BG112445A - Магниточувствителен сензор - Google Patents

Магниточувствителен сензор Download PDF

Info

Publication number
BG112445A
BG112445A BG112445A BG11244517A BG112445A BG 112445 A BG112445 A BG 112445A BG 112445 A BG112445 A BG 112445A BG 11244517 A BG11244517 A BG 11244517A BG 112445 A BG112445 A BG 112445A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contact
substrate
contacts
current source
pads
Prior art date
Application number
BG112445A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67076B1 (bg
Inventor
Вълчева Лозанова Сия
Станоев Руменин Чавдар
Original Assignee
Inst Po Sistemno Inzhenerstvo I Robotika Ban
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Po Sistemno Inzhenerstvo I Robotika Ban filed Critical Inst Po Sistemno Inzhenerstvo I Robotika Ban
Priority to BG112445A priority Critical patent/BG67076B1/bg
Publication of BG112445A publication Critical patent/BG112445A/bg
Publication of BG67076B1 publication Critical patent/BG67076B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Магниточувствителният сензор съдържа две еднакви и паралелепипедни полупроводникови подложки с п-тип проводимост, разположени успоредно една спрямо друга - първа (1) и втора (2), и токоизточник (3). Върху едната страна на подложките (1) и (2) последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по три правоъгълни омични контакти - първи (4) и (5), втори (6) и (7), и трети (8) и (9), разположени успоредно на дългите си страни. Контактът (8) на подложката (1) и контактът (5) на подложката (2) са съединени с нискоомен тример (10), средната точка на който е свързана с единия извод на токоизточника (3). Контактът (6) на подложката (1) и контактът (7) на подложката (2) са свързани с другия извод на токоизточника (3). Диференциалният изход (11) на сензора са контактът (4) на подложката (1) и контактът (9) на подложката (2), като измерваното магнитно поле (12) е успоредно на равнините на подложките (1) и (2) и на дългите страни на контактите (4), (5), (6), (7), (8) и (9).

Description

МАГНИТОЧУВСТВИТЕЛЕН СЕНЗОР
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до магниточувствителен сензор, приложим в областта на системите с изкуствен интелект, роботиката и мехатрониката, сензориката, роботизираната и 3D хирургия, биомедицината, микро- и нано-технологиите, безконтактното измерване на всички видове линейни и ъглови премествания, измервателната техника, навигацията, автоматизацията на процеси и производства, слабополевата магнитометрия, електромобилите и хибридните транспортни средства, енергетиката включително в платформите за получаване на енергия от морските вълни и бавно течащи води, военното дело, сигурността и контратероризма.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е магниточувствителен сензор (с равнинна чувствителност), съдържащ паралелепипедна полупроводникова подложка е п-тип проводимост, върху едната страна на която последователно и на разстояния един от друг са формирани четири правоъгълни омични контакти - първи, втори, трети и четвърти, и токоизточник. Първият и третият контакт са съединени е двата извода на токоизточника. Диференциалният изход на сензора са вторият и четвъртият контакт като измерваното магнитно поле е успоредно на равнината на подложката и на дългите страни на контактите, [1-5].
Недостатък на този магниточувствителен сензор е ниската стойност на важния параметър отношението сигнал/шум в резултат на високото ниво на собствения (фликер Ι/f) шум от преминаването на захранващия ток в приповърхностната зона на единия изходен контакт (втория контакт).
Недостатък е също наличието на паразитно изходно напрежение в отсъствие на магнитно поле (офсет), поради електрическа асиметрия, неминуеми технологични несъвършенства, нееднородни механични напрежения - най-често от корпусирането на чипа и метализацията на шините към площадките за бондиране, и др.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде магниточувствителен сензор с висока стойност на отношението сигнал/шум и компенсиран (нулиран) офсет.
Тази задача се решава с магниточувствителен сензор, съдържащ две еднакви и паралелепипедни полупроводникови подложки с п-тип проводимост, разположени успоредно една спрямо друга - първа и втора, и токоизточник. Върху едната страна на всяка от подложките последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по три правоъгълни омични контакти - първи, втори и трети, разположени успоредно на дългите си страни. Третият контакт на първата подложка и първият контакт на втората подложка са съединени с нискоомен тример, средната точка на който е свързана с единия извод на токоизточника. Вторият контакт на първата подложка и вторият контакт на втората подложка са свързани с другия извод на токоизточника. Диференциалният изход на сензора са първият контакт на първата подложка и третият контакт на втората подложка като измерваното магнитно поле е успоредно на равнините на подложките и на дългите страни на контактите.
Предимство на изобретението е високото отношение сигнал/шум, тъй като захранващите токове в подложките не преминават в приповърхностните зони с изходните контакти.
Предимство е също компенсирането на паразитното изходно напрежение (офсетът) на сензора чрез включения в захранващата верига тример, с който се постига електрическа симетрия и нулиране на изхода.
Предимство е още минимизираното пълзене с времето на изхода и на температурния му дрейф в резултат на компенсирания офсет и минимизирания собствен шум.
Предимство е и повишената метрологична точност и резолюция от високото ниво сигнал/шум и минимизираните пълзене и температурен дрейф на изхода.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, напречното сечение на което е показано на приложената Фигура 1.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Магниточувствителният сензор съдържа две еднакви и паралелепипедни полупроводникови подложки с п-тип проводимост, разположени успоредно една спрямо друга - първа 1 и втора 2, и токоизточник 3. Върху едната страна на всяка от подложките 1 и 2 последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по три правоъгълни омични контакти - първи 4 и 5, втори 6 и 7, и трети 8 и 9, разположени успоредно на дългите си страни. Третият контакт 8 на подложка 1 и първият контакт 5 на подложка 2 са съединени с нискоомен тример 10, средната точка на който е свързана с единия извод на токоизточника 3. Вторият контакт 6 на подложка 1 и вторият контакт 7 на подложка 2 са свързани с другия извод на токоизточника 3. Диференциалният изход 11 на сензора са първият контакт 4 на подложка 1 и третият контакт 9 на подложка 2 като измерваното магнитно поле 12 е успоредно на равнините на подложките 1 и 2, и на дългите страни на контактите 4, 5, 6, 7, 8 и 9.
Действието на магниточувствителния сензор, който по същество е преобразувател на Хол с равнинна чувствителност, съгласно изобретението, е следното. В резултат на планарността на захранващите омични контакти 6 и 8, и 5 и 7, в отсъствие на магнитно поле 11, В = 0, те представляват еквипотенциални равнини. Ето защо при включване на токоизточника 3, токовите траектории /б,8 и /5>7 се насочват вертикално в обема на подложките 1 и 2, след което стават успоредни на горните им страни. По тази причина токовите линии /б>8 и /5>7 са криволинейни. Тъй като двете структури 1 и 2 са еднакви като конфигурации, стойностите на захранващите токове също са равни, /6>8 = h,7 В резултат на оригиналната схема на свързване на контакти 6 — 7, и 8 - 5, Фигура 1, посоките на токове /6>8 и Z5 7 в двата елемента 1 и 2 са противоположно насочени, 1(,,8 = |- Α,ϊΙ· Неминуемите технологични несъвършенства водят до появата на паразитно напрежение (офсет) на изхода 11 в отсъствие на магнитно поле В 11, В = 0. В нашия случай, съгласно изобретението, този съществен недостатък, редуциращ най-вече метрологичната точност, се отстранява с помощта на нискоомния тример г 10, включен към захранващите контакти 8 и 5. Варирайки стойностите на двете части на тримера г 10 се изменят захранващите токове в подложки 1 и 2 като се постига пълно компенсиране (нулиране) на офсета на диференциалния изход 11. За да се осъществи нулиране на изхода lie тримера 10 е необходимо потенциалите върху контакти 4 и 9 да са с един и същ знак. Той се определя от полярността на съответния извод на токоизточника 3, задаващ захранващия ток през контакти 6 и 7. Един и същ потенциал се постига с иновативния способ на свързване на контакти 6-7, и съответно 8-5 на двете конфигурации 1 и 2. Реализацията на сензора, състоящ се от две еднакви структури 1 и 2 с помощта на унифицирана интегрална технология при нулиран офсет дава възможност за минимално пълзене на „нулата” 11 с времето както и редуциране на температурния й дрейф, типични проблеми за полупроводниковите сензори. Характерна особеност на новия магнитопреобразувател на Хол, в сравнение с известното решение е, че двете приповърхностни зони, където са разположени изходните контакти 4 и 9, формиращи изхода 11 са извън обхвата на двата захранващи тока 1(,,8 и /57. Фактически контакти 4 и 9 са изнесени извън областите с електрически флуктуации, формиращи собствения 1//шум. По този начин основният генератор на фликер шума - захранващият ток не оказва директно въздействие на изхода 11. Така негативното въздействие на собствения шум 1//е минимизирано и отношението сигнал/шум нараства съществено. Следователно, в резултат както на редуцираното пълзене на изхода и на температурния му дрейф, така и на същественото по стойност отношение сигнал/шум се повишават метрологичната точност и резолюцията на новия сензор.
При наличие на измервано магнитно поле 12, В Ψ 0, успоредно на равнината на подложките 1 и 2, и на дългите страни на правоъгълните контакти 4, 5, 6, 7, 8 и 9, съответните сили на Лоренц FL = ^Vdrx В оказват отклоняващо странично въздействие върху противоположно насочените токови компоненти в конфигурациите на Хол 1 и 2, където Vdr е средната дрейфова скорост на електроните, a q е електрическият им товар, [4, 5]. За магниточувствителността на сензора основно значение имат вертикално насочените спрямо повърхността на подложките 1 и 2 токови компоненти /6 и ΙΊ през контакти 6 и 7. При най-често използвания и добре усвоен технологично полупроводник силиций с концентрация на електроните η ~ 1015 cm’3, ефективното проникване на токовите линии в обема на подложките 1 и 2 съставлява около 30 - 40 pm. Тази дълбочина се определя както от разстоянията между омичните контакти 4-6-8 и 5-7-9, така и от тяхната ширина, [5, 6]. В резултат на отклоняваните странично от силите на Лоренц FL електрони, върху повърхностите в зоните с контакти 4 и 9 се генерират от ефекта на Хол допълнителни електрически товари. Тъй като посоките на токовите линии /6>8 и - Z5(7 са противоположни, в областите с контакти 4 и 9 възникват противоположни по знак и еднакви по стойност Холови потенциали. Те формират диференциалното изходно напрежение на Хол Vhii(®) 11 на сензора.
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение се заключава в иновативните конфигурации на Хол 1 и 2, и на оригиналното свързване на контактите 6 и 7, 8 и 5. По този начин едновременно са осъществени: противоположно насочени и еднакви по стойност токови компоненти, обезпечаващи диференциалното напрежение на Хол 11; едни и същ потенциал върху изходните контакти 4 и 9 в отсъствие на магнитно поле В 12, гарантиращ нулирането на офсета и ключовият резултат за редуциране на собствения шум 1// чрез разполагане на изходните контакти 4 и 9 извън зоните на протичане на захранващите токове.
Формирането на магниточувствителния сензор може да се осъществи с дискретни триконтактни елементи на Хол, свързани съгласно схемата от Фигура 1. По-добри характеристики и действие на решението, обаче се постигат на основата на силициевите интегрални процеси - CMOS или BiCMOS, използвайки като подложки 1 и 2 м-тип „джобове” върху д-Si пластини. Омичните контакти 4, 5, 6, 7, 8 и 9 се формират с йонна имплантация и са силно легирани п+- области в //-Si „джобове”.
Функционирането на магниточувствителния сензор е в тверде широк температурен диапазон, включително и при криогенни температури. Преобразувателната ефективност може да се повиши чрез концентратори от ферит или μ-метал, увеличаващи плътността на магнитните силови линии В 12 в преобразувателните зони на сензора.
ПРИЛОЖЕНИЕ: една фигура
ЛИТЕРАТУРА
[1] Ч.С. Руменин, П.Т. Костов, „Датчик на Хол”, BG Авторско свид. № 41974/1986 г„ с приоритет от 06.05.1986 г.
[2] Ch.S. Roumenin, „Parallel-field Hall microsensors - An overview”, Sensors and Actuators, A 30 (1992) 77-87.
[3] Ch.S. Roumenin, „Magnetic sensors continue to advance towards perfection”, Invited paper, Sensors and Actuators, A 46-47 (1995) 273-279.
[4] Ch. Roumenin, “Microsensors for magnetic field”, Chapter 9, in „MEMS - a practical guide to design, analysis and applications”, ed. by J. Korvink and O. Paul, William Andrew Publ., USA, 2006, pp. 453-523; ISBN: 0-8155-1497-2.
[5] S.V. Lozanova, C.S. Roumenin, „Parallel-field silicon Hall effect microsensors with minimal design complexity”, IEEE Sensors Journal., 9(7) (2009) pp. 761-766.
[6] C. Sander, M.-C. Vecchi, M. Cornils, O. Paul, From three-contact vertical Hall elements to symmetrized vertical Hall sensors with low offset, Sensors and Actuators, A 240 (2016) 92-102.

Claims (1)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ / Магниточувствителен сензор, съдържащ еднакви и паралелепипедни полупроводникови подложки е и-тип проводимост, разположени успоредно една спрямо друга и токоизточник, върху едната страна на всяка от подложките последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно правоъгълни омични контакти, измерваното магнитно поле е успоредно на равнините на подложките и на дългите страни на контактите, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че подложките са две (1) и (2) като върху всяка от тях има по три контакта - първи (4) и (5), втори (6) и 7 и трети (8) и (9), третият контакт (8) на подложка (1) и първият контакт (5) на подложка (2) са съединени с нискоомен тример (10), средната точка на който е свързана с единия извод на токоизточника (3), вторият контакт (6) на подложка (1) и вторият контакт (7) на подложка (2) са свързани с другия извод на токоизточника (3) като диференциалният изход (11) на сензора са първият контакт (4) на подложка (1) и третият контакт (9) на подложка (2).
BG112445A 2017-01-24 2017-01-24 Магниточувствителен сензор BG67076B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112445A BG67076B1 (bg) 2017-01-24 2017-01-24 Магниточувствителен сензор

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112445A BG67076B1 (bg) 2017-01-24 2017-01-24 Магниточувствителен сензор

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112445A true BG112445A (bg) 2018-07-31
BG67076B1 BG67076B1 (bg) 2020-05-29

Family

ID=71401421

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112445A BG67076B1 (bg) 2017-01-24 2017-01-24 Магниточувствителен сензор

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67076B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG67076B1 (bg) 2020-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG112445A (bg) Магниточувствителен сензор
BG113014A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG113488A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор на хол
BG113027A (bg) Елемент на хол
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG67073B1 (bg) Микросензор на хол
BG67134B1 (bg) Микросензор на хол
BG67643B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор на хол
BG113272A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор
BG112436A (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG66844B1 (bg) Микросензор на хол с равнинна магниточувствителност
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG112991A (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG112091A (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG112090A (bg) Микросензор на хол
BG112676A (bg) Сензор за магнитно поле
BG112687A (bg) Магниточувствителен елемент
BG66885B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент на хол
BG67383B1 (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG67039B1 (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
BG111487A (bg) Елемент на хол с паралелна ос на чувствителност