BG111414A - Интегрален сензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност - Google Patents

Интегрален сензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност Download PDF

Info

Publication number
BG111414A
BG111414A BG111414A BG11141413A BG111414A BG 111414 A BG111414 A BG 111414A BG 111414 A BG111414 A BG 111414A BG 11141413 A BG11141413 A BG 11141413A BG 111414 A BG111414 A BG 111414A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contacts
sensitivity
long sides
hall sensor
parallel
Prior art date
Application number
BG111414A
Other languages
English (en)
Other versions
BG66660B1 (bg
Inventor
Чавдар РУМЕНИН
Сия ЛОЗАНОВА
Original Assignee
Институт По Системно Инженерство И Роботика-Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Системно Инженерство И Роботика-Бан filed Critical Институт По Системно Инженерство И Роботика-Бан
Priority to BG111414A priority Critical patent/BG66660B1/bg
Publication of BG111414A publication Critical patent/BG111414A/bg
Publication of BG66660B1 publication Critical patent/BG66660B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Интегралният сензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност съдържа полупроводникова подложка (1) с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани на разстояния един от друг последователно седем правоъгълни омични контакти - първи (2), втори (3), трети (4), четвърти (5), пети (6), шести (7) и седми (8), като всичките контакти са разположени успоредно на дългите си страни. Контактът (5) е централен и от дългите му страни са разположени симетрично двойките контакти - (2) и (8), (3) и (7), и (4) и (6). Контактите (3) и (7) са съединени с двата извода на тример (9), средната точка на който е свързана с единия извод на токоизточник (10), другият извод на който е съединен с контакта (5). Контактите (2) и (4) са непосредствено електрически свързани. Магнитното поле (11) е приложено перпендикулярно на напречното сечение на подложката (1) и е успоредно на дългите страни на контактите, като изход (12) на сензора на Хол с паралелна ос на магниточувствителност са контактите (6) и (8). 1 претенция, 1 фигура

Description

с ИНТЕГРАЛЕН СЕНЗОР НА ХОЛ С ПАРАЛЕЛНА ОС НА МАГНИТОЧУВСТВИТЕЛНОСТ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до интегрален сензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, приложимо в областта на системното инженерство, включително биоинженерството, микро- и нано-технологиите, роботиката и мехатрониката, безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания, позиционирането на обекти в равнината и пространството, биомедицинските изследвания, безконтактната автоматика, енергетиката и енергийната ефективност, контролно-измервателната технология и слабополевата магнитометрия, военното дело и сигурността, и др.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е интегрален сензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани на разстояния един от друг пет правоъгълни омични контакти, разположени успоредно на дългите си страни като един от тях е централен и спрямо него симетрично от двете дълги страни са разположени останалите четири - два от които са външни, а другите два - вътрешни. Външните контакти са съединени с единия извод на токоизточник, другият извод на който е свързан с централния контакт. Магнитното поле е приложено перпендикулярно на напречното сечение на подложката и е успоредно на дългите страни на правоъгълните контакти като вътрешните контакти са изходът на интегралния сензор на Хол, [1,2].
_ Недостатък на този интегрален сензор на Хол с паралелна ос на
W магниточувствителност е ограничената преобразувателна ефективност (чувствителността), поради използване за изходен сигнал само напрежението на Хол, генерирано върху повърхността на подложката между централния и двата крайни контакти, регистрирано с вътрешните контакти.
Недостатък е също наличието на паразитно изходно напрежение в отсъствие на магнитно поле (офсет) в резултат от неминуема електрическа асиметрия, породена от геометрична асиметрия в разположението на контактите спрямо централния както и технологични несъвършенства.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде интегрален сензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност с повишена преобразувателна ефективност и компенсиран офсет.
W Тази задача се решава с интегрален сензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани на разстояния един от друг последователно седем правоъгълни омични контакти както следва - първи, втори, трети, четвърти, пети, шести и седми, всичките разположени успоредно на дългите си страни. Четвъртият контакт е централен и от двете му дълги страни са разположени симетрично двойките контакти - първи и седми, втори и шести, и трети и пети. Двойката контакти - втори и шести са съединени с двата извода на тример, средната точка на който е свързана с единия извод на токоизточник, другият извод на който е съединен с централния контакт. Първият и третият контакти са непосредствено електрически свързани. Магнитното поле е приложено перпендикулярно на напречното сечение на подложката и е успоредно на дългите страни на правоъгълните контакти като изход на сензора на Хол са петият и седмият контакти.
Предимство на изобретението е повишената преобразувателна ефективност (чувствителност) в резултат от последователното свързване на изходите на два функционално интегрирани елементи на Хол в обща полупроводникова подложка.
Предимство е също възможността за пълно компенсиране (нулиране) на паразитното изходно напрежение в отсъствие на магнитно поле (офсетът) чрез вариране съпротивлението на тримера.
Предимство е още редуцираното ниво на собствения шум, тъй като единият от изходните контакти - седмият е извън зоната на протичане на захранващия ток, който е основният шумов фактор в полупроводниковите структури.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената Фигура 1.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Интегралният сензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност съдържа полупроводникова подложка 1 с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани на разстояния един от друг последователно седем правоъгълни омични контакти както следва - първи 2, втори 3, трети 4, четвърти 5, пети 6, шести 7 и седми 8, всичките разположени успоредно на дългите си страни. Четвъртият контакт 5 е централен и от двете му дълги страни са разположени симетрично двойките контакти - първи 2 и седми 8, втори 3 и шести 7, и трети 4 и пети 6. Двойката контакти - втори 3 и шести 7 са съединени с двата извода на тример 9, средната точка на който е свързана с единия извод на токоизточник 10, другият извод на който е съединен с централния контакт 5. Първият 2 и третият 4 контакти са непосредствено електрически свързани. Магнитното поле 11 е приложено перпендикулярно на напречното сечение на подложката 1 и е успоредно на дългите страни на правоъгълните контакти 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 като изход 12 на сензора на Хол са петият 6 и седмият 8 контакти.
Действието на интегралния сензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, съгласно изобретението, е следното. При включване на централния контакт 5 към единия извод на токоизточника 10, а другият към средната точка на тримера 9, който е съединен с двойката контакти 3 и 7, между контактите 5 и 3, и съответно 5 и 7 протичат компонентите /5,3 и /5,7 на захранващия ток /5, ефективните траектории на които са криволинейни. Те стартират от контакт 5 и завършват върху планарните контакти 3 и 7. Захранващите контакти 3, 5 и 7 представляват еквипотенциални равнини, към които в отсъствие на външно магнитно поле В 11 токовите линии /5,/3 и /7 са винаги перпендикулярни. Ефективните траектории на тока Д.з и /5;7 в останалата част в обема на подложката 1 са успоредни на горната й страна.
Важна особеност е, че посоките на тока /5,3 и 15р са противоположни като 15 = □ - Ζ5;3Π + /5,7. Предвид така избраната структурна симетрия на омичните контакти 2, 3, 4, 6, 7 и 8 по отншение на централния 5, двете компоненти /53 и /5 7 от траекторията на захранващия ток /5 са също симетрични спрямо контакт 5.
Включването на магнитното поле В 11, перпендикулярно на напречното сечение на подложката 1, води до възникване в равнината на сечението на странично отклоняващи движещите се електрони в двете криволинейни траектории /5>з и /5.7 сили на Лоренц FL = qV^ х В, където q е елементарният товар на електрона, a Vdr е векторът на средната дрейфова скорост на носителите. В резултат на тази Лоренцова дефлекция в повърхностните зони, там където са разположени контакти 2, 4, 6 и 8 се генерират допълнителни електрически товари от ефекта на Хол, Фигура 1. Това води до поява съответно на две напрежения на Хол върху тези контакти от магнитното поле В 11 V2ts(B) и ЕдДВ). При това Холовите потенциали върху контакти 2 и 4, и съответно 6 и 8 са с противоположен знак.
Непосредственото електрическо свързване на контакти 2 и 4 осъществява последователно сумиране на тези две напрежения на Хол: + V^fiB) V6>8(B). Така магниточувствителността на сензора на Хол нараства значително. Следователно диференциалният изход 12 на сензора УбХД) контактите 6 и 8 дава метрологична информация за полярността (знака) и стойността магнитното поле В 11. Следва да се отбележи, че в резултат на структурната симетрия на сензора на Хол с паралелна ос на магниточувствителност спрямо централния контакт 5 като изход 12 равнопоставено могат да служат контакти 2 и 4, ViX·®) при непосредствено електрически съединени контакти 6 и 8. Останалата, захранващата част от конструкцията на сензора остава непроменена.
Неминуемият офсет на изхода 12 в отсъствие на магнитно поле В (В = 0) лесно се компенсира (нулира) Уб)8(В) = 0 чрез изменение стойността на съпротивлението в съответните вериги, включващи контакти 3 и 4, което се осъществява с тримера г 9. Редуцираното ниво на собствения (вътрешния) фликер-шум Ι/f е в резултат от разположението на единия от изходните контакти 8 извън зоната на протичане на захранващия ток, който е основният шумов фактор в полупроводниковите структури.
Технологичната реализация на новия сензор на Хол е на основата на интегралните микроелектронни процеси като CMOS или BiCMOS, използвайки силициеви подложки и преобразувателна зона с п-тип проводимост. Допълнително увеличение на чувствителността може да се постигне чрез формиране на дълбок ринг с р - тип ппроводимост, ограждащ достатъчно близко омичните контакти 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8. Така драстично се редуцира разтичането на захранващия тока по повърхността на подложката 1 и посоката на по-голяма част от движещите се токоносители е перпендикулярна на магнитния вектор В 11, което води до по-същесвено въздействие на силата на Лоренц FLНеочакваният положителен ефект на новото техническо решение е във възможността чрез оригиналната конструкция и електрически връзки между контактите да се използват за изходен сигнал 12 максимално ефективно всичките напрежения на Хол, генерирани в магнитно поле В 11 от протичането на тока /5. Това са напреженията на Хол както във вътрешната зона на елемента Г4,б(в) (подобно на известното решение), така и напрежението на Хол ΡχβΦ), генерирано извън контакти 3 и 7 и не използвано до сега като средство за повишаване на магниточувствителността. Фактически новото техническо решение представлява функционална интеграция на два елемента на Хол с паралелна ос на чувствителност в полупроводниковата подложка 1, с обща преобразувателна област и един токоизточник 10.
Проведените експерименти с образци на сензора на Хол с паралелна ос на чувствителност, реализирани със силициева планарна технология установиха, че магниточувствителността е най-малко 1.5 пъти по-висока от тази на известното техническо решение.

Claims (1)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    Интегрален сензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани на разстояния един от друг правоъгълни омични контакти, всичките разположени успоредно на дългите си страни като един от тях е централен и спрямо него симетрично са разположени по двойки останалите, токоизточник като магнитното поле е приложено перпендикулярно на напречното сечение на подложката и е успоредно на дългите страни на контактите, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че омичните контакти са седем както следва - първи (2), втори (3), трети (4), четвърти (5), пети (6), шести (7) и седми (8), четвъртият контакт (5) е централният и от двете му дълги страни са разположени симетрично двойките контакти - първи (2) и седми (8), втори (3) и шести (7), и трети (4) и пети (6), двойката контакти (3) и (7) са съединени с двата извода на тример (9), средната точка на който е свързана с единия извод на токоизточника (10), другият извод на който е съединен с централния контакт (5), първият (2) и третият (4) контакти са непосредствено електрически свързани като изход (12) на сензора на Хол са петият (6) и седмият (8) контакти.
BG111414A 2013-03-01 2013-03-01 Интегрален сензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност BG66660B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111414A BG66660B1 (bg) 2013-03-01 2013-03-01 Интегрален сензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111414A BG66660B1 (bg) 2013-03-01 2013-03-01 Интегрален сензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG111414A true BG111414A (bg) 2014-09-30
BG66660B1 BG66660B1 (bg) 2018-04-16

Family

ID=56847623

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG111414A BG66660B1 (bg) 2013-03-01 2013-03-01 Интегрален сензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66660B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG66660B1 (bg) 2018-04-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG111414A (bg) Интегрален сензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност
BG66711B1 (bg) Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност
BG113014A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG111487A (bg) Елемент на хол с паралелна ос на чувствителност
BG66885B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент на хол
BG67134B1 (bg) Микросензор на хол
BG66404B1 (bg) Полупроводников елемент на хол с паралелна ос на чувствителност
BG67508B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG112918A (bg) Сензор на хол
BG67039B1 (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG66848B1 (bg) Устройство на хол с равнинна чувствителност
BG67076B1 (bg) Магниточувствителен сензор
BG66844B1 (bg) Микросензор на хол с равнинна магниточувствителност
BG65080B1 (bg) Паралелно-магнитополеви сензор на хол
BG66405B1 (bg) Магнитопреобразувател на хол
BG67249B1 (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG66704B1 (bg) Двумерен полупроводников магнитометър
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG67073B1 (bg) Микросензор на хол
BG66985B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG66640B1 (bg) Полупроводников трикомпонентен магнитометър
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67210B1 (bg) Двуосен интегрален сензор за магнитно поле
BG67381B1 (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност