BG66234B1 - Двукомпонентен магниточувствителен сензор - Google Patents

Двукомпонентен магниточувствителен сензор Download PDF

Info

Publication number
BG66234B1
BG66234B1 BG10110104A BG11010408A BG66234B1 BG 66234 B1 BG66234 B1 BG 66234B1 BG 10110104 A BG10110104 A BG 10110104A BG 11010408 A BG11010408 A BG 11010408A BG 66234 B1 BG66234 B1 BG 66234B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
hall
contacts
layer
contact
magnetic field
Prior art date
Application number
BG10110104A
Other languages
English (en)
Inventor
Сия ЛОЗАНОВА
Чавдар РУМЕНИН
Original Assignee
Институт По Управление И Системни Изследвания При Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Управление И Системни Изследвания При Бан filed Critical Институт По Управление И Системни Изследвания При Бан
Priority to BG10110104A priority Critical patent/BG66234B1/bg
Priority to BG110104D priority patent/BG110104A/bg
Publication of BG66234B1 publication Critical patent/BG66234B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)

Abstract

Двукомпонентният магниточувствителен сензор съдържа полупроводникова подложка (1) с р-тип проводимост, върху едната страна на която е формиран n-тип епитаксиален слой (2), и токоизточник (7), като магнитното поле (10) лежи в равнината на подложката (1). Епитаксиалният слой (2) е съставен от две взаимно перпендикулярни части. До двете къси страни на n-тип слоя (2) са формирани по един Холов контакт (3 и 4) и на разстояния от тях още по един захранващ контакт (5 и 6). Контактите (5 и 6) са съединени с токоизточника (7), към който са свързани още два тримера (8 и 9). Изходи (11 и 12) за двете ортогонални компоненти на полето (10) са средните точки на тримерите (8 и 9) и съответно Холовите контакти (3 и 4).

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до двукомпонентен магниточувствителен сензор, приложим в областта на слабополевата магнитометрия, позиционирането на обекти в пространството, магнитната биодетекция, безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания, автоматиката, контролно-измервателната технология, сензориката, микросистемите, медицината, военното дело, и други.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е двукомпонентен магниточувствителен сензор, съдържащ полупроводникова подложка с р-тип проводимост, като на едната й повърхност е формиран п-тип епитаксиален слой във вид на равностранен кръст с фиксирана дебелина. Върху п-тип слоя са реализирани един централен омичен електрод, на разстояния и симетрично спрямо него на четирите рамене на кръстовидния п-слой са разположени последователно по един Холов контакт и още по един краен омичен електрод. Четирите крайни омични електроди са свързани и през токоизточник са съединени с централния омичен електрод. Измерваното външно магнитно поле лежи в равнината на полупроводниковата подложка и е с произволна ориентация. Изходите за двете му взаимно перпендикулярни компоненти са съответно срещуположните спрямо централния електрод Холови контакти, [1,2,3].
Недостатък на този двукомпонентен магниточувствителен сензор е високото ниво на собствения нискочестотен шум, влошаващ съществено както отношението сигнал/шум, така и основния параметър - разделителна способност (резолюция), дефиниращ най-ниската измервана от сензора стойност на магнитното поле.
Друг недостатък е усложнената конструкция, съдържаща девет контакта и оттук значителните размери на активната преобразувателна зона, неподходящи за прецизно определяне разпределението на магнитната индукция.
Освен това недостатък е и наличието на начални паразитни напрежения (офсети) на двата изхода в отсъствие на външно магнитно поле, понижаващи точността на измерване на двете магнитни компоненти.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде двукомпонентен магниточувствителен сензор с ниско ниво на собствения нискочестотен шум, опростена конструкция и отсъствие на начални паразитни напрежения (офсети) на двата изхода.
Тази задача се решава с двукомпонентен магниточувствителен сензор, съдържащ полупроводникова подложка с р-тип проводимост, върху едната страна на която е реализиран п-тип епитаксиален слой с правоъгълна форма и фиксирана дебелина, съставен от две равни и взаимно перпендикулярни части. В близост до късите страни на п-тип слоя и върху него са формирани по един Холов контакт, на еднакви разстояния от тях, не по-големи от дебелината на слоя и не по-малки от ширината на Ходовия контакт, има още по един захранващ омичен контакт. Двата захранващи контакта са съединени с токоизточник, към който са свързани още и два тримера. Измерваното външно магнитно поле лежи в равнината на полупроводниковата подложка и е с произволна ориентация, а изходи за двете му взаимно перпендикулярни компоненти са по една от средните точки на тримерите и съответно по един Холов контакт.
Предимство на изобретението е ниското ниво на собствения нискочестотен шум едновременно с високата разделителна способност, тъй като захранващият ток не преминава под Ходовите контакти.
Друго предимство е опростената конструкция, съдържаща само четири контакта, а оттук и малките размери измервателна зона на двумерния сензор.
Освен това предимство е и отсъствието на офсети на двата изхода, компенсиращи се с двата тримера.
Описание на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с приложената фигура 1, представляваща едно негово примерно изпълнение.
Примери за изпълнение на изобретението
Двукомпонентният магниточувствителен сензор съдъожа полупповолникпия пппплжкя 1
66234 Bl c р-тип проводимост, върху едната страна на която е реализиран п-тип епитаксиален слой 2 с правоъгълна форма и фиксирана дебелина, съставен от две равни и взаимно перпендикулярни части. В близост до късите страни на п-тип слоя 2 и върху него са формирани по един Холов контакт 3 и 4, на еднакви разстояния от тях не поголеми от дебелината на слоя 2 и не по-малки от ширината на Ходовия контакт 3 или 4, има още по един захранващ омичен контакт 5 и 6. Двата захранващи контакта 5 и 6 са съединени с токоизточник 7, към който са свързани още и два тримера 8 и 9. Измерваното външно магнитно поле 10 лежи в равнината на полупроводниковата подложка 1 и е с произволна ориентация, а изходи 11 и 12 за двете му взаимно перпендикулярни компоненти са по една от средните точки на тримерите 8 и 9 и съответно по един Холов контакт 3 и 4.
Действието на двукомпонентния магниточувствителен сензор, съгласно изобретението, е следното.
При включването на омични контакти 5 и 6 към токоизточника 7, през двете взаимно перпендикулярни части на сензора протича захранващият ток 15 6 като I5 6 ~ където е средната дрейфова скорост на електроните в п-тип епитаксиалния слой 2. Протичането на тока 15 6 е добре ограничено в двата дяла на сензора, т.е. в двете равни и взаимно перпендикулярни части на п-слоя 2. Траекторията на токовата компонента 15, например от захранващия омичен контакт 5, който представлява еквипотенциална равнина, първоначално е насочена вертикално надолу в епитаксиалния п-слой 2. След това токовите линии 15 6 стават успоредни на равнината на п-слоя 2 в двете му взаимно перпендикулярни части. Под другия омичен контакт 6, който също е еквипотенциална равнина, токът отново променя посоката си като компонента 16 е вертикално насочена нагоре към повърхността на п-слоя 2. Очевидно всичките три токови компоненти са равни 15 = 15 б = 16. Фактически това е един и същ ток 15 6, но с променяща се в различните части на п-слоя посока.
Съгласно теорията и експерименталните изследвания на шумовите процеси в полупроводниковите елементи и структури, в обхвата честоти до f ? 1000 Hz доминира добре известния нискочестотен Ι/f собствен шум. Той е об ратно пропорционален на честотата f, т.е. колкото е по-ниска честотата f, толкова амплитудите на хаотичните шумови флуктуации са по-големи. В резултат на тези паразитни сигнали разделителната способност, например, на магниточувствителния сензор, е съществено редуцирана. При честота f ~ 0 негативната роля на шума Ι/f е максимална. Първопричина за този вид шум е протичащият ток като спектралната плътност на шума е квадратична функция от него. Именно в повърхностната област с регистриращите Холови сонди хаотичните флуктуации на токоносителите генерират паразитни шумови потенциали, влошаващи разделителната способност на Холовия сензор в магнитно поле. Иновативната идея, заложена в новото решение на двукомпонентния магниточувствителен сензор е отстраняване на паразитното влияние на Ι/f шума върху сензорните характеристики чрез изнасяне на Холовите контакти 3 и 4 извън зоната, в която тече захранващият ток 15 6. Предполагаме, че този тип шум се определя от преминаването на тока директно под измервателните контакти, както това е в известното техническо решение. Тук за първи път се използва подход за редуциране на Ι/f шума в елементи на Хол чрез местоположението на измервателните електроди 3 и 4.
Токът 15 6, респективно резистивният пад на захранващото напрежение V5 6, създава на изходи 11 и 12 в отсъствие на магнитно поле В 10 напрежения (офсети), нямащи отношение към метрологичното предназначение на 2D сензора. Тези паразитни сигнали са най-често в резултат на технологични несъвършенства и структурна асиметрия. Чрез вариране на двата тримера 8 и 9 се постига компенсиране (нулиране) на офсетите на изходи 11 и 12. Такава възможност в известното решение не съществува и офсетите редуцират точността на двата изходни канала.
За преобразуването на двете ортогонални компоненти Вх и Ву на вектора на магнитното поле В 10, който лежи в равнината х-у на подложката 1 и е с произволна посока (В = Вх + Ву), са отговорни двете вертикални към повърхността на п-слоя 2 токови компоненти 15 и 16. Магнитният вектор Βχ чрез съпътстващото го странично (по оста у) Лоренцово отклонение FL ~ I6x Вх ~ Vdr χΒχ генерира върху горната повърхност на п-слоя 2 в зоната, където е разположен Холов контакт 4 допълнителни електрически товари. Този пара
66234 Bl лелно-магнитополеви ефект на Хол създава поле на Хол Ен 4 и съответен Холов потенциал VH 4 върху контакт 4. Както е добре известно, напрежението VH4χ) е линейна и нечетна функция на компонентата Вх на магнитното поле В10. Същият сензорен механизъм генерира Ходовото напрежение V„, (В) от компонентата В на магнитния вектор В 10. Разполагането на захранващите омични контакти 5 и 6 са формирани на еднакви разстояния от Ходовите електроди 3 и 4, не поголеми от дебелината на n-епитаксиалния слой 2 и не по-малки от ширината на Ходовия контакт 3 или 4. Целта е от една страна да се създадат условия за постигане на максимална стойност на Холовото напрежение в зоната, където е формиран съответният Холов контакт 3 или 4, а от друга да се минимизира окъсяването на самото Ходово напрежение VH3у) или VH4χ) от съответните захранващи контакти 3 и 4. Указаните съотношения са оптималните.
Върху контакти 3 и 4, освен Холов сигнал, се генерира също квадратично и четно от посоката на компоненти В и В геометрично магнитоX у г съпротивление VMR ~ В2. Магниторезистивният сигнал влошава метрологичните качества на изходи 11 и 12. Той е силно нелинеен и не се влияе от посоката на полето В 10. За да останат само линейните Ходови напрежения VH3у) и VH 4χ) е наложително магнитосъпротивлението да бъде напълно компенсирано. В нашия случай това се постига автоматично, и е в резултат на подходящо включените към токоизточника 7 тримери 8 и 9. Ако офсетите са предварително нулирани чрез тримери 8 и 9, магниторезистивните потенциали, генерирани едновременно както върху Ходовите контакти 3 и 4, така и върху средните точки на тримери 8 и 9 са еднакви по стойност. Ето защо на двата диференциални изхода 11 и 12 се постига пълно компенсиране на квадратичното магнитосъпротивление V . Този положителен ефект е неочакван в рамките на поставената задача. В резултат на симетричното разположение спрямо захранващи електроди 5 и 6 Ходови контакти 3 и 4, и общият за двата сензорни канала ток 15 6 магниточувствителностга на изходи 11 и 12 е една и съща. Това е допълнително предимство на новото решение.
Намаляването броя на контактите на четири (т.е. повече от два пъти) в новия двукомпонентен магниточувствителен сензор е в резултат от оригиналната му геометрична конструкция. Също така с тримери 8 и 9 лесно се нулира неминуемият офсет на изходи 11 и 12, и напълно се потиска нелинейното магнитосъпротивление. Абсолютната стойност на вектора на магнитното поле 10 В и ъгъла на полето В 10 в х-у равнината на полупроводниковата подложка 1 се дават с изразите: |В| = (Вх 2 + В 2)'/2 и = tan '(V(By)/V(Bx)).
Проведени са експериментални изследвания на спектралната плътност на Ι/f шума с образци на новия двукомпонентен магниточувствителен сензор, реализирани със стандартна силициева биполярна технология, съгласно изобретението. Те са сравнени с резултатите за известното решение и затриконтактен сензор на Хол, близък по конструкция с единия от каналите на новия 2D магнитометър, на който Ходовият контакт е разположен в средата на разстоянието между двата захранващи електрода. Установено е еднозначно, че собствения Ι/f шум на новия 2D магнитометър е с около два порядъка по-нисък от другите два силициеви елементи. Двумерната магниточувствителна микросистема също може да се реализира със CMOS или микромашининг технологии. Повишаване чувствителността на двата Βχ- и Вуканали се постига, ако в зоните на п-слоя 2, разположени под захранващите контакти 5 и 6, се формират “вкопани” (buried) силно легирани п+ подслоеве. Тези п+ области са със съществено по-висока проводимост, което подобрява вертикалността на токовите компоненти I. и L.
и Следователно напреженията на Хол в магнитни полета В и В нарастват.
Неочакваният положителен ефект в новото техническо решение е доказаната възможност чрез подходящо разполагане на измервателните Ходови сонди 3 и 4 да се постига съществено редуциране на основен сензорен недостатък, какъвто е Ι/f шумът. При това е значително подобрена разделителната способност на двата сензорни канала 11 и 12 както и отношението сигнал/шум.

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    1. Двукомпонентен магниточувствителен сензор, съдържащ полупроводникова подложка с р-тип проводимост, върху едната страна на
    66234 Bl която е формиран п-тип епитаксиален слой с фиксирана дебелина, захранващи омични контакти и Холови контакти, токоизточник, като измерваното външно магнитно поле лежи в равнината на полупроводниковата подложка и е с произволна ориентация, характеризиращ се с това, че п-тип епитаксиалният слой (2) е с правоъгълна форма и е съставен от две равни и взаимно перпендикулярни части, в близост до късите страни на п-тип слоя (2) и върху него са формирани по един Холов контакт (3 и 4), а на еднакви разстояния от тях, не по-големи от дебелината на слоя (2) и не по-малки от ширината на Холовия контакт (3 или 4), има още по един захранващ контакт (5 и 6), двата захранващи контакта (5 и 6) са съединени с токоизточника (7), към който са свързани още два тримера (8 и 9), а изходи (11 и 12) за двете взаимно перпен дикулярни компоненти на измерваното магнитно поле (10) са по една от средните точки на тримерите (8 и 9), и съответно по един Холов контакт (3 и 4).
BG10110104A 2008-04-09 2008-04-09 Двукомпонентен магниточувствителен сензор BG66234B1 (bg)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110104A BG66234B1 (bg) 2008-04-09 2008-04-09 Двукомпонентен магниточувствителен сензор
BG110104D BG110104A (bg) 2008-04-09 2008-04-09 Двукомпонентен магниточувствителен сензор

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110104A BG66234B1 (bg) 2008-04-09 2008-04-09 Двукомпонентен магниточувствителен сензор

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG66234B1 true BG66234B1 (bg) 2012-07-31

Family

ID=47326438

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG10110104A BG66234B1 (bg) 2008-04-09 2008-04-09 Двукомпонентен магниточувствителен сензор
BG110104D BG110104A (bg) 2008-04-09 2008-04-09 Двукомпонентен магниточувствителен сензор

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG110104D BG110104A (bg) 2008-04-09 2008-04-09 Двукомпонентен магниточувствителен сензор

Country Status (1)

Country Link
BG (2) BG66234B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG110104A (bg) 2009-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9261572B2 (en) Low offset spinning current hall plate and method to operate it
US6278271B1 (en) Three dimensional magnetic field sensor
US9411023B2 (en) Magnetic field sensing element combining a circular vertical hall magnetic field sensing element with a planar hall element
US9735345B2 (en) Vertical hall effect sensor
US8427140B2 (en) Hall sensor
KR20130054935A (ko) 3개의 접점을 갖는 홀 효과 영역을 포함하는 전자 디바이스
US11205748B2 (en) 3-contact vertical hall sensor elements connected in a ring and related devices, systems, and methods
US20180372812A1 (en) Equilibrium-type magnetic field detection device
JPH01251763A (ja) 縦型ホール素子と集積化磁気センサ
US9252355B2 (en) Low offset and high sensitivity vertical hall effect sensor
JP2019516094A (ja) セット/リセットデバイスのない異方性磁気抵抗(amr)センサ
EP4283321A2 (en) Magnetic field sensor with magnetoresistance elements arranged in a bridge and having a common reference direction and opposite bias directions
RU2439748C1 (ru) Планарный биполярный магнитотранзистор
RU2422943C1 (ru) Планарный магнитотранзисторный преобразователь
BG66234B1 (bg) Двукомпонентен магниточувствителен сензор
RU2284612C2 (ru) Полупроводниковый магнитный преобразователь
Lozanova et al. A novel three-axis hall magnetic sensor
Leepattarapongpan et al. A merged magnetotransistor for 3-axis magnetic field measurement based on carrier recombination–deflection effect
RU2387046C1 (ru) Интегральный токомагнитный датчик на основе биполярного магнитотранзистора
BG65750B1 (bg) Двукомпонентен магнитометър
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
RU2591736C1 (ru) Магнитотранзистор с компенсацией коллекторного тока
Amelichev et al. The three-collector Magnetotransistor: Variable sensitivity
BG66433B1 (bg) Двумерен векторен магнитометър
Lozanova et al. A novel 2D magnetometer based on a parallel-field silicon hall sensor