BG67249B1 - Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност - Google Patents

Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност Download PDF

Info

Publication number
BG67249B1
BG67249B1 BG112827A BG11282718A BG67249B1 BG 67249 B1 BG67249 B1 BG 67249B1 BG 112827 A BG112827 A BG 112827A BG 11282718 A BG11282718 A BG 11282718A BG 67249 B1 BG67249 B1 BG 67249B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contact
contacts
plane
microsensor
central
Prior art date
Application number
BG112827A
Other languages
English (en)
Other versions
BG112827A (bg
Inventor
Сия ЛОЗАНОВА
Вълчева Лозанова Сия
Original Assignee
Институт По Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Роботика - Бан filed Critical Институт По Роботика - Бан
Priority to BG112827A priority Critical patent/BG67249B1/bg
Publication of BG112827A publication Critical patent/BG112827A/bg
Publication of BG67249B1 publication Critical patent/BG67249B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)
  • Hall/Mr Elements (AREA)

Abstract

Интегралният микросензор на Хол с равнинна чувствителност съдържа два токоизточника (1 и 2), и правоъгълна полупроводникова подложка (3) с n-тип примесна проводимост. Върху едната страна на подложката (3) последователно и на разстояния един от друг са формирани отляво надясно пет правоъгълни омични контакти - първи (4), втори (5), трети (6), четвърти (7) и пети (8), разположени успоредно на дългите си страни. Третият контакт (6) е централен, като първият контакт (4) и петият контакт (8), и съответно вторият контакт (5) и четвъртият контакт (7) са симетрични спрямо него. В равнината на подложката (3), извън първия (4) и петия (8) контакт има още по един външен омичен контакт с правоъгълна форма, съответно шести (9) и седми (10), също успоредни с дългите си страни на останалите пет контакта (4, 5, 6, 7 и 8), и симетрично разположени спрямо централния (6). Токоизточниците (1 и 2) са в режим генератори на ток, като по един от изводите им с една и съща полярност са свързани с първия (4) и с петия (8) контакт, а другите два извода са съединени с централния контакт (6). Вторият (5) и четвъртият (7) контакт са непосредствено свързани. Диференциалният изход (11) на микросензора на Хол са шестият (9) и седмият (10) контакт, като измерваното магнитно поле (12) е успоредно както на равнината на подложката (3), така и на дългите страни на контактите (4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10).

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до интегрален микросензор на Хол с равнинна чувствителност, приложимо в областта на роботиката, роботизираните и мехатронните системи с изкуствен интелект, сензориката, квантовата комуникация и управлението на риска, 3D роботизираната медицина и минимално инвазивната хирургия, безпилотните летателни апарати, автоматиката, слабополевата магнитометрия и контролно-измервателната технология, електромобилите и хибридните превозни средства, безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания в равнината и пространството, позиционирането на движещи се обекти, навигацията, енергетиката, контратероризма, военното дело и сигурността включително подводно, наземно и въздушно наблюдение и превенция.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е интегрален микросензор на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ токоизточник и правоъгълна полупроводникова подложка с п-тип примесна проводимост. Върху едната страна на подложката последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно пет правоъгълни омични контакти - първи, втори, трети, четвърти и пети, разположени успоредно на дългите си страни. Третият контакт е централен като първият и петият и съответно вторият и четвъртият са симетрични спрямо него. Първият и петият контакт през токоизточника са свързани с централния. Диференциалният изход на микросензора на Хол са вторият и четвъртият контакт като измерваното магнитно поле е успоредно както на равнината на подложката, така и на дългите страни на контактите, [1-6].
Недостатък на този интегрален микросензор на Хол с равнинна чувствителност е ниската магниточувствителност (преобразувателна ефективност), тъй като в такива полупроводникови микросензори на Хол с планарна топология на захранващите контакти, чувствителността се генерира основно от две (хоризонтални) от всичките четири компоненти, формирани от захранващия ток, което е ограничаващ фактор на сензорната преобразувателна ефективност.
Недостатък е също понижената метрологична точност при определяне на минимално регистрируемата магнитна индукция (резолюцията), поради редуцираното отношение сигнал/шум в резултат на: високо ниво на собствения вътрешен шум (фликер шума), създаден от протичащия по повърхността захранващ ток през зоните, където са разположени изходните (втория и четвъртия) контакти, ниска магниточувствителност и непредсказуемо хаотично изменение на дрейфа на офсета на изхода в отсъствие на магнитно поле с течение на времето от процесите на стареене и миграция на легиращите примеси по повърхността на подложката с контактите.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде интегрален микросензор на Хол с равнинна чувствителност, притежаващ висока преобразувателна ефективност (магниточувствителност) и висока точност при определяне на минималната магнитна индукция (резолюцията).
BG 67249 Bl
Тази задача се решава с интегрален микросензор на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ два токоизточника и правоъгълна полупроводникова подложка с п-тип примесна проводимост. Върху едната страна на подложката последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно пет правоъгълни омични контакти - първи, втори, трети, четвърти и пети, разположени успоредно на дългите си страни. Третият контакт е централен като първият и петият и съответно вторият и четвъртият са симетрични спрямо него. В равнината на подложката, извън първия и петия контакт има още по един външен омичен контакт с правоъгълна форма, съответно шести и седми, също успоредни с дългите си страни на останалите пет и симетрично разположени спрямо централния. Двата токоизточника са в режим генератори на ток като изводите им с една и съща полярност са свързани съответно с първия и с петия контакт, а другите два извода са съединени с централния контакт. Вторият и четвъртият контакт са непосредствено свързани помежду си. Диференциалният изход на микросензора на Хол са шестият и седмият контакт като измерваното магнитно поле е успоредно, както на равнината на подложката, така и на дългите страни на контактите.
Предимство на изобретението е високата магниточувствителност в резултат на използване на всички генерирани напрежения на Хол от компонентите на захранващите токове, като чрез свързването на втория и четвъртия контакт тези напрежения са сумирани.
Предимство е също увеличената точност при определяне на минималната магнитна индукция (резолюция), в резултат на едновременно високите нива на магниточувствителността (изходния сигнал) и отношението сигнал/шум, включително редуцирания собствен шум върху двата изходни контакта, през зоните на които не преминава захранващ ток.
Предимство е още минимизираният паразитен офсет на изхода в отсъствие на външно магнитно поле чрез непосредствената връзка на втория и четвъртия контакт, окъсяваща офсетпотенциалите в подложката от двете страни на централния контакт.
Пояснение на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената фигура 1, представляваща напречното му сечение.
Пример за изпълнение на изобретението
Интегралният микросензор на Хол с равнинна чувствителност съдържа два токоизточника 1 и 2 и правоъгълна полупроводникова подложка 3 с п-тип примесна проводимост. Върху едната страна на подложката 3 последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно пет правоъгълни омични контакти - първи 4, втори 5, трети 6, четвърти 7 и пети 8, разположени успоредно на дългите си страни. Третият контакт 6 е централен като първият 4 и петият 8, и съответно вторият 5 и четвъртият 7 са симетрични спрямо него. В равнината на подложката 3, извън първия 4 и петия 8 контакт има още по един външен омичен контакт с правоъгълна форма, съответно шести 9 и седми 10, също успоредни с дългите си страни на останалите пет 4, 5, 6, 7 и 8, и симетрично разположени спрямо централния 6. Двата токоизточника 1 и 2 са в режим генератори на ток, като по един от изводите им с една и съща полярност са свързани с първия 4 и с петия 8 контакт, а другите два извода са съединени с централния контакт 6. Вторият 5 и четвъртият 7 контакт са непосредствено свързани.
BG 67249 Bl
Диференциалният изход 11 на микросензора на Хол са шестият 9 и седмият 10 контакт като измерваното магнитно поле 12 е успоредно както на равнината на подложката 3, така и на дългите страни на контактите 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10.
Действието на интегралния микросензор на Хол с равнинна чувствителност, съгласно изобретението, е следното. При включване на контакти 4 и 8 към токоизточниците 1 и 2, функциониращи в режим генератори на ток (постоянен ток), в обема на подложката 3 протича захранващ ток 16 = 1б,4 + k.s, фигура 1. Траекториите на тези токови компоненти са криволинейни, [6]. Дълбочината на проникване на токовите линии при фиксирана концентрация на легиращите донорни примеси Nd в подложката 3 зависи от съотношението М между ширината /1 на захранващите контакти 4, 6 и 8, и ефективното разстояние /2 между тях, М = /1//2. При оптимизирано отношение М, максималната стойност на дълбочината на проникване при типична в микроелектрониката концентрация в подложка 3 на донорните примеси ND = Ю15 спг3 съставлява около 30 - 40 pm, [5, 6]. Планарните омични контакти 4, 6 и 8 представляват еквипотенциални равнини, към които в отсъствие на външно магнитно поле В 12, В = 0, токовете през тях 14,16 и 18 са винаги перпендикулярни спрямо горните страни на подложката 3, прониквайки дълбоко в обема й на около 30 - 40 pm. Токовите линии 14 6 и 18>6 в останалите части на подложка 3 са успоредни на горната повърхност. Ето защо траектории 146 и 18,6 на токоносителите са криволинейни. Ако в резултат на технологични несъвършенства, механични напрежения при корпусирането на чиповете, температурни градиенти и т. н. [5, 6], на изхода 11 на микросензора в отсъствие ва магнитно поле В 12 съществува офсет Vn(B = 0) А 0 (паразитно изходно напрежение, не носещо метрологична информация). Фактически това паразитно изходно напрежение Vn(B = 0) означава, че в симетричните части спрямо централния контакт 6 на подложката 3 съществува електрическа асиметрия. В предложеното решение, фигура 1, преодоляването на този сериозен сензорен недостатък се постига с директното свързване на контакти 5-7. При такова окъсяване протичат компенсиращи (изравняващи) токове между двете части на подложката 3, изравняващи електрическите условия (потенциали) в тях. Ето защо в зоните на двата изходни контакти 9 и 10 в отсъствие на магнитно поле В 12, В = 0, офсетът е драстично редуциран или компенсиран (нулиран), Vn(B = 0) = V9,io(B -0) = 0. Този подход в сравнение със сложната динамична компенсация на офсета или т. н. токов спининг [5, 6], е опростен и е иманентен на самото техническо решение, като крайните резултати и в двата случая са близки.
Прилагане на измерваното магнитно поле В 12 успоредно на подложка 3 и на дългите страни на контакти 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 води до странично (латерално) отклонение на нелинейните токови линии на захранващите компоненти по цялата им дължина. Това е в резултат на действието на силите на Лоренц FL.„ Fl, = qV<jr х В, където q е елементарният товар на електрона, a Vdr е векторът на средната дрейфова скорост на носителите в обема на подложката 3. (На фигура 1 магнитният вектор В 12 е перпендикулярен на напречното сечение на структурата 3). В резултат на Лоренцовото отклонение от силите Fl,„ в зависимост от посоките на захранващите токови компоненти в подложка 3 и на магнитното поле В 12, нелинейните траектории “се свиват и/или съответно “разширяват”. По тази причина върху планарните контакти 9 - 5 и съответно 7 - 10 се генерират едновременно Ходови потенциали, еднакви по стойност и с противоположен знак, например: Vh9(B) и -Vhs(B), и съответно
BG 67249 Bl
Vh?(B) и -Vhio(B). Фактически измерваното магнитно поле В 12 нарушава цялостната електрическа симетрия на токовите траектории спрямо централния контакт 6 в подложка 3. Същевременно върху диференциалния изход 11 на микросензора на Хол с равнинна чувствителност възниква напрежение на Хол, Vii(B). То се генерира от противоположно протичащите захранващи токове 16,4 и - 1б,в и действащите в противоположни посоки сили на Лоренц Fl,,.
Ключова особеност на новото решение е непосредственото електрическо свързване на контакти 5 и 7. По този начин се осъществява сумиране на двете напрежения на Хол, генерирани от токовите компоненти наляво и надясно спрямо централния контакт 6. Следва експлицитно да се подчертае режимът на функциониране генератор на ток на токоизточниците 1 и 2. Чрез този режим на работа се реализират две независими напрежения на Хол V9,s(B) и V7>io(B), генерирани от токовете 164 и - 1б,8- Освен това тези токови компоненти следва да са равни по стойност U.4 = 1б,8, за да се постигнат еднакви по абсолютна стойност напрежения на Хол. Също така поляритетът на изводите на токоизточниците 1 и 2, свързани с контакти 4 и 8 следва да е един и същ с цел посоките на двете основни компоненти 16,4 и - 16,8 да са противоположни спрямо контакт 6. Следователно чрез генераторите на ток 1 и 2 се осъществяват два независими елементи на Хол с обща сензорна зона. Непосредствената връзка 5-7 изпълнява сумиране на две напрежения на Хол, което двойно усилва изходното напрежение Vn(B) на микросензора. Сигналът Vn(B) е линейна и нечетна функция от силата и посоката на общия захранващ ток 16 и полярността на магнитното поле В12. В резултат от симетрията на микросензора спрямо централния електрод 6, фигура 1, възможно е и еквивалентно решение - изходът да са контакти 5 и 7, а външните 9 и 10 да са електрически свързани. Следва да се отбележи и ролята на повърхностния магнитноуправляем ток в структурата 3, допълнително повишаващ изходното напрежение Vn(B), [7].
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение се заключава в оригиналната конструкция, нестандартното свързване на контактите 5 - 7 и двата генератори на ток 1 и 2. Постигната е повишена магниточувствителност и подобрена точност (резолюция) за детектиране на минималната магнитна индукция Bmln чрез повишеното отношение сигнал/шум.
Генераторите на ток 1 и 2 на фигура 1, освен схемотехнически, могат да се реализират еквивалентно само чрез два товарни резистори Ri и R2, включени в контакти 4 и 8, другите изводи на които са свързани с генератор на напрежение, съединен с централния контакт 6. Съпротивленията на резистори Ri и R2 следва да са на порядък по-големи от вътрешното съпротивление R;nt на сензора, Ri, R2» Rim·
Микросензорът на Хол може да се реализира с CMOS или BiCMOS интегрални технологии. Преобразувателната зона 3 е дълбок п-тип силициев джоб. Чрез формиране на ограничитен р-тип ринг около контакти 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 се постига по-дълбоко проникване на токовете в обема на подложката 3, респективно по-ефективно е въздействието на силите на Лоренц FL,i върху траекториите на електроните. Функционирането на интагралния микросензор на Хол е в широк температурен интервал, включително в криогенна среда, например, температурата на кипене на течния азот Т = 77 К. За още по-висока чувствителност за целите на слабополевата магнитометрия, контратероризма и навигацията, подложката 3 може да се разположи между два еднакви концентратори на магнитното поле В 12 от ферит или μ-метал.

Claims (1)

1. Интегрален микросензор на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ токоизточник и правоъгълна полупроводникова подложка с п-тип примесна проводимост, върху едната страна на която последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно пет правоъгълни омични контакти - първи, втори, трети, четвърти и пети, разположени успоредно на дългите си страни, третият контакт е централен като първият и петият, и съответно вторият и четвъртият са симетрични спрямо него, а измерваното магнитно поле е успоредно, както на равнината на подложката, така и на дългите страни на контактите, Характеризиращ се с това, че има втори токоизточник (2), двата токоизточника (1) и (2) са в режим генератори на ток като по един от изводите им с една и съща полярност са свързани с първия (4) и с петия (8) контакт, а другите два извода са съединени с централния контакт (6), в равнината на подложката (3), извън първия (4) и петия (8) контакт има още по един външен омичен контакт с правоъгълна форма, съответно шести (9) и седми (10), контакт също успоредни е дългите си страни на останалите пет контакта (4), (5), (6), (7) и (8), и симетрично разположени спрямо централния контакт (6), като вторият (5) и четвъртият (7) контакт са непосредствено свързани, а диференциалният изход (11) на микросензора на Хол са шестият (9) и седмият (10) контакт.
BG112827A 2018-11-01 2018-11-01 Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност BG67249B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112827A BG67249B1 (bg) 2018-11-01 2018-11-01 Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112827A BG67249B1 (bg) 2018-11-01 2018-11-01 Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112827A BG112827A (bg) 2020-05-29
BG67249B1 true BG67249B1 (bg) 2021-02-15

Family

ID=74855927

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112827A BG67249B1 (bg) 2018-11-01 2018-11-01 Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67249B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG112827A (bg) 2020-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG67249B1 (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67386B1 (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG113156A (bg) Елемент на хол с равнинна чувствителност
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG67414B1 (bg) Елемент на хол
BG112991A (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG66985B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG113272A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор
BG67551B1 (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG67039B1 (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG67384B1 (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67383B1 (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67508B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67298B1 (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG66885B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент на хол
BG112436A (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG67188B1 (bg) Магниточувствителен елемент
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG112090A (bg) Микросензор на хол
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
BG66711B1 (bg) Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност