BG66030B1 - Опаковачно средство за течна мая - Google Patents

Опаковачно средство за течна мая Download PDF

Info

Publication number
BG66030B1
BG66030B1 BG107421A BG10742102A BG66030B1 BG 66030 B1 BG66030 B1 BG 66030B1 BG 107421 A BG107421 A BG 107421A BG 10742102 A BG10742102 A BG 10742102A BG 66030 B1 BG66030 B1 BG 66030B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
good
yeast
packaging
cap
container
Prior art date
Application number
BG107421A
Other languages
English (en)
Other versions
BG107421A (bg
Inventor
VREEDE Unno DE
Karel MULDER
Leo Nobel
Original Assignee
Dsm N.V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dsm N.V. filed Critical Dsm N.V.
Publication of BG107421A publication Critical patent/BG107421A/bg
Publication of BG66030B1 publication Critical patent/BG66030B1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D77/00Packages formed by enclosing articles or materials in preformed containers, e.g. boxes, cartons, sacks or bags
    • B65D77/22Details
    • B65D77/225Pressure relief-valves incorporated in a container wall, e.g. valves comprising at least one elastic element
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D51/00Closures not otherwise provided for
    • B65D51/16Closures not otherwise provided for with means for venting air or gas
    • B65D51/1605Closures not otherwise provided for with means for venting air or gas whereby the interior of the container is maintained in permanent gaseous communication with the exterior
    • B65D51/1616Closures not otherwise provided for with means for venting air or gas whereby the interior of the container is maintained in permanent gaseous communication with the exterior by means of a filter

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Packging For Living Organisms, Food Or Medicinal Products That Are Sensitive To Environmental Conditiond (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Cartons (AREA)

Abstract

Опаковъчното средство включва контейнер, съдържащ течна мая за хляб, който е снабден със средство за освобождаване на свръхналягането и има обем от 0,1 до 100 l.

Description

Област на техниката
Настоящото изобретение се отнася до средство за опаковане, съдържащо течна мая.
Предшестващо състояние на техниката
Течната мая е суспензия от клетки от мая за хляб със сухо съдържание на мая обикновено между 5 и 25 % (т/т). Кремообразната мая е специална форма на течната мая. Тя е продукт, който е получен директно след етапа на ферментация в процеса на производство на мая, найобщо след един или няколко етапа на очистване. Кремообразната мая обикновено има съдържание на сухо вещество между 17 и 23 % (т/т). Алтернативно, течната мая може да бъде получена чрез повторно суспендиране на пресована мая или суха мая. Течната мая може също да бъде във формата на емулсия масло-във-вода, както е описано в JP 2-124054. Течната мая също съдържа препарати с висока плътност, както е описано в ЕР-А-0515406. Продукти от течна мая понастоящем са на разположение в две форми. Първата форма е нестабилизирана и се нуждае да бъде разбърквана, за да се предотврати утаяване на клетките на маята. Втората форма е стабилна и остава хомогенна, поради наличието на стабилизатор такъв като ксантанова смола (ЕР-А-0461725). Течната мая освен това може да съдържа спомагателни средства за обработка на тесто и/или хляб с подобрени качества.
Големите индустриални пекарни обикновено използват нестабилизирана кремообразна мая в количества от 5 000 - 25 000 1 за седмица. Продуктът е доставян чрез пътни цистерни и е прехвърлян към неподвижни резервоари за кремообразна мая в пекарната. Кремообразната мая е изпомпвана от тези резервоари до смесители, използвайки кръг през пекарната по протежение на местата на дозиране. Средните по големина пекарни обикновено използват стабилизирана кремообразна мая, която се доставя в контейнери от 300 -1 0001, обикновено веднъж седмично. След използването на маята, контейнерите се връщат на производителя на мая, където се по чистват и напълват отново.
Най-малките пекарни обикновено не използват кремообразна мая. Като резултат от техния малък мащаб, тяхната нужда от кремообразна мая е само от порядъка на няколко литра до няколко стотици литра за седмица, но тъй като не са на разположение подходящи средства за опаковане, тези пекарни са принудени да продължат да използват мая на калъпи. Предимствата на използването на кремообразна мая спрямо използването на мая на калъпи са многобройни и включват по-голяма точност на дозиране на маята, възможност за автоматично дозиране, увеличена хигиена в пекарните, намалено използване на мая и по-добра стабилност на тестото и подобрено качество на хляба. Следователно при занаятчийските пекарни има належаща нужда да се започне използването на кремообразна мая вместо мая на калъпи. В Европа размера на дяла на тази търговия е 30-40 % от общата консумация на хлебна мая.
Добре известни опаковъчни средства за течни храни, такива като мляко, плодови сокове, газирани и негазирани безалкохолни напитки, не произвеждащи газ са съставени от единичен контейнер. Този контейнер обикновено е направен от материали, такива като картон (по избор снабден с пластмасово или алуминиево покритие), стъкло, поликарбонат, PET, HDPE (полиетилен висока плътност), бяла тенекия и други подходящи качествени материали за храна. Други средства за опаковане, които се използват в хранителната индустрия за съхранение и снабдяване, например на вино, крем, яйчени продукти и други подобни, включват контейнер в поддържаща структура, такава като торбичка-вкутия, (jerry)бидон-в-кутия и т.н. Всички тези средства за опаковане са снабдени с фитинги или капачки, които напълно затварят контейнера или торбичката и по този начин са непроницаеми и за течност и за газ. Като резултат, тези средства за опаковане не са подходящи за съхранението на течна мая, тъй като натрупването на газообразен въглероден диоксид (създаван от клетките на маята, като резултат на техния метаболизъм) ще увеличи налягането във вътрешността и евентуално ще пръсне и разруши средството за опаковане. Това не само ще повреди маята, но също води до потенциални опасни ситуации за ползвателя.
66030 Bl
Пояснение на приложените фигури
Настоящото изобретение се илюстрира подобре с приложените фигури, където:
Фигура 1 показва картонена кутия с обем приблизително 11 и снабдена с накрайник, снабден с винтова резба, където се навива вентилираща винтова капачка (VC). Освен това размерите са: а = 19,4 cm; b = 4,0 cm; с = 1,8 cm; d = 7,0 cm.
Фигура 2 показва разтворена сгъваща се структура на картонена кутия, снабдена с прорез като вентилиращо средство. Тя е направена от панели 1 -4 и пети панел 5. При монтирането на картонената кутия, петият панел се залепва към панел 1. Освен това размерите са като на фиг. 1. Дължината на прореза е 15 mm, а разстоянието между прореза и края на хоризонталния ръб е приблизително 1 mm.
Техническа същност на изобретението
Настоящото изобретение осигурява средство за опаковане, включващо контейнер, съдържащ течна мая, характеризиращо се с това, че контейнерът е снабден със средство за освобождаване на свръхналягане и че контейнера има обем между 0,1 и по-малко от 100 1. За предпочитане, обемът на контейнера е между 0,1 и 80 1.
Средството за освобождаване на свръхналягането може да включва вентилираща капачка. Вентилиращата капачка е дефинирана тук като капачка, която позволява преминаване на газ, но не позволява преминаване на течност. Тази вентилираща капачка може да бъде завинтена или затегната върху контейнера, съдържащ течна мая и позволява освобождаването на газ от вътрешността, докато в същото време вентилиращата капачка предпазва течната мая от изтичане. Подходящите вентилиращи капачки могат да съдържат филтър, който е закрепен към вътрешната страна на капачката. Тези капачки могат освен това да съдържат един или повече отвори, разположени на горната стена на капачката. Когато отворите присъстват на капачката, газът може да излиза от контейнера през отворите, докато при отсъствието на отвори, газът може да излиза по протежение на винтовата резба на капачката. Филтърът може да бъде направен от вентилираща мембрана, направена от микропорест материал, който е с възможност да пропуска газ и да не пропуска течности. Алтернативно капачката може също да включва освобождаващ свръхналягането механизъм вътре в капачката, който се отваря над определена гранична стойност, например 10 mbar.
Средствата за освобождаване на свръхналягането могат също да включват един или повече прорези, направени на самия контейнер, за предпочитане в горната част на контейнера. Размерът на прорезите обикновено е в зависимост от размера на контейнера. В допълнение, прорезът може да бъде покрит с вентилираща мембрана, направена от микропорест материал, за предпочитане от вътрешната страна на контейнера.
При друго изпълнение, целият контейнер, или поне част от него е направен от микропорест материал, като по този начин осигурява контейнера със средства, които освобождават свръхналягането.
Подходящите микропорести материали, които могат да бъдат използвани като средство за опаковане от изобретението включват PTFE (политетрафлуороетилен), или VHMW - РЕ (полиетилен със свръхвисоко молекулно тегло, например Solupor™ от DSM Solutech, The Netherlands). Микропорестият материал може да има размер на пората 0,05 - 5,0 микрона, за предпочитане 0,1 -2,0 микрона.
Контейнерът може да бъде направен от всякакъв качествен материал за храна. Например, контейнерът може да бъде направен от картон, който обикновено е снабден с пластмасово покритие, например полиетилен, или алуминиево покритие. Тези картонени контейнери могат да бъдат снабдени и с една или повече вентилиращи капачки, или с един или повече прорези. Картонените контейнери, съдържащи течна мая, за предпочитане имат обем между 0,1 и 5 1, попредпочитано между 0,25 и 41 и най-предпочитано между 0,5 и 3 1. Когато картонените контейнери са снабдени с един или повече прорези, тогава тези прорези за предпочитане са разположени в горната част на опаковката. Прорезите могат да бъдат малки линейни разрези, направени в центъра на горната част, близо до горния хоризонтален ръб. Дължината на разрезите може да бъде между 1-80 mm, за предпочитане между 550 mm и по-предпочитана 10-20 mm; максимал
66030 Bl ната стойност е в зависимост от размерите на опаковката. Разстоянието между прореза(ите) и края на хоризонталния ръб за предпочитане е помалко от 5 mm и повече от 0,5 mm, по-предпочитано по-малко от 2 mm и повече от 0,5 mm, най-предпочитано приблизително 1 mm. Един прорез може да бъде направен на затварящата част. В случай, че има два прореза, те могат да бъдат направени на същата хоризонтална равнина или и от двете страни на горния ръб. След като опаковката е била напълнена с течна мая за хляб в пълначна машина, горната затваряща част на опаковката е изработена по нормален начин чрез разтопяване на полиетиленовия материал и чрез притискане на срещуположните слоеве един срещу друг. По този начин прорезът е в “затворено” положение. Обръщане опаковката наопаки не води до изтичане на течния продукт от опаковката. Само при определено свръхналягане, прорезът се отваря и може да стане освобождаване на въглероден диоксид.
Контейнерът може също да бъде бутилка или бидон, изработен от подходяща марка материал за храна, например РЕТ и HDPE. Тези контейнери за предпочитане са снабдени с вентилираща капачка, която се завива или затяга върху контейнера.
При друго изпълнение, средствата за опаковане допълнително включват поддържаща структура, например кутия, поддържаща контейнера. В този случай, контейнерът може да бъде направен от материали, такива като полиетилен, найлон, EVOH, МРЕТ или комбинации от тях. Алтернативно, контейнерът може да бъде направен от микропорести материали, както описаните по-горе.
Кутията може да бъде направена от картон. Той може да бъде покрит, за да предпази картона от омекване, в случай, че би настъпила кондензация на вода. Тези средства за опаковане могат да имат обем между 1 и по-малко от 1001, за предпочитане имат обем между 5-501 и по-предпочитан обем между 10-301.
Средството за опаковане, осигурено чрез изобретението, съдържа течна мая за хляб. За предпочитане, течната мая за хляб има съдържание на сухо вещество между 5 и 25 % (т/т), попредпочитано между 17 и 23 % (кремообразна мая). За предпочитане, течната мая допълнително съдържа смола, например ксантанова смола.
Течната мая може също да съдържа едно или повече спомагателни средства за обработка на тесто и/или хляб с подобрени качества, например (ферменти, ензими), витамин С, емулгатори и други подобни.
Средството за опаковане, което е осигурено чрез изобретението, позволява занаятчийските пекарни да използват течна мая, както и по-специално кремообразна мая, също както и работещи в голям мащаб пекарни. Средството за опаковане може да бъде използвано от пекаря както следва. След отваряне на средството за опаковане, течната мая може да бъде преместена от средството за опаковане към блюдата на везни или мерителна чаша, използваща проста канелка, разпръскваща система или малка тръба и мембранна помпа или да бъде излята директно към бъркачката на тесто, в случай, че обемът на маята съответства на количеството мая, необходимо за приготвяне на тестото. Средството за опаковане може също да бъде сложено в съд под налягане и може да бъде използвано външно въздушно налягане, за да се изпразни контейнера. Очевидно в зависимост от изискванията на пекаря е възможно също автоматично дозиране на маята, например чрез поставяне на средството за опаковане върху клетките за зареждане и използване на помпа, дозиращ клапан и компютър.
Примери за изпълнение на изобретението
Пример 1
Бяха конструирани различни средства за опаковане, всичките съдържащи картонена кутия и облицовка, изработена от LLDPE (линеен полиетилен ниска плътност) с обем 20 1 и накрайник, снабден с винтова резба за поставяне на винтова капачка. Бяха използвани следните капачки:
1. Затворена, невентилираща капачка.
2. Без капачка, т.е. отворено средство за опаковане.
3. Вентилираща капачка с PTFE мембрана, закрепена към вътрешността.
4. Вентилираща капачка с един отвор с 1,0 mm диаметър, разположен на горната стена на капачката и PTFE мембрана, закрепена към вътрешността на капачката.
5. Вентилираща капачка с пет отвора с 1,0
66030 Bl mm диаметър, разположени на горната стена на капачката и PTFE мембрана, закрепена към вътрешността на капачката.
6. Вентилираща капачка с VHMW-PE мембрана, закрепена към вътрешността.
7. Вентилираща капачка с един отвор с 1,0 mm диаметър, разположен на горната стена на капачката и VHMW-PE мембрана, закрепена към вътрешността на капачката.
8. Вентилираща капачка с пет отвора с 1,0 mm диаметър, разположени на горната стена на капачката и VHMW-PE мембрана, закрепена към вътрешността на капачката.
Всички средства за опаковане бяха напълнени с приблизително 15 1 търговски достъпна стабилизирана кремообразна мая (“Koningscream”- произведена от DSM в Делфт, Холандия). За да се изследва резултата от свръхналягането в тези средства за опаковане беше използвана температура на инкубиране от 20°С за период от три седмици. Всички кутии бяха разклащани всеки трети ден, за да се стимулира освобождаването на газ от течността в горната празна част на кутиите. Тези резултати бяха както следва:
Таблица 1. Съхранение на стабилизирана кремообразна мая в средства за опаковане, снабдени с различни средства за освобождаване на свръхналягането при 20 °C.
Вентилиращи средства Време за съхранение
1 ден 1 седмица 2 седмици 3 седмици
Затворена Капачка Разтегната облицовка Деформирана кутия п.а. п.а.
Без капачка добро* добро* добро* добро*
Капачка + PTFE мембрана добро* добро* добро* добро*
Капачка + 1 отвор + PTFE мембрана добро* добро* добро* добро*
Капачка + 5 отвора + PTFE мембрана добро* добро* добро* добро*
Капачка + 1 отвор + VHMW - РЕ мембрана добро* добро* добро* добро*
Капачка + 5 отвора + VHMW - РЕ Мембрана Добро* добро* добро* добро*
*Добро означава, че кутията остава цяла и че няма, или настъпва само малко разтягане.
*Добро означава, че кутията остава цяла и че няма, или настъпва само малко разтягане.
От тези данни може да бъде заключено, че използването на затворена капачка води до бързо разтягане и деформация на средството за опаковане. Всички вентилиращи капачки или с PTFE или с VHMW-PE мембрана и със или без отвори, в капачката са добро изпълнение, подобно на отвореното средство за опаковане без капачка. Когато напълнените кутии с вентилиращи капачки бяха разклащани, освободеният въглероден диоксид от течността може временно да доведе до разтягане на облицовките; след няколко часа обаче, облицовките възвръщат своята
66030 Bl оригинална форма.
За да се определи отделянето на въглероден диоксид, което става по време на теста за съхранение на кремообразната мая, беше определен нейния химичен състав преди и след периода на инкубиране. Производството на СО2 беше изчислено, използвайки следното реакционно уравнение:
глюкоза —> 2СО2 + 2 етанол като се използва молекулен обем от 22,4 1 за граммолекула СО2.
Превръщането на глюкозата беше изчислено от намаляването на сухото вещество на ма5 ята и намаляването на трехалозата и гликогена, което става по време на периода на съхранение, използвайки следното уравнение (в g/kg сухо вещество на маята)
Δ Глюкоза - Δ [сухо вещество на мая *(трехалоза % + гликоген %)] *360/342*10
Резултатите от изчисленията са както следва (Таблица 2):
Сухо в-во в маята (%) Трехалоза (% от сухото вещество) Гликоген (% от сухото вещество) СО2 (1/кг кремообразна мая)
Контрола=несъхранявана кремообразна мая 16.30 8.14 4.44 0
Затворена Капачка 14.80 0.03 0.21 4.8
Без капачка 15.00 0.03 0.18 4.9
Вентилираща капачка 14.80 0.03 0.12 4.9
От тези данни може да бъде заключено, че по време на съхранението бяха образувани значителни количества СО2: приблизително 5,01СО2 за kg кремообразна мая. Като се приеме факта, че средствата за опаковане бяха напълнени с приблизително 151 кремообразна мая, следва, че общото количество СО2, образувано вътре в 20-литровите опаковки би трябвало да бъде 75 1 СО2. Част от СО2 беше разтворен в разтвора на кремообразната мая; част е бил освободен в горното празно пространство на опаковките, където то се вентилира или води до създаване на свръхналягане в опаковката. Използвайки стандартните стойности на насищане на СО2 във вода (2,3 g CO2/kg вода при 20°С, което е равно на 1,11СО2/ kg вода) може да бъде пресметнато, че в случай на използване на средство за опаковане със затворена капачка, количеството газообразен СО2 в 5-литровото горно празно пространство на облицовката може да е било колкото 601, което води до теоретично максимално свръхналягане от
60/5 = 12 bar, което лесно обяснява разширяването на опаковките и деформацията на опаковките, която е била наблюдавана по време на теста.
Пример 2
Бяха използвани различни средства за опаковане, като всички се състояха от единична 1-литрова картонена кутия, снабдена с полиетиленово покритие на вътрешната си страна и гърло, снабдено с винтов нарез за поставяне на винтова капачка (виж Фигура 1). Като вентилиращо средство бяха използвани същите капачки като тези от пример 1. Всички опаковъчни средства бяха напълнени с приблизително 1 1 търговски налична стабилизирана кремообразна мая (“Koningscream” - произведена от DSM в Делфт, Холандия). Кутиите бяха съхранявани при температура от 20°С в продължение на 3 седмици и бяха разклащани регулярно, за да се стимулира освобождаването на газ от кремообразния флуид на маята. Резултатите са показани в таблица 3:
66030 Bl
Таблица 3. Съхраняване на стабилизирана кремообразна мая в опаковъчни средства, снабдени с различни средства за освобождаване на свръхналягането при 20 °C.
Време за съхранение
1 ден 1 седмица 2 седмици 3 седмици
Затворена капачка Кутията експлодира па п.а п.а
Без капачка добро* добро* добро* добро*
Капачка + PTFE мембрана добро* добро* добро* добро*
Капачка +1 отвор + PTFE мембрана добро* добро* добро* добро*
Капачка + 5 отвора + PTFE мембрана добро* добро* добро* добро*
Капачка + UHMWРЕ мембрана добро* добро* добро* добро*
Капачка +1 отвор + UHMW-PE мембрана добро* добро* добро* добро*
Капачка + 5 отвора + UHMWPE мембрана добро* добро* добро* добро*
* Добро означава, че кутията остава непокътната, и че не настъпва никакво, или настъпва само малко разширяване
От тези данни може да бъде направен заключението, че опаковъчните средства, съдържащи единичен картонен контейнер и снабдени със затворена капачка, не могат да бъдат използвани за съхранение на течна мая. Опаковъчните 35 средства с вентилираща капачка са много подходящи и имат толкова добро поведение, както кутиите, доставяни без капачка. Когато кутиите, съдържащи течна мая с вентилиращите капачки бяха разклащани, настъпваше някакво разширя- 40 ване, обаче за кратко време кутиите възвръщаха оригиналната си форма.
Пример 3
Конструирани бяха различни опаковъчни средства, всички снабдени с вентилираща 45 капачка, имаща 1 отвор с 1.0 mm диаметър, разположен на горната стена на капачката и имаща PTFE мембрана от вътрешната страна:
1.0.5 1 алуминиева торбичка
2.1.5 1 РЕТ бутилка
3.21HDPE бутилка
4.201 бидон-в-кутия
5. 201 jerry бидон
Всички средства за опаковане бяха напълнени с подходящия обем търговски налична стабилизирана кремообразна мая (“Koningscream” произведена от DSM в Делфт, Холандия). За изследване ефекта от създаването на газ от маята, водещо до високо налягане вътре в опаковъчните средства, опаковъчните средства бяха съхранявани при температура от 20°С в продължение на 3 седмици. Опаковъчните средства бяха разклащани регулярно, за да се стимулира освобождаването на газ от кремообразния флуид на маята. Резултатите са показани в Таблица 4.
От Таблица 4 може да бъде направено заключението, че опаковъчните средства, снабдени с вентилираща капачка са много подходящи за съхраняване на течна мая. Когато кутиите, съдържащи течна мая с вентилиращите капачки
66030 Bl бяха разклащани, настъпваше някакво разширяване /свръхналягане, обаче за кратко време ку тиите възвръщаха тяхната първоначална форма / или ставаше освобождаване на свръхналягането.
Таблица 4. Съхраняване на стабилизирана кремообразна мая в опаковъчни средства, снабдени с вентилираща капачка при 20 °C.
Време на съхранение
1 Ден 1 седмица 2 седмици 3 седмици
0.5 литра торбичка добро* добро* добро* добро*
1.5 литра РЕТ бутилка добро* добро* добро* добро*
2 литра HDPE бутилка добро* добро* добро* добро*
20 литра бидон-вкутия добро* добро* добро* добро*
20 литра jerry бидон добро* добро* добро* добро*
*Добро означава, че опаковъчните средства останаха непокътнати, и че не настъпва никакво, или настъпва само малко разширяване / свръхналягане.
Пример 4
Използвани бяха две 1 -литрови картонени 25 кутии, както са описани в Пример 2. Едната кутия бе снабдена с един прорез като средство за освобождаване на свръхналягането. Фигура 2 показва отворената сгъваща се структура на картонената кутия. Тя е направена от панели 1-4 и 30 пети панел 5. При монтиране на картонената кутия, петият панел се залепва херметично към панел 1. Допълнително размерите са: а = 19.4 cm, b = 4.0 cm, с = 1.8 cm, d = 7.0 cm, което води до обем на картона от приблизително 11. Към това, 3 5 панел 1 бе снабден с прорез на горния край на залепващата се част. Дължината на прореза е 15 mm, а разстоянието между прореза (прорезите) и края на хоризонталния ръб е приблизително 1 mm.
И двете кутии бяха напълнени с приблизително 1 1 търговски налична стабилизирана кремообразна мая (“Koningscream” - произведена от DSM в Делфт, Холандия), и после затворени чрез стопяване на РЕ и пресоване на срещуположните слоеве в пълначна машина. За изследване ефекта от свръхналягането в тези опаковъчни средства, бяха използвани различни температури на инкубиране: 4°С, 10°С и 25°С. Максималният период на инкубиране бе 1 седмица.
Таблица 5. Съхраняване на стабилизирана кремообразна мая в опаковъчни средства, снабдени с различни средства за освобождаване на свръхналягането при 20 °C.
Опаковъчни средства Температури на съхраняване на опаковките
4 °C 10 °C 25 °C
Без прорез Експлодира след 1 седмица Експлодира след 3 дни Експлодира след 1 час
С един прорез Непокътната непокътната Непокътната
66030 Bl
От тези данни може да бъде направено заключението, че при използването на опаковъчни средства без прорез те лесно се разширяват и деформират, дори при държане на ниска температура. Вентилираната опаковка с прорез в горната залепена част, има добра характеристика. Когато вентилираната опаковка се разклаща, освобождаването на СО2 от флуида може временно да доведе до разширяване на опаковката; за няколко часа обаче, опаковката възстановява оригиналната си форма.

Claims (13)

  1. Патентни претенции
    1. Опаковъчно средство, включващо контейнер с горна затваряща част, разположена по дължина на горния хоризонтален ръб, като контейнерът съдържа течна мая за хляб, характеризиращо се с това, че контейнерът е снабден със средство за освобождаване на свръхналягането и има обем между 0,1 и по-малко от 100 1, като средството за освобождаване на свръхналягането включва един или повече прорези на разстояние от 0,5 до 5 mm от горния хоризонтален ръб.
  2. 2. Опаковъчно средство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че средството за освобождаване на свръхналягането се състои от вентилираща капачка.
  3. 3. Опаковъчно средство съгласно всяка една от претенции 1 или 2, характеризиращо се с това, че вентилиращата капачка е снабдена с вентилираща мембрана.
  4. 4. Опаковъчно средство съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че вентилиращата капачка допълнително съдържа един или повече отвори.
  5. 5. Опаковъчно средство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че средството за освобождаване на свръхналягането се състои от един или повече прорези.
  6. 6. Опаковъчно средство съгласно претенция 5, характеризиращо се с това, че прорезът е покрит с вентилираща мембрана.
  7. 7. Опаковъчно средство съгласно всяка една от претенции 3 или 6, характеризиращо се с това, че вентилиращата мембрана е изработена от микропорест материал.
  8. 8. Опаковъчно средство съгласно всяка една от претенции от 1 до 7, характеризиращо се с това, че поне част от контейнера е изработен от микропорест материал.
  9. 9. Опаковъчно средство съгласно всяка една от претенции 7 или 8, характеризиращо се с това, че микропорестият материал е PTFE.
  10. 10. Опаковъчно средство съгласно претенция 9, характеризиращо се с това, че микропорестият материал е UHMW-PE.
  11. 11. Опаковъчно средство съгласно всяка една от претенции от 7 до 10, характеризиращо се с това, че микропорестият материал има размер на пората между 0.05 - 5.0 микрона.
  12. 12. Опаковъчно средство съгласно всяка една от претенции от 1 до 11, характеризиращо се с това, че контейнерът е направен от картон.
  13. 13. Опаковъчно средство съгласно претенция 12, характеризиращо се с това, че вътрешността на картонения контейнер е покрита с пластмасов материал, такъв като полиетилен.
BG107421A 2000-06-30 2002-12-28 Опаковачно средство за течна мая BG66030B1 (bg)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP00202343 2000-06-30
EP00204380 2000-12-06
EP01200542 2001-02-15
PCT/EP2001/007314 WO2002002428A1 (en) 2000-06-30 2001-06-27 Packaging means for liquid yeast

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG107421A BG107421A (bg) 2003-08-29
BG66030B1 true BG66030B1 (bg) 2010-11-30

Family

ID=27223360

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG107421A BG66030B1 (bg) 2000-06-30 2002-12-28 Опаковачно средство за течна мая

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP1299291B1 (bg)
JP (1) JP4922529B2 (bg)
AR (1) AR035577A1 (bg)
AT (1) ATE407892T1 (bg)
AU (1) AU2001281900A1 (bg)
BG (1) BG66030B1 (bg)
BR (1) BR0111962B1 (bg)
CY (1) CY1108618T1 (bg)
CZ (1) CZ297526B6 (bg)
DE (1) DE60135750D1 (bg)
DK (1) DK1299291T3 (bg)
ES (1) ES2312463T3 (bg)
HR (1) HRP20020983B1 (bg)
HU (1) HU230183B1 (bg)
PT (1) PT1299291E (bg)
SK (1) SK286837B6 (bg)
WO (1) WO2002002428A1 (bg)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8313785B2 (en) 2001-12-05 2012-11-20 Lesaffre Et Compagnie Liquid yeast compositions
EP1547467A1 (en) * 2003-12-22 2005-06-29 Puratos N.V. Liquid leaven composition
DK2019051T3 (da) * 2007-07-18 2010-05-25 Lesaffre & Cie Hidtil ukendt emballage til flydende produkter
FR2984285B1 (fr) * 2011-12-14 2015-05-01 Lesaffre & Cie Materiau et conditionnement pour la conservation des levures

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH02124054A (ja) * 1988-11-04 1990-05-11 Kanegafuchi Chem Ind Co Ltd 油脂含有イースト組成物及びその製造法
EP0461725A1 (en) * 1990-06-11 1991-12-18 Gist-Brocades N.V. Stabilisation of cream yeast
EP0515406A1 (en) * 1990-02-16 1992-12-02 Alko Ltd NOVEL HIGH-DENSITY YEAST PREPARATION, PRODUCTION METHOD AND POSSIBILITIES OF USE THEREOF.

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US671366A (en) * 1900-12-22 1901-04-02 George Maxwell Brodie Adjustable pipe-coupling.
GB1233902A (bg) * 1967-08-31 1971-06-03
SE436640B (sv) * 1983-09-16 1985-01-14 Tetra Pak Int Forpackningsbehallare for jesande drycker samt emne for tillverkning av densamma
US5049349A (en) * 1985-12-13 1991-09-17 The Procter & Gamble Company Method for making a blown bag-in-box composite container
US4660737A (en) * 1986-04-02 1987-04-28 General Foods Corporation Carton and pouch system
DE3628930A1 (de) * 1986-08-26 1988-05-05 Greiner & Soehne C A Kontaminationssicherer verschluss, insbesondere schraubverschluss fuer zellkulturflaschen
US5851608A (en) * 1990-10-16 1998-12-22 Dai Nippon Printing Co., Ltd. Paper container for liquid and process for producing the same
JPH0584665U (ja) * 1992-04-23 1993-11-16 太陽工業株式会社 物質輸送用容器
JPH06181751A (ja) * 1992-12-18 1994-07-05 Oriental Yeast Co Ltd 包装酵母
US5547694A (en) * 1993-03-23 1996-08-20 The Pillsbury Company Container for refrigeratable yeast-leavened doughs
DE29513256U1 (de) * 1995-08-18 1995-12-07 Mauser-Werke GmbH, 50321 Brühl Verschluß für eine Behälteröffnung
BE1010054A3 (nl) * 1996-03-01 1997-12-02 Algist Bruggeman Nv Werkwijze voor het bereiden, verpakken en gebruiken van gestabiliseerde gistroom.
EP0816247B1 (en) * 1996-06-26 2001-08-16 The Procter & Gamble Company Venting container containing a liquid product with particulate solids
PT821057E (pt) * 1996-07-26 2007-07-17 Dsm Ip Assets Bv Levedura para panificação

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH02124054A (ja) * 1988-11-04 1990-05-11 Kanegafuchi Chem Ind Co Ltd 油脂含有イースト組成物及びその製造法
EP0515406A1 (en) * 1990-02-16 1992-12-02 Alko Ltd NOVEL HIGH-DENSITY YEAST PREPARATION, PRODUCTION METHOD AND POSSIBILITIES OF USE THEREOF.
EP0461725A1 (en) * 1990-06-11 1991-12-18 Gist-Brocades N.V. Stabilisation of cream yeast

Also Published As

Publication number Publication date
CY1108618T1 (el) 2014-04-09
CZ20024217A3 (en) 2004-04-14
WO2002002428A1 (en) 2002-01-10
HRP20020983B1 (en) 2009-11-30
BR0111962A (pt) 2003-05-13
HUP0301474A2 (hu) 2003-08-28
DE60135750D1 (de) 2008-10-23
BG107421A (bg) 2003-08-29
SK18222002A3 (sk) 2003-05-02
BR0111962B1 (pt) 2012-10-02
EP1299291A1 (en) 2003-04-09
HRP20020983A2 (en) 2004-02-29
DK1299291T3 (da) 2008-12-15
JP2004502604A (ja) 2004-01-29
EP1299291B1 (en) 2008-09-10
AR035577A1 (es) 2004-06-16
SK286837B6 (sk) 2009-06-05
HU230183B1 (hu) 2015-09-28
PT1299291E (pt) 2008-12-18
ATE407892T1 (de) 2008-09-15
AU2001281900A1 (en) 2002-01-14
JP4922529B2 (ja) 2012-04-25
ES2312463T3 (es) 2009-03-01
CZ297526B6 (cs) 2007-01-03
HUP0301474A3 (en) 2012-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2306512C (en) Two-compartment package
US7140519B1 (en) Collapsible container system
AU2006208823B2 (en) Novel bioactive packages and the closures thereof
US20020040856A1 (en) Two-compartment container
EA014514B1 (ru) Емкость, ее применение, камера для добавки и способ заполнения емкости
KR20010013669A (ko) 혐기성 제품용 용기
HU229782B1 (en) Process for manufacturing a sterilized squeezable package for a pharmaceutical product
EP0672108B1 (en) Method and apparatus for making a fermented beverage
US10131865B2 (en) Device for the controlled transfer of volatile gases or gaseous molecules into a container intended to contain a liquid or semi-liquid food product
BG66030B1 (bg) Опаковачно средство за течна мая
CN111344229A (zh) 酒瓶和方法
KR101915521B1 (ko) 가스 배출 조절기능을 갖는 김치포장용기
US11332277B2 (en) Apparatus and method for separation of air from fluids
US20190168950A1 (en) Gravity-oriented one-way valve container apparatus and method
US20150259112A1 (en) Method of controlling by-products of vitamin c degradation and improving package integrity shelf life
KR19990078725A (ko) 김치제품의 팽창방지 포장방법
ZA200209736B (en) Packaging means for liquid yeast.
RU2804333C2 (ru) Способ и упаковка для сохранения пищевого продукта в атмосфере водорода
JP2780230B2 (ja) 鮮度保持剤収納用仕切り膜
KR200188176Y1 (ko) 거꾸로 우유 및 음료수병