BG2319U1 - Стационарна активна противопожарна система за подземна транспортна система - Google Patents

Стационарна активна противопожарна система за подземна транспортна система Download PDF

Info

Publication number
BG2319U1
BG2319U1 BG003023U BG302315U BG2319U1 BG 2319 U1 BG2319 U1 BG 2319U1 BG 003023 U BG003023 U BG 003023U BG 302315 U BG302315 U BG 302315U BG 2319 U1 BG2319 U1 BG 2319U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
fire
water
pressure
underground
underground transport
Prior art date
Application number
BG003023U
Other languages
English (en)
Inventor
Lukacik Milos
Original Assignee
Lukacik Milos
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lukacik Milos filed Critical Lukacik Milos
Publication of BG2319U1 publication Critical patent/BG2319U1/bg

Links

Landscapes

  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)

Abstract

Системата предоставя възможност за бърза и ефикасна евакуация на хора от подземни транспортни обекти в случай на пожар. Тя се състои от камера за ниско налягане (31) на многостепенна помпа (3), свързана към блок за ниско налягане (7) чрез електроклапан за ниско налягане (15), от дюзи със спринклерна глава (12), които са надлъжно разположени в горната част на напречно ориентиран авариен подземен обект от главен подземен обект. В горната част на този обект е монтирана линейна топлинна аларма за ранно откриване на пожар (10) с най-малко един сензор за пожар (17). В клапанна станция (18) има електрически свързан електроклапан за високо налягане (14) с електроклапана за ниско налягане (15), като посредством централен блок за противопожарна сигнализация (16) са свързани пожарните сензори (17) на линейната топлинна аларма (10). 7 претенции, 4 фигури

Description

(54) СТАЦИОНАРНА АКТИВНА ПРОТИВОПОЖАРНА СИСТЕМА ЗА ПОДЗЕМНА ТРАНСПОРТНА СИСТЕМА
Област на техниката
Полезният модел се отнася до стационарна активна противопожарна система, по-специално за подземна транспортна система, напр. за пътни или железопътни тунели с една или две тръби или големи обекти, които се затварят от външната страна.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е, че подземните транспортни системи са оборудвани с подходящи съоръжения, използвани предимно за пожарогасене и за осигуряване на противопожарна защита. Тези системи обикновено са оборудвани със статично противопожарно оборудване (спринклери). Спринклерната пожарогасителна система използва водата като средство за гасене на пожара. Това е най-често срещаната и най-надеждната съвременна пожарогасителна система, която гаси огъня локално, а също така съобщава и за разпространението на огъня. Тъй като тази система използва за гасене на пожара нетоксична евтина вода, нейното приложение също така ще бъде приемливо и в бъдеще. Нещо повече, нейно предимство също така е, че отварянето на клапана става само в мястото с повишена температура, така че всички предполагаеми щети, които водата може да причини са сведени до минимум. Обаче, спринклерната система е базирана на подаването на достатъчно количество вода и се свързва към машинно отделение с противопожарна помпа, с помпа за под държане на налягането в помпената мрежа или със съд под налягане със същата функция. Системата съдържа клапанни станции, свързани към противопожарната помпа, от която тръбопроводна мрежа продължава към спринклерните глави, които са разположени в целия противопожарен участък. Тези спринклерни глави, които са се нагрели в резултат от въздействието на огъня до температурата на отваряне, се отварят и след това водата се разпръсква в центъра на пожара. Докато тече водата се отваря и клапанната станция, което включва алармата. В резултат на понижаването на налягането на водата в колектора в машинното отделение, противопожарната помпа, която разпространява водата в тръбопроводната
Ш мрежа, се включва. Цялата операция, описана по-горе, обикновено се изпълнява автоматично, само противопожарната помпа трябва да се изключи ръчно.
Недостатък на това решение е сравнително ниската му ефективност, дългият период и трудното гасене на запалими течности, най-вече в по-дълги подземни транспортни системи, където се наблюдава така наречения коминен ефект по време на пожар.
По-дългите тунели също са оборудвани с устройства, които при пожар инициират и задействат специални пожарогасители за ефективна борба с пожара. Тези устройства се състоят от стационарно инсталирани разпределителни блокове, които освобождават пожарогасителни агенти близо до източника на огъня. Въпреки това, освобождаването на пожарогасителни агенти изтича върху повърхността и не е целенасочено (DE 10051285 А!).
Недостатък на тези устройства е, че в случай на пожар, дюзите, които са разположени около източника на огъня, изпускат скъп пожарогасителен агент, без той да се насочва и без подходящата интензивност. Това прави противопожарната система скъпа и тя не работи оптимално.
Друго известно устройство за пожарогасене в тунели и в други подобни конструкции е известно от JP 10066738 (NOHM BOSAI LTD), 1998-03-10. То се състои от релси, разположени над пътя, за насочване на пожарогасителната система, която е свързана към система за управление и се състои от контейнер за пропелент и контейнер за пожарогасителен агент, който е свързан чрез система от тръби с поне една позиционируема дюза.
Въпреки че е възможно с това устройство (поради липсата на връзка между пожарогасителния блок и стабилна линия) да се гарантира неговото гъвкаво позициониране до източника на огъня, то представлява рисков фактор, тъй като при по-големи пожари то не гарантира безопасността поради ограниченото количество наличен пожарогасителен агент.
Друга известна система за пожарогасене в тунели е известна от CN 203285474 U. Системата използва водна струя пулверизирана вода под високо налягане. Пулверизираната вода, използвана под формата на „струя“ решава проблема с високата ефективност и бързото пожарогасене, включително на запалими течности в тунелите. Според това решение, устройството е стабилно монтирано и в двата успоредни тунела, където разпространението на водата за гасене идва от главен тръбопровод посредством подаване на водата към страничните надлъжни дюзи за разпръскване на пулверизираната вода. Това решение дава възможност за създаването напречни противопожарни уплътнителни ролетни прегради за пулверизирана вода, които разделят тунела на няколко затворени противопожарни подсекции.
Такова решение е техническо предизвикателство и изисква доста време за подготовка преди пожарогасенето, тъй като може да се активира само след като се евакуират хората от тунелния участък, в който има пожар.
От WO 2004018050 А е известна система, по-специално за тунели и други подобни конструкции, която според заявителя с най-близкото техническо решение до настоящия полезен модел, и която е предназначена за насочващо, ефективно и устойчиво пожарогасене на източника на пожара, докато осигурява контрол на операцията. Пожарогасителната система се състои от релси, разположени над лентите за движение; най-малко две пожарогасителни звена в двата края на тунела, направлявани от релсата с помощта на задвижваща система; и водни конектори. Разстояние от системата до сензора за дим и топлина зависи от дължината на тунела. Всяко противопожарно звено се състои от контейнер за гориво, контейнер за пожарогасителен агент и свързване посредством тръбопровода на поне една позиционируема дюза, поне един сензор и конектори за подаването на вода, като всички устройства са разположени в двата края на пожарогасителната система. В случай на пожар, вследствие на сигнала, който е подаден от съответния сензор, двете противопожарни звена се придвижват по релсата от двете страни към мястото на пожара, където гасят огъня от своя резервоар. Докато това се случва, още пожарогасителни звена последователно се свързват към тях, свързват се помежду си чрез конекторите и пълнят отново противопожарна смес там, където вече е използвана. Въпреки това, поради ограниченото количество на противопожарно вещество в системата, тя е подходяща само за гасене на малки пожари, които са разпространени в малка
U1 област на тунела.
В DE 10019537 А1 се описва създаването на евакуационни пътища за хората, за да избегнат въздействието на дима и топлината или замърсителите и други подобни, чрез използване на пулверизирана вода, която да направи въздуха под димните слоеве годен за вдишване за подълъг период от време. За тази цел се използват 19 дюзите за пулверизирана вода, които са подредени в поредица от арки от едната страна по дължината на евакуационния път до другата страна напречно на движението, така че въздушният поток да предотврати бързото натрупване на 15 дим в коридора. Управлението се осъществява от общоизвестните системи за откриване на пожар и противопожарна аварийна сигнализация. Въпреки това, тази система изисква много тех20 нически ресурси и затова се използва само като допълнително противопожарно оборудване на основната пожарогасителна система.
OtDE 10037921 Al е известна друга пожарогасителна система, която е приложима за пътни 25 тунели с тръбопроводна система с дюзи, разположени на стените на тунела, които в случай на пожар запълват част от тунела с пулверизирана вода от водни капки. В този случай пожарната сигнализация на тавана е свързана с контролен панел, чрез който тя активира нагнетателна водна помпа за доставяне на вода под налягане към система от тръби и дюзи. Обаче това техническо решение не решава проблема, свързан 35 с безопасността на хората и въздействието на дима и топлината или на замърсители и др. върху хората в близост до огъня, а също така не решава проблема е безопасното им излизане през напречните аварийни коридори от района на пожара.
От TW1252890 (В) е известна мобилна пожарогасителна система, която се състои от релса, водопроводно устройство и противопожарно устройство. Релсата е разположена поне върху едната вътрешна стена на тунела и е оборудвана 45 с гореописаното устройство. При необходимост тази пожарогасителна система може да се придвижи до точката на запалване вътре в тунела, където тя освобождава пулверизирана вода от стената на тунела, за да се понижи температурата и да се блокира навлизането на въздух, с което 5θ се потушава пожара. Въпреки това, тази система е подходяща за гасене само на малки пожари, които се разпростират в малка област на тунела.
Техническа същност на полезния модел
Споменатите по-горе недостатъци са отстранени до голяма степен посредством стационарната активна пожарогасителна система за подземна транспортна система, съгласно настоящия полезен модел. Тази система се състои от тръбопровод за подаване на вода от обществена мрежа към поне един резервоар, който е свързан посредством съединителна тръба с поне една многостепенна помпа с електромотор, електрически свързан към външен източник на електрозахранване; от разпределителна мрежа на пожарни хидранти; от разпределителен блок за водата с ниско налягане във водоразпръскващи дюзи със спринклерна глава и разпределителен център за водата с високо налягане, свързан към система от паралелно разположени глави за разпръскване на пулверизирана вода; и от електрическа противопожарна сигнализация, включваща сензори за пожар с най-малко два вида детектори за откриване на пожар и централен блок за електрическа сигнализация. Целта на полезния модел е камера за ниско налягане на многостепенната помпа да се свърже с разпределителен блок за ниско налягане чрез електроклапан за ниско налягане чрез поне две двойки водоразпръсквателни дюзи със спринклерна глава, които са надлъжно монтирани на горната част на напречно ориентиран авариен подземен обект от главен подземен транспортен обект. В същото време камерата за високо налягане на многостепенната помпа е свързана с разпределителен блок за високо налягане най-малко чрез един електроклапан за високо налягане, който е свързан към две съседни двойки водоразпръсквателни дюзи, които са надлъжно монтирани на горната част на главния подземен транспортен обект. Освен това, в горната част на подземния транспортен обект е разположена линейна топлинна аларма за ранно откриване на пожар, която има най-малко един сензор за пожар, където има електрически свързани електроклапани за високо и ниско налягане към клапанна станция на стабилизирано противопожарно устройство, а сензорите за пожар на линейната топлинна аларма са свързани чрез централния блок за електронна противопожарна сигнализация.
Полезно е, ако допълнителна помпа за висо
U1 ко налягане в разпределителния блок за високо налягане се свърже успоредно на изходите на многостепенната помпа, както и допълнителна помпа за ниско налягане в разпределителния блок за ниско налягане.
Също така предимство е ако има поне един напречно ориентиран авариен подземен обект между двата главни подземни транспортни обекта.
Освен това е предимство, ако има резервен електрически генератор, свързан към външен източник на електрическо захранване.
Друго предимство е, ако разпределителният блок за високо налягане, разпределителният блок за ниско налягане и/или разпределителната мрежа на пожарните хидранти са оборудвани наймалко с един допълнителен клапан за мобилно свързване с вода под налягане за гасене на пожар.
Съгласно настоящия полезен модел, стационарната активна противопожарна система, по-специално за подземна транспортна система, е технически проста. В сравнение с други активни пожарогасителни системи тя има по-ниски инвестиционни изисквания и осигурява бърз и безопасен авариен изход за хората през напречно ориентиран авариен подземен обект от главния авариен подземен транспортен обект по време на бързото и ефективно автоматично гасене на локален или голям пожар в главния подземен транспортен обект.
Кратко описание на фигурите
Конкретен пример на стационарна активна противопожарна система за подземна транспортна система, съгласно полезния модел, е представен на приложените фигури, където:
фигура 1 представлява функционална схема на свързване на водните разпределителни блокове за двойка главни подземни транспортни обекти с дюзи за разпръскване на пулверизирана вода, между които се намира напречно ориентирания авариен подземен обект с водоразпръсквателни дюзи със спринклерни глави;
фигура 2 представлява функционална схема на електрическо свързване на устройството съгласно полезния модел;
фигура 3 представлява напречно сечение на главния надлъжен подземен транспортен обект;
фигура 4 представлява напречно сечение на аварийния подземен обект от главния подземен
2319 UI транспортен обект.
Примери за изпълнение на полезния модел
Пример на стационарна активна противопожарна система за подземна транспортна система, в съответствие с полезния модел е представен на приложените фигури от 1 до 4. Главният подземен транспортен обект е надлъжно разделен на няколко секции. Показаното устройство, обаче, се отнася само до една част от секцията и се състои от тръбопровод 2 за подаване на вода от обществената мрежа към резервоар 1, който е свързан посредством междинен тръбопровод 21 към многостепенна помпа 3 с електромотор 4, чието предимство се състои в така наречения мек старт, който е електрически свързан към източник на електрозахранване 5, например към разпределително устройство 400 V, 3-фазно, 50Hz. Освен това, устройството се състои от разпределителна мрежа 9 на пожарни хидранти 91; разпределителен блок за ниско налягане 7 на вода към водоразпръсквателни дюзи със спринклерна глава 12; разпределителен блок за високо налягане 8 на вода, който е свързан към системата на паралелно монтирани двойки глави 13 за разпръскване на пулверизирана вода; и от най-малко два вида детектори за пожар и централен блок за електрическа противопожарна сигнализация 16. Камера за ниско налягане 31 на многостепенна помпа 3 е свързана към разпределителния блок за ниско налягане 7 чрез електроклапан за ниско налягане 15 с четири двойки водоразпръсквателни дюзи със спринклерна глава 12, които са надлъжно разположени в горната част на напречно ориентиран авариен подземен обект от главния подземен обект. Камера за високо налягане 32 на многостепенната помпа 3 е във всеки главен подземен обект, свързан чрез разпределителния блок за високо налягане 8 с електроклапани за високо налягане 14, които са свързани към две съседни двойки дюзи за разпръскване на пулверизирана вода 13, които са над лъжно разположени в горната част на главния подземен транспортен обект. В горната част на главния подземен транспортен обект също така е монтирана линейна топлинна аларма за ранно откриване на пожар 10 със сензори за пожар 17, напр. фотоелектрически сензор за дим и други подобни. Електроклапаните за високо налягане 14 и електроклапаните за ниско налягане 15 са електрически свързани с клапанна секция 18 на стационарната активна противопожарна система за подземна транспортна система и посредством централния блок за електрическа противопожарна сигнализация 16 (който за удобство е отделен за всеки главен подземен транспортен обект), със сензорите за пожар 17 и с линейна топлинна аларма за ранно откриване на пожар 10 под формата на детектиращ кабел по цялата дължина на главния подземен транспортен обект, който може да бъде програмиран за зони с различна дължина. Резервен генератор 6 на електрически ток, например дизелов генератор, също може да бъде свързан към външен източник на електрозахранване 5, т.е. външната електрическа мрежа. Разпределителният блок за високо налягане 8 е оборудван с два допълнителни клапана (не са показани) за допълнителна мобилна връзка за вода под налягане, която не е показана.
По време на отстраняването на въздуха, всички разпределителни блокове на устройството са запълнени с вода и при повишено налягане до зададено работно налягане чрез операционния капацитет на многостепенната помпа 3, т.е. в разпределителната мрежа 9 на противопожарните хидранти 91 и в разпределителния блок за ниско налягане 7 работното налягане достига стойност 3 bar, а в разпределителния блок за високо налягане 8 до налягането на електроклапаните за високо налягане 14, например до стойност най-малко 10 bar в най-отдалечената спринклерна глава за пулверизирана вода 13. Тези водни налягания се поддържат постоянни от допълнителна помпа за високо налягане 33 в разпределителния блок за високо налягане 8, както и от допълнителна помпа за ниско налягане 34 в разпределителния блок за ниско налягане 7.
В случай, че един от сензорите за пожар 17 в линейната топлинна аларма за ранно откриване на пожар 10 засече избухване на огън, за това състояние автоматично се сигнализира в централния блок за електрическа противопожарна сигнализация 16 и то ще бъде отчетено от клапанната станция 18 на стационарната противопожарна система. В същото време автоматично (в случай на необходимост това може да се изпълни и ръчно от клапанната станция 18 на стационарната противопожарна система или от противопожарната аларма, която не е показана тук) се активират електроклапаните за високо налягане 14, които са разположени най-близо до огъня и чрез стартирането на многостъпалната помпа 3 те активират съответните спринклерни глави за пулверизирана вода 13. Едновременно с това хората се евакуират от мястото на пожара през възможно най-близкия обект за излизане от главния подземен транспортен обект. Въпреки това, ако огънят също засегне и аварийния обект на главния подземен транспортен обект и входната температура надвишава температурата на отваряне, зададена за спринклерната глава 12, напр. 69°С, това ще предизвика спукване на стъклената сфера на спринклерната глава на най-близката водоразпръсквателна дюза със спринклерната глава 12, а водата за пожарогасене започва да изтича от разпределителния блок с постоянно ниско налягане 7 през отворената спринклерна глава 12 в момента на пускане на допълнителната помпа за ниско налягане 34 и/или многостепенната помпа 3. Това дава възможност за безопасна евакуация на хората през обекта за бягство от главния подземен транспортен обект. В същото време се предотвратява разпространението на огъня към други обекти. След потушаване на пожара, оперативният персонал на устройството спира притока на вода от клапанната станция 18 на стационарната пожарогасителна система за подземна транспортна система в нейната разпределителна мрежа. След това се ремонтират повредените части на системата, като посредством известните операционни възможности на многостепенната помпа 3, разпределителните блокове на устройството се напълват с вода и налягането се повишава до зададено налягане, т.е. в разпределителната мрежа 9 на противопожарните хидранти 91 и в разпределителния блок за ниско налягане 7, както и в разпределителния блок за високо налягане 8 до електроклапаните за високо налягане 14, и сигналът за пожар в централния блок за електрическа противопожарна сигнализация 16 се нулира. Благодарение на тези действия устройството се връща към първоначалното си работно състояние.
Описаният и представен пример не е единствената възможна реализация на полезния модел, тъй като той може да се отнася само до един главен подземен транспортен обект или до няколко главни подземни транспортни обекта с поне един напречно ориентиран авариен подземен обект. Разпределителната мрежа 9 на
Ш пожарните хидранти (кранове) 91 и/или разпределителният блок с ниско налягане 7 може да са оборудвани най-малко с един допълнителен клапан за мобилния тръбопровод под налягане, ако е необходимо, устройството може да не съдържа допълнителния генератор 6; допълнителните клапани за разпределение на водата; допълнителните помпи за високо налягане и ниско налягане 33,34. Освен това, представеният брой пожарни хидранти (кранове) 91, сензорите за пожар 17, водоразпръсквателните дюзи със спринклерна глава 12, главите за разпръскване на пулверизирана вода 13, електроклапаните за високо налягане 14 и електроклапаните за ниско налягане 15, които са описани в примера, може да бъде различен.
Промишлена приложимост
Стационарната активна противопожарна система, по-специално за подземна транспортна система съгласно полезния модел има универсално приложение за път с един или два тунела и железопътни тунели, за затворени паркинги на големи търговски центрове, за гаражи с голям капацитет, както и като част от съоръженията в миннодобивната дейност.

Claims (7)

  1. Претенции
    1. Стационарна активна противопожарна система, по-специално за подземна транспортна система, състояща се от тръбопровод, поне един резервоар, водоразпръсквателни дюзи, система за електрическа противопожарна сигнализация със сензори за откриване на пожар, характеризираща се с това, че тръбопроводът (2) е свързан с обществена водоснабдителна мрежа и с най-малко един резервоар, свързан посредством междинен тръбопровод (21) с най-малко една многостьпална помпа (3) с електромотор (4), който е електрически свързан с външен източник на електрическо захранване (5), като системата включва още разпределителна мрежа (9) на пожарни хидранти (91); разпределителен блок за вода с ниско налягане (7) във водоразпръсквателните дюзи със спринклерна глава (12); разпределителен блок за вода с високо налягане (8), свързан към система паралелно разположени двойки глави (12) за разпръскване на пулверизирана вода; като системата за електрическа противопожарна сигнализация има най-малко два сензора за откриване на пожар (17) и цен
    2319 UI трален блок за електрическа сигнализация (16), при което камерата за ниско налягане (31) на многостепенната помпа (3) е свързана посредством разпределителния блок за ниско налягане (7) чрез електроклапана за ниско налягане (15) с най-малко две двойки водоразпръсквателни дюзи със спринклерна глава (12), които са разположени надлъжно в горната част на напречно ориентирания авариен обект от главния подземен транспортен обект, а камерата за високо налягане (32) на многостепенната помпа (3) е свързана чрез разпределителния блок за високо налягане (8) с поне един електрически клапан за високо налягане (14), свързан с две съседни двойки глави за разпръскване на пулверизирана вода (13), надлъжно разположени в горната част на главния подземен транспортен обект, като в горната част на този обект е разположена линейна топлинна аларма за ранно откриване на пожар (10) с най-малко един сензор за пожар (17), като електроклапаните за високо налягане (14) са електрически свързани с електроклапаните за ниско налягане (15) в клапанна станция (18) на стационарно противопожарно устройство, а чрез централния блок за електрическа противопожарна сигнализация (16) са свързани сензорите за пожар (17) на линейната топлинна аларма (10).
  2. 2. Стационарна активна противопожарна система, по-специално за подземна транспортна система съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че включва допълнителна помпа за високо налягане (33) в разпределителния блок за високо налягане (8) и допълнителна помпа за ниско налягане (34) в разпределителния блок за ниско налягане (7).
  3. 3. Стационарна активна противопожарна система, по-специално за подземна транспортна система съгласно претенция 1 или 2, характеризираща се с това, че между двата главни подземни обекта има поне един напречно ориентиран авариен подземен обект.
  4. 4. Стационарна активна противопожарна система, по-специално за подземна транспортна система съгласно претенция 3 или 2, характеризираща се с това, че резервен генератор за електрически ток (6) е свързан към външен източник на електрозахранване (5).
  5. 5. Стационарна активна противопожарна система, по-специално за подземна транспортна система съгласно претенция 1 или 4, характеризираща се с това, че разпределителният блок за високо налягане (8) е оборудван поне с един допълнителен клапан за мобилен конектор за вода под налягане за гасене на пожар.
  6. 6. Стационарна активна противопожарна система, по-специално за подземна транспортна система съгласно претенция 1 или 5, характеризираща се с това, че разпределителната мрежа (9) на пожарните хидранти (91) е оборудвана поне с един допълнителен клапан за мобилния конектор за вода под налягане за гасене на пожар.
  7. 7. Стационарна активна противопожарна система, по-специално за подземна транспортна система съгласно претенция 1 или 6, характеризираща се с това, че разпределителният блок за ниско налягане (7) е оборудван поне с един допълнителен клапан за мобилния конектор за вода под налягане за гасене на пожар.
BG003023U 2014-06-15 2015-06-05 Стационарна активна противопожарна система за подземна транспортна система BG2319U1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50077-2014U SK7120Y1 (sk) 2014-06-15 2014-06-15 Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2319U1 true BG2319U1 (bg) 2016-11-30

Family

ID=51987677

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG003023U BG2319U1 (bg) 2014-06-15 2015-06-05 Стационарна активна противопожарна система за подземна транспортна система

Country Status (4)

Country Link
BG (1) BG2319U1 (bg)
CZ (1) CZ28437U1 (bg)
HR (1) HRP20150636A2 (bg)
SK (1) SK7120Y1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
HRP20150636A2 (hr) 2016-12-16
CZ28437U1 (cs) 2015-07-07
SK500772014U1 (sk) 2014-12-04
SK7120Y1 (sk) 2015-05-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20140338927A1 (en) Modular, permanently installed tunnel fire protection system
CN1863577B (zh) 防火和灭火装置
JP2003126286A (ja) 消火システム
KR20070106398A (ko) 대형화재 초기진화 및 인명구조를 위한 소방방재 시스템.
WO2021254465A1 (zh) 适用特高压换流站的灭火系统、灭火方法及特高压换流站
CN106669084A (zh) 一种便携式复合式灭火系统
CN215585304U (zh) 城市地下综合管廊电力舱分布式全氮气灭火系统
CN113144467A (zh) 城市地下综合管廊电力舱分布式全氮气灭火系统及其方法
CN104027922A (zh) 大型罐区储罐火灾水幕喷淋防护系统
CN102688570A (zh) 一种隧道消防安全保障系统及其灭火方法
CN206660385U (zh) 一种便携式复合式灭火系统
JP6125897B2 (ja) 延焼防止用散水ノズル及びこれを用いた街路壁面用散水システム
CN101699031B (zh) 一种长隧道自动灭火系统及其灭火方法
RU2515460C2 (ru) Способ и устройство для локализованной по объему и/или площади борьбы с пожаром в пожароопасных зонах зданий и установок
BG2319U1 (bg) Стационарна активна противопожарна система за подземна транспортна система
CN203329245U (zh) 一种电子联动式气能消防灭火装置
CN202942577U (zh) 一种gps智能自动喷淋灭火装置
ES2921904T3 (es) Planta extintora de incendios que utiliza agua
FR2793149A1 (fr) Dispositif de lutte contre les incendies et les pollutions dans les tunnels
CN215275501U (zh) 一种电力隧道消防系统
CN206822984U (zh) 一种lng装车站自动灭火系统
CN103055460B (zh) 用于敞开式室内文物遗址的高压细水雾灭火系统
CN216798581U (zh) Lng装卸码头消防系统
CN215691207U (zh) 一种集装箱式多功能消防站
KR102190155B1 (ko) 소화약제 연장 방출 시스템