CS221263B2 - Travelling machine for continuous nivellation and compacting the gravel bed of the track line - Google Patents
Travelling machine for continuous nivellation and compacting the gravel bed of the track line Download PDFInfo
- Publication number
- CS221263B2 CS221263B2 CS765238A CS523876A CS221263B2 CS 221263 B2 CS221263 B2 CS 221263B2 CS 765238 A CS765238 A CS 765238A CS 523876 A CS523876 A CS 523876A CS 221263 B2 CS221263 B2 CS 221263B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- plow
- track
- ballast
- leveling
- compacting
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B27/00—Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
- E01B27/12—Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
- E01B27/13—Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Architecture (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
Description
Vynález se týká pojízdného stroje pro kontinuální nivelaci a zhutňování štěrkového téže kotaje podle vzta^ho systémy který má pluhové ústrojí pro přivádění štěrku a urovnávání pláně po nadzdvihnutí koleje valivým a ' zdvihacím ústrojím - uvolněného lože, a za pluhovým ústrojím uspořádané zhutňovací ústrojí, tvořené alespoň jedním vibračním ústrojím a alespoň jedním s ním spojeným zatěžovacím - ústrojím, které je případně upraveno přídavně k vlastní váze stroje, a které současně působí ve směru štěrkového lože hydrauhckýmiL tlačnými silami na obě kolejnice koleje, opět uložené na urovnanou pláň štěrkového lože.
Zhutňování štěrkového lože koleje se až dosud provádělo vesměs podbíječkami kolejí, přičemž podbíjecí- nástroje podbíječky, pohybující se vpřed - po přítržích, se ponořovaly po obou stranách podbíjeného pražce v oblasti křížení pražce s kolejnicí do štěrku a přísuvem zajišťovaly zhutňování štěrku. Jsou však již známé i takové způsoby, u kterých se zhutňuje štěrkové lože kontinuálmm způsobem, a to působením ^statečně velké svislé síly na kolej, tvořenou pražci a na nich upevněnými kolejnicemi. Tak například jeden ze známých uvedených způsob spomvá v tom, že se v témže pracovním procesu nejdříve dopraví štěrk po nadzdvižení koleje ze strany pod pražce, kde se urovná jeho pláň po celé ploše průřezu štěrk’ového lože a potom se přes spuštěnou kolej štěrk vibračním ústrojím při 'současném svislém tlaku zhutní. Tento způsob se však až dosud v praxi neuskutečnil, protože je zcela zřejmý že nern možné dosáhnout uspokojivše zhutnění po retativně velké úložné ploše ve srovnání s dosavadními způsoby zhutňování pouze v oblasti místa křížení kolejnice s pražcem. Mimoto není možné zpracovárn štěrku navrženými bočně uspořádanými pluhy - uvedeným způsobem, protože jednotlivé klínové urovnávací desky jsou uspořádány ve směru pohybu před pluhovými ští^ takže nelze uskutečnit ani rovnoměrné přivádění štěrku, ani urovnání pláně štěrkového lože.
Vynález si klade za úkol vytvořit pojízdný stroj pro kontinuální nivelaci a zhutňování štěrkového lože koleje v úvodu popsaného typu, kterým by bylo možné provádět účinné zhutňování, případně snížení nejdříve urovnaného štěrku, a který by umožňoval zhutnění šférkového lože pn kontinuální případně nepřerušené jízdě, přičemž toto zhutnění má odpovídat i z hlediska kvality požadavkům praxe.
Uvedené nedostatky se odstraňují a vytčený úkol se podle vynálezu řeší pojízdným strojem, jehož ^dstata spočívá v tom, že pluhové ústrojí je vytvořeno ve střední části upraveným a ve tvaru písmene V vytvořeným pluhem, po jehož stranách jsou uloženy pluhové a urovnávací štíty, jejichž spodní hrana je výše než spodní hrana pluhu, a že zhutňovací ústrojí má pojezdy opatřený společný rám pro vibrační , ústrojí s kmity v podstatě ve vodorovném směru a pro zatěžovací ústrojí, jehož vodicí části rozchodu jsou pro stálé dosedám bez vůle na obě - kolejnice koleje spojeny s - pneumatickým nebo hydraulickým pracovním válcem s pístem.
Pluhovým uspořádáním podle vynálezu lze u stroje vytvořeného podle vynálezu upravovat dvě v podélném směru koleje a navzájem rovnoběžně uspořádané, urovnanou ptaní opatřené lavičky pro uložení štěrku s mezi nimi zůstávajícím, středním hlubším pásem štěrkového lože. Tyto tavičky pro utažení štěrku slouží potom pro uložení pražců a zabraňují jejich pohybu, takže po následujícím zhutnění obou štěrkových laviček jsou pražce tlačeny pouze toliko na tyto úložné lavičky, čímž se dosáhne uložení nosníku na dvou podporách. 'Tato výhoda . zůstane zachována i tehdy, pokud již není .při usazení koleje po zhutňovacím procesu, zejména působením p^pž^pmš vtaků, ale i při zhutnění štěrkového lože zatěžovacíma zhutňovacím ústrojím podle vynálezu, kte- , ré umožňuje zvláště účinné zhutňování, možné štěrk ve střední oblasti pražců dále zhutňovat, případně alespoň v žádném případ více zhutňovat než v oWasti konců pražců, případně v místech křížení kolejnic s pražci. Další výhoda spočívá v tom, že přivádění zhutňovací síly spolu s působením zhutňovacího ústrojí a zatěžovacího ústrojí umožňuje dokonalé zhutnění, protože ve skutečnosti ' je třeba řádně zhutňovat toliko oblasti uložení křížení kolejnice s pražci v šířce dvou taviček pro utažern starku. K-omtanam pluhového ústrojí se zhutňovacím ústrojím, vytvořeným . podle vynálezu, se poprvé umožňuje . torntinuálním způsobem provádět zhutnění v oblasti křížení kolejnice s. pražcem - v rozsahu pro praxi ^stašjtaím. Další výhoda spočívá v tom, - že při zpracovávání koleje strojem podle vynálezu se ve srovnání se známými protajecími metodami, které se uskutečňují krokově pojízdnými podbíječkamí dosáhne podstatně rovnoměrnějšího a pnrozeně i podstatně ryctaejstao zpracování koleje. Pluh zpracovává štěrk toHko ve střední oMastí taže v podélném směru . koleje, přičemž štěrk dopravovaný v obou po-stranrnš oblastech lze rozdělovat a urovnávat příslušnými pluhovými a urovná-vacími štíty. Toto uspořádání je relativně velmi jednoduché a zajtaťuje především vy- středěné vedený případně zpracov^ánístředrnho hlut^too pásu štértové^ lože.
Podle zvláště výhodného příkladu ' provedení vynálezu je- pluhové ústrojí opatřeno vždy jedním vnějším, pro nasazem před htavu pražců přesunutelným ptahovým ostřím, spojeným s phtaovým a urovnávamm štítem, opatřeným -deskou pro urovnávání pláně.
Toto uspořádání je zvláště výhodné z toho důvod^ že do -oblasti boků lze přivádět nejen určité množství štěrku ze střední oblasti, ale i štérk z -obtassi tokm Toto množ ství štěrku se tedy umístí tak, aby vytvářelo obě tavmky pro utožern štěrku. Přitom tae velmi citlivě regulovat množství štěrku v závislosti na požadované hloubce seřízení pluhu, a to zejména s ohledem na ty okolnosti, že při nadzdvižení koleje díry, které zůstanou ve štěrkovém tazj po pražcích, ' je třeba příslušným množstvím štěrku opět zaplnit.
Obě provedení, to je pluh vytvořený ve tvaru pfemene V s bočně utaženými psovými. a urovnávacími štíty, stejně tak jako pluhové ostří, přesunutelné do záběru v oblasti hlav pražců, které má připojené pluhové a urovnávací štíty, má tu zvláštní výhodu, že vyžaduje jen velmi nepatrnou zastavovací výšku.
Pluhové ústrojí, to je uprostřed uspořádaný pluh a případně nebo oba ptahové a urovnávací štíty, nebo pluhová ostří a zejména pluhové desky lze účelně přivádět pohonem do vibrací, čímž se zvýší výkon a zdokonalí se plynulost tohoto pracovního způsobu.
Toto opatření umožňuje zvláště výhodné přizpůsobování -práce podle okamžitých podmínek z hlediska kvality štěrku a jednoduchým způsobem dosažení požadovaného stupně zhutnění.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na jednom příkladu provedení ve spojení s výkresovou částí, na které jsou příklady provedení zobrazeny zčásti toliko schematicky.
Na obr. 1 je znázorněn pojízdný stroj pro kontinuální nivelaci a zhutňování štěrkového taže kotaje s pluhovým iistrojím a zhub ňovacrm a zatotovacrm ústrojnn v podélném pohledu.
Na obr. 2 je znázorněn příčný řez zhutňovacím ústrojím a zatěžovacím ústrojím podle čáry II — II z dbr. 1.
Na obr. 3 je znázorněn příčný řez pluhovým ústrojím podle čáry III — III z obr. 4.
Na obr. 4 je znázorněn půdorys pluhového ústrojí s částečným zobrazením koleje.
Stroj 1 pro kontinuální nivelaci a zhutňování štěrkového lože 2, který je znázorněn na obr. 1, má rám 3 podvozku, který se opírá prostřednictvím pojezdů 4 o kolej, vytvořenou z kolejnic 5 a pražců 6. Zhruba uprostřed mezi oběma pojezdy 4 je uspořádáno pluhové ústrojí 7, které je spojeno s rámem 3 podvozku stroje 1 prostfednictvta výškových přestavných pohonů 8 a tažných členů 9, jejichž délka je měnitelná. Na tomto rámu 3 podvozku je éále uspoMdáno valivé a zdvíhací ústrojí 10 a v oblasti zadního pojezdu 4 zhutňovací ústrojí 11. Zhutňovací úst^:rojí 11 · je prostředrncMm zatěwvactah ústrojí 12 a tažných členů 13, jejichž délka je měnitelná, kloubově spojeno s rámem 3 podvozku.
Pro výskové nastavovám pluhového ústrojí 7 a zhutňovacího ústrojí 11 je stroj 1 opatřen nivelačrnm a. pnpadně nebo rovnacím systémem 14, který je upraven mezi obě ma pojezdy 4. Mimoto jsou upraveny toliko schematiclíy vyznačené pohony pro pracovní pohyb stroje 1 a pro zásobování jednotlivých pohonů pluhového ústrojí 7, valivé a zdvihací ústrojí 10 a zhutňovací ústrojí 11. Ovládání tac-hto jednotíivých pohonů a ústrojí lze provádět například ovládacím a kontrolním ústrojím 15, uspořádaným na centradmm stanovišti. obsluhy. S tímto ústředním ovládacím a kontrolním ústrojím 15 jsou mimoto spojena mdta 24 naměřených hodnot, případně snímací členy, které jsou spojeny jak s pluhovým ústrojím 7, tak i se zhutňovacím ústrojím 11, a které se opírají o kolej v oblasti pluhového ústrojí 7 a snímají polohu nivelačního a . případně nebo rovnacího systému 14.
Zhutňovací ústrojí 11 je znázorněno ve větším měřítau na olbr. 2. Je taoi^no rámem 17, opatřeným pojezdy 16, na kterém je upevněno vibrační ústrojí 18, a k němuž jsou přiktaubena zatěžovací ústrojí 12. Vibrační ústrojí 18 je opatřeno nevyváženostmi pro vytvářem v podstatě vodorovných kmitů, přičemž tato nevyvážená zatížení jsou spojena s pohonem 19, například hydraulickým. Změnou zatížení a případně nebo polohy nevyvážeností a případně nebo změnou počtu otáček apod. je možné měnit velikost vodorovné složky vibrace, a tak ji přizpůsobovat pracovním podmínkám.
Pro zajtétam dokonalého přenosu kmtíů na kolej je rám 17 . vytvořen tak, aby dosedal bez vůta na obě kotajnice 5. К tomu účelu jsou mezi rámem 17 a vodícími částmi 20 rozchodu pojezdů 16 uspořátóny pracovrn válce 21 s pístem, které spolupracují s vodícími částmi 22 rozchodu, které jsou určeny pro dosednutí na viwjh stranu htav kolejnic 5, a které jsou uspořádány na rámu 17 výkyvné ve svislé rovině, upravené napříč k podélnému smě'ru kotaje. hhih části 22 rozchodu lze prostřednictvím pracovního válce 23 s pístem trvale a bez vůle přiložit na vnější strany hlav obou kolejnic 5, čímž jsou obě totajnice 5 bez vůle zajištěny z obou stran.
Tímto pevným sevřením rámu 17 prostřednictvím vodicích částí 20 a 22 rozchodu na obou kolejnicích 5 se zajistí bezrázový přenos vodorovných kmitů vibračního ústrojí 18 na kolej. To jpnzn^ ovhviiuje zhutňování štěrku pod pražci 6, čímž se pražce 6 zatlačují do pluhovým ústrojím 7 vyrovnaného štěrkového lože 2.
Pro zajištění výškové polohy zhutňovacího ústrojí 11 při současném působní kmtíů a svislých sil, případně zatížení na kolej, případně pro kontrolu relativní polohy koleje vzhledem k rnvetaraímu a případně nebo rovnacímu systému 14 jsou uspořádána čidla 24 naměřených hodnot, případně snímací ^en^ které jsou přiřazeny ke zhutoovammu ústrojí 11 a které jsou opřeny přímo o rám 17. Aby se při vtlačování zabránilo zhutňování štěrkového lože 2 v oblasti středů praž ců 6, vytváří se pluhovým ústrojím 7 profil štěrkového lože 2 tak, jak je to znázorněno na obr. 2.
Speciálně k tomu účelu vytvořené pluhové ústrojí 7 (viz obr. 3 a 4] má uprostřed pluh 25, ’ vytvořený ve tvaru písmene V, u kterého jsou vpravo i vlevo uspořádány pluhové a urovnávací štíty 26. Spodní hrana pluhu 25, vytvořeného ve tvaru písmene V, jakož i spodní hrany pluhových a urovnávadch šthíi 26 jsou navzájem výškově Sesazeny, čímž se vytvářejí ve vzájemné vzdálenosti upravené, v oblasti pod oběma kotejnicemi 5 v podélném směru koteje uspořádané a urovnanou plání opatřené lavičky 27 pro · utežem štáráp mezi kterými zfistévá střední, hlubší pás 28 štěrkového lože. Mimoto lze přiřadit k · navzájem odvráceným koncům pluhových a urovnávacích štítů 26 pluhová ostří 29, která lze využít před hlavami pražců 6. Pluh 25 ve tvaru písmene V, pluhové a urovnávací štíty 26 a pluhová ostří 29 mohou být navzájem spojeny kloubově a případně i uvolnitelně, přičemž v takovém případě je účelné, aby k jednotlivým částem tohoto pluhového ústrojí 7 byla připojena zajtefovací ústroji která by zajistíte jejich přesnou pracovní polohu při nasazení stroje v závislosti na okamžitých pracovních podmínkách a kvalitě štěrku. Mimoto je výhodné, aby pol<ud jsou navzájem pevně spojeny pluhové a urovnávací štíty 26 s příslušnými pluhovými ostřími 29, byl vytvořen rozebíratelně alespoň spoj mezi pluhovým a urovnávacím štítem 26 a pluhem 25 ve · tvaru písmene V, případně aby byla dělitelná celá pluhová jednotka uprostřed pluhu 25 ve tvaru písmene V, tedy v oblasti podélné osy koleje, což umožní urychlení montáže a demontáže pluhového ústrojí 7 na začátku a na konci práce.
V tom případě, že má pluhové ústrojí 7 pluh 25 ve tvaru písmene V uprostřed rozdělený v oblasti podélné osy koleje, je dále výhodné, pokud se přídavně ke spojovacím prvkům mezi pluhovými a urovnávacími štíty 26 pluhu 25 a mezi rovnacnrn des]kami 30, připojenými v zadní koncové oblasti na pluhové · a · urovná.varn ^títy 30, upraví spojovací člen· · 31, vytvořený napříč k podélnému směru koleje. Na horní straně rovnacích desek · 30 jsou mimoto uspořádány dva šikmé vodicí plechy · 32, směřující ke střednímu hlubšímu pásu 28 štěrkového lože, · které zajišťují přívod štěrku, který přepadne přes pluhové a urovnávací štíty 26, do středního hlubšího pásu 28 štěrkového Lože. Vodirá plechy · 32 zajteťujg že se jednothvé kameny štěrku nedostanou na urovnanou pláň laviček 27 pro uložení štěrku, čímž by se nepříznivě ovlivňovala jejich výška.
Aby se ještě vme usnadníte zajtétěm jednotlivých částí pluhového ústrojí 7, to· je pluhových a urovnávacích štítů 26, pluhu 25 ve tvaru písmene V, případně pluhového ostří 29, a aby se zabránilo přepadání štěrku přes pluhové a urovnávací štíty 26, je účel8 né uspořádat na horní straně pluhového a urovnávacího štítu 26, případně pluhu 25 ve tvaru písmene V, vodicí plech 32.
Aby se usnadnilo vytváření laviček 27 pro uložení štěrku v požadované výšce a tak se vytvořila správně urovnaná pláň pro uložení pražců 6, lze opatřit pluhové ústrojí 7 pohony 33, které mohou pnvádět pluhové ústrojí 7 do kmitavého pohybu. Podle toho, zda se má například u velmi tarcteho brkového lože 2 usnadnit pohyb pluhového ústrojí 7, nebo zda se má dosáhnout co největšího předběžného zhutnění laviček 27 pro uložení štěrku, lze měnit směr a velikost kmitů vytvářených pohony 33. pro výškové nastavování a vedení je pluhové ústrojí 7 spojeno s rámem 3 podvozku stroje 1 prostřednictvím čtyř výškových přestavných pohonů 8. Uspořádání čidla · 24 naměřených hodnot, případně snímacího členu v oblasti pluhu 25 ve tvaru písmene V lze mimoto z^aisl^it přesnou výškovou polohu pluhového ústrojí · 7 v závislosti na nivelačním a případně nebo rovnacím systému 14.
Za určitých okolností může být výhodné upravit: mezi výškovými Sestavnými pohony 8 a rámem 3 podvozku stroje 1 přídavné, napříč k podélnému směru koleje uspořádané hydraulické pracovní válce s písty, takže lze při dělení pluhového ústrojí 7 pro montáž a demontáž vykývnout jednotlivé části pluhového ústrojí 7, upevněné na výškových přestavných pohonech 8, pod pražce 6 nadzdvižené koleje. Mimoto umožňují tyto hydraulické válce s písty boční vedení pluhového ústrojí 7, čímž lze dosáhnout příslušné přizpůsobení průběhu laviček 27 pro uložení štěrku v kolejových obloucích apod.
Dáte lze takto měnh i sírku Muh^brá středního pásu 28 štěrkového lože, jakož i šířku v podélném směru koleje upravených laviček 27 pro uložení štěrku podle místních podmínek, čímž se dosáhne optimálního přizpůsobení . použité kotejů to je kotejrnmm 5 a pražcům 6.
V dalším je popsán příkted činnosti při nivelaci a zhutňování štěrkového lože 2 · při použití stroje 1 podle vynálezu.
Na začátku zpracovávaného úsečku koleje se valivým a zdvihacím ústrojím 10 nadzdvihne kolej, tvořená kolejnicemi 5 a pražci 6 nad štěrkové lože 2, a tak zůstane povrch štěrkového lože 2, patrný z pravé poteviny obr. 1. Aby se umožníte uložení nadzdvižené koleje do polohy rovnoběžné se jmenovitou polohou, která je kontrolovatelná rnveteraím a případně nebo rovnacím systémem 14, je v oblastí vahvého a zdvihacího ústrojí 10 pod kotejí uspořádáno pluhové ústrojí 7. potom se poteží na kolejnice 5 koteje zhutňovací fetroj 11, které je rovněž pn přemísfování stroje 1 v nadzdvižené poloze.
Jakmile je příprava stroje 1 pro práci ukončena, pohybuje se tento stroj 1 plynule, tedy bez zastavování, ve směru šipky A vpřed, čímž urovnává pláň zvlněného štěrkového lože 2 a vytván ve středm části kotaje hlubší, pod . vytvářenou jmenovitou polc,hou laviček 27 pro uložení štěrku uspořádaný pás 28 štěrkového lože (viz obr. 2). Výšková poloha laviček 27 pro uložení štěrku a středního pásu 28 štěrkového lože se stanovuje, případně kontroluje ^ostrétoicMm 24 naměřených hodnot, případně smmacích členů ve spolupráci s nivelačním a případně nebo rovnacím systémem 14. Požadovaný výškový rozdíl. mezi lavičkami 27 pro uložení štěrku a mezi hlouběji položeným středním pásem 28 štěrkového lože lze přitom dosáhnout, jak je to znázorněno, takovým uspořádáním pluhového ústrojí 7, u kterého jsou spodní hrany phihu 25 ve tvaru písmene V a pluhových a urovnávacích štítů 26 navzájem přesazeny.
Pokud je někdy žádoucí měnit uvedený výškový rozdíl v jednom kolejovém úseku, napřMad při rézném svrškp jako jsou betonové pražce nebo dřevěné pražce apod., je případně možné uložit na rámu 3 podvozku stroje 1 pluh 25 ve tvaru písmene V a pluhové a urovnávací šthy 26 výškově přestavitelně, a to nezávisle - na sobě. Mimoto je možné při odpovídajícím vytvoření pluhových a urovnávacích ^ftů 26 a pluhových ostří 29 - vzdát se uspořádání pluhu 25 ve tvaru písmene V a vytvořit toliko v oblasti pod kolejnicemi 5 zvýšené lavičky 27 pro uložení štěrku.
Urovnávací účinek pluhového uspořádání 7, vytvořeného například také tyčovými členy, lze zesílit, případně zmenšit uspořádáním vibračních pohonů 33, případně vytvořením rovnacích desek 30. Podle dimensovárn těchto pohonů 33, případně rovnacích desek 30, a případně podle tlakového zatížení, působícího na tyto rovnací desky 30 lze zesnovat nebo snižovat účinek předběžného zhutňování, působícího na lavičky 27 pro uložem sterb. Toto . předběžné zhutoování lze měnit zejména téké prostřednicMm ovládacího a kontrolního ústrojí 15 v souvislosti s činností zhutňovacího ústrojí 11, čímž se dosaJhuje odpovtáajmtoo zapuštění pražců 6 do vytvářených laviček 27 pro uložení štěrku.
V některých případech se ukázalo jako výhodné pro dosažení rovnoměrně zhutněné vrstvy -odstranit štěrk až do úrovně spodních hran pražců 6 na nezpracované koleji, přičemž odstraněný štěrk je potom účelně k disposici pro následující doplňování štěrku, například na lavičkách 27 pro uložení štěrku.
V každém případě se však na kolej po jejím utažení na urovnané a pnpadně i pře dem zhutněné lavičky 27 pro utažem štšrku působí ^ostředntetvím zdaňovacího ústrojí 11 vibracemi a tlačí se dolu. zatěžovacím fetrojTm 12, přičemž - se samozřejmě bere ohled na polohu vzhledem k nivelačnímu apřípadně nebo rovnacímu systému 14. Tím se dosáhne potřebného stavu štěrkového lože 2 a požadovaného zapuštění pražců 6 potřebným zhutněním štěrku pod spodními stranami pražců 6 v takto nově vytvořených lavičkách 27 pro uložení štěrku. Rozdílnou výškou laviček 27 pro uložení štěrku a hlouběji uloženého pásu 28 štěrkového lože se přitom zajistí, že se odstraní chyby v uložení koleje na delší dobu, protože nedochází například k houpání pražců 6 kolem podélné osy koleje. Je to z toho důvodu, že střední oblast mezi pražci 6 zůstává volná a tak mohou pražce 6 vytvářet staticky určitý systém, to je nosník na dvou podporách.
Je třeba ještě poukázat na ty sdte^ostb že vytvořern různých pohonů nebo zanzern se v žádném .případě neomezuje na příklady provedení, znázorněné na výkresech. Tak například popsané pohony lze vytvořit . také jako vřetena s pohyblivou maticí, kladkostroje apod.
Vztažný systém lze vytvořh napnktad světelnými paprsky, opticky nebo laserem. Rovněž vytvoření pluhů se neomezuje na znázorněné varianty. Tak například urovnávací štíty a rovnací desky mohou být vytvořeny jako tyčové prvky se sklopnými spodními hranami nebo pod., jakož i s okrajovými oblastmi vyztužených pryží. Mimoto je možné změnit tvar pluhu 2.5 ve tvaru písmene V tak aby tvar préřezu stré^too toubšího pásu 28 štěrkového lože nebyl pravoúhlý, ale aby byl například čtvercový, lichoběžníkovitý nebo ve tvaru písmene V. Podstatná je však v každém případě ta skutečnost, že povrch štěrkového lože 2 je ve střední oblasti koleje hlouběji než v oblasti pod kolejmcemi 5.
Velmi mnohotvárně lze téké pozměnit vytvoření valivého a zdvihacího ústrojí 10 a zhutňovacího ústrojí 11. Tak například ' valivé a zdvihací ústrojí může mít několik v podélném směru koleje za sebou uspořádaných a na kolej působících valivých a zdvihacích agregátů, nebo zdvihacích agregátů. U zhutňovacího ústrojí 11 je možné ty kmity, které se přenášejí na kolej, nevytvářet ústrojím s nevyváženou hmotou, avšak přívodem hydraulického tlakového prostředí do vyznačených, šikmo uložených a pro boční vyrovnávání zařízení sloužících válců. Rovněž tak uspořádání jednotlivých částí pro vedení rozchodu se v žádném případě neomezuje - toliko na nakreslené provedení.
Claims (3)
- PREDMET1. Pojízdný stroj' pro kontinuální nivelaci a zhutňování štěrkového lože koleje podle vztažného systému, který má pluhové ústrojí pro přivádění štěrku a urovnávání pláně po nadzdvihnutí koleje valivým a zdvihacím ústrojím ' uvolněného lože a za pluhovým ústrojím uspořádané zhutňovací ústrojí tvořené alespoň jedním vibračním ústrojím a alespoň jedním s ním spojeným zatěžovacím ústrojím, které je příp. upraveno přídavně k vlastní váze stroje, a které současně působí ve směru štěrkového lože hydraulickými tlačnými silami na obě kolejnice koleje, opět uložené na urovnanou pláň štěrkového lože, vyznačený tím, že pluhové ústrojí (7) je vytvořeno ve střední části upraveným a ve tvaru písmene V vytvořeným pluhem (25), po jehož stranách jsou uloženy pluhové a urovnávací štíty (26), jejichž spodní hrana je výše než spodní hrana pluhu (25), a že zhutňovací ústrojí .(11) má pojezdy vynalezu (16) opatřený společný rám (17) pro vibrační ústrojí (18) s kmity v podstatě ve vodorovném smišru a pro zatěžovací ústrojí (12), jehož vodicí části (20) rozchodu jsou pro stálé dosedání bez vůle na obě kolejnice (5) koleje spojeny s pneumatickým nebo hydraulickým pracovním válcem (21, 23) s pístem.
- 2. Pooízdný stroj podle bodu 1 vyznačený tím, že pluhové ústrojí (7) je opatřeno vždy jedrnm vnějš^ pro nasazern před hlavou pražců (6) přesunutelným pluhovým ostřím (29) spojeným s pluliovým a urovnávacím štítem . (26), opatřeným deskou pro urovnávání pláně.
- 3. Pooízdný stroj podle bodu 1 nebo 2 vyznačený tím, že ve střední části uspořádaný pluh (25) a příp. nebo oba pluhové a urovnávací štíty (26) nebo pluhová ostří (29) jsou . spojeny s vibračním pohonem (33).2 listy výkresů
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT639575A AT345881B (de) | 1975-08-18 | 1975-08-18 | Fahrbare maschine zum kontinuierlichen nivellieren und verdichten der schotterbettung eines gleises |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS221263B2 true CS221263B2 (en) | 1983-04-29 |
Family
ID=3585885
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS765238A CS221263B2 (en) | 1975-08-18 | 1976-08-11 | Travelling machine for continuous nivellation and compacting the gravel bed of the track line |
Country Status (14)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4064807A (cs) |
JP (1) | JPS5937361B2 (cs) |
AT (1) | AT345881B (cs) |
AU (1) | AU504496B2 (cs) |
CA (1) | CA1043631A (cs) |
CH (1) | CH609399A5 (cs) |
CS (1) | CS221263B2 (cs) |
DD (1) | DD132513A5 (cs) |
DE (1) | DE2624212C2 (cs) |
ES (1) | ES450777A1 (cs) |
FR (1) | FR2321568A1 (cs) |
GB (1) | GB1523523A (cs) |
HU (1) | HU171649B (cs) |
ZA (1) | ZA763291B (cs) |
Families Citing this family (28)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CH616472A5 (cs) * | 1976-05-31 | 1980-03-31 | Plasser Bahnbaumasch Franz | |
AT369068B (de) * | 1978-11-30 | 1982-12-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare gleisbearbeitungsmaschine fuer weichen, kreuzungen und streckengleise |
US4440088A (en) * | 1979-10-11 | 1984-04-03 | Black Clawson, Inc. | Fabric insertion system |
WO1984004342A1 (en) * | 1980-05-23 | 1984-11-08 | Allan D Jenkins | Track skeletonizer |
IT1187567B (it) * | 1985-05-24 | 1987-12-23 | Danieli Off Mecc | Risanatrice per gallerie |
AT389334B (de) * | 1987-07-23 | 1989-11-27 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisverfahrbare vorrichtung zum raeumen bzw. planieren des schotters eines gleises mit querschwellen |
AT391904B (de) * | 1988-09-15 | 1990-12-27 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisbaumaschine mit gleis-stabilisator |
AT401398B (de) * | 1990-02-06 | 1996-08-26 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Kontinuierlich verfahrbare gleisbaumaschine zum verdichten der schotterbettung |
AT402519B (de) * | 1990-02-06 | 1997-06-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Kontinuierlich verfahrbare gleisbaumaschine zum verdichten der schotterbettung eines gleises |
FI89954C (fi) * | 1991-06-24 | 1994-03-14 | Jaakko Niiranen | Foerfarande foer foernyande av block av jaernvaeg och apparatur foer tillaemning av foerfarandet |
AT400862B (de) * | 1992-05-26 | 1996-04-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisbaumaschine mit höhenverstellbarem gleishebeaggregat |
EP0616077B1 (de) * | 1993-03-17 | 1997-08-13 | Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. | Maschine zum Verdichten der Schotterbettung eines Gleises |
CZ32094A3 (en) * | 1993-04-08 | 1995-05-17 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Machine for ballast bed, optionally formation level regeneration |
EP0748898B1 (de) * | 1995-06-16 | 1998-07-15 | Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. | Maschine zum Stabilisieren eines Gleises |
SE510322C2 (sv) * | 1997-01-22 | 1999-05-10 | Rosenqvist Foervaltnings Ab A | Förfarande för att bilda en grusbäddsbetäckt övre yta längs ett banvallsavsnitt och ett schaktarrangemang härför |
ATE254697T1 (de) * | 1997-06-27 | 2003-12-15 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maschine zum verdichten und profilieren der schotterbettung eines gleises |
AUPQ814200A0 (en) * | 2000-06-14 | 2000-07-06 | Queensland Rail | Track sledding machine |
AT5982U3 (de) * | 2002-11-13 | 2003-12-29 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Verfahren zur abtastung eines bettungsprofiles |
US7186059B2 (en) * | 2003-04-22 | 2007-03-06 | Tommy Barnes | Padding machine and method of use |
US8505459B2 (en) | 2011-01-07 | 2013-08-13 | Harsco Corporation | Vertical force stabilizer |
ES2397739B1 (es) | 2011-11-25 | 2013-11-26 | José Antonio IBÁÑEZ LATORRE | Máquina y método de mantenimiento de vía ferrea para nivelación, alineación, compactación y estabilización de vía, con capacidad de operar sin interrupciones en su avance. |
AU2012200458B2 (en) * | 2012-01-27 | 2015-10-22 | Norris Track Pty Ltd | A plough for railway roadbed ballast |
AU2015303498B2 (en) * | 2014-08-13 | 2020-10-01 | Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gesellschaft M.B.H. | Machine for stabilizing a track |
AT518024B1 (de) * | 2015-11-18 | 2018-04-15 | Hp3 Real Gmbh | Gleisfahrbare Gleisverdichtmaschine |
CN106758587B (zh) * | 2016-12-22 | 2019-09-03 | 薛恒鹤 | 一种轨道板块道床铺换车的支撑稳定装置 |
US10036576B1 (en) | 2017-06-26 | 2018-07-31 | Zia Mounting Solutions, Llc | Multi-level mounting system |
CN108725460B (zh) * | 2018-07-25 | 2023-07-14 | 包头北方创业有限责任公司 | 平砟装置及石砟漏斗车 |
CN109944122B (zh) * | 2019-04-03 | 2021-02-09 | 林最隆 | 一种铁路铺轨装置 |
Family Cites Families (13)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US1533198A (en) * | 1921-10-15 | 1925-04-14 | O F Jordan Co | Railway ditcher |
US1538971A (en) * | 1922-08-04 | 1925-05-26 | Clapp Solon Francis | Ballast-dressing machine |
DE815811C (de) * | 1949-01-12 | 1951-10-04 | Maurice Henri Lemaire | Anlage zur Unterhaltung von Eisenbahnstrecken durch fortlaufende Bearbeitung der Schotterung |
GB677923A (en) * | 1949-01-12 | 1952-08-27 | Maurice Henri Lemaire | Improvements in or relating to plant for dredging, cleaning and relaying railroad ballast |
FR1000926A (fr) * | 1949-12-01 | 1952-02-18 | Appareillage pour le régalage et le tassement du ballast des voies ferrées | |
US3013616A (en) * | 1958-11-18 | 1961-12-19 | Plasser Franz | Ballast cleaning apparatus |
CH384010A (de) * | 1961-02-15 | 1964-11-15 | Mannix Co Ltd | Vorrichtung zum Verteilen von Schotter unter Eisenbahnstrecken |
AT230412B (de) * | 1961-12-12 | 1963-12-10 | Josef Dipl Ing Dr Te Dultinger | Verfahren und Vorrichtung zum Schotterverdichten von Gleisbetten, insbesondere an den Schwellenvorköpfen, in Verbindung mit dem Gleisrichten oder -heften oder -stopfen bzw. mit dem Gleisheben und -nivellieren |
DE1534109C2 (de) * | 1965-12-10 | 1975-01-16 | Rheiner Maschinenfabrik Windhoff Ag, 4440 Rheine | Pflugartige Einrichtung zum Verteilen und Profilieren des Bettungsschottes eines Gleises |
AT302397B (de) * | 1970-08-20 | 1972-10-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Vorrichtung zum Verdichten und Planieren der Schotterbettung eines Gleises |
CH541028A (fr) * | 1971-07-07 | 1973-08-31 | Matisa Materiel Ind Sa | Procédé de bourrage des voies ferrées et dispositif pour sa mise en oeuvre |
AT336663B (de) * | 1972-10-13 | 1977-05-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Verfahren und maschine zur niveaukorrektur eines gleises mit schotterbettung |
AT331836B (de) * | 1972-11-02 | 1976-08-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Verfahren und vorrichtung zum richten und nivellieren von eisenbahngleisen |
-
1975
- 1975-08-18 AT AT639575A patent/AT345881B/de not_active IP Right Cessation
-
1976
- 1976-05-26 CA CA253,314A patent/CA1043631A/en not_active Expired
- 1976-05-26 US US05/689,993 patent/US4064807A/en not_active Expired - Lifetime
- 1976-05-29 DE DE2624212A patent/DE2624212C2/de not_active Expired
- 1976-06-01 CH CH688676A patent/CH609399A5/xx not_active IP Right Cessation
- 1976-06-03 ZA ZA763291A patent/ZA763291B/xx unknown
- 1976-06-23 AU AU15180/76A patent/AU504496B2/en not_active Expired
- 1976-06-30 GB GB27276/76A patent/GB1523523A/en not_active Expired
- 1976-07-28 FR FR7623050A patent/FR2321568A1/fr active Granted
- 1976-08-11 CS CS765238A patent/CS221263B2/cs unknown
- 1976-08-16 DD DD7600194344A patent/DD132513A5/xx unknown
- 1976-08-17 HU HU76PA00001256A patent/HU171649B/hu not_active IP Right Cessation
- 1976-08-18 ES ES450777A patent/ES450777A1/es not_active Expired
- 1976-08-18 JP JP51098562A patent/JPS5937361B2/ja not_active Expired
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AT345881B (de) | 1978-10-10 |
US4064807A (en) | 1977-12-27 |
HU171649B (hu) | 1978-02-28 |
DE2624212A1 (de) | 1977-03-03 |
FR2321568B1 (cs) | 1980-06-20 |
AU504496B2 (en) | 1979-10-18 |
FR2321568A1 (fr) | 1977-03-18 |
DE2624212C2 (de) | 1982-10-21 |
ZA763291B (en) | 1977-05-25 |
ES450777A1 (es) | 1977-09-01 |
AU1518076A (en) | 1978-01-05 |
JPS5253311A (en) | 1977-04-28 |
CH609399A5 (cs) | 1979-02-28 |
CA1043631A (en) | 1978-12-05 |
DD132513A5 (de) | 1978-10-04 |
JPS5937361B2 (ja) | 1984-09-10 |
ATA639575A (de) | 1978-02-15 |
GB1523523A (en) | 1978-09-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CS221263B2 (en) | Travelling machine for continuous nivellation and compacting the gravel bed of the track line | |
EP0379148B1 (de) | Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines schotterlosen Gleisoberbaus | |
US4355687A (en) | Ballast leveling apparatus and method | |
SU893140A3 (ru) | Машина дл уплотнени балластного сло под шпалами железнодорожного пути | |
US20100266339A1 (en) | Slipform Paving Machine With Adjustable Length Paving Kit | |
JPS6352161B2 (cs) | ||
CS216692B2 (en) | Gravel compactor for repairs of the rail position | |
SK505387A3 (en) | Travelling machine for continual change, or renovation of track | |
CS225809B2 (en) | The mobile machine for the packing up the sleepers,the levelling and the straightening of the tracks | |
US4046078A (en) | Track surfacing apparatus | |
US4643101A (en) | Mobile track leveling, lining and tamping machine | |
CS218560B2 (en) | Packing machine | |
US20190271120A1 (en) | Tamping Machine and Method for Correcting the Position of a Track | |
US4881467A (en) | Continuously advancing track maintenance or rehabilitation machine | |
CA1039113A (en) | Track surfacing apparatus | |
US6390727B1 (en) | Dowel bar inserter kit having chain feeder | |
SU1768033A3 (ru) | Непрерывно перемещающа с машина дл распределени и уплотнени щебеночной балластной призмы железнодорожного пути | |
SK278429B6 (en) | Method of side sliding of the rail and a machine for carrying out this method | |
US4088077A (en) | Continuous tamping device | |
FI79581B (fi) | Koerbar spaorstampnings-planings- och riktmaskin. | |
CN2120134U (zh) | 一种碾压式水泥混凝土摊铺机 | |
US4489658A (en) | Ballast shoulder consolidator | |
CS218559B2 (en) | Machine track packing machine | |
DE2419168A1 (de) | Strassenfertiger zum einbau von beton | |
Lichtberger | Modern tamping technology |