BG66714B1 - Трикомпонентен микросензор за магнитно поле - Google Patents

Трикомпонентен микросензор за магнитно поле Download PDF

Info

Publication number
BG66714B1
BG66714B1 BG111571A BG11157113A BG66714B1 BG 66714 B1 BG66714 B1 BG 66714B1 BG 111571 A BG111571 A BG 111571A BG 11157113 A BG11157113 A BG 11157113A BG 66714 B1 BG66714 B1 BG 66714B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
magnetic field
contacts
contact
component
substrate
Prior art date
Application number
BG111571A
Other languages
English (en)
Other versions
BG111571A (bg
Inventor
Вълчева Лозанова Сия
Станоев Руменин Чавдар
Original Assignee
Институт По Системно Инженерство И Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Системно Инженерство И Роботика - Бан filed Critical Институт По Системно Инженерство И Роботика - Бан
Priority to BG111571A priority Critical patent/BG66714B1/bg
Publication of BG111571A publication Critical patent/BG111571A/bg
Publication of BG66714B1 publication Critical patent/BG66714B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Трикомпонентният микросензор за магнитно поле съдържа n-тип полупроводникова подложка (1) с квадратна форма, като по четирите края на едната й страна са формирани по часовниковата стрелка еднакви омични контакти - първи (2), втори (3), трети (4) и четвърти (5). Първият (2) и третият (4) контакт и съответно вторият (3) и четвъртият (5) контакт са разположени диагонално. Сензорът съдържа още токоизточник (7) и три изхода (8, 9 и 10). С последователни комбинации на свързване на контактите се измерват трите взаимноперпендикулярни компоненти (11, 12 и 13) на магнитното поле, което е с произволна посока спрямо подложката. В центъра на същата страна на подложката (1) има още един - пети омичен контакт (6), като последователните комбинации на свързване на контактите (2, 3, 4, 5 и 6) за измерване на трите компонента (11, 12 и 13) на магнитното поле са две. Изходът (8) за първата компонента (11) на магнитното поле са първият (2) контакт и третият (4) контакт, които през еднакви по стойност резистори (14 и 15) са свързани с тример (16), средната точка на който е съединена през токоизточника (7) с петия контакт (6), а изходът (9) за втората, ортогонална на равнината на подложката (1) компонента (12) на магнитното поле са вторият (3) и четвъртият (5) контакт. Изходът (10) за третата компонента (13) са вторият (3) и четвъртият (5) контакт, които през еднакви по стойност резистори (14 и 15) са свързани с тримера (1б), средната точка на който е съединена през токоизточника (7) с петия контакт (6). 1 претенция, 3 фигури

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до трикомпонентен микросензор за магнитно поле, приложимо в областта на когнитивните интелигентни системи, микро- и нанотехнологиите, роботиката и мехатрониката, контролно-измервателната техника и слабополевата магнитометрия, сензориката, позиционирането на обекти в равнината и пространството, космическите изследвания, системното инженерство, биомедицината, геомагнетизма, безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания, енергетиката и енергийната ефективност, военното дело, сигурността и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е трикомпонентен микросензор за магнитно поле, измерващ последователно трите компоненти на вектора на магнитното поле, съдържащ п-тип полупроводникова подложка, върху едната страна на която са формирани омични контакти, токоизточник, три изхода като с три последователни комбинации на свързване на контактите се измерват трите взаимноперпендикулярни компоненти на магнитното поле с произволна посока спрямо подложката. Подложката е с квадратна форма, по четирите края на едната й страна са формирани последователно по часовниковата стрелка омичните контакти - първи, втори, трети и четвърти като първият и третият, и съответно вторият и четвъртият са разположени диагонално. Изходът за първата компонента на магнитното поле са вторият и третият омичен контакт, а първият и четвъртият са включени към токоизточника. Изходът за втората компонента са третият и четвъртият, а първият и вторият контакт са свързани с токоизточника и изходът за третата компонента са вторият и четвъртият контакт, а първият и третият са включени към токоизточника [1].
Недостатък на този трикомпонентен микросензор за магнитно поле са високите стойности на паразитните напрежения на изходите в отсъствие на магнитното поле (офсетите) в резултат на неминуемия резистивен пад на напрежение при протичане на тока през съответните захранващи контакти.
Недостатък е също усложнената интерфейсна схемотехника на микросензора от необходимостта на три последователни комбинации на свързване на контактите за измерване на трите компоненти на магнитното поле.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде трикомпонентен микросензор за магнитно поле с редуцирани офсети на трите изхода и опростена схемотехника чрез намаляване броя на последователните схемни комбинации на свързване на контактите за измерване на трите компоненти на магнитното поле.
Тази задача се решава с трикомпонентен микросензор за магнитно поле, съдържащ п-тип полупроводникова подложка с квадратна форма, по четирите края на едната й страна са формирани последователно по часовниковата стрелка еднакви омични контакти - първи, втори, трети и четвърти, първият и третият, и съответно вторият и четвъртият са разположени диагонално като в центъра на същата страна на подложката има още един - пети омичен контакт, токоизточник, три изхода като с две последователни комбинации на свързване на контактите се измерват трите взаимноперпендикулярни компоненти на магнитното поле, което е с произволна посока спрямо подложката. Изходът за първата компонента на магнитното поле са първият и третият омичен контакт, които през еднакви по стойност товарни резистори са свързани с тример, средната точка на който е съединена през токоизточника с петия омичен контакт, а изходът за втората, ортогонална на равнината на подложката компонента на магнитното поле са вторият и четвъртият омичен контакт. Изходът за третата компонента са вторият и четвъртият контакт, които през еднакви по стойност товарни резистори са свързани с тример, средната точка на който е съединена през токоизточника с петия омичен контакт.
Предимство на изобретението са силно редуцираните стойности на офсетите на трите изхода за компонентите на магнитното поле, в резултат на пълното компенсиране на офсетите чрез тримера.
Предимство е също опростената схемотехника по причина от необходимостта на две, вместо три комбинации на свързване на контактите.
Предимство е още повишеното отношение сигнал/шум на отделните изходни канали при измерване
Описания на издадени патенти за изобретения № 09.1/17.09.2018 на магнитните компоненти, поради максималното редуциране на паразитните офсети в отсъствие на магнитно поле.
Пояснение на приложените фигури
По-подробно изобретението се пояснява с приложените фигури, където:
фигура 1 представлява конструкция на трикомпонентния микросензор за магнитно поле;
фигури 2 и 3 - двете различни последователни комбинации на свързване на омичните контакти с токоизточника и изходите за измерване на взаимноперпендикулярните компоненти на магнитното поле.
Примери за изпълнение на изобретението
Трикомпонентният микросензор за магнитно поле съдържа п-тип полупроводникова подложка 1 с квадратна форма, по четирите края на едната й страна са формирани последователно по часовниковата стрелка еднакви омични контакти - първи 2, втори 3, трети 4 и четвърти 5, първият 2 и третият 4, и съответно вторият 3 и четвъртият 5 са разположени диагонално като в центъра на същата страна на подложката 1 има още един - пети омичен контакт 6, токоизточник 7, три изхода 8, 9 и 10 като с две последователни комбинации на свързване на контактите 2,3,4,5 и 6 се измерват трите взаимноперпендикулярни компоненти 11,12и13на магнитното поле, което е с произволна посока спрямо подложката 1. Изходът 8 за първата компонента 11 на магнитното поле са първият 2 и третият 4 омичен контакт, които през еднакви по стойност товарни резистори 14 и 15 са свързани с тример 16, средната точка на който е съединена през токоизточника 7 с петия омичен контакт 6, а изходът 9 за втората, ортогонална на равнината на подложката 1 компонента 12 на магнитното поле са вторият 3 и четвъртият 5 омичен контакт. Изходът 10 за третата компонента 13 са вторият 3 и четвъртият 5 контакт, които през еднакви по стойност товарни резистори 14 и 15 са свързани с тримера 16, средната точка на който е съединена през токоизточника 7 с петия омичен контакт 6.
Действието на трикомпонентния микросензор за магнитно поле, съгласно изобретението, е следното.
Измерването на трите взаимноперпендикулярни компоненти 11, 12и13на магнитното поле В се осъществява чрез две последователни схемни комбинации на свързване на контактите 2, 3, 4, 5 и 6. Първата комбинация се отнася до включване на контакти 2 и 4 към единия изход на източника 7, а петият 6 (централният) към другия изход на токоизточника 7. В този случай между контакт 6 и съответно контакти 2 и 4 протичат два еднакви по стойност захранващи тока I 2 = const и -1 = const, Фигура 1 и Фигура 2. В отсъствие на магнитно поле В = 0 техните ефективни траектории са криволинейни и симетрични спрямо контакт 6-те стартират и завършват върху нискоомните планарни контакти 2, 4 и 6, представляващи еквипотенциални равнини. В областите под тях токовите траектории първоначално са перпендикулярни на горната повърхност на п-подложката 1. Участъците от траекториите на двата тока 16 2 и 16 4 в останалата част от обема на п-подложката 1 са успоредни на горната й страна. Предвид избраната структурна симетрия на микросензора - квадратната му форма, траекториите следва да са също симетрични спрямо централния контакт 6, Фигура 1 и Фигура 2. Напълно идентична на описаната е втората схемна комбинация, когато към токоизточника 7 се включат контакти 6 и съответно 3 и 5, Фигура 1 и Фигура 3. Еднаквите по стойност товарни резистори 14 и 15,R1 = R2, и при двете последователни във времето схемни комбинации гарантират режим на функциониране на З-D сензора генератор на ток и равенство на компоненти I6 2 = I6 = const или I6 3 = I6 = const. Чрез токоизточника 7 функционирането на микросензора се настройва така, че токовете през омични контакти 2, 3, 4 и 5, и при двете комбинации на свързване да са равни, I 2 = I = I 3 = I = const. Ако в случай на структурна асиметрия възникне неравенство на тези токове, тяхното изравняване става с тримера 16. По този начин неминуемите паразитни офсети на трите изхода 8,9 и 10 в отсъствие на магнитно поле В (В = 0) лесно се компенсират (нулират) чрез изменение стойността на съпротивленията чрез тримера 16 в съответните вериги, съдържащи контактите 2, 3, 4, 5 и 6.
Прилагането на външно магнитно поле В с произволна ориентация в пространството спрямо подложката 1, чрез трите си взаимноперпендикулярни компоненти Βχ, В и Βχ води до възникване на три латерално отклоняващи съответните токове 16 2, - 16 4, 16 3 и -16 5 сили на Лоренц, FL = qVdi х В, където q е елементарният товар на електрона, a е векторът на средната дрейфова скорост на носителите. В
Описания на издадени патенти за изобретения № 09.1/17.09.2018 резултат на Лоренцовата дефлекция F траекториите на противоположно насочените спрямо контакт 6 токове I -1 и 16 -16 се “свиват” и съответно “разширяват”. В зависимост от посоките на магнитните компоненти 11, 12 и 13, всеки от двойките срещуположни токове нараства, респективно намалява за сметка на другия (токовете през диагонално разположените контакти 2 и 4, и съответно 3 и 5). Поради режимът на функциониране генератор на ток I 2 = I = I 3 = I = const в резултат на товарните резистори 14 и 15, вместо изменения на отделните токови компоненти през контактите 2 и 4, и съответно 3 и 5 от действието на съответните магнитни компоненти 8 и 10, върху тези терминали се генерират противоположни по знак потенциали на Хол. Това води чрез ефекта на Хол до възникване върху двата диференциални изхода 8 и 10 на напрежения на Хол V2 4(В) ξ Vg(B) 8 и V3 5(В) ξ V10(B) 10. Тези изходни сигнали са линейни и нечетни функции на магнитните векторни компоненти 11 и 13. Следователно чрез тези две последователни комбинации на свързване на контактите 2, 3, 4, 5 и 6 и токоизточника 7 се получава метрологична информация за двете равнинни компоненти 11 и 13 на магнитния вектор В. Прилагането на ортогонално към равнината на подложката 1 магнитно поле 12 води чрез силата на Лоренц Fl до странично преместване на хоризонталните части на токовите линии I6 -1 I и -1 5, които са успоредни на горната равнина на подложката 1. Тъй като 16 2 и -16 4 са противоположно насочени, то и Лоренцовите дефлекции на тези токове са противоположни. По тази причина при първата схемна комбинация на свързване на контактите 2, 3, 4, 5 и 6, Фигура 2, върху диагонално разположените терминали 3 и 5 се генерира също напрежение на Хол V3 5(В) ξ V9(B), което носи метрологична информация за компонентата 12 на магнитното поле. Чрез първата комбинация на свързване едновременно се измерват две от магнитните компоненти 11 и 12. Със същия успех би могло да се използва и напрежението на Хол V24(B) при втората схемна комбинация на свързване на контактите 2, 3, 4, 5 и 6, токоизточника 7 и резисторите 14 и 15. Двете последователни комбинации на свързване предоставят метрологична информация за трите взаимноперпендикулярни компоненти 11, 12 и 13 на вектора на магнитното поле, което в известното решение се постига с три. Така се осъществява опростяване на схемотехниката на З-D микросензора. Драстичното редуциране на паразитния офсет на трите изхода 8, и 10 води и до подобряване на отношението сигнал/шум, повишавайки резолцията на микросензора.
Важна особеност е, че всяка една от двете последователни конфигурации на свързване на контактите 2, 3, 4, 5 и 6, Фигура 2 и Фигура 3, осъществява потискане на който и да е от изходите 8, 9 или напреженията от другите две компоненти на магнитното поле В. Тези сигнали се явяват синфазни добавки в съответния диференциален изход 8 или 10 и там се компенсират. Така се редуцира паразитното междуканално влияние. Структурната симетрия на новия З-D микросензор за магнитно поле също спомага да се преодолее този недостатък, който е основен във векторната магнитометрия. Абсолютната стойност на пълния вектор на магнитното поле В се дава с добре известния израз: |В| = (Bg 2 + В92 +В102)12.
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение се заключава във възможността само с пет омични контакти 2,3,4, 5 и 6, един токоизточник 7 и два различни последователни способа на включване на тези контакти, Фигура 2 и Фигура 3, да се извлече информация за пълния магнитен вектор В. Така метрологичната задача е разширена не в пространството, а във времето, което е съществен иновативен подход във векторната магнитометрия.
Евентуалното повърхностно разтичане на токовете по повърхността на подложката 1 може да се ограничи чрез формиране на дълбок р-ринг с квадратна форма, ограждащ контакти 2, 3, 4 и 5.
З-D микросензорът може да се реализира със стандартна CMOS технология или микромашининг и може да се интегрира заедно с обработващата сигналите от него периферна електроника. Реализирането на двете последователни схемни конфигурации на свързване на контакти 2, 3, 4, 5 и 6, Фигура 2 и Фигура 3, се осъществява чрез мултиплексор. Действието на новия магнитометър е осъществимо в широк температурен диапазон.

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    1. Трикомпонентен микросензор за магнитно поле, съдържащ п-тип полупроводникова подложка с квадратна форма, като по четирите края на едната й страна са формирани последователно по часовниковата стрелка еднакви омични контакти - първи, втори, трети и четвърти, като първият и третият,
    Описания на издадени патенти за изобретения № 09.1/17.09.2018 и съответно вторият и четвъртият са разположени диагонално; токоизточник и три изхода, като с последователни комбинации на свързване на контактите се измерват трите взаимноперпендикулярни компоненти на магнитното поле, което е с произволна посока спрямо подложката, характеризиращ се с това, че в центъра на същата страна на подложката (1) има пети омичен контакт (6), а последователните комбинации на свързване на контактите (2,3,4, 5 и 6) за измерване на трите взаимноперпендикулярни компоненти (11, 12 и 13) на магнитното поле са две, като изходът (8) за първата компонента (11) на магнитното поле са първият (2) и третият (4) контакт, които през еднакви по стойност товарни резистори (14 и 15) са свързани с тример (16), средната точка на който е съединена през токоизточника (7) с петия контакт (6), а изходът (9) за втората, ортогонална на равнината на подложката (1) компонента (12) на магнитното поле са вторият (3) и четвъртият (5) контакт, като изходът (10) за третата компонента (13) са вторият (3) и четвъртият (5) контакт, които през еднакви по стойност товарни резистори (14 и 15) са свързани с тримера (16), средната точка на който е съединена през токоизточника (7) с петия контакт (6).
BG111571A 2013-09-05 2013-09-05 Трикомпонентен микросензор за магнитно поле BG66714B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111571A BG66714B1 (bg) 2013-09-05 2013-09-05 Трикомпонентен микросензор за магнитно поле

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111571A BG66714B1 (bg) 2013-09-05 2013-09-05 Трикомпонентен микросензор за магнитно поле

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG111571A BG111571A (bg) 2015-03-31
BG66714B1 true BG66714B1 (bg) 2018-08-15

Family

ID=56847960

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG111571A BG66714B1 (bg) 2013-09-05 2013-09-05 Трикомпонентен микросензор за магнитно поле

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66714B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG111571A (bg) 2015-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG66714B1 (bg) Трикомпонентен микросензор за магнитно поле
BG66640B1 (bg) Полупроводников трикомпонентен магнитометър
BG66829B1 (bg) Интегрален 3-d микросензор за магнитно поле
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
BG67039B1 (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG67134B1 (bg) Микросензор на хол
BG66624B1 (bg) Двумерен магнитометър
BG67551B1 (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG112694A (bg) Двуосен интегрален сензор за магнитно поле
BG66955B1 (bg) Микросензор на хол с тангенциална чувствителност
BG67010B1 (bg) Интегрален магнитометър
BG66884B1 (bg) Комбиниран микросензор
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG66704B1 (bg) Двумерен полупроводников магнитометър
BG67386B1 (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG66711B1 (bg) Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност
BG65970B1 (bg) Микросистема за измерване на трите компоненти на магнитното поле
BG66433B1 (bg) Двумерен векторен магнитометър
BG66933B1 (bg) Микросензор на хол
BG66843B1 (bg) Двуосен магнитометър на хол