BG113275A - Равнинно-магниточувствителен елемент - Google Patents

Равнинно-магниточувствителен елемент Download PDF

Info

Publication number
BG113275A
BG113275A BG113275A BG11327520A BG113275A BG 113275 A BG113275 A BG 113275A BG 113275 A BG113275 A BG 113275A BG 11327520 A BG11327520 A BG 11327520A BG 113275 A BG113275 A BG 113275A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contacts
central
substrate
pad
planar
Prior art date
Application number
BG113275A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67508B1 (bg
Inventor
Сия ЛОЗАНОВА
Вълчева Лозанова Сия
Original Assignee
Институт По Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Роботика - Бан filed Critical Институт По Роботика - Бан
Priority to BG113275A priority Critical patent/BG67508B1/bg
Publication of BG113275A publication Critical patent/BG113275A/bg
Publication of BG67508B1 publication Critical patent/BG67508B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)
  • Hall/Mr Elements (AREA)

Abstract

Равнинно-магниточувствителният елемент съдържа токоизточник (1) и две идентични полупроводникови правоъгълни подложки с n-тип примесна проводимост - първа (2) и втора (3), разположени успоредно една спрямо друга. Върху едната страна на всяка от подложките (2) и (3) последователно и на равни разстояния са формирани от ляво на дясно по три еднакви правоъгълни омични контакти - първи (4) и (5), втори (6) и (7), и трети (8) и (9), разположени успоредно на дългите си страни, като контактите (6) и (7) са централни. Повърхностите на двете подложки (2) и (3) между първите (4) и (5) и централните (6) и (7), както между централните (6) и (7) и третите (8) и (9) контакти са покрити с тънък диелектричен слой (10) с постоянна дебелина, върху който са образувани метални гейтови електроди - от ляво на дясно: първи (11) и втори (12) за подложката (2), и трети (13) и четвърти (14) за подложката (3). Първият (11) и вторият (12) гейтов електрод едновременно са съединени с контакта (7) на подложката (3), а третият (13) и четвъртият (14) гейтов електрод са едновременно свързани с контакта (6) на подложката (2). Третите контакта (8) и (9) са съединени, а първите (4) и (5) контакти са свързани с изводите на токоизточника (1). Контактите (6) и (7) са диференциалният изход (15) на елемента, като измерваното магнитно поле (16) е успоредно, както на равнините на подложките (2) и (3), така и на дългите страни на контактите (4), (5), (6), (7), (8) и (9).

Description

РАВНИННО-МАГНИТОЧУВСТВИТЕЛЕН ЕЛЕМЕНТ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до равнинно-магниточувствителен елемент, приложимо в областта на сензориката, медицината в това число роботизираната и минимално инвазивната хирургия, 3D телемедицината и лапароскопията, квантовата комуникация, системите за сигурност с изкуствен интелект, роботиката, мехатрониката, навигацията, микро- и нано-технологиите, безконтактната автоматика включително дистанционното измерване на ъглови и линейни премествания, космическите изследвания, контролно-измервателната технология и слабополевата магнитометрия, електромобилите и хибридните превозни средства, енергетиката, контратероризма, военното дело и др.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е равнинно-магниточувствителен елемент, съдържащ токоизточник и полупроводникова правоъгълна подложка с л-тип примесна проводимост, върху едната страна на която са формирани на равни разстояния един от друг последователно три правоъгълни омични контакти - първи, втори и трети, разположени успоредно на дългите си страни като вторият е централен и спрямо него симетрично от двете му дълги страни са разположени другите два контакта. Първият и третият контакт през товарните резистори са съединени с единия извод на токоизточника, другият извод на който е свързан с централния контакт. Измерваното магнитно поле е успоредно както на равнината на подложката, така и на дългите страни на правоъгълните контакти, а първият и третият контакт са изходът на елемента, [1-6].
Недостатък на този равнинно-магниточувствителен елемент е понижената преобразувателна ефективност (чувствителност) в резултат на ниската подвижност на токоносителите в използвания при технологичната му реализация полупроводник силиций.
Недостатък е също редуцираната метрологична точност поради ниската магниточувствителност, водеща до забележимо присъствие в изходното напрежение на паразитни сигнали от сензорни недостатъци като температурен дрейф, офсет, хистерезис, вътрешен 1// (фликер) шум, нелинейност и др.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде равнинномагниточувствителен елемент с висока чувствителност и висока метрологична точност.
Тази задача се решава с равнинно-магниточувствителен елемент, съдържащ токоизточник и две идентични полупроводникови правоъгълни подложки с л-тип примесна проводимост - първа и втора, разположени успоредно една спрямо друга. Върху едната страна на всяка от подложките последователно и на равни разстояния са формирани от ляво на дясно по три еднакви правоъгълни омични контакти - първи, втори и трети, разположени успоредно на дългите си страни като вторите контакти са централни. Повърхностите на двете подложки между първите и централните както между централните и третите контакти са покрити с тънък диелектричен слой с постоянна дебелина, върху който са образувани метални гейтови електроди — от ляво на дясно първи и втори за първата подложка, и трети и четвърти за втората. Първият и вторият гейтов електрод едновременно са съединени с централния контакт на втората подложка, а третият и четвъртият гейтов електрод са едновременно свързани с централния контакт на първата подложка. Двата трети контакта са съединени, а двата първи са свързани с изводите на токоизточника. Централните контакта са диференциалният изход на елемента като измерваното магнитно поле е успоредно какго на равнините на подложките, така и на дългите страни на контактите.
Предимство на изобретението е високата чувствителност поради генериране на допълнителни електрични товари със съответната полярност под диелектричния слой от двойките гейтови електроди в двете подложки, водещи до повишено изходно напрежение от тип на Хол.
Предимство е също повишената измервателна точност в резултат на високата чувствителност при непроменено ниво на сензорните паразитни сигнали - температурен дрейф, хистерезис, офсет, нелинейност, вътрешен (фликер) шум и др.
Предимство е също увеличената резолюция при измерване на минималната магнитна индукция, поради високата чувствителност едновременно с повишеното отношението сигнал/шум на елемента, което осигурява по-детайлно картографиране на равнинната и пространствената топология на магнитното поле.
Предимство е още реализацията на магниточувствителния елемент в единен цикъл, без необходимост от различни по своята природа технологични процеси, усложняващи осъществяването върху силициевия чип на товарните резистори и на двете структурни конфигурации с омичните контакти.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената Фигура 1, представляваща напречното му сечение.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Равнинно-магниточувствителният елемент съдържа токоизточник 1 и две идентични полупроводникови правоъгълни подложки с /г-тип примесна проводимост - първа 2 и втора 3, разположени успоредно една спрямо друга. Върху едната страна на всяка от подложките 2 и 3 последователно и на равни разстояния са формирани от ляво на дясно по три еднакви правоъгълни омични контакти - първи 4 и 5, втори 6 и 7, и трети 8 и 9, разположени успоредно на дългите си страни като контакти 6 и 7 са централни. Повърхностите на двете подложки 2 и 3 между първите 4 и 5 и централните 6 и 7 както между централните 6 и 7 и третите 8 и 9 контакти са покрити с тънък диелектричен слой 10 с постоянна дебелина, върху който са образувани метални гейтови електроди - от ляво на дясно първи 11 и втори 12 за първата подложка 2, и трети 13 и четвърти 14 за втората 3. Първият 11 и вторият 12 гейтов електрод едновременно са съединени с контакт 7 на втората подложка 3, а третият 13 и четвъртият 14 гейтов електрод са едновременно свързани с контакт 6 на първата подложка 2. Двата трети контакта 8 и 9 са съединени, а двата първи 4 и 5 са свързани с изводите на токоизточника 1. Контакти 6 и 7 са диференциалният изход 15 на елемента като измерваното магнитно поле 16 е успоредно както на равнините на подложките 2 и 3, така и на дългите страни на контактите 4, 5, 6, 7, 8 и 9 .
Действието на равнинно-магниточувствителния елемент, съгласно изобретението, е следното. След непосредственото свързване на третите контакти 8 и 9, и включването на двата първи контакта 4 и 5 към токоизточника 1, в обема на двете подложки 2 и 3 протичат две срещуположно насочени и еднакви по стойност токови компоненти и - ^9,5, Л,8 = | - ^9,51 · Захранващите планарни контакти 4 и 8, съответно 9 и 5 представляват еквипотенциални равнини, към които в отсъствие на външно магнитно поле В 16, В = 0, токовете през тях са винаги перпендикулярно насочени спрямо горните страни на подложките 2 и 3, прониквайки дълбоко в обемите им. Дълбочината на проникване в силициевите структури, какъвто е нашият случай, при фиксирана концентрация на легиращите донорни примеси ND = const в подложки 2 и 3 зависи от съотношението между ширината на контакти 4, 8, 9 и 5 и разстоянието между тях Z4.8 и Z9.5. Максималната стойност на дълбочината при Nd ~ 10 cm' при оптимизирани геометрични параметри съставлява около 30 - 40 pm. Между контактите 4 и 8 и съответно 9 и 5 токовите линии в първо приближение са успоредни на горните страни на подложките 2 и 3, минавайки под централните контакти 6 и 7, Фигура 1. В резултат траекториите на токоносителите са криволинейни, [1-6].
Прилагането на измерваното магнитно поле В 16 успоредно на подложките 2 и 3, и на дългите страни на контакти 4, 5, 6, 7, 8 и 9 води до странично (латерално) отклонение (дефлекция) на токовите линии по цялото протежение на нелинейните им траектории. Причината за това е действието на силите на Лоренц F^, FL = qVdt х В, където q е елементарният товар на електрона, a Vdr е векторът на средната дрейфова скорост на електроните в подложки 2 и 3, [2,7,8]. Този способ за магнитно активизиране на елементите на Хол дава наименованието им - равнинномагниточувствителни сензори, на Фигура 1 магнитният вектор В 11 е перпендикулярен на напречните сечения на подложки 2 и 3. В резултат на Лоренцовото отклонение от силите F^, в зависимост от посоките на токовете /4>8 и /95, и на магнитното поле В 16, нелинейните траектории в обемите на подложки 2 и 3 се “свиват” и съответно “разширяват”. По тази причина върху горните повърхности на двете равнинномагниточувствителни структури 2 и 3 се генерират едновременно равни по стойност но с противоположен знак Холови потенциали φβ(Β) и - φη(Β\ φ^Β) = |- ^7(^)|, които се регистрират с контактите 6 и 7. Фактически измерваното магнитно поле В 16 нарушава електрическата симетрия на токовите траектории. Следователно' в резултат на Лоренцовата дефлекция, върху диференциалния изход 15 на елемента възниква напрежение на Хол V15(B) = Vh,6-7(^)· Този сигнал е линейна и нечетна функция от силата на токовете /4>8 и - /9(5, както и на магнитното поле В 16. Поради невисоката подвижност на електроните μη в силиция - основният полупроводник в интегралните микроелектронни технологии, не могат да се очакват съществени стойности на чувствителността S при стайна температура, μη(Τ = 300 К) ~ 1200 cm^^s1, [2,3,5,8,9]. Както е добре известно преобразувателната ефективност или чувствителността S е право пропорционална на подвижността μη на електроните, S ~ μη, [2,8].
В новото решение на Фигура 1 е избран иновативен способ за повишаване на чувствителността. Повърхностите на двете подложки 2 и 3, намиращи се между първите 4 и 5 и централните 6 и 7, както между централните 6 и 7 и третите 8 и 9 контакти са покрити с тънък диелектричен слой 10 с постоянна дебелина, върху който са формирани металните гейтови електроди 11 и 12, и съответно 13 и 14. Те са отделени от интерфейсите на горните равнини на подложки 2 и 3 с тънък диелектричен слой 10, частите на който са с постоянна дебелина dm ~ const. Слоят 10 е преди всичко от силициев диоксид SiO2 както е при MOS транзисторите. Оригиналното свързване на гейтовите електроди 13 и 14 с изходен контакт 6, и съответно гейтови електроди 11 и 12 с контакт 7 индуцира чрез потенциалите -φΊ и +^6 ефект на полето в така формираните MOS структури 2 и 3, [9,10]. Ако в и-тип подложка 1, какъвто е нашият случай, например гейтовият потенциал е положителен + φ^, в интерфейсните зони под електроди 13 и 14 чрез ефекта на полето от обема на подложка 3 се извличат допълнителни електрони, т.е. отрицателната компонента на полето от тип на Хол -Ен нараства. При отрицателно гейтово напрежението -φΊ в приповърхностните области под гейтове 11 и 12 се реализира режим на обедняване от електрони, т.е. положителната компонента на полето нараства. Полярностите на гейтовите потенциали ±Vg са съпосочни с действието на силата на Лоренц ±F^ като на практика ефектът на полето усилва действието на силата на Лоренц. Следователно описаният процес повишава изходното напрежение на микросензора KutisC^) 15. В резултат на техническото решение от Фигура 1 магниточувствителността S и измервателната точност на полето В 15 нарастват. Същевременно високият сигнал Voutis^) 15 също води до увеличение на отношението сигнал/шум (S/N) при непроменените негативни фактори като паразитен офсет, нелинейност, температурен дрейф, вътрешен (фликер) шум и хистерезис. Следователно резолюцията при измерване на минималната магнитна индукция Bmjn нараства, което

Claims (1)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    Равнинно-магниточувствителен елемент, съдържащ токоизточник и полупроводникова правоъгълна подложка с и-тип примесна проводимост, върху едната страна на която последователно и на равни разстояния са формирани от ляво на дясно три еднакви правоъгълни омични контакти първи, втори и трети, разположени успоредно на дългите си страни като вторият контакт 7 е централен, а измерваното магнитно поле е успоредно на равнината на подложката и на дългите страни на контактите, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че има още една втора полупроводникова подложка (2), успоредно разположена на първата (2) и идентична с нея, върху едната страна на която също са образувани на равни разстояния от ляво на дясно три еднакви правоъгълни омични контакти - първи (5), втори (7) и трети (9), разположени успоредно на дългите си страни като вторият контакт (7) също е централен, повърхностите на двете подложки (2) и (3) между първите (4) и (5) и централните (6) и (7) както между централните (6) и (7) и третите (8) и (9) контакти са покрити с тънък диелектричен слой (10) с постоянна дебелина, върху който са образувани метални гейтови електроди - от ляво на дясно първи (11) и втори (12) за първата подложка (2), и трети (13) и четвърти (14) за втората (3), първият (11) и вторият (12) гейтов електрод едновременно са съединени с контакт (7) на подложка (3), а третият (13) и четвъртият (14) гейтов електрод едновременно са свързани с контакт (6) на подложка (2), третите контакти (8) и (9) са съединени, а първите (4) и (5) са свързани с изводите на токоизточника (1) като контакти (6) и (7) са диференциалният изход (15) на елемента.
    осигурява по-детайлно определяне на топологията на магнитната индукция В 16.
    Неочакваният положителен резултат от новото техническо решение е, че в сензориката на Хол се използва нестандартен подход за повишаване на чувствителността - ефектът на полето, типичен за MOS транзисторите. Чрез този способ самите Холови потенциали +^6 и -φΊ се използват за генериране на още допълнителни некомпенсирани товари с противоположен знак към тези от Лоренцовото отклонение FLj върху съответните части на горните повърхности на елемента. Важна особеност е, че магниточувствителният елемент се реализира в единен технологичен цикъл, като не се налагат допълнителни усложняващи процеси за формиране на товарните резистори върху силициевия чип, което е важно предимство.
    Равнинно-магниточувствителният елемент може да се реализира с CMOS или BiCMOS технологии, като преобразувателните зони на конфигурацията представляват дълбоки и-тип джобове 2 и 3 в р-тип подложка. Интегралната технология позволява новият елемент заедно с обработващата сигнала VOut(F) 15 схемотехника да се реализират върху общ силициев чип, формирайки интелигентна микросистема (MEMS). Функционирането на предложения равнинно-магниточувствителен преобразувател е в широк температурен интервал, включително при криогенни температури. За още по-висока чувствителност за целите на слабополевата магнитометрия и контратероризма, чипът може да се разположи между два еднакви продълговати концентратори на магнитното поле В 15 от ферит или μ-метал.
BG113275A 2020-11-26 2020-11-26 Равнинно-магниточувствителен елемент BG67508B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113275A BG67508B1 (bg) 2020-11-26 2020-11-26 Равнинно-магниточувствителен елемент

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113275A BG67508B1 (bg) 2020-11-26 2020-11-26 Равнинно-магниточувствителен елемент

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG113275A true BG113275A (bg) 2022-05-31
BG67508B1 BG67508B1 (bg) 2023-03-31

Family

ID=85238905

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113275A BG67508B1 (bg) 2020-11-26 2020-11-26 Равнинно-магниточувствителен елемент

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67508B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG67508B1 (bg) 2023-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG113275A (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент
BG67550B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор
BG113273A (bg) Микросензорен елемент за магнитно поле
BG67509B1 (bg) Магниточувствително устройство
BG113589A (bg) Равнинно-чувствителен сензор на хол
BG67386B1 (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG67383B1 (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG67381B1 (bg) Електронно устройство с равнинна магниточувствителност
BG67558B1 (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG113625A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG67250B1 (bg) Полупроводниково устройство на хол
BG67384B1 (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67219B1 (bg) Конфигурация на хол с равнинна магниточувствителност
BG67551B1 (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG67134B1 (bg) Микросензор на хол
BG66985B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG67249B1 (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67414B1 (bg) Елемент на хол
BG67298B1 (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG112115A (bg) Микросензор на хол с тангенциална чувствителност
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67248B1 (bg) Полупроводникова конфигурация с равнинна магниточувствителност
BG66848B1 (bg) Устройство на хол с равнинна чувствителност
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол