulované srněss.
3. Způsob podle bodu 1, vyznáa^uící se tím, ňe granulovaná směs obsahuje 0,1 aň
2 /i Umttnssi, s výUodou 0,5 Umotnnsst, maaiva, vztaňeno na celkovou Umoonost granulované srněss.
4. Způsob podle bodu 1, vyznajutící se tí^m, ňe granulovaná směs obsahuje 0,1 aň
2 ъ UmoStnstiJ s výUodou 0,5 íá Urmonnost, ^ШмуэЛв, vztaženo na celkovou Ummonost granulované sidOsí.