CS205044B2 - Additive for the bath of molten copper or copper alloys in furnace - Google Patents
Additive for the bath of molten copper or copper alloys in furnace Download PDFInfo
- Publication number
- CS205044B2 CS205044B2 CS766841A CS684176A CS205044B2 CS 205044 B2 CS205044 B2 CS 205044B2 CS 766841 A CS766841 A CS 766841A CS 684176 A CS684176 A CS 684176A CS 205044 B2 CS205044 B2 CS 205044B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- copper
- strip
- furnace
- alloy
- melt
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22F—CHANGING THE PHYSICAL STRUCTURE OF NON-FERROUS METALS AND NON-FERROUS ALLOYS
- C22F1/00—Changing the physical structure of non-ferrous metals or alloys by heat treatment or by hot or cold working
- C22F1/08—Changing the physical structure of non-ferrous metals or alloys by heat treatment or by hot or cold working of copper or alloys based thereon
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22C—ALLOYS
- C22C9/00—Alloys based on copper
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Thermal Sciences (AREA)
- Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
- Continuous Casting (AREA)
- Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
- Manufacture Of Alloys Or Alloy Compounds (AREA)
Description
Vynález se týká přísady do lázně taveniny mědi nebo měděných slitin v peci, před jejím; odléváním a následným 70 až 99% tvářením za studená na pásy a plechy s izotropními mechanickými vlastnostmi.
Z praxe výroby polotovaru z neželezných kovů je známé používat dva postupy výroby plechů a pásů z mědi a měděných slitin, které se navzájem liší hlavně způsobem odlévání taveniny. Starší, dosud velmi rozšířený způsob spočívá v tom, že se ingot, o velikosti vhodné pro válcování, odlévá do kokily nebo se odlévá plynule nebo poloplynule. Takto' vyrobené ingoty se lisují nebo válcují za tepla nebo za studená. Během válcování za studená, v závislosti na plasticitě kovového^ materiálu nebo mechanických vlastnostech, které se mají obdržet, je nutno tento materiál podrobit několikrát tepelnému zpracování a moření. Počet těchto operací závisí hlavně na kujnosti kovové slitiny (R. Adamec a R. Leder: Mettal, 1972, díl 4 str. 328—332).
Druhým mnohem modernějším způsobem se pás alespoň 10 mm tlustý a ne více než
500 až 600 mm široký odlévá do grafitové kokily a pak se tváří na požadované rozměry opakovaným válcováním za studená, tepelným zpracováním a mořením. V závislosti na kujnosti odlévaného materiálu se často před tvářením provádí rovněž homogenizační tepelné zpracování (H. Goószena. a E. Nosch: Zeitschift'fůr- Mettalktinde 64, 79—84/1973). Výhody této technologie jsou: mnohem vyšší výtěžky, jednodušší způsoby tváření a vyšší hmotnost válců. Avšak výroba pásů a plechů tímto způsobem z mědi, beriliovéhó bronzu a hliníkového bronzu š výbornou elektrickou vodivosti je dosud stále neznámá.
Značené těžkosti způsobuje sloupková nebo paprskovitá krystalizace nevhodných rozměrů a směru krystalů, dále vliv různých často se vyskytujících znečišťujících prvků ovlivňujících kujnost materiálů a způsobujících trhliny jak při válcování za tepla, tak i za studená, které zmenšují výtěžek a zhoršují vlastnosti materiálu. Další komplikací je to, že materiál vrácený z výrobního procesu dof tavby je často smíchán jeden s druhým a tak je nevhodný.
Aby se snížil znečisťující účinek určitých prvků, které vnikly do mědi a měděných slitin v nízkých koncentracích, přidávají se do taveniny, pro snížení obsahu kyslíku v mědi, fosfor, lithium nebo magnesium. Velkou nevýhodou tohoto způsobu je, že se přísady musí přidávat ve velkých množstvích, a že zbytkový dezoxidační prvek má škodlivý účinek na jednu z nejdůležitěj205044 ších vlastností mědi a to na elektrickou vodivost.
Měď prostá kyslíku, o vysoké elektrické vodivosti, se často, vyrábí tavením· ve vakuu nebo v ochranné atmosféře obsahující kysličník uhelnatý. Avšak horizontální plynulé lití pásů z roztavené mědi je stále ještě nevyřešeným problémem.
Již delší dobu je v praxi snaha snížit zejména při výrobě pásů používaných pro hluboké tažení, tzv. strukturální stavbu, která působí rušivě na hlubokotažné vlastnosti nebo vlastnosti při jakémkoliv dalším tváření mědi. , Tato strukturální · stavba se objevuje v mědi nebo měděných slitinách při 70% tváření válcováním za studená a při tepelném zpracování teperováním ' se vytváří při teplotě nad 400 °C. Bylo zjištěno, , že tato škodlivá anisotropie nebo· struktura se objevuje v mědi pouze v hmotnostní koncentraci 0,01 až 0,05 % fosforu, 0,1 až 0,5 % berylia a kadmia nad 0,1 % a neobjevuje se při obsahu berylia a fosforu nad těmito hodnotami, např. J. Věro: Atalános Metallográfia, Vol II: Fémek és otvozetek tulajdonságai. Genezal Metallography Vol II: Properties of Metals and Alloys Akadémlal Kiadó, Budapest 1956 str. 360 — Maďarsko. Přítomnost takovéhoto· množství v mědi je však již· nevhodná při použití pro elektrické vodiče.
Isotropní vlastnosti mohou být upevněny rovněž válcováním za studená při nízkých, tj. 50 až 60% redukčních poměrech a častější frekvencí temperování. Toto zpracování naopak snižuje· široký rozsah účinnosti válcování a zvyšuje cenu.
Škodlivý účinek určitých znečisťujících prvků jako· vizmutu, olova, síry, kyslíku, železa s fosforem, arsénu a antimonu na kujnost za tepla čisté mědi a měděných slitin, majících · α-perlitickou strukturu, jako je · slitina měď — nikl, nikl — stříbro, mosaz, cínové a hliníkové bronzy, je známý z literatury a z všeobecné průmyslové praxe. Škodlivý účinek znečištění olovem, které se objevuje nejčastěji, je· nejznámější. Maximální únosná hmotnostní koncentrace ' olova v mědi nebo v měděné slitině je 0,02 % v a-mosazi, 0,015 · % ve slitině nikl — stříbro a 0,004 % v· cínovém bronzu. Obsah olova nad tyto· · hranice· může způsobit při tváření za tepla a při horizontálním odlévání pásů různé zlomy a trhliny a při válcování za studená okrajové trhliny. Takže tyto polotovary jsou nevhodné pro každé další zpracování a nebo· mohou být zpracovány pouze za cenu velkých ztrát na materiálu a jakosti výrobku. Aby se vyloučil škodlivý účinek olova a vizmutu na kujnost za tepla mědi a měděných slitin přidávají se do základního kovu · prvky, které tvoří s olovem a vizmutem kovové sloučeniny s vysokou teplotou tavení. Kujnost za tepla znečistěné mědi nebo měděných slitin se tak zlepší přidáním . vápníku, céru nebo zirkonu a to kujnost mosazí přidáním· cé4 ru, zirkonu, litia nebo uranu a alpaky přidáním céru, viz Malcev a · kol.: Metalografia cvetnych metalov a splavov, Metalurgizda. Moskva 1960 str. 9 — SSSR.
Všechny tyto postupy zlepšování kujností za tepla mědi a měděných slitin jsou však nevhodné pro čistotu krystalických· zrn a způsobují vyloučení nevhodné sloupkové krystalické struktury viz Jackson a kol.: Journal of Institute of M^-tals 98, 198/1970; Cooszenz a Nosch: Zeitschrift fůr Metallkunde 64, 82/1973.
Zhoršující účinek znečištění sírou na kujnost za tepla mědi a měděných slitin se vylučuje v průmyslové praxi u slitin měď — — nikl přidáváním manganu a hořčíku a u slitin nikl- — stříbro přidáváním manganu.
Až dosud nebyla v průmyslové praxi známá žádná jednotná metoda pro zpracování čisté mědi a měděných slitin, která by zabránila škodlivému působení na krystalickou strukturu a znečištění, a která by měla za následek vznik vhodné krystalické struktury umožňující zvýšení kujnosti za studená ve velkém rozsahu a která by umožnila intenzívní tváření za studená, tj. 70 · až 90%.
Úkolem vynálezu je odstranit uvedené nevýhody a zajistit jednotný způsob výroby pásů a plechů se zlepšenou kujností, které jsou vhodné pro intenzívní, tj. 70 až 99% tváření za studená, s kontrolovanou krystalickou strukturou a zlepšenou jakostí a jsou vyrobeny jak z čisté mědi tak z vratných materiálů obsahujících měď, ale i škodlivé nečistoty, přičemž se využije zařízení pro tavení a horizontální plynulé odlévání mědi a měděných slitin.
Tohoto úkolu se dosáhne přísadou do lázně taveniny mědi nebo měděných slitin v peci, před jejími odléváním a následným 70 až 99% tvářením za studená na pásy a plechy s izotropními mechanickými vlastnostmi, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že je tvořena boridem zirkoničitým· v hmotnostní koncentraci 0,01 až 0,075 proč, na· hmotnost lázně taveniny mědi nebo měděných slitin v peci.
Podle vynálezu může být hmotnostní koncentrace stopy až 50 % obsahu zirkonu z boridu zirkoničitého nahrazena titanem, vanadem, niobem, vápníkem, hořčíkem a kobaltem a to jednotlivě nebo ve vzájemné kombinaci.
Má-li tavenina hmotnostní koncentraci mědi nebo měděných slitin nad 0,015 % olova, pak přísada podle vynálezu obsahuje 73 ppm zirkonu na každých 100 ppm olova nad 0,015 %.
Přísada boridu zirkoničitého ZrB2 podle vynálezu způsobuje zvýšení kujnosti za studená u polotovarů z mědi a měděných , slitin a vyrobených horizontálním plynulým litím, přičemž použití · jakýchkoliv dalších přísad je zbytečné.
Borid. zirkoničitý si udržuje tento svůj účinek i při opakovaných přetavbách. Podrobí-li se takovýto intenzívně za studená válcovaný pás z mědi nebo měděné slitiny tepelnému zpracování temperováním, nemůže se vytvořit takový tvar struktury, který způsobuje škodlivou anisotropii.
Hmotnostní koncentrace boridu zirkoničitého podle vynálezu se okolo 0,020 až 0,075 °/o udržuje v tepelně stabilizující peci zařízení pro. plynulé lití tak, že se přidává nejvýše 5 % mědi nebo měděných slitin oJbsah.ujících borid zirkoničitý, přičemž se bere v úvahu i obsah mikrolegujících prvků v odpadech vracených zpět na přetavení. Nejvýše polovina obsahu zirkonu v boridu zirkoničitém ZrBž lze nahradit titanem, vanadem, vápníkem, hořčíkem, nebo· kobaltem. Aby se vyloučil vliv znečistění olovem, přidává se do taveniny mědi nebo měděné slitiny zirkon ve stechiometrickém poměru, vztaženo na hmotnostní koncentraci olova v tavenině nad 0,015 %, načež se tavenina odlévá do tvaru pásu.
Pro· zvýšení účinnosti výroby se používá v tepelně stabilizující peci ochranná atmosféra inertního plynu a sekundární chlazení odlitého pásu za kokilou se prování inertním plynem foukaným na pás a/nebo vodou. Pás z mědi neb měděné slitiny, který tuhl v kontrolovaných podmínkách lineární rychlostí 1,5 až 7,5 mm/s, a v případě měděných slitin obsahujících γ nebo· δ fázi až po· homogenizaci, se pak intenzívně, tj. 70. až 99% válcuje za studená podle povahy slitiny, rozměrů a vlastností hotového pásu.
Výhody vynálezu spočívají v tom, že jej lze provádět jednoduchým způsobem·· v průmyslovém měřítku, že umožňuje ekonomickou výrobu pásů a plechů jak z čisté mědi, tak i z měděných slitin, jako jsou a-Sr, a + jS-Sr, AIP, niklové bronzy a hliníkové, beryliové, cínové a chromové bronzy a znatelně šetří materiál a energii, přičemž se optimálně využívá válcovací zařízení. Přísada podle vynálezu umožňuje uspořit a hospodárně využít obvykle silně znečistěné odpady vrácené z výrobního procesu na přetavení. Dále umožňuje zlepšit jakost válcovaných pásů a plechů a zachovat jejich homogenní izotropní mechanické vlastnosti. Kromě toho umožňuje uspořit určité postupy tepelného zpracování a moření pásů a plechů.
Přísada podle vynálezu je dále objasněna na příkladech provedení.
Příklad 1
Pro výrobu měkkého pásu o tloušťce 0,1 mm, se roztaví měděná katoda obvyklým způsobem v indukční peci. Během· tavení se lázeň pokryje suchým· dřevěným uhlím.
Když teplota kovové lázně dosáhne 1200 °C, vypustí se do tepelně stabilizující pece zařízení pro plynulé lití pásu. Když skončí odpich taveniny do pece přidá se borid zirkoničitý ZrBž v množství 0,03 % hmotnosti kovu, jako 5% slitina Cu-ZrBz a pak začne · odlévání. Pás o tloušťce 15 mm a šířce 250 mm se · ponechá tuhnout a krystalizovat při rychlosti vytahování 12· m/h a přitom se rychlost reguluje dusíkovým· plynovým uzávěrem· a pás se sekundárně ochlazuje. Bjpo^^řebovaný tekutý kov je nahrazen v peci ve stanoveném poměru současně čerstvě přiváděným kovem, který je doplňován v každé dávce boridem zirkoničitým v hmotnostní koncentraci odpovídající 0·,03 % čerstvě přiváděného· množství kovu. Po odstranění povrchové· 0,5 mm tlusté vrstvy z obou stran odlitého pásu, se pás svine do· svitků o- hmotnosti okolo 2 t. Tyto pásy jsou odmaštěny a pák válcovány ve válcovací stolici duo na 2 mm tloušťku v 7 stupních, pak se ve válcování pokračuje na kvartostolici až na tloušťku 0,2 mm pásu. Současně se pás temperuje vedením· průběžnou peci pro< tepelné zpracování a to při teplotě 550^ až 600° a pak se moří.
Hlubokotažnost měděného pásu, získaného tímto· způsobem, má hodnotu nejméně 9,6 Erichsen.
Příklad 2
Způsob se provádí jako v příladu 1, ale 50 % zirkonu obsaženého v boridu zirkoničitém- se nahradí stejným· množstvím; titanu · jako TiBž, tj. přidáním · 1,8 kg slitiny Cu-ZrBz a 1,8 kg slitiny Cu-TiBz. Hlubokotažnost měděných pásů vyrobených tímto způsobem· je stejná jako· v · měděném · pásu z příkladu 1.
P ř í k 1 a d 3 '
Při výrobě · hlubokotažného· mosazného pásu o tloušťce 0,5 mm a s perlitickou strukturou a o hmotnostní koncentraci: 63,0 proč. Cu, 36,6 % Zr a 0,4 % Ni, se vrácené odpady odpovídající 60 % vsázky roztaví v indukční peci, potom se roztaví měděná katoda odpovídající 25 · % vsázky a přidá se 75 : 25 % Cu — Ni úlomků, v množství odpovídajícím 0,4 · % Ni a cínový blok v množství odpovídajícím složení slitiny.
Při stanovení množství přidávaných úlomků niklové· mosazi je nutno vzít v úvahu obsah niklu v předtím roztavených odpadech. Když teplota lázně taveniny dosáhne· teplotu .odpichu, tavenina se vypustí do tepelně stabilizující pece zařízení pro plynulé lití. Před odpichem se do taveniny přidá 6 kg 5 % slitiny Cu-ZrB2, odpovídající 0,05 proč. hmot, odpíchnuté kovové slitiny o· hmotnosti 600 kg a tavenina potom krystalizuje do· pásu o· tloušťce 15 mm a šířce 320 mm, při rychlosti vytahování 10 mm/h. Po odstranění povrchové 0,5 mm· tlusté vrstvy z obou stran odlitého· mosazného pásu, se z tohoto pásu udělají svitky o hmotnosti 2 t. Tyto· pásy se pak válcují po od205044 maštění na válcovací stolici duo ve 13 stupních na tloušťku 1,8 mm, potom se ve válcování pokračuje na kvartostolici až na 0,5 mm tloušťku mosazného pásu. Pás · se temperuje v plynule pracující tepelně stabiiizované peci při 55θ°, načež se moří. Pevnost v tahu takto vyrobeného mosazného· pásu je · 294,2 až 372,6 MPa, jeho · prodloužení je nejméně 44 % a jeho hlubokotažnost činí alespoň 11,8 Erichsenovy hodnoty.
Příklad 4
Při tavení vsázky znečištěné olovem se postupuje jako v příkladu 3 s tím rozdílem, že kromě přísady ZrB2 · se přidá do . taveniny rovněž místo 0,025 % hmotnosti zirkonu 1,5 kg · 10 % slitiny Cu-Zr, aby se vyloučil účinek 0,05 % olova, přítomného· jako nečistota. Dále · se · pokračuje jako· v příkladu 3. Mechanické vlastnosti pásu vyrobeného tímto způsobem jsou totožné s vlastnostmi uvedenými v příkladu 3.
P ř í k 1 a d 5
Při výrobě spony pružnice ze slitiny nikl — stříbro, o· hmotnostní koncentraci 18 % Ni, 24 % Zn a 58 % Cu, se roztaví měděná elektroda · · v ' · středofrekvenční indukční - peci, pak se přidá niklová katoda v množství daném požadovaným složením· výrobku. Dále se přidá vrácený odpad nikl — stříbro· v množství odpovídajícím 50 % hmotnosti celkové vsázky dané do· lázně taveniny · · a' pak těsně · před odpichem se přidá· přiměřené množství zinku dané požadovaným složením výrobku.
Tavenina se pak převede do tepelně stabilizované pece zařízení pro plynulé lití pásů; · Do· · této· pece se ·přidá v množství odpovídajícím 0,04 ·% hmot, taveniny, tj. např. v případě 600' · kg taveniny, 2,4 kg 5 . % · slitiny · Cu-Zr B2 a přitom se vezme· v úvahu rovněž obsah užitečných mikrolegujících prvků v odpadu vsazením v množství 50 %' ' hmotnosti vsázky. Na · začátku odlévání se nechá pás krystalizovat o tloušťce 15 mm· a šířce 320 mm· při vytahovací rychlosti 11 m/h. Po odstranění 0,5 mm tlusté povrchové vrstvy, válcováním z obou stran, odlitého pásu, se pás válcuje na duo stolici ve 14 stupních na 2 mm tloušťku a potom se válcuje · na kvartostolici na 0,74 mm· tloušťky načež se · temperuje · v ochranné . plynné atmosféře v tepelně stabilizující peci. · Temperovaný pás se · válcuje na kvartostolici. na tloušťku 0,5 mim/. Tvrdost pásu podle Vickerse se dosáhne tímto způsobem v rozsahu 190 až 230 HV.
Příklad 6
Postupuje se jako· v příkladu '5 s tím rozdílem, že 50 % hmot, zirkonu se nahradí niobem, tj. 1,2 kg 5 % slitiny Cu-ZrB2 a 1,2 kg 5 % · slitiny Cu-NbB2 se přidá do· vsázky, která má hmotnost . 600 kg. . Tvrdost pásu získaného tímto způsobem je stejná jako v příkladu 5.
P říkl ad 7
Při výrobě pásu z pružinového cínového bronzu, o· nominální hmotnostní koncentraci cínu · a tloušťce pásu 0,5 mm, se měděná katoda roztaví v · indukční peci. Během. tavení se povrch lázně taveniny pokryje suchým dřevěným uhlím. Před přidáním cínu se přidá množství slitiny Cu-P, které odpovídá 0,02 % hmot, vsazeného fosforu, potom se tavba odpíchne do tepelně stabilizující · pece zařízené pro· plynulé lití. Pak se do taveniny přidá 6 kg 5 % slitiny Cu-ZrB2, odpovídající 0,05 % hmot, odpíchnutého. množství 600 kg kovové· slitiny, potom začne odlévání a pás o tloušťce 15 mm a šířce 320 mm se nechá krystalizovat při rychlosti vytahování 14 m-/h. Na to se odstraní povrchová . 0,5 mm tenká vrstva válcováním z obou stran odlitého· pásu a pás · se odmastí. Pás z cínového· bronzu, který obsahuje nad 6 % . cínu se pak válcuje po· homogenizačním tepelném · zpracování, · prováděném při 650 °C po 1,5 h a pás z cínového bronzu s obsahem cínu pod 6' % se válcuje bez tepelného zpracování . na tloušťku 2 mm v 11 stupních a · pák na tloušťku 1,05 mm· na kvartostolici. Nakohec se pás · temperuje . v průběžné peci a · válcuje na tloušťku 0,5 mm. · Tvrdost pásu podle Vickerse dosáhne hodnoty mezi 180 á 220 HV.
P“íklad8
Postupuje se podle příkladu 7, s · tím rozdílem, že 25 % hmot, boridu · zirkoničitého se nahradí vanadem, tj. 4,5 · kg 5 % slitiny Cu-ZrB2 a 1,5 kg 1 % slitiny Cu-VB2 · se přidá do taveniny o hmotnosti . 600 kg. Tvrdost pásu získaného tímto způsobem · je · totožná s hodnotou · danou v příkladu 7.
Příklad 9
Při výrobě 0,5 mm tlustého temperovaného tvrdého pásu · z beryliového · bronzu, se měděná katoda roztaví ve středofrekvenční indukční peci. Během tavby · se povrch lázně pokryje suchým dřevěným uhlím. Obsah berylia ve· slitině je nastaven na požadovanou hodnotu přidáním předslitiny Cu-Be, potom se tavenina vypustí do středofrekvenční tepelně stabilizační pece zařízení pro plynulé lití pásů, kde se nad kovovou lázní udržuje dusíková nebo argonová plynová atmosféra. Pak se do· · taveniny přidá 6 kg 5 % sl-itiny ZrB2, tj. 0,05 % hmot, z 600 kg odpíchnuté kovové · slitiny, začne odlévání a pás o tloušťce 15 mm: a 250 mm· široký se nechá krystalizovat při rychlosti vytahování 12 m/h. Během· odlé205044 vání, po· opuštění pásu kokily se pás chladí dusíkem. Po odstranění povrchové 0,5 mm tlusté vrstvy válcováním pásu z obou stran, se pás odmastí a válcuje na duo stolici na 2 mm tloušťku a potom na kvartostolici na 0,5 mm tloušťku, mezitím, se pás temperuje, když jeho tloušťka dosáhne 1 mm, respektive 0,75 mm a to v průběžné temperovací peci pro tepelné zpracování. Pás získaný tímto způsobem má tvrdost podle Vickerse nejméně 215 HV.
Přikladl o
Pro výrobu 0,5 mm tlustého temperovaného· pásu z hliníkového bronzu, o hmotnostní koncentraci 5 % hliníku, se měděná katoda roztaví ve středofrekvenční indukční peci, potom se podle požadovaného složení přidá do taveniny 30 % předslitlny Al-Cu. Potom se tavenina odpíchne do tepelně stabilizační pece· zařízení pro· plynulé lití pásů. Pak se přidá 4,8 g 5 % slitiny Cu-ZrBž tj. v množství odpovídajícím· 0,04 proč. hmot. 600 kg celkové taveniny, a to do· středofrekvenční tepelně stabilizační pece, začne se s odléváním a pás o tloušťce 15 mm a šířce 320 mm se nechá krystalizovat při rychlosti vytahování 11 m:/h. Po odstranění povrchové 0,5 mm tlustné vrstvy z obou stran pásu válcováním, se pás odmastí a válcuje na duo stolici na tloušťku 2 mm, potom se válcuje na kvartostolici na tloušťku 0,8 mm, potom se temperuje v temperovací peci pod' ochrannou plynovou atmosférou. Temperovaný pás se válcuje na tloušťku 0,5 mm na kvartostolici. Pás získaný tímto· způsobem má pevnost v tahu σΒ = 441,3 MPa a prodloužení as = nejméně 20 %.
Příklad 11
Při výrobě 0,8 mm tlustého měkkého z niklového bronzu, o hmotnostní koncentraci . · 25 % Ni a 75 % Cu, se měděná katoda a vyvrácený Cu-Ni odpad roztaví ve středofrekvenční indukční peci. Než se přidá nikl, provede se legování 0,3 % Mn 33 % předslitinou Cu-Μη. Po roztavení niklu se provede dezoxidace 0,01 % uhlíku. Když je roztavena celá· vsázka, ohřeje se na teplotu odpichu a před odpichem se dezoxíduje 0,05· % manganu s použitím grafitové licí desky. Když se dosáhne odpichové teploty tavenina se· odpíchne do tepelně stabilizační pece zařízení pro plynulé lití, kam· se přidá 0,025 % hmot. ZrB2, tj. 3 kg 5 % slitiny Cu-ZrB2 do· 600 kg taveniny. Po začátku odlévání pás o tloušťce 15 mm a šířce 250 mm, se nechá krystalizovat při rychlosti vytahování 10 m/h a potom se provádí dusíkový uzávěr a sekundární chlazení pásu. Odlitý pás se válcuje na válcovací stolici duo· v 11 stupních na 2 mm tloušťku, potom na kvartostolici na 0,8 mm tloušťku a temperuje se v průběžné peci v ochranné atmosféře. Pevnost v tahu získaného pásu je σΒ = 294,2 až 372,65 MPa a jeho· prodloužení as je· nejméně 40 %.
Příklad 12
Postupuje se jako v popsaném příkladu 11 s tím, že 30 % hmot, zirkonu se nahradí kobaltem, tzn. na 600 kg taveniny se přidá 2 kg 5% slitiny Cu-CozB. Další výrobní postup pásu je shodný s výrobním postupem pásu podle příkladu 11.
Příklad 13
Postupuje se · opět · jako v popsaném příkladu 11 s tím rozdílem, že se 25 % hmot, zirkonu nahradí hořčíkem. Podle toho se na 600 kg taveniny použije 2,2 kg 5% slitiny Cu-ZrB2 a 1,1 kg 5% slitiny CuMgBz. Další výrobní postup pásů i v tomto případě se shoduje s postupem výroby pásu uvedeným v příkladu 11.
Příklad 14
Postupuje se jako v již uvedeném· příkladu 9 s tím rozdílem, že se 50 % hmot, zirkonu nahradí vápníkem. Podle toho se na 600 kg taveniny přidají 3 kg 5% slitiny Cu-ZrB2 a 16 kg 2°/o slitiny CuCáB6.
Další postup výroby pásu z beryliového bronzu se shoduje s postupem uvedeným v příkladu 9.
Claims (3)
- PŘEDMĚT vynalezu1. Přísada do lázně taveniny mědi nebo měděných slitin v pecí, před jejím odléváním a následným 70 až 99% tvářením za studená na pásy a plechy s Izotropními mechanickými vlastnostmi, vyznačená tím, že je tvořena boridem zirkoničitým v hmot, koncentraci 0,01 až 0,075 % hmot, na hmotnost lázně taveniny mědi nebo měděných slitin v peci.
- 2. Přísada podle bodu 1, vyznačená tím, že hmot, koncentrace stopy až 50 % obsahu zirkonu z boridu zirkoničitého je nahrazena titanem, vanadem, niobem, vápníkem, hořčíkem, a kobaltem a to jednotlivě nebo ve vzájemné kombinaci.
- 3. Přísada podle bodů 1 a 2, vyznačená tím, že při hmot, koncentraci nad 0,015 % hmotnostního olova v tavenině mědi nebo měděných slitin obsahuje 73 ppm zirkonu na každých 100 ppm olova nad 0,015 %.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU75CE00001060A HU170948B (hu) | 1975-10-24 | 1975-10-24 | Sposob izgotovlenija vysokodeformiruemykh lent i listov s izotropicheskimi mekhanicheskimi svojstvami iz medi ili splavov medi |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS205044B2 true CS205044B2 (en) | 1981-04-30 |
Family
ID=10994222
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS766841A CS205044B2 (en) | 1975-10-24 | 1976-10-22 | Additive for the bath of molten copper or copper alloys in furnace |
Country Status (18)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4284436A (cs) |
JP (1) | JPS6011095B2 (cs) |
AT (1) | AT351276B (cs) |
BE (1) | BE847490A (cs) |
BG (1) | BG43695A3 (cs) |
CS (1) | CS205044B2 (cs) |
DD (1) | DD126586A5 (cs) |
DE (1) | DE2647874A1 (cs) |
FR (1) | FR2328537A1 (cs) |
GB (1) | GB1503868A (cs) |
HU (1) | HU170948B (cs) |
IN (1) | IN146940B (cs) |
LU (1) | LU76050A1 (cs) |
NL (1) | NL183468C (cs) |
PL (1) | PL127178B1 (cs) |
RO (1) | RO69918A (cs) |
SE (1) | SE432784B (cs) |
YU (1) | YU39046B (cs) |
Families Citing this family (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
HU170948B (hu) * | 1975-10-24 | 1977-10-28 | Csepeli Femmue | Sposob izgotovlenija vysokodeformiruemykh lent i listov s izotropicheskimi mekhanicheskimi svojstvami iz medi ili splavov medi |
BE899443A (nl) * | 1984-04-17 | 1984-08-16 | Achter Pieter Paul Van | Werkwijze voor het behandelen van koper en voor het toepassen van het aldus behandeld koper. |
DE3812738A1 (de) * | 1988-04-16 | 1989-10-26 | Battelle Institut E V | Verfahren zur herstellung von anlauf-, oxidations- und zunderbestaendigen legierungen |
DE4033377C2 (de) * | 1990-10-15 | 1995-01-19 | Hettstedt Walzwerk Ag | Warm- und kaltumformbare Kupfer-Zink-Aluminium-Knetlegierung |
DE10237052A1 (de) * | 2002-08-09 | 2004-02-19 | Km Europa Metal Ag | Verwendung einer niedriglegierten Kupferlegierung und hieraus hergestelltes Hohlprofilbauteil |
JP2007211325A (ja) * | 2006-02-13 | 2007-08-23 | Sanbo Copper Alloy Co Ltd | 半融合金鋳造用原料アルミニウム青銅合金 |
WO2010140915A1 (ru) * | 2009-06-04 | 2010-12-09 | Kostln Sergei Alekseevich | Способ получения дисперсионно твердеющего низколегированного сплава на медной основе и способ производства из него металлопродукции |
CN110745838A (zh) * | 2019-10-25 | 2020-02-04 | 成都理工大学 | 一种CuB23纳米花的制备方法 |
Family Cites Families (15)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US1614878A (en) * | 1923-08-28 | 1927-01-18 | Us Ind Alcohol Co | Nickel-copper alloy and process of making same |
US2195434A (en) * | 1938-07-20 | 1940-04-02 | American Brass Co | Copper alloy |
FR1256576A (fr) * | 1960-02-09 | 1961-03-24 | Centre Nat Rech Scient | Perfectionnements apportés aux électrodes utilisées pour l'usinage par déchargesélectriques intermittentes |
US3097093A (en) * | 1961-05-31 | 1963-07-09 | Westinghouse Electric Corp | Copper base alloys |
US3194656A (en) * | 1961-08-10 | 1965-07-13 | Crucible Steel Co America | Method of making composite articles |
US3282680A (en) * | 1963-10-01 | 1966-11-01 | Olin Mathieson | Process of degassing copper alloys |
US3298070A (en) * | 1965-08-13 | 1967-01-17 | Chemetals Corp | Method of producing oxygen-free high conductivity copper |
SU198667A1 (ru) * | 1966-05-10 | 1967-06-28 | сплавов , обработки цветных металлов , Каменск Уральский аавод обработки цветных металлов | Сплав на основе меди |
SU359286A1 (ru) * | 1970-04-28 | 1972-11-21 | В. Н. Федоров, В. М. Розенберг, Е. П. Данели А. Л. Гольдберг , Ю. А. Матвеев | Сплав на основе меди |
BE760870A (fr) * | 1970-12-24 | 1971-06-24 | Centre Rech Metallurgique | Procede d'elaboration du cuivre, |
DE2243731B2 (de) | 1972-09-06 | 1975-08-14 | Gosudarstwenny Nautschno-Issledowatelskij I Projektnyj Institut Splawow I Obrabotki Zwetnych Metallow Giprozwetmetobrabotka, Moskau | Aushärtbare Kupferlegierung |
US3824135A (en) * | 1973-06-14 | 1974-07-16 | Olin Corp | Copper base alloys |
JPS50121121A (cs) * | 1974-02-28 | 1975-09-22 | ||
SU490854A1 (ru) * | 1974-03-28 | 1975-11-05 | Государственный Научно-Исследовательский И Проектный Институт Сплавов И Обработки Цветных Металлов | Сплав на основе меди |
HU170948B (hu) * | 1975-10-24 | 1977-10-28 | Csepeli Femmue | Sposob izgotovlenija vysokodeformiruemykh lent i listov s izotropicheskimi mekhanicheskimi svojstvami iz medi ili splavov medi |
-
1975
- 1975-10-24 HU HU75CE00001060A patent/HU170948B/hu unknown
-
1976
- 1976-10-21 BE BE1007709A patent/BE847490A/xx not_active IP Right Cessation
- 1976-10-21 YU YU02586/76A patent/YU39046B/xx unknown
- 1976-10-22 NL NLAANVRAGE7611721,A patent/NL183468C/xx not_active IP Right Cessation
- 1976-10-22 DE DE19762647874 patent/DE2647874A1/de active Granted
- 1976-10-22 LU LU76050A patent/LU76050A1/xx unknown
- 1976-10-22 SE SE7611765A patent/SE432784B/xx not_active IP Right Cessation
- 1976-10-22 GB GB43903/76A patent/GB1503868A/en not_active Expired
- 1976-10-22 BG BG034517A patent/BG43695A3/xx unknown
- 1976-10-22 AT AT791176A patent/AT351276B/de not_active IP Right Cessation
- 1976-10-22 DD DD195406A patent/DD126586A5/xx unknown
- 1976-10-22 FR FR7631897A patent/FR2328537A1/fr active Granted
- 1976-10-22 CS CS766841A patent/CS205044B2/cs unknown
- 1976-10-23 IN IN1923/CAL/76A patent/IN146940B/en unknown
- 1976-10-23 RO RO7688190A patent/RO69918A/ro unknown
- 1976-10-23 JP JP51126817A patent/JPS6011095B2/ja not_active Expired
- 1976-10-23 PL PL1976193223A patent/PL127178B1/pl unknown
-
1979
- 1979-01-15 US US06/003,758 patent/US4284436A/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
FR2328537A1 (fr) | 1977-05-20 |
SE7611765L (sv) | 1977-04-25 |
YU39046B (en) | 1984-02-29 |
PL127178B1 (en) | 1983-10-31 |
LU76050A1 (cs) | 1977-05-16 |
AT351276B (de) | 1979-07-10 |
SE432784B (sv) | 1984-04-16 |
JPS6011095B2 (ja) | 1985-03-23 |
RO69918A (ro) | 1980-08-15 |
YU258676A (en) | 1982-05-31 |
ATA791176A (de) | 1978-12-15 |
US4284436A (en) | 1981-08-18 |
BE847490A (fr) | 1977-04-21 |
NL183468B (nl) | 1988-06-01 |
DE2647874C2 (cs) | 1987-07-16 |
FR2328537B1 (cs) | 1980-05-09 |
DE2647874A1 (de) | 1977-04-28 |
IN146940B (cs) | 1979-10-20 |
NL183468C (nl) | 1988-11-01 |
JPS5252820A (en) | 1977-04-28 |
HU170948B (hu) | 1977-10-28 |
BG43695A3 (en) | 1988-07-15 |
DD126586A5 (cs) | 1977-07-27 |
GB1503868A (en) | 1978-03-15 |
NL7611721A (nl) | 1977-04-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US7351372B2 (en) | Copper base alloy and method for producing same | |
CN107385270B (zh) | 一种框架材料用铜带的制备工艺 | |
CA1171234A (en) | Continuous strip casting of aluminum alloy from scrap aluminum for container components | |
CA1252649A (en) | Aluminum alloy can stock | |
US3254991A (en) | Steel alloy and method of making same | |
CN110983115B (zh) | 一种改进3003铝合金带材及其制备方法和应用 | |
CS205044B2 (en) | Additive for the bath of molten copper or copper alloys in furnace | |
EP0641867A1 (en) | Thin cast piece of ordinary carbon steel containing large quantities of copper and tin, thin steel sheet, and method of production thereof | |
SE447124B (sv) | Sett vid framstellning av kornorienterat kisellegerat stal fran strenggjutna plattemnen | |
JP6589443B2 (ja) | Al−Si−Mg系アルミニウム合金板、該合金板の製造方法及び合金板を用いた自動車用部品 | |
JP5802114B2 (ja) | ボルト用アルミニウム合金線及びボルト並びにボルト用アルミニウム合金線の製造方法 | |
US5090999A (en) | Process for the removal of non-ferrous metals from solid ferrous scrap | |
CN110423928B (zh) | 一种高强度阻燃镁合金 | |
US3772094A (en) | Copper base alloys | |
US4521455A (en) | Process and equipment for the production of alloyed copper wire rod by continuous casting | |
JP2021095619A (ja) | キャップ材用アルミニウム合金板及びその製造方法 | |
CN112877552A (zh) | 一种钛合金扁铸锭的制备方法及含铝锰元素的钛合金 | |
EP0037959B1 (en) | Method of reducing or avoiding surface defects in a specific steel resistant to concentrated nitric acid | |
US4102709A (en) | Workable nickel alloy and process for making same | |
JPH09272958A (ja) | 表面割れ感受性の低いりん青銅及びその製造方法 | |
JPH07197144A (ja) | CuまたはCu合金鋳造製品の製法 | |
SU1063857A1 (ru) | Сталь | |
JP4220825B2 (ja) | 純チタン圧延コイル | |
KR850000102B1 (ko) | 고농도 질산에 내식성인 특수강의 표면결함 개선방법 | |
JPH05247577A (ja) | 成形性に優れたアルミニウム合金とその製造法 |