CS195719B2 - Method of producing vulcanized elastomers - Google Patents

Method of producing vulcanized elastomers Download PDF

Info

Publication number
CS195719B2
CS195719B2 CS76609A CS60976A CS195719B2 CS 195719 B2 CS195719 B2 CS 195719B2 CS 76609 A CS76609 A CS 76609A CS 60976 A CS60976 A CS 60976A CS 195719 B2 CS195719 B2 CS 195719B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
functional
hydrocarbon chain
liquid
dienic
prepolymer
Prior art date
Application number
CS76609A
Other languages
English (en)
Inventor
Zarauz Yves De
Original Assignee
Michelin & Cie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Michelin & Cie filed Critical Michelin & Cie
Publication of CS195719B2 publication Critical patent/CS195719B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J3/00Processes of treating or compounding macromolecular substances
    • C08J3/24Crosslinking, e.g. vulcanising, of macromolecules
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08CTREATMENT OR CHEMICAL MODIFICATION OF RUBBERS
    • C08C19/00Chemical modification of rubber
    • C08C19/30Addition of a reagent which reacts with a hetero atom or a group containing hetero atoms of the macromolecule
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J2309/00Characterised by the use of homopolymers or copolymers of conjugated diene hydrocarbons

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)
  • Tires In General (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Heating, Cooling, Or Curing Plastics Or The Like In General (AREA)
  • Treatments Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby vulkanizovaných elastomerů uvedením do styku alespoň jednoho funkčního dienického tekutého předpolymeru, ztužovadel a - zesilovacích přísad, obvyklých pro vulkanizaci pneumatikových plášťů, se sloučeninou prodlužující uhlovodíkový řetězec.
Byly prováděny pokusy vyrobit pneumatikové pláště, jejichž běhoun a boky by bylý vytvořeny z vulkanizátů, vyrobených z polymerů a/nebo- kopolymerů, majících nízkou molekulovou hmotnost ' a nesoucích reaktivní' funkční skupiny, jakými jsou například hydroxylové nebo karboxylové ^kupiny, které jsou běžně označovány jako tekuté funkční polymery.
V publikaci „Products data Bulletin n°505, 506 a 508 společnosti „Slnclair Petrochemicals Company“' je- uvedena možnost použití vulkanizátů na bázi polymerů močoviny z polyurethanů, připravených reakcí polyhydroxylových dienlckých polymerů a/nebo kopolymerů, tj. polymerů nesoucích více než dvě reaktivní funkční skupiny, s diisokyanátů, 'a to při výrobě pneumatik, používaných v -zemědělství a při turistice.
Nicméně vlastnosti pneumatik, obsahujících uvedené vulkanizáty, nejsou dostatečné pro uvedené použití, jak je to popsáno zejména výzkumnými pracovníky společnos195719 ti ' „Rubber and, - Plastics Research - Association“ (R.A.P.R.A.) v - bulletinu n°6, sv. 25 listopad—prosinec 1971 a ve studii, nazvané „Llquid Rubber for - reinforced Rubber Products, A - technical - and economic Assessment“, a - publikované pracovníky společnosti „Rubber and Plastics Research - Associa-. tion -of Great - Britain“, kde autoři . Daniel, Needham a Pyne tvrdí, že „pokusy nasvědčují tomu, že existuje jen malá naděje na úspěch při dosažení - prodloužení řetězce a zesiťováni již existujících komerčních funkčních tekutých polymerů, nesoucích na - konci řetězce - funkční hydroxylové nebo karboxylové skupiny. Tito autoři dále uvádějí, -že. k dosažení vulkanizátů majících tvrdost podle Shora dostatečnou pro jejich použití při výrobě pneumatikových -plášťů a - vyrobených z uvedených komerčních tekutých - polymerů, je nezbytné použít zvýšené množství přísad a vulkanizačních činidel, což vede zase k vulkanizátům s nedostatečnými mechanickými vlastnostmi (viz tabulka VII, . str. 17 uvedené studie), které nejsou vhodné pro použití při - výrobě pneumatikových plášťů.
Na konferenci organizované - společností' „International- Union of Pure and - Applied
Chemistry“ (I.U.P.A.C.) - v září roku.,- 1973 v.
Aberdeenu - (Velká Británie), uváděl jeden z konferujících zástupců společnosti ' R.A.P. R.A., že reakce polyfunkčních tekutých die- nických polymerů s polyfunkční sloučeninou s dlouhým uhlovodíkovým řetězcem vede k elastomerům, které mají v nevulkanizovaném nebo vulkanizovaném stavu tvrdost podle Shora, která je srovnatelná s tvrdostí klasických - dienických elastomerů, ' tj. elastomerů bez funkčních skupin, avšak jejichž mechanické vlastnosti nejsou dostatečné pro jejich použití při výrobě pneumatikových plášťů.
Konečně je ve francouzských patentových spisech č. 2 187 805, 2 187 806, 2 187 807,
187 808, 2 187 809, 2 187 842 navrženo použít pro výrobu běhounů pneumatíkových plášťů vulkanizátů, získaných reakcí polyfunkčních (tj. nesoucích více než dvě funkční skupiny) tekutých polymerů a/nebo kopolymerů s rovněž polyfunkčními poly-isokyanáty, přičemž jsou reakční složky přítomny v takovém množství, že se v jedné a téže fázi dosáhne současně prodloužení řetězce a zesíťování nebo vulkanizace. Studium příkladů provedení, . obsažených v uvedených francouzských patentových spisech a uvádějících pokusy a zkoušky s pneumatikami, -obsahujícími běhouny z uvedených vulkanizátů, však vede k závěru, že uvedené vulkanizáty mají stejné nevýhody jako všechny předcházející obdobné vulkanizáty.
Autor uvedeného vynálezu nyní nalezl způsob, jak se vyvarovat již uvedených - nedostatků dosud známých postupů a vyvinul způsob výroby elastomerů, odvozených od funkčních tekutých dienických polymerů, jejichž vlastnosti jsou dostatečné pro jejich použití jakožto základních složek směsí, sloužících pro výrobu - pneumatíkových plášťů. '
Předmětem vynálezu je způsob výroby vulkanizovaných elastomerů uvedením do styku alespoň jednoho funkčního dienického tekutého- předpolymeru, ztužovadel a zesíťovacích přísad, obvyklých pro vulkanizaci pneumatíkových plášťů, se sloučeninou prodlužující uhlovodíkový řetězec, jehož podstata spočívá v tom, že se alespoň jeden funkční dienický tekutý předpolymer s funkčností v rozmezí 1,8 až 2, který jako funkční reaktivní skupiny obsahuje hydroxylové a/nebo thiolové skupiny, a s molekulovou - hmotností - 1000 až 20 000 před uvedením do styku se sloučeninou prodlužující uhlovodíkový řetězec dokonale promísí se ztužovadly a zesilovacími přísadami, načež se získaná směs uvede do styku s bifunkční sloučeninou prodlužující uhlovodíkový řetězec, obsahující jako reaktivní skupinu - isokyanátovou - skupinu, přičemž se funkční dienické tekuté předpolymery a- sloučenina prodlužující uhlovodíkový řetězec použijí - v množství, odpovídajícím poměru počtu reaktivních skupin - sloučeniny prodlužující uhlovodíkový -řetězec k počtu reaktivních skupin funkčního dienického tekutého před polymeru rovnému 1, načež se získaná- - směs nejprve zahřeje v prvním stupni na teplotu 20 až - 140 °C k dosažení prodloužení uhlovodíkového řetězce předpolymerů - . a potom v - druhé - fázi na teplotu 145 až 200 °C k dosažení zesíťování nebo vulkanizace reakčního produktu vytvořeného v prvním stupni.
při způsobu podle vynálezu se s výhodou jako funkčního tekutého dienického předpolymeru použije hydroxylovaného kopolymeru butadienu a styrenu.
Jako uvedeného funkčního tekutého - dienického předpolymeru je možné s - výhodou rovněž použít merkaptopolybutadienu.
Aby mohly být uvedené vulkanizáty použity při výrobě pneumatik jakožto materiál pneumatikového běhounu, a/nebo- boku pláště, musí v sobě tyto - vulkanizáty často sloučit vzájemně si - -odporující antagonistické vlastnosti, které pak představují nezbytný kompromis těchto vlastností.
A tak se obecně - uvažuje, - že pro použití jakožto hlavní složky směsi sloužící pro výrobu běhounů a/nebo boků pneumatíkových ' plášťů musí mít směs na bázi elastomerů, zbavená oleje a obsahující 50 dílů plynových sazí (srovnávací - směs), následující vlastnosti:
— - tvrdost podle Shora nižší než - 70; modul 100% prodloužení měřený po třetí trakci mezi 1,17 a 2,45 MPa; stupeň odskočení při teplotě 60 °C rovný nebo vyšší než 55 pro - kopolymer butadienu a- styrenu obsahující 25 % - styrenu, rovný nebo vyšší než 60 pro kopolymer butadienu a styrenu obsahující 12 - % - styrenu, rovný nebo- vyšší než 65 -pro polybutadien cis-1,4; poměrné prodloužení při přetržení a pevnost - v přetrhu rovné nebo vyšší než 370 - % - a 11,7 MPa pro polybutadien, rovné nebo vyšší než - 400 % a 15,68 MPa pro kopolymer butadienu a styrenu - obsahující 12 % styrenu, rovné nebo vyšší než 420 % a 17,64 MPa pro kopolymer butadienu a styrenu obsahující 25 % - styrenu; koeficient tření SRT při 20 °C vyšší než - 19 pro polybutadien, 35 pro kopolymer butadienu a styrenu obsahující 12 % . -styrenu, 40 pro kopolymer butadienu a styrenu obsahující 25 % styrenu.
Jakožto předpolymerů- se podle vynálezu používá tekutých polymerů s molekulovou hmotností nižší než , -50 000, s výhodou -s molekulovou hmotností v rozmezí 1000 až 20 000, jejichž, uhlovodíkový - řetězec je tvořen homopolymerem konjugovaných dienů nebo kopolymerem konjugovaných dienů buď vzájemně mezi sebou anebo se sloučeninami vinylaromatickými, jakými jsou například polybutadien, polyisopren, polypiperylen, polychloropren, polypentadien, kopolymery - butadienu a styrenu, kopolymery butadienu a isoprenu, kopolymery styrenu a isoprenu, kopolymery butadienu nebo isoprenu a vinylnaftalenu, přičemž uvedené řetězce mohou být případně substituovány alkylovými radikály, alkoxylovými radikály '
nebo halogeny; kopolymerem konjugovaného dlenu a · sloučeniny třídy vinylových nitrilů, jakými jsou například ·' ' kopolymer butadienu · nebo · isoprenu a akrylonitrilu nebo methakrylonitrilu; · terpolymerem konjugovaných dienů · · buď vzájemně mezi sebou anebo s vinylaromatickými sloučeninami a/nebo s vinylovými nitrily.
Jednotky monomerů jsou v řetězci inkorporovány buď statisticky nebo blokově, přičemž množství {a tedy poměry) monomerů· jsou proměnlivé.
Uvedené · tekuté předpolymery musí býti kromě toho funkční, to znamená, že na svém uhlovodíkovém řetězci musí s výhodou na jeho koncích nésti reaktivní skupiny, jakými jsou například karboxylové skupiny, aminové skupiny, hydroxylové skupiny, thiolové skupiny nebo halogenové skupiny, přičemž funkčnost těchto předpolymerů musí ležet v rozmezí 1,8 až · 2.
Funkčnost předpolymeru se stanoví určením počtu nesených funkčních skupin, stanovením molekulové · váhy předpolymeru a kopulační reakcí za pomoci vhodného bifunkčního činidla pro' funkční skupinu nesenou předpolymerem, tj. bud polyadičním nebo polykondenzačním činidlem. Kopulační reakce vede ke zge-lovatěnému produktu, který je prakticky· nerozpustný v případě, že · počet funkčních skupin, nesených uhlovodíkovým řetězcem · je vyšší než 2, anebo, v případě, ' že funkčnost je · rovna nebo · ,nižší než 2, k produktu rozpustnému, jehož molekulová hmotnost se může stanovit klasickými metodami. Snadno lze funkčnost stanovit podle známé reakce, uvedené na straně ' 438 Burnettovy příručky, nazvané „Mechanism of ' polymer Reactíons“ a vydané nakladatelstvím Interscience Publishers.
Uvedené funkční předpolymery mohou · být použity bud samotné anebo v kombinací · s · jedním nebo několika bifunkčnííhi nedienickými polymery, jakými jsou například polyethery, polyestery, polyisobutylen, s· bifunkčními sloučeninami o malé molekulové hmotnosti, jakými jsou například nasycené dialkoholy, · anebo· s polymery nebo· s kopolymery nefunkčními o malé molekulové hmotností, jakými · jsou například · polybutadien, · · polyisopren, kopolymer butadienu a styrenu a podobně.
„Bifunkční sloučeninou prodlužující uhlovodíkový řetězec“ se rozumí organická sloučenina nesoucí · reaktivní ' skupiny schopné reagovat s reaktivními skupinami v předpolymeru k získání polyadičních nebo polykondenzačních produktů. K tomuto účelu se hodí sloučeniny nesoucí epoxydové skupiny, jako například glycidylether bis-fenolu A, iminové skupiny, například · fenyl-bis-[1-[2-methyl) aziridiny 1 ] f osf inoxid, fenyl-bis- [ 1- [ 2-ethyi) aziridiny 1 ] -benzen-l,3-dikarboxamid, isokyanátové skupiny, jako například tolylen-di-isokyanát, 4,4‘-difenylmethan-dlisokyanát nebo hexamethylen-di-isokyanát.
Jakožto ztužovadel se používá prostředků · běžně používaných při ' výrobě pneumatikových plášťů; těmito · látkami jsou plynové saze, kysličník · křemičitý, kovóvá ztužovadla, sklo a podobně; dále se používá změkčovadel a/nebo nastavovacích olejů. Tyto přísady musí · být ve funkčním předpolymeru homogenně dispergovány již na začátku způsobu podle vynálezu.
„Vulkanizačními nebo zesilovacími · přísadami“ se rozumí nejen pod tímto označením známé látky, jako například síra, · peroxidy a podobně, · ale také obvyklé urychlovače vulkanizace. Jakožto urychlovačů vulkanizace se používá buď · inaktivních sloučenin vůči bifunkční sloučenině prodlužující řetězec nebo sloučenin, které jsou normálně reaktivní vůči sloučenině prodlužující řetězec při · polyadiční nebo polykondenzhční teplotě a které jsou inaktivovány vhodným způsobem, · jako· například' vhodným zapouzdřením. Je tedy možné použít všech klasických činidel, jakými ' jsou například primární aminy, sekundární aminy; ' sulfenamidy ' merkaptobenzothiazolu a zejména N-di-isopropyl-merkaptobenzothiazolsulfenamid, N-dicyklohexyl-merkaptobenzothiazýlsulfenamid;. sulfenamidy · kyseliny thiouhličité, jako například N-morfolinosulfenamid kyseliny N-morfolino-thio-uhličité; sloučeniny fosforu, jako například disulfid bis-[di-isopropyl-thiofosforylu), trisulfid bis-[ diethylthiofosforylu), · dlbutyldithiofosfát zinečnatý; guanidiny; merkaptotriazíny, jako například 4,4‘-disulfid ' bis[2-N-ethylamin, 6-N-diethylamin, · 1,‘3,5--riazinu). Rovněž je možné přidat polyadiční katalyzátory.
V následující části popisu bude způsob podle vynálezu blíže objasněn na několika příkladech ' provedení, které však ' vlastní rozsah vynálezu nikterak neomezují.
Příklad 1 \
V tomto 'příkladě provedení se provedou dva pokusy a sice · Ai a Bi s· cílem srovnat vlastnosti reakčního · produktu hydroxylováného polybutadienu komerčně · dostupného a di-isokyanátu s vlastnostmi nefunkčního polybutadienu (pokus A), · jakož · i vlastnosti reakčního produktu hydroxylovaného· kopolymeru butadienu a styrenu [přičemž posledně uvedená sloučenina je v · kopolymeru obsažena v množství 25. hmotnostních procent) a diisokyanátu s vlastnostmi kopolymeru butadienu 'a nefunkčního styrenu [přičemž posledně · uvedená sloučenina je v kopolymeru obsažena v množství 22 ;%. . [pokus B)].· ·Při těchto' dvou pokusech· je v · okamžiku ' připravení směsi poměr počtu reaktivních skupin · NCO činidla prodlužujícího uhlovodíkový řetězec k · počtu reaktivních skupin · OH předpolymeru ' roven 1.
Použité reakční podmínky a získané výsledky jsou shrnuty v následující tabulce I.
TABULKA I
Pokus Ai Pokus -Bi
Elastomery 100 hmot. % Hydroxylovaný polybutadien R-15M, f = 2,2-2,4 Srovn. sloučenina: Solpren 200 SBR CS 15 f=2,5—2,8 Srovnávací sloučenina: SBR 1500
Vulkanizační systém (hmotnostní proč.) S/Santocur 1/1,6 S/Santocur 1,6/1
Kyselina stearová 1,5 2
Saze HAF 55 50 55 50
40 10 NA 1
Tolylendilsokyanát 7,7 8,1
ZnO 4 3
Sundex 8125 Doba trvání vulkanizace - 8 5
při 140 °C (min) Modul při 100% 40 40 60 00
prodloužení (MPa) Stupeň odskoku 3,07 1,88 3,39 1,86
při 60 °C Index- podle Scotta Poměrné prodloužení 58 77,9 54 67
při přetržení (%) Pevnost v přetrhu 297 - 420 404 520
(MPa) 14,2 13,6 18,6 26,4
Tvrdost podle Shora 72 69 75 68
Zkratky, uvedené v předcházející tabulce I, mají následující význam:
S znamená síru,
R-15-M je tekutým hydroxylovaným polybutadienem, komerčně- dostupným prostřednictvím firmy Areo, f znamená funkčnost prepolymeru,
Solpren 200 je polybutadien komerčně dostupný firmou Phlllips,
Santocure je -ochranná známka pro N-cyklohexyl-2-benzothiazolsulfenamid, komerčně dostupný prostřednictvím firmy Monsanto, SBR CS 15 je kopolymer butadienu a styrenu obsahující 25 hmotnostních procent styrenu - a komerčně dostupný prostřednictvím firmy ARCO,
SBR 1500 je kopolymer butadienu a styrenu obsahující 25 hmotových procent styrenu a komerčně dostupný prostřednictvím firmy SHELL,
Sundgx 8125 je aromatický olej o koncentraci 70 hmotnostních procent a molekulovou hmotností 380, komerčně dostupný prostřednictvím firmy Sun Oll, a 4010 NA je N-isopropyl, N‘-fenyl-para-fenylendiamin.
Z výše uvedených- výsledků je zřejmé, že je zbytečné vulkanizovat získané elastomery sírou, neboť moduly a tvrdost těchto elastomerů jsou dostatečně vysoké pro použití těchto elastomerů v pneumatikových pláštích; naproti tomu jsou hodnoty prodloužení při přetržení podstatně nižší než hodnoty nezbytné pro výše uvedenou aplikaci. V důsledku toho- jsou vlastnosti polymerů, získaných z předpolymerů s funkč ností vyšší než 2 a dokonce i když poměr NCO/OH je roven 1, nedostatečné pro jejich použití při výrobě pneumatikových plášťů.
Příklad 2
V tomto příkladě provedení se provede pokus A2 spočívající v tom, že se nechá - reagovat hydroxylovaný předpolymer butadienu a styrenu (ve kterém je posledně - uvedená sloučenina obsažena v množství 25 hmotnostních procent), - mající funkčnost f = - 1,97 a molekulovou hmotnost 6000, s methylendifenyl-di-isokyanátem. Poměr počtu reaktivních - skupin NCO činidla prodlužujícího uhlovodíkový řetězec k počtu reaktivních skupin OH předkopolymeru je roven 1 v okamžiku, kdy je příprava směsí ukončena. Ve stejný okamžik jako polyadíční činidlo se zavedou vulkanizační - činidla.
Rezultující směs se potom zahřívá na teplotu 140 °C po dobu jedné hodiny za účelem provedení - polyadičních a vulkanizačních reakcí v jediné fázi. Pokud je proveden s následujícím složením směsi:
předkopolymer vysokopecní saze s vysokou abrazí dicyklohexylaminbenzothiazylsulfenamid síra ZnO acetylacetonát 9.10-3 na 100 g železa předkopolymeru
100 dílů dílů
1,7 dílu
1,5 dílu
19S719
Rezultující- vlastnosti jsou shrnuty, v následující tabulce II, ' kde jsou srovnány s vlastnostmi , referenčního' nefunkčního kopolymeru (SBR 1500: kopolymer styrenu a 'bu10 tadienu s Moneyovým indexem 50, který obsahuje , 25 hmot. % styrenu ' a 16 % vazeb typu 1'2}.
TABULKA II
Vlastnosti Pokus Az Referenční pródukt:
. SBR 1500
Modul při 100% prodloužení (MPa} 1,97 1,86
19,0
Stupeň odskoku při 60 -°C 50,3 67
Index podle Scotta
— ' prodloužení při přetržení (%} 503 590
— pevnost v přetrhu (MPa} ’ 13,2 26,5
Pevnost ' podle ,Shora 68 68
provedení 2 za obdobných podmínek s tím rozdílem, že se . reakční směs ' zahřívá po dobu 20 minut ' na teplotu 110 °C a' potom po ' dobu 20 minut . na . teplotu 160 °C za tím účelem, aby se Oddělily fáze prodloužení řetěžce a fáze vulkanizační. Vlastnosti získáného elastomeru a referenčního produktu jsou uvedeny v následující tabulce III.
• Z výše uvedené tabulky je zřejmé, že se nedosáhne získání kopolymeru, který by měl stejné , vlastnosti jako referenční produkt, přičemž' ' je patrné, že zejména stupeň odskoku a pevnost v přetrhu jsou podstatně nižší. To je 'zaviněno . tím, že nelze kontrolovat' fázi prodloužení řetězce a vulkanizační fázi.
Příklad 3
Opakuje se pracovní postup z příkladu
TABULKA III
Vlastnosti Pokus A3 Referenční pródukt:
SBR'1500
Modul ' při 100% prodloužení (MPa} 2,05 1,86
Stupeň ' odskoku při 60 °C 60,7 67
Index podle Scotta ' — ' prodloužení při přetržení (%} 540 ' 580
—- pevnost v ' přetrhu , 25,1 26,5
Tvrdost ' podle Shora 68 68
Při srovnání vlastností ' kopolymeru A3 s vlastnostmi kopolymeru Az z příkladu provedení ' 2 je nutné konstatovat, že kopolymer A3 ' vykazuje zlepšenou pevnost v přetrhu (o asi 9,8 ' MPa} a asi o 20 % zlepšený stupeň odskoku při teplotě 60 °C. Kromě ' toho' je třeba konstatovat, že kopolymer A3 má téměř ' stejné vlastnosti ' jako klasický kopolymer.
Navíc byly provedeny jízdní zkoušky s pneumatikami, majícími · běhoun obsahující jakožto základní složku ' jednak' kopolymer A3 podle vynálezu á jednak referenční ' klasický kopqlymer, a to „ za účelem srovnání koeficientů tření a ' koeficientů opotřebení, tj. velikost ztrát na' hmotnost opotřebením.
Koeficient opotřebení ' je vyjádřen jako:
ztráta hmotnosti zkušebního pláště x 100 • ztráta hmotnosti referenčního pláště .
Koeficient tření se měří ' při ' teplotě 20 °C za použití zařízení „skid . reslstance tester (SRT.)“, vyráběného firmou Stanley.
Ztráty hmotnosti plášťů ' se stanoví po jízdě vozem na stanovené trase, přičemž' se referenčnímu plášti přiřadí hodnota 100.
Získané výsledky jsou shrnuty ' v následující tabulce' IV.
TABULKA IV
Vlastnosti
Kopolymer Аз
Referenční produkt: SBR 1500
Koeficient tření 65
Ztráta hmotností (%) 125
100
Z předcházející tabulky je patrné, že koeficient tření pneumatiky, jejíž běhoun je tvořen kopolymerem Аз, je asi o 40 °/o vyšší než koeficient tření pneumatiky, jejíž běhoun obsahuje referenční produkt, přičemž soubor obou vlastností opotřebení—přilnavost je lepší v případě běhounu s kopolymerem Аз.
Příklady 4 až 9
V této sérii pokusů se připraví kopolymery za použití 100 dílů hydroxylovaněho kopolymeřu butadienu a styrenu (posledně uvedená sloučenina je obsažena v množství 12 %) s funkčností 1,97 a molekulovou hmotností 6000, jakožto prepolymeru. Pokusy se provádí se směsí o následujícím složení:
vysokopecní saze s vysokou abrazí 50 dílů methylendífenyl-di- v takovém množství,
-isokyanát že v konečné směsi je poměr NCO/OH roven 1,0 síra 1,5 dílu ditíyklohexylaminbenzothiazylsulfenamid 1,7 dílu
ZnO 4 díly acetylacetonát železa 9.10 ~3 g na 100 g předkopolyméru
Tato směs se po homogenizaci zahřívá po dobu 20 minut na teplotu 110 °C a potom po dobu 20 minut na teplotu 160 °C. Získané výsledky jsou shrnuty v následující tabulce V, ve které jsou srovnány vlastnosti získaného produktu s vlastnostmi referenčního kopolymeru butadienu a styrenu, označovaného jako Stereon 700, ve kterém je styren přítomen v množství 12 hmotnostních procent.
TABULKA V
Vlastnosti 4 5 6 7
Modul při 100% prodloužení
[MPa] 1,70 1,69 1,67 1,64
Stupeň odskoku při 60 °C 62,6 62,6 '62,8 62,1
Index podle Scotta
— relativní prodloužení
při přetržení (%) 600 620 633 613
— pevnost v přetrhu (MPa) 25,2 25,2 26,3 25,2
Tvrdost ISO 58 60 59 59
Tabulka V — pokračování
Vlastnosti 8 9 Referenční produkt:
Stereon 700 #
Modul při 100% prodloužení
(MPa) 1,69 1,70 2,13
Stupeň odskoku při 60 °C 62,6 61,8 70
Index podle Scotta
— relativní prodloužení
při přetržení (%) 60-3 600 480
— pevnost v přetrhu (MPa) 25,5 23,8 17,6
Tvrdost ISO 59 59 66
*) Stereon 700 = kopolymer styrenu a butadienu s molekulovou hmotností 140 000 a Moneyovým indexem 61; tento kopolymer obsahuje 18 hmotnostních % styrenu a 9 % vazeb typul, 2.
Z předcházející tabulky je zřejmé, že vlastnosti takto získaných·, kopolymerů jsou v podstatě identické, z čehož vyplývá, že způsob podle vynálezu vykazuje dobrou reprodukovatelnost.
Kromě- toho byly provedeny jízdní zkoušky s pneumatikami, jejichž běhouny jako základní složku' - obsahují jednak kopolymer z ' příkladu provedení 4 - a' jednak - referenční kopolymer SBR 1500, a tó ' za účelem - srovnání ' koeficientů tření a -ztrát - hmoty opotřebením obou kopolymerů. Získané výsledky jsou shrnuty v následující tabulce VI.
TABULKA VI
Vlastnosti SBR - získaný v příkladě ' 4 Referenční produkt: SBR 1500
Koeficient tření ' 45 45
Ztráta hmotnosti
opotřebením (%) 80 100 ,
Z předcházející tabulky je zřejmý lepší souhrn dvojice vlastností opotřebení — přilnavost pneumatiky, jejíž běhoun jakožto základní složku obsahuje elastomer připravený způsobem podle vynálezu.
Příklad- 10
V ' tomto příkladě provedení - se připraví elastomer nastavený olejem vycházejíc (jakožto - z předkopolymeru) z - hydroxylovaného kopolymerů butadienu - a styrenu, - - obsahujícího 12 hmotnostních % styrenu a majícího funkčnost 1,97 a -molekulovou- hmotnost 6000, a z methylen-difenyl-dí-isokyanátu, poI užitého' jakožto látka prodlužující uhlovodíkový řetězec, v takovém množství, že v konečné ' směsi je poměr NCO/OH roven- 1. Pokus byl proveden se směsí následujícího složení: ' .
předkopolymer 100 - dílů naftenový olej s molekulovou hmotností - 390 a hustotou ,
0,946- (Circosoi - 2 -X - H komerčně dostupný firmou - Sun ' Oil) 30 dílů průměrné pecní- saze s - - velkou - abrazí 66 dílů
ZnO 5 dílů acetylacetonát 45.10'3 g na 100 g železa předkopolymeru síra 1,17 dílu disulfid bis-(di-isopropyl- , thiofosforylu 5,56 dílu merkaptobenzothiazolmonosulfid 0,482 dílu
Tato směs se potom zahřívá - po dobu 20 minut při teplotě - 110 °C a dále - po dobu 22 minut při teplotě Ϊ55 °C. Vlastnosti - získaného elastomeru se potom srovnají s vlastnostmi referenčního kopolymerů butadienu - a styrenu nastaveného aromatickým olejem v množství 37,5 dílu, který je znám ' jako· Solpren 384; tento referenční kopolymer byl vulkanizován po dobu 60 minut - při teplotě 140- °C se směsí následujícího složení:
Solpren 384 100 dílů
průměrné pecní saze
s velkou abrazí 50- dílů
kyselina stearová 2 díly
ZnO 1 dííl
N-isopropyl-N‘-fenylpara-
fenylendiamin 1 dííl
N-cyklohexyl-2-benzothiazol-
sulfenamid , 1 díl
síra 1,8 dílu
Vlastnosti získaných vulkanlzátů - jsou uvedeny - v následující tabulce VII.
TABULKA VII ,
Vlastnosti - - 1 SBR podle vynálezu - Referenční produkt:
. Solpren 384
Modul při 100% prodloužení (MPa) 19,2 18,5
Stupeň odskoku při 60 °C 80 70
Index podle Scotta .
— - relativní prodloužení při přetržení (°/oj 377 420
— pevnost v - přetrhu (MPa) 20,6 19,6
Tvrdost - ISO 63,5 65
Z předcházející tabulky je patrné, že vlastnosti vulkanizátu nastaveného olejem - podle vynálezu zůstávají lepší než vlastnosti klasického. elastomeru nastaveného olejem..
Příklady 11, 12 a 13
V těchto příkladech provedení byly provedeny tři zkoušky za použití předpolymerů, majících stejnou molekulovou ' . hmotnost rovnou 6000 a stejnou funkčnost ' rovnou
1,98. Sloučeninou . prodlužující uhlovodíkovýřetězec je trlmethylhexamethylendiisokyanát, který je použit v takovém množství, ' že poměr počtu skupin OH předpolymerů - k počtu skupin NCO sloučeniny prodlužující uhlovodíkový řetězec v hotové - směsi je roven 1.
V následující tabulce VI jsou shrnuty . pracovní podmínky, použité při výrobě vůlkanizátů, - jakož i rezultující vlastnosti těchto vulkanizátů. .
TABULKA VI
Podmínky a . vlastnosti
Příklad 11
Příklad 12
Příklad 12
Kopolymer butadienu a styrenu
Elastomery (100 Polybútadien obsah styrenu: obsah styrenu:
hmotnostních dílů) 12 hmot. % 25 hmot. %
Průměrné pecní saze
s velkou abrazí - 50 50 50,
ZnO 4 4 4
Acetylacetonát železa (g na 100 g předpolymerů) 6.10-3 ' 9.10~3 9.10'3
S 1,6 1,6 1,6
Dicyklohexylmerkaptobenzo- 1,4 1,4 1,4
thiazolsulfenamid Zahřívání , 30 min 110 °C 25 min 110 -°C 25 - min 110 °C
! 22 min 160 °C 22 min 160 °C 22 min 160 °C
Modul 100% prodloužení
(MPa) 1,76 1,96 2,06
Stupeň odskočení při teplotě 60 °C 60 66 60
Index podle Scotta: — relativní prodloužení
při přetržení (%) 510 500 500
— pevnost v přetrhu (MPa) 20,6 21,6 26,5
Příklad 14
Zkouška A5 (předkopolymer s funkcí SH]
V tomto- příkladě provedení se provedou dvě - zkoušky - A4 a A5, a to . za účelem srovnání viskozity produktu reakce predkopolymeru a diisokyanátu s visk ožitou produktu reakce předkopolymeru s reaktivními skupinami SH - (koncovými) s diisokyanátem.
Zkouška A4 (srovnávací)
Hydroxylovaný butadien-styrenový kopolymer, — - obsahující 12 hmotnostních procent sty- renu, —- mající molekulovou hmotnost rovnou 4600, — mající funkčnost rovnou 1,96, se smísí s 4,4‘-difenylmethandiisokyanátem v takovém množství, že poměr počtu skupin OH předkopolymeru k počtu skupin NCO sloučeniny prodlužující uhlovodíkový řetězec je roven v hotové směsi jedné. Takto získaná směs se potom zahřívá po dobu 1 hodiny na teplotu 110 °C a dále po dobu 24 hodin na teplotu 90 °C. Reakční produkt neobsahuje žádný gel.
Merkaptopolybutadien — mající molekulovou hmotno-st rovnou 11000, - - „ — mající funkčnost rovnou 1,97, se smísí s 4,4‘-difenylméthandiisokyanáte.m. v - takovém - množství, že - poměr počtu - -reaktivních - skupin NCO k počtu skupin - SH je roven - jedné. Tato směs - se potom - - zahřívá po - -dobu - 24 hodin na teplotu 60 °C. Reakční produkt neobsahuje gel.
Výše uvedené dvě zkoušky prokazují, že získané - reakční produkty mají zvýšenou viskozitu, která je činí použitelnými (po- vulkanizaci) pro pneumatikové pláště.
Příklad 15
V tomto příkladě provedení se připravíkopolymer reakcí 100 - hmotnostních - dílů hydroxylovaného- kopolymeru butadienu - a styrenu (obsahujícího 12 % hmotnostních styrenu), —-majícího funkčnost rovnou 1,97 - a molekulovou hmotnost rovnou 6000, se 4,4‘-difenylmethandilsokyanátem v takovém množství, že - poměr NCO/OH = -1 (v ’
hotové směsi). Používá se následují formulace:
průměrné pecní saze s velkou abrazí: 50 hmotnostních dílů, síra: 0,4 hmotnostního dílu, merkaptobenzothiazoldisulfid: 0,25 hmotnostních dílů,
ZnO: 4 hmotnostní clily, acetylacetonát železa: 9.103 na 100 g předkopolymeru, a displf id bis (diisopropylthiof osf orylu): 0,8 hmotnostního dílu.
Po homogenizaci se uvedená formulace zahřívá na teplotu 110 °C po dobu 20 minut a potom na teplotu 160 °C po dobu dalších 20 minut.
Získané výsledky jsou shrnuty v následující tabulce VII.
TABULKA VII '
Vlastnosti Produkt podle vynálezu 18 styrenu (obsahujícího 12 % hmotnostních styrenu), majícího funkčnost rovnou 1,97 a molekulovou hmotnost rovnou 6000, s'trimethylhexamethylendiisokyanáťem v takovém množství, že poměr NCO/OH je v hotové směsi roven 1. Použije se následující formulace:
průměrné pecní saze s velkou abrazí: 50 hmotnostních dílů, síra: 0,4 hmotnostního dílu, disulfid merkaptobenzothiazolu: 0,25 hmot, dílu,
ZnO: 4 hmotnostní díly, disulfid bis(diisopropylthiofosforylu): 0,20 hmot. dílu.
Po homogenizaci uvedené směsi se tato směs zahřívá po dobu,45 minut na teplotu 110 °C a potom po dobu 20 minut na teplotu 160 °C. '
Získané výsledky jsou shrnuty v následující tabulce VIII.
TABULKA VIII
Modul 100% prodloužení (MPa) 2,01 Stupeň odskočení při teplotě °C69,8
Index podle Scotta: relativní prodloužení550 při přetržení (%)
Pevnost v přetrhu (MPa)28,1
Příklad 16
V tomto příkladě provedení se připraví kopolymer reakcí 100 hmotnostních dílů hydroxylovaného kopolymeru butadienu a /
Vlastnosti Produkt podle vynálezu _________________________________________:______________________________________________________________i_________________________________________________________________________________________ Modul 100% prodloužení (MPa)1,83
Stupeň odskočení při teplotě °C61,2
Index podle Scotta: relativní prodloužení při přetržení (%)593
Pevnost v přetrhu (MPa)23,9
PŘEDMĚT VYNALEZU

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Způsob výroby vulkanizovaných elastomerů uvedením do styku alespoň jednoho funkčního d'ienického tekutého předpolymeru, ztužovadel a zesíťovacích přísad, obvyklých pro vulkanizaci pneumatikových plášťů, se sloučeninou prodlužující uhlovodíkový řetězec, vyznačený tím, že alespoň jeden funkční dienický tekutý předpolymer s funkčností v rozmezí 1,8 až 2 a molekulovou hmotností 1000 až 20 000, který jako funkční reaktivní skupiny obsahuje hydroxylové a/nebo thiolové skupiny, se před uvedením do styku se sloučeninou prodlužující uhlovodíkový řetězec dokonale promísí se ztužovadly a zesíťovacími přísadami, načež se získaná směs uvede do styku s bifunkční sloučeninou prodlužující uhlovodíkový řetězec, obsahující jako reaktivní skupinu isokyanátovou skupinu, přičemž se funkční dienlcké tekuté předpolymery a sloučenina prodlužující uhlovodíkový řetězec použijí v množství, odpovídajícím poměru počtu reaktivních skupin sloučeniny prodlužující uhlovodíkový řetězec к počtu reaktivních skupin funkčních dienických tekutých přegpolymerů v získané směsi rovnému 1, načež se získ-aná směs nejprve zahřeje v prvním stupni na teplotu 20 až 140 °C к dosažení prodloužení uhlovodíkového řetězce předpolymerů a potom v druhém stupni na teplotu 145 až 200 °C к dosažení zesíťování nebo vulkanizace reakčního produktu vytvořeného v prvním stupni.
  2. 2. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že se jako funkčního tekutého dienického předpolymeru použije hydroxylovaného kopolymeru butadienu a styrenu.
  3. 3. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že se jako funkčního tekutého dienického předpolymeru použije merkaptopolybutadienu.
    Severografi·, n. p., závod 7, Most
CS76609A 1975-01-30 1976-01-30 Method of producing vulcanized elastomers CS195719B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7503001A FR2299345A1 (fr) 1975-01-30 1975-01-30 Procede de preparation de vulcanisats derives

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS195719B2 true CS195719B2 (en) 1980-02-29

Family

ID=9150540

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS76609A CS195719B2 (en) 1975-01-30 1976-01-30 Method of producing vulcanized elastomers

Country Status (30)

Country Link
JP (1) JPS5757053B2 (cs)
AR (1) AR207073A1 (cs)
AT (1) AT355296B (cs)
BE (1) BE837926A (cs)
BR (1) BR7600607A (cs)
CA (1) CA1021889A (cs)
CH (1) CH606118A5 (cs)
CS (1) CS195719B2 (cs)
DD (1) DD122549A5 (cs)
DE (1) DE2602495C3 (cs)
DK (1) DK39476A (cs)
EG (1) EG12295A (cs)
ES (1) ES444423A1 (cs)
FI (1) FI63040C (cs)
FR (1) FR2299345A1 (cs)
GB (1) GB1526482A (cs)
IE (1) IE42494B1 (cs)
IL (1) IL48930A (cs)
IT (1) IT1062198B (cs)
LU (1) LU74258A1 (cs)
MX (1) MX3557E (cs)
NL (1) NL163544C (cs)
NO (1) NO144969C (cs)
PL (1) PL105055B1 (cs)
PT (1) PT64755B (cs)
SE (1) SE424640B (cs)
SU (1) SU648109A3 (cs)
TR (1) TR19266A (cs)
YU (1) YU24776A (cs)
ZA (1) ZA76535B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS58189203A (ja) * 1982-04-30 1983-11-04 Nippon Zeon Co Ltd ゴム組成物
JPS59196540A (ja) * 1983-04-22 1984-11-07 Hamamatsu Photonics Kk 像増強管
JPH0643520B2 (ja) * 1987-10-09 1994-06-08 日本合成ゴム株式会社 タイヤ用ゴム組成物

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL6606553A (cs) * 1965-06-18 1967-11-13
DE2205209A1 (de) * 1972-02-04 1973-08-16 Phoenix Gummiwerke Ag Verfahren zum herstellen von formkoerpern mit gummiaehnlichen eigenschaften
US3897386A (en) * 1972-06-08 1975-07-29 Firestone Tire & Rubber Co Tire treads

Also Published As

Publication number Publication date
NO144969B (no) 1981-09-07
TR19266A (tr) 1978-10-06
FR2299345B1 (cs) 1977-07-22
JPS51101052A (cs) 1976-09-07
SU648109A3 (ru) 1979-02-15
DE2602495A1 (de) 1976-08-05
SE7600942L (sv) 1976-08-02
DD122549A5 (cs) 1976-10-12
CA1021889A (en) 1977-11-29
IL48930A (en) 1979-05-31
DE2602495C3 (de) 1985-12-05
NL163544C (nl) 1980-09-15
IL48930A0 (en) 1976-03-31
AR207073A1 (es) 1976-09-09
CH606118A5 (cs) 1978-10-13
SE424640B (sv) 1982-08-02
ZA76535B (en) 1977-01-26
FI63040B (fi) 1982-12-31
NL163544B (nl) 1980-04-15
ATA66176A (de) 1979-07-15
IT1062198B (it) 1983-07-28
DK39476A (da) 1976-07-31
DE2602495B2 (de) 1978-01-05
PT64755A (fr) 1976-02-01
IE42494B1 (en) 1980-08-27
MX3557E (es) 1981-03-09
PT64755B (fr) 1977-06-06
NO760318L (cs) 1976-08-02
ES444423A1 (es) 1977-05-16
FI760235A (cs) 1976-07-31
NL7600665A (nl) 1976-08-03
YU24776A (en) 1982-05-31
AT355296B (de) 1980-02-25
AU1064276A (en) 1977-08-18
GB1526482A (en) 1978-09-27
NO144969C (no) 1981-12-16
IE42494L (en) 1976-07-30
FR2299345A1 (fr) 1976-08-27
JPS5757053B2 (cs) 1982-12-02
FI63040C (fi) 1983-04-11
EG12295A (en) 1979-12-31
BE837926A (fr) 1976-07-27
PL105055B1 (pl) 1979-09-29
LU74258A1 (cs) 1976-12-31
BR7600607A (pt) 1976-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3427366A (en) Hydrocarbon rubber and polyurethane prepared from a polyisocyanate and an hydroxy terminated diene polymer
EP1889735B1 (en) Rubber composition and tire using same
US4835216A (en) Conjugated diene series rubber compositions
EP1110986A1 (de) Kautschukmischungen auf Basis von unvernetzten Kautschuken und vernetzten Kautschukpartikeln sowie multifunktionellen Isocyanaten
US4104265A (en) Vulcanization process for preparation of polyurethane tires
US4824908A (en) Butadiene-based rubber composition
US4742117A (en) Conjugated diene based rubber composition
JPS63101440A (ja) ゴム組成物
JPH0449864B2 (cs)
US5011888A (en) Vulcanized rubber composition
JPH0637578B2 (ja) ゴム組成物
US3897386A (en) Tire treads
CS195719B2 (en) Method of producing vulcanized elastomers
JP3551555B2 (ja) スタッドレスタイヤトレッド用ゴム組成物
JPH045060B2 (cs)
JPS58210943A (ja) ゴム組成物
EP0897952B1 (en) Rubber composition
EP1252228A1 (en) Rubber composition and method of making same
JPS61148249A (ja) ゴム組成物ならびにその配合材
EP0386905A2 (en) Method of bonding vulcanisable elastomer compositions to metals
EP0489216B1 (en) High modulus rubber compositions
JPS61171749A (ja) イソプレン系ゴム組成物
JPH039936A (ja) スチレンーブタジエン共重合体、これを用いたゴム組成物及びその製造法
JP2902056B2 (ja) 空気入りタイヤ
JPH01301734A (ja) ゴム組成物およびその製法