CS217951B2 - Fastening the rail on the sole-plate - Google Patents

Fastening the rail on the sole-plate Download PDF

Info

Publication number
CS217951B2
CS217951B2 CS695313A CS531369A CS217951B2 CS 217951 B2 CS217951 B2 CS 217951B2 CS 695313 A CS695313 A CS 695313A CS 531369 A CS531369 A CS 531369A CS 217951 B2 CS217951 B2 CS 217951B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
clamp
rail
fastening
spring
bolt
Prior art date
Application number
CS695313A
Other languages
English (en)
Inventor
Wolfgang Baseler
Original Assignee
Wolfgang Baseler
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wolfgang Baseler filed Critical Wolfgang Baseler
Publication of CS217951B2 publication Critical patent/CS217951B2/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B9/00Fastening rails on sleepers, or the like
    • E01B9/38Indirect fastening of rails by using tie-plates or chairs; Fastening of rails on the tie-plates or in the chairs
    • E01B9/44Fastening the rail on the tie-plate
    • E01B9/46Fastening the rail on the tie-plate by clamps
    • E01B9/48Fastening the rail on the tie-plate by clamps by resilient steel clips
    • E01B9/483Fastening the rail on the tie-plate by clamps by resilient steel clips the clip being a shaped bar

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)

Description

Vynález se týká pružícího kolejnicovéhoupevnění kolejnicové patky použitím pružné svěrky, známých podkladnic a upevňovacích součástí, přičemž kolejnicové upevnění podle vynálezu slo-uží především к náhradě nepružících svěracích desek pružícími kolejnicemi upevněními. Nad to slouží pružící kolejnicové upevnění podle vynálezu к pruživému vytvoření upevnění kolejnic již od samého počátku při jejích novém pokládání.
Jak známo upravuje se nyní při kladení kolejí ve stále větší míře pružící spojení mezi kolejnicí a pražcem, případně kolejnicí a podkladnici, poněvadž taková pružící spojení se ukázala jako velmi výhodná ve srovnání s tuhými spojeními. Takové pružící kolejn:covs upevnění má působit na patku kolej nice velkou sT-ou, neměmcí se při jejím podélném posuvu, zvětšující se však postupně při jejím odklápěcím pohybu.
V praxi bývá často třeba opatřit již položené koleje pružícími upevněními kolejnic, přičemž je nutno nahradit obvykle upravené nepružící svěrací desky pružícími součástmi, aniž by přitom bylo nutno něco- měnit na podkladnici. Pro různé pražec, které bývají například dřevěné, betonové nebo- ocelové, jsou známy podkladnice, opatřené žebry, sloužícími к upevnění nepružících svěracích desek.
Známy jsou žebrové desky, u nichž žebra, přidržující kolejnicovou patku vlevo a vpravo v její poloze, tvoří i sedlo pro šro-ub, přidržující a přitlačující směrem! dolů známé nepružící svěrací desky. Používá-li se například šroubového svorníku, je tento svorník zavěšen do některých vybrání žebra, například jako hákový šroub do rybinovltých podříznutí žebra. Může však být též vešroubován, zanýtován nebo· zavařen do vývrtu žebra nebo například volně navařen na žebro. Ležídi po-dkladnice na dřevěném pražci, může být šro-ub jako· pražcový šroub opatřený závitem do dřeva, zachycen ve dřevě pražce a procházet žebrem v jeho· vyvrtaném nebo· vystřiženém otvoru.
U známých ocelových pražců bývá žebro obvykle vytvořeno vylisováním střepu pražce vzhůru. Může však též tvořit část navařené průběžné žebrové desky nebo· bočních desek, navařených vlevo a vpravo na kolejnici. Podobným způsobem může toto žebro patřit u betonového pražce к žebrové podkladndi nebo odpovídajícím bočním deskám, přiloženým vpravo· a vlevo· se strany a přitlačo-vaným tímtéž šroubem a pružinou svěrko-u nebo i zvláštními jinými prostředky. Kromě toho lze žebro rozdělit na dvě jednotlivá samostatná žebra, umístěná v malé vzájemné vzdálenosti.
Pro vynález je podstatné, že 'se jej používá u podkladnic, přečnívajících významně nad kolejnicovou patku. Tak tomu též v praxi většinou bývá. Význačným je též dále pro vynález, že’ pružininá svěrka. leží s výjimkou konců jejích křídel téměř v rovině a sice ve ' v podstatě vodorovné rovině a v této své poloze je přitlačována dolní stranou upevňovací součásti na vodorovný povrch tohoto žebra. U tímto' způsobem namontované a přidržované pružinné svěrky je její pruživá síla vyvozována torsí jejích nehnutých částí, případně konců křídel pružiny. -Svěr.ka, namáhaná torsí, předčí jak známo všechny jiné pružiny využitím materiálu a tím i svojí nižší výrobní cenou. Vypružení kolejnicových upevnění kolejnicové patky použitím pružinné svěrky je ovšem již o sobě známo. Tato pruživá kolejnicová upevnění jsou však opatřena svěrkami, obvykle značně prostorově zakřivenými. Takové svěrky bývají však, ' jak známo, nepříznivé ve svém pruživém účinku. Kromě toho- způsobují takové značně prostorově zakřivené •cčásti používaných svěrek poměrně značné zvětšení spotřeby materiálu, což platí i ' pro' desky k přidržování takových svěrek, poněvadž i tyto desky musí pak mít poměrně složitý tvar.
Též je známo vynechat u upevnění kolejnice šroub a příslušně vytvořenou svěrku zasunout do' některého' vybrání podkladnice' nebo- žebra. Toto uspořádání je však málo' vhodné v případech, kdy pružící kolejnicová upevnění mají být upravena u již položených kolejí. V takových případech může mít ponechání již stávajícího šroubu rozhodující význam z důvodu úspor a jednoduchosti. Existují i případy, například při sváření kolejnic, kde je nutno přechodně nastavit malou přidržovací sílu, čehož lze dosáhnout pouze použitím šroubů.
Vynález vychází z to^h^c^to známého stavu techniky a jeho účelem je vyvinutí pružícího ' ' kolejnicového upevnění kolejnicové patky použitím' pružinné svěrky, známých podkladnic a upevňovacích součástí. Zejména •se ' pak jedná o utnožnění použití pružícího kolejnicového upevnění se známými podkladnicemi a upevňovacími součástmi u již položených kolejí. Toho všeho je dosaženo podle ' vynálezu použitím nového kolejnicového· upevnění kolejnicové patky pružinnou svěrkou a známými podkladnicemi a upevňovacími součástmi, které se vyznačuje tím, že pružinná svěrka, která má kulatý nebo obdélníkový tyčový průřez a je upravena se dvěma opačně se vychylujícími křídlovými konci a případně zahnutím, je v namontovaném stavu přitlačena známými upevňovacími součástmi, například v podobě šroubových svorníků s maticí nebo pražcovými šrouby na jedno nebo více žeber, převyšujících kolejnicovou patku a sice na jejich v podstatě vodorovnou dosedací plo chu, přičemž část svěrky, dosedající v podstatě vodorovně na povrch 'žebra nebo žeber, obklopuje jednoduše nebo dvakrát zakřiveně upevňovací součást v podobě šroubového svorníku nebo pražcového šroubu a konce křídel svěrky přiléhají k povrchům kolejnicové patky a k bočním plochám žebra podkladnice.
Jak již bylo zmíněno, jsou pružící kolejnicová upevnění kolejnicové patky použitím pržinné svěrky jíž známa v různých úpravách. Tak například je známo uspořádání, u kterého pružinová tyč obklopuje na své straně, obrácené ke kolejnici, více nebo méně polokruhově 'šroubový svorník. Šroub, je-li sám držen v příslušném vývrtu, přidržuje pak pevně svěrku a znemožňuje tak její sklouznutí s kolejnic. Tyčová svěrka, zahnutá do tvaru W a přidržovaná šroubem, který svěrka obklopuje svým zaobleným středním vrcholem, opírá se oběma svými opačnými rameny, která jsou rovněž obloukově zahnuta, ve vybrání desky a tlačí svými volnými konci na patku kolejnice.
Toto' známé upevnění není však použitelné k řešení úlohy, řešené vynálezem. Šroubový svorník nebývá totiž obvykle zprvu přidržován. Jako hákový šroub je zaveden z boku do rybinovi-tého vybírání žebra a je jej třeba dodatečně zajistit proti vyhnutí z jeho· přidržované polohy. U tuhých upevnění se svěracími deskami je to· obstaráváno· samotnou svěrací deskou, poněvadž tato deska přesahuje přes žebro. ' Má-li být podržen i šroubový svorník je nutno použít nového uspořádání. Dosažení takového uspořádání tvoří též účel vynálezu.
Příklady pružícího kolejnicového· upevnění podle vynálezu jsou schematicky znázorněny na výkresech, kde obr. 1 je nárys jednoho příkladu vytvoření kolejnicového- upevnění podle vynálezu se svěrkou podkladnicí, šroubovým svorníkem a maticí s nákružkem nebo podložkou v namontovaném stavu, obr. 2 je příslušný půdorys v pohledu shora, obr. 3 je rovněž v namontovaném stavu kreslený nárys kolejnicového upevnění podle vynálezu se svěrkou, která má silněji zahnuté křídlové konce a více vyklenutou střední část, obr. 4 je příslušný půdorys, obr. 5 je částečně v 'řezu rovinou I—I na obr. 6 kreslený nárys kolejnicového upevnění podle vynálezu, jeho-ž svěrka je ve své střední části opatřena přídavným prohnutím, obr. 6 je příslušný půdorys, obr. 7 je řez, vedený rovinou II—Ii na obr. 6, obr. 8 je půdorys dalšího příkladu vytvoření kolejnicového upevnění, rovněž v namontovaném stavu, jehož svěrka má obdélníkový průřez a je opatřena přídavným prohnutím, obr. 9 je řez, vedený rovinou III—III na obr. 8, obr. 10' je půdorys ještě dalšího příkladu vytvoření kolejnicového upevnění podle vynálezu, jehož svěrka má obdélníkový průřez, a obr. 11 je 'řez, vedený rovinou IV—IV na obr. 10·.
Kolejnice 1 má oboustrannou patku, ze které je znázorněna pouze jedna její polovina la. Kolejnice dosedá touto svojí patkou obvykle na vloženou mezidesku 2 z topolového- dřeva nebo plastické hmoty. Tato· mezideska 2 leží na rovněž známé podkladnici 3, která je -opatřena jedním nebo více žebry За a vybráním 3b. Pružinná svěrka 4 je v nenamo-ntovaném stavu vyklenuta o několik málo milimetrů směrem vzhůru nad společnou vodorovnou rovinu. V namontovaném stavu svěrky dosedají oba konce 4a křídel svěrky 4, které :se snaží oddálit od sebe, na kolejnicovou patku la. Při vsazení upevňovacích součástí, vytvořených například v podobě šroubových svorníků 5 s kladkovými hlavami 5a, matic 6, s podložkami nebo nákružky 7 a pražcových šroubů 8 dosedá svěrka nejprve na obou dosedacích bodech 3c na podkladnici, případně její žebro. Po přitažení upevňovacích součástí přiléhá svěrka i na doléhací bohy 3d pcdkladnice, takže celá svěrka s výjimkou konců obc-u jejích křídel leží ve vodorovné rovině povrchu žeber 3a. Je zřejmo, že svěrka nemůže sklouznout s kolejnicové patky, poněvadž přilehá konci svých křídel na boční stěny žeber 3a. Je tedy pevně přidržována správně ve své přitlačené polo-ze tak dlouho, pokud šroubový svorník, případně pražcový šr-oub zůstane na svém místě. Tímto 'způsobem není však ještě zajištěn šroubový svorník, případně pražcový šroub sám. Takové zajištění je však zbytečné, poněvadž

Claims (5)

1. Upevnění kolejnice na pc-dkladnici opatřené žebry pomocí pružných svěrek stlačujících patku kolejnice, které jsou v upevňovací poloze přitisknuty šroubem na horní stranu žebra podkladnice převyšujícího- patku ko-lejnice, vyznačující se tím, že každá pružná svěrka (4) z tyčové oceli kruhového neibo čtverhranného' průřezu těsně obklopuje svou střední částí šroub (5, 8) a konce '(4a) jejích křídel jsou vyhnuty pc-d rovinu střední části a na opačné strany a přiléhají jak na patku (La) kolejnice (1), tak na postranní plochu žebra (3a) podkladnice (3) přivrácenou к patce (la).
.
2. Upevnění kolejnice podle bodu 1, vyznačující se tím, že střední část svěrky (4) po přitažení není již možné vyhnutí upevňovací součásti vzhledem к velkému pružinovému tlaku, případně pružné síle svěrky. Ke znemožnění i této· možnosti šroubového svorníku, případně jiné upevňovací součásti navrhuje se podle vynálezu opatřit svěrku 4 zahnutím 4b, takže upevňovací součást je na třech nebo· čtyřech místech na obvodu přidržována ve své poloze v namontovaném stavu svěrkou 4.
Svěrku 4 lze používat, jak vyplývá z výkresů, v různých tvarech vytvoření. Tak například svěrková tyč může být tvořena kulatou tyčí. Kromě toho· může být svěrka tvořena podle jiného· příkladu jejího vytvoření na výšku postavenou plochou ocelí. Při použití ploché ocele lze totiž zvlášť výhodně vytvořit různá zahnutí a protizahnutí. Tak zejména lze zahnutí 4-b v zadní části svěrky poněkud zatlačit dolů, takže svěrka je ještě záběrem do výřezu žebra zvlášť zajištěna proti natočení a jiným změnám její polohy. Při použití na výšku postavených obdélníkových průřezů svěrky lze potlačit nebezpečí překlopení průřezu svěrky tím, že se upraví malé přidržovací, případně spojovací součásti, které znemožňují výhybný pohyb svěrky. Taková přidržovací součást je znázorněna na obr. 4, kde je označena vztahovou značkou 9. Takových zadržovacích součástí lze použít к zajištění upevňovací součásti i u svěrek z kulaté pružinové ocele.
ynAlezu leží bezprostředně u upevňovacího šroubu (5) a je uprostřed prohnutá.
3. Upevnění kolejnice podle bodu 2, vyznačující se tím, že prohnutí (4b) je vyhnuto pod rovinu svěrky (4).
4. Upevnění kolejnice podle bodu 1, vyznačující se tím, že mezi svěrkou (4) a dolní plocho-u matice (6) nebo podložky (7) upevňovacího šroubu (5, 8) je vložena destička, která překrývá svěrku (4) a je s ní případně spojena.
5. Upevnění kolejnice podle b-odu 1 až 4, vyznačující se tím, že jednotlivé body svěrky (4) jsou spolu pevně spojeny, např. svorkami, kroužky a podobnými upevňovacími 'součástmi (9) к zajištění trvalého geometrického tvaru namontované svěrky (4).
CS695313A 1968-08-10 1969-07-30 Fastening the rail on the sole-plate CS217951B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19681784462 DE1784462B1 (de) 1968-08-10 1968-08-10 Schienenbefestigung auf einer Rippenunterlagsplattemittels Federn

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS217951B2 true CS217951B2 (en) 1983-02-25

Family

ID=5705640

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS695313A CS217951B2 (en) 1968-08-10 1969-07-30 Fastening the rail on the sole-plate

Country Status (9)

Country Link
US (1) US3640460A (cs)
AT (1) AT298541B (cs)
BE (1) BE736766A (cs)
CH (1) CH511978A (cs)
CS (1) CS217951B2 (cs)
DE (1) DE1784462B1 (cs)
NL (1) NL149874B (cs)
PL (1) PL72654B1 (cs)
YU (1) YU31648B (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT307470B (de) * 1971-08-11 1973-05-25 Voest Ag Vorrichtung zur Schienenbefestigung bei Standseilbahnen, Schrägaufzügen od.dgl.
FI58186C (fi) * 1974-02-26 1980-12-10 Armin Heim Faestanordning foer raels vid spaorvaexlar
DE2602869C2 (de) * 1976-01-27 1980-02-21 Hoesch Werke Ag, 4600 Dortmund Federnde Schienenbefestigung
DE2717394C3 (de) * 1977-04-20 1980-10-16 Hoesch Werke Ag, 4600 Dortmund Höhen- und stufenlos seitenverstellbare federnde Schienenbefestigung
DE2732250B1 (de) * 1977-07-16 1978-07-06 Muhr & Bender Befestigungsvorrichtung fuer die Befestigung von Eisenbahnschienen auf Eisenbahnschwellen
US4705215A (en) * 1986-04-17 1987-11-10 Vossloh-Werke Gmbh Arrangement for securing railway rails onto sleepers
US5016816A (en) * 1990-01-16 1991-05-21 Unit Rail Anchor Company Resilient rail fastener
MX2012010194A (es) * 2010-03-03 2012-10-01 Vossloh Werke Gmbh Perno de anclaje para la sujecion de railes a traviesas huecas.
DE102017111781A1 (de) * 2017-05-30 2018-12-06 Vossloh-Werke Gmbh Spannklemme und Befestigungspunkt zum Befestigen einer Schiene auf einem Untergrund
KR102255438B1 (ko) 2016-11-16 2021-05-24 보슬로흐-베르케 게엠베하 레일을 지면에 고정하기 위한 텐션 클램프 및 고정점

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2162365A (en) * 1937-11-04 1939-06-13 George T Willard Railway tie plate and clip
US2450559A (en) * 1947-08-04 1948-10-05 W W Holland Railroad rail clamp
BE563505A (cs) * 1956-12-24
AT251017B (de) * 1964-03-31 1966-12-12 Tempered Spring Company Ltd Einrichtung zur Abstützung und Befestigung einer Eisenbahnschiene mit flachem Schienenfuß
DE1261151B (de) * 1966-10-29 1968-02-15 Meier Hermann Dr Ing Schienenbefestigung mittels elastischer Klemme

Also Published As

Publication number Publication date
YU183869A (en) 1973-02-28
AT298541B (de) 1972-04-15
PL72654B1 (cs) 1974-08-30
DE1784462B1 (de) 1971-08-05
BE736766A (cs) 1969-12-31
US3640460A (en) 1972-02-08
YU31648B (en) 1973-10-31
CH511978A (de) 1971-08-31
NL6910377A (cs) 1970-02-12
NL149874B (nl) 1976-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS217951B2 (en) Fastening the rail on the sole-plate
TWI385291B (zh) 用於扣緊軌道的系統之支撐件及用於扣緊軌道之系統
US3439874A (en) Rail fastening arrangement
ATE47172T1 (de) Schienenbefestigung mittels einer elastischen spannklemme.
US3206123A (en) Rail clip
BR102019012207B1 (pt) Sistema de fixação de trilhos
US3282506A (en) Rail fastenings for concrete ties
CN107636231A (zh) 钢轨固定点和垫板
CS248001B2 (en) Apparatus for fastening the rail with elastic steel clamp
US3428253A (en) Rail attachment
PL163127B1 (pl) Urzadzenie slizgowe do rozjazdów lub skrzyzowan szynowych PL PL PL
US2464225A (en) Clamp
US3558050A (en) Rail support device
US3129887A (en) Rail anchorage
CN208733396U (zh) 一种可调整刚度分布的扣件系统
RU2041304C1 (ru) Рельсовое промежуточное скрепление
GB2230810A (en) Rail fastening clip
US1549402A (en) Furniture construction
US2168676A (en) Railroad track construction
US3378200A (en) Rail clip
US517915A (en) Metallic cross-tie
US371185A (en) fennerty
GB862751A (en) Improvements in or relating to means for fixing railway rails to sleepers
US2517810A (en) Crosstie and rail anchor assembly
US1466997A (en) Rail support and fastening