Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method of making the phenylalkylamine

Classifications

C07C275/40 Derivatives of urea, i.e. compounds containing any of the groups, the nitrogen atoms not being part of nitro or nitroso groups having nitrogen atoms of urea groups bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings of a carbon skeleton being further substituted by nitrogen atoms not being part of nitro or nitroso groups
View 4 more classifications

Landscapes

Show more

CS216828B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Kurt Schromm
Anton Mentrup
Brnst Renth
Ludwig Pichler
Werner Traunecker

Worldwide applications
1974 DE 1975 AT FI DK YU JP US BG IE BE CA RO RO SE HU PL BG NL CS NO SU DD CS ZA FR CH IL GB PL ES PH 1976 SU ES ES ES ES ES ES 1977 PH 1978 SE 1979 CH CH

Application CS756837A events

Description

Vynález se týká způsobu výroby nových fenylalkylaminů obecného vzorce I,
kde
Ri znamená methylovou nebo ethylovou skupinu^ a
R3 znamená skupinu —NH—CO—NH2 nebo —NH—CO—СНз, popřípadě ve formě' ra>cemátů a čistých optických antipodů a jejich adičních solí s kyselinami.
Pro výrobu nových sloučenin obecného vzorce I se do sloučeniny obecného vzorce II
kde
R3 má shora' uvedený význam, zavádí obvyklými metodami zbytek RT.
К tomu se sloučenina obecného vzorce* Й nechá reagovat při teplotě mezi teplotou místnosti a teplotou varu reakční směSii se sloučeninou obecného1 vzorce IV íX-Ri (IV'j, kde
Ri má shora uvedený význam’ a
X znamená zbytek, který společně s atomem vodíku aminoskupiny se za současného zavedení Ri do aminoskupiny lehce odštěpuje jako HX, a získaná sloučeniny pokud je ve formě racemáty. se popřípadě rozštěpí na optické antipody a původně? získané báze obecného vzorce I se popřípadě převedou na adiční soli s kyselinami, adiční soli s kyselinami se popřípadě převedou na báze nebo na soli s jinými kyselinami.
Výchozí látky obecného vzorce ГГ šě získají podlé o* sobě známých postupů. Některé sloučeniny obecného vzorce II se získají například katalytickou hydrogenaci sloučenin obecného vzorce III (II)
Ϊ1 сн* (0^-снг-с--о (III) kde
R3 má shora uvedený význam, v přítomnosti amoniaku.
Sloučeniny obecného vzorce I mohou být ve formě racemátů nebo optických isomerů. Čisté optické isomery se mohou získat, použije-li se к jejich výrobě výchozích látek odpovídající konfigurace. Výchozí látky se získají obvyklým způsobem. Optické isomery se mohou také získat, jestliže se rozdělí racemáty vyrobené způsobem podle vynálezu obvyklým způsobem. Ze získaných adičních solí s kyselinami se obvyklými metodami mohou vyrobit volné báze, a z bází libovolné adiční soli s kyselinami.
Nové sloučeniny jsou cenná léčiva. Jsou to látky účinné sympatomimetícky a na centrální nervový systém a mohou se používat jako prostředky pro ovlivňování krevního oběhu, přičemž projevují spolehlivý a dlouhotrvající účinek při orálním podání. Zvláště způsobují dlouhotrvající zvýšení tlaku krve.
Nové sloučeniny se používají v dávkách od 1 do 200. mg, s výhodou asi 5 až 100 mg.
Pro použití se účinné látky podle vynálezu zpracovávají s běžnými pomocnými látkami nebo nosiči na obvyklé farmaceutické přípravky, například na tablety, dražé, kapsle, čípky nebo roztoky. Dále se uvádějí příklady složení.
Tablety
Hydrochlorid 1- (3-ureidof enyl ] -i2-aminoacetaminopropanu 5g (Kyselina stearová 6g
Hroznový cukr 589g
Složky se zpracují obvyklým způsobem na tablety o hmotnosti vždy 600 mg.
Cípky .Hydrochlorid l-( 3-ureidofenyl )-2-aminoacetylamlnopropanu 50g
Laktóza, prášková 50g
Cípková hmota 1600g
Laktóza se pečlivě smíchá s účinnou látkou a směs se rovnoměrně homogenizuje s roztavenou čípkovou hmotou. Připravují se čípky o hmotnosti vždy 1700 mg.
Následující příklad objasňuje způsob podle vynálezu.
Příklad
1- (3-Acetaminofenyl )-2-methylaminopropan
Roztok 38,4 g l-(3-acetaminofenyl)-2-amínopropanu, 21,2 g benzaldehydu a 500 ml benzenu se vaří tak dlouho, až se oddestiluje teoretické množství vody. Po odpaření se získá 1- (3-acetaminof enyl) -2-benzalaminopropan, který se ve 250 ml bezvodého benzenu vaří s 21 ml dimethylsulfátu 2½ hodiny. Benzen se odlije a zbytek promyje benzenem. Po rozkladu vodou se zbytek jednou vytřepe s etherem. Vodná fáze se silně zalkalizuje hydroxidem sodným a extrahuje methylenchloridem. Z odpařeného methylenchloridového roztoku získá se l-(3-acetaminofenyl)-2-methylaminopropan, který poskytne v ethanolu s kyselinou šťavelovou za přídavku acetonitrilu oxalát. Z alkoholického roztoku s acetonitrilem se pomocí chlorovodíku rozpuštěného v etheru vysráží hydrochlorid. Pro přečištění látky se uvolní zředěným hydroxidem sodným a extrakcí etherem báze, která se opět převede v ethanolu s .chlorovodíkem v etheru na hydrochlorid. Po rekrystalizaci z acetonitrilu se dostane čistý hydrochlorid 1-(3-acetaminof enyl)-2-methylaminopropanu o teplotě tání 162 až 165 °C.
Stejným způsobem jako je popsáno v příkladě se vyrobí tyto sloučeniny:
a) hydrochlorid 1- (3-acetami.nofenyl j -2-ethylaminopropanu o teplotě tání 180' až 182 °C,
b) maleinát 1- (3-ureidof enyl) -2-methylaminopropanu o teplotě tání 152 až 153 'IC.
Sloučeniny podle vynálezu jsou orálně účinné prostředky pro ovlivňování krevního oběhu s dlouhotrvajícím účinkem. Tyto sloučeniny způsobují zvýšení tlaku krve a zvýšení četnosti tepu srdce, jak dokládají údaje uvedené v následující tabulce.
Tabulkai
Sloučenina z příkladu Dso HFd Tl/2
(Ug/kg i. v. 50
1 217 24 26
la) 230 27 32
lb) 287 31 49
Dso = dávka, při které vzroste tlak krve u kočky, které byla odpreparovaná hlava (A. femoralis) o 6666 Pa,
HFd = zvýšení četnosti tepu srdce při Dso (stanoveno na EKG),
Ti/2 = poločas účinku na četnost tepu srdce.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    Způsob výroby fenylalkylaminů obecného vzorce I, kde
    Ri znamená methylovou nebo· ethylovou skupinu a
    R3 znamená skupinu — NH—CO—NH2 nebo —ΝΉ—OO—CHs popřípadě ve farmě racemátů a čistých optických antipodů a jejich adičních solí s kyselinami, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce II
    CH.
    i 3 CH^CH-NH^ kde
    Rs má shora uvedený význam, nechá reagovat při teplotě mezi teplotou místnosti a teplotou varu reakční směsi se sloučeninou obecného vzorce IV
    X—Ri (IV), kde
    Ri má shora uvedený význam a
    Χ znamená zbytek, který společně s atomem vodíku aminoskupiny se za současného zavedení Ri do aminoskupiny lehce odštěpuje jako HX, a získaná sloučenina, pokud je ve formě racemátů, se popřípadě rozštěpí na optické antipody a původně získané báze obecného vzorce I se popřípadě převedou na adiční soli s kyselinami, adiční soli s kyselinami se popřípadě převedou na báze nebo na soli s jinými kyselinami.