BG67298B1 - Сензор на хол с равнинна чувствителност - Google Patents

Сензор на хол с равнинна чувствителност Download PDF

Info

Publication number
BG67298B1
BG67298B1 BG112878A BG11287819A BG67298B1 BG 67298 B1 BG67298 B1 BG 67298B1 BG 112878 A BG112878 A BG 112878A BG 11287819 A BG11287819 A BG 11287819A BG 67298 B1 BG67298 B1 BG 67298B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contacts
central
input
contact
amplifiers
Prior art date
Application number
BG112878A
Other languages
English (en)
Other versions
BG112878A (bg
Inventor
Сия ЛОЗАНОВА
Вълчева Лозанова Сия
Август ИВАНОВ
Йорданов Иванов Август
Чавдар РУМЕНИН
Станоев Руменин Чавдар
Original Assignee
Институт По Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Роботика - Бан filed Critical Институт По Роботика - Бан
Priority to BG112878A priority Critical patent/BG67298B1/bg
Publication of BG112878A publication Critical patent/BG112878A/bg
Publication of BG67298B1 publication Critical patent/BG67298B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)
  • Hall/Mr Elements (AREA)

Abstract

Сензорът на Хол с равнинна чувствителност съдържа полупроводникова подложка (1) с n-тип примесна проводимост с формата на правоъгълен паралелепипед, върху едната страна на която на разстояния един от друг са формирани последователно пет правоъгълни омични контакта - първи (2), втори (3), трети (4), четвърти (5) и пети (6), всичките успоредни помежду си и токоизточник (7). Първият (2) и петият (6), и съответно вторият (3) и четвъртият (5) контакт са симетрично разположени спрямо третия (4), който е централен. Измерваното магнитно поле (8) е успоредно както на равнината на подложката (1), така и на дългите страни на контактите (2, 3, 4, 5 и 6). Вторият (3) и четвъртият (5) контакт са съединени с изводите на токоизточника (7). Първият (2) и централният (4) контакт са свързани с входа на първи измервателен усилвател (9), а централният (4) и петият (6) контакт са съединени с входа на втори измервателен усилвател (10). Първият (2) и централният (4) контакт и съответно централният (4) и петият (6) контакт са свързани едновременно само с неинвертиращите или само с инвертиращите входове на двата измервателни усилвателя (9 и 10). Изходите на усилвателите (9 и 10) са свързани с входа на диференциален усилвател (11), чийто изход (12) е изходът на сензора на Хол.

Description

(54) СЕНЗОР HA ХОЛ C РАВНИННА ЧУВСТВИТЕЛНОСТ
Област на техниката
Изобретението се отнася до сензор на Хол с равнинна чувствителност, приложимо в областта на квантовата комуникация, медицината, в това число роботизираната и минимално инвазивната хирургия, роботиката, мехатрониката, системите за сигурност с изкуствен интелект, сензориката, безконтактната автоматика, включително дистанционното измерване на ъглови и линейни премествания, навигацията, микро- и нанотехнологиите, космическите изследвания, електромобилите и хибридните превозни средства, енергетиката, контролно-измервателната техника и слабополевата магнитометрия, контратероризма, военното дело и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е сензор на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ полупроводникова подложка с п-тип примесна проводимост с формата на правоъгълен паралелепипед. Върху едната й страна на разстояния един от друг са формирани последователно пет правоъгълни омични контакти - първи, втори, трети, четвърти и пети - всичките успоредни помежду си. Първият и петият, и съответно вторият и четвъртият контакт са симетрично разположени спрямо третия, който е централен. Първият и петият контакт са съединени непосредствено и през токоизточник са свързани с третия контакт. Вторият и четвъртият контакт са диференциалният изход на сензора на Хол, като измерваното магнитно поле е успоредно както на равнината на подложката, така и на дългите страни на омичните контакти [1-8].
Недостатък на този сензор на Хол с равнинна чувствителност е понижената преобразувателна ефективност (магниточувствителност) поради използване само на едно от двете напрежения на Хол, генерирани от един и същ захранващ ток в петконтактната полупроводникова подложка.
Недостатък е също редуцираната метрологична точност от температурния дрейф на паразитния офсет и непредсказуемото изменение на стойността на чувствителността с течение на времето в резултат от процесите на стареене и миграция на легиращите примеси в подложката и на повърхността, повлияни от остатъчните термични деформации на чипа при капсулирането, неминуемите технологични несъвършенства при производството, водещи до флуктуации на концентрацията на токоносителите и нееднородната дисипация на топлината при функционирането на сензора на Хол.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде сензор на Хол с равнинна чувствителност с повишени магниточувствителност и метрологична точност.
Тази задача се решава със сензор на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ полупроводникова подложка с п-тип примесна проводимост с формата на правоъгълен паралелепипед, върху едната страна на която на разстояния един от друг са формирани последователно пет правоъгълни
BG 67298 Bl омични контакти - първи, втори, трети, четвърти и пети, всичките успоредни помежду си. Първият и петият, и съответно вторият и четвъртият контакт са симетрично разположени спрямо третия, който е централен. Измерваното магнитно поле е успоредно както на равнината на подложката, така и на дългите страни на контактите. Вторият и четвъртият контакт са съединени с изводите на токоизточник. Първият и централният контакт са свързани с входа на първи измервателен усилвател. Централният и петият контакт са съединени с входа на втори измервателен усилвател. Първият и централният контакт и съответно централният и петият контакт са свързани едновременно само с неинвертиращите или само с инвертиращите входове на двата измервателни усилвателя. Изходите на тези усилватели са свързани с входа на диференциален усилвател, чийто изход е изходът на сензора на Хол.
Предимство на изобретението е повишената чувствителност поради сумиране на двете генерирани от един и същ захранващ ток напрежения на Хол в полупроводниковата подложка, което повишава преобразувателната ефективност на сензора.
Предимство е също увеличената измервателна точност от минимизираните както температурен дрейф на остатъчния паразитен офсет, така и изменение с времето на магниточувствителността поради, практически едно и също поведение на индивидуалните дрейфове на изходите и при изваждане на тези два паразитни сигнала с диференциалния усилвател остатъчният дрейф на офсета се редуцира съществено; чрез двойно нарасналата преобразувателна ефективност непредсказуемото изменение с времето на чувствителността остава значително под общата стандартна грешка на този клас сензори за магнитно поле.
Предимство е още редуцираната стойност на паразитния офсет на сензора на Хол с равнинна чувствителност, тъй като: двата изходни сигнала на полупроводниковата конфигурация се генерират от области, осъществени в единен технологичен цикъл и са с изравнени електрофизични характеристики; паразитните офсети на изходите са с еднакъв знак и са приблизително равни по стойност и след изваждане на изходните сигнали с диференциалния усилвател остатъчният офсет е компенсиран (нулиран), а „чистите” напрежения на Хол са сумирани.
Предимство е и подобрената резолюция на сензора на Хол за детектиране на минималната магнитна индукция в резултат на повишеното отношение сигнал/шум от драстично редуцираните паразитен офсет и температурен дрейф, както и двойно нарасналата магниточувствителност, осигуряващи по-детайлно измерване на топологията на магнитното поле.
Пояснение на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената фигура 1.
BG 67298 Bl
Примери за изпълнение на изобретението
Сензорът на Хол с равнинна чувствителност съдържа полупроводникова подложка 1 с п-тип примесна проводимост с формата на правоъгълен паралелепипед, върху едната страна на която на разстояния един от друг са формирани последователно пет правоъгълни омични контакти - първи 2, втори 3, трети 4, четвърти 5 и пети 6 - всичките успоредни помежду си. Първият 2 и петият 6, и съответно вторият 3 и четвъртият 5 контакт са симетрично разположени спрямо третия 4, който е централен. Измерваното магнитно поле 7 е успоредно както на равнината на подложката 1, така и на дългите страни на контакти 2, 3, 4, 5 и 6. Вторият 3 и четвъртият 5 контакт са съединени с изводите на токоизточник 8. Първият 2 и централният 4 контакт са свързани с входа на първи измервателен усилвател 9. Централният 4 и петият 6 контакт са съединени с входа на втори измервателен усилвател 10. Първият 2 и централният 4 контакт и съответно централният 4 и петият 6 контакт са свързани едновременно само с неинвертиращите или само с инвертиращите входове на двата измервателни усилвателя 9 и 10. Изходите на тези усилватели 9 и 10 са свързани с входа на диференциален усилвател 11, чийто изход 12 е изходът на сензора на Хол.
Действието на сензора на Хол с равнинна чувствителност, съгласно изобретението, е следното.
При включване на втория 3 и четвъртия 5 контакт към изводите на токоизточника 8, в конфигурацията (подложка 1 с контакти 2, 3, 4, 5 и 6) протича захранващ ток 13,5. Омични контакти 3 и 5 представляват еквипотенциални равнини, към които в отсъствие на външно магнитно поле В 7, В = 0, токовите компоненти през тях 13 и 15 са винаги перпендикулярни спрямо горната страна на подложката 1, прониквайки дълбоко в обема й. Токовите линии 13,5 в останалата част от обема на подложката 1 са успоредни на горната й страна. В резултат токовата траектория 13,5 е криволинейна и следва да е симетрична спрямо централния контакт 4. Поради неминуема асиметрия - геометрични грешки и толеранси на маските в процеса на микроелектронното производство на контакти 3 и 5 спрямо контакт 4 възникват паразитни изходни напрежения (офсети) на двата изхода V2,ДО) + 0 и У4,б(0) / 0 в отсъствие на магнитно поле В 7, В = 0. Тъй като реализацията на чипа е в единен технологичен цикъл, двата паразитни офсети У2л(0) и V4,6(0) се очаква да бъдат почти равни по стойност и да са с един и същ знак, У2,4(0) = У4,б(0).
Прилагане на измерваното магнитно поле В 7 успоредно на дългите страни на правоъгълните контакти 2, 3,4, 5 и 6 води до възникване на странично (латерално) отклонение на токовите линии 13д в обема на подложката 1 от силите на Лоренц FL>i, FL = qVdr х В, където q е елементарният товар на електрона, a Vdr е векторът на средната дрейфова скорост на електроните в подложката 1. В резултат на това Лоренцово отклонение от силите FL,i, траекторията 13,5 се “свива” и/или съответно разширява . В зависимост от взаимните посоки на токове 13 и -15 и на вектора на магнитното поле В 7, върху контакти 2 и 4, и съответно върху контакти 4 и 6 се генерират противоположни по знак и еднакви по стойност Холови потенциали. По този начин чрез ефекта на Хол, обобщен от Руменин и Лозанова за всички видове твърдотелни кристални структури, в това число и такива с равнинна магниточувствителност
BG 67298 Bl
[5,6,7], възникват две еднакви напрежения на Хол УнгДВ) и - Ун4,в(В). Към тези изходни сигнали се добавят алгебрично паразитните офсети У2д(0) ~ У4,б(0) на двата изхода. Подаването на напреженията У2,4(В) и V2>4(0) и съответно - У4,6(В) и У4,в(0) на двата измервателни усилвателя 9 и 10 осъществява схемотехнично развързване на изходите на сензорната архитектура от Фигура 1, минимизирайки драстично взаимното влияние на изходите. Също така е възможно с измервателните усилватели 9 и 10 да се осъществи предварително усилване на напреженията V2,4(B) и - У4,б(В). Чрез диференциалния усилвател 11 напреженията V2,4 и V4.6 се изваждат:
У2,4 - V4.6 = [У2,4(0) + V2,4(B)] - [У4,б(0) - У4,б(В)] = 2УН(В) + [V2,4(0) - У4.б(0)]
Съгласно този израз, в резултат на изваждане на генерираните от двата Ходови изходи сигнали V2,4 и У4,б. напрежението на Хол УН(В) на изхода 12 на диференциалния усилвател 12 е удвоено 2УН(В), а остатъчният офсет Voff(0) = V2>4(0) - У4,б(0) е драстично редуциран, [9]. В известното решение изходното напрежение е редуцирано поради използване само на едно от двете генерирани в подложката 1 напрежения на Хол. Ето защо магниточувствителността на новия сензор е удвоена в сравнение с един от каналите (изходите), Фигура 1. При това остатъчният паразитен офсет е почти напълно компенсиран, Voff(0) = Vi2(0) ~ 0. Така се повишава значително измервателната точност. Предвид силно редуцираният офсет на изхода 12 на сензора, собственият му 1//(фликер) шум от двата изхода У2,4 и У4,б се намалява като се повишава отношението сигнал/шум. Така резолюцията за детектиране на минимална магнитна индукция Bmin нараства. Дрейфовете на офсета и магниточувствителността се появяват най-вече от вътрешни в полупроводниковата подложка 1 деформации при капсулирането на чипа, реализацията на метализираните шини, тънкослойните проводящи и диелектрични слоеве по повърхността, технологични несъвършенства, дисипацията на топлина при функциониране, процесите на стареене, миграцията на примесни атоми в обема и повърхността, и др. В общия случай тези дрейфови паразитни сигнали имат хаотично поведение, променяйки се с течение на времето, което прави „твърдото им компенсиране чрез тримиране, термостатиране и др. неефективно. Посочените причини са неотстраними, но чрез новото решение стойностите им са доведени до определени несъществени стойности, тъй като сензорът на Хол е реализиран в единен технологичен цикъл. Този факт удачно е използван в сензора на Хол за: редуциране на офсета, подобряване на отношението сигнал/шум, повишаване на метрологичната точност и минимизирането на температурното влияние. Стабилизиране на преобразувателната ефективност се осъществява и с новооткрития ефект - магнитноуправляемия повърхностен ток, [10].
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение се заключава във възможността чрез оригинално избраните вътрешни контакти 3 и 5 за захранващи да се изведат от структурата 1 две генерирани, при това от един и същ захранващ ток напрежения на Хол без увеличаване броя на контактите. Така са реализирани два еднакви функционално интегрирани в общ чип субелементи на Хол
BG 67298 Bl c равнинна чувствителност, от съвместното действие на които се постигат нови положителни свойства, екстрахирани чрез трите операционни усилватели 9, 10 и 11. Така офсетът и температурният му дрейф са редуцирани драстично, резолюцията и магниточувствителността са повишени - качества, отсъстващи в известното решение. В резултат метрологичната точност на сензора на Хол от Фигура 1 е значително повишена.
Сензорът на Хол с равнинна чувствителност може да се реализира с CMOS или BiCMOS технологии, като преобразувателната зона на структурата представлява дълбок п-тип силициев джоб 1. Интегралната микроелектронна технология позволява всички елементи, свързани с новия сензор на Хол, включително усилвателите 9, 10 и 11 да се реализират върху общ силициев чип, формирайки интелигентна микросистема (MEMS). Функционирането на предложения сензор е осъществимо в широк температурен интервал, включително при криогенни температури. За още по-висока чувствителност за целите на слабополевата магнитометрия и сигурността, чипът се разполага между два еднакви продълговати концентратори на магнитното поле В 7 от ферит или μ-метал.

Claims (1)

  1. Сензор на Хол с равнинна чувствителност, съдържащ полупроводникова подложка с n-тип примесна проводимост с формата на правоъгълен паралелепипед, върху едната страна на която на разстояния един от друг са формирани последователно пет правоъгълни омични контакта - първи, втори, трети, четвърти и пети, всичките успоредни помежду си и токоизточник, като първият и петият, и съответно вторият и четвъртият контакт са симетрично разположени спрямо третия, който е централен, като измерваното магнитно поле е успоредно както на равнината на подложката, така и на дългите страни на контактите, характеризиращ се с това, че вторият (3) и четвъртият (5) контакт са съединени с изводите на токоизточника (8), а първият (2) и централният (4) контакт са свързани с входа на първи измервателен усилвател (9), като централният (4) и петият (6) контакт са съединени с входа на втори измервателен усилвател (10), а първият (2) и централният (4) контакт и съответно централният (4) и петият (6) контакт са свързани едновременно само с неинвертиращите или само с инвертиращите входове на двата усилвателя (9 и 10), като изходите на тези усилватели (9 и 10) са свързани с входа на диференциален усилвател (11), чийто изход (12) е изходът на сензора на Хол
BG112878A 2019-02-07 2019-02-07 Сензор на хол с равнинна чувствителност BG67298B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112878A BG67298B1 (bg) 2019-02-07 2019-02-07 Сензор на хол с равнинна чувствителност

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112878A BG67298B1 (bg) 2019-02-07 2019-02-07 Сензор на хол с равнинна чувствителност

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112878A BG112878A (bg) 2020-08-31
BG67298B1 true BG67298B1 (bg) 2021-04-15

Family

ID=75537184

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112878A BG67298B1 (bg) 2019-02-07 2019-02-07 Сензор на хол с равнинна чувствителност

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67298B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG112878A (bg) 2020-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG67298B1 (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG67509B1 (bg) Магниточувствително устройство
BG113056A (bg) Интегрален сензор на хол
BG113625A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG112991A (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG67386B1 (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG66848B1 (bg) Устройство на хол с равнинна чувствителност
BG66830B1 (bg) Равнинно-магниточувствително сензорно устройство
BG112771A (bg) Конфигурация на хол с равнинна магниточувствителност
BG112935A (bg) Микросензор за хол с равнинна чувствителност
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG112442A (bg) Микросензор на хол
BG113272A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор
BG67383B1 (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG66985B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG67551B1 (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG67508B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG66839B1 (bg) Интегрален равнинно-магниточувствителен сензор на хол
BG67248B1 (bg) Полупроводникова конфигурация с равнинна магниточувствителност
BG67249B1 (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG66711B1 (bg) Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол