BG113589A - Равнинно-чувствителен сензор на хол - Google Patents

Равнинно-чувствителен сензор на хол Download PDF

Info

Publication number
BG113589A
BG113589A BG113589A BG11358922A BG113589A BG 113589 A BG113589 A BG 113589A BG 113589 A BG113589 A BG 113589A BG 11358922 A BG11358922 A BG 11358922A BG 113589 A BG113589 A BG 113589A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contacts
pads
long sides
parallel
hall sensor
Prior art date
Application number
BG113589A
Other languages
English (en)
Inventor
Сия ЛОЗАНОВА
Вълчева Лозанова Сия
Мартин Ралчев
Лъчезаров Ралчев Мартин
Чавдар РУМЕНИН
Станоев Руменин Чавдар
Original Assignee
Институт По Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Роботика - Бан filed Critical Институт По Роботика - Бан
Priority to BG113589A priority Critical patent/BG113589A/bg
Publication of BG113589A publication Critical patent/BG113589A/bg

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R33/00Arrangements or instruments for measuring magnetic variables
    • G01R33/02Measuring direction or magnitude of magnetic fields or magnetic flux
    • G01R33/06Measuring direction or magnitude of magnetic fields or magnetic flux using galvano-magnetic devices
    • G01R33/07Hall effect devices
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R33/00Arrangements or instruments for measuring magnetic variables
    • G01R33/02Measuring direction or magnitude of magnetic fields or magnetic flux
    • G01R33/06Measuring direction or magnitude of magnetic fields or magnetic flux using galvano-magnetic devices
    • G01R33/07Hall effect devices
    • G01R33/072Constructional adaptation of the sensor to specific applications

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Condensed Matter Physics & Semiconductors (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Равнинно-чувствителният сензор на Хол съдържа токоизточник (1) и две идентични полупроводникови правоъгълни подложки с n-тип примесна проводимост - първа (2) и втора (3), разположени успоредно на дългите си страни. Върху едната страна на всяка от подложките (2 и 3) последователно и на близки разстояния са формирани отляво надясно по три еднакви правоъгълни омични контакта - първи (4 и 5), втори (6 и 7) и трети (8 и 9), разположени успоредно на дългите си страни. Всеки един от контактите (4, 5, 6, 7, 8 и 9) в приповърхностните области на подложките (2 и 3) е обхванат съответно в ринг (10, 11, 12, 13, 14 и 15) с p-тип примесна проводимост. Вторите контакти (6 и 7) са свързани, а първите контакти (4 и 5) са съединени с токоизточника (1). Двата трети контакта (8 и 9) са диференциалният изход (16) на сензора, като измерваното магнитно поле (17) е успоредно както на равнините на подложките (2 и 3), така и на дългите страни на контактите (4, 5, 6, 7, 8 и 9).

Description

РАВНИННО-ЧУВСТВИТЕЛЕН СЕНЗОР НА ХОЛ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до равнинно-чувствителен сензор на Хол, приложимо в областта на медицината, лапароскопията и 3D телемедицината, роботизираната минимално инвазивна хирургия, квантовата комуникация, системите за сигурност с изкуствен интелект, роботиката, мехатрониката, биохимичните изследвания, навигацията, микро- и нано-технологиите, безконтактната автоматика включително дистанционното измерване на ъглови и линейни премествания, измервателната технология и слабополевата магнитометрия, електромобилите и хибридните превозни средства в това число ABS системите и сензорите за положение на педалите, контратероризма, военното дело и др.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е равнинно-чувствителен сензор на Хол, съдържащ токоизточник и правоъгълна полупроводникова подложка с /г-тип примесна проводимост, върху едната страна на която са формирани последователно три правоъгълни омични контакти - първи, втори и трети, разположени на разстояние един до друг и успоредно на дългите си страни. Вторият контакт е централен и спрямо него симетрично от двете му дълги страни са разположени другите два. Първият и третият контакт през товарни резистори са съединени с единия извод на токоизточника, другият извод на който е свързан с централния контакт. Измерваното магнитно поле е успоредно както на равнината на подложката, така и на дългите страни на правоъгълните контакти като първият и третият контакт са диференциалният изход на сензора на Хол, [1-12].
Недостатък на този равнинно-чувствителен сензор на Хол е понижената преобразувателна ефективност (магниточувствителност) в резултат на протичащите паразитни повърхностни токове, които са част от захранващите между контактите, които редуцират изходното напрежение на Хол.
Недостатък е също усложнената технологична реализация на сензора поради несъвместимост на интегралните процеси при формиране на омичните контакти и на двата товарни резистора върху повърхността на полупроводниковата подложка.
Недостатък е още редуцираната метрологична точност поради ниската чувствителност, водеща до забележимото присъствие в изходното Холово напрежение на паразитни сигнали от типичните сензорни недостатъци като температурен дрейф, офсет, хистерезис, вътрешен 1//(фликер) шум и др.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде равнинно-чувствителен сензор на Хол с висока чувствителност, пълна технологична съвместимост на интегралните процеси на микроелектронното производство на сензора и висока метрологична точност.
Тази задача се решава с равнинно-чувствителен сензор на Хол, съдържащ токоизточник и две идентични правоъгълни полупроводникови подложки с п-тип примесна проводимост - първа и втора, разположени успоредно на дългите си страни. Върху едната страна на всяка от подложките последователно и на близки разстояния са формирани от ляво на дясно по три правоъгълни омични контакти първи, втори и трети, успоредни на дългите си страни. Всеки един от контактите в приповърхностните области на подложките е обхванат в ринг с р-тип примесна проводимост. Вторите контакти са свързани, а първите са съединени с токоизточника. Двата трети контакта са диференциалният изход на сензора като измерваното магнитно поле е успоредно както на равнините на подложките, така и на дългите страни на контактите.
Предимство на изобретението е високата магниточувствителност от повишеното напрежение на Хол в резултат на драстично редуцираните паразитни повърхностни токове с р-ринговете, обхващащи контактите.
Предимство е също реализацията на сензора в единен цикъл, без необходимост от различни по своята природа технологични процеси, усложняващи формирането върху силициевия чип на товарните резистори и на структурните конфигурации с омичните контакти, както и възможността за конструиране на 2D и 3D векторни магнитометри.
Предимство е още повишената измервателна точност поради високата чувствителност и допълнително ограниченото ниво на сензорните паразитни сигнали - температурен дрейф, хистерезис, офсет и вътрешен (фликер) шум от редуцираните с р-ринговете повърхностни токове.
Предимство е и увеличената резолюция при измерване на минималната магнитна индукция предвид високата чувствителност едновременно с повишеното отношение сигнал/шум от силно редуцираните паразитни сигнали в изхода на сензорната конфигурация, което осигурява по-детайлно картографиране на равнинната и пространствената топология на магнитното поле.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложените фигури, където Фигура 1 представлява напречното сечение и схемата на включване на сензора на Хол, а Фигура 2 е план на конфигурацията на структурата.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Равнинно-чувствителният сензор на Хол съдържа токоизточник 1 и две идентични полупроводникови правоъгълни подложки с /г-тип примесна проводимост - първа 2 и втора 3, разположени успоредно на дългите си страни. Върху едната страна на подложките 2 и 3 последователно и на близки разстояния са формирани от ляво на дясно по три правоъгълни омични контакти - първи 4 и 5, втори 6 и 7, и трети 8 и 9, успоредни на дългите си страни. Всеки един от контактите 4, 5, 6, 7, 8 и 9 в приповърхностните области на подложките 2 и 3 е обхванат съответно в ринг 10, 11, 12, 13, 14 и 15 с р-тип примесна проводимост. Вторите контакти 6 и 7 са свързани, а първите 4 и 5 са съединени с токоизточника 1. Двата трети контакта 8 и 9 са диференциалният изход 16 на сензора на Хол като измерваното магнитно поле 17 е успоредно както на равнините на подложките 2 и 3, така и на дългите страни на контактите 4, 5, 6, 7, 8 и 9.
Действието на равнинно-чувствителния сензор на Хол, съгласно изобретението, е следното. След свързване на вторите контакти 6 и 7, и включването на двата контакта 4 и 5 към токоизточника 1, в обемите на двете идентични подложки 2 и 3 протичат две срещуположно насочени и еднакви по стойност токови компоненти /4,6 и - /5>7; /46 = | - /5;7 |. Захранващите планарни контакти 4 и 6, съответно 5 и 7 представляват еквипотенциални равнини, към които в отсъствие на външно магнитно поле В 17, В = 0, токовете през тях са перпендикулярно насочени спрямо горните страни на подложки 2 и 3, прониквайки дълбоко в обемите им. Дълбочината на проникване, например в силициевите структури, при фиксирана концентрация на легиращите донорни примеси ND = п0 = const в подложки 2 и 3 зависи от съотношението между ширината на захранващите контакти 4, 6, 5 и 7, и разстоянието между тях Z4.6 и Z5_7. Дълбочината при концентрация ND = 1015 cm'3 и оптимизирани геометрични размери съставлява около 30 - 40 pm. Ето защо омичните контакти 4, 5, 6, 7, 8 и 9 в двете подложки 2 и 3 са разположени близко един до друг. Допълнително увеличение на чувствителността с около 35 % се постига с помощта на ринговете 10, 11,12,13,14 и 15 с р-тип проводимост, обхващащи контакти 4, 5, 6, 7, 8 и 9 в приповърхностните зони на двете подложки 2 и 3, Фигура 1 и Фигура 2. Освен това с тяхна помощ драстично се елиминира разтичането на паразитните токове в повърхностните области, оказващи негативно шунтиращо въздействие върху напрежението на Хол ГН(В) 16. Между контакти 4 и 6 и съответно 5 и 7 токовите линии в първо приближение са успоредни на горните страни на подложките 2 и 3. В резултат траекториите на токоносителите в конфигурацията от Фигура 1 са криволинейни, [2 - 10].
Прилагане на измерваното магнитно поле В 17 успоредно на подложките 2 и 3, и на дългите страни на контакти 4, 5, 6, 7, 8 и 9 води до странично (латерално) отклонение (дефлекция) на токовите линии по цялата дължина на нелинейните им траектории. Причината за това е действието на локалните сили на Лоренц F^, FL = qVdT х В, където q е елементарният товар на електрона, a Vdr е векторът на средната дрейфова скорост на електроните в подложки 2 и 3, [2 - 10]. Този способ за магнитно активизиране на сензорите дава наименованието им - равнинночувствителни елементи на Хол. В резултат на Лоренцовото отклонение от силите Fu„ в зависимост от посоките на токовете /4>6 и /5)7, и на магнитното поле В 17, нелинейните траектории в обемите на подложки 2 и 3 се “свиват” и съответно “разширяват”. От съществено значение е едновременното деформиране отклонението в противоположни посоки на еднаквите по стойност токови компоненти /6 и - ΙΊ, протичащи през захранващи контакти 6 и 7. Генерират се равни по стойност и с противоположен знак Холови потенциали, които се регистрират с контакти 8 и 9, φ&(Β) и - като φ&(Β) = |- ^9(Я)|. Този резултат се постига с иновативното схемно решение, при което чрез свързаните контакти 6 и 7 се осъществява реверсиране на протичащия ток, /6 и |- /7|. Фактически измерваното магнитно поле В 17 нарушава електрическата симетрия на токовите траектории. Следователно в резултат на Лоренцовата дефлекция, върху диференциалния изход 16 на сензора възниква напрежение на Хол V^B) = Ун,8-9(^)- Този сигнал е линейна и нечетна функция от силата и посоките на токовете и - Ι^Ί, така и на магнитната индукция В 17. При това преобразувателната ефективност (чувствителността) S е право пропорционална на подвижността μη на електроните, респективно на силата на Лоренц FL за съответния полупроводников материал, S ~ μ. и S~FL, [1-12].
Следователно описаният галваномагнитен процес повишава съществено изходното напрежение на микросензора VH(B) 16. Ключова роля оказват формираните рингове 10и 11, 12 и 13, 14и15с р-тип примесна проводимост, обхващащи съответно контакти 4 и 5, би 7, 8 и 9 в приповърхностните области на двете подложки 2 и 3, както и иновативната схема на включване, Фигура 1, Фигура 2. Ограчените области на омичните контакти 4, 5, 6, 7, 8 и 9 с рингове 10 и 11, 12 и 13, 14 и 15, които са отворени към обемите на подложки 2 и 3 изпълняват ролята на „джобове”, в които се натрупват едновременно съответно положителни и отрицателни товари от действието на силите на Лоренц Fy на токовете /6 и |- /7|. Също така се предотвратява тяхното разтичане по повърхността на подложки 2 и 3. В резултат чувствителността нараства допълнително. Обстоятелството, че двата изходни контакта 8 и 9 са извън зоните на протичане на двете токови компоненти Д,6 и - /5>7 драстично намалява още и паразитните ефекти - ограничава факторите, водещи до негативния офсет на изхода 16; намаляване на вътрешния (фликер) 1// шум, а от тук нараства отношението сигнал/шум (S/N); минимизира се температурният дрейф на издходното напрежение 16, а хистерезисът е редуциран. За преодоляване на посочените недостатъци положително въздействие оказва идентичният потенциал на вторите непосредствено свързани контакти 6 и 7. В резултат офсетът на изхода 16 и температурният му дрейф са значително редуцирани. Чрез техническото решение от Фигура 1 магниточувствителността S и измервателната точност на полето В 17 нарастват. Същевременно високият сигнал VH16(B) 16 води до увеличаване на резолюцията при измерване на минималната магнитна индукция Bmin. Това осигурява по-детайлно определяне на топологията на магнитното поле В 17, особено за целите на биохимията и нанобиологията, включително при малформации на кръвта (аномалии на магнетизма на съдържащата желязо Fe кръв), [13].
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение е, че в сензориката на Хол е използван нестандартен подход за повишаване на чувствителността: формиране на р-тип „джобове” 10, 11, 12, 13, 14 и 15, повишаващи преобразувателната ефективност; извеждането извън активните зони с протичащите в подложки 2 и 3 токове на изходните контакти 8 и 9 и иновативната схема на включване, реверсираща посоката на захранващия ток, формиращ диференциалния изход 16. Важно предимство е, че сензорът на Хол се реализира в единен технологичен цикъл, като не се налагат допълнителни усложняващи процеси за формиране на товарни резистори върху силициевия чип.
Равнинно-магниточувствителният сензор може да се осъществи с CMOS или BiCMOS технологии, като п-тип конфигурацията (подложки 2 и 3) с п-тип контактите 4, 5, 6, 7, 8 и 9 се формират в п-тип области, разположени в рсилициеви пластини. Интегралната технология позволява новият микросензор заедно с обработващата сигнала Уц(В) 16 схемотехника да се осъществи върху общ силициев чип, изграждайки интелигентна микросистема (MEMS). Функционирането на предложения равнинно-чувствителен преобразувател е в широк температурен интервал, включително при криогенни температури. За още по-висока чувствителност за целите на слабополевата магнитометрия и контратероризма, чипът може да се разположи между два еднакви продълговати концентратори на магнитното поле В 17 от ферит или μ-метал.
ПРИЛОЖЕНИЕ: две фигури
ЛИТЕРАТУРА
[1] Ч.С. Руменин, П.Т. Костов, Сензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, Авт. свид. BG № 37208 Ш/26.12.1983.
[2] С. Roumenin, Solid State Magnetic Sensors, Elsevier, Amsterdam, 1994, p. 450; ISBN: 0 444 89401.
[3] Ch. Roumenin, Microsensors for magnetic field, Chapter 9, in MEMS - a practical guide to design, analysis and applications, ed. by J. Korvink and O. Paul, William Andrew Publ., USA, 2006, pp. 453-523; ISBN: 0-8155-1497-2.
[4] C.S. Roumenin, Bipolar magnetotransistor sensors - An invited review, Sensors and Actuators, A 24 (1990) 83-105.
[5] C.S. Roumenin, Parallel-field Hall microsensors - An overview, Sensors and Actuators, A 30 (1992) 77-87.
[6] C.S. Roumenin, Magnetic sensors continue to advance towards perfection, Invited paper, Sensors and Actuators, A 46-47 (1995) 273-279.
[7] S.V. Lozanova, C.S. Roumenin, Paralell-field silicon Hall effect microsensors with minimal design complexity, IEEE Sensors Journal, 9(7) (2009) 761-766.
[8] A.M.J. Huiser, H.P. Baltes, Numerical modeling of vertical Hall- effect devices, IEEE Electron Device Letters, 5(9) (1984) 482-484.
[9] T. Kaufmann, On the offset and sensitivity of CMOS-based five-contact vertical Hall devices, in MEMS Technology and Engineering, v. 21, Der Andere Verlag, 2013, p. 147.
[10] C. Sander, C. Leube, O. Paul, Three-dimensional magnetometer based on subsequent measurement principle, Sensors and Actuators, A 222 (2015) 329-334.
[11] Ed Ramsden, Hall effect sensors - Theory and application, 2nd ed., Elsevier, Netherland, 2011.
[12] S.M. Sze, Physics of Semiconductors, 2nd ed., Wiley-Intersc. Publ., John Wiley & Sons, New York, 1994.
[13] H. Fan, J. Wang, Q. Feng, Q. Hu, S. Zuo,V. Nabel et al., Detection techniques of biological and chemical Hall sensors, RSC Advance - Royal Soc. of Chern., 11 (2021) 7257-7270.

Claims (1)

  1. Равнинно-чувствителен сензор на Хол, съдържащ токоизточник и полупроводникова правоъгълна подложка с л-тип примесна проводимост, върху едната страна на която последователно и на разстояния са формирани от ляво на дясно три правоъгълни омични контакти - първи, втори и трети, разположени успоредно на дългите си страни като измерваното магнитно поле е успоредно на равнината на подложката и на дългите страни на контактите, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че има още една втора полупроводникова подложка (3), идентична на първата (2) и успоредно разположена на нея, върху едната страна на втората подложка (3) също са образувани от ляво на дясно на близки разстояния последователно три еднакви с тези от първата подложка (2) правоъгълни омични контакти първи (5), втори (7) и трети (9), успоредно на дългите си страни, всеки един от контактите (4), (5), (6), (7), (8) и (9) в приповърхностните области на подложките (2) и (3) е обхванат съответно в ринг (10), (11), (12), (13), (14) и (15) с р-тип примесна проводимост, вторите контакти (6) и (7) са свързани, а първите (4) и (5) са съединени с токоизточника (1) като двата трети контакта (8) и (9) са диференциалният изход (16) на сензора на Хол.
BG113589A 2022-09-23 2022-09-23 Равнинно-чувствителен сензор на хол BG113589A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113589A BG113589A (bg) 2022-09-23 2022-09-23 Равнинно-чувствителен сензор на хол

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113589A BG113589A (bg) 2022-09-23 2022-09-23 Равнинно-чувствителен сензор на хол

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG113589A true BG113589A (bg) 2024-03-29

Family

ID=92804964

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113589A BG113589A (bg) 2022-09-23 2022-09-23 Равнинно-чувствителен сензор на хол

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG113589A (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG113589A (bg) Равнинно-чувствителен сензор на хол
BG113676A (bg) Микросензор на хол
BG113272A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор
Lozanova et al. Three-contact in-plane sensitive Hall devices
BG67508B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент
BG113488A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор на хол
BG113273A (bg) Микросензорен елемент за магнитно поле
BG67386B1 (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
Lozanova et al. Sensor with Subsequent Measurement of X, Y and Z Magnetic-field Components
BG112485A (bg) Микросензор на хол
Lozanova et al. A Novel In-plane-sensitive Double-Hall Device
BG67509B1 (bg) Магниточувствително устройство
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
Lozanova et al. Silicon 2D Magnetic-field Multisensor
BG112878A (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG67414B1 (bg) Елемент на хол
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG112436A (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG112935A (bg) Микросензор за хол с равнинна чувствителност
BG113156A (bg) Елемент на хол с равнинна чувствителност
BG112991A (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG113018A (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG113292A (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност