BG113156A - Елемент на хол с равнинна чувствителност - Google Patents

Елемент на хол с равнинна чувствителност Download PDF

Info

Publication number
BG113156A
BG113156A BG113156A BG11315620A BG113156A BG 113156 A BG113156 A BG 113156A BG 113156 A BG113156 A BG 113156A BG 11315620 A BG11315620 A BG 11315620A BG 113156 A BG113156 A BG 113156A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contact
contacts
wafer
pad
distances
Prior art date
Application number
BG113156A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67450B1 (bg
Inventor
Сия ЛОЗАНОВА
Вълчева Лозанова Сия
Original Assignee
Институт По Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Роботика - Бан filed Critical Институт По Роботика - Бан
Priority to BG113156A priority Critical patent/BG67450B1/bg
Publication of BG113156A publication Critical patent/BG113156A/bg
Publication of BG67450B1 publication Critical patent/BG67450B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Елементът на Хол с равнинна чувствителност съдържа токоизточник (1) и правоъгълна полупроводникова подложка (2) с n-тип примесна проводимост, разделена през средата на две равни половини с тясна и дълбока p-тип зона (3), успоредна на дългите страни на подложката (2). Върху всяка от тези половини напречно са формирани на разстояния по три еднакви омични контакти с правоъгълна форма, успоредни на късите страни на подложката (2) - отляво надясно първи (4 и 5), втори (6 и 7) и трети (8 и 9). Първият (5) и вторият (7) контакт, и вторият (6) и третият (8) контакт са захранващи като съответно разстоянията между тях са равни. Първият контакт (4) от едната половина на подложката (2) и вторият контакт (6) на същата половина са силно доближени, контактът (9) от другата половина и контактът (7) на същата половина на подложката (2) са също силно доближени, като разстоянията между тях са равни. Контактът (4) от едната половина и контактът (9) от другата са диференциален изход (10) на елемента. Първият (5) и вторият (7) контакт от едната половина на подложката (2) са свързани накръстно с втория (6) и третия (8) контакт на другата половина и са съединени с токоизточника (1). Магнитно поле (11) е приложено успоредно на подложката (2) и дългите страни на контактите (4, 5, 6, 7, 8 и 9).

Description

Сия Вълчева Лозанова
София
ЕЛЕМЕНТ НА ХОЛ С РАВНИННА ЧУВСТВИТЕЛНОСТ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до елемент на Хол с равнинна чувствителност, приложимо в областта на роботиката; мехатронните системи с изкуствен интелкт; квантовата комуникация и управлението на риска; 3D роботизираната медицина и минимално инвазивната хирургия; автоматиката; слабополевата магнитометрия и контролно-измервателната технология; електромобилите и хибридните превозни средства; безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания в равнината и пространството; позиционирането на движещи се обекти; навигацията; енергетиката; контратероризма; военното дело и сигурността включително подводно, наземно и въздушно наблюдение и превенция.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е елемент на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ токоизточник и правоъгълна полупроводникова подложка с и-тип примесна проводимост, разделена през средата на две равни половини с тясна и дълбока р-тип зона, успоредна на дългите страни на подложката. Върху всяка от тези половини напречно са формирани по три еднакви и на равни разстояния един от друг омични контакти с правоъгълна форма, успоредни на късите страни на подложката. Крайните контакти във всяка от двете части са съединени накръстно и са включени към токоизточника, а двата средни контакта са диференциалният изход на елемента. Външното магнитно поле е приложено успоредно на подложката и на дългите страни на контактите, [1 - 6].
Недостатък на този елемент на Хол с равнинна чувствителност е ниската преобразувателна ефективност (магниточувствителност), тъй като в тези структури с планарни контакти поради наличие на средни електроди, разстоянието между захранващите контакти е голямо и положително заредените повърхностни дефекти редуцират повърхностното съпротивление и част от захранващия ток преминава през повърхностната област, ставайки магнитнонеуправляем.
Недостатък е също понижената точност при измерване на минималната магнитна индукция 5min, поради редуцираното отношение сигнал/шум от високото ниво на собствения вътрешен шум (фликер шум) от протичащия по повърхността захранващ ток през зоните с изходните (средните) контакти.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде елемент на Хол с равнинна чувствителност, притежаващ висока преобразувателна ефективност (магниточувствителност) и да е с повишена точност за измерване на минималната магнитна индукция.
Тази задача се решава с елемент на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ токоизточник и правоъгълна полупроводникова подложка с «-тип примесна проводимост, разделена през средата на две равни половини с тясна и дълбока р-тип зона, успоредна на дългите страни на подложката. Върху всяка от тези половини напречно са формирани на разстояния по три еднакви омични контакти с правоъгълна форма, успоредни на късите страни на подложката - от ляво на дясно първи, втори и трети. Първият и вторият контакт от едната половина, и вторият и третият контакт от другата половина са захранващи като разстоянията между тях са равни. Първият контакт от едната половина на подложката и вторият контакт на същата половина са силно доближени, третият контакт от другата половина и вторият контакт на същата половина на подложката са също силно доближени като съответните разстояния между тях са равни. Първият контакт от едната половина и третият контакт от другата са диференциалният изход на елемента. Първият и вторият контакт от едната половина на подложката са свързани накръстно с втория и третия контакт на другата половина, и са съединени с токоизточника. Външното магнитно поле е приложено успоредно на подложката и на дългите страни на контактите.
Предимство на изобретението е високата магниточувствителност в резултат на драстично минимизирания повърхностен компонент на захранващия ток от късото разстояние между съответните захранващи контакти поради отсъствие между тях на изходни контакти, формираната по тази причина токова траектория първоначално е насочена вертикално спрямо захранващите контакти като силно доближените изходни контакти до захранващите оптимизират действието на магнитоуправляемата сила на Лоренц.
Предимство е също увеличената точност при измерване на минималната магнитна индукция, в резултат едновременно на нарастналата чувствителност и на повишеното отношението сигнал/шум от редуцирания собствен шум на елемента, тъй като през зоните с изходните контакти не преминава захранващ ток.
Предимство е още повишената пространствена резолюция на елемента на Хол от значително редуцираните разстояния между тройките контакти.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената Фигура 1, представляваща схематично плана му.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Елементът на Хол с равнинна чувствителност съдържа токоизточник 1 и правоъгълна полупроводникова подложка 2 с п-тип примесна проводимост, разделена през средата на две равни половини с тясна и дълбока р-тип зона 3, успоредна на дългите страни на подложката 2. Върху всяка от тези половини напречно са формирани на разстояния по три еднакви омични контакти е правоъгълна форма, успоредни на късите страни на подложката 2 - от ляво на дясно първи 4 и 5, втори 6 и 7 и трети 8 и 9. Първият 5 и вторият 7 контакт от едната половина, и вторият 6 и третият 8 контакт от другата половина са захранващи като разстоянията между тях са равни. Първият контакт 4 от едната половина на подложката и вторият контакт 6 на същата половина са силно доближени, третият контакт 9 от другата половина и вторият контакт 7 на същата половина на подложката 2 са също силно доближени като съответните разстояния между тях са равни. Първият контакт 4 от едната половина и третият контакт 9 от другата са диференциалният изход 10 на елемента. Първият 5 и вторият 7 контакт от едната половина на подложката 2 са свързани накръстно с втория 6 и третия 8 контакт на другата половина, и са съединени с токоизточника 1. Външното магнитно поле 11 е приложено успоредно на подложката 2 и дългите страни на контактите 4, 5, 6, 7, 8 и 9.
Действието на елемента на Хол с равнинна чувствителност, съгласно изобретението, е следното. При включване на захранващите контакти 5 и 7 (или 6 и 8) към токоизточника 1, в обема на подложката 2 протичат два токови компонента - Д,8 и /7,5, Фигура 1. Тяхната посока е противоположна поради накръстното свързване на контакти 5 - 8 и съответно 6-7. Траекториите на токовите компоненти са криволинейни, [1-7]. Дълбочината на проникване на токовите линии в подложката 2 при фиксирана концентрация на легиращите донорни примеси ND зависи от съотношението между ширината 1\ на захранващите контакти 6 и 8, и 5 и 7, и особено на ефективното разстояние Z2 между тях, Μ = Ζι/Ζ2. При оптимизирано отношение М, максималната дълбочина t на проникване при характерната в микроелектрониката концентрация в силициевите пластини 2 на донорите ND ~ Ю15 cm'3 съставлява около t ~ 30 - 40 pm, [2, 3, 6]. Омичните контакти 6 и 8, и съответно 5 и 7 представляват еквипотенциални равнини, към които в отсъствие на магнитно поле В 11, В = 0, токовите траектории през тях /6? Λ и /5 и ΙΊ са винаги перпендикулярни спрямо горната повърхност на подложката 2, прониквайки в обема / ~ 30 - 40 pm. Линиите - /6,8 и /7,5 в останалите части на подложка 2 са успоредни на горната равнина. Вследствие на технологичните процеси в силициевия диоксид SiO2 и интерфейса доминират положително заредени повърхностни дефекти, клъстери, нерегулярности, механични напрежения, локални градиенти на атомни образования и др. Тези положителни товари привличат в приповърхностната зона електрони от обема на подложката 2. В резултат повърхностното съпротивление Rs се редуцира и част от захранващия ток преминава през тази област. Този ток не участва в действието на елемента на Хол и в случая е паразитен. Следователно от ключово значение е неговото минимизиране. Ето защо е наложително да се ограничи разстоянието /2 между захранващите контакти 6 - 8 и 5-7. В новата конструкция на елемента на Хол, Фигура 1, изходните контакти 4 и 9 са извън зоните между захранващите електроди 6 - 8 и 5 - 7, което съществено намалява разстоянието Z2. В резултат токовете 4,8 и стартират във вертикална посока като повърхностният компонент е драстично минимизиран. Едновременно с това е отстранено преминаване на токове в зоната на изходните терминали 4 и 9. Така се минимизира спектърът на собствения шум тъй като всяко насочено движение на токоносители генерира шумов сигнал в спектъра 1/4 С конструкцията от Фигура 1 са постигнати два важни резултата, отстраняващи недостатъци на известното решение - съществено се минимизира повърхностния паразитен ток, и се подобрява отношението сигнал/шум S/N. Също така нестандартното разположение на изходните контакти 4 и 9 намалява съществено паразитното изходно напрежение (офсет) 10 в отсъствие на магнитно поле 11, В = 0. Иновацията в случая е, че полярността на контакти 4 и 9, независимо от начина на включване на токоизточника 1 към елемента на Хол, винаги е една и съща, съвпадаща с тази на потенциалите на захранващи контакти 6 и 7.
Прилагане на измерваното магнитно поле В 11 успоредно на подложка 2 и на дългите страни на контакти 4, 5, 6, 7, 8 и 9 води до странично (латерално) отклонение на нелинейните токови траектории на компоненти и I·^ по цялата им дължина. Това е в резултат от действието на силите на Лоренц FLj, FLi = qV^ х В, където q е елементарният товар на електрона, а И* е векторът на средната дрейфова скорост на носителите в обема на подложката 2. В зависимост от посоките на захранващите токове - /6 8 и 1Ίи на магнитното поле ± В 11, нелинейните траектории “се свиват” и “разширяват”. Така върху планарните контакти 4 и 9 се генерират едновременно Холови потенциали, еднакви по стойност, но с противоположен знак, РшСВ) и - ^(В). По тази причина изходните контакти 4 и 9 са силно доближени до захранващите електроди 6 и 7. Фактически измерваното магнитно поле В 11 нарушава цялостната електрическа симетрия на токовите траектории и върху диференциалния изход 10 на елемента възниква напрежението на Хол 10, 7ю(В). То се генерира от противоположно протичащите токове -и Ιη и съответните сили на Лоренц FLi. Минимизираният повърхностен токов компонент е предпоставката за високата магниточувствителностт S на елемента, тъй като съществената част на токовете - 4.8 и /7 5 е подложена на действието на силите на Лоренц, генерирайки напрежението на Хол 10, 7ю(В). Увеличената преобразувателна ефективност 5 и редуцираният собствен шум повишават точността на измерване на минималната магнитна индукция Smin, ключов фактор в слабополевата магнитометрия. За нарастването на магниточувствителността допринася и магнитноуправляемият повърхностен ток iff, В}, [7]. Намалените разстояния между захранващите контакти 5 - 7, и 6 - 8, както и силно доближените до тях Холови терминали 9 и 4 обуславят увеличената пространствена резолюция, съществена в изследванията в области като генетика, вирусология, квантова комуникация и др.
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение се заключава в оригиналната конструкция, драстично редуцираща паразитните повърхностни токове и собствения 1// шум, едновременно с повишаване на пространствената резолюция.
Елементът на Хол може да се реализира с CMOS или BiCMOS интегрални технологии. Подложката 2 се ограничава с р-тип ринг, аналогично на р-п прехода 3, разделящ я на равни части. Функционирането на сензора на Хол с равнинна чувствителност е в широк температурен интервал, включително в криогенна среда, например, температурата на кипене на течния азот Т = 77 К. За още по-висока преобразувателна ефективност за целите на слабополевата магнитометрия, контратероризма и навигацията, подложката 2 може да се разположи между два еднакви концентратори на магнитното поле В 11 от ферит или μ-метал.
ПРИЛОЖЕНИЕ: една фигура
ЛИТЕРАТУРА
[1] Ч.С. Руменин, П.Т. Костов, “Планарен датчик на Хол”, Авт. свидетелство BG № 37208/26.12.1983.
[2] R. Popovic, “Integrated Hall element”, US Patent 4 782 375/01.11.1988.
[3] A.M.J. Huiser, H.P. Baltes, “Numerical modeling of vertical Hall-effect devices”, IEEE Electron Device Letters, 5(9) (1984) pp. 482-484.
[4] U. Ausserlechner, “Vertical hall device comprising a slot in the hall effect region, US Patent 9 711 712B2/18.07.2017.
[5] C.S. Roumenin, P.T. Kostov, „Silicon Hall-effect microsensor”, Compt. rendus Acad. Bulg. Sci., 39(5) (1986) 63-66.
[6] C. Roumenin, “Microsensors for magnetic field”, Ch. 9, in „MEMS - a practical guide to design, analysis and applications”, ed. by J. Korvink and O. Paul, William Andrew PubL, USA, 2006, pp. 453-523; ISBN: 0-8155-1497-2.
[7] C. Roumenin, S. Lozanova, S. Noykov, Experimental evidence of magnetically controlled surface current in Hall devices, Sensors and Actuators, A 175, (2012) 45-52.

Claims (1)

  1. Елемент на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ токоизточник и правоъгълна полупроводникова подложка с «-тип примесна проводимост, разделена през средата на две равни половини с тясна и дълбока р-тип зона, успоредна на дългите страни на подложката, върху всяка от тези половини напречно са формирани на разстояния по три еднакви омични контакти с правоъгълна форма, успоредни на късите страни на подложката - от ляво на дясно първи, втори и трети, външното магнитно поле е приложено успоредно на подложкта и дългите страни на контактите, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че първият (5) и вторият (7) контакт от едната половина, и вторият (6) и третият (8) контакт от другата половина са захранващи като разстоянията между тях са равни, първият контакт (4) от едната половина на подложката (2) и вторият контакт (6) на същата половина са силно доближени, третият контакт (9) от другата половина и вторият контакт (7) на същата половина на подложката (2) са също силно доближени като съответните разстояния между тях са равни, първият контакт (4) от едната половина и третият контакт (9) от другата са диференциалният изход (10) на елемента, а първият (5) и вторият (7) контакт от едната половина на подложката (2) са свързани накръстно с втория (6) и третия (8) контакт на другата половина и са съединени с токоизточника (1).
BG113156A 2020-06-03 2020-06-03 Елемент на хол с равнинна чувствителност BG67450B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113156A BG67450B1 (bg) 2020-06-03 2020-06-03 Елемент на хол с равнинна чувствителност

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113156A BG67450B1 (bg) 2020-06-03 2020-06-03 Елемент на хол с равнинна чувствителност

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG113156A true BG113156A (bg) 2021-12-15
BG67450B1 BG67450B1 (bg) 2022-07-15

Family

ID=80632840

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113156A BG67450B1 (bg) 2020-06-03 2020-06-03 Елемент на хол с равнинна чувствителност

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67450B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG67450B1 (bg) 2022-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG113156A (bg) Елемент на хол с равнинна чувствителност
BG112827A (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
Lozanova et al. Three-contact in-plane sensitive Hall devices
BG67414B1 (bg) Елемент на хол
BG112966A (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG113272A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор
BG112991A (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG67386B1 (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG113292A (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG67383B1 (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG113589A (bg) Равнинно-чувствителен сензор на хол
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
Lozanova et al. A Novel In-plane-sensitive Double-Hall Device
BG112007A (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент на хол
BG112385A (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG66985B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
Tikhonov Sign magnetosensitivity of dual-collector lateral bipolar magnetotransistor
BG112878A (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG113056A (bg) Интегрален сензор на хол
BG67210B1 (bg) Двуосен интегрален сензор за магнитно поле
BG112485A (bg) Микросензор на хол
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност