BG66711B1 - Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност - Google Patents

Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност Download PDF

Info

Publication number
BG66711B1
BG66711B1 BG111538A BG11153813A BG66711B1 BG 66711 B1 BG66711 B1 BG 66711B1 BG 111538 A BG111538 A BG 111538A BG 11153813 A BG11153813 A BG 11153813A BG 66711 B1 BG66711 B1 BG 66711B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contacts
central contact
central
long sides
contact
Prior art date
Application number
BG111538A
Other languages
English (en)
Other versions
BG111538A (bg
Inventor
Вълчева Лозанова Сия
Original Assignee
Институт По Системно Инженерство И Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Системно Инженерство И Роботика - Бан filed Critical Институт По Системно Инженерство И Роботика - Бан
Priority to BG111538A priority Critical patent/BG66711B1/bg
Publication of BG111538A publication Critical patent/BG111538A/bg
Publication of BG66711B1 publication Critical patent/BG66711B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)
  • Hall/Mr Elements (AREA)

Abstract

Сензорът на Хол с тангенциална ос на магниточувствителност съдържа полупроводникова подложка (1) с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани един централен правоъгълен омичен контакт (2) и четири други омични контакти (3, 4, 5 и 6), като съдържа и токоизточник (10), а измерваното тангенциално магнитно поле (11) е в равнината на подложката (1) и е перпендикулярно на дългите страни на централния контакт (2). От двете дълги страни на централния контакт (2) и симетрично на тях има по една двойка еднакви омични контакти (3 и 4), и съответно (5 и 6), като срещуположните (3 и 6) и (4 и 5) са свързани помежду си. Общите точки на свързване през еднакви по стойност товарни резистори (7 и 8) са съединени с тример (9), средната точка на който е свързана с единия извод на токоизточника (10), другият извод на който е съединен с централния контакт (2). Двете общи точки на свързаните контакти (3 и 6), и съответно (4 и 5) са изход (12) на сензора на Хол. 1 претенция, 1 фигура

Description

(54) СЕНЗОР НА ХОЛ С ТАНГЕНЦИАЛНА ОС НА МАГНИТОЧУВСТВИТЕЛНОСТ
Област на техниката
Изобретението се отнася до сензор на Хол с тангенциална ос на магниточувствителност, приложимо в областта на роботиката и мехатрониката, автоматизация на производството, безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания, позиционирането на обекти в пространството, микро- и нанотехнологиите, биомедицинските изследвания, енергетиката и енергийната ефективност, контролно-измервателната технология и слабополевата магнитометрия, военното дело и сигурността, и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е сензор на Хол с тангенциална ос на магниточувствителност, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани на равни разстояния един от друг три правоъгълни омични контакти, разположени успоредно на дългите си страни като един от тях е централен и спрямо него от двете му дълги страни са разположени другите два, които са крайни. Откъм късите страни на централния контакт и на равни разстояния от него има още по един страничен омичен контакт. Крайните контакти са съединени с единия извод на токоизточник, другият извод на който е свързан с централния контакт. Измерваното магнитно поле е в равнината на подложката и е перпендикулярно на трите успоредни правоъгълни контакти като двата странични контакта са изходът на сензора на Хол [1,2].
Недостатък на този сензор на Хол с тангенциална ос на магниточувствителност е редуцираната стойност на магниточувствителността в резултат на: а) частично регистриране на пълното напрежение на Хол върху повърхността на подложката в зоните откъм късите страни на централния контакт поради същественото разтичане по повърхността на захранващия ток, б) неподходящото разположение на изходните контакти откъм късите страни на правоъгълния централен контакт, значителната част от тока, през който протича в областите на двете му дълги страни.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде сензор на Хол с тангенциална ос на магниточувствителност с повишена стойност на магниточувствителността.
Тази задача се решава със сензор на Хол с тангенциална ос на магниточувствителност, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която е формиран централен омичен контакт с правоъгълна форма. От двете му дълги страни и симетрично на тях има по една двойка еднакви омични контакти като срещуположните са свързани помежду си. Общите точки на свързване през еднакви по стойност товарни резистори са съединени с тример, средната точка на който е свързана с единия извод на токоизточник, другият извод на който е съединен с централния контакт. Измерваното магнитно поле е в равнината на подложката и е перпендикулярно на дългите страни на централния контакт като двете общи точки на свързаните контакти са изходът на сензора на Хол.
Предимство на изобретението е високата магниточувствителност в резултат на регистрираната максимална стойност на генерираното напрежение на Хол от захранващия ток.
Предимство е също възможността за пълно компенсиране (нулиране) на паразитното изходно напрежение в отсъствие на магнитно поле (офсетът) чрез вариране съпротивлението на тримера.
Пояснение на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената фигура 1.
Примери за изпълнение на изобретението
Сензорът на Хол с тангенциална ос на магниточувствителност съдържа полупроводникова подложка 1 с примесен тип проводимост, върху едната страна на която е формиран централен омичен контакт 2 с правоъгълна форма. От двете му дълги страни и симетрично на тях има по една двойка еднакви омични контакти 3 и 4, и 5 и 6 като срещуположните 3 и 6, и съответно 4 и 5 са свързани помежду си. Общите точки на свързване през еднакви по стойност товарни резистори 7 и 8 са съединени с тример 9, средната
Описания на издадени патенти за изобретения № 09.1/17.09.2018 точка на който е свързана с единия извод на токоизточник 10, другият извод на който е съединен с централния контакт 2. Измерваното магнитно поле 11 е в равнината на подложката 1 и е перпендикулярно на дългите страни на централния контакт 2 като двете общи точки на свързаните контакти 3 и 6, и съответно 4 и 5 са изходът 12 на сензора на Хол.
Действието на сензора на Хол с тангенциална ос на магниточувствителност, съгласно изобретението, е следното.
При включване на централния контакт 2 към единия извод на токоизточника 10, а другият към средната точка на тримера 9, съединен през товарните резистори 7 и 8 с контакти 3 и 6, и съответно 4 и 5, в областите под контакти 2, 3, 4, 5 и 6 на подложката 1 протичат токови компоненти 12 3,12 12 и 12 5, ефективните траектории на които са криволинейни. Те стартират от централния контакт 2 и завършват върху крайните контакти 3 и 6 и съответно 4 и 5. Захранващите контакти 2, 3, 4, 5 и 6 представляват еквипотенциални равнини, към които в отсъствие на външно магнитно поле В 11, В = 0, токовете 12,13, I I и 16 са винаги перпендикулярни към горната страна на подложката 1 и проникват дълбоко в нея. Токовите линии 12 3, 12 6, 12 и 12 в останалата част от обема на подложката 1 са успоредни на горната й страна. В резултат на структурната симетрия на сензора са в сила следните съотношения между тези компоненти: L = L = L = L, като L, + 1+1 + L = L. Важна особеност е, че посоките на токове 13 и 16 и съответно I и 15 през контактите 3, 4, 5 и 6 са съпосочни. Предвид структурната симетрия на контакти 3,4,5 и 6 по отношение на централния 2, криволинейните траектории на отделните компоненти на захранващия ток 12 са също симетрични спрямо контакт 2. В случай на евентуална електрическа асиметрия, на изхода 12 възниква паразитно напрежение на несиметрия (офсет). Този недостатък в отсъствие на магнитно поле В 11 (В = 0) лесно се компенсира (нулира) V3 4(В) = 0 или V5 6(В) = 0 чрез изменение стойността на съпротивлението с тримера г 9 в съответните вериги, включващи контакти 3,4, 5 и 6.
Включването на тангенциално (странично) спрямо правоъгълния централен контакт 2 магнитно поле В 11, перпендикулярно на дългите му страни води до възникване на странична и съпосочна Лоренцова дефлекция на вертикалните токови компоненти 13,16 и I I под контактите 3 и 6 и съответно 4 и 5, генерирана от силите на Лоренц FL = qVdi х В, където q е елементарният товар на електрона, а е векторът на средната дрейфова скорост на електроните. В зависимост от взаимните посоки на токовете I3,1 I I и вектора на магнитното поле В 11, токовете през двойките контакти 3 и 6, и съответно 4 и 5 едновременно нарастват или намаляват като тези изменения са с една и съща стойност. Фактически електрически са съединени тези контакти 3 и 6, и съответно 4 и 5, на които в магнитно поле В 11 изменението на токовете през тях е съпосочно, т.е. или нараства или намалява. По този начин възниква сензорният механизъм ток на Хол ΔΙΗ(Β). Чрез товарните резистори R ( 7 и R; 8 генерираният ток на Хол ΔΙΗ(Β) се трансформира в напрежение на Хол VH(B) = V12, което се регистрира на изхода 12. В резултат чувствителността нараства значително, в сравнение с известния сензор на Хол, тъй като избраните иновативни конструкция и схема на включване превръщат максимално генерирания ефект на Хол върху повърхността на полупроводниковата подложка 1 в изходно диференциално напрежение 12, VH(B) ξ V Ето защо не се “губи” полезен сензорен сигнал, който да не се регистрира с изхода 12, каквато е ситуацията при елемента на Хол, описан в [1]. Именно така е постигнат неочакваният положителен ефект на новото техническо решение.
Новият преобразувател е едноосен сензор - чувствителен е към магнитно поле В 11, насочено по една от трите взаимноперпендикулярни оси х, у или z на координатната система, в конкретния случай това е оста у, която е тангенциалната. Ако към сензора от Фигура 1 се приложи магнитно поле В 11 по оста х или оста z, всяка от токовите компоненти отляво и отдясно на централния контакт 2 получава едновременно изменение на тока си от Лоренцовата дефлекция с положителен и отрицателен знак, така че токове 13 и 16 едновременно, например, нарастват, а компоненти I и 15 намаляват. В резултат на диференциалния изход 12 не настъпва изменение, т.е. съответните добавки са синфазни.
Допълнително повишаване на преобразувателната ефективност на новия сензор може да се постигне чрез разполагането му в криогенна среда, например при течен азот, Т = - 200°С. Резултатът е свързан с драстичното нарастване на подвижността на токоносителите. За целите на слабополевата магнито52
Описания на издадени патенти за изобретения № 09.1/17.09.2018 метрия е целесъобразно използването и на концентратори на магнитното поле от ферит или μ-метал.
Технологичната реализация на сензора на Хол с тангенциална ос на магниточувствителност е на основата на силициевите интегрални микроелектронни процеси като CMOS или BiCMOS, използвайки силициеви подложки или преобразувателна зона с п-тип проводимост.

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    1. Сензор на Хол с тангенциална ос на магниточувствителност, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани един централен правоъгълен омичен контакт и четири други еднакви омични контакти, токоизточник, като измерваното магнитно поле е в равнината на подложката и е перпендикулярно на дългите страни на централния контакт, характеризиращ се с това, че от двете дълги страни на централния контакт и симетрично на тях има по една двойка от четирите омични контакти (3 и 4) и (5 и 6), като срещуположните контакти (3 и 6) и съответно (4 и 5) са свързани помежду си, а общите им точки на свързване през еднакви по стойност товарни резистори (7 и 8) са съединени с тример (9), средната точка на който е свързана с единия извод на токоизточника (10), другият извод на който е съединен с централния контакт (2), като двете общи точки на свързаните контакти (3 и 6), и съответно (4 и 5) са изходът (12) на сензора на Хол.
BG111538A 2013-07-16 2013-07-16 Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност BG66711B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111538A BG66711B1 (bg) 2013-07-16 2013-07-16 Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111538A BG66711B1 (bg) 2013-07-16 2013-07-16 Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG111538A BG111538A (bg) 2015-01-30
BG66711B1 true BG66711B1 (bg) 2018-08-15

Family

ID=56847821

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG111538A BG66711B1 (bg) 2013-07-16 2013-07-16 Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66711B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG111538A (bg) 2015-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG66711B1 (bg) Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност
BG113014A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG66985B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67073B1 (bg) Микросензор на хол
BG112771A (bg) Конфигурация на хол с равнинна магниточувствителност
BG111414A (bg) Интегрален сензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност
BG112918A (bg) Сензор на хол
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG67298B1 (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG112991A (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG66885B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент на хол
BG67076B1 (bg) Магниточувствителен сензор
BG66844B1 (bg) Микросензор на хол с равнинна магниточувствителност
BG67249B1 (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67134B1 (bg) Микросензор на хол
BG67071B1 (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG113056A (bg) Интегрален сензор на хол
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
BG67039B1 (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG66848B1 (bg) Устройство на хол с равнинна чувствителност
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност