CS202503B2 - Method of and apparatus for cleaning spinning rotors of open-end spinning units - Google Patents

Method of and apparatus for cleaning spinning rotors of open-end spinning units Download PDF

Info

Publication number
CS202503B2
CS202503B2 CS784944A CS494478A CS202503B2 CS 202503 B2 CS202503 B2 CS 202503B2 CS 784944 A CS784944 A CS 784944A CS 494478 A CS494478 A CS 494478A CS 202503 B2 CS202503 B2 CS 202503B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
spinning rotor
rotor
spinning
lid
compressed air
Prior art date
Application number
CS784944A
Other languages
English (en)
Inventor
Erich Bock
Erwin Braun
Burkhard Wulfhorst
Original Assignee
Schubert & Salzer Maschinen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schubert & Salzer Maschinen filed Critical Schubert & Salzer Maschinen
Publication of CS202503B2 publication Critical patent/CS202503B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/04Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques imparting twist by contact of fibres with a running surface
    • D01H4/22Cleaning of running surfaces
    • D01H4/24Cleaning of running surfaces in rotor spinning

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu čištěni spřádacích rotoru ve spřádacích zařízeních pro předení s otevřeným koncem, u kterého se při snížených otáčkách spřádacího rotoru přivádějí dva proudy čisticího vzduchu do vnitřku rotoru, z nichž jeden se směruje na sběrnou drážku spřádacího rotoru. Vynález se také týká zařízení pro provádění tohoto způsobu.
Je známo, přivádět čisticím kanálem proud čisticího vzduchu na sběrnou drážku spřádacího rotoru, aby se tím uvolnily částečky nečistoty, ulpívající ve sběrné drážce spřádacího rotoru a nato se odvedly, viz DAS 1 560 301. Ukázalo se však, že‘takovýmto proudem vzduchu se sběhnou drážku nepodaří bezvadně očistit a částečky nečistoty odvésti tak, aby se jich část opět neusazovala ve spřádacím rotoru. Totéž se týká také mechanických· prostředku pro uvolňování částeček nečistoty, které jsou uvedeny v DOS 2 457 034. Mechanické čisticí prostředky se však nemohly osvědčit ani při praktickém používání. Jestliže jsou totiž tyto Čisticí prostředky příliš tvrdé, pak existuje nebezpečí, že se spřádací rotor poškodí. Jestliže jsou naproti tomu tyto čisticí pro.středky příliš měkké, pak se příliš brzy opotřebí a stávají se rychle neúčinnými a musí se tudíž průběžně nastavovat a seřizovat. Kromě toho je nutné velmi přesné časové sladění mezi brzděním rotoru a uvedením stěrače ,v činnost, který tvoři čisticí prostředek. Takovéto řešení je kromě tpho nákladné a náchylné k poruchám.
Úkolem vynálezu tudíž je, vytvořit způsob a zařízení, které by umožňovaly bezvadné čistění rotoru, resp. spřádacího rotoru a spolehlivý odvod částeček nečistot, a které jsou přitom jednoduché a necitlivé na rušivé vlivy a nevyžadují průběžné seřizování a nastavování. V dalším rozvinutí předmětu vynálezu má se přitom nejen čistit sběrná drážka, nýbrž mají se čistit také další vnitřní plochy spřádacího rotoru, na kterých se částečky nečistoty mohou usazovat.
Tento' úkol se podle vynálezu řeší tím, že druhý proud čisticího vzduchu se přivádí na,, vnitřní obvod spřádacího rotoru, přičemž se oba proudy čisticího vzduchu přivádějí do spřádacího rotoru .pod různými úhly . vzhledem k tangentám, proloženým body dopadu na vnitřní obvod spřádacího rotoru. Výhodně se přitom oba proudy čistichho vzduchu přivádějí do spřádacího rotoru v poddtatě z rozbíhajících se směrů. Ukázalo se, že se tímto 'způsobem dosáhne nejen dobrého uvolnění částeček nečistoty ze stěny rotoru, nýbrž že se kromě toho umooní spolehlivý odvod.uvolněných částeček.nečistoty i při ještě se pohybujícím spřádacím rotoru,.to je, když rotor není zcela ještě v klddovém stavu. Aby se ' tento způsob a účinek 'ještě zvýýil, přivádí se . podle vynálezu alespoň . jeden proud čisticího vzduchu z obou proudů vzduchu spřádacímu rotoru jako puusuúící proud . čisticho vzduchu.
Pro provádění tohoto způsobu ' slouží podle vynálezu takové zařízení pro předení s otevřeným koncem, které' má dvě ústí potrubí tlakového vzduchu, smmrované do vnitřku spřádacího rotoru, z nichž jedno ústí je směrováno proti sběrné drážce spřádacího rotoru, kteréžto zařízení se .pak Mjsznčuúe tím, že obě ústí jsou smmrována pod různými úhly na obvodovou stěnu spřádacího rotoru vzhledem k tangentám proloženým body dopadu na' vnitřní obvod spřádacího rotoru a oběma ústím jé přiřazeno společné řídicí ústrojí tlakového vzduchu. ;
Pro zintenzívnění . působení proudů vzduchu je upraven alespoň v jedném z obou ústí pulsuúící proud Vzduchu.
Odvod. částeček nečistoty se muže provádět ' různými způsoby. N^aPř-klad dřík rotoru se může vytvořit - j ako dutý dřík a nappoit na sací vedení vzduchu. Nebo.se víko zařízení může opptřjil větracím otvoire^m, kterým jsou odváděny uvolněné částečky nečistoty. Přioom se může jednat o víko, kterým je spřádací rotor zakryt při normálním provozu. Víko'může . býti ale také tvořeno agregátem, který slouží pro údržbu spřádacího msta a který zakrývá spřádací rotor místonormálního víka při ' údržbě. Podle zejména výhodného provedení a jednoduchého provedení před‘mětu vynálezu se však uvolněná nečistota odvádí přes okraj rotoru, přičemž víko je výhodně' opatřeno takovým nástavcem, zasahujícím do vnitřku spřádacího rotoru, který má na jedné části svého obvodu, alespoň ve výši' otevřeného okraje spřádacího rotoru, větší vzdálenost od.okraje rotoru, nežli ha zbývváící části' obvodu. Tím se nečistota odvádí . pomoci sacího vedení vzduchu, působícího mimo spřádací rotor, které vytváří například také obyvklý podtlak pro .ppedení. V.tomto případě není již potřebné'zvláštní potrubí pro odsávání vzduchu. Účelně má nástavec víka tuto větší vzdálenost k okkaái rotoru v té oblasti obvodu, kterýje upraven v tupém úhlu nejméně k jednomu ústi, přičemž větší vzdálenost nástavce víka od okraje rotoru může být provedena jako zešikmeni. Toto zešikmení může se také nalézat v obbasti ústí přívodního kanálu vláken, takže sešikmený nástavec víka splňuje funkci separátoru.
Aby se zabránilo tomu, že by proudy čisticho vzduchu působily i tehdy, jestliže je víko krytu rotoru otevřeno, což může vést k narušování pramene vláken a sousedních spřádacích mí^š;, je výhodně' uspořádáno spínací ústrojí, které je přiřazené víku, uzavírajcíímu spřádací rotor a které je spojeno s řídicím ústrojím tlakového vzduchu.
Aby se doocíil účinný odvod neččstot, jsou proudy čisticího vzduchu účinné při snížených otáčkách rotoru. Otáčky rotoru se tudíž muuí - -ssnížt. To sě provádí známým způsobem pomocí brzdicího ústroji. Ačkoliv toto ústrojí může být nezávislé na řídicím ústrojí tlakového vzduchu, je brzdicí из^с!!, přiřazené spřádacímu rotoru, účelně spojeno za účelem řízení třídicím ústrojím tlakového vzduchu, takže je jednoduchým způsobem dosaženo synchronizace.mezi brzděním rotoru a čistěním rotoru. Výhodně se provádí spuštění řídícího ústrojí tlakového vzduchu niťovou sarážkou, která je.za tímto účelem spojena prostřednictvím -brzdového ústrojí s řídicím ústrojím tlakového vzduchu.
Předmět vynálezu· je jednoduché konstrukce a ' odolný proti poruchám,, nebot čistění se neprovádí meeihnicky, nýbrž pneumaaicky. Proudy čistichho vzduchu, které dopadaaí na vnitřní stěnu rotoru pod různými úhly, se dosáhne bezvadného a intenzivního čistění spřádacího rotoru. Vě.ěšina prvků zařízení podle vynálezu ' je již obsažena v obvyklých spřádacích zařízeních, takže je bezz velkých nákladů možné upravit stávající spřádací zařízeni pro předení s otevřeným koncem tak, že jsou vhodná pro provádění způsobu podle vynálezu.
Vynález bude v dalším textu blíže objasněn za pomoci výkresů, na kterých je předmět vynálezu, pro lepší porozumění, znázorněn jen za pomocí jeho podstatných částí. Na obr.M je znázorněn příčný řez spřádacím rotorem, resp. krytem spřádacího rotoru a nástavcem víka, uzavírajícím kryt, přičemž v tomto víku je upraveno zařízení podle vynálezu, na obr. 2 je znázorněna obměna zařízení znázorněného,v obr. 1, ná obr, 3 je znázorněn příčný řez spřádacím zařízením podle vynálezu, na obr. 4 je schematicky znázorněno řídící zařízení pro předení s otevřeným koncem podle vynálezu, na obr. 5 je .ústrojí pro spřádací znázorněno schéma zapo-jení pro elektrická a pneumatická spínací ústrojí předmětu vynálezu a na obr. 6 je znázorněn příčný řez spřádacím zařízením s ústrojím pro údržbu vytvořeným podle vynálezu.
Nejdříve bude pomocí obr. 3 popsána konstrukce' obvyklého spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem. V krytu _£ je uspořádán spřádací rotor 1 1 , jehož dřík 12 prochází zadní stěnou 10 krytu a je nesen opěrnými kotouči 2^. Kryt 1 a otevřená strana spřádacího rotoru 11 jsou zakryty víkem 1 3, který má nástavec 130, zasahující do otevřené strany spřádacího rotoru
11. V nástavci 130 víka je uložena přívodní trubka 30 vláken, kterou se přivádí pramen vláken spřádacímu rotoru 1 1 , kterýžto pramen je rozvolněn v jednotlivá vlákna podávacím a ojednocovacím zařízením J3. Jednotlivá vlákna se dostanou na vnitřní stěnu 110 a kloužou podél ní až do sběrné drážky 111, kde se ukládají ve tvaru prstence. V nástavci 130 víka nachází se dále odváděči trubka 3 1, kterou se zavádí konec příze 41 /obr. 4/ do vnitřku spřádací komory, resp. spřádacího rotoru 1 1 , který se má zapřísti, a který je pak dopraven odstředivou silou, vytvářenou otáčením spřádacího rotoru 11 do sběrné drážky 111. Na to se počne odtahovat příze 41 , přičemž vlákna z prstence vláken se zapřádají do konce příze. Odváděná příze 41 se navíjí na neznázorněnou cívku.
TJ popsaného způsobu předení se dostanou dó vnitřku spřádacího rotoru 11 s jednotlivými vlákny také částečky nečistoty, které se v prvé řadě usazují ve sběrné drážce 111. Tyto usazeniny sestávají při zpracování bavlny z přachu, písku, úlomků vláken.a částí rostlin a způsobují při bodovém usazování moiré efekt, a při prstencovém usazování drsný povrch vytvářené příze 4 1 . Při zpracovávání chemických vláken jsou usazeniny vytvářeny zejména aviváží, mastidlem a. úlomky vláken a způsobují rovněž moiré efekt nebo zhoršení kvality v důsledku změny povrchu příze 4 1 , což může vést až к přetrhu příze.
Jemný prach, aviváž a částečky barvy se kromě toho usazují také na vnitřním obvodu spřádacího rotoru 11 , zejména v blízkosti otevřeného okraje 112 spřádacího rotoru 11 , to je vně oblasti, po které kloužou jednotlivá vlákna. Tato usazenina vzniká tím, že vzduch společně 3 prachem je odsáván přes okraj 112 rotoru. Jestliže v blízkosti okraje 112 rotoru usazená •vrstva nečistoty je dosti silná, odlomí se čas od času a dostane se do sběrné drážky 111, kde opět může vést к moiré efektu nebo vyvolat drsnou přízi, nebo dokonce způsobit přetrh příze·
Existuje tudíž nutnost čistit v určitých časových intervalech spřádací rotor a odstranit tvořící se usazeniny. Dosud průmyslově používaná čisticí zařízení předpokládají mechanické čistění s na to následujícím pneumatickým odvodem uvolněných Částeček nečistoty. Takováto mechanická zařízení jsou však velmi citlivá a musí se tudíž často seřizovat. Jejich.pouŽiti je ale především možné jen tehdy, jestliže otáčky rotoru se sníží na určitou, trvalou nižší hodnotu. Protože se přitom musí snížit otáčky také sousedních spřádacích míst, a sice v důsledku obvykle společného pohonu, znamená to podstatné snížení produkce, jestliže se musí čistit větší počet spřádacích rotorů 11 nebo' všechna navzájem po sobě.
Všechny tyto nedostatky jsou odstraněny způsobem a zařízením podle vynálezu. Za tím účelem se přivádí při snížených otáčkách rotoru proud Čisticího vzduchu na sběrnou drážku 111 spřádacího rotoru 1 1 . Druhý proud čisticího vzduchu, který se přivádí pod jiným úhlem rovněž na vnitřní, obvod spřádacího rotoru 1 1, podporuje přitom první proud Čisticího vzduchu. Bezprostředně po vstoupení v činnost prvního proudu Čisticího vzduchu jsou součásti; resp. částice nečistoty .vystaveny působeni druhého proudu vzduchu, čímž se zcela spolehlivě uvolní od vnitřní stěny 1 1.0 spřádacího rotoru 11 . Nyní mohou být tyto částice odvedeny známým způsobem víkem 13 á sice dříkem 12 spřádacího rotoru 1 1, který je za tímto účelem vytvořen dutý nebo přes otevřený okraj 112 spřádacího rotoru 11 nebo přes otevřený okraj 112 mezi spřádacím rotorem 11 a víkem 13 do krytu £ a potom sacím potrubím 14 vzduchu /obr. 1/, které je na kryt napoj eno.
Snížení otáček nemusí být však trvalé, nýbrž může se také zmenšovat, takže čistění se může provádět během individuálního zabrzdění spřádacího rotoru 11.
Zařízení, znázorněné v obr. 1, ukazuje spřádací rotor 1 1 v pohledu seshora v krytu _1_, který je žnážoměn v příčném řezu. Do otevřené strany spřádacího rotoru 11 zasahuje nástavec 130 víka, kt^rý je znázorněn v řezu v rovině, procházející přívodním kanálem 30 vláken a potrubím 5. tlakového vzduchu. Potrubí J5 tlakového vzduchu končí v ústí 50, které je upraveno pod úhlem beta proti vnitřní stěně. 110 spřádacího rotoru 11 , přičemž tento úhel je měřen mezi směrem 500 přívodu vzduchu a tangentou 114, která je znázorněna proti směru otáčení spřádacího rotoru 11, znázorněného šipkou 1 13. Potrubí Д tlakového vzduchu je spojeno 8 dalším ústím 51, Jehož směr 510 přívodu vzduchu svírá a tangentou 115, spřádacího rotoru 11, vedenou proti směru otáčení spřádacího rotoru 1 1_, úhel alfa. Jak zřetelně ukazuje obr. 1, je úhel alfa, menší, nežli úhel beta. V důsledku rozdílného úhlu dopadu proudu Čisticího vzduchu se dosáhne podstatného zintenzívnění čisticího účinku. Dalšího zintenzívnění se dosáhne tím, jestliže přiváděný vzduch je pulsující· Čímž se spolehlivě uvolní všechny částečky nečistoty ze stěny rotoru.
Mezi ústími 50 a 51 má nástavec 130 víka, výhodně ve výší otevřeného okraje 112 rotoru, větSí vzdálenosti od tohoto okraje 112 nežli ha zbývajícím svém obvodu. Tato větší vzdálenost je vytvořena jako vybrání 131, ve kterém končí ve znázprněném provedení ústí 300 příváděcího kanálu 30 vláken. Tímto způsobem'tvoří nástavec 13Q víka se svým vybráním 131 současně oddělovač, který při předení odděluje přivedená jednotlivá vlákna od odváděné příze 41 .
Vybrání 131 nebo větší vzdálenost nástavce 130 víka od okraje 112 rotoru ulehčuje odvod uvolněných, částeček nečistoty, které jsou odváděny částečně pomocí přetlaku proudů čisticího vzduchu, částečně ale také pomocí vzduchu, odsávaného sacím potrubím 14 vzduchu přes okraj 110 rotoru.
Zejména výhodné je, jestliže oba proudy čisticího vzduchu jsou vedeny do spřádacího rotoru 11 v opačných směrech. Takovéto provedení je znázorněno v obr. 2 a 3. S potrubím 5_ tlakového vzduchu jsou spojena ústí 52 a 53, z nichž ústí 52 je orientované proti směru otáčení spřádacího rotoru 11, znázorněného šipkou 113, a ústí 53 Je orientované ve směru otáčení spřádacího rotoru 11 . Obě ústí 52 a 53 jsou přitom uspořádaná navzájem tak, že svírají tupý úhel.Oba proudy čisticího vzduchu, přiváděné těmito ústími 52 a 53 se navzájem doplňují vynikajícím způsobem při uvolňování, částeček nečistoty, nebot jeden proud vzduchu působí ve směru otáčení spřádacího rotoru 11 a druhý proud vzduchu ve směru otáčení spřádacího rotoru 1 1 . Také u tohoto provedení předmětu vynálezu je výhodné, jestliže pro ulehčení odvodu uvolněných částeček nečistoty má nástavec 130 víka na části svého obvodu ve výši okraje 112 rotoru yětší vzdálenost od tohoto okraje, nežli na zbývající čásťi svého obvodu. Výhodné jé, jestliže toto rozšíření 132 vzdálenosti se nachází proti ose úhlu, sevřeného mezí ústími 52 a 53 s vrcholem, tvořeným odváděči trubkou příze. Protože toto v důsledku uspořádání přívodní trubky 30 vláken není zpravidla možné, je třeba toto rozšíření. 132 vzdálenosti ustořádat v tupém úhlu gama nebo delta alespoň к jednomu ústí 52 nebo 53, například к ústí 52, f
Aby se uvolnila také nečistota, usazená v blízkosti okraje 112 rotoru, je,-podle provedení znázorněného v obr. 3, ústí 53 směrováno nikoliv do sběrné drážky VH, nýbrž na vnitřní stěnu v blízkosti otevřeného okraje 112 rotoru. Jestliže jsou uspořádaná dvě ústí 50 a 5J_ orientovaná ve stejném směru po obvodu, je pro čistění okraje I12 rotoru uspořádáno výhodně třetí, neznázorněné úští.
Protože . ústí 50 .a 51, resp. 5 2 a 53 , jsou uspořádaná.ve víku/13, resp. v nástavci .130 , víka, muže čisticí zařízení vykonávat svou funkci jen při· zavřeném víku 1 3, Alby se zabránilo závadám.. · v pramenu ' vláken nebo v sousedníímrť^í^]?, sousedních spřádacích místech, je podle výhodného provedení předmětu vynálezu zabráněno tomu, aby Čisticí zařízení vstoupilo v Činnost, pokud je . víko 13 otevřeno. Jak ukazuje obr. .. je víku 13 za . . tím účelem .přiřazen spínač 64, který při. uzavřeném a uzamknutém víku 13 · je zapnut.
Schéma zapocení zařízení podle vynálezu ·je znázorněno na obr. 5. Potrubí .5 tlakového vzduchu pro ústi, 50; a 51 , resp. 5 2 a 53» je přiřazeno společné řídicí ústrojí 6. tlakového vzduchu, které sestává z elektoomagnetu 60 a pneumatického · vennilu 61. v
Při více spřádacích' mstech 7 , 70, ... . jsou jednotlivé elektoomagnety 60 spojeny se společným říldi^cí^m vedením 62, na které je napojen vysílač · 63 impuUsů. V sérii s elektoomagnetem 60 každého spřádacího místa 7,» .73, ... je zapojen již uvedený spínač 64 řízený víkem 13, v a další spínač .65, což je řídicí spínač pro spouštění čisticího procesu. Potrubí 5 tlakového vzduchu.jsou spojena prostřednictvím pneumatických vennilů 61 a společného potrubí 6 6 . tlakového vzduchu se zdrojem 67 tlakového vzduchu. .
t ' Jestliže je spřádací stroj . ' pro předení s otevřeným koncem v provozu, pak vysílá vysílač 63 impulsů průběžně impulsy o takové frekvenci, aby bylo v každém případě zajištěno to, že nezávisle na začátku čisticího procesu vzhledem ke sledu impulsů, .bylo během brzdicího procesu vysláno více impulsů. Protože se při provozu víko 13 nachází ve své uzavřené poloze, je také spínač 64 zapnuu,. takže je zařízení připraveno k čistění. Má-li se· nyní provést čistění, pak se . známým způsobem ubrzdí spřádací rotor 11 a současně se zapne spínač 65 . E lekt toomagnet příílu^i^r^é^h^o spřádacího msta .7, ‘.70, - ... se vybudí a otvírá příslušný pneummaický vennil v rytmu impu^^, vysílaných vysílačem 63 impulsů, takže se ústím 50 a 51, resp. 52 a 53. přivádí pulsující čisticí vzduch.
Výhodně je elektoomagnet 60 opatřen časovým řízením, takže se po určité době jeho prostřednicwím pneumatický ventil 61 opět uzavře, jestliže. spřádací rotor 11 je zcela jistě v klidu, takže je přívod p^]lsující^b^o vzduchu do spřádacího rotoru 11 přerušen.
Výhodný, příklad provedení je schematicky znázorněn na obr. 4,.přičemž z důvodu lepšího znázornění nebylo respektováno prostorové uspořádání jednotlivých prvku.
Víko 13 je ve své uzavřené poloze aretsváns aretaCnim ústrojím 133, přičemž v této uza*. vřené poloze udržuje víko 13 spínač 6'4 zapnutý. Víko 13 zakrývá obvyklé podávači a ojednocovací ústrojí, které není . zn-zsrněns a spřádací rotor 11 , jehož dřík 12 je podepřen opěrnými, kotouči .2» Dříku 12 je přiřazen brzdový blok 200, který je uspořádán na výkyvné páce 70. Na volném konci výkyvné páky 2(3 , který nese kladku . 21, j . upevněn konec bovdenového lanka 22, které je vedeno přes kladku 23 a je spojeno s táhlem 74, Táhlo 24 je pohyblivě spojeno s volným koncem, výkyvné páky 25, která je . uložena tak, aby umooňoovla podélný pohyb táhla 24. Výkyvné páce 25 je přiřazena tažná pružina 25 <0, která táhne táhlo 24 zpět do základní polohy, ' ve které je brzdový blok 200. oddálen od.dříku 1 2. K témuž účelu slouží tažná pružina 20Γ, která je spojena s výkyvnou pákou .20,
Táhlo 24 prochází otvorem 134 ve víku 13 a má dva.výstupky 240 a 241, prostřednictvím kterých může být spojeno . s . víkem .13. .
Jestliže se víko 13 otevře, pak je prostřednictvím svého výstupku ' 240 taženo i táhlo 24.
. a s ním i prostřednictvím bovdenového lanka 22 výkyvná páka ,20, jejíž brzdový blok 200 dosedne na dřík 12 spřádacího rotoru . 11 a vyzvedne dřík 12 z podpory opěrných,kotouČů .2. Současně nadzvedne kladka 21 . hnací řemen 15 s dříku· 12. Spřádací rotor 11 je tak rychle . zabrzděn. Aby. se řídicí ústrooí ,6. tlakového vzduchu nemmuelo řídit ručně pomocí zvláštního spínače, . je výkyvné páce 25 , která rovněž sleduje pohyb táhla .13, přiřazen uvedený spínač 65 . Protože ale při otevření víka byl spínač64 rozepnut, zůstává zařízení pro Čistění rotoru v klidu.
б
Jestliže se naproti tomu při zavřeném víku 13 uvede táhlo 24 do pohybu ,a svým výstupkem 241 je v záběru a víkem 13, pak se spřádací, rotor 11 popsaným způsobem zabrzdí a také, spínač 65 se zapne. Protože nyní také spínač 64 byl víkem 13 zapnut, přivede se do spřádacího rotoru 11 jeden nebo více rázů čisticího tlakového vzduchu, zatímco spřádací rotor 11 se zabrzdí. Tím je spřádací rotor 11 popsaným způsobem čištěn.'
Pro čistění spřádacího rotoru 11 není nutný ruční zásah obsluhy stroje. Z tohoto důvodu je podle výhodného provedení vynálezu spojena obvykle uspořádaná nitová zarážka 68 prostřednictvím brzdového ústrojí’ a řídícím ústrojím £ tlakového vzduchu za účelem řízení. U provedení zařízení podle vynálezu, znázorněného v obr. 4, je výkyvné páce 25 přiřazen élektromagnet 26, který může vykývnout výkyvnou páku 25 a prostřednictvím bovdenového lanka 22 také výkyvnou páku 20 proti působení tažných pr.užin 250 a .201 . Za tím účelem je táhlo 24 opatřeno podélným otvorem 242, do kterého zasahuje příslušně upravená výkyvná páka 25, takže nezávisle na pohy. bu táhla 24 se může výkyvná páka 25' pohybovat.
Dojde-li к přetrhu příze, pak napětí příze v oblasti nitové zarážky 68 poklesne, a tato vyšle spínací impuls ělektromagnetu 26, který vykývne výkyvnou páku 25. Tato prostřednictvím bovdenového lanka 22 vykývne výkyvnou páku 20, takže se spřádací rotor 1 1 zastaví. Současně se zapne spínač 65 , který vybudí řídicí ústrojí,£ tlakového vzduchu, takže se zapne přívod tlakového vzduchu do vnitřku spřádacího rotoru 11.
Při přetrhu příze 41 zůstane zpravidla více nebo méně kompatní prstenec vláken ve spřádacím rQto.ru 1 1 . V důsledku pulsuj í čího, přívodu jednoho proudu cističího vzduchů/ hebó oboú proudů vzduchu se tento prstenec však obvykle rozruší a může se tudíž lehce ze spřádacího rotoru odvést.
. Není bezpodmínečně nutné, aby se spouštělo individuální čistění spřádacího rotoru 11 nezávislé na přetrhu příze, táhlem 24. Například by se mohlo uspořádat tlačítko, které by bylo spojeno s elektromagnetem 26.
Není také bezpodmínečně nutné, to, aby víko 1 3, ve kterém jsou uspořádaná ústí 50, 51 , resp. 52, 53, bylo tvořeno víkem, kterým je zakryt, resp. uzavřen kryt J, se spřádacím rotorem
I 1 během předení. Víko 13 může být také tvořeno například ústrojím pro údržbu, které pak nahrazuje standardní víko krytu během údržby. Toto ústrojí pro údržbu může přitom být uspořádáno individuálně pro každé spřádací místo, nebo jako pohyblivé ústrojí pro větší počet spřádacích míst. V tomto ústrojí pro údržbu pak může být uspořádánztaké sací otvor vzduchy pro odvod uvolněných částeček nečistoty. Protože se při otevření víka krytu spřádací rotor 11 normálně zastaví, může se opětovné spuštění spřádacího rotoru 11 řídit tímto ústrojím pro údržbu, nebot pro čistění spřádacího rotoru, 11 je potřebná relativní rychlost mezi spřádacím rotorem
II a ústími 50, 51 , resp. 52, 53 potrubí £ tlakového vzduchu.
Příklad zařízení, u kterého je víko tvořeno ústrojím £ pro údržbu, je znázorněno na obr. 6. Podávači a ojednocovací ústrojí £ a spřádací rotor 11 jsou během předení zakryty víkem 13, které zaujímá polohu, znázorněnou čárkovaně. Víko 22, které'je uspořádáno otočně kolem čepu 135, je opatřeno ramenem 136, které je spojeno s řídicím válcem 137, který je vhodným způsobem spojen ae stojanem spřádacího stroje. Řídicí válec 137 je prostřednictvím ventilu 138 spojen se spínačem 139» který je ovládán spínací vačkou 88., upravenou na ústrojí 9 pro údržbu.
Ničová zarážka 68, uspořádaná známým způsobem ve víku 1 3, je spojena a elektromagnetem 680, jehož kotva 681 nese spínací palec 682. Pomocí spínacího palce 682 může se sepnout spínač 86 spojený s ústrojím £ pro údržbu, který sepne řídicí ústrojí 87.
Ústrojí £ pro údržbu je opatřeno líštou 80, podél které se může pohybovat držák 81 s víkem 82. Víko 82 nese spínač 83, který může být ovládán spínací vačkou 16 upevněnou na krytu 2« Spínač 83 je spojen se dvěma ventily 84 a £5.. Ventil 84 řídí přívod vzduchu prostřednictvím potrubí 840 tlakového vzduchu do spřádacího rotoru 21» zatímco ventil 85 spojuje sací potrubí . 7 . ’ 202503
850 4sacího zvonu 851 ve víku 82 s vnitřkem spřádacího rotoru 11. Víko 82 ne?e dále Spínací x vačku 820 pro ovládání spínače 270 uspořádaného na krytu který je spojen 8 řídicím ústrojím 27, které pak je spojeno s elektromagnetem 26.
Při výskytu přetrhu příze vstoupí v činnost nitová zarážka 68, která vybudí elektromagnet 680, který prostřednictvím své kotvy 681 posune spínací vačku 682 do pracovní polohy. Ostrojí .8 pro údržbu, které budto periodicky objíždí všechna spřádací místa, nebo je nitovou zarážkou 68 přivoláváno známým, a proto neznážornéným způsobem к porušenému spřádacímu místu, se před dosažením místa, které se má čistit, prostřednictvím spínače 86, uvedeného v činnost spínací vačkou 682, zaštaví. Za tím účelem vyšle spínač 66 odpovídající impuls řídicímu ústrojí 87 , které neznázorněným způsobem řídí pohon jednotlivých agregátů ústrojí 8 pro údržbu. Současně s uvedením spínače 86 v činnost se pomocí spínací vačky 88 uvede v činnost spínač 139. Tento spínač 139 vybudí ventil 138, který způsobí to, že se víko 13 vykývne z polohy, znázorněné čárkovaně,do polohy, znázorněné plnou čarou.
Po době stanovené programem se uvede ústrojí £ pro údržbu řídicím ústrojím 86 opět do pohybu, které potom najede do pracovní polohy a tam se zastaví. Spínač 139 zůstává přitom zapnut, takže víko 13 zůstává ve své otevřené poloze. V pracovní polbze posune řídicí ústrojí 87 prostřednictvím neznázotněných prostředků držák 81 s víkem 82 ve směru Šipky 800 , až víko 82 dosedne těsně na kryt V této poloze uvede spínací vačka 820 v Činnost spínač 270, který prostřednictvím řídicího ústrojí 27 a elektromagnetu 26 vykývne výkyvnou páku 25, a tím popsaným' způsobem zabrzdí spřádací rotor 11. Současně uvede v činnost spínací vačka 16 spínač 83, který sepne prostřednictvím ventilu 84 přívod tlakového vzduchu do spřádacího rotoru 1 1 a prostřednictvím ventilu 85 se zapne odsávání. Po určité době vyvolá, řídicí ústrojí 87 stažení držáku 81 zpět db předchozí polohytakže se spínače 83 a 270 uvolní, resp. rozpojí. Spřádací rotor 11 se opět rozběhne, zatímco ventily 84 a 85 pro přívod a odvod vzduchu se uzavřou. Po provedeném stažení držáku 81 uvede řídicí ústrojí 87 ústrojí 8 pro údržbu opět v činnost, resp. do pohybu. Spínací vačka 88 uvolní konečně opět spínač .139, Čímž se způsobí tó, Že prostřednictvím ventilu 138 a řídicího válce 137 se víko 13 uvede opět do své pracovní polohy.
Aby se zabránilo tomu, že by se spřádací rotor 11 mohl otáčet při otevřeném víku 13, může být řídicí ústrojí 27 spojeno prostřednictvím vedení 683 se spínačem 139 nebo také s nitovou zarážkou 68, přičemž spínač 270 může prostřednictvím řídicího ústrojí 27 obstarat pře• chodný pohon spřádacího rotoru 11.
Jak ukazuje shora uvedený popis, je předmět vynálezu možno mnohonásobně obměnit. Také je možno přivést do spřádacího rotoru 11 více nežli dva proudy čisticího vzduchu. Jestliže se vbde proud čistícího vzduchu v blízkosti okraje 112 rotoru na vnitřní stěnu 110 spřádacího rotoru 11 , pak se výhodně vede tento proud čisticího vzduchu ve směru otáčení do spřádacího rotoru 11, jak je naznačeno Šipkou 13, zatímco proud vzdu-chu, vedený ďo sběrné drážky 111, je přiváděn do spřádacího rotoru 11 v opačném směru.
Proudy vzduchu, resp. pulsující proudy čisticího vzduchu, zavedené do spřádacího rotoru
11, rozruší případně ještě existující prstenec vláken a zbytky Vláken tak, že se tyto mohou lehce, společně s jinými uvolněnými částečkami nečistoty, ze spřádacího rotoru 11 odvést. Uvolnění a odvedení nečistoty se provádí v doběhové fázi spřádacího rotoru 11 a skončí se při “ jeho klidovém stavu. Jestliže by došlo к vytváření nečistoty ve formě klubíček vláken, pak se mohou tato klubíčka odstranit z vnitřku spřádacího rotoru 11 na tom místě, na kterém je, ' resp. na kterém má nástavec 130 víka největší vzdálenost к okraji 112 rotoru.
Čistění rotoru se*provádí vždy tehdy, jestliže se předení z nějakého důvodu přeruší. To může být například pří náhodně se vyskytnuvším přetrhu přÍ2e, při novém zapřádáni po odstranění vad příze ve formě tenkých míst, tlustých míst, moiré, v pravidelných časových intervalech, například při výměně cívek nebo při skončení pracovní směny obsluhy stroje, nebo v rámci přísunu nebo odstavení zpracovávané hmoty po novém spuštění stroje, nebo při změně pramene vláken. Vlastní zapřádání . se provádí obvyklým způsobem. Způsob a zařízení podle vynálezu jsou funkčně . spolehlivá a nevyžadují seřizování a nastavov^i^í., neboř nedochází k opotřebení konstrukčních částí, jak, je -tomu u mechanických čisticích prvků.. Také při výměně spřádacího rotoru 11 za jiný spřádací rotor 11 s jiným průměrem není nutné přizpůsobování čisti čího zařízení. .Tím je předmět vynálezu univerzálně použitelný. ·

Claims (13)

1. Způsob . čistění spřádacích - rotorů ve spřádacích zařízeních pro předení s otevřeným koncem, u kterého se při snížených otáčkách 'spřádacího rotoru přivádějí dva proudy čisticího vzduchu do vnitřku rotoru, z nichž jeden se směruje na sběrnou-drážku ' spřádacího rotoru, vyznaččjjcí se tím, že druhý. proud čisticího vzduchu se přivádí na vnUtíní obvod spřádacího rotoru, přičemž se oba proudy čisticího vzduchu přivádějí do spřádacího rotoru pod rozdílnými úhly vzhledem k tangentám, proloženým body dopadu na vnitřní obvod spřádacího rotoru.
2. Způsob podle bodu 1, vyznnaující se tím, že oba proudy čisticího vzduchu se přivádějí do spřádacího rotoru -v rozbíhajících se směrech.
3. Zařízení pro provádění - způsobu podle bodu 1 .a 2 s dvěma ústími potrubí tlakového ' vzduchu, směrovanými do vnitřku spřádacího rotoru, - z nichž jedno ústí je směrováno proti sbi^irné drážce spřádacího rotoru, vyznačuje! se tím, ž^ obě ústí /50, . 51; 52, 53/ jsou směrována pod rozdílnými úhly /alfa, beta/, na obvodovou stěnu spřádacího rotoru vzhledem k tangentám /114, 1155 proloženým body dopadu na vnitřní obvod spřádacího rotoru /11/ a oběma ústími /50, 51; 52, .53/ je přiřazeno společné řídicí ústrojí /6/ tlakového vzduchu. .
4. Zařízení podle bodu 3, vy se n a a iljí c í se tím, že obě ústí. /52, 53/ jsou ’ směrovaná v navzájem se rozbíhajících směrech proti vnitřnímu obvodu spřádacího.rotoru /11/.
5. Zaaízení podle bodu 3 nebo 4,- vyznaačjíeí se tím, že ústí /53/ jednoho potrubí /5/ tlakového vzduchu je směrováno proti vnitřní ploše spřádacího rotoru /11/ v blízkosti jeho otevřeného okraje /112/. .
6. Zařízení 'podle bodů 3 . až 5, vyznaaujjc£ se tím, že obě ústí /50, 51; 52 , 53/ jsou uspořádaná vnástavci /130/ víka, . který zasahuje do otevřené strany spřádacího rotoru /1/ a který má na jedné části svého obvodu nejméně ve výši otevřeného okraje /112/ Bpř-ádacího rotoru . /11/ větší vzdálenost od okraje /1 1^/' rotoru, nežli na svém zbýváaícím obvodu.
7. ' Zařízeni podle bodu 6, vyznaaujíeí se tím, . že nástavec /130/ víka má větší vzdálenost k okraji rotoru ./112/ v té obbasti obvodu, která .je upravena v tupém úhlu /gama, delta/ k nejméně jednomu z ústí /50, 51; 52, 53/.
8. Z až řízení podle bodů 6 a 7, vyžne ač^ící se tím, že nástavec /130/ víka. je opatřen na části svého obvodu . vybráním /131/..
9. ZZařseen‘podle bodu 8, vyznačujíeí se tím, že vybírání /131/ se nachází v obbaati ústí /300./ přívodního kanálu. /30/ vláken.
10. Zařízení podle některého z . bodů 3 až .9, vyznnčlijící se . tím, že s řídicím ústrojím /6/ tlakového vzduchu je spojeno spínacLústrojí /64/, které je přiřazeno víku . /13/, . uzavírajícímu spřádací rotor /11/.>
zZ
11. Zaaízení podle některého z bodů 3 a 10, . vyznaččjící se tím, že.spřádacímu rotoru /11/ je přiřazeno brzdné ústrojí /24, 25, 22, 20, 200/, které . je pro řízení spojeno s řídicím ústrojím /6/ tlakového vzduchu.*'
9 ' 202503
12. Zařízení podle bodu 11, vyznacují-ci se tím, že' řídicí ústrojí /6/ tlakového vzduchu je prostřednictvím brzdného ústrojí /25, 22». 20, 200/ spojeno za duelem řízeni s nitovou zarážkou /68/ · ’ . ' ' .. /
13. Zařízení podle některého z bodů 3 až 12, vyznaaujj.ci se tím, že řídicí ústrojí /6/ tlakového.vzduchu je uspořádáno v ústrojí /8/ pro údržbu, které je spřaženo se spínacím ústrojím /270,. 27/ brzdného ústrojí /25, 22, 20, ; 200/. ‘
CS784944A 1977-08-05 1978-07-25 Method of and apparatus for cleaning spinning rotors of open-end spinning units CS202503B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2735311A DE2735311C2 (de) 1977-08-05 1977-08-05 Vorrichtung zur Reinigung von Spinnrotoren in Offenend-Spinnvorrichtungen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS202503B2 true CS202503B2 (en) 1981-01-30

Family

ID=6015698

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS784944A CS202503B2 (en) 1977-08-05 1978-07-25 Method of and apparatus for cleaning spinning rotors of open-end spinning units

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4211063A (cs)
BR (1) BR7805011A (cs)
CH (1) CH630966A5 (cs)
CS (1) CS202503B2 (cs)
DE (1) DE2735311C2 (cs)
FR (1) FR2399495A1 (cs)
GB (1) GB1592840A (cs)
IN (1) IN150293B (cs)
IT (1) IT1110160B (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3263534D1 (en) * 1981-08-11 1985-06-20 Rieter Ag Maschf Method and device for cleaning open-end spinning rotors
JPS58163733A (ja) * 1982-03-20 1983-09-28 Toyoda Autom Loom Works Ltd ロ−タ式オ−プンエンド精紡機
GB2129839A (en) * 1982-11-12 1984-05-23 John James Stamp Lever to move open-end spinner to stop drive
DE3432622A1 (de) * 1984-09-05 1986-03-13 Fritz 7347 Bad Überkingen Stahlecker Vorrichtung zum oe-friktionsspinnen
DE3726531C1 (de) * 1987-08-10 1988-12-08 Schubert & Salzer Maschinen Offenend-Spinnvorrichtung und Verfahren zum Anfahren einer solchen Vorrichtung
DE3929892C2 (de) * 1989-09-08 1995-01-05 Rieter Ingolstadt Spinnerei Offenend-Spinnvorrichtung
DE4131665A1 (de) * 1991-09-23 1993-03-25 Rieter Ingolstadt Spinnerei Deckel fuer eine spinnbox einer rotorspinnmaschine
DE4131666C2 (de) * 1991-09-23 1996-02-29 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Reinigen eines Offenend-Spinnrotors
DE4423500C1 (de) * 1994-07-05 1995-08-17 Rieter Ingolstadt Spinnerei Offenend-Spinnvorrichtung
CZ281244B6 (cs) * 1994-08-03 1996-07-17 Maschinenfabrik Rieter Ag Způsob čištění rotoru rotorového dopřádacího stroje a zařízení k provádění způsobu
DE10154849A1 (de) * 2001-11-08 2003-05-22 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Öffnen einer schwenkbar gelagerten Abdeckung einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE102008026776A1 (de) 2008-06-04 2009-12-10 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Vorrichtung zum manuellen Reinigen eines in einem Rotorgehäuse einer Offenend-Spinneinheit umlaufenden Spinnrotors
DE102008037000A1 (de) 2008-08-07 2010-02-11 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Verfahren und Vorrichtung zum Reinigen eines Spinnrotors einer Offenend-Spinneinheit
US20230228007A1 (en) 2022-01-20 2023-07-20 Maschinenfabrik Rieter Ag Method for operating a spinning station of a rotor spinning machine and rotor spinning machine
DE102022129721A1 (de) 2022-01-20 2023-07-20 Maschinenfabrik Rieter Ag Verfahren zum Betreiben einer Spinnstelle einer Rotorspinnmaschine sowie Rotorspinnmaschine
DE102022129722A1 (de) 2022-11-10 2024-05-16 Maschinenfabrik Rieter Ag Verfahren zum Betreiben einer Spinnstelle einer Rotorspinnmaschine sowie Rotorspinnmaschine

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1530181A (fr) * 1966-08-11 1968-06-21 Schubert & Salzer Maschinen Procédé et dispositif pour le nettoyage des cuvettes à filer rotatives utilisable sur les métiers à filer
DE1560301A1 (de) * 1966-08-11 1972-04-06 Schubert & Salzer Maschinen Vorrichtung zur Reinigung von Spinnturbinen in Offen-End-Spinnvorrichtungen
AT291056B (de) * 1966-08-24 1971-06-25 Rieter Ag Maschf Reinigungsvorrichtung für Fasersammelflächen von Spinnkammer-Spinnmaschinen
GB1327328A (en) * 1970-10-08 1973-08-22 Daiwa Spinning Co Ltd Oepn end spinning machines
DE2103171C3 (de) * 1971-01-23 1974-10-03 Skf Kugellagerfabriken Gmbh, 8720 Schweinfurt Vorrichtung zum Verspinnen eines Faserbandes nach dem Offen-End-Prinzip
DE2159248C3 (de) * 1971-11-30 1979-04-19 Zinser Textilmaschinen Gmbh, 7333 Ebersbach Offenendspinnmaschine
US4027686A (en) * 1973-01-02 1977-06-07 Texas Instruments Incorporated Method and apparatus for cleaning the surface of a semiconductor slice with a liquid spray of de-ionized water
DE2327127A1 (de) * 1973-05-28 1974-12-19 Zinser Textilmaschinen Gmbh Vorrichtung zum reinigen von spinnrotoren an oe-spinnmaschinen
DE2351092A1 (de) * 1973-10-11 1975-04-24 Zinser Textilmaschinen Gmbh Oe-spinnvorrichtung mit spinnrotor
IT1002382B (it) * 1973-12-27 1976-05-20 Gaiardelli Giuseppe Pulitore pneumatico in partcicolare per fusi e consimili di macchine tessili
US4022011A (en) * 1974-02-13 1977-05-10 Hironori Hirai Yarn piecing method for open-end spinning machine
DE2457034A1 (de) * 1974-12-03 1976-06-10 Schlafhorst & Co W Verfahren und vorrichtung zur reinigung von spinnturbinen einer spinnmaschine
CH594078A5 (cs) * 1975-06-03 1977-12-30 Nuova San Giorgio Spa
CH606534A5 (cs) * 1975-11-24 1978-11-15 Nuova San Giorgio Spa
DE2613180C2 (de) * 1976-03-27 1986-04-30 Stahlecker, Fritz, 7347 Bad Überkingen Offenend-Spinnmaschine mit einer Vielzahl von Spinnaggregaten und mit wenigstens einer Wartungseinrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
FR2399495A1 (fr) 1979-03-02
CH630966A5 (de) 1982-07-15
BR7805011A (pt) 1979-03-13
FR2399495B1 (cs) 1983-01-28
GB1592840A (en) 1981-07-08
IN150293B (cs) 1982-09-04
US4211063A (en) 1980-07-08
IT7826470A0 (it) 1978-08-04
IT1110160B (it) 1985-12-23
DE2735311A1 (de) 1979-02-15
DE2735311C2 (de) 1989-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS202503B2 (en) Method of and apparatus for cleaning spinning rotors of open-end spinning units
JPH06212519A (ja) オープンエンド型紡績装置の糸つぎ方法および装置
US3760577A (en) Method and apparatus for cleaning spinning chamber in ringless spinning machine
US4893462A (en) Open-end spinning machine and process for the start-up of such a device
US4058963A (en) Open-end spinning machine with a plurality of spinning units and with at least one servicing device
US3845612A (en) Spinning apparatus
CS227602B1 (en) Method of and apparatus for yarn spinning-in in open-end spinning unit
CS337882A3 (en) Method for interrupting and starting of spinning process and apparatus for making the same
CN110172761B (zh) 用于运行转杯纺纱机的纺纱装置的方法以及转杯纺纱机的纺纱装置
US4265083A (en) Process and apparatus for individual piecing up of single open end spinning apparatus
US4514972A (en) Pneumatic cleaning apparatus for open end friction spinning machines
US5640838A (en) Apparatus and method for effecting yarn piecing on an open-end rotor spinning machine
CZ284503B6 (cs) Způsob a zařízení pro zapřádání spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem
US4563872A (en) Start spinning arrangement for an open end friction spinning machine
US6003295A (en) Spinning box for an open-end spinning machine
US5367867A (en) Process and apparatus for cleaning an open-end spinning rotor
US5463860A (en) Process and device for piecing an open-end spinning device
CS200910B1 (en) Method of and apparatus for spining-in yarn in open-end rotor spinning unit
US6591600B2 (en) Rotor spinning machine
US5666798A (en) Positive and negative pressure rotor cleaning assembly for a rotor spinning machine
SK103197A3 (en) Air flow control device for the open-end spinning process
CZ280036B6 (cs) Způsob zapřádání příze na bezvřetenových dopřádacích strojích a zařízení k provádění tohoto způsobu
US5600945A (en) Method and apparatus for manipulating a sliver during cleaning of an open-end spinning station
CZ632286A3 (en) Method of yarn re-spinning and apparatus for making the same
ITMI980230A1 (it) Dispositivo per preparare un&#39;operazione di inizio di filatura in un dispositivo di filatura ad estremita&#39; aperta