BG67551B1 - Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол - Google Patents

Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол Download PDF

Info

Publication number
BG67551B1
BG67551B1 BG113292A BG11329220A BG67551B1 BG 67551 B1 BG67551 B1 BG 67551B1 BG 113292 A BG113292 A BG 113292A BG 11329220 A BG11329220 A BG 11329220A BG 67551 B1 BG67551 B1 BG 67551B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contacts
hall elements
structures
biaxial
magnetic field
Prior art date
Application number
BG113292A
Other languages
English (en)
Other versions
BG113292A (bg
Inventor
Сия ЛОЗАНОВА
Вълчева Лозанова Сия
Мартин Ралчев
Лъчезаров Ралчев Мартин
Original Assignee
Институт По Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Роботика - Бан filed Critical Институт По Роботика - Бан
Priority to BG113292A priority Critical patent/BG67551B1/bg
Publication of BG113292A publication Critical patent/BG113292A/bg
Publication of BG67551B1 publication Critical patent/BG67551B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Двуосният магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на Хол, обхваща полупроводникова подложка (1) с р-тип проводимост. Върху едната й страна са формирани четири идентични правоъгълни структури от същия полупроводник с n-тип проводимост, разположени във форма на равностранен кръст - по часовниковата стрелка първа (2), втора (3), трета (4) и четвърта (5), образуващи елементи на Хол. Всеки от тези елементи съдържа по три омични контакта - отвън навътре на n-структурите (2, 3, 4 и 5) последователно първи (6, 7, 8 и 9), втори (10, 11, 12 и 13), и трети (14, 15, 16 и 17). Контакти (10 и 13) са свързани с токоизточник (18). Контакти (16 и 17) са съединени, контакти (11 и 12) са свързани, а контакти (14 и 15) са също съединени. Контакти (7 и 9), и съответно (6 и 8) са диференциални изходи (19 и 20) за двете ортогонални равнинни компоненти на измерваното магнитно поле (21), което е в равнината на подложката (1) и е с произволна ориентация.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до двуосен магниточувствителен сензор съдържащ елементи на Хол, приложимо в областта на роботиката и мехатронните системи с изкуствен интелект; квантовата комуникация; 3D роботизираната медицина и минимално инвазивната хирургия, включително лапароскопията; определянето на едноосен натиск чрез магнитномодулаторни система за преместване; безконтактната автоматика; контролноизмервателната технология и слабополевата магнитометрия; автомобилната промишленост, в това число хибридните превозни средства и електромобилите; енергетиката; дистанционното измерване на ъглови и линейни премествания и позиционирането на обекти в равнината; навигацията; биомедицинските изследвания; военното дело и сигурността, включително подводни, наземни и въздушни системи за наблюдение и превенция; контратероризма и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е двуосен магниточувствителен сензор съдържащ елементи на Хол, обхващащ n-тип полупроводникова подложка, върху едната страна на която са формирани идентични елементи на Хол, образувани от общ централен омичен контакт с квадратна форма, като на разстояния и симетрично спрямо четирите му страни има последователно по един правоъгълен вътрешен омичен контакт и по един правоъгълен външен омичен контакт. В близост до така обособената на повърхността на n-подложката равностранна кръстовидна конфигурация е формиран обграждащ я дълбок р+-тип ринг също във форма на равностранен кръст. Четирите външни контакти са съединени и през токоизточник са свързани с централния контакт. Измерваното магнитно поле е в равнината на подложката и е с произволна ориентация, като всяка двойка срещуположни спрямо централния вътрешни контакти са диференциалните изходи за двете ортогонални равнинни компоненти на магнитното поле [1-10].
Недостатък на този двуосен магниточувствителен сензор съдържащ елементи на Хол е редуцираната чувствителност на изходите от възникване на повърхностни проводящи канали между съответните захранващи контакти - централния и външните от наличие по повърхността на положително заредени електронни състояния, примесни атоми, клъстери, адсорбирани наночастици и др., които канали шунтират потенциалите и напреженията на Хол върху изходните вътрешни контакти.
Недостатък е също понижената измервателна точност на двата изхода поради наличието между тях на паразитно междуканално влияние през обема на общата им n-подложка.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде двуосен магниточувствителен сензор съдържащ елементи на Хол с висока чувствителност на двата изхода и повишена измервателна точност на изходните канали, минимизирайки паразитното влияние между тях.
Тази задача се решава с двуосен магниточувствителен сензор съдържащ елементи на Хол, обхващащ полупроводникова подложка с р-тип примесна проводимост. Върху едната й страна са формирани четири идентични правоъгълни структури от същия полупроводник с n-тип примесна проводимост, разположени във форма на равностранен кръст - по часовниковата стрелка първа, втора, трета и четвърта, образуващи елементи на Хол. Всеки от тези елементи съдържа по три омични контакти - отвън навътре на n-структурите последователно първи, втори и трети. Вторите контакти на първата и четвъртата структура са свързани с токоизточник. Третите контакти на третата и четвъртата структура са съединени, вторите контакти на втората и третата структура са свързани, а третите контакти на първата и втората структура са също съединени. Първите контакти на втората и четвъртата структура, и съответно първите контакти на първата и третата структура са диференциалните изходи за двете ортогонални равнинни компоненти на измерваното магнитно поле, което е в равнината на подложката и е с произволна ориентация.
Предимство на изобретението е високата магниточувствителност на двата изхода, тъй като първите (изходните) контакти на четирите структури са извън зоните през които протичат захранващите токове и шунтиращото им негативно влияние върху двата изхода е отстранено.
Предимство е също съществено редуцираното паразитно напрежение на двата изхода в отсъствие на магнитно поле (офсети) в резултат на оригиналното последователно свързване на третите контакти на елементите на Хол, което води до усредняване и компенсиране на евентуални негативни сигнали, свързани с геометрични и технологични несъвършенства, нарушаващи симетрията на отделните структури.
Предимство е още високата измервателна точност на двата сензорни канала, тъй като отсъства взаимно паразитно влияние между изходите в резултат на отделно формираните елементи на Хол, генериращи информационните напрежения единствено за ортогоналните компоненти на магнитното поле, както и редуцирания офсет.
Предимство е и повишената резолюция при измерване на минималната магнитна индукция, поради високата чувствителност, понижения офсет и намаленият вътрешен 1/f (фликер) шум по причина, че захранващите токове не протичат през зоните с първите (изходните) контакти.
Пояснение на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената фигура 1.
Примери за изпълнение на изобретението
Двуосният магниточувствителен сензор съдържащ елементи на Хол, обхваща полупроводникова подложка 1 с p-тип примесна проводимост. Върху едната й страна са формирани четири идентични правоъгълни структури от същия полупроводник с n-тип примесна проводимост, разположени във форма на равностранен кръст - по часовниковата стрелка първа 2, втора 3, трета 4 и четвърта 5, образуващи елементи на Хол. Всеки от тези елементи съдържа по три омични контакти - отвън навътре на n-структурите (2), (3), (4) и (5) последователно първи 6, 7, 8 и 9, втори 10,11, 12 и 13, и трети 14, 15, 16 и 17. Вторите контакти 10 и 13 на първата 2 и четвъртата 5 структура са свързани с токоизточник 18. Третите контакти 16 и 17 на третата 4 и четвъртата 5 структура са съединени, вторите контакти 11 и 12 на втората 3 и третата 4 структура са свързани, а третите контакти 14 и 15 на първата 2 и втората 3 структура са съединени. Първите контакти 7 и 9 на втората 3 и четвъртата 5 структура, и съответно първите контакти 6 и 8 на първата 2 и третата 4 са диференциалните изходи 19 и 20 за двете ортогонални равнинни компоненти на измерваното магнитно поле 21, което е в равнината на подложката 1 и е с произволна орентация.
Действието на двуосния магниточувствителен сензор съдържащ елементи на Хол, съгласно изобретението, е следното. При свързване на контактите 16 - 17, 11 - 12 и 14 - 15 на четирите л-тип правоъгълни структури 2, 3, 4 и 5 се осъществява последователно свързване на тези идентични елементи на Хол с равнинна чувствителност. Ето защо след съединяването на контакти 10 и 13 с изводите на токоизточника 18, и структурната симетрия на така формираните идентични микросензори протичат четири еднакви компоненти Iio,i4 = 115,п = 112,16 = 113,17 = 118. Характерна особеност на токовите траектории е, че те първоначално са перпендикулярни към горната повърхност на подложката 1, понеже захранващите контакти 10, 14, 11, 15, 12, 16, 13 и 17 в отсъствие на магнитно поле, В = 0, 21 представляват еквипотенциални равнини. Токовите линии проникват в обема на структурите 2, 3, 4 и 5, след което ефективните им траектории са успоредни на горната повърхност на подложката 1. Освен това чрез така осъщественото свързване, токовете в елементите на Хол 2 и 4, и съответно 3 и 5 са с противоположни посоки: 110,14 = |- 112,16 | и 115,п = |- 113,17|. В отсъствие на магнитно поле, В = 0, 21 на изходите 19 и 20 възникват паразитни изходни напрежения - офсети, несвързани с метрологичното предназначение на сензора. В резултат измервателната точност съществено се редуцира. Този недостатък, например, за изхода 19, е в резултат на електрическата асиметрия, причинена основно от геометрична несъосност в разположението на контактите 6, 10, 14 и 8, 12, 16 на срещуположно разположените елементи на Хол спрямо центъра на конфигурацията 2, 3, 4 и 5. Първопричината е технологична - неминуеми несъвършенства в легирането, несъосност на маските при фотолитографията, механични напрежения найчесто от метализацията и корпусирането на чипа, температурни градиенти и флуктуации, стареене и др. Същият анализ е в сила и за другия сензорен канал - 20, формиран от контакти 3, 11, 15 и съответно 9, 13, 17 на структури 3 и 5. В конфигурацията на фигура 1 в отсъствие на магнитно поле, В = 0, 21 офсетите са минимизирани благодарение на осъществените връзки между контакти 16 - 17, 11 - 12 и 14 - 15 на структури 2, 3, 4 и 5. В резултат потенциалната асиметрия в зоните с изходни контакти 6 и 8 и съответно 7 и 9 е практически компенсирана. Фактически се усредняват и минимизират евентуалните паразитни сигнали, произтичащи от геометрични и технологични несъвършенства, включително температурен дрейф на офсетите. Интегралната реализация на n-тип структурите 2, 3, 4 и 5, формирани върху p-подложката 1 обезпечава пълната електрическа изолация между тях. По тази причина се предотвратява паразитното междуканално влияние на двата изхода 19 и 20, както това е в известното решение, повишавайки измервателната точност.
Измерваното магнитно поле В 21, което е в равнината х-у на подложката 1 чрез двете си взаимноперпендикулярни компоненти В х и В у води до възникване на съответни отклоняващи движещите се носители в токовите компоненти сили на Лоренц, FL,i = qVdr х В, където q е елементарният товар на електрона, a Vdr е векторът на средната дрейфова скорост на електроните. Тъй като всички токови компоненти са ограничени в разположените във форма на равностранен кръст структури 2, 3, 4 и 5, действието на силите на Лоренц FL от полета Вх и Ву е във висока степен ефективно върху всички части на траекториите. В резултат токовите линии на противоположно насочените компоненти 110,14 и -112,16, и съответно 115,п и -113,17, се деформират - те се “свиват” или “разширяват”, като върху изходните терминали 7 и 9, респективно 6 и 8 се генерират потенциали на Хол. Това сензорно действие е проява на равнинно-магниточувствителния ефект на Хол, [1 - 10]. Потенциалите формират на диференциалните изходи 19 и 20 напрежения на Хол V19(B) и V20(B) които са информационните индикатори за двете ортогонални компоненти Вх и В у на вектора на магнитното поле В 21. Напреженията V19(B) и V21(B) са линейни и нечетни функции на магнитните полета В х и В у. В резултат на конструкцията на двуосния магнитометър от фигура 1 чувствителността на двата изходни канала 19 и 20 е съществено повишена. Причината е, че контакти 7 и 9, както 6 и 8 са разположени извън областите на протичане на токовете 110,14 = |- 112,16 | и 115,п = |- 113,17|. При това шунтиращото действие на повърхностните електронни състояния върху Холовите потенциали е минимизирано и напреженията V19(B) 19 и V20(B) 20 нарастват. Освен това ортогоналността на съответните токови компоненти спрямо двата равнинни вектора Вх и Ву на магнитното поле В 21 е технологично подобрена. Така силите Fщ въздействат максимално ефективно върху компонентите, генерирайки съществени по стойност Холови потенциали върху повърхността на структурите 2, 3, 4 и 5. Абсолютната стойност на вектора на магнитното поле В 21 в равнината х-у и ъгълът Θ на полето В 21 спрямо фиксирана реперна ос в същата равнина се дават с изразите: | В\ = (Вx2 + В y2)1/2 и Θ = tan1 (Vy(B y)/Vx(B x)), [1 - 3].
Новото решение, фигура 1, повишава резолюцията на сензора при измерване на минималната магнитна индукция В min. Този резултат е следствие освен от високата чувствителност и понижения офсет, но и от намаления вътрешен 1/f (фликер) шум на двата канала 19 и 20. Причината е, че захранващите токове Iι0,14 = |Iι26 | и I15,11 = |- I13,17| не протичат през зоните с първите (изходните) контакти 7-9 и 6-8, което съществено ограничава флуктуационните процеси в информационните сигнали V19(B) 19 и V20(B) 20, [11].
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение е следствие от оригиналната кръстовидна конфигурация от триконтактни елементи на Хол 2, 3, 4 и 5 и иновативното свързване на захранващите контакти 16 - 17,11 - 12 и 14 - 15. Постигнато е драстично ограничение на негативните въздействия и сигнали в отделните изходни канали 19 и 20. Постигнатите резултати са висока канална магниточувствителност, повишена измервателна точност, отстранено междуканално влияние и висока резолюция.
Широк обхват на приложимост, новият сензор има в комбинация с магнитномодулаторни системи, съдържащи два и повече постоянни магнити, включително ориентирани един спрямо друг с едноименните си полюси, например за измерване на едноосен натиск при пресите и др.
Двуосният магниточувствителен сензор съдържащ елементи на Хол може да се реализира с различни модификации на интегралната силициева технология - CMOS, BiCMOS, SOS, а при необходимост може да се използват микромашининг силициеви процеси. Новият 2-D микросензор функционира и в областта на криогенните температури, което повишава чувствителността и допълнително минимизира 1/f шума на двата канала, особено за целите на слабополевата магнитометрия, навигацията и контратероризма.

Claims (1)

  1. Двуосен магниточувствителен сензор съдържащ елементи на Хол, обхващащ полупроводникова подложка, омични контакти, образуващи елементи на Хол и разположени: във форма на равностранен кръст, токоизточник като измерваното външно магнитно поле е в равнината на подложката и е с произволна ориентация, характеризиращ се с това, че полупроводниковата подложка (1) е с p-тип примесна проводимост, върху едната й страна са формирани четири идентични правоъгълни структури от същия полупроводник с n-тип примесна проводимост, разположени във формата на равностранния кръст - по часовниковата стрелка първа (2), втора (3), трета (4) и четвърта (5), образуващи елементите на Хол, всеки от които съдържа по три омични контакти - отвън навътре на n-структурите (2), (3), (4) и (5) последователно първи (6), (7), (8) и (9), втори (10), (11), (12) и (13), и трети (14), (15), (16) и (17), вторите контакти (10) и (13) на първата (2) и четвъртата (5) структура са свързани с токоизточника (18), като третите контакти (16) и (17) на третата (4) и четвъртата (5) структура са съединени, вторите контакти (11) и (12) на втората (3) и третата (4) структура също са свързани, както и третите контакти (14) и (15) на първата (2) и втората (3) структура са съединени, а първите контакти (7) и (9) на втората (3) и четвъртата (5) структура, и съответно първите контакти (6) и (8) на първата (2) и третата (4) са диференциалните изходи (19) и (20) за двете ортогонални равнинни компоненти на магнитното поле (21)
BG113292A 2020-12-18 2020-12-18 Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол BG67551B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113292A BG67551B1 (bg) 2020-12-18 2020-12-18 Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113292A BG67551B1 (bg) 2020-12-18 2020-12-18 Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG113292A BG113292A (bg) 2022-06-30
BG67551B1 true BG67551B1 (bg) 2023-07-17

Family

ID=85239224

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113292A BG67551B1 (bg) 2020-12-18 2020-12-18 Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67551B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG113292A (bg) 2022-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG67551B1 (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG112694A (bg) Двуосен интегрален сензор за магнитно поле
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG67383B1 (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG67509B1 (bg) Магниточувствително устройство
BG67386B1 (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG112676A (bg) Сензор за магнитно поле
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG67643B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор на хол
BG67039B1 (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
BG113625A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG66985B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG112687A (bg) Магниточувствителен елемент
BG67249B1 (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67298B1 (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG113275A (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент
BG112991A (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG67550B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор
BG112935A (bg) Микросензор за хол с равнинна чувствителност
BG112485A (bg) Микросензор на хол
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол