BG112436A - Равнинно-магниточувствително устройство на хол - Google Patents

Равнинно-магниточувствително устройство на хол Download PDF

Info

Publication number
BG112436A
BG112436A BG112436A BG11243617A BG112436A BG 112436 A BG112436 A BG 112436A BG 112436 A BG112436 A BG 112436A BG 11243617 A BG11243617 A BG 11243617A BG 112436 A BG112436 A BG 112436A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contacts
contact
pads
hall
hall device
Prior art date
Application number
BG112436A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67071B1 (bg
Inventor
Вълчева Лозанова Сия
Станоев Руменин Чавдар
Original Assignee
Inst Po Sistemno Inzhenerstvo I Robotika Ban
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Po Sistemno Inzhenerstvo I Robotika Ban filed Critical Inst Po Sistemno Inzhenerstvo I Robotika Ban
Priority to BG112436A priority Critical patent/BG67071B1/bg
Publication of BG112436A publication Critical patent/BG112436A/bg
Publication of BG67071B1 publication Critical patent/BG67071B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Равнинно-магниточувствителното устройство на Хол съдържа две еднакви полупроводникови подложки с n-тип проводимост - първа (1) и втора (2), разположени успоредно една спрямо друга и токоизточник (3). Върху едната страна на всяка от подложките (1) и (2) последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по четири правоъгълни омични контакта - първи (4), (5), втори (6), (7), трети (8), (9) и четвърти (10), (11). Единият извод на токоизточника (3) е съединен едновременно с контакта (6) на подложката (1) и контакта (11) на подложката (2), а другият му извод - със средната точка на нискоомен тример (12), крайните изводи на който са свързани съответно с контакта (10) на първата (1) и контакта (7) на втората подложка (2). Контактите (4) и (5) са съединени помежду си. Контактите (8) и (9) са диференциалният изход (13) на устройството на Хол, като измерваното магнитно поле (14) е успоредно както на равнините на подложките (1) и (2), така и на дългите страни на контактите (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10) и (11).

Description

РАВНИННО-МАГНИТОЧУВСТВИТЕЛНО УСТРОЙСТВО НА ХОЛ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до равнинно-магниточувствително устройство на Хол, приложимо в областта на микро- и нано-технологиите, роботиката и мехатрониката, сензориката, роботизираната и 3D хирургия, безпилотните летателни апарати и системи, електромобилите и хибридните превозни средства, когнитивните системи с изкуствен интелект, биомедицинските изследвания, енергетиката и енергийната ефективност, безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания, навигацията, контролно-измервателната техника и слабополевата магнитометрия, военното дело и сигурността, и др.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известно е равнинно-магниточувствително устройство на Хол, съдържащо две еднакви полупроводникови подложки с /z-тип проводимост - първа и втора, разположени успоредно една спрямо друга и токоизточник. Върху едната страна на всяка от подложките последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по пет правоъгълни омични контакти - първи, втори, трети, четвърти и пети. Третите контакти са централни като първите и петите, и съответно вторите и четвъртите са симетрично разположени спрямо тях. Всички първи и пети контакти са непосредствено свързани помежду си. Вторият контакт от първата подложка е съединен е четвъртия от втората, а четвъртият от първата - е втория контакт от втората подложка. Изводите на токоизточника са свързани с втория и четвъртия контакт от първата подложка. Диференциалният изход на устройството на Хол са двата централни контакта като измерваното магнитно поле е успоредно както на равнините на подложките, така и на дългите страни на контактите, [1 -4].
Недостатък на това равнинно-магниточувствително устройство на Хол е ниската чувствителност, тъй като изходите на двата петконтактни елемента на Хол са свързани паралелно, което е равносилно на изходно напрежение само от един елемент на Хол.
Недостатък е също усложнената конструкция на устройството, съдържаща десет омични контакта и общо пет връзки между тях.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде равнинномагниточувствително устройство на Хол с висока чувствителност и опростена конструкция е по-малък брой контакти и връзки между тях.
Тази задача се решава с равнинно-магниточувствително устройство на Хол, съдържащо две еднакви полупроводникови подложки е /г-тип проводимост - първа и втора, разположени успоредно една спрямо друга и токоизточник. Върху едната страна на всяка от подложките последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по четири правоъгълни омични контакти - първи, втори, трети и четвърти. Единият извод на токоизточника е съединен едновременно е втория контакт на първата подложка и четвъртия контакт на втората подложка, а другият му извод - със средната точка на нискоомен тример, крайните изводи на който са свързани съответно с четвъртия контакт на първата и втория контакт на втората подложка. Двата първи контакта са съединени помежду си. Двата трети контакта са диференциалният изход на устройството на Хол като измерваното магнитно поле е успоредно както на равнините на подложките, така и на дългите страни на контактите.
Предимство на изобретението е високата магниточувствителност в резултат на генерираните от захранващите токове в двете подложки две напрежения на Хол, които чрез така осъществените вързки между контактите се сумират.
Предимство е също опростената конструкция на устройството, съдържащо общо осем, вместо десет контакта и три връзки между тях вместо пет както е в известното решение.
Предимство е още възможността за пълно компенсиране на паразитното напрежение на несиметрия на изхода в отсъствие на магнитно поле (офсет) и минимизирането на температурния му дрейф с помощта на включения в захранващата верига нискоомен тример.
Предимство е и повишената метрологична точност и резолюция от високото ниво сигнал/шум, поради съществената магниточувствителност на устройството и компенсирания офсет на изхода.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената Фигура 1, представляваща напречното му сечение.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Равнинно-магниточувствителното устройство на Хол съдържа две еднакви полупроводникови подложки с п-тип проводимост - първа 1 и втора 2, разположени успоредно една спрямо друга и токоизточник 3. Върху едната страна на всяка от подложките 1 и 2 последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по четири правоъгълни омични контакти - първи 4, 5, втори 6, 7, трети 8, 9 и четвърти 10, 11. Единият извод на токоизточника 3 е съединен едновременно е втория контакт 6 на първата подложка 1 и четвъртия контакт 11 на втората подложка 2, а другият му извод - със средната точка на нискоомен тример 12, крайните изводи на който са свързани съответно е четвъртия контакт 10 на първата 1 и втория контакт 7 на втората подложка 2. Двата първи контакта 4 и 5 са съединени помежду си. Двата трети контакта 8 и 9 са диференциалният изход 13 на устройството на Хол като измерваното магнитно поле 14 е успоредно както на равнините на подложките 1 и 2, така и на дългите страни на контактите 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11.
Действието на равнинно-магниточувствителното устройство на Хол, съгласно изобретението, е следното. При включване на контакти 6 и 11, и съответно 10 и 7 към токоизточника 3, в обема на еднаквите подложки 1 и 2 протичат равни по стойност и противоположно насочени захранващи токове Ζ6,ιο и - Ιη,ι, Фигура 1. Токовите линии в двете полупроводникови структури 1 и 2 са криволинейни, тъй като в отсъствие на магнитно поле В 14 планарните захранващи контакти 6, 10, 7 и 11, през които протичат токовете са еквипотенциални равнини. Ето защо токовите линии първоначално са насочени вертикално в обема на подложките 1 и 2, след което променят посоката си и стават успоредни на горните им равнини. Дълбочината на проникване w на токовите линии при фиксирана концентрация на легиращата донорна примес ND ~ 1015 cm'3 в п-тип силициевите подложки 1 и 2 съставлява около w ~ 30 - 40 pm. Поради неминуеми несъвършенства в технологията, несъосност на маските, дефекти в силициевите пластини при реализацията на образците и др., на диференциалния изход Vout 13 на устройството на Хол възниква паразитно напрежение на несиметрия (офсет) в отсъствие на външно магнитно поле В = 0 14. Този сигнал и температурният му дрейф внасят съществена грешка в метрологията на магнитната индукция В. По тази причина неговото компенсиране (нулиране) е от съществено значение за точността. В новото решение този проблем е отстранен с нискоомния тример г 12 между захранващите контакти 10 и 7. Варирайки стойността на г 12 може да се постигне пълна компенсация на офсета, т.е. νολΛ(Β = 0) = 0.
В магнитно поле В 14 с фиксирана ориентация спрямо равнините на подложките 1, 2, силата на Лоренц FL = qV х В, в зависимост от посоките на токовете /6>10 и - деформира по различен начин токовите линии, където q е товарът на електрона, a V е средната дрейфова скорост на носителите, [4, 5]. В едната подложка, например първата 1, силата FL „свива” траекторията /6>10 към горната повърхност с контакти 4, 6, 8 и 10 като концентрацията на електроните в областта на контакт 8 нараства, а в зоната на контакт 4 намалява. В резултат между електроди 4 и 8 възниква напрежение на Хол Vh4,s(^)· Освен преместване нагоре, най-силно изразено в средната част на траекторията на тока /бд0, силата FL отклонява латерално в противоположни посоки токове 16 и 110 под двата контакта 6 и 10. Това води до допълнителна концентрация на токоносители съответно с положителен и отрицателен знак в приповърхностните области с Холови контакти 4 и 8. В резултат обемното съпротивление R6>10 между контакти 6 и 10 се променя линейно, което от своя страна повишава напрежението на Хол Ун4,8(в)· Проведеното изследване показва, че допълнителното изменение (нараствайе/намаляване) на Холовия сигнал Vh4,s(^) съставлява около 30 %, [6]. Описаният по-горе комплексен сензорен механизъм е идентичен с този във втората подложка 2. Там обаче силата на Лоренц FL „разгъва” токовите линии (- Ιη>Ί) в обема, т.е. тя редуцира концентрацията на електроните под контакт 9 (в средната част на траекторията /ц(7). По тази причина между контакти 5 и 9 възниква напрежение на Хол - VH5,9(B), което е със същата стойност както това в подложка 1, но е с противоположен знак от тока - /п,7· Силата на Лоренц FL също отклонява латерално токовете /7 и 7ц под контакти 7 и 11. Това променя допълнително количеството на токоносителите в приповърхностните зони с Холови контакти 5 и 9. Нестандартното свързване на контакти 4 и 5 от двете подложки 1 и 2 осъществява сумиране на двете напрежения на Хол VoUt(#) = Vh4,8(#) + |- Ун5,9(^)1· Следователно изходният сигнал Vout(^) 13 превъзхожда съществено този от известното решение. Освен това при компенсиран офсет температурният му дрейф е минимален, което съдейства за по-висока точност. Новото равнинно-магниточувствително устройство съдържа осем, а не десет омични контакта, а връзките между тях са три, а не пет, което значително опростява конструкцията и схемотехниката.
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение се заключава в оригиналната конструкция и нестандартното свързване на контактите 4-5, 6-11и10-7на двете подложки 1 и 2. Освен това захранването 3 може да бъде в режим генератор на ток или генератор на напрежение, разширявайки така схемотехническите възможности. В тези сензорни структури 1 и 2 чрез странично отклонение на захранващите токове под контакти 6 и 10, и съответно 7 и 11 се постига линейно модулиране в магнитно поле В 14 на съпротивленията под изходните контакти 8 и 9, което води до допълнително повишаване на магниточувствителността. Функционалното интегриране на двата четириконтактни елемента на Хол увеличава както отношението сигнал/шум така и резолюцията за детектиране на минималната стойност на магнитната индукция В резултат се подобрява метрологичната точност на устройството.
Равнинно-магниточувствителното устройство на Хол може да се реализира е CMOS, BiCMOS или микромашининг технологии като в силициевия чип преобразувате лните зони представляват дълбоки и-тип джобове 1 и 2. Функционирането на устройството е в широк температурен интервал, включително в криогенна среда. За още по-висока чувствителност за целите на слабополевата магнитометрия, навигацията и контратероризма подложките 1 и 2 могат да се разположат между два еднакви концентратора на магнитното поле В 14 от ферит или μ-метал.
ПРИЛОЖЕНИЕ: една фигура
ЛИТЕРАТУРА
[1] Т. Kaufmann, “On the offset and sensitivity of CMOS-based five-contact vertical Hall devices”, in “MEMS Technology and Engineering”, v. 21, Der Andere Verlag, 2013, p. 147.
[2] R. Popovic, “Integrated Hall element”, US Patent 4 782 375/01.11.1988.
[3] A.M.J. Huiser, H.P. Baltes, “Numerical modeling of vertical Hall-effect devices”, IEEE Electron Device Letters, 5(9) (1984) pp. 482-484.
[4] Ch. Roumenin, “Microsensors for magnetic field”, Ch. 9, in „MEMS - a practical guide to design, analysis and applications”, ed. by J. Korvink and O. Paul, William Andrew Publ., USA, 2006, pp. 453-523; ISBN: 0-8155-1497-2.
[5] S. Lozanova, C. Roumenin, Parallel-field silicon Hall effect microsensors with minimal design complexity, IEEE Sensors J., 9(7) (2009) pp. 761-766.
[6] T. Phetchakut, S. Poonsawat, A. Poyai, The effect of deviation current to 5 contacts vertical Hall devices, Proc, of the 13th IEEE Intern. Conf, on Electrical Engin./Electronics, Computer, Telecommun. and Inform. Techn. (ECTI-CON), 2016.

Claims (1)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ /, Равнинно-магниточувствително устройство на Хол, съдържащо еднакви полупроводникови подложки с /г-тип проводимост, разположени успоредно една спрямо друга и токоизточник, върху едната страна на всяка от подложките последователно и на разстояния един от друг са формирани от ляво на дясно по еднакъв брой правоъгълни омични контакти като измерваното магнитно поле е успоредно на равнините на подложките и на дългите страни на контактите, ХАРАКТЕРИЗИРАЩО СЕ с това, че подложките са две - първа (1), втора (2), върху всяка от тях има по четири контакта - първи (4) и (5) втори (6) и (7), трети (8) и (9) и четвърти (10) и (11), единият извод на токоизточника (3) е съединен едновременно с контакт (6) на подложка (1) и контакт (11) на подложка (2), а другият му извод - със средната точка на нискоомен тример (12), крайните изводи на който са свързани съответно с контакт (10) на първата (1) и контакт (7) на втората подложка (2) като контакти (4) и (5) са съединени помежду си, двата трети контакта (8) и (9) са диференциалният изход (13) на устройството на Хол.
BG112436A 2017-01-09 2017-01-09 Равнинно-магниточувствително устройство на хол BG67071B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112436A BG67071B1 (bg) 2017-01-09 2017-01-09 Равнинно-магниточувствително устройство на хол

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112436A BG67071B1 (bg) 2017-01-09 2017-01-09 Равнинно-магниточувствително устройство на хол

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112436A true BG112436A (bg) 2018-07-31
BG67071B1 BG67071B1 (bg) 2020-05-15

Family

ID=71401423

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112436A BG67071B1 (bg) 2017-01-09 2017-01-09 Равнинно-магниточувствително устройство на хол

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67071B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG67071B1 (bg) 2020-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG112436A (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG112426A (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG113488A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор на хол
BG113014A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG112091A (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG113676A (bg) Микросензор на хол
BG113018A (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG112485A (bg) Микросензор на хол
BG112090A (bg) Микросензор на хол
BG112385A (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG112827A (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG113589A (bg) Равнинно-чувствителен сензор на хол
BG113272A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор
BG113027A (bg) Елемент на хол
BG113284A (bg) Магниточувствително устройство
Lozanova et al. 2D in-plane Hall sensing based on a new microdevice coupling concept
BG112687A (bg) Магниточувствителен елемент
BG112007A (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент на хол
BG112445A (bg) Магниточувствителен сензор
BG112966A (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG112878A (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност