BG112918A - Сензор на хол - Google Patents

Сензор на хол Download PDF

Info

Publication number
BG112918A
BG112918A BG112918A BG11291819A BG112918A BG 112918 A BG112918 A BG 112918A BG 112918 A BG112918 A BG 112918A BG 11291819 A BG11291819 A BG 11291819A BG 112918 A BG112918 A BG 112918A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contacts
pads
wafers
hall
sensor
Prior art date
Application number
BG112918A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67336B1 (bg
Inventor
Сия ЛОЗАНОВА
Вълчева Лозанова Сия
Original Assignee
Институт По Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Роботика - Бан filed Critical Институт По Роботика - Бан
Priority to BG112918A priority Critical patent/BG67336B1/bg
Publication of BG112918A publication Critical patent/BG112918A/bg
Publication of BG67336B1 publication Critical patent/BG67336B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Сензорът на Хол съдържа две еднакви полупроводникови подложки (1 и 2) с формата на равнобедрен триъгълник и с n-тип примесна проводимост. Триъгълните подложки (1 и 2) са разположени в близост откъм страните на основите си, които са успоредни, а срещуположните им върхове лежат на една ос (3). На всеки връх на двете подложки е формиран омичен контакт (4, 5, 6, 7, 8 и 9). Контактите (4 и 8) на двата срещуположни върха на подложките (1 и 2) са съединени с изводите на токоизточник (10). Двойките срещулежащи контакти (6 и 9) и съответно (5 и 7) към двете основи на подложките (1 и 2) са свързани съответно с крайните изводи на два нискоомни тримера (11 и 12), средните точки на които са диференциалният изход (13) на сензора, а външното магнитно поле (14) е перпендикулярно на равнината на подложките (1 и 2).

Description

СЕНЗОР НА ХОЛ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до сензор на Хол, приложимо в областта на роботиката и мехатрониката, квантовата комуникация, безконтактната автоматика, 3D роботизираната и минимално инвазивната хирургия включително телемедицината, измерването на ъглови и линейни премествания, слабополевата магнитометрия, мултироторните безпилотни апарати, навигацията, интелигентните системи за сигурност, електромобилостроенето, енергетиката, позиционирането на обекти в равнината и пространството, военното дело, контратероризма и др.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е сензор на Хол, съдържащ правоъгълна полупроводникова подложка с п-тип примесна проводимост, върху едната й страна са формирани на равни разстояния един от друг три правоъгълни омични контакти - един централен и два крайни. Крайните контакти са симетрични спрямо дългите страни на централния. С по един товарен високоомен резистор крайните контакти са свързани с единия извод на токоизточник, другият извод на който е съединен е централния контакт. Диференциалният изход на сензора на Хол са крайните контакти като измерваното магнитно поле е успоредно на равнината на подложката и на дългите страни на контактите, [1-8].
Недостатък на този сензор на Хол е пониженото изходно напрежение на Хол от увеличеното разстояние между преобразувателната зона на сензора и управляващия елемента на Хол магнит, поради задължителното разполагане на ширината на сензорния чип заедно е дългите страни на контактите успоредно на полето на магнита, която дистанция съставлява милимитри, противно на случая, когато полето на магнита е успоредно на дебелината на чипа при отстояние, съставляващо микрометри.
Недостатък на сензора е също понижената измервателна точност от наличието на офсет (паразитно изходно напрежение в отсъствие на магнитно поле), в резултат на неминуема асиметрия на двата крайни контакта по отношение на централния по технологични причини несъвършенства в легирането, несъосност на маските при фотолитографията, механични напрежения най-често от метализацията и корпусирането на чипа, температурни градиенти и др.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде сензор на Хол, който да е е високо напрежение на Хол и с повишена измервателна точност.
Тази задача се решава със сензор на Хол, съдържащ две еднакви полупроводникови подложки с формата на равнобедрен триъгълник и с птип примесна проводимост. Триъгълните подложки са разположени в близост откъм страните на основите си, които са успоредни, а срещуположните им върхове лежат на една ос. На всеки връх на двете подложки е формиран омичен контакт. Контактите на двата срещуположни върха на подложките са съединени е изводите на токоизточник. Двойките срещулежащи контакти към двете основи на подложките са свързани съответно с крайните изводи на два нискомни тримери, средните точки на които са диференциалният изход на сензора, а външното магнитно поле е перпендикулярно на равнината на подложките.
Предимство на изобретението е високото изходно напрежение на Хол в резултат на силно редуцираното разстояние между преобразувателната зона на сензора и управляващия елемента на Хол магнит, съставляващо в общия случай микрометри.
Предимство е също повишената измервателна точност поради компенсираното (нулираното) паразитно изходно напрежение (офсет) на сензора по причина на оригиналното свързване на съответните двойки срещулежащи контакти към основите на подложките с по един нискоомен тример, изменението на стойностите на които позволява нулиране на диференциалния изход в отсъствие на магнит.
Предимство е още увеличената магниточувствителност на сензора поради остроъгълната форма на зоните с изходните контакти, в които се натрупват допълнителнине товари от силите на Лоренц в магнитно поле, повърхностната плътност на които там е голяма, и следователно потенциалите и напрежението на Хол са високи.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената Фигура 1.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Сензорът на Хол съдържа две еднакви полупроводникови подложки 1 и 2 с формата на равнобедрен триъгълник и с и-тип примесна проводимост. Триъгълните подложки 1 и 2 са разположени в близост откъм страните на основите си, които са успоредни, а срещуположните им върхове лежат на една ос 3. На всеки връх на двете подложки е формиран омичен контакт 4, 5, 6, 7, 8 и 9. Контактите 4 и 8 на двата срещуположни върха на подложките 1 и 2 са съединени с изводите на токоизточник 10. Двойките срещулежащи контакти 6 и 9 и съответно 5 и 7 към двете основи на подложки 1 и 2 са свързани съответно с крайните изводи на два нискомни тримери 11 и 12, средните точки на които са диференциалният изход 13 на сензора, а външното магнитно поле 14 е перпендикулярно на равнината на подложки 1 и 2.
Действието на сензора на Хол, съгласно изобретението, се основава на генерирането на класически ефект на Хол чрез перпендикулярно на триъгълните полупроводникови подложки 1 и 2 магнитно поле В 14. При включване на токоизточника Es 10, Фигура 1, и в отсъствие на магнитно поле 14, В = 0, токовите линии /4 стартират от единия срещуположен връх, например 4. Предвид симетрията на двете равнобедрени триъгълни конфигурации 1 и 2 спрямо оста 3, токоносителите се разделят на две равни компоненти /5 и /6, преминавайки през контакти 5 и 6 при основата на триъгълната структура 1, /5 = 76. ’След това токовете /5 и /6 минават през двата еднакви нискоомни тримери п 11 и г2 12, постъпват през контакти 7 и 9 в подложка 2, ΙΊ и /9, и се събират в контакт 8, Ι& = ΙΊ + Ig. Предвид триъгълните и-тип структури 1 и 2, токовите линии в тях са криволинейни като /4 = Д. В резултат на евентуална геометрична асиметрия, технологични несъвършенства, вътрешни механични напрежения, температурни флуктуации и т.н., на изхода 13 У13, формиран чрез средните точки на тримери η 11 и г212, Фигура 1, може да възникне офсет Vl4(# = 0) Ψ 0. Фактически съществуването на такова паразитно изходно напрежение означава, че в идентичните структури 1 и 2 е възникнала електрическа асиметрия. В предложеното решение, Фигура 1, преодоляването на този сериозен сензорен недостатък се постига с директното свързване на контакти 6 и 9, и съответно 5 и 7 с тримерите η 11 и г2 12. Чрез вариране на стойностите на тези тримери Γι 11 и г2 12 се постига еквипотенциалност на средните им точки, т.е. офсетът на изхода 13 се компенсира напълно, т.е. ЩТЗ = 0) = 0. Предложеният в решението от Фигура 1 подход, в сравнение със сложната динамична компенсация на офсета или т.н. токов спининг [7], е съществено опростен и е иманентен на самото техническо решение като крайните резултати и в двата случая са твърде близки. Следователно при компенсиран офсет Ув(В = 0) = 0 измервателната точност на сензора на Хол нараства.
При прилагане на магнитното поле В 14 перпендикулярно на подложките 1 и 2, т.е. когато то е насочено успоредно на дебелината на чипа (обикновено тя е е размери 200 - 300 цт), магнитът може да се разположи максималто близко до ефективната преобразувателна зона на сензора на Хол. Ето защо перпендикулярното полето 5 14 чрез действието на силите на Лоренц FL,i> Ри = х В води до странично (латерално) отклонение на нелинейните токови траектории по цялата им дължина в равнините на подложки 1 и 2, където q е елементарният товар на електрона, а Vdr е векторът на средната дрейфова скорост на електроните в структури 1 и 2. В резултат на Лоренцовото отклонение от силите F^, в зависимост от посоките на захранващия ток /4;8 и на магнитното поле В 14, нелинейните траектории “се изгъват” към областите с контакти 6 и 9, или към тези с контакти 5 и 7. По тази причина, например, при изгъване на тока /4,8 към зоните е контакти 6 и 9 се генерират допълнителни електрони, съответно възникват еднакви по стойност отрицателни Холови потенциали: - ЕНб(^) и - Гн9(В), - Тнб(В) = - VH9(B). Едновременно в съответните зони с контакти 5 и 7 допълнителните потенциали и Vm(B) са положителни, Еш(В) = Генерирането на напрежението на Хол 13 е възможно, тъй като всяка една от структурите 1 и 2 изпълнява роля на товарен резистор, който обезпечава режим на работа генератор на ток /4 S = const. Така вместо изменение на токовите компоненти в магнитно поле В 14 в зоните е контактите се генерират Холови потенциали от натрупване на товари. Ето защо’върху диференциалния изход 13 на сензора възниква напрежение на Хол УнвСВ) 13· В резултат на нестандартната триъгълна топология на двете конфигурации 1 и 2, и по специално остроъгълната форма на контактните зони 6, 9 и 5, 7 при двете основи, едно и също количество допълнителни неравновесни електрони и донори може да създаде различни по стойност повърхностни потенциали в сравнение с равнина. Фактически потенциалът W в остроъгълна област е най-висок, тъй като ефективната му площ S с разположените там товари е най-малка, ΔΕ ~ 7QIS, където Δβ е допълнителният общ товар, генериран от Лоренцовото отклонение. Следователно плътността на товарите от силата на Лоренц F^ е твърде неравномерно разпределена при сложни повърхности, какъвто е случая с триъгълните структури 1 и 2. Следователно едно и също количество товари ще генерира, в зависимост от формата на повърхността, различен потенциал, т.е. различно напрежение на Хол ЕшзФ) 13. Това е причината магниточувствителността на сензора на Хол в решението от Фигура 1 да е по-висока, отколкото в стандартните правоъгълни структури. От друга страна възможността магнитът 14 да се доближи максимално близко до сензорния чип води до по-високи стойности на изходния Холов сигнал Ршз(Д) 13 при фиксирана чувствителност. Също така откритият неотдавна ефект на магнитноуправляем повърхностен ток в проводящите материали също допринася за по-висока преобразувателна ефективност, [9].
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение е, че посредством оригиналната триъгълна конструкция и иновативното свързване на контакти 6-9 и 5-7 при основите на подложки 1 и 2 през нискоомни тримери 11 и 12 се постига пълна компенсация на офсета, повишавайки измервателната точност. Освен това източникът на управляващото магнитно поле е максимално доближен до сензорния чип, повишавайки изходното напрежение като остроъгълните зони генерират по-високи Холови потенциали, респективно по-висока магниточувствителност.
Технологичното изпълнение на сензора на Хол се осъществява на основата на силициеви CMOS или BiCMOS интегрални процеси или микромашининг. В този случай се формират /г-тип триъгълни „джобове” в p-Si пластини. Планарните омични контакти 4, 6, 9, 5, 7 и 8 се формират с йонна имплантация и са силно легирани п+- области в n-Si „джобове”. Силициевите планарни технологии позволяват едновременното формиране на общ чип и на обработващата електронна схемотехника на изходното напрежение 13 в зависимост от конкретното приложение.
Конфигурацията е работоспособна и в областта на криогенните температури, например, температурата на кипене на течния азот Т = 77 К, което разширява сферата на приложение, особена при слабополевата магнитометрия и контратероризма.
ПРИЛОЖЕНИЕ: една фигура
ЛИТЕРАТУРА
[1] Ч.С. Руменин, П.Т. Костов, Планарен датчик на Хол, Авт. свид. BG № 37208/26.12.1983.
[2] С. Roumenin, Bipolar magnetotransistor sensors - An invited review, Sensors and Actuators, A 24 (1990) 83-105.
[3] A.M.J. Huiser, H.P. Baltes, Numerical modeling of vertical Hall-effect devices, IEEE Electron Device Letters, 5(9) (1984) pp. 482-484.
[4] C. Roumenin, Parallel-field Hall microsensors - An overview, Sensors and Actuators, A 30 (1992) 77-87.
[5] Ch. Roumenin, Solid State Magnetic Sensors, Elsevier, Amsterdam, 1994, p. 450; ISBN: 0 444 89401.
[6] Ch. Roumenin, “Microsensors for magnetic field”, Chapter 9, in „MEMS - a practical guide to design, analysis and applications”, ed. by J. Korvink and O. Paul, William Andrew Publ., USA, 2006, pp. 453-523; ISBN: 0-8155-1497-2.
[7] Sander, Ch., Vecchi, M., Cornils, M., Paul, O. From Three-contact vertical Hall elements to symmetrized vertical Hall sensors with low offset, Sens. Actuators, A 240 (2016), 92-102.
[8] S.V. Lozanova, C.S. Roumenin, Paralell-field silicon Hall effect microsensors with minimal design complexity, IEEE Sensors Journal, 9(7) (2009) 761-766.
[9] C. Roumenin, S. Lozanova, S. Noykov, Experimental evidence of magnetically controlled surface current in Hall devices, Sens. Actuators, A 175 (2012) 47-52.

Claims (1)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    Сензор на Хол, съдържащ полупроводникова подложка с п-тип примесна проводимост, върху едната страна на която са формирани омични контакти и токоизточник, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че има още една (2), еднаква с първата (1) полупроводникова подложка, които са с форма на равнобедрени триъгълници, подложки (1) и (2) са разположени в близост откъм страните на основите си, които са успоредни, а срещуположните им върхове лежат на една ос (3), на всеки връх на двете подложки има омичен контакт (4), (5), (6), (7), (8) и (9), контактите (4) и (8) на двата срещуположни върха на подложки (1) и (2) са съединени с изводите на токоизточника (10), двойките срещулежащи контакти (6) и (9) и съответно (5) и (7) към двете основи на подложки (1) и (2) са свързани съответно с крайните изводи на два нискомни тримери (11) и (12), средните точки на които са диференциалният изход (13) на сензора, а външното магнитно поле (14) е перпендикулярно на равнината на подложки (1) и (2).
BG112918A 2019-04-18 2019-04-18 Сензор на хол BG67336B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112918A BG67336B1 (bg) 2019-04-18 2019-04-18 Сензор на хол

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112918A BG67336B1 (bg) 2019-04-18 2019-04-18 Сензор на хол

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112918A true BG112918A (bg) 2020-10-30
BG67336B1 BG67336B1 (bg) 2021-06-15

Family

ID=75537144

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112918A BG67336B1 (bg) 2019-04-18 2019-04-18 Сензор на хол

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67336B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG67336B1 (bg) 2021-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG112918A (bg) Сензор на хол
BG113258A (bg) Магниточувствителен микросензор
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG112991A (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG113014A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG112771A (bg) Конфигурация на хол с равнинна магниточувствителност
BG113056A (bg) Интегрален сензор на хол
JP3431326B2 (ja) ホール素子および電気量測定装置
BG66711B1 (bg) Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност
BG112007A (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент на хол
BG66839B1 (bg) Интегрален равнинно-магниточувствителен сензор на хол
BG112676A (bg) Сензор за магнитно поле
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG67073B1 (bg) Микросензор на хол
BG112091A (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG112816A (bg) Полупроводникова конфигурация с равнинна магниточувствителност
BG67249B1 (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG66844B1 (bg) Микросензор на хол с равнинна магниточувствителност
BG67134B1 (bg) Микросензор на хол
BG66404B1 (bg) Полупроводников елемент на хол с паралелна ос на чувствителност
BG67136B1 (bg) Магнитометър на хол
BG111414A (bg) Интегрален сензор на хол с паралелна ос на магниточувствителност
BG112878A (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG112445A (bg) Магниточувствителен сензор