BG112808A - Микросензор на хол с равнинна чувствителност - Google Patents

Микросензор на хол с равнинна чувствителност Download PDF

Info

Publication number
BG112808A
BG112808A BG112808A BG11280818A BG112808A BG 112808 A BG112808 A BG 112808A BG 112808 A BG112808 A BG 112808A BG 11280818 A BG11280818 A BG 11280818A BG 112808 A BG112808 A BG 112808A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contact
contacts
wafer
microsensor
parallel
Prior art date
Application number
BG112808A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67247B1 (bg
Inventor
Сия ЛОЗАНОВА
Вълчева Лозанова Сия
Original Assignee
Институт По Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Роботика - Бан filed Critical Институт По Роботика - Бан
Priority to BG112808A priority Critical patent/BG67247B1/bg
Publication of BG112808A publication Critical patent/BG112808A/bg
Publication of BG67247B1 publication Critical patent/BG67247B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Микросензорът на Хол с равнинна чувствителност, съдържа правоъгълна полупроводникова подложка (1) с n-тип примесена проводимост, върху едната й страна са формирани последователно и на равни разстояния три правоъгълни омични контакти - първи (4), втори (5) и трети (6), като първият (4) и третият (6) са крайни, а вторият (5) - централен, всичките успоредни на дългите си страни. Измерваното магнитно поле (13) е успоредно на равнината на подложката (1) и на дългите страни на контакти (4), (5) и (6). Единият извод на токоизточник (11) е свързан с централния контакт (5) на подложката (1). Има още други две еднакви помежду си полупроводникови подложки (1) и (3), върху една от страните на които и на едно и също разстояние има по два омични контакта - последователно от ляво на дясно първи (7) и (9), и съответно втори (8) и (10). Контакти (4), (5), (6), (7), (8), (9) и (10) на подложките (1), (2) и (3) са успоредни на дългите си страни. Контакт (7) от подложка (1) и контакт (9) от подложка (3) са свързани с другия извод на токоизточника (11). Контакт (8) на подложка (1) и контакт (4) на подложка (2), както контакт (6) на подложка (2) и контакт (9) на подложка (3) са съответно свързани помежду си като връзките между контакти (8) и (4), и респективно (6) и (9) образуват диференциалния изход (12) на микросензора на Хол.

Description

МИКРОСЕНЗОР НА ХОЛ С РАВНИННА ЧУВСТВИТЕЛНОСТ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до микросензор на Хол с равнинна чувствителност, приложимо в областта на роботиката и мехатрониката; безконтактната автоматика; измерването на ъглови и линейни премествания; слабополевата магнитометрия; мултироторните безпилотни апарати; навигацията; 3D роботизираната и минималноинвазивната хирургия, включително телемедицината; електромобилостроенето; енергетиката; позиционирането на обекти в равнината и пространството; интелигентните системи за квантова комуникация; военното дело; контратероризма и сигурността, и др.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е микросензор на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ полупроводникова подложка с и-тип примесна проводимост, върху едната страна на която са формирани на равни разстояния един от друг три правоъгълни омични контакти - един централен и два крайни. Крайните контакти са симетрични спрямо дългите страни на централния. С по един товарен резистор крайните контакти са свързани с единия извод на токоизточник, другият извод на който е съединен с централния контакт. Диференциалният изход на микросензора на Хол са крайните контакти като измерваното магнитно поле е успоредно на равнината на подложката и на дългите страни на контактите, [1-8].
Недостатък на този микросензор на Хол с равнинна чувствителност е усложнената му реализация чрез интегралните силициеви технологии, използвани в микроелектрониката, изискваща различни по своята същност физикохимични процеси за формирането на контактите върху подложката от една страна, и при осъществяването на двата товарни резистори от друга.
Недостатък на микросензора е също понижената метрологична точност в резултат на значителен температурен дрейф на изходното напрежение поради различните температурни коефициенти на подложката и товарните резистори.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде микросензор на Хол с равнинна чувствителност, който да е с опростена технологична реализация и с висока метрологична точност.
Тази задача се решава с микросензор на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ три полупроводникови подложки с и-тип примесна проводимост и правоъгълна форма — последователно първа, втора и трета, разположени успоредно помежду си. Върху едната страна на втората подложка са формирани на равни разстояния три правоъгълни омични контакти — първи, втори и трети като първият и третият са крайни, а вторият е централен. Също така върху едната страна на първата и третата подложка, които са еднакви има на едно и също разстояние по два омични контакти - последователно от ляво на дясно първи и втори. Контактите на всички подложките са успоредни на дългите си страни. Първият контакт от първата подложка и вторият контакт от третата са свързани с единия извод на токоизточник, другият извод на който е съединен с централния контакт на втората подложка. Вторият контакт на първата подложка и първият контакт на втората, както третият контакт на втората подложка и първият контакт на третата са съответно свързани помежду си. Връзките между тези контакти образуват диференциалния изход на микросензора на Хол като измерваното магнитно поле е успоредно на равнините на подложките и на дългите страни на контактите.
Предимство на изобретението е пълната технологична съвместимост чрез еднотипни физикохимични процеси на силициевите технологии, използвани в микроелектрониката за реализация изцяло на контактите върху подложките и резисторите на микросензора на Хол.
Предимство е също повишената измервателна точност в резултат на минималния температурен дрейф на изхода поради еднаквите температурни коефициенти на всичките и-тип полупроводникови подложки.
Предимство е и редуцираното или компенсираното (нулираното) паразитно изходно напрежение (офсет) на микросензора в отсъствие на магнитно поле поради оригиналното свързване на крайните контакти на трите подложки като при това специфично шунтиране протичат компенсиращи токове между трите структури, изравняващи електрическите потенциали в тях в отсъствие на магнитно поле, включително и в зоните на двата изходни контакти.
Предимство е още непроменената преобразувателна ефективност (чувствителност) на новото решение и на микросензора е двата товарни резистори в резултат на генериране в магнитно поле на допълнителни потенциали на Хол с един и същ знак върху съответните контакти на първата и третата подложка, свързани с крайните контакти на втората подложка, формиращи изхода.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената Фигура 1.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Микросензорът на Хол с равнинна чувствителност съдържа три полупроводникови подложки с н-тип примесна проводимост и правоъгълна форма - последователно първа 1, втора 2 и трета 3, разположени успоредно помежду си. Върху едната страна на втората подложка 2 са формирани на равни разстояния три правоъгълни омични контакти - първи 4, втори 5 и трети 6 като първият 4 и третият 6 са крайни, а вторият 5 е централен. Също така върху едната страна на първата 1 и на третата 3 подложка, които са еднакви има на едно и също разстояние по два омични контакти - последователно от ляво на дясно първи 7 и 9, и съответно втори 8 и 10. Контакти 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 на подложки 1, 2 и 3 са успоредни на дългите си страни. Първият контакт 7 от първата подложка 1 и вторият контакт 9 от третата 3 са свързани с единия извод на токоизточник 11, другият извод на който е съединен е централния контакт 5 на втората подложка 2. Вторият контакт 8 на първата подложка 1 и първият контакт 4 на втората 2, както третият контакт 6 на втората подложка 2 и първият контакт 9 на третата 3 са съответно свързани помежду си. Връзките между тези контакти 8 и 4, респективно 6 и 9 образуват диференциалния изход 12 на микросензора на Хол като измерваното магнитно поле 13 е успоредно на равнините на подложките и на дългите страни на контактите 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10.
Действието на микросензора на Хол с равнинна чувствителност, съгласно изобретението, се основава на генерирането на ефект на Хол чрез успоредно на полупроводниковите равнини магнитно поле (противно на общоприетото вертикално активизиране на явлението на Хол) — закономерност, открита и използвана за първи път от Ч. Руменин и П. Костов [1,2,4-6], и доразвита от С. Лозанова [8], е следното. Предвид планарността на омичните контакти 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10, Фигура 1, при включване на токоизточника Es 11 и отсъствие на магнитно поле В = 0, те представляват еквипотенциални равнини. Токовите траектории през тези контактни повърхности първоначално са насочени вертикално надолу в обема на подложките 1, 2 и 3, след това стават успоредни на горните им страни, и накрая отново са перпендикулярни към страните на подложките 1, 2 и 3. Следователно токовите линии са криволинейни. Съгласно иновативното свързване на двойките контакти 4 — 8,6 — 9и7 - 10, посоките на равните по стойност захранващи токове през тях са противоположно насочени. В резултат на евентуална геометрична асиметрия, технологични несъвършенства, вътрешни механични напрежения, температурни флуктуации и т.н., на изхода Ει2 Ξ Е8;9 12 на конфигурацията от Фигура 1 може да възникне офсет En(B = 0) # 0. Фактически съществуването на такова паразитно изходно напрежение означава, че в идентичните структури 1, 2 и 3 е възникнала електрическа асиметрия. В предложеното решение, Фигура 1, преодоляването на този сериозен сензорен недостатък се постига с директното свързване на контакти 4 — 8, 6 - 9 и 7 — 10 на подложки 1, 2 3. При такова нестандартно окъсяване протичат компенсиращи (изравняващи) токове между самите подложки 1, 2 и 3, уеднаквяващи електрическите условия (потенциали) в тях. Ето защо в зоните на двата изходни контакти 8-4и9-6в отсъствие на магнитно поле В 13, В = 0, офсетът е драстично редуциран или компенсиран (нулиран), Ei2(B = 0) = Е89(В = 0) ~ 0. Този подход в сравнение със сложната динамична компенсация на офсета или т.н. токов спининг [7], е съществено опростен и е иманентен на самото техническо решение като крайните резултати и в двата случая са твърде близки.
Прилагане на измерваното магнитно поле В 13 успоредно на подложките 1, 2 и 3 и на дългите страни на контакти 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 hlu mil води до странично (латерално) отклонение на нелинейните токови линии по цялата им дължина. Това е в резултат на действието на силите на Лоренц FL(i, FLi = 7 Kir х В, където q е елементарният товар на електрона, а Vdr е векторът на средната дрейфова скорост на електроните в обемите на подложки 1, 2 и 3. (На Фигура 1 магнитният вектор В 13 е перпендикулярен на напречните сечения на структури 1, 2 и 3). В резултат на Лоренцовото отклонение от силите Fy, в зависимост от посоките на захранващите токове в подложки 1, 2 и 3, и на магнитното поле В 13, нелинейните траектории “се свиват” и/или съответно “разширяват”. По тази причина върху планарните контакти 4-8, 6-9 се генерират едновременно Холови потенциали, еднакви по стойност и с противоположен знак: и - Унб(^)> и УнвФ) и - Удоф)· Фактически измерваното магнитно поле В 13 нарушава цялостната електрическа симетрия на токовите траектории спрямо централния контакт 5 в подложка 2. Същевременно върху диференциалния изход 12 на микросензора възниква напрежение на Хол, Vi2(F). То се генерира от противоположно протичащите захранващи токове Λ.4 и - /5,6 във втората 2 подложка, водещи до повишаване и съответно понижаване на потенциалите на контакти 4 и 6 от действащите в противоположни посоки сили на Лоренц Рщ. Също така остава непроменена преобразувателната ефективност (чувствителност) на новото решение в сравнение с микросензора с двата товарни резистори. Причината е, че в магнитно поле В 13 се генерират допълнителни потенциали на Хол УН8 и - VH9 с един и същ знак спрямо тези върху контакти 4 и 6, което стабилизира стойността на изходния сигнал Vn^)· Напрежението ΡηζΒ) е линейна и нечетна функция от силата и посоката на общия захранващ ток /5 и полярността на магнитното поле В 13. Следва да се отбележи и ролята на повърхностния магнитноуправляемия ток в трите структури 1, 2 и 3, допълнително повишаващ изходното напрежение W), [9].
В новото решение за първи път се използват магниторезисторни структури - подложки 1 и 2 с двойки контакти 7-8 и 9-10, Фигура 1. Те заместват товарните резистори от известното решение. Ето защо както базовият магниточувствителен елемент - подложка 2 с контакти 4-5-6, така и структури 1 и 3 с контакти 7, 8, 9 и 10 се реализират в единен технологичен цикъл и с едни и същи физикохимични процеси, което съществено опростява реализацията на микросензора на Хол. Освен това в поле В 13 съпротивленията на двата резистора Ri и R3, формирани с подложки 1 и 3 само нарастват с една и съща стойност, MR ~ В2. В резултат тази промяна, която при ниски стойности на индукцията В 13 в силиция е около 1 - 2 %, не влияе на изходното напрежение Vi2(F), тъй като изходът 12 е диференциален. Едновременното допълнително нарастване на магнитосъпротивленията AR7 S(B) и ДВ9ю(В) с една и съща стойност е синфазна компонента в изхода 12.
i ill it lllihl
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение е, че посредством оригиналната конструкция, съдържаща вместо товарни резистори магниторезистори и иновативното свързване на подложките 1, 2 и 3 се постига пълната технологична съвместимост, повишената измервателна точност в резултат на минимален температурен дрейф, редуциран или компенсиран паразитен офсет и непроменена чувствителност.
Технологичното изпълнение на микросензора на Хол с равнинна чувствителност се осъществява на основата на силициеви CMOS или BiCMOS интегрални процеси. В този случай се формират п-тип „джобове” в p-Si пластини. Планарните омични контакти 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 се формират с йонна имплантация и са силно легирани п+- области в n-Si „джобове”. Чрез изменение на разстоянието между двойките контакти 7-8 и 9-10 на подложки 1 и 3 се постига необходимата стойност на “товарните” резистори в новото решение. Силициевите планарни технологии позволяват едновременното формиране на общ чип и на обработващата електронна схемотехника на изходното напрежение в зависимост от конкретното приложение. Конфигурацията е работоспособна и в областта на криогенните температури, например, температурата на кипене на течния азот Т= 77 К, което разширява сферата на приложение, особена при слабополевата магнитометрия и контратероризма.
ПРИЛОЖЕНИЕ: една фигура
ЛИТЕРАТУРА
[1] Ч.С. Руменин, П.Т. Костов, Планарен датчик на Хол, Авт. свид. BG№ 37208/26.12.1983.
[2] С. Roumenin, Bipolar magnetotransistor sensors - An invited review, Sensors and Actuators, A 24 (1990) 83-105.
[3] A.M.J. Huiser, H.P. Baltes, Numerical modeling of vertical Hall-effect devices, IEEE Electron Device Letters, 5(9) (1984) pp. 482-484.
I ill Hi i I hi
[4] C. Roumenin, Parallel-field Hall microsensors - An overview, Sensors and Actuators, A 30 (1992) 77-87.
[5] Ch. Roumenin, Solid State Magnetic Sensors, Elsevier, Amsterdam, 1994, p. 450; ISBN: 0 444 89401.
[6] Ch. Roumenin, “Microsensors for magnetic field”, Chapter 9, in „MEMS - a practical guide to design, analysis and applications”, ed. by J. Korvink and O. Paul, William Andrew Publ., USA, 2006, pp. 453-523; ISBN: 0-8155-1497-2.
[7] Sander, Ch., Vecchi, M., Cornils, M„ Paul, O. From Three-contact vertical Hall elements to symmetrized vertical Hall sensors with low offset, Sens. Actuators, A 240 (2016), 92-102.
[8] S.V. Lozanova, C.S. Roumenin, Paralell-field silicon Hall effect microsensors with minimal design complexity, IEEE Sensors Journal, 9(7) (2009) 761-766.
[9] C. Roumenin, S. Lozanova, S. Noykov, Experimental evidence of magnetically controlled surface current in Hall devices, Sens. Actuators, A 175 (2012) 47-52.

Claims (1)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    Микросензор на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ правоъгълна полупроводникова подложка с и-тип примесна проводимост, върху едната й страна са формирани последователно и на равни разстояния три правоъгълни омични контакти - първи, втори и трети като първият и третият са крайни, а вторият - централен, всичките успоредни на дългите си страни, измерваното магнитно поле е успоредно на равнината на подложката и на дългите страни на контактите, има още токоизточник, единият извод на който е свързан с централния контакт на подложката, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че има още други две еднакви помежду си полупроводникови подложки (1) и (3), върху една от страните на които и на едно и също разстояние има по два омични контакта - последователно от ляво на дясно първи (7) и (9), и съответно втори (8) и (10), контактите (4), (5), (6), (7), (8), (9) и (10) на подложки (1), (2) и (3) са успоредни на дългите си страни, първият контакт (7) от подложка (1) и вторият контакт (9) от подложка (3) са свързани с другия извод на токоизточника (11), вторият контакт (8) на подложка (1) и първият контакт (4) на подложка (2), както третият контакт (6) на подложка (2) и първият контакт (9) на подложка (3) са съответно свързани помежду си, връзките между контакти (8) и (4), и респективно (6) и (9) образуват диференциалния изход (12) на микросензора на Хол.
BG112808A 2018-09-27 2018-09-27 Микросензор на хол с равнинна чувствителност BG67247B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112808A BG67247B1 (bg) 2018-09-27 2018-09-27 Микросензор на хол с равнинна чувствителност

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112808A BG67247B1 (bg) 2018-09-27 2018-09-27 Микросензор на хол с равнинна чувствителност

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112808A true BG112808A (bg) 2020-04-15
BG67247B1 BG67247B1 (bg) 2021-02-15

Family

ID=74855738

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112808A BG67247B1 (bg) 2018-09-27 2018-09-27 Микросензор на хол с равнинна чувствителност

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67247B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG67247B1 (bg) 2021-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG112771A (bg) Конфигурация на хол с равнинна магниточувствителност
BG113056A (bg) Интегрален сензор на хол
BG113258A (bg) Магниточувствителен микросензор
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG112935A (bg) Микросензор за хол с равнинна чувствителност
BG112991A (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG67386B1 (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG112878A (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG113625A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG67248B1 (bg) Полупроводникова конфигурация с равнинна магниточувствителност
BG112918A (bg) Сензор на хол
BG112091A (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG112007A (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент на хол
BG67509B1 (bg) Магниточувствително устройство
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG66830B1 (bg) Равнинно-магниточувствително сензорно устройство
BG113676A (bg) Микросензор на хол
BG113272A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор
BG112827A (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG112687A (bg) Магниточувствителен елемент
BG112442A (bg) Микросензор на хол
BG66839B1 (bg) Интегрален равнинно-магниточувствителен сензор на хол
BG112676A (bg) Сензор за магнитно поле
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле