BG112442A - Микросензор на хол - Google Patents

Микросензор на хол Download PDF

Info

Publication number
BG112442A
BG112442A BG112442A BG11244217A BG112442A BG 112442 A BG112442 A BG 112442A BG 112442 A BG112442 A BG 112442A BG 11244217 A BG11244217 A BG 11244217A BG 112442 A BG112442 A BG 112442A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contacts
microsensor
contact
hall
pads
Prior art date
Application number
BG112442A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67073B1 (bg
Inventor
Вълчева Лозанова Сия
Станоев Руменин Чавдар
Original Assignee
Inst Po Sistemno Inzhenerstvo I Robotika Ban
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Po Sistemno Inzhenerstvo I Robotika Ban filed Critical Inst Po Sistemno Inzhenerstvo I Robotika Ban
Priority to BG112442A priority Critical patent/BG67073B1/bg
Publication of BG112442A publication Critical patent/BG112442A/bg
Publication of BG67073B1 publication Critical patent/BG67073B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Микросензорът на Хол съдържа две еднакви паралелепипедни полупроводникови подложки с n-тип проводимост - първа (1) и втора (2), и токоизточник (3). Върху едната страна на подложките (1 и 2) последователно и на равни разстояния са формирани отляво надясно по три правоъгълни омични контакти - първи (4 и 5), втори (6 и 7), и трети (8 и 9), разположени успоредно на дългите си страни. Вторите контакти (6 и 7) са централни, а от двете им дълги страни са разположени симетрично първите (4 и 5) и третите (8 и 9) контакти. Първият (4) и третият (8) контакт от подложката (1) са свързани накръст съответно с третия (9) и с първия (5) контакт от подложката (2). Двата централни контакта (6 и 7) са съединени с двата извода на токоизточника (3). Диференциалният изход (10) на микросензора са първият (5) и третият (9) контакт на втората подложка (2), като измерваното магнитно поле (11) е успоредно както на равнините на подложките (1 и 2), така и на дългите страни на контактите (4, 5, 6, 7, 8 и 9).

Description

МИКРОСЕНЗОР НА ХОЛ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до микросензор на Хол, приложимо в областта на роботиката, сензориката, мехатрониката, системите с изкуствен интелект, роботизираната и 3D хирургия, микро- и нанотехнологиите, безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания, контролно-измервателната техника и слабополевата магнитометрия, навигацията, електромобилите и хибридните транспортни средства, биомедицината, енергетиката, военното дело, сигурността и контратероризма.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е микросензор на Хол (с равнинна магниточувствителност), съдържащ паралелепипедна полупроводникова подложка с п-тип проводимост, върху едната страна на която последователно и на разстояния един от друг са формирани три правоъгълни омични контакти първи, втори и трети, и токоизточник. Вторият контакт е централен като първият и третият са симетрични спрямо него. Първият и третият контакт през еднакви по стойност товарни резистори са свързани с единия извод на токоизточника, а другият - с централния контакт. Диференциалният изход на микросензора са първият и третият контакт като измерваното магнитно поле е успоредно както на равнината на подложката, така и на дългите страни на контактите, [1 - 6].
Недостатък на този микросензор на Хол е усложнената микроелектронна реализация, изискваща различни по своята технологична същност операции, от една страна - за трите контакта върху полупроводниковата (силициевата) подложка, а от друга - за двата товарни резистора.
Недостатък е също наличието на паразитно изходно напрежение в отсъствие на магнитно поле (офсет) в резултат от електрическа асиметрия, породена от геометрична в разположението на първия и третия контакт спрямо централния, неминуеми технологични несъвършенства при формирането на еднаквите товарни резистори и водещи до различия в техните стойности, нееднородни механични напрежения - най-често от корпусирането на чипа и метализацията на шините към площадките за бондиране, и др.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде микросензор на Хол с опростена и унифицирана технологична реализация и компенсиран (нулиран) офсет.
Тази задача се решава с микросензор на Хол, съдържащ две еднакви паралелепипедни полупроводникови подложки с /z-тип проводимост първа и втора, и токоизточник. Върху едната страна на подложките последователно и на равни разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по три правоъгълни омични контакти - първи, втори и трети, разположени успоредно на дългите си страни. Вторите контакти са централни, а от двете им дълги страни са разположени симетрично спрямо тях първите и третите контакти. Първият и третият контакт от първата подложка са свързани накръст съответно с третия и с първия контакт от втората подложка. Двата централни контакта са съединени с двата извода на токоизточника. Диференциалният изход на микросензора са първият и третият контакт на втората подложка като измерваното магнитно поле е успоредно както на равнините на подложките, така и на дългите страни на контактите.
Предимство на изобретението е опростената и унифицирана технологична реализация, изискваща едни и същи микроелектронни операции при формирпането на планарните контакти върху двете полупроводникови (силициеви) подложки като отпада необходимостта от специални процеси за формиране на товарни резистори.
Предимство е също компенсирането на паразитното изходно напрежение (офсетът) на микросензора на Хол чрез накръстното свързване на крайните контакти на двете подложки и възможността за прилагане на метода на токов спиннинг - бързото периодично комутиране на връзката между изводите на токоизточника и централните контакти.
Предимство е още минимизираното пълзене с времето на изходното напрежение без магнитно поле и на температурния му дрейф в резултат на еднотипните и еднакви елементи, формиращи микросензора на Хол, и отпадането на високоомните резистори.
Предимство е и повишената метрологична точност и резолюция от високото ниво сигнал/шум, поради минимизираното пълзене на изходното напрежение с времето и на температурния му дрейф.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява е едно негово примерно изпълнение, показано на приложената Фигура 1.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Микросензорът на Хол съдържа две еднакви паралелепипедни полупроводникови подложки е η-тип проводимост - първа 1 и втора 2, и токоизточник 3. Върху едната страна на подложките 1 и 2 последователно и на равни разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по три правоъгълни омични контакти - първи 4 и 5, втори 6 и 7, и трети 8 и 9, разположени успоредно на дългите си страни. Вторите контакти 6 и 7 са централни, а от двете им дълги страни са разположени симетрично спрямо тях първите 4 и 5, и третите 8 и 9 контакти. Първият 4 и третият 8 контакт от първата подложка 1 са свързани накръст съответно е третия 9 и с първия 5 контакт от втората подложка 2. Двата централни контакта 6 и 7 са съединени с двата извода на токоизточника 3. Диференциалният изход 10 на микросензора на Хол са първият 5 и третият 9 контакт на втората подложка 2 като измерваното магнитно поле 11 е успоредно както на равнините на подложките 1 и 2, така и на дългите страни на контактите 4, 5, 6, 7, 8 и 9.
Действието на микросензора на Хол, съгласно изобретението, е следното. По причина на планарността на захранващите омични контакти 6 и 7 в отсъствие на магнитно поле 11, В = 0, те представляват еквипотенциални равнини. Ето защо при включване на токоизточника 3, токовите траектории /б,4,8 и Л,5,6 първоначално са насочени вертикално надолу в обема на подложките 1 и 2, след което стават успоредни на горните им равнини. В областите под крайните контакти 4, 8, 5 и 9 токовите линии стават отново вертикални към горните равнини. Следователно токовете Z6>4>8 и 11,5,6 са криволинейни като всяка от тях се състои от две симетрични противоположни компоненти по отношение на централните контакти 6 и 7. Тъй като двете структури 1 и 2 са еднакви и симетрични като конфигурации, стойностите на захранващите токове също са равни, 16Аг& = Z7;5;6. Освен това, оригиналната схема на свързване на кръст на контакти 4 — 9, и съответно 5-8, Фигура 1, посоките на токове /5,4,8 и 17,5,б в двата елемента 1 и 2 са противоположно насочени, = |- Ζγ^,βΙ· Поради неминуема геометрична и технологична асиметрия, възниква и електрическа, т.е. на изхода 10 се появява в отсъствие на магнитно поле В 11 паразитно изходно напрежение (офсет). В нашия случай, съгласно изобретението, този недостатък се отстранява с накръстното свързване на крайните контакти 4 — 9 и 5 - 8, и противоположно насочените токове в двете структури. В резултагт евентуалните геометрични/електрически асиметрии се компенсират значително. Още по-пълно неутрализиране на офсета се постига с метода на токов спиннинг, приложим в новия микросензор на Хол - бързото периодично комутиране на връзката между изводите на токоизточника 3 и централните контакти 6 и 7, водещо до съответна промяна на посоките на двата тока в структурите 1 и 2. Реализацията на микросензора с унифицирана микроелектронна технология на двата еднотипни и еднакви елементи върху подложките 1 и 2 и отпадането на високоомните резистори дава възможност за постигане на минимално пълзене на изходното напрежение 10 (офсета) с времето, типично за полупроводниковите сензори на Хол, както и на температурния му дрейф. Поради минимизираното пълзене на изхода и на температурния дрейф се повишава метрологичната точност и резолюцията на изхода 10 от нарастналото ниво сигнал/шум.
При наличие на измервано магнитно поле 11, В -ф 0, успоредно на равнината на подложките 1 и 2, и на дългите страни на правоъгълните контакти 4, 5, 6, 7, 8 и 9, съответните сили на Лоренц Z\ = i/Vdr х В оказват въздействие върху противоположно насочените токови компоненти в подложки 1 и 2, където Vdr е средната дрейфова скорост на електроните, a q е електрическият им товар. Например, токовите линии Z6,4 и Z7;9 се удължават навътре в обема на подложки 1 е 2, като върху повърхността в зоните с контакти 4 и 9 се генерират от ефекта на Хол допълнителни положителни товари. По тази причина там потенциалите стават положителни. Същевременно токови компоненти /6>8 и /7,5 се „свиват” в посока към горната повърхност на подложки 1 и 2, увеличавайки отрицателния Холов потенциал върху контакти 8 и 5. Накръстното свързване на контакти 4 — 9 и 8 - 5 осъществява обединяване на контакти 4 - 9, и 8 - 5 с един и същ по стойност и знак потенциал. В резултат, на диференциалния изход 10 на микросензора в магнитно поле В 11 се генерира напрежение на Хол V8>9(B) Ξ Vhio(^)· Ключова особеност в действието на новия преобразувател е, че товарните резистори в известното решение тук са заменени е ефективните съпротивления на двете половинки спрямо централните контакти 6 и 7, на който и да е от двата елемента върху подложки 1 и 2. По този начин технологията за реализация на микросензора става еднотипна, т.е. унифицирана, което осъществява посочените по-горе важни предимства. Не се налага да се използват специфични технологични операции за дискретни резистори.
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение се заключава в оригиналната схема на накръстно включване на двата еднакви по конструкция, геометрия и конфигурация структури 1 и 2, както и електрическата им симетрия. Постигната е унификация на технологичната реализация на микросензора и се използват вътрешните съпротивления на двата еднакви елемента 1 и 2 на Хол с равнинна чувствителност.
Формирането на микросензора може да се осъществи с дискретни триконтактни сензори на Хол, свързани съгласно иновативната схема от Фигура 1. По-добри характеристики и перформанс на решението, обаче може да се постигне на основата на силициевите интегрални процеси CMOS или BiCMOS, използвайки като подложки 1 и 2 п-тип „джобове” върху /?-Si пластини. Омичните контакти 4, 5, 6, 7, 8 и 9 се осъществяват, например, с йонна имплантация и са силно легирани и+-области в n-Si „джобове”. В общия случай ефективните съпротивления на симетричните половинки в двете структури 1 и 2, в зависимост от използваната технология, е около 6-10 1<Ω. Тези стойности са напълно достатъчни, за да може измененията на токовите компоненти в магнитно поле В 11 да генерират високи стойности на напрежението на Хол на изхода 10.
Функционирането на микросензора на Хол е равнинна чувствителност се осъществява в тверде широк температурен диапазон, включително и при криогенни температури. Преобразувателната ефективност може да се повиши чрез концентратори от ферит или μ-метал, увеличаващи плътността на магнитните силови линии 11 В в преобразувателните зони на микросензора.
ПРИЛОЖЕНИЕ: една фигура
ЛИТЕРАТУРА
[1] Ч.С. Руменин, П.Т. Костов, Планарен датчик на Хол, Авт. свид. BG № 37208/26.12.1983.
[2] Ch. Roumenin, Solid State Magnetic Sensors, Elsevier, Amsterdam, 1994, p. 450; ISBN: 0 444 89401.
[3] Ch. Roumenin, “Microsensors for magnetic field”, Chapter 9, in „MEMS - a practical guide to design, analysis and applications”, ed. by J. Korvink and O. Paul, William Andrew Publ., USA, 2006, pp. 453-523; ISBN: 0-8155-1497-2.
[4] C. Sander, M.-C. Vecchi, M. Cornils, O. Paul, From three-contact vertical Hall elements to symmetrized vertical Hall sensors with low offset, Sensors and Actuators, A 240 (2016) pp. 92-102.
[5] S. Lozanova, C. Roumenin, Parallel-field silicon Hall effect microsensors with minimal design complexity, IEEE Sensors J., 9(7) (2009) pp. 761-766.
[6] T. Kaufmann, “On the offset and sensitivity of CMOS-based five-contact vertical Hall devices”, in “MEMS Technology and Engineering”, v. 21, Der Andere Verlag, 2013, p. 147.

Claims (1)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ < Микросензор на Хол, съдържащ еднакви паралелепипедни полупроводникови подложки с п-тип проводимост, разположени успоредно една спрямо друга и токоизточник, върху едната страна на всяка от подложките последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно правоъгълни омични контакти, върху една от подложките - първата те са три - първи, втори и трети като вторият контакт е централен, а първият и третият са симетрични спрямо него, измерваното магнитно поле е успоредно на равнините на подложките и на дългите страни на контактите, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че подложките са две, върху втората подложка (2) има също три контакта - първи (5), втори (7) и трети (9), вторият контакт (7) е централен, а първият (5) и третият (9) са симетрични спрямо него, двата извода на токоизточника (3) са съединени с централните контакти (6) и (7), първият (4) и третият (8) контакт от първата подложка (1) са свързани накръст съответно с третия (9) и с първия (5) контакт от втората подложка (2) като диференциалният изход (10) на микросензора на Хол са първият (5) и третият (9) контакт на втората подложка (2).
BG112442A 2017-01-19 2017-01-19 Микросензор на хол BG67073B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112442A BG67073B1 (bg) 2017-01-19 2017-01-19 Микросензор на хол

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112442A BG67073B1 (bg) 2017-01-19 2017-01-19 Микросензор на хол

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112442A true BG112442A (bg) 2018-07-31
BG67073B1 BG67073B1 (bg) 2020-05-15

Family

ID=71401426

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112442A BG67073B1 (bg) 2017-01-19 2017-01-19 Микросензор на хол

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67073B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG67073B1 (bg) 2020-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG112442A (bg) Микросензор на хол
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG113014A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67298B1 (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG112991A (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG112771A (bg) Конфигурация на хол с равнинна магниточувствителност
BG113272A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор
BG113625A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG112445A (bg) Магниточувствителен сензор
BG113488A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор на хол
BG113056A (bg) Интегрален сензор на хол
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG67383B1 (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG66711B1 (bg) Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност
BG67508B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент
BG112091A (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG113027A (bg) Елемент на хол
BG66830B1 (bg) Равнинно-магниточувствително сензорно устройство
BG112918A (bg) Сензор на хол
BG112007A (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент на хол
BG66848B1 (bg) Устройство на хол с равнинна чувствителност
BG67249B1 (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67134B1 (bg) Микросензор на хол
BG112676A (bg) Сензор за магнитно поле