BG66433B1 - Двумерен векторен магнитометър - Google Patents

Двумерен векторен магнитометър Download PDF

Info

Publication number
BG66433B1
BG66433B1 BG110676A BG11067610A BG66433B1 BG 66433 B1 BG66433 B1 BG 66433B1 BG 110676 A BG110676 A BG 110676A BG 11067610 A BG11067610 A BG 11067610A BG 66433 B1 BG66433 B1 BG 66433B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
mutually perpendicular
ohmic contacts
equal
epitaxial layer
magnetic field
Prior art date
Application number
BG110676A
Other languages
English (en)
Other versions
BG110676A (bg
Inventor
Чавдар РУМЕНИН
Сия ЛОЗАНОВА
Original Assignee
Скейл Фокус Ад
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Скейл Фокус Ад filed Critical Скейл Фокус Ад
Priority to BG110676A priority Critical patent/BG66433B1/bg
Publication of BG110676A publication Critical patent/BG110676A/bg
Publication of BG66433B1 publication Critical patent/BG66433B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)
  • Hall/Mr Elements (AREA)

Abstract

Създаден е двукомпонентен векторен магнитометър, съдържащ полупроводникова подложка (1) с р-тип проводимост, върху едната страна на която е формиран n-тип епитаксиален слой (2), съставен от две равни и взаимно перпендикулярни части. В краищата на n-тип слоя (2) и върху него са формирани на равни разстояния един от друг по два еднакви омични контакта (3 и 4) и съответно (5 и 6). Двойките контакти (3 и 4) и (5 и 6) през еднакви по стойност резистори (7, 8, 9 и 10) са свързани с по един от изводите на токоизточник (11). Измерваното външно магнитно поле (12) лежи в равнината на подложката (1), а диференциалните изходи (13 и 14) за двете му взаимно перпендикулярни равнинни компоненти са двойките омични контакта (3 и 4), и съответно (5 и 6).

Description

(54) ДВУМЕРЕН ВЕКТОРЕН МАГНИТОМЕТЪР
Област на техниката
Изобретението се отнася до двумерен векторен магнитометър, приложимо в областта на сензориката и микросистемите, безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания, позиционирането на обекти, системното инженерство, автоматичното управление, контролно-измервателната технология, биомедицинските изследвания и биопроцесите. слабополевата магнитометрия, военното дело и сигурността, и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е двукомпонентен векторен магнитометър, съдържащ полупроводникова подложка с р-тип проводимост, върху едната страна на която е формиран п-тип епитаксиален слой, съставен от две равни и взаимно перпендикулярни части. В близост до двата края на птип слоя и върху него са формирани по един захранващ омичен контакт, а по средите на взаимно перпендикулярните части по един Холов контакт. Двата захранващи контакта са съединени с генератор на постоянен ток, към който са свързани още и два тримера. Измерваното външно магнитно поле лежи в равнината на полупроводниковата подложка, а изходите за двете му взаимно перпендикулярни компоненти са по една от средните точки на тримерите и съответно по един Холов контакт [1].
Недостатък на този двукомпонентен векторен магнитометър е ниската му чувствителност при измерване на компонентите на вектора на магнитното поле в резултат от генериране на двата му изхода само половините от стойностите на двете развиващи се напрежения на Хол в епитаксиалния слой.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде двукомпонентен векторен магнитометър с висока магниточувствителност.
Тази задача се решава с двукомпонентен векторен магнитометър, съдържащ полупроводникова подложка с р-тип проводимост, върху едната страна на която е формиран п-тип епитакси ален слой, съставен от две равни и взаимно перпендикулярни части. В близост до двата края на п-тип слоя и върху него са формирани на равни разстояния един от друг по два еднакви омични контакти. Всяка двойка омични контакти през еднакви по стойност товарни резистори е свързана съответно с по един от изводите на източник на напрежение. Измерваното външно магнитно поле лежи в равнината на полупроводниковата подложка, а диференциалните изходи за двете му взаимно перпендикулярни равнинни компоненти са съответно двойките омични контакти.
Предимство на изобретението е високата магниточувствителност поради измерване с двете двойки изходни контакти на пълните напрежения на Хол, генерирани в п-тип епитаксиалния слой от двете магнитни компоненти.
Пояснение на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената фигура 1.
Примери за изпълнение на изобретението
Двукомпонентният векторен магнитометър съдържа полупроводникова подложка 1 с р-тип проводи мост, върху едната страна на която е формиран п-тип епитаксиален слой 2. съставен от две равни и взаимно перпендикулярни части. В близост до двата края на п-тип слоя 2 и върху него са формирани на равни разстояния един от друг по два еднакви омични контакти 3 и 4. и съответно 5 и 6. Всяка двойка омични контакти 3 и 4, и 5 и 6 през еднакви по стойност товарни резистори 7, 8,9 и 10 е свързана съответно с по един от изводите на източник на напрежение 11. Измерваното външно магнитно поле 12 лежи в равнината на полупроводниковата подложка 1. а диференциалните изходи 13 и 14 за двете му взаимно перпендикулярни равнинни компоненти са двойките омични контакти 3 и 4, и съответно 5 и 6.
Действието на двукомпонентния векторен магнитометър, съгласно изобретението, е следното.
При включване на двойките омични контакти 3 и 4. и 5 и 6 през еднакви по стойност товарни резистори (R() 7, (Щ) 8 и съответно(R,) 9 и (R4) 10 (R1 = R, = R3= R4) към източника на
66433 Bl напрежение 11, в п-слоя 2 вследствие структурната и електрическата симетрия на микросензора протичат четири еднакви по стойност компоненти I„ I4, L и 16 на захранващия ток I , 1,+14 + I. + 1( = 15 Индивидуалните траектории на компоненти I, 14, I. и 16 са криволинейни в областите под съответните контакти 3, 4, 5 и 6. В останалата част на п-тип епитаксиалния слой 2 захранващият ток I е успореден на страните му, като I ~ Vdr, където Vdr е средната дрейфова скорост на електроните в п-слоя 2. При това посоката на тока I е строго регламентирана в двете взаимно перпендикулярни части на сензора от добре дефинираната преобразувателна област в п-слоя 2, т.е. в двете равни части на пслоя 2 посоките на тока 1 . са също взаимно перпендикулярни. В резултат на симетрията на двукомпонентния векторен магнитометър и в отсъствие на външно магнитно поле В 12, В = 0, на двата сензорни изхода V (Bj 13 и V (В ) 14 отсъстват паразитни напрежения (офсети). В случай на офсет/офсети чрез подбор на един или два от товарните резистори (R ) 7, (К,) 8, (RJ 9 или (R4) 10 се постига нулиране, т.е. пълно компенсиране на паразитните напрежения на изходи 13 и 14.
Когато се приложи външно магнитно поле В 12, лежащо в равнината на р-тип полупроводниковата подложка 1, двете му ортогонални компоненти Βχ и В (В = Βχ + В ) чрез съответните сили на Лоренц FLx = qVd Βχ и F)y = qVdB отклоняват движещите се със скорост Vdr електрони в двете взаимно перпендикулярни части на епитаксилния слой 2. При фиксирана посока на захранващия ток I . в зависимост от посоките на магнитните компоненти В и В , тези отклонения са или нагоре, където са формирани контакти 3 и 4, и съответно 5 и 6, или в противоположна посока - към р-подложката 1, фигура 1. В резултат върху контакти 3 и 4, и съответно 5 и 6 се развиват пълните напрежения на Хол VHx(By) и V (Bv), генерирани в двете взаимно перпендикулярни части на п-тип епитаксиалния слой 2. Именно тези два Ходови сигнали формират двете изходни диференциални напрежения на магнитометъра V (В ) 13 и съответно V (В ) 14. Диференциалните изходи 13 и 14 потискат напълно четното квадратично магнитосъпротивление MR ~ В2, възникващо в полупроводниковите структури едновременно с ли нейния и нечетен от магнитното поле В 12 ефект на Хол. Ето защо двата изходни Холови сигнали 13 и 14 салинейни и нечетни функции от стойностите и посоките на компонентите В и В на полеX у то 12, и следователно гарантират високо метрологично качество на двата сензорни изхода 13 и 14.
Неочакваният положителен ефект на предложеното техническо решение се заключава във възможността да се “извадят” навън от обема на активната сензорна зона 2 чрез нетрадиционно разположените двойки контакти 3 и 4. и 5 и 6 пълните, а не само половините, от генерираните в п-тип епитаксиалния слой 2 напрежения на Хол. Друга иновативна особеност на решението е, че двойките контакти 3 и 4, и съответно 5 и 6 са едновременно захранващи (входни) и изходни (Ходови). Важна характеристика на двумерния векторен магнитометър е, че знаците (полярностите) на двете изходни напрежения V (В ) 13 и Vv(Bv) 14 съвпадат, което сериозно облекчава последващата им електронна обработка. Абсолютната стойност на вектора на магнитното поле В 12 и ъгъла Θ на полето В 12 в х-у равнината нар-подложката 1 се давате изразите: |В| = (Βχ 2+ Ву2)|2и 0 = tan '(V (Bx)/V(BJ).
Проведените експерименти с образци на новия двукомпонентен векторен магнитометър, реализирани на основата на стандартна силициева биполярна технология, съгласно изобретението, и сравняване на резултатите с тези за известното решение показват: при фиксирана стойност на захранващия ток 1 , и определена посока на магнитното поле В 12 в равнината на подложката 1, магниточувствителностите на двата X- и Y-сензорни канали е еднаква и двойно поголяма. Подобрен е също и един от най-важните сензорни параметри на X- и Y-каналите отношението сигнал/шум. Двумерният векторен магнитометър може да се осъществи и с CMOS или микромашининг технологии. Паразитното влияние между X- и Y-сензорните канали е достатъчно минимизирано. Силите на Лоренц F и F , в контекста на предложеното техническо решение, действат върху вертикалните участъци на криволинейните токови компоненти 1,, 1 I. и Ι под контакти 3. 4, 5 и 6. Същевременно влиянията респективно на Вх и By магнитни компоненти върху токове I и I, и съответно върху токове 1, и 14 е синфазно. Ето защо в първо приб
66433 Bl лижение влиянието на полета В и В върху изходни напрежения V (В ) 14 и VJBJ 13 е максимално потиснато. Стойностите на товарните резистори (RJ 7, (1<() 8, (R.) 9 и (R4) 10 следва да надвишават най-малко с един порядък вътрешното съпротивление R на п-тип епитаксиалния слой 2 между контакти 3 и 4, и съответно 5 и 6. Това условие гарантира режим на функциониране на 2D микросензора генератор на ток I = const.

Claims (1)

1. Двукомпонентен векторен магнитометър, съдържащ полупроводникова подложка с ртип проводимост, върху едната страна на която е формиран п-тип епитаксиален слой, съставен от две равни и взаимно перпендикулярни части и източник на напрежение, като измерваното външно магнитно поле лежи в равнината на полупро водниковата подложка, характеризиращ се с това, че в близост до двата края на п-тип епитаксиалния слой (2) и върху него са формирани на равни разстояния един от друг по два еднакви омични контакта (3 и 4), и съответно (5 и 6), всяка двойка омични контакти (3 и 4), и (5 и 6) през еднакви постойност товарни резистори (7, 8. 9 и 10) е свързана съответно с по един от изводите на източника на напрежение (11), а диференциалните изходи (13 и 14) за двете взаимно перпендикулярни равнинни компоненти на магнитното поле (12) са двойките омични контакти (3 и 4), и съответно (5 и 6).
Приложение: 1 фигура
Литература
1. Roumenin, Ch., Lozanova, S. CMOS 2D Hall microsensor with minimal design complexity, Electronics Letters, vol. 43(9) 2007, pp. 511-513.
BG110676A 2010-06-15 2010-06-15 Двумерен векторен магнитометър BG66433B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG110676A BG66433B1 (bg) 2010-06-15 2010-06-15 Двумерен векторен магнитометър

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG110676A BG66433B1 (bg) 2010-06-15 2010-06-15 Двумерен векторен магнитометър

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG110676A BG110676A (bg) 2011-12-30
BG66433B1 true BG66433B1 (bg) 2014-05-30

Family

ID=45877164

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG110676A BG66433B1 (bg) 2010-06-15 2010-06-15 Двумерен векторен магнитометър

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66433B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG110676A (bg) 2011-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG66433B1 (bg) Двумерен векторен магнитометър
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
BG67386B1 (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG111199A (bg) Двумеренмагнитотометър
BG66436B1 (bg) Интегрален тримерен сензор за магнитно поле
BG113676A (bg) Микросензор на хол
BG67249B1 (bg) Интегрален микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG113356A (bg) Микросензор на хол с повече от един изход
BG66714B1 (bg) Трикомпонентен микросензор за магнитно поле
BG113272A (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67136B1 (bg) Магнитометър на хол
BG67643B1 (bg) Равнинно-магниточувствителен сензор на хол
BG111329A (bg) Полупроводников трикомпонентен магнитометър
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG113589A (bg) Равнинно-чувствителен сензор на хол
BG66884B1 (bg) Комбиниран микросензор
BG112485A (bg) Микросензор на хол
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG66829B1 (bg) Интегрален 3-d микросензор за магнитно поле
BG65750B1 (bg) Двукомпонентен магнитометър
BG65231B1 (bg) Магниточувствителен сензор
BG66234B1 (bg) Двукомпонентен магниточувствителен сензор
BG66874B1 (bg) Мултисензорно устройство
BG66764B1 (bg) Интегрален елемент на хол с паралелна ос на магниточувствителност