CS235305B2 - Filtering device especially for drinks - Google Patents

Filtering device especially for drinks Download PDF

Info

Publication number
CS235305B2
CS235305B2 CS83512A CS51283A CS235305B2 CS 235305 B2 CS235305 B2 CS 235305B2 CS 83512 A CS83512 A CS 83512A CS 51283 A CS51283 A CS 51283A CS 235305 B2 CS235305 B2 CS 235305B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
filter
carriers
sludge
filtrate
clamping
Prior art date
Application number
CS83512A
Other languages
English (en)
Inventor
Helmut Schafft
Original Assignee
Helmut Schafft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Helmut Schafft filed Critical Helmut Schafft
Publication of CS235305B2 publication Critical patent/CS235305B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D25/00Filters formed by clamping together several filtering elements or parts of such elements
    • B01D25/22Cell-type filters
    • B01D25/26Cell-type stack filters
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D24/00Filters comprising loose filtering material, i.e. filtering material without any binder between the individual particles or fibres thereof
    • B01D24/02Filters comprising loose filtering material, i.e. filtering material without any binder between the individual particles or fibres thereof with the filter bed stationary during the filtration
    • B01D24/04Filters comprising loose filtering material, i.e. filtering material without any binder between the individual particles or fibres thereof with the filter bed stationary during the filtration the filtering material being clamped between pervious fixed walls
    • B01D24/042Filters comprising loose filtering material, i.e. filtering material without any binder between the individual particles or fibres thereof with the filter bed stationary during the filtration the filtering material being clamped between pervious fixed walls the filtering material being held in a flexible porous bag

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Filtration Of Liquid (AREA)
  • Filtering Materials (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)

Description

(54) Filtrační zařízení, obzvlášť pro nápoje
Filtrační zařízení sestává z tlakové nádoby s vertikálně nad sebou uspořádanými fittaačními nosiči pro vrstvu zrnitého filtaačního mateaiálu.
Aby se udržel fiXrační výsledek nezávisle na proudových, tlakových a teplotních výkyvech fixovaného mádla, tvoří každá vrstva fi.irai^J^ní^h^o materiálu uzavřená pouzdrem, propustným pro kal a nepropustným pro fiX^ční prostředek, fiXrační vložku, která je nahoře a dole doléhajcími fit^en^rni nooiči stlačena konstantním tlakem. Pro přívod kalu, případně pro odvod fiXrátu jsou mezi fixační vložkou a oběma doléhajícími fiXaačními nooiči upraveny knnály.
Vynniez se týká filtračního zařízení, obzvláště pro nápoje, sestávajícího z tlaková nádoby s vertikálně nrd sebou uspořádanými fittrs&ími nooiči pro vrstvu v podstatě zrnitého filtračního mareriálu.
U známých filtračních zařízení tohoto druhu se práškovitý, zrnitý filtrační martrtál, případně filtrační pomocný mátaná!, zpravidla křemenna, nr plavu je na jednotlivá filtrační nosiče, aby se umoonilo vytváření fittračního koláče. Jako nosné médium k naplavování fittračního materiálu, případně pomocného fittračního шоШ^^, se používá čistá kspsrina, například voda, přičemž tato kapalina musí být na začátku filtrace'vytěsněna čištěnými kaly. Při naplnění tlakové nádoby kapalinou pro předběžné naplavení se sice dosáhne stoupaaící kapalinou bezvadného odplynění tlakové nádoby, následým vytěsňováním pomocí čištěných kalů dochází však k vytváření smOsí naplavovací kapaliny s kaly, což vede ke ztrátám filtrátu a k podstatnému obohacení odtokové vody škodlivými látkami. Obdobné nedostatky vznikají také po skončené filtraci, protože se kapalina, potřebná k vytěsnění kalu z fittračního koláče, opět smísí s kalem, případně fUtrtem. Mimo to nastává další nebezpečí, že se Látky, nashromážděné a vyfiltoované ve fUtra^ím koláči uvolní a znečistí odtokové vody.
Mimo to filtrace závisí na vytvoření ' fittračního koláče, takže musí být během filtrace stále přiváděny čerstvý filtrační mátaná!, případně pomocný filtrační matanál, aby se povrch filtračního koláče neustále obnovoval a tím se prostupný. Mimo to je vytvoření takového fittračního koláče poruchové pro výkyvy proudění, tlaku a teplot, což ztěžuje udržení stejných filtračních výsledků.
Vynniezu byla stanovena úloha zabrán nt těmto nedostatků a zlepšit' filtrační zařízení již popsaného druhu trk, aby se nejen zmeenily náklady spojené s napltioirnío fittračního naplav^áním fittračního matanálu, případné pomocného filtračního matanálu, a odstranily se tím spojené nevýhody, nýbrž aby se také zmoučí filtrační účinek nezávislý na proudových, tiskových a teplotních výkyvech.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že každá vrstva fittračního matanálu je obklopena pouzdrem propustným pro kal a nepropustem pro filtrační мreriι^:L a tvoří tak filtrační vložku, která je stlačena nahoře a dole doléhajícími filtračními íooíčí konstwtním tlakem, přičemž mmzi každou filtrační vložkou a oběma fittračními íooíčí jsou upraveny kanály pro přívod kalu, případná pro odvádění filtrátu.
Vzhledem k tomu, že vrstva filtračního matanálu, uzavřená pouzdrem, nepropustným pro filtrační matanál, tvoří filtrační vložku, stlačenou nahoře a dole doléhajícími n^ročními íooíčí, je zajištěna soudržnost zrnitého fittračního mátaná lu za všech provozních podmínek, takže přes zrnitý charakter fittračních vložek se získá účinek sintrovaného fittračního matanálu, aniž by se jinak projevily jeho nevýhody, které především spočívají v jeho omezeta motnitSi iegenerace, protota pevta Wtty fi^ovaata^ kalu proniknou póry sintrovaného mátanou a tam se trk pevná usadí, že se nedají odstranit ani při velmi značném zpětném proplachov^. V důsledku opouzdření zrnitého filtračního metannu se u vynálezu účinně zabrání tomu, aby větší pevné látky pronikly pouzdrem k fitrrčnníniu mareriálu. Pevné látky, které se naplaví k filtrační vložce, se mohou velmi črsto uctytit v důsledku charakteru povrchu fittračního takže se všechny pevné látky při zpětném proplacKování což vede k úplnému vyčištění, případně regeneraci, která se pří existenci organických látek provede odležením pomocí alkalického rozpouštědla.
V důsledku soudržnosti filtračních vložek, eané jejich tXalcovým sevřením, zůstávají nezměněny filtrační ilt8ti0ttil závislé na geome^ri vrstev filtračního matanálu při vě^h provozních stavech, čímž se udržuj stejné filtrační výsledky. Filtrační složky ze zrnitého fittračního motarirlu, jehož částečky jsou v důsledku přibližně konstantního tlakového zatížení navzájem neposu^ě pevně drženy, a proto není nutné nap^vování filtračního prostředku kapalinou. Kaapainr, nalézající se ve filtračních vložkách mezi f^treCními nosiči v tla kové nádobě, může být odplyněna filtrovanými kaly, které jsou přiváděny kanály mezi filtrační vložkou v filtračními noniči do filtrační vložky, procházejí pak filtrační vložkou v jsou odváděny jako filttát na dmhé slťvně filtrační vložky, přičemž plyn nalézající se v tlakové nádrži je v důsledku vertikálního uspořádání vytlačován beee ebylku směram vehůru. Nežádoucí odvádění' filtrátu s napl^ovací kapalinou odpadá se všemi souvisejícími nevýhodami.
OOzzvášl jednoduchá konsltukce f^^ačního zařízení se podle dalšího pravedeni vynálezu dosáhne Um, že mezi jednotlivými filtaačními vložkami je upraven společný filtrační nosič. Tímto opalřením se dosáhne velmi kompeakní konslrakce filtru, přičemž by však mělo býl evlášl předem ptováděno htubé ' čiření kalů, aby filtrační vložky, kteté se rbzv0ášt hodí pto jemné čiření, nebyly 'evtěžovány hrabými podíly pevných lálek.
Je-li spodní filtrační nosič filtrační vložky vyhořen ve hatu síla a je-li pevně opřen o horní, pto fUtrál nepropustný, filtrační nosič pod ním ležící filtrační vložky, při ponechání kalového pros^ra, může býl prováděna dvoustupňooá filtrace s hrubým a jemným čiřením, jelikož sítově vyhořený filtrační nosič hrabě odloučí pevné láHy, kteté eůslávají v kalovém pros^ra mezi síoovým filtranim nosičem a pod ním, ležícím, pra fiHτΖ1 neprapustným, fittvaδním nosičem a mohou být ledy při zpětném praplachování vynášeny bee poHží e loho^ kalového proslom. Pevné opření sítově 'vyhořeného fitraačníhr nosiče o horní filtrační nosič pod ním se nalézavící filtrační vložky je přitom podstvlné proto, aby bylo možno filtrační svazek držel mezi fil^aCními nooiči doBl^ečně sevřenou.
Je-li sítově vyhořený filtrační nosič hořen děravanou deskou nebo podobně, naslává nebezpečí, že se odlučované hrabé pevné lálky zvkkíní v ohotech filtračního nosiče, lakže ^shanění léchlo pevných lálek pomocí proplachovacího poslupu není již možné. Aby se s jistotou zvbránilr lakovému ucpání sítového fittvaδníhr nosiče, může býl přítokový povtch loho^ sítového fittvačníht nosiče překryl filtrační placheUou, což zabrání vniknutí htubých pevných lálek do ovlm! snového fitrvaδníhr nosiče.
nosiče jsou zpravidla umíslěny na svislé slředové hřídeli Hákové nádoby. Tato známá konslrakce dovoluje vyvození polřebného Hvku na filtrační vložky obzvlášl jednoduchým způsobem, když se filtrační nosiče, axiálně posuvně uložené na slředové hříde, upnou mmzi dvě s^hovací hlavy, z nichž jedna je pevně spojena se slředovou hřídelí a drahá, posuvná, je propojena s upínacím náhonem. Pomocí upínacího náhonu může býl naslaveno žádané Hakové zatížení, Heté působí přes stvhrovcí hlavy na filtrační nosiče v z nich je přenášeno na filtrační vložky.
Aby se zabránilo posuvům uvnilř filtračních vložek v Ш změnám, pokud jde o £-π^-γ^kou konstrakci lách^ vložek, mají býl Haky uítšovány přibližně konstantní nezávósle na lepl^ních v Hákových pornmrech. Jsou--i vyvozené Háky ve stenáni se vznikajícími Hákovými zm^i^í^i^i, například v důsledků lepl^ních výkyvů velké, může býl dosaženo vytovnání neměnným předpěHm filtvačních vložek. Je-li však vliv lakových Hakových změn nezvnedbbVelný, musí býl tdpЪrOddjjcí změnou předpětí Hákový pokles v oblasti nádrže vyravnám. Toto může býl dosaženo velmi jednoduchým způsobem Um, že upínací náhon sestává z pracovního válce, kletý je poháněn Hákovým médiem. Neeááósle nv měnících se Hákových pom^jTech se lakovým pracovním válcem dosáhne konstantní Hvk pra filtrační vložky, lakže jsou vyloučeny změny poloh v p^evrshení svnitř filtračních vložek.
Namislo pracovního válce může býl pobilo upínací pružiny, pokud dtáhv nasl^ení zůslává zvnedbaVelně maVá.
Aby se utvořily obzvlášl příznivé poměry pro odplynění tlakové nádoby nebo úplné vypuštění kapaliny z tlakové nádoby, mohou být podle dalšího vytvoření vynálezu filtrační nosiče a filtrační vložky provedeny jako směrem vzhůru otevřené duté kužele. Plyn, nalézající se v tlakové nádobě, je protlačován směrem vzhůru čiřeným mediem, aniž by se mohl shromažďovat v mrtvých prostorech. Obráceně může kapalina při zavzdušňování tlakové nádoby odtékat z fi.irrí^č^ni^ch svazků beze zbytku směrem dolů. Při úhlu otevření dutých kuželů mezi 90° a 150° se zírají podmínky» při nichž je zaručeno jak rozdělení kalu do filtračních vložek, tak také výhodné proudové poměry.
Filtrát musí být samozřejmě odváděn v oblasti horního okraje vzhůru otevřeného dutého kužele, má-li přívod kalů do nádoby podporovat odplynění tlakové nádoby. V této souuislosti se vytvoří jednoduché konstrukční podmínky, ústt-li kanály mmzi ^^гвСпЫ! vložkami a shora doléhajícími filtračnímS nooiči pro odvod filtrátu, vždy do prstencovítého sběrného potrubí, v obbasti vnějšího okraje filtračního nosiče. Aby se získalo nad povrchem filtračních svazků rovnoměrné proudění odváděného fi^ir^á^t^u, může být prstencoví té sběrné potrubí napojeno na odtoková potrubí, rovnoměrně rozdělená po obvodu a axiálně probíhající.
Jsou-li kanály mmzi fitraačními vložkami a dole doléhajícími filtaannímS nosiči napojeny nejméně na jeden přívodní kanál v obbasti vrcholu dutého kužele, může být přiváděná kapabina tímto přívodním kanálem také beze zbytku odtékat. Kaly mohou být samozřejmě odváděny také v obblftati vnějšího okraje dole doléhajícího filtračníao nosiče do kanálů mmzi tímto fitraBním nosičmm a ШгргЫ vložkou, čímž se dosáhne lepší rozdělení proudění do f^^ační vložky.
Kanály mmzi vložkami a.fiiraačními nosiči slouží k rovnoměrnému přívodu kalu k ГПГгвПпЫ vložkám a k odpovídajícímu odvodu fiiraátu z celé obbasti f^^ačních vložek. Těmto požadavkům může být nejlépe vyhověno, jsou-li kanály mezi f^^ačními vložkami a fitraačními nosiči tvořeny žebrovitou mřížkou na povrchu fil^aCních nosičů, jelikož se touto žebrovitou mřížkou získá jednoduchými prostředky kanálová sil, která se rszprostírá přes celý povrch filtračníca vložek.
Vzheldem k tomu, že Г.^ггВп! vložka sestává z práškooitěao, popřípadě zrnitého filtračního mat^e^^á^lu, který nemá žádnou tvarovou pevnoot, muuí být fi^ir^a^ční ma^rtá! před vložením do tlakové nádoby uveden do požadovaného tvaru. To lze,provést tak, že se fi^lr^a^ční мГ6^г^Г.0:1 před svým opouzdřením spojí rozpustným, výhodně ve vodě, pojivém do tvarového tělesa. Toto tvarové těleso muuí být vsazeno do tlakové nádoby mmzi dvěma fiiraačními nostči. Mimo to muuí být po vyvození potřebného tlaku, nutného k sevření filtraččíca vložek, pojivo opět z filtračnías mareriálu vyloučeno, což se bez obtíží provede propláchnutím odpovídajícím rozpouštědlem.
Dedší možnnst zajištění tvarové peirnosťi fil^aCních vložek je ta, že se filtrační mrerté;l se svým pouzdrem napne na tvarově stálý napínací kužel, takže upínací síly zaručují tvarovou soudažnost fiirrační vložky, přičemž základní tvar je dán napínacím kuželem. Po vložení fiiraační vložky, nasazené na napínací kužel, do tlakové nádoby, musí být napínací kužel odstraněn, aby bylo možno na jeho místo namontovat příslušně vytvarované fiirrační nosiče. Za tím účelem musí být upínací síly zrušeny a odlehčena fiirrační vložka, podepřená dříve vsazenými fitraačními nostčt, čehož se dosáhne tím, že je napínací kužel vytvořen dutý a je možno jej rozděllt přibližně podél osy pláště, čímž . může být zmenšen jeho průměr a upínací kužel může být bez silového působení na filrrační vložku od ní oddělen.
Předmět vynálezu je sch^mU-oky znázorněn na výkrese, kde značí obr. 1 filtrační zařízení podle vynálezu ve zjednodušeném tviséém řezu, obr. 2 příčný řez fi^aa^íml vložkami fi^^čního zařízení ve větším měěítku, obr. 3 provedení konstrukční varianty fi^^čních vložek sdppnidθrící obr. 2, obr. 4 filrrační vložku nesenou napínacím kuželem v řezu a obr. 5 řez obr. 4 podle čáry V-V z obr. 4.
235 305
Jek je patrné z obr. 1, sestává filtrační zařízení v podstatě z tlakové nádrže J_, v níž je umístěna svislé středové hřídel 2, na níž jsou upraveny filtrační vložky 4, nesené fittačnními nosiči J a vsazené mezi dvě stahovací hlavy 2 e 6. Obě stahovací hlavy 2 a 6 jsou přitom tvořeny přítlačrým tělesem 2 ve tvaru dutého kužžle a přírubovým ddlem 8, uložerým na středové hřídeli 2, o nějž se mohou opírat přítlačné tělesa J. Zatímco přírubový díl 8 stahovací hlavy 2 je na středové hřídeli 2 posuvný v rozsahu narážek, opírá se přírubový díl 8 stahovací hlavy 6 pomocí stavěčích šroubů 2 o středovou hřídel 2. Pomooí stavěčích šroubů 2 může být tak při dosednutí stahovací hlavy 2. na narážku vytvořeno na fiir^ační vložky 4 mezi fi^ačnními nosiči 2 predpéěf.
Vzhledem k tomu, že mé být zabráněno každému posuiutí částic zrnitého fitraačního ma^erá^ uvitě ^dračních vložek 4, mmuí být částice fidaačního materiálu dohromady drženy z vnějšku vyvolanými silami, přičemž měěncí se poměry v oblasti mmdia, proudícího f^tra^ními vložkami , nesmí vést v žádném případě k přernmstění částic fidaačního materiálu. Z tohoto důvodu se každá v úvahu přicháázeicí tlaková změna , vyrovnává odpoovddajcí změnou tlak!, působících na ^drační vložku I- Za tím účelem je stahovací hlava 2 spojena s upínacím náhonem 10, který je tvořen pracovním válcem 11. sestávajícím z prstencovitého pístu 12 a válce 14· 'Úprava je pdtom provedena tak, že prstene o vdý pCst 12 se pevně opírá o skříň 12, upevněnou pomocí příruby na · tlakové nádobě 1, a válec 14 tlačí na stahovací hlavu 2, vedenou axiálně posuvně po středové hřídeli 2, při oh^an^ení pomooí narážek, je-li pracovní válec 11 poháněn z potrubí 15 tlakového médda. Přes potrubí 16 tlakového mědda, které je stejně jako potrubí 15 tlakového média střídavě napojeno na zdroj tlakového média a zásobní nádrž tlakového mmdia, může být pracovní válec , 11 poháněn v obou směrech, přičemž však zůstává zachováno nejmenší predpětí mezi stahovacími hlavami 2 a Ž, jelikož stahovací hlava 2 v tomto případě doléhá na narážku.
Jak je zřejmé z obr. 2, jsou fidrační nosiče 2 vytvořeny jste o směrem vzhůru otevřené duté kužele, těsně doléhájící na přítlačná tělesa 2, přičemž s výjimkou koncového filtračního nosiče 2 je ke každému ^drčnuímu nosiči 2 přiřazena horní a spodní fiirrační vložka 4, ke které jsou mezi nehoře a dole doléhajícími fitraanními nosiči 2 jíž popsaným způsobem stlačeny přibližně konstantním tlakem. Filtrační vložky 4 jsou tvořeny kal propouttёjícím a fiirrační m^^erál nepropo^tě jícím pouzdrem 17 , které obklopuje fidrační íθteetál, například křemeHnu. Filtrovaný kal muuí pr^ít fitračnními vložkami , , k čemuž slouží keinéTy 18 mmzi ^da^ními nosiči 2. tvořící pro filtrát nepropustnou vrstvu, a fiiračnimi vložkami 4 pro přívod ·· kalu a pro odvod fidrátu. Tyto přívodní a odváděči kanály 18 '> jsou tvořeny vyčnívajícími žebry 19 na fidračních nosičích 2, přičemž se použije žebrová mřížka kanálovou sil, což zajištuje dobré rozdělení kaau na povrch fitraačních vložek £ případně bezporuchové odvádění filtrátu z celého povrchu fitraačních svazků.
Čiřený kal se na začátku fiHrnce přivádí ze spodu potrubím 20 pracovním válcem 11 do tlakové nádoby 1, aby se dosáhlo odplynění horním odpl^ovecm · ventdem 21. Protože mezi středovou hříddlí 2 a fUtra^ními nossči 2 zůstává volný prstencovitý přívodní kanál 22, může kal přitékat z vrcholu dutého kužele, tvořeného fittacrnííi vložkami 4, případně f^ltra^i^nmi nosiči 2, do fidračních vložek 4, takže při odplynění tlakové nádoby j. na začátku ^drace se plyn, například vzduch nebo kysličník uhličitý, nelézající se ve dd^Cních vložkách 4» vytěsňuje směrem vzhůru a opouutí tlakovou nádobu potrubím určeným pro odvod fidrátu. Filtrát, který se po naplnění tlakové nádoby přivádí horním zásobovacím potrubím 23. se po průchodu dttočními vložkami 4 dostane do prstencovitých sběrných potrubí 24 v oblasti spodního vnějšího okraje 25 dltrθčnílc nosiče J, která je napojena na axiálně proЬЬЬ1Г1с! odtoková potrubí 26. Tato odtoková potrubí 26 jsou rozdělena rovnoměrně po obvodu dtraačnílo nosiče 2, aby se ufrželo od^c^o^vč^daj(^:í rozdělení proudu fittacčními vložkami 4, a jsou napojena ne společný, horní prstencový kané! 27. který je potrubím 28, vedoucím vzhůru, propojen se sběrným prostorem 29 pro filtrát. Z tohoto sběrného prostoru 29 se filtrát odvádí stoupajícím potrubím 30 z nádoby, přičemž
35 305 stéle stoupajícími potrubními kanály se dosáhne toho, že se vzhůru vytěsněný plyn nemůže shromažďovat v žádném mrtvém prostoru.
Obecně umožňuje toto uspořádání potrubí vyprázdnit tlakovou nádobu 1 beze zbytku, protože v obráceném směru proudění jsou k dispozici stále klesající potrubní kanály. Potrubím 20 vedoucím k prstencoví tým pracovním válcem 11 v oblasti dne tlakové nádoby j, je při odpovídajícím zeplyoěoí možno provést úplné vyprázdnění bez zvláštních opatření.
Pro bezvadnou funkci znázorněného- filtaačního zařízení je podstatné, že na filtrační vložky A může přes -filr^ační nosiče J působit dostatečný, přibližně konstantní tlak, aby se s jistotou vyloučilo přemísťování fitraačního prostředku uvičtř filrračoích vložek 4. Filtrační nosiče J muuí být proto schopny přenášet síly, přenášené přítaeniýfai tělesy 2, na fiir^a^ční vložky 4, což je samozřejmě možné pouze tehdy, nejsou-li filtrační nosiče J, doléháaící nahoře a dole na filtrační vložku 4, o sebe opřeny, jak je to u filmů známých, aby se mezi fitraačními nosiči získaly kapalínotěsné ukládací paostory pro kal. Z tohoto důvodu jsou fiir^ačoí nosiče J umístěny v určité vzájemné vzdálenosti od sebe.
Aby se při tomto uspořádání nevytvořila žádná zkratová cesta mezi kanóly 18 pro přívod kalu a pro odvod ΠΗγΙ^ vedoucí přes filtrační vložku 4· jsou wiějSí okraje 25 a vnitřní okraje 31 nosiče J opatřeny ramenem 32, na něž těsně dosedá filtrační vložka - > takže nemůže vzniknout v obbasti ramena 3 2 žádné proudění шег! fiUaččiími nosičem 2 a fiirrační vložkou 4.
Podle obr'. 3 může být prováděno dvoustupňové čiření, protože vždy dolní fiiraačoí nosič J fillrační vložky 4 Óe vytvořen ve tvaru síta a má průchozí otvory 33 pro filtrát. Tyto sítové filtrační nosiče J muuí být samozřejmě schopny snášet požadované tlaky na fiirrační vložky 4, takže na horní, pro filtrát nepropustný fiirrační nosič musí pod ním ležící filVrační vložka 4 pevně dosedat. Toto pevné opření je provedeno svorníky 34. které udržují navzájem přivrácené filtrační nosiče J sousedních fltraačoích vložek 4 při vytvoření kalového prostoru 35 v určité vzdálenosti od sebe. Pilirovaný matte-rá!, proudící v oblasti vnitřních a vnějších okrajů fitraačních nosičů J do kalového prostoru 35, prostupuje průchozími otvory 33 horního fitraačního nosiče J k fitraačním vložkám 4, je v nich jemné čiřen a způsobem naznačeným v souuiilosti s obr. 2, odváděn jako filtrát.
Aby průchozí otvory 32 nemehly být ucpány pevně usazenými podíly hrubé látky, je přítokový no vrch sítově vytvořeného mračCního nosiče j zakryt fiirrační plachetnou -36, která je upevněna pomocí svorníkových maic - 37. našroubovaných na svorníky -24* Teto fiirrační plachetna 32 zachytí hrubý poddíl pevných látek čiřeného kalu, takže je zaručena požadované ívou-tupňocitost fi.tra^č^r^:^h^o postupu.
Vzhledem k zrnitému charakteru fHra^Cního m^telHu oemaj filtrační vložky 4 žádný pevný prostorový tvar, muuí být filtrační svazky před vložením do Hákové nádoby J uvedeny do požadovaného tvaru..·· Za tím účelem může být fiiraační prostředek spojen pomocí rozpustného pojivá do tvarového tělese. Toto však vyžaduje vyloučení pojivá z fitraačních vložek 4 před uvedením ΗΙ^βζ^^ zařízení do provozu. Jiná moonost je podle obr. 4 a 5 ta, že se fiirrační vložky 4 napnou ne napínací kužel -36, který určuje tvar ΠΙ^Ζο!^ vložek 4. Síly, působící při napínání filraačoí vložky 4 oa včěší plášť upínacího kužele, zajišťují nutnou soudržnost a tím tvarovou stálost filrrtčoí vložky 4· 3o vložení těchto fitraačních vložek 4 do tlakové nádoby 1 muuí být však napínací kužel 38 odstaaoěo, aby se zíutol prostor pro fUr-ační oouič - 3· Za tm účelem je pléšť 2 oapínacího k^2^<^ZLe J8 podél osy pláště Šikmým řezem rozdělen, takže při snímání se zmmnŠÍ průměr kužele předložením okrajů pláště 39 v místě řezu přes sebe a tím může být napínací kužel J8 bez překážek uvolněn z ^Ι^αζοί vložky 4. Aby bylo jeho snímání snadné, je stykové místo 40 plášťových okrajů překryto odtrhovací fólií 41· Po uvoXoěn± odtrhovací fólie 41 může být bez problémů provedeno požadované zmenšení průměru napínacího kužele 38 vzhledem k tomu, že stykové íjsIo 40 mezi pleťovými okraji probíhá 3 ŠUmo.
Znázorněným filtračním zařízením se získá tlakový filtr, který je vhodný nejen pro hrubé a jemné čiření, případně sterilizaci kappain, ale také pro filiaci plynů. Obbvláěť vhodné je jeho použití při sterilizaci nápojů, například piva, vína, sladkého moštu, minerálních vod nebo pitné vody, přičemž je třeba obzvlášť vyzdvihnout, Že filrrační vložky mohou být po vyčištění a regeneraci opakovaně použity a zůstat v tlakové nádobě až do jejich úplného vyčerpání. Zvláštní konstrukcí zůstávej konstantní filrrační výsledky také při rozdílných rychlostechtoku a rozdílných teplotách, takže je zaručena mimořádně dlouhá životnost.

Claims (16)

  1. PŘEDMĚT · VYNÁLEZU
    1. Filtrační zařízení, obzvlášť pro nápoje, · sestávejcí z tlakové nádoby se svisle nad sebou uspořádanými fi^ačn^mi nosiči pro jednu vrstvu jednoho nejméně v podstatě zrnitého ma^^álu, vyznačené tím, že každou vrstvu fittrθčního maatriálu obklopuje pouzdro (17), propustné pro kal a nepropustné pro filfační maatrrál a tvoří tak filrrační vložku (4), která je stlačena nahoře doléhajícími fi-traččiiími nosiči (3) přibližně konstantním tlakem, přičemž mezi každou filrrační vložkou (4) a oběma doléteaícími fitraačními nosiči (3) jsou upraveny kanály (18) pro přívod kalu, případně pro odvádění fijLr^át^u.
  2. 2. Filtrační zařízení podle bodu 1, vyznačené Um, že mezi jednotlivými fittaččními vložkami (4) je upraven společný fiiraační nosič (3) tvořící pro filtrát nepropustnou vrstvu.
  3. 3. Filtrační zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že spodní fiiraační nosič (3) fil-r^ční vložky (4) je vytvořen ve tvaru síta a je pevně opřen o horní filrrační nosič (3) pod ním ležící filrrační vložky (4), nepropustný pro filtrát, při ponechání kalového prostoru (35).
  4. 4. Filtrační zařízení podle řeného fittraččLÍho nosiče (3) je bodu 3, vyznačené tím, že přítokový povrch sítově vytvozakryt filrrační plachetkou (36).
    jednoho z bodů 1 až 4, opatřené fitraačními nosiči upevněnými na jedné svislé středové hřídeli uložené fiiraační nosiče (3) jsou upnuty mmzi dvěma stahovacími hlavami (5, 6), z nichž jedna je pevně pa o ti posunuuí spojena se středovou hřídelí (2) a druhá, posuvně · vedená tlaková hlava (5) je propojena
  5. 5- Filtrační zařízení podle s upínacím náhonem (10).
  6. 6. Filtrační zařízení pracovním válcem (11).
    podle bodu 5, vyznačené tím, že upínací náhon (10) je tvořen
  7. 7.
    upínací
    Filtrační zařízení pružinou.
    podle bodu 5, vyznačené tím, že upínací náhon (10) je tvořen
    Filtrační zařízení (3) a filrrační vložky (4)
  8. 8.
    podle tvoří jednoho z bodů 1 až 7, směrem vzhůru otevřené vyznačené tím, že fiiraační nosiče duté kužele.
  9. 9. Filtrační zařízení činí 90° až L50o.
    podle bodu 8, vyznačené tím, že úhel otevření dutých kuželů
  10. 10. Filtrační zařízení podle jednoho z bodů 1 až 9, vyznačené tím, že kanály (18) mezi fitraačními vložkami (4) a shora doléhajícími fitračniími nossči (3) pro odvod fiirrátu do prstencovitého sběrného potrubí (24) v oblasti vnějšího okraje (25) fiirračního nosiče (3)
    2 35 305
  11. 11. Filtrační zařízeni podle bodu 10, vyznačené tím, že prstencovitá sběrná potrubí (24) jsou napojena na odtokové potrubí (26), rovnoměrně po obvodě rozdělená a axiálně probbhající.
  12. 12. Filtrační zařízení podle bodů 8 a 10, vyznačené tím, že kanály (18) mezi fittaččními vložkami (4) a dole doléhajícími filtaččními nosiči (3) jsou napojeny nejméně na jeden přítokový kanál (22) v oblasti vrcholu dutého kužele.
  13. 13. Filtrační zařízení podle jednoho z bodů 1 až 12, vyznačené tím, že kanály (18) mezi fittaččními vložkami (4) a fi^ač^ími nosiči (3) jsou tvořeny žebrovanou mřížkou na po^všcíh ^.^габ^сЬ nosičů (3).
  14. 14. Filtrační zařízení podle jednoho z bodů 1 až 3, vyznačené tím, že fil-račnC materiál je před svým obalením spojen rozpustrýfa, výhodně ve vodě pojivém do tvarového tělesa.
  15. 15· Filtrační zařízení podle jednoho z bodů 1 až 14, vyznačené tím, že ^^гг^пС materiál se svým pouzdrem (17) pro vložení do tlakové nádoby (1) je nasazen ne napínacím kuželu (38).
  16. 16. Filtrační zařízení podle bodu 15, vyznačené tím, že upínací kužel (38) je dutý γ je rozdělen šikmým řezem přibližně podél osy pláště (39).
CS83512A 1982-02-11 1983-01-26 Filtering device especially for drinks CS235305B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0050682A AT371359B (de) 1982-02-11 1982-02-11 Filtervorrichtung, insbesondere fuer getraenke

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS235305B2 true CS235305B2 (en) 1985-05-15

Family

ID=3492412

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS83512A CS235305B2 (en) 1982-02-11 1983-01-26 Filtering device especially for drinks

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4655919A (cs)
EP (1) EP0086770B1 (cs)
AT (1) AT371359B (cs)
BR (1) BR8300689A (cs)
CS (1) CS235305B2 (cs)
DD (1) DD206739A5 (cs)
DE (3) DE8226284U1 (cs)
ES (1) ES8402727A1 (cs)
SU (1) SU1417788A3 (cs)
YU (1) YU21583A (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3403738A1 (de) * 1984-02-03 1985-08-08 Helmut 7074 Mögglingen Schafft Verfahren zum herstellen eines filterkoerpers sowie nach diesem verfahren hergestellter filterkoerper und seine anwendung zum filtrieren und/oder chemisch-physikalischen behandeln von fluessigen und/oder gasfoermigen medien
DE3448377C2 (en) * 1984-02-03 1993-01-28 Helmut 7074 Moegglingen De Schafft Filter element mfr.
DE3518718A1 (de) * 1985-05-24 1986-11-27 Wiederaufarbeitungsanlage Karlsruhe Betriebsgesellschaft mbH, 7514 Eggenstein-Leopoldshafen Fluessigkeitsfilter fuer radioaktive stoffe enthaltende fluessigkeiten
DE3542449C1 (en) * 1985-11-30 1987-04-30 Eduard Kumpitsch Apparatus and method for filtering liquids
DE8813974U1 (cs) * 1988-11-08 1988-12-22 Albert Handtmann Armaturenfabrik Gmbh & Co Kg, 7950 Biberach, De
DE4120971A1 (de) * 1991-06-25 1993-01-28 Thomas Handtmann Filterverfahren und filtervorrichtung zum filtern von fluessigkeiten
DE4309366C1 (de) * 1993-03-23 1994-04-21 Thomas Handtmann Filterträger
DE4332361A1 (de) * 1993-09-23 1995-03-30 Schenk Filterbau Gmbh Vorrichtung zur Aufnahme von Stabilisierungsmittel für Getränke und andere Flüssigkeiten
DE19705855A1 (de) 1997-02-15 1998-09-03 Seitz Filter Werke Filtrationsvorrichtung
US6171536B1 (en) 1998-04-10 2001-01-09 Arteva North America S.A.R.L. Apparatus and method for melt spinning of molten polymeric material
DE10003678C2 (de) * 2000-01-28 2002-11-14 Seitz Schenk Filtersystems Gmb Vorrichtung und Verfahren für die Tiefenfiltration
CN101422663B (zh) * 2007-11-02 2012-11-28 王自治 砂滤罐高效冲洗脱附工艺技术
ES2426068T3 (es) * 2008-09-25 2013-10-21 Nestec S.A. Cartucho de filtro para una máquina de bebidas y una máquina de bebidas con un cartucho de filtro
CN111567813A (zh) * 2020-04-26 2020-08-25 安徽省金宜食品有限公司 一种饮料生产用果汁提取设备
CN112957981B (zh) * 2021-03-01 2022-10-14 江苏蓝遥净水剂有限公司 一种低能耗聚合氯化铝液体混料系统及其混料装置
CN113617082A (zh) * 2021-08-10 2021-11-09 内蒙古联晟新能源材料有限公司 一种轧制油循环过滤再使用装置

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE192887C (cs) * 1900-01-01
US884765A (en) * 1908-01-29 1908-04-14 George Schlemmer Filter.
FR755265A (fr) * 1933-05-08 1933-11-22 Procédé de filtration et un filtre destinés à la clarification des liquides
DE648160C (de) * 1935-12-01 1937-07-26 Georg Heuchemer Mehrstufiges Metallspaltfilter, insbesondere fuer Fahrzeugmotoren
DE849886C (de) * 1942-03-27 1952-09-18 Jacques Muller Filter fuer gasfoermige oder fluessige Stoffe mit selbsttaetiger Reinigung
DE944065C (de) * 1951-12-14 1956-06-07 Schenk Filterbau Gmbh Filtervorrichtung mit an einem zentralen Rohr aufgereihfen ringfoermigen Filterscheiben
US2750045A (en) * 1953-01-26 1956-06-12 Melville C Hoffmann Filter
CH321854A (de) * 1953-09-26 1957-05-31 Vevey Atel Const Mec Vorrichtung zum Filtrieren von Flüssigkeiten
DE1104491B (de) * 1959-01-15 1961-04-13 Fr August Neidig Soehne Maschi Filtereinsatz mit uebereinander gestapelten Sieb- und Stuetzscheiben
CH385795A (fr) * 1961-08-24 1964-12-31 Diebold Pierre Filtre pour la filtration d'un mélange liquide-solide
US3141845A (en) * 1962-12-06 1964-07-21 Ametek Inc Filter element assembly
AT269901B (de) * 1966-06-07 1969-04-10 Inst Chemieanlagen Apparat zur Filtration von Flüssigkeiten
FR1541107A (fr) * 1967-08-24 1968-10-04 éléments filtrants et filtres équipés de tels éléments
US3731466A (en) * 1971-07-14 1973-05-08 Us Agriculture Continuous flow multiple trap for low temperature reduced pressure gas chromatography
JPS51136571A (en) * 1975-05-21 1976-11-26 Nittetsu Kakoki Kk Solid-fluid contact apparatus
US4292178A (en) * 1979-08-02 1981-09-29 Takehiko Mori Filtering apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
DE8226284U1 (de) 1982-12-16
ATA50682A (de) 1982-11-15
AT371359B (de) 1983-06-27
SU1417788A3 (ru) 1988-08-15
YU21583A (en) 1985-10-31
EP0086770A3 (en) 1986-02-05
ES519711A0 (es) 1984-03-01
DD206739A5 (de) 1984-02-08
DE3234560C2 (de) 1986-03-06
US4655919A (en) 1987-04-07
EP0086770A2 (de) 1983-08-24
EP0086770B1 (de) 1989-08-30
DE3380478D1 (en) 1989-10-05
BR8300689A (pt) 1983-11-08
DE3234560A1 (de) 1983-08-18
ES8402727A1 (es) 1984-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS235305B2 (en) Filtering device especially for drinks
EP0744985B1 (en) Filter bag subassembly
DE60006067T2 (de) Entfernbarer filter für schlamm, kohlenwasserstoffsyntheseverfahren
EP1967580B1 (de) Bierfilter
DE2036830B2 (de) Filtrationsverfahren und FiHrationsvorrichtung
DE2415477A1 (de) Filtriervorrichtung
US3945923A (en) Modular water filter
DE102005033314B4 (de) Verfahren und Filteranlage zum Filtern von Rohwasser
CH657066A5 (de) Verfahren zur kontinuierlichen eindickung von suspensionen.
DE2733842C3 (de) Vorrichtung zum Filtrieren von Flüssigkeiten oder pastosen Massen
DE19518575C2 (de) Vorrichtung und Verfahren zum Rückspülen von Kerzen- oder Anschwemmfiltern
JP2607101B2 (ja) 濾過装置
US869372A (en) Filtering apparatus.
WO1998028058A1 (de) Verfahren und vorrichtung zum kontinuierlichen filtern von flüssigkeiten
EP0645446B1 (de) Vorrichtung zur Aufnahme von Stabilisierungsmittel für Getränke und andere Flüssigkeiten
EP0149151B1 (de) Vorrichtung zum Beschleunigen der Stoffumsetzung zwischen zwei in einem Fliessbett reagierenden Medien
DE3722684C1 (en) Pelletising water tank
DE1611096A1 (de) Aufstroemfilter
JPH04235702A (ja) ろ過器
DE3230703C2 (de) Vorrichtung zum Filtrieren von Feststoffe enthaltenden Flüssigkeiten, Schlämmen oder dergleichen
DE3638859A1 (de) Filtereinsatzsystem
EP1441829B1 (de) Vorrichtung und verfahren zur reinigung von abwasser
DE10011398A1 (de) Verfahren zur Flüssigkeitstiltration, in der Form der Oberflächen- und Tiefenfiltration, mit Hilfe von kontinuierlich arbeitenden Prozeßvliesfilter-Anlagen
EP1946814B1 (de) Vorrichtung und Verfahren zur Rückspülfiltration
DE12703C (de) Filter