BG112485A - Микросензор на хол - Google Patents

Микросензор на хол Download PDF

Info

Publication number
BG112485A
BG112485A BG112485A BG11248517A BG112485A BG 112485 A BG112485 A BG 112485A BG 112485 A BG112485 A BG 112485A BG 11248517 A BG11248517 A BG 11248517A BG 112485 A BG112485 A BG 112485A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contact
hall
microsensor
contacts
pads
Prior art date
Application number
BG112485A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67134B1 (bg
Inventor
Вълчева Лозанова Сия
Станоев Руменин Чавдар
Original Assignee
Институт По Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Роботика - Бан filed Critical Институт По Роботика - Бан
Priority to BG112485A priority Critical patent/BG67134B1/bg
Publication of BG112485A publication Critical patent/BG112485A/bg
Publication of BG67134B1 publication Critical patent/BG67134B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Микросензорът на Хол съдържа токоизточник (1) и две еднакви правоъгълни полупроводникови подложки с n-тип проводимост - първа (2) и втора (3), разположени успоредно една спрямо друга. Върху едната страна на всяка от тях последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по четири правоъгълни омични контакта - първи (4) и (5), втори (б) и (7), трети (8) и (9) и четвърти (10) и (11). Единият извод на токоизточника (1) е съединен с втория контакт (б) на първата подложка (2) и с третия контакт (9) на втората (3), а другият извод - с четвъртия контакт (10) на първата подложка (2) и първия контакт (5) на втората подложка (3). Първият контакт (4) на първата подложка (2) е съединен с четвъртия контакт (11) на втората подложка (3). Измерваното магнитно поле (12) е успоредно както на равнините на подложките (2) и (3), така и на дългите страни на контактите (4), (5), (б), (7), (8), (9), (10) и (11), като диференциален изход (13) на микросензора са контактите (7) и (8).

Description

МИКРОСЕНЗОР НА ХОЛ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до микросензор на Хол, приложимо в областта на роботиката и мехатрониката, когнитивните интелигентни системи, безконтактната автоматика и безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания, позиционирането на обекти в равнината и пространството, биомедицината включително за целите на геномиката, контролно-измервателната техника и слабополевата магнитометрия, енергетиката, военното дело и контратероризма, микро- и нанотехнологиите, автомобилостроенето и др.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е микросензор на Хол, съдържащ токоизточник и две еднакви правоъгълни полупроводникови подложки с и-тип проводимост първа и втора, разположени успоредно една спрямо друга. Върху едната страна на всяка от подложките последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по пет правоъгълни омични контакти -първи, втори, трети, четвърти и пети. Третите контакти са централни като първите и петите, и съответно вторите и четвъртите са симетрично разположени спрямо тях. Всички първи и пети контакти на двете подложки са свързани помежду си. Вторият контакт от първата подложка е съединен с четвъртия от втората, а четвъртият контакт от първата - с втория контакт от втората подложка. Изводите на токоизточника са свързани с втория и четвъртия контакт от първата подложка. Измерваното магнитно поле е успоредно както на равнините на подложките, така и на дългите страни на контактите като диференциалният изход на микросензора са двата централни контакта, [1 -4].
Недостатък на този микросензор на Хол е понижената магниточувствителност, тъй като в полупроводниковите подложки захранващият ток се разделя на по две еднакви и противоположно насочени компоненти, което води до използване само на половината от общия ток за генериране на изходното напрежение на Хол.
Недостатък е също усложнената конструкция на микросензора, съдържаща общо десет омични контакта и пет връзки между тях.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде микросензор на Хол с висока магниточувствителност и опростена конструкция чрез редуциран брой контакти и връзки между тях.
Тази задача се решава с микросензор на Хол, съдържащ токоизточник и две еднакви правоъгълни полупроводникови подложки с п-тип проводимост - първа и втора, разположени успоредно една спрямо друга. Върху едната страна на всяка от подложките последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по четири правоъгълни омични контакти - първи, втори, трети и четвърти. Единият извод на токоизточника е съединен с втория контакт на първата подложка и с третия контакт на втората подложка, а другият извод - с четвъртия контакт на първата подложка и първия контакт на втората подложка. Първият контакт на първата подложка е съединен с четвъртия контакт на втората. Измерваното магнитно поле е успоредно както на равнините на подложките, така и на дългите страни на контактите като диференциалният изход на микросензора на Хол са третият контакт на първата подложка и вторият контакт на втората.
Предимство на изобретението е високата магниточувствителност в резултат на генериране от захранващите токове през подложките на две напрежения на Хол, които чрез схемата на свързване се сумират.
Предимство е също опростената конструкция на микросензора, съдържащ общо осем, вместо десет омични контакти и само една връзка между тях, вместо пет както е в известното решение.
Предимство е още повишената метрологична точност и резолюция от високото ниво сигнал/шум, в резултат на високата магниточувствителност.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената Фигура 1.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Микросензорът на Хол съдържа токоизточник 1 и две еднакви правоъгълни полупроводникови подложки с п-тип проводимост - първа 2 и втора 3, разположени успоредно една спрямо друга. Върху едната страна на всяка от подложките 2 и 3 последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по четири правоъгълни омични контакти - първи 4 и 5, втори 6 и 7, трети 8 и 9, и четвърти 10 и 11. Единият извод на токоизточника 1 е съединен с втория контакт 6 на първата подложка 2 и с третия контакт 9 на втората подложка 3, а другият извод - с четвъртия контакт 10 на първата подложка 2 и първия контакт 5 на втората подложка 3. Първият контакт 4 на първата подложка 2 е съединен с четвъртия контакт 11 на втората 3. Измерваното магнитно поле 12 е успоредно както на равнините на подложките 2 и 3, така и на дългите страни на контактите 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 като диференциалният изход 13 на микросензора на Хол са третият контакт 8 на първата подложка 2 и втория контакт 7 на втората 3.
Действието на микросензора на Хол, съгласно изобретението, е следното. Включването на контакти 6 и 9, и съответно контакти 5 и 10 към токоизточника 1, води до протичане в обема на еднаквите като конструкция подложки 2 и 3 на захранващи токове /6д0 и /9>5, Фигура 1. Планарните омични контакти би 10, и съответно 5 и 9 представляват еквипотенциални равнини, към които в отсъствие на външно магнитно поле В 12, В = 0, равните по стойност токовете Ц = /ю и съответно /5 = /9 са винаги перпендикулярно насочени спрямо горните страни на подложките 2 и 3, прониквайки дълбоко в обемите им. Токовите линии в останалите части на траекториите си са успоредни на горните страни, преминавайки под контакти 8 и съответно 7. Ето защо траекториите /6д0 и на токоносителите са криволинейни, [5 - 6]. Дълбочината на проникване на токовите компоненти при фиксирана концентрация на легиращите донорни примеси Nd в подложките 2 и 3 зависи от съотношението между ширината на контакти 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 и разстоянията между тях. Максималната дълбочина на проникване при концентрация ND ~ 10 cm’ и оптимизирани разстояния съставлява около 35 - 40 pm, [6[.
Прилагането на измервано магнитно поле В 12, успоредно на подложките 2 и 3, и на дългите страни на контактите 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 води до отклонение на токовите линии по цялата дължина на нелинейните им траектории. Това се дължи на действието на силите на Лоренц FL)i, FL = g Vdr x В, където q е елементарният товар на електрона, a Vdr е векторът на средната дрейфова скорост на електроните в п-тип подложките 2 и 3. На Фигура 1 магнитният вектор В 12 е перпендикулярен на напречното им сечение. В резултат на Лоренцовото отклонение от силата FL, дефинирано от посоките на протичащите токове /6д0 и - 19>5, които са противоположни и полярността на магнитното поле В 10, нелинейните траектории в единия равнинно-магниточувствителен елемент на Хол, например 2 се “свиват”, а в другия 3 - съответно се “разширяват”, или обратно. Освен това токовете /6до и - /9>5 са равни по стойност, /6д0 = | - /9,51 поради еднаквостта на двете Холови структури 2 и 3. В резултат на деформациите на токовите линии в магнитно поле В 12, върху планарните контакти 8 и 9, и съответно 4 и 11 се генерират едновременно две Холови напрежения УН8,9(^) и Ун4,п(В). В рамките на съвременната интерпретация на ефекта на Хол тези напрежения са свързани с протичане на магнитноуправляем повърхностен ток, който зависи линейно и полярно от магнитното поле В 12 и от захранващия ток, [7]. Характерна особеност на преобразувателния механизъм в новия микросензор е, че Холовите потенциали върху контакти 4 и 11 са винаги с противоположен знак. Следователно непосредственото свързване на тези два контакта 4 и 11 осъществява алгебрично сумиране на двете Холови напрежения VhsX#) и Vh4,ii(#)· В резултат върху диференциалния изход УнгвФ) = ГщзСД) 13 на микросензора възниква сумарно напрежение на Хол ГшзСД) = ^нвХ·®) + Ун4,и(В)> което обуславя съществено по-висока магниточувствителност в сравнение с известния микросензор.
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение се заключава в иновативната конструкция, съдържаща два еднакви четириконтактни равнинно-магниточувствителни елементи на Хол, свързани по оригинална схема. При това броят на контактите е редуциран с два и между тях има само една връзка. Всичко това драстично опростява приборната конструкция. Фактически реализиран е функционалноинтегриран микросензор на Хол, захранен с един токоизточник 1. Постигнати са нови положителни свойства, отсъстващи в известното решение: опростена сензорна конфигурация едновременно с повишена пространствена резолюция; съществено увеличена магниточувствителност от ефекта на сумиране на двете Холови напрежения; високи отношение сигнал/шум и метрологична точност.
Равнинно-магниточувствителният микросензор на Хол може да се реализира с интегралните CMOS, BiCMOS или микромашининг технологии като преобразувателните зони в общия случай представляват дълбоки силициеви /z-тип правоъгълни „джобове” 2 и 3.
Функционирането на предложения микросензор на Хол е в широк температурен диапазон, включително и при криогенни температури, например при Т = 77 К. За още по-висока чувствителност за целите на слабополевата магнитометрия и контратероризма, подложките 2 и 3 могат да се интегрират между два еднакви продълговати концентратори на магнитното поле В 12 от ферит или μ-метал. Редуцирането на неминуемия офсет - паразитното напрежение на изхода 13 в отсъствие на магнитно поле В 12 може да се постигне чрез схемотехниката токов спининг. Използва се комутация на токовете в структурите 2 и 3 в магнитно поле В 12 и алгебрично сумиране на изходните сигнали от отделните фази. Поради еднаквостта на елементите на Хол, офсетите са с един и същ знак, а Ходовите напрежения с противоположен. При това сумиране изходният Холов сигнал съществено нараства, а резултиращият офсет е драстично редуциран.
ПРИЛОЖЕНИЕ: една фигура
ЛИТЕРАТУРА
[1] Т. Kaufmann, “On the offset and sensitivity of CMOS-based five-contact vertical Hall devices”, in “MEMS Technology and Engineering”, v. 21, Der Andere Verlag, 2013, p. 147.
[2] 0. Paul, R. Raz, T. Kaufmann, Analysis of the offset of semiconductor vertical Hall devices, Sensors and Actuators J., A 174 (2012) pp. 24-32.
[3] A.M.J. Huiser, H.P. Baltes, “Numerical modeling of vertical Hall-effect devices”, IEEE Electron Device Letters, 5(9) (1984) pp. 482-484.
[4] R. Popovic, “Integrated Hall element”, US Patent 4 782 375/01.11.1988.
[5] C. Sander, C. Leube, O. Paul, Compact 2D CMOS Hall sensor based on switchable configurations of four three-contact elements, Sensors and Actuators J., A 248 (2016) pp. 281-289.
[6] Ch. Roumenin, “Microsensors for magnetic field”, Ch. 9, in „MEMS - a practical guide to design, analysis and applications”, ed. by J. Korvink and O. Paul, William Andrew Publ., USA, 2006, pp. 453-523; ISBN: 0-8155-1497-2.
[7] C. Roumenin, S. Lozanova, S. Noykov, Experimental evidence of magnetically controlled surface current in Hall devices, Sensors and Actuators J., A 175 (2012) pp. 45-52.

Claims (1)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    Микросензор на Хол, съдържащ токоизточник и две еднакви правоъгълни полупроводникови подложки с п-тип проводимост - първа и втора, разположени успоредно една спрямо друга, върху едната страна на всяка от подложките са формирани правоъгълни омични контакти, а измерваното магнитно поле е успоредно на равнините на подложките и на дългите страни на контактите, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че върху всяка от подложките (2) и (3) последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по четири омични контакти - първи (4) и (5), втори (6) и (7), трети (8) и (9), и четвърти (10) и (11), единият извод на токоизточника (1) е съединен с втория контакт (6) на първата подложка (2) и с третия контакт (9) от втората подложка (3), а другият извод - с четвъртия контакт (10) на първата подложка (2) и първия контакт (5) на втората подложка (3), първият контакт (4) на първата подложка (2) е съединен с четвъртия контакт (11) на втората (3), като диференциалният изход (13) на микросензора на Хол са третият контакт (8) на първата подложка (2) и вторият контакт (7) на втората (3).
BG112485A 2017-04-04 2017-04-04 Микросензор на хол BG67134B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112485A BG67134B1 (bg) 2017-04-04 2017-04-04 Микросензор на хол

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112485A BG67134B1 (bg) 2017-04-04 2017-04-04 Микросензор на хол

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112485A true BG112485A (bg) 2018-10-31
BG67134B1 BG67134B1 (bg) 2020-08-31

Family

ID=71401390

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112485A BG67134B1 (bg) 2017-04-04 2017-04-04 Микросензор на хол

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67134B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG67134B1 (bg) 2020-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG112485A (bg) Микросензор на хол
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG112109A (bg) 2-d полупроводпиков магнитометър
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG113589A (bg) Равнинно-чувствителен сензор на хол
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG112007A (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент на хол
BG111199A (bg) Двумеренмагнитотометър
BG112436A (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG112694A (bg) Двуосен интегрален сензор за магнитно поле
BG113488A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор на хол
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG111840A (bg) Интегрален 3d микросензор за магнитно поле
BG112687A (bg) Магниточувствителен елемент
BG67039B1 (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG113014A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG112091A (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
Lozanova et al. 2D in-plane Hall sensing based on a new microdevice coupling concept
BG112878A (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG67551B1 (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG112426A (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG112445A (bg) Магниточувствителен сензор
BG112991A (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG112115A (bg) Микросензор на хол с тангенциална чувствителност