CS207586B2 - Metal coating bath for galvanic metal coating by the chrome or alloys thereof - Google Patents

Metal coating bath for galvanic metal coating by the chrome or alloys thereof Download PDF

Info

Publication number
CS207586B2
CS207586B2 CS78515A CS51578A CS207586B2 CS 207586 B2 CS207586 B2 CS 207586B2 CS 78515 A CS78515 A CS 78515A CS 51578 A CS51578 A CS 51578A CS 207586 B2 CS207586 B2 CS 207586B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
chromium
thiocyanate
plating bath
plating
trivalent
Prior art date
Application number
CS78515A
Other languages
English (en)
Inventor
Donald J Barclay
William M Morgan
Original Assignee
Ibm
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ibm filed Critical Ibm
Publication of CS207586B2 publication Critical patent/CS207586B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25DPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PRODUCTION OF COATINGS; ELECTROFORMING; APPARATUS THEREFOR
    • C25D3/00Electroplating: Baths therefor
    • C25D3/02Electroplating: Baths therefor from solutions
    • C25D3/04Electroplating: Baths therefor from solutions of chromium
    • C25D3/06Electroplating: Baths therefor from solutions of chromium from solutions of trivalent chromium

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Electroplating And Plating Baths Therefor (AREA)

Description

Vynález se týká galvanické lázně pro pokovování chromém nebo jeho slitinami.
Pokovování chromém se běžně provádí z vodných roztoků připravených z kysličníku chromového (СгОз) a kyseliny sírové. Tyto lázně, v nichž je chrom v šeistivazrié formě, představují vysoké zdravotní riziko, protože lázeň uvolňuje kysličník chromolvý ve formě par. Mimoto jsou tyto lázně vysoce korozívní a mají tedy řadu nevýhod.
V britském patentovém spisu č. 1 431 639 se popisuje pokovovací lázeň pro pokovování chromenu nebo jeho slitinami, přičemž jako zdroj chrómu se užívá vodný roztok trojvazného chrómu s thiokyanátem. Ve spisu se rovněž popisuje způsob pokovování chromém a jeho slitinami tak, že se nechá procházet elektrický proud mezi anodou a katodou v pokovovací lázni. Ve výhodném provedení tohoto způsobu sestává komplex trojvazného chrómu s thiokyanátem z komplexu s vodou, nebo· ze směsi takových komplexů, přičemž tyto komplexy je imožino vyjádřit obecným vzorcem [(H2OJ6.„ Cr”' (NCS)n)3” tede ',n je celé číslo 1 až 6,
Indexy uvedené dole jsou vždy pozitivní nebo mají nulovou hodnotu, avšak indexy uvedené nahoře mohou být pozitivní, negativní nebo nuloivé. Komplexy tohoto typu jsou dobře známy. Trojivazný chrom v roztoku má obvykle 6 vazeb, koordinovaných k atomu chiromu. Tyto koordinační vazby definují vnitrní koordinační oblast atomu chrómu a jsou inertní, protože výměna s volnými atomy roztoku probíhá jen velmi pomalu podle následujícího re akčního· schématu:
[Cr (№0)5 (NCS)]+2 T *(NCS)~
- [Cr (№0)5 *(NCS)]+2 4- (NCS)ion * znamená ,,vazebný“ ion.
Vzhledem k pomalosti reakcí tohoto, typu je chemie trojvazného chrómu komplikovaná a vyžaduje dosažení rovnovážného sitayu roztoku při vysokých teplotách. Reakce byly podrobně popsány v knize: Basolo a Pearson, „Mechaniísím of Inoirganiic Reactions: Study of Metal Camplex in Solutio“ nakladatelství Wiley.
Lineární thiokyanátový anion NCS~ má zvláštní katalytické vlastnosti. Tento anion je schopen vázat koorinační vazby ромгсЬу ke kovovým iontům vzhledám' k přítomnosti atomu dusíku a jiné polvrcihy ke kovoivým 'povrchům vzhledem к přítominositl· atomu síry. Hustota jeho elektronů je v podstatě rovnoměrně rozmístěna mezi uvedenýimi třemi atomy.
Thiokyanátový anion patrině katalyticky působí na reakci, při níž dochází к .přenosu elektronů.
Gr(III) -i- 3e - Cr(O) .
V průběhu této reakce dochází к vytvoření mnohočetných můstků mezi komplexem troj,vazného chrómu a povrchem katody. Elekitroaktivní meziprodukt je možno vyjádřit následujícím způsobem:
Cr(UI J-NCS-M, kde
M je kovový povrch katody, která má po uložení vrstvy chrómu tvar Cr(O).
„Tvrdý“ duisík vytváří koordinační vazbu к trojvaznému atomu ohromu a „měkká“ 3íra vytváří koordinační vazbu ke kovovému povrchu katody. Vznik mnohočetných můstků působením thiokyanátu při elektrochemické oxidaci dvojvazného chrómu na měděných elektrodách je popsán v publikací Inorganic Chemistry 9, 1024 (1970].
V britské patentové přihlášce číslo 52 594/76 je popsána pokovovací lázeň s obsahem chrómu nebo slitiny ohromu, přičemž zdrojem chrómu je vodný roztok komplexu trojvazného chrómu s thioíkyanátefm při .pointeru celkového množství chrómu к celkovému množství thiokyanátu 1: 6. Pod pojmem celkové množství chrómu nebo thiokyanátu se rozumí volné a vázané množství uvedených látek. Je nuitno poznamenat, že při zachování poměru chrómu a thiokyanátu 1 : 6 vyvážená siměs obsahuje thioikyanát trojvazného chrómu v takovém tvaru, že je vždy méně než šest thiokyaná' toivých skupin vázaných koordinační vazbou na atom chrómu. Například v případě, že se uvede do rovnovážného stavu hexat h i ok ya n áit oc h‘r orná t ový ani on [Cr (NCSJep při v у saké teplotě, bude roztoik obsahovat převážné množství iontů typu [Cr (H2O)5 (NCS)]+2 a
[Qr (HaO)4 (NCS)2] + .
Stejného výsledku je možno dosáhnout tak, že se zahřívá suněs [Cr (НЮ)6]3+ a NaNCS v poměru 1: 6. Ve svrchu uvedené přihlášce se dále popisuje způsob pokovování chromém nebo slitinami ohromu tak, že se nechá procházet elektrický proud od anody ke katodě v roztoku svrchu uvedeného typu.
Pokovovací lázeň s obsahem komplexu thiokyanátu a trojvázného chrómu, tak jak jsou uvedeny ve svrchu popsaných publikacích, nepředstavují velké zdravotní riziko při pokovování a mimoto poskytují odpadní produkty, které je možno snadno a bezpečně odbourat. Tyto lázně mají ještě řadu dalších výhod, například malé náklady ,na materiál, větší využití elektrického proudu a velmi malou korozi základního zařízení. Výsledné povlaky jsou prosté mikroskopických trhlin a je možno je ohýbat bez vzniku těchto· trhlin. Mimoto je při použití těchto lázní možné pokovování pomocí slitin chrómu tak, že se do lázně včlení kovové soli.
Přítomnost chrómu a thiokyanátu v roztoku v poměru 1 : 6 dovoluje připravit komplex trojvazného chrómu s thiokyanáteim tak, že se uvede do rovnovážného stavu obchodně dodávaný hexathiokyanátochromátová sůl. Tento postup má také tu výhodu, že koncentrace iontu [Cr (H2O)б]3+ se udržuje na nízké úrovni. Při přítomností většího množství tohoto iontu vznikají černé nekovové povlaky v případě, že se užije nízké hustoty proudu,.
Způsob pokovování chromém z organického roztoku s obsahem komplexu trojvazného chrómu s kyanátoipentaaminem, tj.
[Cr111 (N№)5 (NCS)]+2 , byl navrhován v publikaci Levý a Momyeir „PJaíing“, listopad 1970, str. 1125 až 1131. V tomto článku však autoři uvádějí, že při použití vodného roztoku nebylo možno získat žádný povlak.
Titíž autoři v článku Journal of Elecirochemical Society — „Eleotrochemical Science“, říjen 1971, sv. 118, č. 10, sitr. 1563 až 1570, popisují tvorbu povlaku chroimu při použití komplexu trojvazného chrómu s hexaaminmr av e nč anem
Cír111 (NH3)e (HCO2)s v organickém rozpouštědle, a to ve směsi acetamidu a forlmiamidu; nejde tedy vůbec o thiokyanátový komplex. V tomto článku autoři uvádějí, že lázně obsahující organické rozpouštědlo a současně komplex trojvazného chrómu s thiokyanátpentaaiminem jsou nestálé při déletrvající elektrolýze. Rovněž v článku z roku 1971 titíž autoři navrhují přidání malého množství thiokyanátu к vytvoření komplexu trojvázného ichro mu >s thiokyanátaminem a vodou za tím účelem, aby bylo možno překonat vliv vody, která je přítomna jako íieičisitota v-množství 400 ppm- v organickém rozpouštědle.
V článcích uvedených autorů se tedy nikde nenavrhuje, aby byl ohrom ukládán z vodného roztoku.
Radu let byly prováděny pokusy užít к pokovování chloridu chromitého a síranu chromitého, protože jde o snadno dostupné a levné soili. Byly vytvářeny povlaky chrómu při použití chloridu chromitého (CrC12.6 H2O) v clipolárníím aprotickém rozpouštědle, například dimethylformamidu a ve vodě. Tento postup byl popsán v britském patentu
144 913. V britském patentu 1 333 714 se popisuje pokovovací lázeň s obsahem síranu chromitoamonného v dipolárním apirotickém rozpouštědle a ve vodě.
Tyto roztoky však nemohou být použity .průmyslově vzhledem к celé řadě omezení, které je při jejich použití nutno zachovávat. Jde zejména o to, že elektrická vodivost rozteku je malá a že pomocí těchto roztoků není možno pokovovat složitější povrchy. Vzhledeim к přítomnosti dipolárního aprotického rozpouštědla je nutno použít zdroje, který dodává až 20 V. V případě, že ,se použije menší množství dipolárního rozpouštědla, vzniká nestabilní lázeň a mimoto je roztok poměrně drahý. Pokovovací lázeň obsahuje 0,5 až 1.5 M iontu chrómu, koncentrace těchto iontů je tedy poměrně vysoká.
V důsledku toho je vysoké i zdravotní riziko, zejména při použití dipolárních rozpouštědel, například dimethylformamidu. Ze všech těchto příčin nebylo možno· užít uvedeného roztoku v průmyslovém měřítku.
V US patentu č. 3 917 517 jse popisuje pokovovací lázeň s obsahem chrómu nebo slitin chrómu obsahující chlorid chromitý nebo síirian. chromitý a mimoto foisfomanové ionty jako přídatnou složku nebo jako složku, která nahrazuje dipolární aprotické rozpouštědlo, užívané ve svrchu uvedených britských patentech.
NSR vykládací spisy č. 2 612 443 a číslo
612 444 popisují vodný roztok s obsahem síranu chromitého a s fosfornanovými nebo glycinovými ionty jako „slabými kornplexotvornými činidly“. Roztoky popsané v těchto spisech mimoto vyžadují přítomnost chlorrdoivých.nebo fluoridových iontů.
Britské patenty č. 1 455 580 a 1 455 841 popisují způsob, při němž je možno vytvářet povlaky chrómu z vodných roztoků při užití trojvazných solí. V tomto případě byly zdrojem iontů chrómu chlorid chromitý, síran chromitý nebo fluorid chromitý. Mimoto je podle svrchu uvedených patentových spisů možno užít i iontů bromidových, amonných, mravenčanových nebo octanových.
ŽáÚhý 2 UWeÚSnyeh φί&ύ však nepopisuje použití thiokyanátu pro jeho zvláštní katalytické vlastnosti.
Podle vynálezu se užívá pokovovací lázně, která obsahuje •koncentrát vodného roztoku komplexu trojvazného chrámu s thiokyainátem, přičemž tento komplex -má alespoň jednu vazbu ve vnitřním koordinačním· prostoru komplexu, která nesměřuje к thiokyanátové skupině ani к molekule vody.
Pokovovací lázeň s obsahem chrómu podle vynálezu obsahuje jako zdroj chrómu vodný roztok trojvazného chrómu s thiokyanáteim ve svrchu uvedeném' smyslu.
Předmětem vynálezu je pokovovací lázeň pro galvanické pokovování chromém nebo slitinami chrómu, v níž je zdrojem, chrómu vodný roztek komplexu trojvazného chrómu a thioikyanátu, přičemž tento komplex obsahuje ve své vnitřní koordinační oblasti alespoň jednu vazbu směřující ke skupině odlišné od thiokyanátu nebo molekuly vody, jejíž podstata spočívá v tom, že obsahuje smíšené komplexy trojvazného chrómu a thiokyanátu obecného vzorce [ [H2O)X CrlíI Ly (NCSJJ , kde
L je vazba směřující ke skupině odlišné od thiokyanátu nebo molekuly vody, a to Cl1, Br1, SO42, PO43 a NO31, a x, y, z jsou celá čísla o velikosti alespoň 1.
Dále bylo zjištěno, že je možno tyto komplexy získat tak, že se uvedou do rovnovážného stavu ,soli trojvazného chiroimu s thiokyanátovými ionty v případě, že tyto soli obsahují svrchu uvedenou odlišnou vazbu.
Zvláště výhodné komiplexy jisou smíšené komplexy trojvazného chrómu s thioikyanátem obecného vzorce [(H2O)6_.m._rlOrmClm (NCS)n]3m n , kde m je 0 nebo kladné číslo, a n je celé číslo·, jehož hodnota je alespoň 1, avšak součet :m + n není vyšší než 6.
Tyto komplexy mají několik významných výhod, například vyloučení chloristanových iontů, jinak přítomných v lázních s obsahem komplexu trojvazného^ chrómu s thiokyanátem. Tyto komplexy byly popsány ve svrchu uvedeném patentu č. 1 431 639. Mimoto mají tyto komplexy tu výhodu, že je současně možno v elektrolytu užít vysoce vodivých chloridových solí a poměrně širokého· rozmezí pH, 2,0 až 4,0. Chloridové ionty stabilizují ionty trojvazného chiroimu proti hydrolýze a proti tvorbě černých usazenin, které by mohly být jinalk způsobeny přítomností iontu [Cr (H2O)e]3+.
Je tedy zřejmé, že vytváření povlaku chrómu při použití pokovovací lázně podle vynálezu je daleko· jednodušší a je srovnatelné s běžnými postupy, při nichž se vytváří po-vlak jediného kovu, například niklu nebo mědi.
Komplexy trojvazného cihromu s chlorothlokyanátem je možno získat tak, že se uvede do rovnovážného stavu vodný roztok komplexu trojvazného chrómu s thiokyanáteim s chloridem, například chloridem sodným; nebo draselným. Další možnost přípravy tohoto komplexu spočívá v tom, že se uvede do rovnovážného stavu vodný roztok chloridu chromitého· (CrC13.6 H2O) s thiokyanátem sodným nebo draselným.
Obdobně je možno připravit bromithiokyanáit, sulfáitothiokyanát fosfátothiokyanát, nitrátthiokyanát trojvazného chrómu apod. taik, že se uvede do rovnovážného stavu vodný roztok příslušné soli trojvazného chrómu s thiokyanátem sodným nebo draselnými svrchu uvedeným způsobem.
Sulfáitthioíkyanátový komplex trojvazného chrómu je možno získat tak, že se uvede do rovnovážného stavu vodný roztok tíhiokyanátu trojvazného· chrómu se síranem, například síranem sodným, draselným nebo amonným. Mimoto je možno připravit tento komplex tak, že se uvede do rovnovážného stavu vodný roztok síranu chromitého [Сгг (δΟφ. 15 ШО] s thiokyanátem sodným nebo draselným. Smíšené komplexy trojvazného chrómu s thiokyanátem připravené tímto způsobem je možno vyjádřit obecným vzorcem [ (H2O)6.-..íni-.n Cr(III) [SO4)1U (NCS)n]3-21 , kde ;m je 0,1 až 2, a n je celé číslo, alespoň 1, avšak hodnota 2m + n je nejvýš 6.
Použití síranu chromitého jako výchozího materiálu pro výrobu komplexu trojvazného chrómu s thiokyanátem je zvláště výhodné, protože jde o nejlevnější a nejdosažitelnější sůl trojvazného chrómu.
Znamená to, že nyní je možno užít к pokovování trojvažiného chrómu, kdežto dříve bylo nutno alespoň v případě slitin vždy použít chrómu šestivaziného. Tento způsob je nyní srovnatelný s pokovováním při použil slitin chroinu a niklu, chrotnu a kobaltu a železa, kobaltu a chrómu, které je možno provádět při použití síranů nebo shloridů niklu, kobaltu nebo železa v roztoku, v nichž se jinak užívá sulfátthiokyanátoivého nebo chilorthiokyanátového komplexu.
Vynález bude dále osvětlen následujícími příklady.
Přikladl
Pokovovací lázeň se připraví tak, že se nejprve vyrobí 0,05 M vodný roztok chloridu chromitého (Or Ch. 6 НЮ). Tento roztok se nasytí kyselinou boritou (H3BO3) v množství 50 g/1 a pak se uvede do rovnovážného stavu při teplotě 80 °C na 1 hodinu s 0,1 M thiokyanátem sodným (NaNCS) a 1,5 M chloridem sodným (NaCl). Chlorid sodný zvyšuje vodivost roztoku. Po uvedené době se roztek zchladí, pH se upraví na 3,0 přidáním zředěného roztoku hydroxidu sodného a pak se přidá ještě laurylsíran sodný v množství 1 g/1 jako smáčedlo.
Pokovování se při použití pokovovací lázně podle vynálezu provádí následujícím způsobem.
Pokovovací lázeň se vloží do Hullovy komory, která je opatřena plochou platinizovanou titanovou anodou a plochou mosaznou katodou. Postup se provádí bez použití iontoměničové membrány к oddělení anody a katody. Pak se nechá 2 minuty provádět pokovování při použití proudu o intenzitě 3 A. Při hustotě proudu 10 až 150 mA r.m2 je možno získat lesklý chromový povlak.
Příklad 2
Příprava pokovovací lázně byla prováděna stejně jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že místo chloridu sodného se ke zlepšení vodivosti roztoku užije 1,5 M chloridu amonného. Postup se provádí stejně jako v příkladu 1, čímž je možno získat lesklý povlak chrómu.
Příklad 3
Příprava ‘pokovovací lázně se provádí stejně jako v příkladu 1 ,s tím rozdílem, že se pH pokovovací lázně upraví na hodnotu
3,5 až 2,5 přidáním zředěného roztoku hydroxidu sodného. Pokovování se provádí stej ně jako v příkladu 1, čímž je možno získat v celém uvedeném rozsahu pH lesklý povlak chrómu.
Příklad 4
Pokovovací lázeň se připraví stejně jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že se místo chloridu sodného užije 1,5 M chloridu draselného (KCl) a místo thiokyanátu sodného se užije 0,1 M thiokyanátu draselného (KNCS). Stejným způsobem jako v příkladu 1 se získá lesklý povlak chrómu.
Příklad 5
Pokovovací lázeň se připravuje stejným způsobem jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že se jako smáčedla užijí místo laurylsíranu sodného jiné přípravky. Postup se provádí stejně jako v příkladu 1, čímž ise získá při použití obou smáčedel lesklý kovový povlak v případě, že se hustota proudu pohybuje v rozmezí 10 až 150 mA/crn2.
20758В
Příklad 6
Pokovovací lázeň podle vynálezu se připraví tak, že se nejprve připraví komplex podle příkladu 1, <tak jak je uveden v britském patentu 1 431 639, takže poměr trojvazného chrómu к thiokyanátu je 1:6. Získaný yodný roztok uvedeného komplexi: se nasytí kyselinou boritou (НзВОз) a uvede se do rovnovážného stavu s 2 M roztokem chloridu sodného při teplotě 80 CC na 1 hodinu. Při pokovování se získá lelslklý povlak chroimu. Tento povlak se vytvoří při hustotě proudu v rozmezí 5 až 200 mA/cmi2. Bylo také zjištěno, že stejně lesklý povlak chrómu je možno získat při rozmezí pH 2,0 až 4,0.
Příklad 7
Pokovovací lázeň podle vynálezu se připraví stejně jako v příkladu 6 s tím rozdílem, že se užije poměru trojvazného chrómu к thiokyanátu v komplexu trojvazného chrómu, vody a thiokyanátu 1 : 2. Pokovování se provádí jako v příkladu 1, čímž se získá lesklý povlak chrómu.
Příklad 8
Pokovovací lázeň se připraví způsobem jako v příkladu 1 a vytvoří se povlak chrcmu o tloušťce 2 μπί na leštěném mosazném proužku. Povlak byl lesklý a prostý trhlin. Tento výsledek je překvapující, protože povlaky chrómu silnější než 0,5 μπτ obvykle 'mají trhliny.
Příklad 9
Pokovovací lázeň podle vynálezu připravená způsobem podle příkladu 1 se doplní 0,2 M dvojvazného niklu tak, že se přidá 47,4 g/1 NiCla. 6 H2O. Z této lázně je možno vytvářet povlaky slitin niklu a chrómu.
Příklad 10
Smíšený komplex trojvazného chrómu s thiokyamátem je možno připravit způsobem podle příkladu 1 s tím rozdílem, že se chloridové anionty nahradí bromidovými.
Po,stup se provádí tak, že se 0,05 M roztok bromidu chromitého (СгВгз. 6 HzO) nasytí kyselinou boritou (НзВОз) a pak se uvede do rovnovážného stavu při teplotě 80 °C ш 1 až 2 hodiny s 0,1 M thiokyanátu sodného (NaNCS) a 1 M bromidem sodným nebo draselným (NaBr nebo KBr).
Pokovovací lázeň se připraví tak, že se. pH takto získaného roztoku upraví na 2,5 až 3 zředěným roztokem hydroxidu sodného, načež se přidá smáčedlo, například laurylsíran sodný v množství 1 g/1.
Příklad 11
Smíšený komplex trojvazného chrómu s thiokyanáteim se připraví způsobem podle příkladu 1 s tím rozdílem; že se chloridové anionty nahradí síranovými anionty.
Postup se provádí tak, že se 0,05 M roztok síranu chromitého Cr2(SO4)3 nasytí kyselinou boritou (НзВОз) a pak se uvede do rovnovážného stavu při teplotě 80 °C na 1 až 2 hodiny -s 0,1 M thioikyanátem sodným (NaNCS) a 1 M síranem sodným (Na2SO4).
Pokovovací lázeň se připraví tak, že se pH získaného roztoku upraví na hodnotu 2,3 až 3 zředěným roztokem hydroxidu sodného a přidá se simáčedlo, například laurylsíran sodný v množství 1 g/1.
Příklad 12
Smíšený komplex trojvazného chrómu s thiokyanátem se připraví způsobem; podle příkladu 10 s tím rozdílem, že poměr iontu chrómu к iontům thiokyanátu je 1 : 4, přičemž složky jsou uvedeny na 1 litr pokovovací lázně.
Rozpustí se 50 g kyseliny borité a 160 g síranu sodného (Na2SO4.10 H2O) v 1 litru deionizované nebo destilované vody. Upraví se pH na hodnotu 2,5 působením! W% hydroxidu sodného nebo kyseliny sírové. Pak se přidá 33 g síranu chromitého [Сгз (SO4)3.15 H2O] a 32 g thiokyanátu sodného (NaNCS . Po rozpuštění solí se roztok zahřívá na 85 ± ± 5 °C a na této teplotě se udržuje 90 inut. Po zchlazení se pH upraví na 2,5 10% hydroxidem sodným: nebo kyselinou sírovou. Pak se přidá 0,5 g/1 laurylisíranu sodného a roztok je možno* užít к pokovování.
Při hustotě proudu 50 mA/cm2 se vytváří '0,5 nm silný povlak chrómu za 6 .minut. Je možno* použít uhlíkových anod nebo platiniizovaných titanových anod, výhodnější jsou uhlíkové anody. Teplota v průběhu pokovování se udržuje na hodnotě 20 až 25 °C. Lesklé povlaky chrómu je možno získat při hustotě proudu až 8 ínA/crn2.
. Při uvolňování sirovodíku může dojít к malému poikleisu thiokyanátových aniontů. Další rozkladné produkty se také mohou objevit, takže je nutno* užít běžných opatřen které tvorbě těchto produktů zamezují.
Mimoto je zapotřebí kontinuálně upravovat pH na hodnotu 2,3 až 2,7.
Protože koncentrace trojvazného chrómu je malá, je nutno koncentraci tohoto iontu periodicky doplňovat. To se provádí přidáváním koncentrátu v závislosti na celkovém počtu ampérhodin.
Příprava koncentrátu:
g kyseliny borité se rozpustí v 1 litru vody, pH se upraví na 2,5 a přidá se 331 g Cr2(SO4)3.15 H2O a 324 g thiokyanátu sodného. Roztok se zahřívá až do rozpuštění a pak se udfžuje na teplotě 85 ± 5 °C 90 minut. Po zchlazení se pH roztoku upraví na 2,5. Vzhledem к vysoké koncentraci solí může být zapotřebí zahřívat koncentrát к jejich rozpuštění. 13 .ml takto získaného koncentrátu se přidává do pokovovací lázně pa každou ampérhodinu.
Vhodným způsobem, distribuce pokovovací lázně podle vynálezu je výroba koncentrátu komplexů trojvazného chrómu s chlorthiokyanátem nebo sulfáthiokyanátem. Koncentrát se ředí až po dodání na žádanou koncentraci.
Příklad 13
Koncentrát se připraví následujícím způsobem: 33,9 g chloridu chromitého (CrCh. . 6H2O), 2Ό,,1 g thiokyainátu sodného (NaNCS), 14,6 g chloridu sodného [NaClj a 15 g kyseliny borité (НзВОз) se rozpustí ve 200 ml vody, pH se upraví na 2,5 přidáním zředěného roztoku hydroxidu sodného a .roztok se uvede do rovnovážného stavu při teplotě 80 °C na 2 hodiny. Objem koncentrátu se upraví na 250 ml přidáním 0.5 M chrómu, 1,0 M thiokyanátu a 2,5 M chloridu.
Pokovovací lázeň podle vynálezu se připraví tak, že se rozpustí 20 g kyseliny borité a 20 g chloridu sodného ve 300 ml vody, načež se přidá 20 ml koncentrátu. Pak se přidá iaurylsíran sodný v množství 1 g/1 a pH se upraví na 2,5 zředěnou kyselinou chlorovodíkovou. Lázeň obsahuje 0,033 M chrómu a 0,067 M thiokyanátu.
De,ska v Hullově komoře se pokoví způsobem. podle příkladu 1 při intenzitě proudu 3 A na 5 minut. Lesklý povlak chrómu se získá při hustotě proudu 3 až 200 inA/crn2.

Claims (8)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Pokovovací lázeň pro galvanické pokovování chromém nebo jeho slitinami, v níž zdrojem chrómu je vodný roztok komplexu trojvazného ohromu a thiokyanátu, přičemž tento komplex obsahuje ve své vnitřní koordinační oblasti alespoň jednu vazbu směřující ke skupině odlišné od thiokyanátu nebo molekuly vody, vyznačující se tím, že obsahuje smíšené komplexy trojvazného chrómu a thiokyanátu obecného vzorce [ (H2O)X Cr111 Ly (NCSjzj , kde
    L je vazba směřující ke skupině odlišné od thiokyanátu nebo molekuly vody, a to Cl“1, Br-1, S0r2, PO4-3 a NO3-1, a x, y, z jsou celá čísla o velikosti alespoň 1.
  2. 2. Pokovovací lázeň podle bodu 1, vyznačující se tím, že smíšené komplexy trojvazného chrómu a thiokyanátu je možno vyjádřit obecným vzorcem [(Н2О)0_П1_пОгИ1С1П1 (NCS)n]3_ni~n , kde m je 0 nebo kladné číislo a n je kladné číslo o velikosti alespoň 1, přičemž součet .m + m je nejvýš 6.
  3. 3. Pokovovací lázeň podle bodu 1, vyznačující se tím, že smíšené komplexy trojvazného chrómu a thiokyanátu je možno vyjádřit obecným vzorcem [ (H2O)ó_2in_n Сгш (SO4)m (NCS)n]3~2m-n , kde m je 0, 1 nebo 2, n je číslo o velikosti alespoň 1, přičemž součet 2m + n je nejvýš 6.
  4. 4. Poikojvoivací lázeň ipodle bodu 1, vyznačující se tím, že obsahuje ještě chlorid sodný nebo chlorid draselný.
  5. 5. Pokovovací lázeň podle bodu 1, vyznačující se tím, že obsahuje ještě chlorid amonný,
  6. 6. Pokovovací lázeň podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jako chromíte soli užiijí chlorid chromitý (CrCb . 6 HzO), bromid chroimiitý СгВгз. 6 №0 nebo síran chromitý Cr2(SO4)3.15 HzO.
  7. 7. Pokovovací lázeň podle bodu 1, vyznačující se tím, že její pH se pohybuje v rozmezí 4,0 až 2,0.
  8. 8. Pokovovací lázeň podle bodu 1, vyznačující se tím, že obsahuje kyselinu boritnu jako- nasycený roztok.
CS78515A 1977-01-26 1978-01-25 Metal coating bath for galvanic metal coating by the chrome or alloys thereof CS207586B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB3179/77A GB1591051A (en) 1977-01-26 1977-01-26 Electroplating chromium and its alloys

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207586B2 true CS207586B2 (en) 1981-08-31

Family

ID=9753432

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS78515A CS207586B2 (en) 1977-01-26 1978-01-25 Metal coating bath for galvanic metal coating by the chrome or alloys thereof

Country Status (19)

Country Link
US (1) US4417955A (cs)
JP (1) JPS5395834A (cs)
AT (1) AT359352B (cs)
AU (1) AU512674B2 (cs)
BE (1) BE853929A (cs)
BR (1) BR7800435A (cs)
CA (1) CA1099078A (cs)
CH (1) CH634608A5 (cs)
CS (1) CS207586B2 (cs)
DD (1) DD136751A5 (cs)
DE (2) DE2723943C2 (cs)
ES (1) ES466303A1 (cs)
FR (1) FR2378108B1 (cs)
GB (1) GB1591051A (cs)
IE (1) IE46314B1 (cs)
NL (1) NL7800850A (cs)
PL (1) PL115194B1 (cs)
SE (2) SE429764B (cs)
ZA (1) ZA772051B (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IN153802B (cs) * 1978-11-11 1984-08-18 Ibm
GB2071151B (en) * 1980-03-10 1983-04-07 Ibm Trivalent chromium electroplating
GB2093861B (en) * 1981-02-09 1984-08-22 Canning Materials W Ltd Bath for electrodeposition of chromium
GB2109817B (en) * 1981-11-18 1985-07-03 Ibm Electrodeposition of chromium
GB2109815B (en) * 1981-11-18 1985-09-04 Ibm Electrodepositing chromium
GB2110242B (en) * 1981-11-18 1985-06-12 Ibm Electroplating chromium
GB2109816B (en) * 1981-11-18 1985-01-23 Ibm Electrodeposition of chromium
EP0085771B1 (en) * 1982-02-09 1988-04-20 International Business Machines Corporation Electrodeposition of chromium and its alloys
DE3439928A1 (de) * 1984-11-02 1986-05-07 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verwendung eines haerters fuer leimharzflotten fuer die flaechenverleimung von holzwerkstoffen sowie ein verfahren zur herstellung flaechenverleimter holzwerkstoffe
JP2567678B2 (ja) * 1988-08-17 1996-12-25 有限会社 カネヒロ・メタライジング 電子部品の製造方法
DE19529843A1 (de) * 1995-08-12 1997-02-13 Marco Santini Verfahren zur galvanischen Verchromung
US7780840B2 (en) * 2008-10-30 2010-08-24 Trevor Pearson Process for plating chromium from a trivalent chromium plating bath
US9765437B2 (en) * 2009-03-24 2017-09-19 Roderick D. Herdman Chromium alloy coating with enhanced resistance to corrosion in calcium chloride environments
CN102041529B (zh) * 2011-01-12 2012-07-04 山东轻工业学院 一种在环保型三价铬镀液中制备镍铬合金复合镀层的方法
KR20200052588A (ko) 2018-11-07 2020-05-15 윤종오 3가 크롬 합금 도금액, Cr-Ti-Au 합금 도금액, Cr-Ti-Ni 합금 도금액, Cr-Ti-Co 합금 도금액 및 도금 제품

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2088615A (en) * 1932-06-29 1937-08-03 Schlotter Max Electrodeposition of chromium
US2822326A (en) * 1955-03-22 1958-02-04 Rockwell Spring & Axle Co Bright chromium alloy plating
GB1144913A (en) * 1966-10-31 1969-03-12 British Non Ferrous Metals Res Electrodeposition of chromium
AU2348470A (en) * 1969-12-29 1972-07-06 International Lead Zinc Research Organization Aqueous chromium plating baths
GB1482747A (en) * 1973-10-10 1977-08-10 Bnf Metals Tech Centre Chromium plating baths
GB1455580A (en) * 1973-12-13 1976-11-17 Albright & Wilson Electrodeposition of chromium
GB1455841A (en) * 1974-11-26 1976-11-17 Albright & Wilson Electrodeposition of chromium
GB1498533A (en) * 1975-03-26 1978-01-18 Bnf Metals Tech Centre Trivalent chromium plating baths
GB1498532A (en) * 1975-03-26 1978-01-18 Bnf Metals Tech Centre Trivalent chromium plating baths

Also Published As

Publication number Publication date
CA1099078A (en) 1981-04-14
ATA14278A (de) 1980-03-15
FR2378108B1 (fr) 1980-02-01
AU3269978A (en) 1979-08-02
GB1591051A (en) 1981-06-10
ZA772051B (en) 1978-11-29
JPS5395834A (en) 1978-08-22
IE780152L (en) 1978-07-26
AT359352B (de) 1980-11-10
NL7800850A (nl) 1978-07-28
ES466303A1 (es) 1978-10-01
DE2847961C2 (cs) 1988-05-26
SE7704662L (sv) 1978-07-27
BR7800435A (pt) 1978-09-26
CH634608A5 (de) 1983-02-15
DE2723943A1 (de) 1978-07-27
AU512674B2 (en) 1980-10-23
JPS5548596B2 (cs) 1980-12-06
DD136751A5 (de) 1979-07-25
US4417955A (en) 1983-11-29
PL115194B1 (en) 1981-03-31
IE46314B1 (en) 1983-05-04
FR2378108A1 (fr) 1978-08-18
SE429764B (sv) 1983-09-26
BE853929A (fr) 1977-08-16
PL204172A1 (pl) 1978-10-23
DE2723943C2 (de) 1983-01-20
SE7800953L (sv) 1978-07-27
DE2847961A1 (de) 1979-05-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS207586B2 (en) Metal coating bath for galvanic metal coating by the chrome or alloys thereof
USRE31508E (en) Electrodeposition of chromium
CA2935934C (en) Electroplating bath containing trivalent chromium and process for depositing chromium
US4161432A (en) Electroplating chromium and its alloys
US2693444A (en) Electrodeposition of chromium and alloys thereof
CA1064424A (en) Electroplating chromium and its alloys
NL8000586A (nl) Elektrolytisch bekledingsbad en werkwijze voor het vervaardigen van glanzende, zeer effen elektrolytische nikkel-ijzerafzettingen.
Smirnova et al. Studying the kinetics of electrode reactions on copper, silver and gold in acid thiourea-citrate electrolytes
US2990343A (en) Chromium alloy plating
US20070295608A1 (en) Electrolytic Method For Phosphating Metallic Surfaces And Metall Layer Phosphated Thereby
JPS5887290A (ja) クロム電気メツキ液
CA1111369A (en) Electroplating chromium and its alloys
JPS5887291A (ja) クロム電気メツキ液
US3772167A (en) Electrodeposition of metals
US4560446A (en) Method of electroplating, electroplated coating and use of the coating
CA1123370A (en) Electroplating chromium and its alloys using chromium thiocyanate complex
Tyrrell The electrodeposition of iridium
JPS647153B2 (cs)
KR810001075B1 (ko) &#34;크롬 또는 크롬 합금 전기 도금액&#34;
KR930010328B1 (ko) 팔라듐 합금의 전기도금 방법
JPS589988A (ja) 電解槽
US3692642A (en) Electrodeposition of osmium and baths therefor
JPS6017096A (ja) 電極の製造法
JPS6123783A (ja) イオン交換膜を用いるクロムメツキ法
CA1271158A (en) Chromium-iron alloy plating from a solution containing both hexavalent and trivalent chromium