CS218574B2 - Mobile facility for removing and/or storing the track yokes - Google Patents

Mobile facility for removing and/or storing the track yokes Download PDF

Info

Publication number
CS218574B2
CS218574B2 CS782041A CS204178A CS218574B2 CS 218574 B2 CS218574 B2 CS 218574B2 CS 782041 A CS782041 A CS 782041A CS 204178 A CS204178 A CS 204178A CS 218574 B2 CS218574 B2 CS 218574B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
transport
supports
rail
support
bridge
Prior art date
Application number
CS782041A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Theurer
Friedrich Oellerer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CS218574B2 publication Critical patent/CS218574B2/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/02Transporting, laying, removing, or renewing lengths of assembled track, assembled switches, or assembled crossings

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)

Description

Vynález se týká pojízdného zařízení pro· odebírání a, případně nebo ukládání kolejových jarem, 'složených z kolejnic a pražců, zejména výhybkových jařem, celých výhybek a podobných kompaktních částí koleje, prostřednictvím alespoň jednoho po koleji pojízdného přepravního vozu a 's ním přes boční portálové podpěry spojeného a v podstatě nad přepravním vozem upraveného· mostového nosníku, který má alespoň jedno výškově přestavitélným podpěrným ústrojím na štěrkovém loži uložitelné nosné břemeno, přesahující . přes čelní ' stranu vozu, jakož i průchozí vodicí dráhu pro jeřábovou kočku, pojízdnou podél mostového nosníku, která má nepřestavitelné zdvihací a přepravní ústrojí.
Jsou již známa pojízdná zařízení pro' odebírání a, případně ukládání kolejových jařem, a 'to i s delšími pražci, jak je to patrno například z britského patentového spisu č. 697 099, ' která mají mostový nosník uspořádaný na voze, přičemž tento mostový nosník je opatřen nosným ramenem, přesahujícím '' čelní stranu vozu. Přesahující nosné rameno' ' lze podepřít v průběhu ukládání nebo· Odebírání kolejových jařem podpěrnou patkou, uloženou na štěrkovém loži. Pro nadzdvihování a pro přepravu odebíraných nebo ukládaných kolejových jařem jsou upraveny na průchozí vodicí dráze, která je uspořádána podél mostového nosníku, jeřábové kočky s přestavitelnými zdvihacími a přepravními ústrojími. Pro· zachycení odebíraných kolejových jařem prostřednictvím zdvihacích a přepravních ústrojí jeřábových koček je mostový nosník uspořádán téměř po celé délce odebíraného kolejového jařma.
Hlavní nevýhoda těchto známých zařízení spočívá v tom, že jimi nelze · pokládat kolejová výhybková jařma, která mají podstatně větší šířku než normální kolejová jařma. Mimoto zamezují ta‘to zařízení při pokládání kolejových jařem provoz po sousední koleji.
Dále je známé pojízdné zařízení pro odebírání a, případně nebo ukládání kolejových jařem, viz například zveřejněná přihláška vynálezu NSR č. 24 10 718, které má mostový rám uspořádaný nad celou stavební oblastí a po jehož obou stranách jsou pro jeho· opření uspořádány samostatné kolejové podvozky, případně nekolejové pojízdné podvozky.
Hlavní nevýhoda tohoto uspořádání spočívá v tom, že podvozky blokují z obou stran přístup 'k volnému úseku lože. Mimoto· při podepření mostového rámu samostatnými podpěrami jsou extrémně vysoko namáhány přilehlé části koleje nebo štěrkového lože, čímž mohou na koleji nebo štěrkovém loži vznikat škody.
Vynález si klade za úkol vytvořit pojízdné zařízení pro odebírání a, případně nebo· ukládání kolejových jařem, kterým se při těchto kolejových pracích dosáhne vysoké produktivity práce, zejména při výměně kolejových výhybkových jařem, přičemž se má na minimum snížit výluka provozu po sousední koleji.
Tento úkol se řeší vynálezem, jehož podstata spočívá v tom, 'že portálové podpěry, na kterých spočívá mostový nosník a které jsou spojeny s přepravním vozem, jsou jednotlivě výkyvné nebo posuvné rovnoběžně s rovinou přepravy a napříč k podélné ose mostového nosníku.
Uspořádáním pojízdného zařízení podle vynálezu se překvapivě snadno a jednoduše dosahuje vysoké produktivity práce, zejména u kolejových jařem s velkou šířkou, případně u kolejových výhybkových jařem, aniž by bylo třeba provádět výluku sousední koleje, která zůstává v podstatě zcela použitelná. Dík možnosti přizpůsobení pracovní šířky zařízení okamžité šířce odebíraného nebo ukládaného' kolejového' jařma jsou nároky kladené na prostor minimální, což umožňuje, aby se v mnoha případech práce celého zařízení podstatně usnadnila a provedla rychleji. Výhodná je i ta skutečnost, že dík nastavování - pracovní šířky je možné přizpůsobit zejména portálové podpěry a přepravované části kolejového jařma okamžitému profilu, takže při přepravě odebraných nebo ukládaných kolejových jařem na nebo ze složiště nevzniká příliš velká 'časová ztráta. Tím, že zpracovávaná oblast koleje, případně volný úsek lože jsou z' jedné strany stále volně přístupné, lze bezprostředně po nadzdvižení odebíraného kolejového jařma začít z této strany urovnávat nebo· čistit kolejové lože prostřednictvím kolejových stavebních 'strojů,. ' čímž s'é ' dosahuje velmi ' výhodného využití ' výluky 'koleje,. 'která je k dispozici.· Celkově se ' tedy 'dosahuje vytvořením zařízení podle vynálezu, které má velmi jednoduchou konstrukci, možnost univerzálního nasazení, jak při přepravě kolejových jařem, jejichž šířka je větší než normální, tak i při jejich ukládání.
Podle dalšího' význaku vynálezu se předpokládá, že portálové podpěry jsou uspořádány na mostovém nosníku, tvořeném v podstatě po celé délce přepravního vozu uspořádaným hlavním nosníkem a dvěma nosnými rameny, která jsou výkyvná v rovině přepravy, která přesahují přes příslušnou čelní stranu přepravního vozu a která jsou s 'hlavním nosníkem výkyvné v rovině přepravy, a to na koncích obou přesahujících nosných ramen v oblasti obou konců přepravního vozu.
Uvedené uspořádání umožňuje odebírat nebo· ukládat kolejová výhybková jařma podle volby na jedné nebo na druhé čelní straně přepravního vozu. Nosné rameno, uspořádané nad přepravními vozy, slouží pro vedení jeřábové kočky se zdvihacími a přepravními ústrojími pro' ukládání a odebírání kolejových jařem, uložených na přepravní plošině kolejového přepravního vozu.
Podle vynálezu je rovněž účelné, jsou-li portálové podpěry, uspořádané na jedné podélné straně mostového nosníku, vzhledem k potrálovým podpěrám, uspořádaným na druhé podélné straně mostového nosníku a s výhodou í k vždy sousedním portálovým podpěrám vytvořeny navzájem nezávisle výkyvné nebo posuvně.
Výhoda tohoto uspořádání spočívá v tom, že lze zařízení, zejména jeho šířku, přizpůsobit okamžitým poměrům při pokládání pravé nebo levé výhybky a mimo to je možné při přepravě kolejového výhybkového jařma z montážního prostoru na místo pokládání nebo obráceně se vyhnout překážkám po obou stranách koleje. To se ukázalo)' jako zvláště výhodné v oblastech nádraží, kde jsou koleje, na nichž nemá být rušen železniční provoz, střídavě po pravé i po levé straně.
Podle zvláště výhodného provedení vynálezu se předpokládá, že na koncích nosných ramen uspořádané portálové podpěry jsou tvořeny vždy jedním výkyvným ramenem, vykývnutelným kolem svislého výkyvného čepu, a že na opačném konci výkyvných ramen je uspořádána hydraulickým pohonem výškově přestavitelná podpěrná patka, uložitelná volitelně na štěrkové lože nebo na přepravní vůz.
Tím, že je možné nastavit portálové podpěry v oblasti přesahujících nosných ramen na -různé šířky a že je možné je samostatně podepřít na štěrkovém loži, lze kolejové výhybkové jařmo pronést mezi těmito portálovými podpěrami i jeho širší čelní stranou, takže není třeba, aby se přesahující nosné rameno vedlo po celé délce volného úseku lože. Samostatné výškové přestavování podpěrné patky dovoluje přizpůsobení různým výškám štěrkového lože, takže při budování koleje na náspu je možné zajistit potřebné podepření na boku náspu.
Další varianta vynálezu spočívá v tom, že několik portálovými podpěrami opatřených přepravních vozů je sloučeno do soupravy vozů s celkovou délkou pro uložení alespoň dvou za .sebou uspořádaných výhybkových jařem, přičemž mostový nosník má jednak hlavní nosník o celkové délce, která je větší než délka jednoho výhybkového jařma, a jednak přes jednu čelní stranu soupravy vozů přesahující, portálovými podpěrami opatřené nosné rameno, jehož délka -je rovna nebo menší než délka jednoho výhybkového jařma.
Výhodná je u tohoto uspořádání ta skutečnost, že i když se k volnému úseku lože přiveze nové -kolejové výhybkové jařmo, je k dispozici ještě prostor pro uložení odebraného starého kolejového jařma, takže celé zařízení může zůstat po dobu přestavby v oblasti volného úseku lože a zcela odpadnou až dosud nezbytně nutné a na čas náročné posuny vlaků.
Je rovněž výhodné, že svislé cleny portálových podpěr, alespoň těch portálových podpěr, které spojují přepravní vozy s mostovým nosníkem, jsou pro ukládání nebo odebírání kolejových výhybkových jařem z oblastí sousedících s podélnými stranami přepravních vozů uvolnitelně, případně vykývnutelně spojeny s výkyvnými rameny, přiřazenými k přepravnímu vozu nebo- k mostovému nosníku.
Uvolnění nebo vykývnutí alespoň svislých členů portálových podpěr umožňuje ukládat nelbo odebírat kolejová jařma bez omezení i bočně -od vozu. Využitím přesahujících nosných ramen i jejich bočního vykývnutí lze zařízením odebírat nebo ukládat dokonce i nově pokládaná nebo· odebíraná kolejová jařma z -oblastí, které jsou na boku podélné strany vozu. Toto opatření totiž umožňuje pokládání kolejových jařem ve větší oblasti na boku zařízení podle vynálezu, to je i v oblasti sousední koleje. Tím Je nyní rovněž možné z -jednoho stanoviště -zařízení odebírat, pokládat nebo- vyměňovat několik blízko· sebe uložených kolejových nebo- kolejových 'výhybkových jařem.
Podle zvláště výhodného vytvoření vynálezu se přepokládá, že mezi mostovým nosníkem, případně přepravními vozy, a mezi portálovými podpěrami jsou uspořádány hydraulické přestavné nebo výkyvné pohony, spojené pro samostatné a, -případně nebo pro každou podélnou stranu společné' ovládání potrubími s centrálním -ovládacím pultem, uspořádaným zejména na centrálním stanovišti obsluhy, přičemž -s výhodou jsou z tohoto centrálního· stanoviště obsluhy ovladatelné trakční motory, uspořádané alespoň na jednom, -mostovým nosníkem opatřeném přepravním voze, a hydraulické pohony pro podpěrná ústrojí, jakož i -případně - mezi výkyvnými rameny a svislými členy portálových podpěr uspořádané přestavné pohony.
Možnost ovládání jednotlivých portálových -podpěr, případně jejich svislých členů odstraňuje nutnost toho, aby se pracovníci museli pohybovat v -oblasti mimo pojízdné zařízení, například ve velmi ohrožených oblastech přivrácených k sousední koleji, což podstatně zmenšuje počet smrtelných úrazů a značně usnadňuje rychlé a univerzální přizpůsobení jednotlivým odebíracím nebo pokládacím místům. Používání a přemísťování celého pojízdného· zařízení se mimoto usnadňuje i uspořádáním vlastního trakčního· motoru pro vůz, na kterém je upraven mostový nosník.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na obou uvedených příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je znázorněn bokorys pojízdného zařízení pro odebírání a, případně nebo ukládání kolejových jarem, zejména výhybkových jařem, podle vynálezu, a to v průběhu té části pracovního cyklu, -při které se nadzdvihuje výhybkové jařmo.
Na obr. 2 je znázorněn půdorys p-ojzd-ného zařízení podle obr. 1 a přídavně je zde zakresleno přesahující nosné rameno ve vykývnuté poloze pro boční odebírání nebo ukládání kolejového výhybkového jařma.
Na obr. 3 je znázorněn řez hlavním nosníkem a přepravním vozem, na němž je 'hlavní nosník uspořádán, a 'to podle čáry ΙΊΙ—III z obr. 2.
Na obr. 4 je schematicky znázorněn bokorys dalšího příkladu provedení pojízdného· zařízení pro odebírání a, případně nebo ukládání výhybkových jařem podle vynálezu.
Na obr. 5 je zobrazen půdorys zařízení podle obr. 4.
Na obr. 6 ' je znázorněna část pojízdného zařízení podle obr. 4 ve větším měřítku.
Na obr. 7 je znázorněn čelní pohled v řezu podle čáry VII—VII z obr. 6.
Na obr. 1 a 2 j znázorněno, zařízení 1 pro odebírání a, případně nebo ukládání výhybkových jařem 4, která jsou tvořena kolejnicemi 2 a pražci 3. Zařízení 1 je tvořeno kolejovým přepravním vozem 5 a mostovým nosníkem 10, který 'je upraven na portálových podpěrách 6, 7, 8, 9 ve vzdálenosti nad přepravní plošinou přepravního vozu 5. V oblasti čelních konců hlavníhoi nosníku 11, který je podepřen na přepravním voze 5 prostřednictvím portálových podpěr 6, 7, 8, 9, je kolem čepu 14, svislého k přepravní plošině, uspořádáno výkyvné vždy jedno přesahující nosné rameno· 12, 13. V oblasti čepu 14 je na obou nosných ramenech 12,13 uspořádán ozubený věnec, který spolupracuje 's pastorkem na hlavním nosníku 11 a který 'tak zajišťuje vykyvování nosných ramen 12, 13 v rovině rovnoběžné s přepravní plošinou a napříč k podélnému směru mostového nosníku 10. Pastorek je spojen s pohonem 15, tvořeným elektrickým nebo hydraulickým motorem.
V koncových oblastech nosných ramen 12, 13 protilehlých k čepům 14, jsou uspořádány výkyvné nebo posuvné portálové podpěry 16, 17. Tyto portálové ' podpěry 16, 17 mají výkyvná ramena 18, 19, která jsou spojena s nosnými rameny 12, 13 prostřednictvím svislých výkyvných čepů '20 a výkyvných pohonů 21, 22, tvořených hydraulickými pracovními válci. V těch koncových oblastech svislých členů 23, 24 portálových podpěr 16, 17, které jsou odvráceny od výkyvných ramen 18, 19, jsou uspořádána podpěrná ústrojí 26, opatřená podpěrnými patkami 25.
Hlavní nosník 11 a obě nosná ramena 12, 13 jsou opatřena průchozí vodicí dráhou 27 pro jeřábovou kočku 28. Jeřábová kočka 28 je působením svého vlastního pohonu 29 pojízdná po' vodicí dráze 27 a je opatřena zdvihacím a přepravním ústrojím 30, které má bremenový nosník 31, uspořádaný v podélném směru koleje, na němž jsou v podélném směru uspořádány za sebou chapadla 32, případně dvojíce chapadel.
Portálové podpěry 6, 7, 8, 9 jsou tvořeny výkyvnými rameny, přikloubenými na přepravním voze 5 a na hlavním nosníku 11 prostřednictvím čepů 33, uspořádaných kolmo k přepravní plošině, a svislými členy 34 portálových podpěr 6, 7, 8, 9. Svislé členy 34 portálových podpěr 6, 7, 8, 9 jsou uloženy na jednom z obou výkyvných ramen prostřednictvím výkyvných čepů, uspořádaných zhruba kolmo na čepy 33, a lze je otevírat nebo vykyvovat prostřednictvím přestavného pohonu. V těch koncových oblastech členů 34 portálových podpěr 6, 7, 8, 9, které jsou odvráceny od výkyvných čepů 35, j’sou upravena uvolnitelná zajlštovací ústrojí, jako šroubová spojení nebo bajonetové uzávěry.
Pro vykyvování portálových podpěr 6, 7, 8, 9 jsou jejich horní výkyvná ramena spojena s hlavním nosníkem 11 prostřednictvím výkyvných pohonů 36, tvořených hydraulickými pracovními válci.
Přepravní vůz 5 je pro nezávislý pohyb celého zařízení 1 opatřen centrálním pohonem 37, který má také trakční motory 38 pro pojezd zařízení ve směru ' šipky 39, jakož i motory pro ovládání přestavných nebo výkyvných pohonů. V oblasti tohoto' centrálního pohonu 37 je upraveno například také centrální stanoviště 40 obsluhy s centrálním ovládacím pultem.
V dalším je podle obr. 2 popsán způsob práce zařízení 1 podle vynálezu například při odebírání výhybkového jařma 4.
Zařízení 1 se přiveze na kolejovém přepravním voze 5 do oblasti odebíraného výhybkového 'jařma 4. Přední nosné rameno· 12 přesahuje přitom přes čelní stranu přepravního vozu 5 a výkyvná ramena 18, 19 přiřazených portálových podpěr 16, 17 jsou ve směru rovnoběžném s podélným směrem mostového podélníku 10, přičemž podpěrná ústrojí 26 jsou zdvižena vzhůru. Zadní nosné rameno 13 se však opírá prostřednictvím podpěrného ústrojí 26 o další přepravní vůz 41, spražený s přepravním vozem 5.
Jakmile přijede zařízení 1 na pracoviště, vykývnou se výkyvná ramena 18, 19 nosného ramene 12 prostřednictvím výkyvných pohonů 21, 22 bočně, čímž se dostanou podpěrné patky 25 na obě strany odebíraného výhybkového' jařma 4. Potom se spustí podpěrné patky 25 na štěrkové lože, takže se nosné rameno 12 opírá o štěrkové lože po· obou stranách odebíraného výhybkového jařma 4. Potom se výhybkové jařmo· 4 zachytí chapadly 32, případně 'dvojicemi chapadel břemenového nosníku 31 a zdvihnou se navijáky zdvihacího a přepravního· ústrojí 30. Odebrané výhybkové jařmo 4 'se potom přesunuje prostřednictvím jeřábové kočky 28, poháněné pohonem 29, po vodicí diráze 27 ve směru přepravních vozů 5, 41. Portálové podpěry 6, 7 se přitom pro umožnění průchodu výhybkového jařma 4 a s ním spojeného břemenového nosníku 31 vykývnou bočně napříč podélného směru nosníku prostřednictvím výkyvných pohonů 36. Po nadzdvižení výhybkového jařma 4 lze štěrkové lože urovnat brázdícím řetězem napři218574 klad čističky štěrkového lože, jak je to na obr. ' 1 a 2 .znázorněno čerchovaně.
Na ' obr. 3 je - znázorněna plnými čarami vykývnutá poloha portálové podpěry 7. Z tohoto obr. je patrno, že odebírané výhybkové jařmo' 4 může procházet bez jakéhokoliv omezení mezi - portálovými podpěrami 7, 8, případně 6, 9.
Jakmile je výhybkové jařmo - 4 -odebráno, nadzdvihnou -se podpěrné patky 25 předního nosného -ramena 12 - nad štěrkové lože a celé zařízení 1 -se . - přesune na místo, kde se jařma montují nebo demontují.
Při přesunu je - třeba se vyhýbat překážkám, umístěným· bočně od koleje, jako jsou stožáry 42 -trolejového- vedení apod., protože výhybkové jařmo . . 4 je širší než normální profil. Jak je patrno z obr. 3, děje se tak bočním posouváním výhybkového jařma 4 a odpovídajícím· - - - vykyvováním jedné nebo více portálových . - podpěr 6, 7, 8, 9, a to nezávisle nebo společně, jak je to vyznačeno čárkovaně nebo - čerchovaně -na obr. 3. - Boční přesouvání výhybkového jařma 4 lze přitom - uskutečňovat - vykyvováním nebo současně s vykyvováním portálových podpěr 6, 7, 8, 9. Ovládání výkyvných pohonů 21, 22, 36 jednotlivých nebo více portálových podpěr 6, 7, 8, 9, pohonů 15 nosných ramen 12, 13 a zdvihacích a spouštěcích pohonů podpěrných patek 25 - lze provádět z centrálního stanoviště 40 -obsluhy.
Po příjezdu na - - místo- montáže nebo- demontáže jařem se zadní nosné rameno 13 vykývne bočně kolem čepu 14 -prostřednictvím -pohonu 15- - do polohy znázorněné na obr. 2 čárkovaně. Potom se podepře podpěrnými - patkami 25. Potom se svislé členy 34 portálových podpěr 6, 7, přivrácené vykývnutému nosnému ramenu 13, - -otevřou, jak je to na -obr. 1 čárkovaně vyznačeno u -portálové podpěry 6, - a jeřábová kočka 28 se přesune po: části - - vodicí dráhy 27 přiřazené nosnému ramenu 13. Tak lze odebrané výhybkové jařmo 4 uložit bočně vedle přepravního vozu 5, - - 41 do -polohy vyznačené čárkovaně. Výhodné je, že toto uložení - lze provést bez pomoci na montážním místě upravených jeřábových zařízení. Potom lze naložit nové výhybkové 'jařmo 4 a vestavět je na místě - původního, přičemž celý proces probíhá - stejně, avšak v opačném sledu.
Na obr. 4 a 5 je znázorněno zařízení 43 podle vynálezu, u něhož je několik přepravních. vozů 48, -opatřených portálovými podpěrami 44, 45, 46, 47 a další přepravní vůz sloučeno- do soupravy 50 vozů. Celková délka - této soupravy 50 vozů je taková, - aby na - ní ‘bylo možné umístit dvě za -sebou uspořádaná výhybková jařma. Portálové podpěry 44, - 45, 46, 47 podpírají nad přepravní plošinou přepravních vozů 48 uspořádaný mostový nosník 51. Mostový nosník 51 je tvořen jednak hlavním nosníkem 52 a jednak s ním spojeným nosným ramenem 55, které -přesahuje přes čelní stranu soupravy vozů a -které je opatřeno portálovými podpěrami 53, 54. Hlavní nosník - 52 a nosné rameno 55 jsou opatřeny průchozí vodicí dráhou 56 ipro jeřábovou kočku 57. Tato jeřábová kočka 57 je opatřena břemenovým nosníkem 59, který slouží jako zdvihací a přepravní ústrojí 58.
Z obr. 5 je patrno, že portálové podpěry 44, 45, 46, 47 jsou vytvořeny ve tvaru svorek a že -jsou výkyvné kolem v -podstatě kolmo k přepravní plošině přepravních vozů 48, 49 uspořádaných - čepů 60 ve směru napříč k podélnému směru hlavního nosníku 52. Vykývnutá poloha portálových podpěr 44, 45, 46, 47 alespoň na jedné podélné straně -soupravy 50 vozů tak zajišťuje volný průchod v -podélném -směru hlavního nosníku 52 i pro- poměrně dlouhé pražce kolejového výhybkového jařma. Právě tak lze přestavit portálové podpěry 53, - 54 v- oblasti přesahujícího konce nosného ramene 55 napříč k podélnému -směru -nosného ramene 55 na rozteč potřebnou k tomu, aby bylo možné o štěrkové 'lože - opřít po- obou stranách odebíraného výhybkového: jařma 4 podpěrné patky 62 -podpěrného ústrojí 63, které jsou výškově -přestavitelné prostřednictvím- hydraulických pohonů - 61. Tak lze - .nastavit na požadovanou příčnou -rozteč členy 65 portálových podpěr 53, 54, které jsou spojeny s výkyvnými rameny 64 portálových podpěr 53, 54. Pro zachycení kolejového výhybkového jařma 4 je bremenový nosník 59 opatřen chapadly 66, případně dvojicemi chapadel.
V pravé části - obr. 5 je také čárkovaně znázorněn brázdící - řetěz 71 například obousměrně -pracující - čističky 72 štěrkového· lože, který může -bezprostředně po nadzdvižení starého kolejového výhybkového -jařma 4 při pracovním pohybu ve směru šipky 73 štěrkové lože -urovnat, případně je vybrat, vyčistit a znovu rozdělit.
Obr. 6 - znázorňuje, že jak hlavní nosník 52, - tak i nosné - rameno· 55 jsou vytvořeny jako příhradová konstrukce, přičemž ve spodní pásnici tohoto přehradového· nosníku je vestavěna vodicí dráha 56. Vykývování portálových podpěr je zde zajištěno výkyvnými pohony 74, které jsou vytvořeny jako' hydraulické -pracovní válce, - uspořádané na přepravních plošinách přepravních vozů 48 a vykyvující portálové podpěry 44, 45, 46, 47.
V pravé -části obr. 6 - je schematicky znázorněna - čistička - 72 štěrkového - lože, - která je opatřena - - jak nekolejovými podvozky 75, tak i kolejovými - -podvozky 76 a - pomocnými podvozky 77. Brázdícím - řetězem 71 se po nadzdvižení kolejového výhybkového jařma 4 srovná nerovný povrch štěrkového lože a ve stejném pracovním cyklu se může odebraný - štěrk vyčistit a - uložit například bočně od prostoru výhybky pro opětovné použití po položení dalšího- výhybkového jařma 78, jak je to znázorněno na obr. 4 a 5.
Na obr. 7 je znázorněna rovněž vykývnutá poloha portálových - podpěr 47, uspořádá218 5 7'4 ných na jedné podélné straně, přičemž výkyvný pohon 74 je tvořen hydraulickým pracovním · válcem. Dále je z tohoto obr. patrno, že brázdící šířka brázdícího 'řetězu 71 sahá po celé délce dlouhých pražců 'výhybkového jařma. Vyčištěný štěrk 79 je uskladněn bočně od prostoru výhybky.
V dalším je popsán průběh činnosti zařízení 43, ' znázorněného na ' obr. 4 až 7.
Na ' přepravní vozy 49, , 48 se naloží několik nebo ' jedno nové výhybkové' jařmo 78. Potom se přepravní vozy .48, '49 dovezou buď trakční' ' lokomotivou, nebo vlastním pohonem na místo stavby. V průběhu této jízdy jsou portálové podpěry 44, 45, 46, 47 u dvojkolejné trati jen. portálové 'podpěry odvrácené . od sousední koleje, vykývnuté bočně tak, aby mezi nimi mohlo být výhybkové jařmo· 78. Podle vynálezu je rovněž' možné, pokud to vyžadují místní podmínky, například .různé stavby nebo jiné překážky, vykývnou . 'výhybková . jařma 78 · . a · portálové podpěry 44,-45, 46, 47 na stranu tak, aby s nimi -bylo možné projet. '. Šířka · výhybkového . jařma 78 ·- je . totiž zpravidla větší ' než maximální ' přípustný profil.
Po- příjezdu na staveniště . . se přesahující nosné ' rameno 55 . opře prostřednictvím podpěrného' ústrojí - 63, a to tak, . že se . hydraulickým pohonem · 61 spustí podpěrné patky 62 na' štěrkové lože. Obě portálové · · podpěry 53, 54 jsou ' přitom . vykývnuty . napříč k podélnému směru ' nosného ramene · 55 do té míry, aby 'byly podpěrné patky 62 po obou stranách odebíraného· 'výhybkového jařma ' 4. Potom ' ' se . · · odebírané výhybkové jařmo · .4 uchopí ' ' ' chapadly · 66, . případně · dvojicemi chapadel a · nadzdvihne · · se.· · Potom· se·' jeřábovou' kočkou. ?57 'odebrané · výhybkové . · jarmo 4 dopraví' do ' ' oblasti · ' obou ještě -prázdných přepravních .· vozů· -48. · K tomu účelu · se . také bočně vykývnou ' prostřednictvím' · pohonů ' 74 portálové ' ' podpěry 44, 45, 46,' 47. těchto přepravních ' vozů 48, aby břemenový' nosník 59 s výhybkovým · jařmem 4 mohl . dobře projít; Staré výhybkové 'jařmo ' 4' se potom· 'uloží na volné nakládací plošiny obou přepravních vozů 48, přivrácených k nosnému ramenu 55.
Bezprostředně po nadzdvižení výhybkového jařma 4 nad štěrkové 'lože se štěrk . . ve volném úseku . 80 lože 'brázdícím . řetězem čističky 72 štěrkového lože vybere a vyčistí. Vyčištěný štěrk 79 se 'buď znovu uloží do oblasti výhybky a urovná se, takže se vytvoří urovnané a vyčištěné štěrkové lože 81, nebo· se uloží . bočně od oblasti výhybky a naplní ' se dodatečně mezi pražce nově položeného výhybkového jařma' 78.
V průběhu pracovního nasazení čističky štěrkového lože uchopí chapadla 66, případně dvojice chapadel břemenového nos níku 59 nové výhybkové jařmo 78 a jeřábová kočka 57 jej přenese po vodicí dráze 56 do oblasti přesahujícího konce nosného .ramene 55. Potom se výhybkové jařmo 78 uloží na urovnané a případně i vyčištěné štěrkové lože 81. Výměna jednoho výhybkového jařma 4, 78 za· druhé se i s příslušnou úpravou štěrku provádí v jednom souvislém pracovním cyklu.
Po· nadzdvižení podpěrných patek 62 podpěrného ústrojí 63 prostřednictvím hydraulických pohonů 61 může odejet celé zařízení 43, případně souprava 50 vozů do dalšího místa nasazení. K tomu účelu může být například, jak je to znázorněno· na obr. 6, pod nakládací plošinou jednoho · z přepravníchvozů 48 uspořádán centrální pohon 82 pro pohánění trakčních pohonů jednotlivých podvozků celého zařízení 43. Tento centrálou pohon 82 může pohánět i další pohony, jako například ' pohony pro vykyvování portálových podpěr 44, 45, 46, 47, 53, 54, členů 65 · portálových podpěr 53, ·. 54, pro . podpěrné patky 62 apod. v průběhu odebírání nebo pokládání výhybkových jařem. . 4, . . 78, jakož i při přepravě výhybkových · jarem 4,78 z místa nebo na místo použití.
Je třeba ještě · uvést, že boční· přestavování portálových podpěr . 6, . .7,. 8, . 9, 16, . 17, 44, 45, ' 46, ' 47 ' .a 53, 54 · lze · místo' výkyvným· pohybem zajistit i prostřednictvím 'bočního ..· pře· souvání. K tomu lze · využít například. . teleskopicky do sebe zasouvatelné ' vodicí části apod. ·. · \ .....
: Rovněž' je možné, · aby portálové podpěry 16, 17f .53, 54, které·, .jsou, '-uspořádány ..-v 'přesahující '.koncové oblasti nosných ..ramen 12, 13,· 55, · byly· vykýynutelné · kolem společného, v podstatě. · kolmo k . přepravní·' rovině· · výhybkového.'. jařma. 4- '.uspořádaného čepu. . .: . ' , Ovládání jednotlivých ' výkyvných, pohonů, případně .'hydTa^iGký.ch-···. pracovních;.''válců pro ·'boční' · vykyvování - portálových.:. podpěr 6, · 7, '.'8,' 9, '16, 17,· 44,.'. 45,' .46, 47,' 53, 54, · případne. přepravovaných' výhybkových. ·.' ·jařem 4, ·.78 ' lze - provádět centrálně' a .společné'například pro· všechny portc^-lov^é^. podpěry uspořádané na · . téže. podélné ' . straně soupravy 50 vozů nebo přepravních vozů ' 5, 48.' . Je však samozřejmě. možné .ovládat - . je i každou ' samostatně, takže u úzkých ' překážek . lze . dosáhnout vyhnutí · vykývnutím . toliko . · jedné portálové podpěryV rámci vynálezu je přirozeně také možné · .použít pro· toliko· částečně znázorněnou jeřábovou kočku 28, 57, případně · pr-o zdvihací a přepravní ústrojí 30, 58 místo· znázorněných lan nebo hydraulických pracovních válců i jakékoli jiné přestavovací . mechanismy, například vřetena se závitem a pohybovou ' maticí nebo· mechanická ' zdvihadla apod.

Claims (7)

1. Pojízdné zařízení pro·, odebírání a, případné nebo ukládání ' kolejových jařem, složených ', z kolejnic ' · á pražců, zejména výhybkových · jařem, ' celých' výhybek a podobných kompaktních částí koleje, prostřednictvím alespoň jednoho po ' 'koleji pojízdného' přepravního vozu a s ním , přes boční portálové podpěry spojeného a v podstatě nad přepravním vozem upraveného mostového nosníku, který má alespoň jedno výškově přestávitelným podpěrným ' ústrojím na stěrkovém loži uložltelné , nosné rameno, přesahující přes čelní · stranu·, přepravního vozu, jakož i průchozí vodicí, dráhu pro jeřábovou kočku, ' pojízdnou · podél · mostového nosníku, která má přestavitelně , zdvihací a přepravní ústrojí, vyznačené · tím, 'že portálové podpěry (6, 7, ·8, 9, 16, ' 17, )44, 45, 46, 47, 53, 54), na kterých spočívá mostový nosník [10, 51) a které ' jsou spojeny s přepravním vozem · (5, 48), jsou jednotlivě výkyvné nebo posuvné rovnoběžně s rovinou přepravy a napříč k podélné ose mostového nosníku (10,51).
2. Pojízdné zařízení podle bodu 1, vyznačené 'tím, že portálové podpěry ’·(6, 7, 8, 9, 16, ·17) jsou uspořádány na ' mostovém nosníku (10), tvořeném v podstatě po celé délce přepravního vozu (5) uspořádaným hlavním nosníkem (11) a dvěma nosnými· rameny (12, 13), která jsou výkyvná v rovině přepravy, která přesahují přes příslušnou čelní stranu přepravního vozu ' (5) a která jsou s hlavním nosníkem (11) výkyvně v rovině přepravy, a to na koncích obou přesahujících nosných ramen (12, 13) v oblasti obou konců přepravního vozu ' (5) (obr. 1 až 3).
3. Pojízdné zařízení podle bodu · 1 nebo 2 vyznačené tím, že portálové podpěry (6, 7, 16, 44, 47, 53), uspořádané na · · jedné podélné straně · mostového „ . 'nosníku (10), jšou vzhledem 'k 'p^'rtál^ov^ým~pódpěrám' '(8, 9, 17, 45, 46, 54), uspořádaným · · · na druhé podélné straně mostového · nosníku (10, 51) as výhodou i k vždy· · sousedním ''portálovým podpěrám vytvořeny · navzájem nezávisle výkyvně nebo posuvně.
4. Pojízdné zařízení podle ' ' jednoho z bodů 1 až 3, vyznačené tím, že na koncích nosných ramen (12, 13) uspořádané portálové podpěry (16, 17) jsou tvořeny vždy jedním výkyvným ramenem ' (18, 19), vykývnutelným kolem svislého výkyvného čepu (20), a že na · opačném konci výkyvných
VYNALEZU ramen ' (18, 19) je uspořádána hydraulickým pohonem výškově přestavitelně podpěrná patka (25), . uložitelná volitelně na štěrkové lože nebo na přepravní vůz (41).
5. Pojízdné zařízení podle bodu 1 'a jednoho z bodů 3· nebo 4, vyznačené tím, 'že několik portálovými podpěrami (44, 45, 46, 47) opatřených .přepravních vozů (48) je sloučeno do soupravy (50) ' vozů s celkovou délkou pro uložení alespoň dvou za sebou uspořádaných 'výhybkových jařem (4, · 78), přičemž mostový nosník má jednak hlavní nosník · (52) o celkové délce, která je větší než délka jednoho výhybkového jařma (4, 78), a jednak přes jednu čelní stranu soupravy (50) vozů přesahující, portálovými podpěrami (53, 54) opatřené nosné · rameno (55), jehož délka je rovná nebo menší než délka jednoho výhybkového jařma (4, 78) (obr. 4 až 7).
6. Pojízdné zařízení podle jednoho z bodů 1 až 5, vyznačené tím, že svislé členy (34, 65) portálových podpěr (6, 7, 8, 9, 44, 45, 46, 47) · alespoň' · těch portálových podpěr (6, 7, 8, 9, 44, 45, · 46, 47), které spojují přepravní ' vozy · · (5, 48) ' s · mostovým nosníkem (10, 51), · jsou · 'pro · ukládání nebo ' odebírání kolejových výhybkových jařem (4, 78) ' z oblastí sousedících · š podélnými stranami přepravních vozů (5, 48) uvdnitelně, případně vykývnutelně spojeny s· výkyvnými rameny (64), ' přiřazenými k přepravnímu vozu · (5, · 48) ' nebo 'k 'mostovému nosníku ' (10, 51).
7. Pojízdné - ' zařízení podle jednoho z bodů 1 až ' 6, · vyznačené ·tím, -že mezi mostovým nosníkem · (10, 51), případně přepravními vozy (5, 48) a portálovými podpěrami (6, 7, 8, 9, 16, 17, 4,4, 45, .. 46, 47, 53, 54) jsou uspořádány hydraulické přestavné nebo výkyvné· pohony ''' (21, 22, · '36, 74), spojené pro samostatné ' a, případně nébo pro 'každou podélnou stranu ' ' společné ovládání •'potrubími s centrálním ' ovládacím pultem, uspořádaným zejména na ' centrálním stanovišti (40) obsluhy, ' přičemž s výhodou ' jsou z ' tohoto centrálního stanoviště (40) ' obsluhy ovladatelné trakční motory ' (38), uspořádané alespoň na jednom, ' mostovým nosníkem (10, 51) opatřeném přepravním voze ' (5), a hydraulické pohony · (61) pro ' podpěrná ústrojí (26, 63), 'jakož i případně mezi' výkyvnými rameny a . svislými ' členy ' (34, 65) portálových podpěr (6, 7, 8, 9, ' 53, 54) uspořádané ' přestavné pohony.
CS782041A 1977-04-21 1978-03-30 Mobile facility for removing and/or storing the track yokes CS218574B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT280877A AT357592B (de) 1977-04-21 1977-04-21 Fahrbare einrichtung zum aufnehmen und bzw. oder verlegen von gleisjochen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS218574B2 true CS218574B2 (en) 1983-02-25

Family

ID=3540621

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS782041A CS218574B2 (en) 1977-04-21 1978-03-30 Mobile facility for removing and/or storing the track yokes

Country Status (8)

Country Link
AT (1) AT357592B (cs)
BR (1) BR7802441A (cs)
CS (1) CS218574B2 (cs)
DD (1) DD135517A5 (cs)
DE (1) DE2817635A1 (cs)
HU (1) HU178676B (cs)
PL (1) PL118638B1 (cs)
ZA (1) ZA781759B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH650045A5 (fr) * 1982-11-25 1985-06-28 Sig Schweiz Industrieges Machine de chantier ferroviaire pour la saisie et le portage de troncons et/ou d'appareils de voie montes.
AT383839B (de) * 1984-04-10 1987-08-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage und verfahren zum aufnehmen und bzw. oder verlegen von gleisjochen

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB697099A (en) * 1950-08-10 1953-09-16 Georges Boulard Equipment for the laying ahead of railroad tracks by means of completely assembled sections

Also Published As

Publication number Publication date
DE2817635A1 (de) 1978-10-26
PL118638B1 (en) 1981-10-31
HU178676B (en) 1982-06-28
BR7802441A (pt) 1978-12-05
ATA280877A (de) 1979-12-15
AT357592B (de) 1980-07-25
DE2817635C2 (cs) 1987-05-27
DD135517A5 (de) 1979-05-09
ZA781759B (en) 1979-03-28
PL206220A1 (pl) 1979-02-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1133758A (en) Mobile apparatus for receiving and laying an assembled track switch or crossing section
CA1074620A (en) Mobile apparatus for continuous track renewal
US4270456A (en) Mobile apparatus for receiving and laying an assembled track section
CZ296557B6 (cs) Stroj pro odstranování staré koleje a soucasné pokládání nové koleje
US4911599A (en) Mobile installation for loading, transporting and unloading
US4627359A (en) Method for the renewal of a railroad switch or crossing and train for carrying out the method
CZ279160B6 (cs) Podbíječka
CZ728088A3 (en) Mobile track packing machine
US4566389A (en) Mobile apparatus and method for receiving and transporting an assembled track section
CZ279092B6 (en) Track packing machine, particularly for tamping switches and crossing of lines
PL159594B1 (pl) skrzyzowan i rozjazdów PL PL PL
CS218580B2 (en) Mobile track packing machine
CZ278616B6 (en) Mobile device for unloading or laying, and for transport of track panels
AU617191B2 (en) A travelling on-track machine arrangement for placing and removing sleepers
SK278635B6 (en) The travelling device for taking off or laying, as well as for transporting track panels
CS218574B2 (en) Mobile facility for removing and/or storing the track yokes
SK379392A3 (en) Track tamping machine
EP0768426A1 (en) Railway truck assembly
US5142988A (en) Auxiliary railroad track lifting installation
RU1799409C (ru) Подвижна шпалоподбивочна подъемна и рихтовочна машина
SU1030456A1 (ru) Кран дл замены верхнего строени железнодорожного пути
JPS5844103A (ja) 縦取り式軌框取り扱い装置
SU1587099A1 (ru) Путеукладчик А.М.Тройникова
CS9001905A2 (en) Mobile rail packing machine
CS218575B2 (cs) Pojízdné zařízení pro odebírání a, připadne nebo ukládání kolejových jařem