BG67039B1 - Двуосен микросензор за магнитно поле - Google Patents
Двуосен микросензор за магнитно поле Download PDFInfo
- Publication number
- BG67039B1 BG67039B1 BG112385A BG11238516A BG67039B1 BG 67039 B1 BG67039 B1 BG 67039B1 BG 112385 A BG112385 A BG 112385A BG 11238516 A BG11238516 A BG 11238516A BG 67039 B1 BG67039 B1 BG 67039B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- contacts
- magnetic field
- current source
- microsensor
- load resistors
- Prior art date
Links
Landscapes
- Hall/Mr Elements (AREA)
- Measuring Magnetic Variables (AREA)
Abstract
Двуосният микросензор за магнитно поле съдържа р-тип полупроводникова подложка (1), върху едната страна на която е формиран дълбок n-тип слой (2) във формата на малтийски равно странен кръст с четири равни правоъгълни страни. Върху късите страни на n - слоя (2) са разположени омични контакти - първи (3), втори (4), трети (5) и четвърти 6 като (3) и (5), и съответно (4) и (6) са противоположни. Контакти (3) и (4) през еднакви по стойност товарни резистори (7) и (8) са свързани с изводите на токоизточник (9), а контакти (5) и (6) през товарни резистори (10) и (11) със стойност както другите два (7) и (8) са съединени с токоизточника (9) така, че полярностите на контакти (3) и (5), и съответно на (4) и (6) да съвпадат. Измерваното външно магнитно поле (12) е с произволна ориентация и лежи в равнината на подложката (1) като двойките контакти - (3) и (5), и съответно (4) и (6) са изходите (13) и (14) за двете ортогонални равнинни компоненти на вектора на магнитното поле (12).
Description
Област на техниката
Изобретението се отнася до двуосен микросензор за магнитно поле, приложимо в областта на безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания, позиционирането на обекти в равнината, роботиката и мехатрониката, слабополевата магнитометрия, когнитивните системи и автоматиката, електромобилостроенето, контролно-измервателната технология, биомедицинските изследвания, енергетиката и енергийната ефективност, военното дело и сигурността, и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е двуосен микросензор за магнитно поле, съдържащ п-тип полупроводникова подложка, върху едната страна на която са формирани централен омичен контакт с квадратна форма като на разстояния и симетрично спрямо четирите му страни има последователно по един правоъгълен вътрешен омичен контакт и по един външен омичен контакт. В близост до всички контакти е формирана дълбока обграждаща ги р+-тип зона. Четирите външни контакта са съединени и през токоизточник са свързани с централния контакт. Измерваното външно магнитно поле е с произволна ориентация и лежи в равнината на п-тип подложката като всяка двойка срещуположни вътрешни контакти спрямо централния са изходите за двете ортогонални равнинни компоненти на вектора на магнитното поле [1-6].
Недостатък на този двуосен микросензор за магнитно поле е редуцираната чувствителност на двата сензорни изхода при измерване на равнинните компоненти на магнитното поле в резултат на обемното разтичане на четирите захранващи тока между централния и крайните омични контакти.
Недостатък е също редуцираната точност на микросензора в резултат на паразитните изходни напрежения на двата изхода (офсети) в отсъствие на магнитно поле, породени от електрическа асиметрия в резултат на геометрична асиметрия в разположението на вътрешните и външните контакти спрямо централния, неминуеми технологични несъвършенства, механични напрежения при корпусирането на чипа и др.
Недостатък е още усложнената конструкция, съдържаща девет омични контакта, което повишава значително габаритите на структурата и се понижава нейната разделителна способност (резолюция) и се затруднява реализацията на микросензора.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде двуосен микросензор за магнитно поле с висока магниточувствителност, повишена измервателна точност на двата сензорни канала и опростена конструкция чрез редуциране броя на омичните контакти.
Тази задача се решава с двуосен микросензор за магнитно поле, съдържащ р-тип полупроводникова подложка, върху едната страна на която е формиран дълбок п-тип слой във формата на малтийски кръст с четири равни правоъгълни страни (равностранен кръст). Върху късите страни на п-тип слоя има съответно по един омичен контакт - първи, втори, трети и четвърти като първият и третият, и съответно вторият и четвъртият са противоположни. Първият и вторият контакт през еднакви по стойност товарни резистори са свързани с изводите на токоизточник, а третият и четвъртият през товарни резистори със стойност както другите два резистора са съединени с токоизточника така, че полярностите на първия и третия, и съответно на втория и четвъртия контакт да съвпадат. Измерваното външно магнитно поле е с произволна ориентация и лежи в равнината на р-тип подложката като двойките срещуположни контакти - първият и третият, и съответно вторият и четвъртият са изходите за двете ортогонални равнинни компоненти на вектора на магнитното поле.
Предимство на изобретението е високата магниточувствителност на двата сензорни канала в резултат на отстраненото разтичане на компонентите на захранващия ток от формираната в р-подложката дълбок п-тип епитаксиален слой.
Предимство е също високата измервателна точност на двата сензорни канала поради драстично намаленото паразитно влияние между компонентите на захранващия ток посредством п-тип слоя и възможността за нулиране на офсетите на двата изхода чрез промяна в стойностите на четирите товарни резистора.
Описания на издадени патенти за изобретения № 05.1/15.05.2020
Предимство е още съществено опростената приборна конструкция ва двуосния микросензор за магнитно поле, съдържаща само четири, вместо девет контакта.
Предимство е и отпадане на необходимостта от специално разположение във фиксирана координатна система на микросензора по отношение на източника на магнитното поле поради подобрената ортогоналност на двете части на п-слоя във формата на кръст в резултат от прецизността на микроелектронната технология.
Пояснение на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената фигура 1.
Примери за изпълнение на изобретението
Двуосният микросензор за магнитно поле съдържа р-тип полупроводникова подложка 1, върху едната страна на която е формиран дълбок п-тип слой 2 във формата на малтийски кръст с четири равни правоъгълни страни (равностранен кръст). Върху късите страни на п-слоя 2 има съответно по един омичен контакт - първи 3, втори 4, трети 5 и четвърти 6, като първият 3 и третият 5, и съответно вторият 4 и четвъртият 6 са противоположни. Първият 3 и вторият 4 контакт през еднакви по стойност товарни резистори 7 и 8 са свързани с изводите на токоизточник 9, а третият 5 и четвъртият 6 през товарни резистори 10 и 11 със стойност както другите два 7 и 8 са съединени с токоизточника 9 така, че полярностите на първия 3 и третия 5, и съответно на втория 4 и четвъртия 6 контакт да съвпадат. Измерваното външно магнитно поле 12 е с произволна ориентация и лежи в равнината на р-тип подложката 1, като двойките срещуположни контакти - първият 3 и третият 5, и съответно вторият 4 и четвъртият 6 са изходите 13 и 14 за двете ортогонални равнинни компоненти на вектора на магнитното поле 12.
Действието на двуосния микросензор за магнитно поле, съгласно изобретението, е следното.
При включване на контакти 3 и 4, и съответно 5 и 6 към токоизточника 9, протичат четири равни и две по две противоположно насочени токови компоненти 13 и -1 и съответно I и -16. Тази специфична особеност се дължи на включването на контакти 3, 4, 5 и 6 през еднаквите товарни резистори 7, 8, 10 и 11 към токоизточника 9 по начин, че токовете между противоположните контакти 3 и 5, и съответно 4 и 6 да са противоположно насочени спрямо центъра на п-тип епитаксиалния слой 2. Понеже стойностите на товарните резистори 7, 8, 10 и 11 са многократно по-големи от вътрешното съпротивление на отделните участъци на п-тип симетричния кръст 2, режимът на функциониране на микросензора е генератор на ток. Създаденият дълбок епитаксиален п-слой 2 във формата на равностранен (малтийски) кръст еднозначно ограничава областите, в които протичат токовите компоненти 13 и - 15, и съответно 14и -16. Така паразитното обемно и повърхностно разтичане на захранващия ток е отстранено. Траекториите на компонентите 13 и -1 и съответно 14и -16 в областите под омичните контакти 3 и 5, както 4 и 6 в отсъствие на магнитно поле 12 В/В .В ) = 0 първоначално са перпендикулярни на горната повърхност на подложката 1. Причината е, че нискоомните контакти 3, 4, 5 и 6 представляват еквипотенциални равнини за тока. Ето защо токовете проникват значително в обема на п-слоя 2. След това ефективните траектории 13 и -15, и съответно I и -16 в обема на п-слоя 2 стават почти успоредни на горната му повърхност. Тази важна за действието на микросензора топология на токовите траектории е продиктувана от относително дълбокия кръстовиден п-слой и неголемите му линейни размери. Ако в случай на структурна асиметрия възникне неравенство на тези токове, тяхното изравняване става чрез гримиране - съответна промяна в стойностите на товарните резистори 7, 8,10 или 11. Така неминуемите офсети V13(0) и V14(0) на диференциалните изходи 13 и 14 в отсъствие на магнитно поле В 12 (В = 0) лесно се компенсират (нулират).
Външното магнитно поле В 12, което лежи в равнината на подложката 1 и е с произволна ориентация, чрез двете си взаимноперпендикулярни компоненти Βχ и Ву генерира съответни латерално отклоняващи движещите се токоносители сили на Лоренц FL. = qV |г х В, където q е елементарният товар на електрона, a Vdi е векторът на средната дрейфова скорост на движещите се токоносители, в нашия случай електроните в п-слоя 2. В резултат на Лоренцовите дефлекции FLi траекториите в отделните си части - под контактите 3, 4, 5 и 6 и между тях за всяка от противоположно насочените
Описания на издадени патенти за изобретения № 05.1/15.05.2020 токови компоненти 13 и -I и съответно I и -16 едновременно се деформират като се “свиват” и/или „разширяват”. В зависимост от посоката на магнитния вектор В 12, всеки един в двойките срещуположни токове нараства, респективно намалява. Поради режимът на функциониране генератор на ток 1=-1=1=-1= const, вместо изменения на отделните токови компоненти през контактите 3 и 5, и съответно 4 и 6, се генерират противоположни по знак Холови потенциали. Така чрез ефекта на Хол върху двата диференциални изхода 13 и 14 възникват напрежения на Хол: V3 5(Βχ) ξ V13(Bx) 13 иУ46(Ву) ξ V14(B ) 14. Изходните сигнали 13 и 14 са линейни и нечетни функции от магнитните вектори Βχ и В и съдържат метрологичната информация. Повишаването на магниточувствителността се дължи на ограничения в подложката 1 епитаксиален п-слой 2 чрез технологична реализация. Този оригинален подход отстранява разтичането на захранващия ток. Също така взаимно перпендикулярните страни на п-кръста значително подобряват ортогоналността на токовите компоненти I3, - Ι5, I и - 16 спрямо двата равнинни вектора Вхи Ву на магнитното поле В 12. Перфектно ограничената в р-тип подложката 1 кръстовидна активна зона 2 максимално редуцира паразитното взаимно влияние на двата сензорни канала Βχ и Ву. Следователно в резултат магниточувствителността и метрологичната точност нарастват. Абсолютната стойност на вектора на магнитното поле В 13 в равнината х-у на подложката 1 и ъгълът Θ на полето В 14 спрямо фиксирана реперна ос в същата равнина се дават с добре известните изрази: |В| = (ВХ 2+ ВуТ2 и Θ = tan1 (Vy(By)/V (Βχ)).
Чрез предложената иновативна конструкция е постигнато за първи път драстично опростяване на векторните магнитометри. Данните за двете ортогонални компоненти Βχ и Ву на вектора В 12 се получават само с четири 3, 4, 5 и 6, вместо девет омични контакти, както е в известното решение. Анализът на действието на този необичаен и максимално опростен 2D микросензор показва, че така осъщественото му захранване и архитектура формират виртуален омичен контакт (сорс) в централната зона на п-епитаксиалния кръст.
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение се заключава в иновативната приборна конструкция, съдържаща само четири омични контакти 3, 4, 5 и 6, ограничаващия разтичането на тока епитаксиален п-слой 2, и оригиналното включване на двойките контакти 3 и 5, и съответно 4 и 6 към токоизточника 9, осигуряващо противоположно насочени токови компоненти, генериращи двете изходни напрежения на Хол V13(Bx) 13 и V14(B ) 14.
Този 2D магнитометър може да се реализира с различните модификации на планарната силициева технология - CMOS, BiCMOS, SOS, а при необходимост може да се използват микромашининг силициеви процеси.
Claims (1)
- Патентни претенции1. Двуосен микросензор за магнитно поле, съдържащ полупроводникова подложка, омични контакти, токоизточник, като измерваното външно магнитно поле е с произволна ориентация и лежи в равнината на подложката, характеризиращ се с това, че подложката (1) е с р-тип проводимост, върху едната й страна е формиран дълбок п-тип слой (2) във формата на малтийски кръст с четири равни правоъгълни страни (равностранен кръст), върху късите страни на п-тип слоя (2) са разположени омичните контакти - първи (3), втори (4), трети (5) и четвърти (6), като първият (3) и третият (5), и съответно вторият (4) и четвъртият (6) са противоположни, първият (3) и вторият (4) контакт през еднакви по стойност товарни резистори (7 и 8) са свързани с изводите на токоизточника (9), а третият (5) и четвъртият (6) през товарни резистори (10 и 11) със стойност, както другите два (7 и 8) са съединени с токоизточника (9) така, че полярностите на първия (3) и третия (5), и съответно на втория (4) и четвъртия (6) контакт да съвпадат като двойките срещуположни контакти - първият (3) и третият (5), и съответно вторият (4) и четвъртият (6) са изходите (13 и 14) за двете ортогонални равнинни компоненти на вектора на магнитното поле (12).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG112385A BG67039B1 (bg) | 2016-09-15 | 2016-09-15 | Двуосен микросензор за магнитно поле |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG112385A BG67039B1 (bg) | 2016-09-15 | 2016-09-15 | Двуосен микросензор за магнитно поле |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG112385A BG112385A (bg) | 2018-03-30 |
BG67039B1 true BG67039B1 (bg) | 2020-04-15 |
Family
ID=62947858
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG112385A BG67039B1 (bg) | 2016-09-15 | 2016-09-15 | Двуосен микросензор за магнитно поле |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG67039B1 (bg) |
-
2016
- 2016-09-15 BG BG112385A patent/BG67039B1/bg unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG112385A (bg) | 2018-03-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
BG67039B1 (bg) | Двуосен микросензор за магнитно поле | |
BG67380B1 (bg) | Двумерен микросензор за магнитно поле | |
BG67210B1 (bg) | Двуосен интегрален сензор за магнитно поле | |
BG67245B1 (bg) | 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност | |
BG67134B1 (bg) | Микросензор на хол | |
BG66704B1 (bg) | Двумерен полупроводников магнитометър | |
BG67551B1 (bg) | Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол | |
BG67386B1 (bg) | Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност | |
BG67250B1 (bg) | Полупроводниково устройство на хол | |
BG113356A (bg) | Микросензор на хол с повече от един изход | |
BG67643B1 (bg) | Равнинно-магниточувствителен сензор на хол | |
BG67208B1 (bg) | Сензор за магнитно поле | |
BG66714B1 (bg) | Трикомпонентен микросензор за магнитно поле | |
BG66954B1 (bg) | 2-d полупроводников магнитометър | |
BG67038B1 (bg) | Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол | |
BG66624B1 (bg) | Двумерен магнитометър | |
BG66640B1 (bg) | Полупроводников трикомпонентен магнитометър | |
BG66843B1 (bg) | Двуосен магнитометър на хол | |
BG66885B1 (bg) | Равнинно-магниточувствителен елемент на хол | |
BG112991A (bg) | Електронно устройство с равнинна магниточувствителност | |
BG112687A (bg) | Магниточувствителен елемент | |
BG66933B1 (bg) | Микросензор на хол | |
BG67071B1 (bg) | Равнинно-магниточувствително устройство на хол | |
BG66711B1 (bg) | Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност | |
BG66985B1 (bg) | Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол |