BG67380B1 - Двумерен микросензор за магнитно поле - Google Patents

Двумерен микросензор за магнитно поле Download PDF

Info

Publication number
BG67380B1
BG67380B1 BG112966A BG11296619A BG67380B1 BG 67380 B1 BG67380 B1 BG 67380B1 BG 112966 A BG112966 A BG 112966A BG 11296619 A BG11296619 A BG 11296619A BG 67380 B1 BG67380 B1 BG 67380B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contacts
magnetic field
cross
microsensor
type
Prior art date
Application number
BG112966A
Other languages
English (en)
Other versions
BG112966A (bg
Inventor
Сия ЛОЗАНОВА
Вълчева Лозанова Сия
Август ИВАНОВ
Йорданов Иванов Август
Чавдар РУМЕНИН
Станоев Руменин Чавдар
Original Assignee
Институт По Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Роботика - Бан filed Critical Институт По Роботика - Бан
Priority to BG112966A priority Critical patent/BG67380B1/bg
Publication of BG112966A publication Critical patent/BG112966A/bg
Publication of BG67380B1 publication Critical patent/BG67380B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Двумерният микросензор за магнитно поле съдържа p-тип полупроводникова подложка (1), върху едната страна на която е формиран дълбок n-тип слой (2) във формата на малтийски кръст с четири равни правоъгълни страни (равностранен кръст). Върху всяка от четирите страни на кръста (2) има последователно и на разстояние по един външен и по един вътрешен омичен контакт - по часовниковата стрелка съответно първи (3) и втори (4), трети (5) и четвърти (6), пети (7) и шести (8), и седми (9) и осми (10), като всичките контакти са симетрични спрямо центъра на кръста (2). Първият (3) и вторият (4), и петият (7) и шестият (8), и съответно третият (5) и четвъртият (6), и седмият (9) и осмият (10) контакт са разположени срещуположно. Първият (3) и петият (7) контакт са свързани с единия извод на токоизточник (11), другият извод на който е съединен с четвъртия (5) и седмия (9) контакт. Измерваното външно магнитно поле (12) е с произволна ориентация и лежи в равнината на подложката (1), като двойките срещуположни вътрешни контакти - втори (4) и шести (8), и съответно четвърти (6) и осми (10) са диференциалните изходи (13 и 14) за двете ортогонални равнинни компоненти на магнитното поле (12).

Description

(54) ДВУМЕРЕН МИКРОСЕНЗОР ЗА МАГНИТНО ПОЛЕ
Област на техниката
Изобретението се отнася до двумерен микросензор за магнитно поле, приложимо в областта на роботиката и мехатрониката, квантовата комуникация и инженерство, биомедицинските изследвания включително роботизираната хирургия, безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания, позиционирането на обекти в равнината, слабополевата магнитометрия, електронните компаси и навигацията, автоматизация на производството, електромобилостроенето, контролно-измервателната технология, енергетиката, военното дело и сигурността, и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е двумерен микросензор за магнитно поле, съдържащ n-тип полупроводникова подложка, върху едната страна на която са формирани централен омичен контакт с квадратна форма като на разстояния и симетрично спрямо четирите му страни има последователно по един правоъгълен вътрешен омичен контакт и по един външен омичен контакт. В близост до всички контакти е формирана дълбока обграждаща ги р+-тип зона с формата на равностранен кръст. Четирите външни контакта са съединени и през токоизточник са свързани с централния контакт. Измерваното външно магнитно поле е с произволна ориентация и лежи в равнината на n-тип подложката като всяка двойка срещуположни вътрешни контакти спрямо централния са изходите за двете ортогонални равнинни компоненти на магнитното поле [1-6].
Недостатък на този двумерен микросензор за магнитно поле е редуцираната чувствителност на двата сензорни изхода при измерване на равнинните компоненти на магнитното поле в резултат на обемното разтичане на четирите захранващи тока между централния и крайните контакти.
Недостатък е също редуцираната точност на микросензора в резултат на паразитните изходни напрежения на двата изхода в отсъствие на магнитно поле (офсети), породени от електрическа асиметрия в резултат на геометрична асиметрия в разположението на вътрешните и външните контакти спрямо централния, неминуеми технологични несъвършенства, механични напрежения при корпусирането на чипа и метализацията, и др.
Недостатък е още усложнената конструкция, съдържаща девет омични контакта, което повишава значително габаритите на структурата, понижава се нейната разделителна способност (резолюция) и се затруднява технологичната реализация на микросензора.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде двумерен микросензор за магнитно поле с висока магниточувствителност, повишена измервателна точност на двата сензорни канала и опростена конструкция чрез редуциране броя на омичните контакти.
Тази задача се решава с двумерен микросензор за магнитно поле, съдържащ р-тип полупроводникова подложка, върху едната страна на която е формиран дълбок n-тип слой във формата на малтийски кръст с четири равни правоъгълни страни (равностранен кръст). Върху всяка от четирите страни на n-тип слоя има последователно и на разстояние по един външен и по един вътрешен омичен контакт - по часовниковата стрелка съответно първи и втори, трети и четвърти, пети и шести, и седми и осми, всичките симетрични спрямо центъра на кръста. Първият и вторият, и петият и шестият, и съответно четвъртият и петият, и седмият и осмият контакти са разположени срещуположно. Първият и петият контакт са свързани с единия извод на токоизточник, другият извод на който е съединен с третия и седмия контакт. Измерваното външно магнитно поле е с произволна ориентация и лежи в равнината на р-тип подложката, като двойките срещуположни вътрешни контакти - втори и пети, и съответно трети и седми са диференциалните изходи за двете ортогонални равнинни компоненти на магнитното поле.
Предимство на изобретението е високата магниточувствителност на двата сензорни канала в резултат на отстраненото разтичане на компонентите на захранващия ток от формирания в р -подложката дълбок n-тип епитаксиален слой с формата на равностранен кръст.
Предимство е също високата измервателна точност на двата сензорни канала поради драстично намаленото паразитно влияние между компонентите на захранващия ток в правоъгълните n-тип страни на кръста.
Предимство е още опростената приборна конструкция на двумерния микросензор за магнитно поле, съдържаща осем вместо девет контакта.
Предимство е и отпадане на необходимостта от специално разполагане на микросензора по отношение на източника на магнитното поле за постигане на високи стойности на изходните сигнали, поради подобрената ортогоналност на n-тип страните на кръста от прецизността на микроелектронните технологии.
Пояснение на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената фигура 1.
Примери за изпълнение на изобретението
Двумерният микросензор за магнитно поле съдържа р-тип полупроводникова подложка 1, върху едната страна на която е формиран дълбок n-тип слой 2 във формата на малтийски кръст с четири равни правоъгълни страни (равностранен кръст). Върху всяка от четирите страни на n-тип слоя има последователно и на разстояние по един външен и по един вътрешен омичен контакт - по часовниковата стрелка съответно първи 3 и втори 4, трети 5 и четвърти 6, пети 7 и шести 8, и седми 9 и осми 10, всичките симетрични спрямо центъра на кръста 2. Първият 3 и вторият 4, и петият 7 и шестият 8, и съответно третият 5 и четвъртият 6, и седмият 9 и осмият 10 контакти са разположени срещуположно. Първият 3 и петият 7 контакт са свързани с единия извод на токоизточник 11, другият извод на който е съединен с четвъртия 5 и седмия 9 контакт. Измерваното външно магнитно поле 12 е с произволна ориентация и лежи в равнината на р-тип подложката 1, като двойките срещуположни вътрешни контакти - втори 4 и шести 8, и съответно четвърти 6 и осми 10 са диференциалните изходи 13 и 14 за двете ортогонални равнинни компоненти на магнитното поле 12.
Действието на двумерния микросензор за магнитно поле, съгласно изобретението, е следното.
При включване на контакти 3 и 5, и съответно 7 и 9 към токоизточника 11, протичат четири равни и две по две противоположно насочени токови компоненти I3 и - I7, и съответно I5 и - I9. Тази специфична особеност се дължи на включването на контакти 3, 5, 7 и 9 към токоизточника 11 по начин, че токовете между противоположните контакти 3 и 7, и съответно 5 и 9 да са противоположно насочени спрямо центъра на n-тип кръста 2. Създаденият дълбок епитаксиален n-слой 2 във формата на равностранен (малтийски) кръст еднозначно ограничава областите, в които протичат токовите компоненти I3 и - I7, и съответно I5 и - I9. Така паразитното обемно и повърхностно разтичане на захранващия ток In е напълно отстранено. В предложеното решение на Фигура 1 конструкцията и способът на захранване на външните контакти 5 и 3, и съответно 7 и 9 осъществява протичането на два тока I5,3 и I7,9, които съдържат по две двойки взаимно перпендикулярни компоненти. Посоките на тези двойки компоненти са противоположни като в страните на кръста 2, където са контакти 3 и 7, и съответно 5 и 9 протичат противоположни токове. На практика този необичаен случай е еквивалентен на решение, при което в центъра на кръста 2 е формиран омичен захранващ контакт, обезпечаващ въпросните токови компоненти за четирите страни.
Траекториите на компонентите I3 и - I7, и съответно I5 и - I9 в областите под омични контакти 3 и 7, както 5 и 9 в отсъствие на магнитно поле 12 В(Вху) = 0 първоначално са перпендикулярни на горната повърхност на кръста 2. Причината е, че контакти 3, 5, 7 и 9 са нискоомни и представляват еквипотенциални равнини за протичащите през тях токове. Ето защо тези компоненти проникват значително в обема на епитаксиалния n-слой 2. След това ефективните траектории I3 и - I7, и съответно I5 и - I9 в обема на n-кръста 2 стават почти успоредни на горната му повърхност. Тази важна за действието на микросензора топология на токовите траектории е продиктувана от относително дълбокия епитаксиален n-слой 2 и неголемите му линейни размери, което редуцира евентуална структурна асиметрия и офсети V13(0) и V14(0) на диференциалните изходи 13 и 14 на микросензора в отсъствие на магнитно поле В 12, В = 0.
Външното магнитно поле В 12, което лежи в равнината на р-тип подложката 1 и е с произволна ориентация, чрез двете си взаимноперпендикулярни компоненти Вх и Ву генерира съответни латерално отклоняващи движещите се токоносители сили на Лоренц Fl,i = qV* x В, където q е елементарният товар на електрона, a Vd е векторът на средната дрейфова скорост на движещите се токоносители, в нашия случай електроните в n-кръста 2. В резултат на Лоренцовите дефлекции Fl,i, траекториите в отделните си части под контактите 3, 5, 7 и 9 и между тях за всяка от противоположно насочените токови компоненти I3 и - I7, и съответно I5 и - I9 едновременно се деформират като се “свиват” и/или “разширяват” в обема на кръста 2. В зависимост от посоката на магнитния вектор (Вх, Ву) 12, всеки един в двойките срещуположни токове нараства, респективно намалява. В резултат се генерират противоположни по знак Холови потенциали в зоните, където са формирани изходните контакти 4 и 8, и съответно 6 и 10. Така чрез ефекта на Хол върху двата диференциални изхода 13 и 14 възникват напрежения на Хол: V3,7(By) = V13(By) 13 и V4,6(Bx) = V14(Bx) 14. Изходните сигнали 13 и 14 са линейни и нечетни функции от магнитните вектори Вх и Ву, и съдържат метрологичната информация за стойността и посоката на магнитните компоненти. Повишаването на магниточувствителността се дължи на добре ограничения чрез р-подложката 1 епитаксиален n-слой 2 посредством технологичната реализация. Този оригинален подход отстранява разтичането на захранващия ток. Също така взаимно перпендикулярните страни на n-кръста 2 значително подобряват ортогоналността на токовите компоненти I3, - I7, I5 и - I9 спрямо двата равнинни вектора Вх и Ву на магнитното поле В 12. Перфектно ограничената в р-тип подложка 1 кръстовидна активна зона 2 максимално редуцира паразитното взаимно влияние на двата сензорни канала за полета Вх и Ву. Следователно магниточувствителността и метрологичната точност нарастват. Абсолютната стойност на вектора на магнитното поле В 12 в равнината х-у на подложката 1 и ъгълът Θ на полето В 12 спрямо фиксирана реперна ос на координатна система в същата равнина, се дават с добре известните изрази:
|В| = (Bx2 + Ву2)1/2 и Θ = tan-1(Vy(By)/Vx(Bx)), [1,5].
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение се заключава в иновативната приборна конструкция. Формираният кръстовиден епитаксиален слой 2 ограничава разтичането на тока и е предпоставка за повишената чувствителност и високата метрологична точност. Оригиналният способ на свързване към токоизточника 11 с контакти 3, 5, 7 и 9, осигуряващ противоположно насочени токови компоненти, генериращи двете изходни напрежения на Хол V13(By) 13 и V14(Bx) 14, се прилага за първи път в сензориката и редуцира броя на контактите. Така без централен захранващ електрод се осъществяват два взаимно перпендикулярни равнинно-магниточувствителни елементи на Хол. Друго съществено предимство на микросензора от Фигура 1 е, че той изцяло се реализира в единен технологичен цикъл с процесите на интегралната микроелектронна технология. Това решение минимизира драстично паразитните сигнали, включително офсетите и дрейфът на параметрите. Постигната е пълна термична, технологична и структурна съвместимост на сензорните канали.
2D многомерният микросензор може да се реализира с различните модификации на планарната силициева технология - CMOS, BiCMOS, SOS, а при необходимост може да се използват микромашининг силициеви процеси.

Claims (1)

  1. Двумерен микросензор за магнитно поле, съдържащ токоизточник и полупроводникова подложка, като върху едната й страна е формиран дълбок полупроводников n-тип малтийски кръст с четири равни правоъгълни страни - равностранен кръст, върху всяка от четирите страни на n-тип кръста има последователно и на разстояние по един външен и по един вътрешен омичен контакт - по часовниковата стрелка съответно първи и втори, трети и четвърти, пети и шести, и седми и осми, като двойките срещуположни вътрешни контакта - втори и шести, и съответно четвърти и осми са диференциалните изходи за двете ортогонални равнинни компоненти на измерваното външно магнитно поле, което е с произволна ориентация и лежи в равнината на подложката, характеризиращ се с това, че полупроводниковата подложка (1) е с р-тип примесна проводимост, първият (3) и вторият (4), третият (5) и четвъртият (6), петият (7) и шестият (8), и седмият (9) и осмият (10) контакт - всичките са съответно симетрични спрямо центъра на кръста (2), като първият (3) и петият (7) и съответно третият (5) и седмият (9) контакт са разположени срещуположно, а първият (3) и петият (7) контакт са свързани с единия извод на токоизточника (11), другият извод на който е съединен с четвъртия (5) и седмия (9) контакт
BG112966A 2019-07-17 2019-07-17 Двумерен микросензор за магнитно поле BG67380B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112966A BG67380B1 (bg) 2019-07-17 2019-07-17 Двумерен микросензор за магнитно поле

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112966A BG67380B1 (bg) 2019-07-17 2019-07-17 Двумерен микросензор за магнитно поле

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112966A BG112966A (bg) 2021-01-29
BG67380B1 true BG67380B1 (bg) 2021-10-29

Family

ID=76621106

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112966A BG67380B1 (bg) 2019-07-17 2019-07-17 Двумерен микросензор за магнитно поле

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67380B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG112966A (bg) 2021-01-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG67039B1 (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG67210B1 (bg) Двуосен интегрален сензор за магнитно поле
BG67551B1 (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG67134B1 (bg) Микросензор на хол
BG67386B1 (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG67208B1 (bg) Сензор за магнитно поле
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG67249B1 (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG112991A (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG67383B1 (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
BG67384B1 (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG113056A (bg) Интегрален сензор на хол
BG66704B1 (bg) Двумерен полупроводников магнитометър
BG66985B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG113488A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор на хол
BG113589A (bg) Равнинно-чувствителен сензор на хол
BG67509B1 (bg) Магниточувствително устройство
BG113156A (bg) Елемент на хол с равнинна чувствителност
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG112687A (bg) Магниточувствителен елемент
BG67414B1 (bg) Елемент на хол