BG112804A - 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност - Google Patents

2d микросензор на хол с равнинна чувствителност Download PDF

Info

Publication number
BG112804A
BG112804A BG112804A BG11280418A BG112804A BG 112804 A BG112804 A BG 112804A BG 112804 A BG112804 A BG 112804A BG 11280418 A BG11280418 A BG 11280418A BG 112804 A BG112804 A BG 112804A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contacts
microsensor
plane
hall
current source
Prior art date
Application number
BG112804A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67245B1 (bg
Inventor
Август ИВАНОВ
Вълчева Лозанова Сия
Сия ЛОЗАНОВА
Станоев Руменин Чавдар
Чавдар РУМЕНИН
Йорданов Иванов Август
Original Assignee
Институт По Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Роботика - Бан filed Critical Институт По Роботика - Бан
Priority to BG112804A priority Critical patent/BG67245B1/bg
Publication of BG112804A publication Critical patent/BG112804A/bg
Publication of BG67245B1 publication Critical patent/BG67245B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)
  • Hall/Mr Elements (AREA)

Abstract

2D микросензорът на Хол с равнинна чувствителност съдържа n-тип полупроводникова подложка (1), върху едната страна на която има четири еднакви омични контакти (2, 3, 4 и 5), дълбока р+-тип зона (6) с форма на равностранен кръст, обграждаща областта с контактите (2, 3, 4 и 5), разположени в краищата на кръстовидната р+-зона (6) и симетрични спрямо центъра й, токоизточник (11) и два измервателни усилвателя (12 и 13). Контактите (2, 3, 4 и 5) са свързани с по един товарен резистор (7, 8, 9 и 10), като резистори (7 и 9) са съединени със срещуположните първи (2) и трети (4) контакти и са свързани с единия извод на токоизточника (11), а резистори (8 и 10) към втория (3) и четвъртия (5) контакт - с другия извод на токоизточника (11). Първият (2) и третият (4), респективно вторият (3) и четвъртият (5) контакт са свързани с входовете на усилватели (12 и 13). Изходите (14 и 15) на усилвателите (12 и 13) са изходи на 2D микросензора на Хол за двете взаимноперпендикулярни равнинни компоненти на измерваното магнитно поле (16), което лежи в равнината на n-тип подложката (1) и е с произволна ориентация.

Description

2D МИКРОСЕНЗОР НА ХОЛ С РАВНИННА ЧУВСТВИТЕЛНОСТ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до 2D микросензор на Хол с равнинна чувствителност, приложимо в областта на автоматиката, роботиката и мехатрониката включително роботизираната и минималноинвазивната хирургия, сензориката, контролно-измервателната техника, микро- и нанотехнологиите, слабополевата магнитометрия, позиционирането на обекти в равнината, безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания, енергетиката, интелигентните системи за квантова комуникация, военното дело, сигурността, контратероризма, и др.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е 2D микросензор на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ п-тип полупроводникова подложка, върху едната страна на която са формирани централен омичен контакт с квадратна форма като на разстояния и симетрично спрямо четирите му страни има по един правоъгълен вътрешен омичен контакт - първи, втори, трети и четвърти като първият и третият, и съответно вторият и четвъртият са срещуположни. Има още по един външен омичен контакт на равни разстояния от вътрешните контакти и симетрично разположени спрямо тях. Четирите външни контакти са електрически съединени и през токоизточник са свързани с централния. На повърхността на подложката, където са централният, вътрешните и външните контакти, и в близост до тях е образувана дълбока р*- тип зона с форма на равностранен кръст, обграждаща областта с всички контакти. Първият и третият, и съответно вторият и четвъртият контакти са свързани с входовете на два измервателни усилватели. Изходите на тези усилватели са изходи на 2D микросензора на Хол за двете взаимноперпендикулярни равнинни компоненти на измерваното магнитно поле, което лежи в равнината на птип подложката и е с произволна ориентация, [1 - 4].
Недостатък на този 2D микросензор на Хол с равнинна чувствителност е редуцираната разделителна способност (резолюция) при измерване на двете взаимноперпендикулярни магнитни компоненти поради увеличените геометрични размери на преобразувателната зона в подложката.
Недостатък е също усложнената конструкция, съдържаща девет контакти в преобразувателната зона и съпътстващите електрически връзки между тях, което затруднява технологичната реализация на 2D микросензора.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде 2D микросензор на Хол с равнинна чувствителност, който да е с повишена резолюция чрез намаляване на геометричните му размери и да е с опростена конструкция, съдържаща минимален брой омични контакти.
Тази задача се решава с 2D микросензор на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ и-тип полупроводникова подложка, върху едната страна на която има четири еднакви омични контакти - първи, втори, трети и четвърти като първият и третият, и съответно вторият и четвъртият са срещуположни. Реализирана е също дълбока р+- тип зона с форма на равностранен кръст, обграждаща областта с контактите, разположени в краищата на р+ - зоната и симетрични спрямо центъра й.
I Ш ill II lilhtll
Контактите са свързани c по един товарен резистор като тези, съединени със срещуположните първи и трети контакт са свързани с единия извод на токоизточник, а резисторите към втори и четвърти контакт - с другия извод на токоизточника. Първият и третият, респективно вторият и четвъртият контакти са свързани с входовете на два измервателни усилватели. Изходите на тези усилватели са изходи на 2D микросензора на Хол за двете взаимноперпендикулярни равнинни компоненти на измерваното магнитно поле, което лежи в равнината на п-тип подложката и е с произволна ориентация.
Предимство на изобретението е високата разделителна способност (резолюция) в резултат на значително редуцираните размери на преобразувателната зона на 2D микросензора, позволяваща детектирането на по-детайлна топология на магнитното поле.
Предимство е също силно опростената приборна конструкция, съдържаща само четири омични контакти вместо девет в преобразувателната си зона, което улеснява технологичната реализация на 2D микросензора на Хол.
Предимство е още повишената измервателна точност на двата изходни канала на 2D микросензора поради минимизираното паразитно междуканално влияние, осъществено чрез отделните генератори на ток, формирани с товарни резистори.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената Фигура 1.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
2D микросензорът на Хол с равнинна чувствителност съдържа п-тип полупроводникова подложка 1, върху едната страна на която има четири еднакви омични контакти - първи 2, втори 3, трети 4 и четвърти 5 като първият 2 и третият 4, и съответно вторият 3 и четвъртият 5 са срещуположни. Реализирана е също дълбока р+- тип зона 6 с форма на равностранен кръст, обграждаща областта с контактите 2, 3, 4 и 5, разположени в краищата на р+ - зоната 6 и симетрични спрямо центъра й. Контакти 2, 3, 4 и 5 са свързани с по един товарен резистор 7, 8, 9 и 10 като резисторите 7 и 9, съединени със срещуположните първи 2 и трети 4 контакт са свързани с единия извод на токоизточник 11, а резисторите 8 и 10 към втория 3 и четвъртия 5 контакт - с другия извод на токоизточника 11. Първият 2 и третият 4, респективно вторият 3 и четвъртият 5 контакти са свързани с входовете на два измервателни усилватели 12 и 13. Изходите 14 и 15 на усилватели 12 и 13 са изходи на 2D микросензора на Хол за двете взаимноперпендикулярни равнинни компоненти на измерваното магнитно поле 16, което лежи в равнината на п-тип подложката 1 и е с произволна ориентация.
Действието на 2D микросензора на Хол с равнинна чувствителност, съгласно изобретението, е следното. При включване на резисторите 7 и 9, и съответно 8 и 10 към токоизточника 11, между омични контакти 3 и 2, и 5 и 4 протичат две независими токови компоненти А,2 и А.д· Еднаквите по стойност товарни резистори 7, 8, 9 и 10, R7 = R8 = R9 = R10, гарантират режим на функциониране генератори на ток на 2-D микросензора и равенство на компоненти А,2 = Ад = const. Съпротивлението Ro на резисторите следва да е на порядък по-голямо от съпротивлението между контакти 2, 3, 4 и 5, R7 = R8 = R9 = R10 « Ro. По този начин се осъществява независимо функциониране на двата изходни канали Угди Узд. Фактически товарните резистори 7, 8, 9 и 10, R7; R8; R9 и Rio формират разделно действие за каналите, което драстично минимизира неминуемото паразитно междуканално влияние. В отсъствие на външно магнитно поле В 16, В = 0, траекториите на тези токове в областите под контакти 2, 3, 4 и 5 първоначално са перпендикулярни на горната повърхност на подложката 1, прониквайки дълбоко в обема й, тъй като нискоомните омични контакти 2, 3, 4 и 5 представляват еквипотенциални равнини. След това ефективните траектории на токовите линии /3,2 и Ад в обема на подложката 1 стават успоредни на горната й повърхност. Важна особеност, произтичаща от оригиналната прибор на конструкция е, че посоките на компоненти А,г и Ад са противоположно насочени. Всяка от независимите токови траектории А,2 и - Ад, в резултат на избраната геометрична форма на микросензора (равностранен кръст), се състои от по две части, като за всеки ток А,2 и - А,4 в първо прибижение тези части са под прав ъгъл. Дълбоката кръстовидна р -тип зона 6, обграждаща достатъчно близко омичните контакти 2, 3, 4 и 5 съществено редуцира паразитното разтичане по повърхността на подложката 1 на токовете А,2 и Ад· Ако в резултат на геометрична асиметрия на структурата при нейната реализация, Фигура 1, дефекти в полупроводниковата подложка 1, механични напрежения при корпусирането и метализацията, и др. възникне паразитно изходно напрежение на асиметрия в отсъствие на магнитно поле В 16 — офсет у24(В = 0) 0 и УзХВ = 0) t θ· Тези офсети може да се редуцират и/или нулират чрез измервателните усилватели 12 и 13, които усилват сензорните сигнали У2д и У3,5 ако магнитната индукция В 16 и малка. С помощта на операционните усилватели 12 и 13 може да се осъществи също компенсиране на негативното влияние на температурата Т върху метрологичните сигнали У2д и У3,5.
Външното магнитно поле В 16, което лежи в равнината на подложката 1 и е с произволна ориентация, чрез двете си взаимноперпендикулярни компоненти В* и В} генерира съответни латерално отклоняващи движещите се токоносители сили на Лоренц, = qV^ х В, където q е елементарният товар на електрона, a Vdr е векторът на средната дрейфова скорост на движещите се токоносителите, в нашия сучай електроните. Освен това токовите линии проникват дълбоко в обема на подложката 1, поради което възействието на силите на Лоренц F] върху съответните части от траекториите е оптимално. Иновативната конфигурация на 2D микросензора на Хол, формираща двете под прав ъгъл части на всеки от токовете /3>2 и - /5,4 осъществява за едната от тях магнитно управление, например от поле Вх и нечувствителност към поле Ву, и съответно другата част е чувствителна към поле Ву и нечувствителна към поле Вх. В резултат на Лоренцовите дефлекции FKi, породени от Вх и Ву, противоположно насочените части на токовите компоненти Z3>2 и - /5.4 се “свиват” и съответно “разширяват”. В зависимост от посоките на полетата Вх и Ву на вектора В 16, всеки от срещуположните токове /3>2 и /5>4 генерира на повърхността в близост до контакти 2, 3, 4 и 5 Холови потенциали с противоположен знак. Наличието на магнитноуправляем повърхностен ток, съпътстващ ефекта на Хол в този клас сензорни системи усилва преобразувателната им ефективност, [5]. Тези преобразувателни механизми генерират двете диференциални напрежения V2^(By) и V3^(BX), които са линейни и нечетни функции на полета Вх и Ву, и на токовете /3>2 и - А.4- След обработката на тези напрежения с усилватели 12 и 13, на изходите 14 и 15 на 2D микросензора на Хол се получава необходимата метрологична информация Vi4(By) и Vi5(5x) за равнинните компоненти Вх и В у на вектора 5 16. Абсолютната стойност на вектора на магнитното поле В 16 в равнината х-у на подложка 1, Фигура 1, и ъгълът Θ на полето В 16 спрямо фиксирана реперна ос в същата равнина се дават с изразите: \В\ = (В,2 + ΰ,2)1'2 и 0= [1,3].
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение се заключава в оригиналността на приборната конструкция на микросензора, съдържаща само четири омични контакти 2, 3, 4 и 5, както и избраният работен режим генератор на ток. Така съществено се редуцират геометричните размери на елемента на Хол и се повишава неговата разделителна способност (резолюция). Освен това неминуемото паразитно влияние между изходи 14 и 15 е значително намалено от независимото функциониране на двата информационни канала за магнитни компоненти Вх и Ву, което повишава точността.
Двумерният микросензор на Хол може да се реализира с различните модификации на планарната силициева технология - CMOS, BiCMOS, SOS, а при необходимост може да се използват микромашининг силициеви процеси. С интегралната технология могат върху общ чип да се реализират 2D микросензора на Хол и обработващата сигналите схемотехника 12 и 13. Също така с цел повишаване на магниточувствителността за целите на слабополевата магнитометрия или контратероризма, може да се използват криогенни температури, например температурата на кипене на течния азот 7=77 К.
ПРИЛОЖЕНИЕ: една фигура
ЛИТЕРАТУРА
[1] Ch.S. Roumenin, Microsensors for magnetic field, in „MEMS - a practical guide to design, analysis and applications”, Ch. 9, ed. by J. Korvink and O. Paul, William Andrew Publ., USA, 2006, pp. 453-523; ISBN: 0-81551497-2.
[2] R. Popovic, Hall effect devices, 2nd ed., The Adam Hilger series on sensors, Bristol, IOP Publ. Ltd, 2004.
[3] C. Roumenin, Solid State Magnetic Sensors - Handbook of Sensors and Actuators, Elsevier, Amsterdam-Lausanne-New York-Oxford-ShannonTokyo, 1994, pp. 450; ISBN: 0 444 89401.
[4] F. Burger, P.-A. Besse, R.S. Popovic, “New fully integrated 3-D silicon Hall sensor for precise angular-position measurements”, Sensors and Actuators, A 67 (1998) pp. 72-76.
[5] C. Roumenin, S. Lozanova, S. Noykov, Experimental evidence of magnetically controlled surface current in Hall devices, Sensors and Actuators, A 175, (2012) 45-52.

Claims (1)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ // 2D микросензор на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ и-тип полупроводникова подложка, върху едната страна на която има еднакви омични контакти, дълбока р+- тип зона с форма на равностранен кръст, обграждаща областта с тези контакти, токоизточник и два измервателни усилватели, входовете на които са свързани с контактите, изходите на усилвателите са изходи на 2D микросензора на Хол за двете взаимноперпендикулярни равнинни компоненти на измерваното магнитно поле, лежащо в равнината на п-тип подложката и е е произволна ориентация, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че контактите са четири първи (2), втори (3), трети (4) и четвърти (5), разположени са в краищата на кръстовидната р+ - зона (6) и са симетрични спрямо центъра й като първият (2) и третият (4), и съответно вторият (3) и четвъртият (5) са срещуположни, контакти (2), (3), (4) и (5) са свързани с по един товарен резистор (7), (8), (9) и (10) като резистори (7) и (9), съединени с първи (2) и трети (4) контакт са свързани с единия извод на токоизточника (11), а резисторите (8) и (10) към втория (3) и четвъртия (5) контакт - е другия извод на токоизточника (11), първият (2) и третият (4), респективно вторият (3) и четвъртият (5) контакти са свързани с входовете на двата измервателни усилватели (12) и (13).
BG112804A 2018-09-19 2018-09-19 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност BG67245B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112804A BG67245B1 (bg) 2018-09-19 2018-09-19 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112804A BG67245B1 (bg) 2018-09-19 2018-09-19 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112804A true BG112804A (bg) 2020-04-15
BG67245B1 BG67245B1 (bg) 2021-02-15

Family

ID=74855740

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112804A BG67245B1 (bg) 2018-09-19 2018-09-19 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67245B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG67245B1 (bg) 2021-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67551B1 (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG67210B1 (bg) Двуосен интегрален сензор за магнитно поле
BG112385A (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
Lozanova et al. 2D in-plane Hall sensing based on a new microdevice coupling concept
Lozanova et al. Silicon 2D Magnetic-field Multisensor
BG113014A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG113018A (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG112687A (bg) Магниточувствителен елемент
BG67134B1 (bg) Микросензор на хол
BG112676A (bg) Сензор за магнитно поле
BG111199A (bg) Двумеренмагнитотометър
BG67509B1 (bg) Магниточувствително устройство
BG112436A (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG66714B1 (bg) Трикомпонентен микросензор за магнитно поле
BG112935A (bg) Микросензор за хол с равнинна чувствителност
BG66884B1 (bg) Комбиниран микросензор
BG111840A (bg) Интегрален 3d микросензор за магнитно поле
BG66640B1 (bg) Полупроводников трикомпонентен магнитометър
BG112007A (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент на хол