BG67188B1 - Магниточувствителен елемент - Google Patents

Магниточувствителен елемент Download PDF

Info

Publication number
BG67188B1
BG67188B1 BG112687A BG11268718A BG67188B1 BG 67188 B1 BG67188 B1 BG 67188B1 BG 112687 A BG112687 A BG 112687A BG 11268718 A BG11268718 A BG 11268718A BG 67188 B1 BG67188 B1 BG 67188B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contact
substrate
long sides
parallel
contacts
Prior art date
Application number
BG112687A
Other languages
English (en)
Other versions
BG112687A (bg
Inventor
Сия ЛОЗАНОВА
Вълчева Лозанова Сия
Чавдар РУМЕНИН
Станоев Руменин Чавдар
Original Assignee
Институт По Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Роботика - Бан filed Critical Институт По Роботика - Бан
Priority to BG112687A priority Critical patent/BG67188B1/bg
Publication of BG112687A publication Critical patent/BG112687A/bg
Publication of BG67188B1 publication Critical patent/BG67188B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Магниточувствителният елемент съдържа две еднакви правоъгълни полупроводникови подложки с п-тип примесна проводимост - първа (1) и втора (2), успоредни една спрямо друга, формирани върху трета подложка (3) от същия полупроводник С р-тип проводимост. Върху горните страни на подложки (1) и (2) и на равни разстояния има по два правоъгълни омични контакти, успоредни на дългите си страни - първи (4) и (5), и втори (6) и (7), всичките перпендикулярни на дългите страни на подложки (1) и (2). Контакт (4) от подложка (1) и контакт (7) от подложка (2) през товарни резистори (8) и (9) са свързани с крайните изводи на нискоомен тример (10), средната точка на който е съединена с единия извод на токоизточник '(11). Контакт (6) от подложка (1) и контакт (5) от подложка (2) са свързани с другия извод на токоизточника (11). Контакт (4) и контакт (7) са диференциалният изход (12) на елемента, а измерваното магнитно поле (13) лежи в равнината на подложки (1), (2) и (3), и е успоредно на дългите страни на контакти (4), (5), (6) и (7).

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до магниточувствителен елемент, приложимо в областта на роботиката и мехатрониката, контролно-измервателната технология и слабополевата магнитометрия, автоматиката, енергетиката, безконтактното позициониране на обекти в равнината и пространството, биомедицинските изследвания, автомобилната индустрия в това число електромобилостроенето, навигацията, безпилотните летателни платформи и системи, военното дело и сигурността включително подводно, наземно и въздушно наблюдение и превенция, контратероризма и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е магниточувствителен елемент, съдържащ правоъгълна полупроводникова подложка е птип примесна проводимост, върху едната страна на която са формирани на разстояние един от друг два правоъгьлни омични контакти, разположени успоредно на дългите си страни и перпендикулярно на дългите страни на подложката. Единият контакт през товарен резистор е свързан с извод на токоизточник, другият извод на който е съединен с оставащия контакт. Магнитното поле е с произволна ориентация спрямо подложката, като двата контакта са изходът на елемента [1-3].
Недостатък на този магниточувствителен елемент е ниската измервателна точност поради квадратичната нелинейност на изходната характеристика в резултат на доминиращия в елемента сензорен механизъм - квадратичното обемно магнитосъпротивление.
Недостатък е също невъзможността да се определи полярността (знака или посоката) на магнитното поле, тъй като изходното напрежение на елемента е винаги положително (четно) поради обемното геометрично магнитосъпротивление, независимо от полярността на магнитното поле.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде магниточувствителен елемент с повишена измервателна точност и нечетна изходна характеристика, съдържаща информация за полярността на магнитното поле.
Тази задача се решава с магниточувствителен елемент, съдържащ две еднакви правоъгълни полупроводникови подложки с п-тип примесна проводимост - първа и втора, успоредни една спрямо друга, формирани върху обща трета подложка от същия полупроводник с р-тип примесна проводимост. Върху горните страни на първата и втората подложка и на равни разстояния има по два правоъгълни омични контакти, успоредни на дългите си страни - първи и втори, всичките перпендикулярни на дългите страни на първата и втората подложка. Първият контакт от първата подложка и вторият контакт от втората подложка през товарни резистори са свързани с крайните изводи на нискоомен тример, средната точка на които е съединена с единия извод на токоизточник. Вторият контакт от първата подложка и първият контакт от втората подложка са свързани с другия извод на токоизточника. Първият контакт от първата подложка и вторият контакт от втората са диференциалният изход на елемента, а измерваното магнитно поле лежи в равнината на трите подложки и е успоредно на дългите страни на контактите.
Предимство на изобретението е повишената измервателна точност в резултат на линейната изходна характеристика на елемента, генерирана от ефект на Хол, който е доминиращият сензорен механизъм.
BG 67188 Bl
Предимство е също възможността да се определя полярността на магнитното поле поради нечетната зависимост на изходното напрежение от полярността на магнитното поле.
Предимство е още пълното компенсиране на неминуемото паразитно изходно напрежение в отсъствие на магнитно поле (офсет) чрез тримера, повишавайки още повече точността на елемента.
Пояснение на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената фигура 1.
Примери за изпълнение на изобретението
Магниточувствителният елемент съдържа две еднакви правоъгълни полупроводникови подложки с п-тип примесна проводимост - първа 1 и втора 2, успоредни една спрямо друга, формирани върху обща трета подложка 3 от същия полупроводник с р-тип примесна проводимост. Върху горните страни на първата 1 и втората 2 подложка и на равни разстояния има по два правоъгълни омични контакти, успоредни на дългите си страни - първи 4 и 5, и втори 6 и 7, всичките перпендикулярни на дългите страни на подложки 1 и 2. Първият контакт 4 от подложка 1 и вторият контакт 7 от подложка 2 през товарни резистори 8 и 9 са свързани с крайните изводи на нискоомен тример 10, средната точка на който е съединена с единия извод на токоизточник 11. Вторият контакт 6 от подложка 1 и първият контакт 5 от подложка 2 са свързани с другия извод на токоизточника 11. Първият контакт 4 от подложка 1 и вторият контакт 7 от подложка 2 са диференциалният изход 12 на елемента, а измерваното магнитно поле 13 лежи в равнината на подложки 1, 2 и 3 и е успоредно на дългите страни на контакти 4, 5, 6 и 7.
Действието на магниточувствителния елемент, съгласно, изобретението, е следното. При включване на контакти 5 и 6 към единия извод на токоизточника 11 и на средната точка на тримера г 10 към другия му извод, в обема на подложките 1 и 2 протичат токови компоненти 14, е и 15,7. Планарните омични контакти 4 и 6, и съответно 5 и 7 представляват еквипотенциални равнини, към които в отсъствие на външно магнитно поле В 13, В = 0, токовете през тях 14 и Is и съответно Ь и Е са винаги перпендикулярни спрямо горните страни на подложки 1 и 2, прониквайки дълбоко в обемите им. Токовите линии 14,6 и 15,7 в останалите части на подложките 1 и 2 са успоредни на горните им повърхности. Ето защо двете траектории I4, s и 15,7 на токоносителите са криволинейни. В резултат на еднаквостта на двете подложки 1 и 2, както и на контакти 4,6,5 и 7 двата тока 14,6 и 15,7 са равни, 14,6 и 15,7. Ако в резултат на технологични несъвършенства, механични напрежения при корпусирането на чиповете, температурни градиенти и т. н. [3], на изхода 12 на елемента в отсъствие на магнитно поле В 13 съществува офсет V|2(B = 0) 0 (паразитно изходно напрежение, не носещо метрологична информация), въпреки че товарните резистори Ri 8 и R2 9 са равни, Ri = R2, варираики стойността на нискоомния тример г 10 се постига пълното компенсиране на негативния офсет на диференциалния изход 12, V12 (В = 0) = 0. Стойността на товарните резистори 8 и 9 е най-малко на порядък по-голяма от ефективното съпротивление между омичните контакти 4-6 и 5-7. Изолирането на електрическите процеси в двете подложки 1 и 2 се осъществява чрез формирането им върху третата подложка 3, която за съвместимост е от същия полупроводник, но с р-тип примесна проводимост, фигура 1.
BG 67188 Bl
Прилагането на измерваното магнитно поле В 13 успоредно на подложките 1, 2 и 3, и на дългите страни на контакти 4, 6, 5 и 7, води до максимално деформиране с противоположен знак на токовите линии 14 6 и Ь, 7 по цялото протежение на нелинейните траектории, т. е. нарушава се електрическата симетрия на токовите траектории. Това се дължи на действието на силата на Лоренц Fl, FL = qVdr х В, където q е елементарният товар на електрона, a Vdr е векторът на средната дрейфова скорост на електроните в подложки 1 и 2. При така избраното свързване посоките на двата тока k 6 и - h,7ca противоположни. Следователно в резултат на Лоренцовото отклонение от силата Fl, в зависимост от конкретните посоки на токовете Ц, 6 и 15 7 и на магнитното поле ± В 13, нелинейните траектории се свиват и съответно разширява. По тази причина в обемите на подложки 1 и 2 и на повърхностите с планарни контакти 4 и 6 и съответно 5 и 7 се генерират едновременно два ефекта. Единият е квадратичният четен магниторезистивен ефект MR ~ В2, свързан с геометричното магнитосъпротивление, водещо до нарастване дължината на траекториите на токоносителите, [3]. Другият сензорен механизъм е линейният и нечетен ефект на Хол Ун ~ ± В, произтичащ от допълнителните неравновесни токоносители върху повърхностите с контакти 4 и 6 и съответно 5 и 7 на подложки 1 и 2. Ключова особеност на новото решение е, че двете подложки функционално си взаимодействат и представляват единна сензорна система, въпреки че преобразувателните области са отделени една от друга. В известното решение елементът има само два планарни контакта и на изхода присъства само нелинейното квадратично магнитосъпротивление, обуславящо съществената метрологична грешка. Избраното оригинално накръстно свързване на двете двойки магниторезистори 1 и 2 и формираният чрез двата товарни резистори Ri 8 и R2 9 диференциален изход 12 осъществява синфазно подтискане (компенсиране) на паразитното в случая квадратичното напрежение MR ~ В2 на изхода 12. Така линейното и нечетно напрежение на Хол Ун ~ ± В е изходният сигнал 12 на елемента, носещ метрологична информация едновременно за стойността на индукцията В и за посоката (знака) на магнитния вектор ± В 13. Линейното изходно напрежение 12 на сензора от фигура 1 повишава съществено метрологичната точност и едновременно определя посоката на магнитното поле ± В 13.
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение се заключава в иновативната конструкция и способът на свързване, чрез които при един токоизточник 11 и два функционално интегрирани структури 1 е 2 е реализиран магниточувствителен елемент с нови свойства - генерира се линейно и нечетно напрежение на диференциалния му изход 12. Фактически за първи път с два отделни и нелинейни магниторезистори е осъществен линеен сензор на Хол.
Магниточувствителният елемент се реализира на основата на силициевите CMOS или BiCMOS интегрални процеси. В този случай като подложки 1 и 2 се формират двойка отделни п-тип „джобове в рSi пластини. Тази сепарация позволява да се елиминират взаимните негативни влияния при работата на така сформирания елемент на Хол. Планарните омични контакти 4, 5, 6 и 7 се осъществяват, например, с йонна имплантация и са силно легирани п+ - области в n-Si „джобове” (епитаксиални слоеве). Силициевите планарни технологии позволяват едновременното реализиране върху общ чип заедно с елемента и съответните интерфейсни схеми за обработка и нормиране на изходния сигнал 12. В такова изпълнение новия елемент представлява интегрална схема. За целите на безконтактната автоматика, когато е от значение само нивото на изходното напрежение в магнитно поле В 13, може да се използва и квадратичен изход, формиран с контакти 4-6 или 5-7. Магниточувствителният елемент може да функционира и при криогенни температури, което повишава чувствителността му за целите на слабополевата магнитометрия.

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    1. Магниточувствителен елемент, съдържащ правоъгълна полупроводникова подложка с п-тип примесна проводимост, върху горната й страна и на разстояние има два правоъгълни омични контакти, успоредни на дългите си страни и перпендикулярни на дългите страни на подложката, има още токоизточник и товарен резистор, свързан с единия от контактите, като измерваното магнитно поле лежи в равнината на подложката и е успоредно на дългите страни на двата контакта, характеризиращ се с това, че има още втора полупроводникова подложка (2), еднаква с първата (1), двете подложки (1) и (2) са успоредни и са формирани върху обща трета подложка (3) от същия полупроводник с р-тип примесна проводимост, върху горната страна на втората подложка (2) на същото разстояние както при първата (1) има два правоъгълни омични контакти (5) и (7), успоредни на дългите си страни и перпендикулярни на дългите страни на подложка (2), първият контакт (4) от подложка (1), който е съединен с товарния резистор (8) и вторият контакт (7) от подложка (2) през втори товарен резистор (9) са свързани с крайните изводи на нискоомен тример (10), средната точка на който е съединена с единия извод на токоизточник (11), вторият контакт (6) от подложка (1) и първият контакт (5) от подложка (2) са свързани с другия извод на токоизточника (11), контакт (4) от подложка (1) и контакт (7) от подложка (2) са диференциалният изход (12) на елемента.
BG112687A 2018-02-20 2018-02-20 Магниточувствителен елемент BG67188B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112687A BG67188B1 (bg) 2018-02-20 2018-02-20 Магниточувствителен елемент

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112687A BG67188B1 (bg) 2018-02-20 2018-02-20 Магниточувствителен елемент

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112687A BG112687A (bg) 2019-08-30
BG67188B1 true BG67188B1 (bg) 2020-11-16

Family

ID=74126225

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112687A BG67188B1 (bg) 2018-02-20 2018-02-20 Магниточувствителен елемент

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67188B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG112687A (bg) 2019-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9880026B1 (en) Magnetic field sensor for detecting motion of an object
US10215590B2 (en) Magnetic field sensor for sensing a proximity and/or a location of an object
CN106164691B (zh) 低偏移和高灵敏度垂直霍尔效应传感器
BG67188B1 (bg) Магниточувствителен елемент
BG112935A (bg) Микросензор за хол с равнинна чувствителност
BG112816A (bg) Полупроводникова конфигурация с равнинна магниточувствителност
BG67509B1 (bg) Магниточувствително устройство
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG67247B1 (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG67551B1 (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG112991A (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG66843B1 (bg) Двуосен магнитометър на хол
BG67386B1 (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG67249B1 (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67208B1 (bg) Сензор за магнитно поле
BG112426A (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG113018A (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG66840B1 (bg) Сензор на хол с равнинна магниточувствителност
BG66804B1 (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG67076B1 (bg) Магниточувствителен сензор
BG67245B1 (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67136B1 (bg) Магнитометър на хол
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър