Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method of continuous production of lower alcohols

Classifications

C07C29/04 Preparation of compounds having hydroxy or O-metal groups bound to a carbon atom not belonging to a six-membered aromatic ring by addition of hydroxy groups to unsaturated carbon-to-carbon bonds, e.g. with the aid of H2O2 by hydration of carbon-to-carbon double bonds

Landscapes

Show more

CS219860B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Wilhelm Neier
Werner Webers
Wolf Ostwald

Worldwide applications
1980 DE 1981 AR ZA IN FI DE AT EP CA NO AU RO YU DD CS TR DK MX BR SU ES PL JP 1983 US

Application CS814846A events

Description

2
Při způsobu kontinuální výroby - - nižších alkoholů přímou hydratací -nižších olefinů v přítomnosti silně kyselých kationtoměničů se dosahuje zlepšení, které spočívá v předchozím nasycení olefinů vodou, před jeho dávkováním do reaktoru. S výhodou se olefin odpařuje v přítomnosti části vody potřebné pro reakci, účelně v přítomnosti 0,3 až 1,8 % hmotnostních vody, vztaženo na olefin, který se má nasytit.
Tento vynález se týká způsobu kontinuální výroby nižších alkoholů, zvláště isopropylalkoholu a sek.-butanolu, které se vyrábějí hydratací olefinů, zvláště propenu a n-butenu, v přítomnosti silně kyselého kationtoměniče jako katalyzátoru v jednotrubkovém reaktoru s ložem charakteru jímky zhotoveném v libovolném průměru.
Z německého spisu DAS č. 24 29 770 je již znám způsob kontinuální výroby nižších alkoholů na silně kyselém kationtoměničl, při kterém se odvádí vznikající alkohol v plynné formě společně s přebytečnými reakčními plyny z hlavy reaktoru a po odstranění plynného podílu se získává alkohol ve formě, která má obsah nad 80 %. Při tomto způsobu se však reakční voda a reakční plyn zahřívají nebo odpařují odděleně. V důsledku značného ochlazení reakčního lóže během reakce a sice již po krátkém úseku reaktoru (0,8 až 1,2 m), může se v jednotrubkovém reaktoru provádět reakce pouze do průměru asi 100 mm. Velké reaktory se tudíž pro tento způsob používají ve formě mnohotrubkových reaktorů, kde se dosahuje rovnoměrného rozdělení plynné a kapalné fáze.
Tento ochlazovací účinek v průběhu reakce se nedá vysvětlit. Z německého spisu DAS č. 14 93' 190 je zřejmé, že plyny za nadkritických podmínek přijímají alkoholy a ty se mohou opět získat uvolněním nebo zahřátím za stejného tlaku. V tomto spise je na str. 9 uvedeno, že pohlcení a uvolnění těchto alkoholů nebo jiných látek nevede k podstatnému ochlazovacímu nebo vyhřívacímu efektu systému.
Úkolem vynálezu je nalézt provedení způsobu výroby nižších alkoholů přímou hydratací olefinů v jednotrubkovém reaktoru s ložem charakteru jímky o libovolném průměru, aby bylo možné udržet konstantní teplovodní a tlakové podmínky.
S překvapením bylo objeveno, že reakční plynné směsi za podkritických podmínek pro plyny, pro propen/propan a n-buten, n-butan, zvláště za reakčních podmínek od 135 do 145 °C a tlaku alespoň 6 MPa nebo teploty 155 až 165 °C a tlaku alespoň 4 MPa, nezávisle na zaváděných plynech se vzniklým alkoholem, přijímají vždy vodu, a to 1,4 % hmotnostních vody při propenu a propanu a 1,8 ' % hmotnostních vody při n-butenu a butanu. Přijmutím tohoto množství vody a vzniklého alkoholu v katalyzátorovém lóži teplota po krátkém úseku reaktoru a reaktorů s průměrem větším než 150 milimetrů také při vnějším zahříváním poklesne tak, že se reakce skoro zastaví vzdor vývinu tepla, například 37,6 kj/mol a sek.-butylalkoholu a 50,2 kj/mol u isopropylalkoholu.
Ochlazení lóže reaktoru se může s překvapením čelit tím, že se olefin před uvedením do reaktoru předem nasytí vodou.
Předmětem vynálezu je způsob kontinuální výroby nižších alkoholů se 3 až 5 ato my uhlíku, zvláště isopropylalkoholu a sek.butylalkoholu, katalytickou hydratací nižších olefinů se 3 až 5 atomy uhlíku, zvláště propenu a n-butenu, v přítomnosti silně kyselého kationtoměniče jako katalyzátoru, který tvoří pevné lóže v jednotrubkovém reaktoru a reakční složky při teplotě od asi 120 do 100 °C za tlaku asi 4 až 20 MPa proudí zespoda nahoru, přičemž molární poměr zaváděných složek, vody k olefinů ' činí asi 0,5 až 10 a zvláště 1,0 až 3,0 vyznačující se tím, že se olefin předem nasytí před svým zavedením do reaktoru asi 0,3 až 18'% hmotnostními vody, vztaženo na olefin. S výhodou se olefin odpařuje v přítomnosti části reakční vody, přičemž k olefinů před odpařením se přidává zvláště 0,3 až 1,8 % hmotnostních, s výhodou 1,0 až 1,8 % hmotnostních vody.
Bylo objeveno, že při způsobu podle vynálezu se může použít libovolné reakční teploty, aniž by docházelo k teplotním problémům v jednotrubkovém reaktoru. Je dokonce možné, aby volbou množství vody odpařované společně s reakčním plynem, jako ' je propan/propylen nebo butan/butylen, celý proces mohl probíhat slabě endotermně.
Způsob podle vynálezu má přednost proti jiným známým přímým hydratačním postupům v tom, že zde nedochází k těžkostem s odvodem reakčního tepla nebo přívodem tepla a tak se může katalyzátorové lóže udržovat při velmi rovnoměrné teplotě. Tvorba horkých míst se může spolehlivě vyloučit.
Předchozí nasycení probíhá o sobě známým způsobem ve výparnících plynů, které jsou známé ze stavu techniky. Dávkování vody se stanoveným olefinem pro současné vypařování se provádí s výhodou' společně s olefinem do výparníku. Pro odpaření se jako zvláště vhodný osvědčil čtyřtahový trubkový svazkový výměník tepla s kompenzátorem, který trojnásobným otočením proudu páry zajišťuje dobrý styk vody a olefinů. Princip takového výměníku tepla je znám. Rovněž se mohou použít také jiné 'typy výměníků tepla, jako odpařovák.
Srovnávací příklad 1
Do reaktoru o světlosti 500 mm a délce 10 m, který je naplněn 1900 1 výplňových tělísek z ušlechtilé oceli a 1700 1 silně kyselého iontoměniče jako katalyzátoru, se dávkuje potrubím 1 (viz schéma, obr. 1) hodinově 300,3 kg směsi butanu s butene.m, obsahující 85 % n-butenu (4534 mol butenu) a přívodem 2 204,0 kg (11 333 mol) vody. Voda se předehřívá v předehřívači W1 na teplotu 155 až 160 °C. Nasazovaný plyn' dávkovaný 'potrubím 1 se mísí s cirkulujícím plynem zaváděným zpět potrubím 5 a ve výparníku W2 odpařuje a zahřívá na teplo tu 160 °C. V reaktoru se udržuje reakční tlak 6 MPa. Z hlavy reaktoru se vzniklý sek.-butylalkohol společně s přebytečným C4-plynem odvádí, expanduje a odděluje od směsi n-butanu a n-butenu a odvádí vedením 9. Přebytečná směs n-butanu a n-butenu se převážně opět zavádí potrubím 5 do reaktoru. Část proudu se jako zbytkový plyn vypouští vedením 8.
Při pokusném uspořádání se po dvaceticentimetrových úsecích reaktoru naměří v katalyzátorovém lóži reakční teplota od 155 až do 158 °C. I přes exotermní charakter reakce (hydratační teplo 37,6 kj na mol sek.-butylalkoholu) a 100 mm silnou isolaci poklesne silně reakční teplota po krátkém úseku reaktoru a na hlavě reaktoru dosahuje toliko ještě 115 až 120 °C. Na základě silného teplotního spádu v lóži reaktoru se dosahuje pouze středního výkonu katalyzátoru 0,4 mol sek.-butylalkoholu na litr katalyzátoru za hodinu.
Pokus popsaný ve srovnávacím příkladu se opakuje s tím rozdílem, že se reaktor nyní opatří dodatkově trubkovým hadem, kterým se zavádí pára o tlaku 0,9 MPa. V důsledku teploty vnější stěny od 160 do 165 °C se může dosáhnout pouze malého zlepšení teplotního profilu. Střední výkon katalyzátoru činí 0,45 mol sek.butylalkoholu na litr katalyzátoru za hodinu.
Příklad 1
Způsob popsaný ve srovnávacím příkladu se mění tak (obr. 2), že pomocí dalšího dávkovacího čerpadla se přimíchá 54 kg technologické vody (celkem 204 kg) přes potrubí 10 ke směsi n-butanu a n-butenu (čerstvý a cirkulační plyn = 3000 kg/h) a vše se zavádí do výparníku W2. Za jinak stejných podmínek jako ve srovnávacím příkladu 1 (155 až 160 °C, 7 MPa) se nyní může udržovat v celém reaktoru teplota 155 až 162 °C, bez dodatečného zahřívání nebo ochlazování. Z jímky kolony D se může vedením 9 hodinově v průměru odebírat 201,3 kilogramy (2720 mol) sek.-butylalkoholu a 2,1 g (16,2 mol) di-sek.-butyletheru ve formě 99 % surového alkoholu. Vedením 8 se hodinově odvádí 101,5 kg n-butenu a 46,4 kilogramu n-butanu ve formě asi 59 % směsi.
Na litr katalyzátoru hodinově vzniká 1,6 mol sek.-butylalkoholu a 0,0095 mol etheru.
Srovnávací příklad 2
Aparatura popsaná ve srovnávacím příkladu 1 se použije pro výrobu isopropylalkoholu. К tomu se potrubím 1 hodinově dávkuje 231,3 kg 92 % směsi propanu s propenem, společně s cirkulačním plynem (2000 kg/h) zaváděným zpět potrubím 5 po odpaření a zahřátí na teplotu 135 °C ve výparníku W2 do vařáku reaktoru. Přívodem 2 se do spodní části reaktoru společně dávkuje 200 kg reakční vody zahřáté na teplotu 135 °C. Reakční tlak se udržuje 10 MPa.
Z hlavy reaktoru se odvádí vzniklý isopropylalkohol v plynné formě společně s přebytečným reakčním plynem a po snížení tlaku na 2 MPa v koloně D se oddělí cirkulační plyn. Na úsecích reaktoru délky 20 cm se může zachovat teplota 134 až 135 °C. Po reakčním úseku délky toliko 1,2 m se teplota vzdor uvolnění tepla 50,2 kj/mol isopropylalkoholu sníží asi na 114 °C. Hodinově na litr katalyzátoru se tvoří v průměru 0,5 molu isopropylalkoholu.
Příklad 2
Srovnávací příklad 2 se opakuje s tím rozdílem, že se přimíchá 30,0 kg technologické vody pomocí dávkovacího čerpadla potrubím 10 ke směsi propanu a propenu a společně zavede do výparníku W2. Za jinak stejných podmínek jako ve srovnávacím příkladě 2 se v celém reaktoru udržuje reakční teplota 135 až 140 °C. Při konverzi plynu 75 %, vztaženo na množství zaváděného čerstvého plynu (231,3 kg 92 % propenu) se odvádí vedením 9 z jímky kolony D hodinově 224,4 kg (3740 ml) isopropylalkoholu a 2,4 kg (23 mol) diisopropyletheru ve formě přibližně 80 % vodného surového alkoholu. Na litr katalyzátoru hodinově vzniká 2,2 mol isopropylalkoholu. Selektivita dosahuje takřka 99 %.

Claims (3)
Hide Dependent

  1. pRedmět vynalezu
    1. Způsob kontinuální výroby nižších alkoholů se 3 až 5 atomy uhlíku, zvláště isopropylalkoholu a sek.-butylalkoholu, katalytickou hydrataci nižších olefinů se 3 až 5 atomy uhlíku, zvláště propenu a n-butenu, v přítomnosti silně kyselého kationtoměniče jako katalyzátoru, který tvoří pevné lóže v jednotrubkovém reaktoru a reakční složky při teplotě od asi 120 do 180 °C za tlaku asi 4 až 20 MPa proudí ze spodu nahoru, přičemž molární poměr zaváděných složek, vody k olefinu činí asi 0,5 až 10 a zvláště 1,0 až 3,0, vyznačující se tím, že se olefin předem nasytí před svým zavedením do reaktoru 0,3 až 1,8 % hmotnostními vody, vztaženo na olefin.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se olefin odpařuje v přítomnosti 1,0 až 1,8 % hmotnostních reakční vody.
  3. 3. Způsob podle bodu 2, vyznačující se tím, že se k olefinu před odpařením přidává 0,3 až 1,8 % hmotnostních, s výhodou 1,0 až 1,8 % hmotnostních vody.