SK500772014U1 - Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému - Google Patents

Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému Download PDF

Info

Publication number
SK500772014U1
SK500772014U1 SK50077-2014U SK500772014U SK500772014U1 SK 500772014 U1 SK500772014 U1 SK 500772014U1 SK 500772014 U SK500772014 U SK 500772014U SK 500772014 U1 SK500772014 U1 SK 500772014U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
pressure
fire
low
underground
water
Prior art date
Application number
SK50077-2014U
Other languages
English (en)
Other versions
SK7120Y1 (sk
Inventor
Miloš Lukáčik
Original Assignee
Pyrokontrol Slovakia S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pyrokontrol Slovakia S.R.O. filed Critical Pyrokontrol Slovakia S.R.O.
Priority to SK50077-2014U priority Critical patent/SK7120Y1/sk
Publication of SK500772014U1 publication Critical patent/SK500772014U1/sk
Publication of SK7120Y1 publication Critical patent/SK7120Y1/sk
Priority to CZ2015-31143U priority patent/CZ28437U1/cs
Priority to BG003023U priority patent/BG2319U1/bg
Priority to HRP20150636AA priority patent/HRP20150636A2/hr

Links

Landscapes

  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)

Abstract

Nízkotlaková komora (31) viacstupňového čerpadla (3) je spojená nízkotlakovým rozvodom (7) cez nízkotlakový elektroventil (15) s aspoň dvoma dvojicami rozprašovacích hubíc vody so sprinklerovou hlavicou (12), ktoré sú pozdĺžne osadené v hornej časti priečne orientovaného únikového podzemného objektu z hlavného podzemného dopravného objektu. Vysokotlaková komora (32) viacstupňového čerpadla (3) je spojená vysokotlakovým rozvodom (8) s aspoň jedným vysokotlakovým elektroventilom (14) pripojeným na dve susedné dvojice hmlových rozprašovacích hlavíc (13), pozdĺžne osadených v hornej časti hlavného podzemného dopravného objektu, v hornej časti ktorého je umiestnený lineárny tepelný hlásič (10) skorej detekcie požiaru s aspoň jedným požiarnym snímačom (17).

Description

Technické riešenie sa týka protipožiarnej techniky vo forme stacionárneho aktívneho hasiaceho zariadenia, najmä podzemného dopravného systému, napr. v jedno alebo dvoj rúrových cestných a železničných tuneloch alebo zvonku uzatvorených veľkých objektov.
Doterajší stav techniky
Súčasťou všeobecného stavu techniky je, že podzemné dopravné systémy sú vybavené vhodným zariadením, používaným na hasenie požiaru a zaistenie protipožiarnej ochrany. Tieto systémy sú zvyčajne vybavené stabilnými hasiacimi zariadeniami (sprinklermi). Sprinklerové hasiace zariadenie používa ako hasiaci prostriedok vodu. V súčasnej dobe je to najrozšírenejšie a najspoľahlivejšie hasiace zariadenie, ktoré vzniknutý požiar lokálne hasí a zároveň ho ohlási. Nakoľko toto zariadenie používa ako hasiaci prostriedok netoxickú lacnú vodu, predpokladá sa jeho perspektívne použitie aj v budúcnosti. Výhodou tiež je, že k otvoreniu hlavice dôjde len v mieste zvýšenie teploty, takže následné škody spôsobené vodou sú minimalizované. Základom pre sprinklerové zariadenie je však dostatočný vodný zdroj, na ktorý nadväzuje strojovňa s požiarnym čerpadlom, čerpadlom na udržiavanie tlaku v potrubnej sieti, či tlakovou nádobou s rovnakou funkciou. Na požiarne čerpadlo sú napojené ventilové stanice, z ktorých pokračuje potrubná sieť ku sprinklerovým hlaviciam, rozmiestneným po celom požiarnom úseku. Sprinklerové hlavice, u ktorých došlo vplyvom požiaru k ohriatiu nad otváraciu teplotu sa otvoria a následne sa rozptýlená voda strieka do ohniska požiaru. Pretekajúca voda pritom otvorí ventilovú stanicu, ktorá spustí signalizáciu. Následkom poklesu tlaku vody na rozdeľovači v strojovni dôjde k spusteniu požiarneho čerpadla, ktoré dodáva vodu do potrubnej siete. Celá popísaná činnosť je spravidla automatická, iba požiarne čerpadlo je potrebné vypnúť vždy ručne.
Nevýhodou takéhoto riešenia je pomerne malá účinnosť, dlhá doba a ťažké hasenie horľavých kvapalín, najmä v dlhších podzemných dopravných systémoch, kde sa pri požiari vyskytuje tzv. komínový efekt.
-2Taktiež dlhšie tunely bývajú vybavené zariadeniami, ktoré sa v prípade požiaru iniciujú a vydávajú špeciálne hasiace prostriedky na účinnú likvidáciu požiaru. Takéto zariadenia pozostávajú zo stacionárne inštalovaných rozvodov, ktoré vydajú hasiace prostriedky v blízkosti ohniska požiaru. Vydávanie hasiaceho prostriedku však u nich prebieha plošne, nie cielene (viď napr. spis DE 10051285 A1).
Nevýhodou takýchto zariadení je, že v prípade požiaru vydávajú dýzy, nachádzajúce sa v okolí ohniska požiaru, drahý hasiaci prostriedok necielene a bez zodpovedajúcej prudkosti, čím je likvidácia požiaru drahá a neprebieha optimálne.
Ďalej je známe hasiace zariadenie pre tunely a podobné stavby podľa JP 10066738 (NOHM BOSAI LTD), 1998-03-10, ktoré pozostáva z lišty upevnenej nad pozemnou komunikáciou, po ktorej je hasiaca jednotka vedená a je s ňou spojená cez hnací systém, pričom pozostáva zo zásobníka hnacieho prostriedku a zásobníka hasiaceho prostriedku, ktorý je cez vodiaci systém spojený s aspoň jednou polohovateľnou dýzou.
Týmto zariadením (vzhľadom na chýbajúce spojenie hasiacej jednotky so stabilným vedením) je síce možné zaistiť jeho flexibilné polohovanie k ohnisku požiaru, avšak s ohľadom na obmedzené množstvo hasiaceho prostriedku (ktoré má k dispozícií) predstavuje rizikový faktor z dôvodu nezaistenia bezpečnosti v prípade väčších požiarov.
Známy je taktiež hasiaci systém pre tunely podľa CN 203285474 U s použitím vysokotlakového striekania vody vo forme hmly. Použitá vodná hmla vo forme „spreja“ rieši problém vysoko účinného rýchleho hasenia požiaru, vrátane horľavých kvapalín v tuneli. Podľa tohto riešenia je zariadenie stabilne osadené v oboch dvoch paralelných tuneloch, pričom zásobovanie požiarnou vodou je z hlavného potrubia, cez nátrubok rozvodu vody do bočných pozdĺžnych vodných striekacích hmlových dýz. Riešenie umožňuje vytváranie priečnych hmlových tesniacich hasiacich rolovacích roliet, ktoré rozdeľujú tunel do niekoľkých uzatvorených hasiacich podoblastí.
Takéto riešenie je technicky náročné a potrebuje dlhú dobu na prípravu pred hasením, lebo môže byť aktivované až po opustení osôb z úseku tunela s požiarom.
Ďalej je podľa WO 200401805Í A známe hasiace zariadenie najmä pre tunely a podobné stavby, ktoré je určené na cielené, efektívne a trvalo udržateľné hasenie zdroja ohňa pri zaistení riadenia jeho prevádzky. Hasiaci systém obsahuje koľajnice usporiadané
-3nad jazdným pruhom, aspoň dve hasiace jednotky na oboch koncoch tunela vedené na koľajnici pomocou pohonného systému a vodné prípojky. Jeho vzdialenosť od snímača spalín a tepla závisí od dĺžky tunela. Každá hasiaca jednotka obsahuje kontajner na pohonné hmoty, kontajner na hasiaci prostriedok a pripojenie cez potrubie aspoň jednej polohovateľnej dýzy, aspoň jeden senzor a konektory na napojenie vody, umiestnené na oboch jej koncoch. V prípade požiaru sa podnetom z príslušného senzoru k miestu požiaru po koľajnici z oboch strán presunú dve hasiace jednotky, ktoré cielene požiar hasia zo svojho zásobníka, pričom postupne sa k nim z oboch strán spájajú ďalšie hasiace jednotky, ktoré sa konektormi vzájomne prepoja a doplňujú už spotrebovanú hasiacu zmes. Takéto zariadenie je však z dôvodu obmedzeného množstva hasiacej hmoty v zariadení vhodné len na hasenie malých požiarov a vyskytujúcich sa na malej ploche tunela.
V technickom riešení DE 10019537 A1 sa opisuje vytvorenie únikovej cesty osobám z účinkov dymu a tepla alebo znečisťujúcich látok a podobne, používaním vodnej hmly tak, aby sa vzduch pod vrstvami dymu mohol dlhší čas dýchať. Na takýto účel sa používajú dýzy vodnej hmly, ktoré sú usporiadané v sériách oblúkov z jednej strany pozdĺž únikovej cesty, naprieč smeru pohybu tak, aby prúd vzduchu zabraňoval rýchlemu nahromadeniu dymu na chodbe. Ovládanie sa vykonáva pomocou bežne známych systémov detekcie požiarnej signalizácie. Takéto zariadenie je však technicky nákladné a používa sa len ako doplnkové hasiace zariadenie k hlavným hasiacim zariadeniam.
Známy je i hasiaci systém podľa DE 10037921 A1 pre cestný tunel so systémom potrubia na stene tunelu s dýzami, ktoré v prípade požiaru zapĺňajú časť tunela vodnou hmlou s atomizovanými kvapôčkami vody. V tomto prípade sú požiarne hlásiče na streche spojené s riadiacou jednotkou, ktoré môžu cez ňu aktivovať tlakové vodné čerpadlo na napájanie systému rúrok a dýz tlakovou vodou. Toto technické riešenie však nerieši bezpečnosť ľudí od účinkov dymu a tepla alebo znečisťujúcich látok a podobne v blízkosti požiaru a ich bezpečný únik z miesta požiaru priečnymi únikovými chodbami.
Známy je tiež mobilný protipožiarny systém podľa technického riešenia TWI252890 (B) zložený z lišty, vodovodného zariadenia a protipožiarneho zariadenia. Aspoň z jednej vnútornej strany tunelu je upevnená koľajnica a na nej je osadené. Takéto protipožiarne zariadenie sa môže v prípade potreby po koľajnici presunúť do bodu vzplanutia vo vnútri tunelu, kde zboku tunela vypúšťa vodnú hmlu na zníženie teploty a blokovanie vstupu
-4vzduchu, čím dochádza k haseniu požiaru. Toto zariadenie je však vhodné len na hasenie malých požiarov, vyskytujúcich sa na malej ploche tunela.
Podstata technického riešenia
Skôr uvedené nedostatky v značnej miere odstraňuje stacionárne aktívne hasiace zariadenie podzemného dopravného systému podľa technického riešenia, ktoré je tvorené prípojkou vody z verejnej siete aspoň do jednej nádrže, pripojenej prepájacím potrubím na aspoň jedno viacstupňové čerpadlo s elektromotorom elektricky pripojeným na vonkajší zdroj elektrického prúdu, rozvodovou sieťou hydrantov, nízkotlakovým rozvodom vody do rozprašovacích hubíc vody so sprinklerovou hlavicou a vysokotlakovým rozvodom vody napojeným na sústavu paralelne osadených hmlových rozprašovacích hlavíc a elektrickou požiarnou signalizáciou, pozostávajúcou z požiarnych snímačov s aspoň dvoma druhmi požiarnej detekcie a ústredne elektrickej signalizácie. Podstatou technického riešenia je, že nízkotlaková komora viacstupňového čerpadla je spojená nízkotlakovým rozvodom cez nízkokotlakový elektroventil s aspoň dvoma dvojicami rozprašovacími hubicami vody so sprinklerovou hlavicou, ktoré sú pozdĺžne osadené v hornej časti priečne orientovaného únikového podzemného objektu z hlavného podzemného dopravného objektu. Súčasne je vysokotlaková komora viacstupňového čerpadla spojená vysokotlakovým rozvodom s aspoň jedným vysokotlakovým elektroventilom, pripojeným na dve susedné dvojice hmlových rozprašovacích hlavíc, pozdĺžne osadených v hornej časti hlavného podzemného dopravného objektu. Ďalej je v hornej časti podzemného dopravného objektu umiestnený lineárny tepelný hlásič skorej detekcie požiaru s aspoň jedným požiarnym snímačom, pričom do ventilovej stanice stabilného hasiaceho zariadenia sú elektricky zapojené vysokotlakové aj nízkotlakové elektroventily a cez ústredňu elektrickej požiarnej signalizácie požiarne snímače lineárneho tepelného hlásiča.
Je pritom výhodné, ak je k vývodom viacstupňového čerpadla paralelne pripojené vo vysokotlakovom rozvode vysokotlakové doplňovacie čerpadlo a v nízkotlakovom rozvode nízkotlakové doplňovacie čerpadlo.
Ďalej je výhodné, ak je medzi dvojicou hlavných podzemných dopravných objektov priečne orientovaný aspoň jeden únikový podzemný objekt.
-5Rovnako je výhodné, ak je k vonkajšiemu zdroju elektrického prúdu pripojený záložný generátor elektrického prúdu.
Taktiež je výhodné, ak sú vysokotlakový rozvod a/alebo nízkotlakový rozvod a/alebo rozvodná sieť hydrantov vybavené aspoň jedným doplňovacím ventilom pre mobilnú tlakovú prípojku hasiacej vody.
Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému podľa technického riešenia je technicky jednoduché a pri nižších investičných nárokoch oproti iným aktívnym hasiacim zariadeniam umožňuje osobám rýchly a bezpečný únik cez najbližší priečne orientovaný únikový podzemný objekt z hlavného únikového podzemného dopravného objektu počas automatického rýchleho a účinného hasenia lokálneho alebo rozsiahleho požiaru v hlavnom podzemnom dopravného objekte.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Konkrétny príklad stacionárneho hasiaceho zariadenia, najmä podzemného dopravného systému podľa technického riešenia je znázornený na pripojených výkresoch, kde je zobrazená na obr. 1 funkčná schéma zapojenia rozvodov vody zariadenia pre dvojicu hlavných podzemných dopravných objektov s hmlovými rozprašovacími hlavicami, medzi ktorou je priečne orientovaný únikový podzemný objekt s rozprašovacími hubicami vody so sprinklerovou hlavicou, na obr. 2 funkčná schéma elektrického zapojenia zariadenia podľa technického riešenia, na obr. 3 priečny rez pozdĺžneho hlavného podzemného dopravného objektu a na obr. 4 priečny rez únikového podzemného objektu z hlavného podzemného dopravného objektu.
I 5
Príklady uskutočnenia
Príklad stacionárneho aktívneho hasiaceho zariadenia, najmä podzemného dopravného systému podľa technického riešenia je zobrazený na pripojených obr. 1 až 4. Hlavný podzemný dopravný objekt je dĺžkovo rozdelený do niekoľkých úsekov. Zobrazené zariadenie sa pritom týka len časti jedného úseku a je tvorené prípojkou 2 vody z verejnej
-6siete do nádrže 1 pripojenej prepájacím potrubím 21 do viacstupňového čerpadla 3 s elektromotorom 4, výhodne s tzv. pozvoľným rozbehom (soft - štart), ktorý je elektricky pripojený na vonkajší zdroj 5 elektrického prúdu, napr. na rozvodňu 400 V, 3 fázy 50 Hz. Ďalej je zariadenie tvorené rozvodovou sieťou 9 hydrantov 91, nízkotlakovým rozvodom 7 vody do rozprašovacích hubíc so sprinklerovou hlavicou 12, vysokotlakovým rozvodom 8 vody napojeným na sústavu paralelne osadených dvojíc hmlových rozprašovacích hlavíc 13 a elektrickou požiarnou signalizáciou, pozostávajúcou z požiarnych snímačov 17 s aspoň dvoma druhmi požiarnej detekcie a ústredne 16 elektrickej požiarnej signalizácie. Nízkotlaková komora 31 viacstupňového čerpadla 3 je pritom spojená nízkotlakovým rozvodom 7 cez nízkokotlakový elektroventil 15 so štyrmi dvojicami rozprašovacích hubíc vody so sprinklerovou hlavicou 12, ktoré sú pozdĺžne osadené v hornej časti priečne orientovaného únikového podzemného objektu z hlavného podzemného dopravného objektu. Vysokotlaková komora 32 viacstupňového čerpadla 3 je súčasne v každom hlavnom podzemnom dopravnom objekte spojená vysokotlakovým rozvodom 8 s vysokotlakovými elektroventilmi 14 pripojenými na dve susedné dvojice hmlových rozprašovacích hlavíc 13, ktoré sú pozdĺžne osadené v hornej časti hlavného podzemného dopravného objektu. V hornej časti hlavného podzemného dopravného objektu je taktiež umiestnený lineárny tepelný hlásič 10 skorej detekcie požiaru s požiarnymi snímačmi 17, napr. opticko-dymovými a pod., pričom do ventilovej stanice 18 stabilného hasiaceho zariadenia sú elektricky zapojené vysokotlakové elektroventily 14 s nízkotlakovými elektroventilmi 15 a cez ústredňu 16 elektrickej požiarnej signalizácie (výhodne samostatnú pre každý hlavný podzemný dopravný objekt) i požiarne snímače 17 a lineárny tepelný hlásič 10 skorej detekcie požiaru vo forme detekčného kábla na celej dĺžke hlavného podzemného dopravného objektu, ktorý môže byť naprogramovaný na viaceré dĺžkové zóny. K vonkajšiemu zdroju 5 elektrického prúdu, t. j. k vonkajšej elektrickej sieti, môže byť pritom pripojený aj záložný generátor 6 elektrického prúdu, napr. dieselový generátor. Vysokotlakový rozvod 8 je vybavený dvoma doplňovacími ventilmi 11 pre nezobrazenú mobilnú tlakovú doplňujúcu prípojku vody.
Za odvzdušňovania sa známym spôsobom činnosťou viacstupňového čerpadla 3 naplnia vodou všetky rozvody zariadenia a natlakujú sa na predpísaný pracovný tlak, t. j. v rozvodovej sieti 9 hydrantov 91 a v nízkotlakovom rozvode 7 napr. na hodnotu 3 bar a vo vysokotlakovom rozvode 8 po vysokotlakové elektroventily 14, napr. na hodnotu min. 10 bar v najvzdialenejšej hmlovej rozprašovacej hlavici 13. Tieto tlaky vody sa pritom v rozvodoch
-7 permanentne udržuje vo vysokotlakovom rozvode 8 vysokotlakové doplňovacie čerpadlo 33 a v nízkotlakovom rozvode 7 nízkotlakové doplňovacie čerpadlo 34.
V prípade, že niektorý požiarny snímač 17 v lineárnom tepelnom hlásiči 10 skorej detekcie požiaru detekuje vznik požiaru, automaticky sa tento stav signalizuje v ústredni 16 elektrickej požiarnej signalizácie, čo sa zobrazí vo ventilovej stanici 18 stabilného hasiaceho zariadenia a súčasne sa automaticky (a v prípade potreby i manuálne obsluhou z ventilovej stanice 18 elektrickej požiarnej signalizácie alebo z nezobrazeného hlásiča požiaru) aktivujú k požiaru najbližšie osadené vysokotlakové elektroventily 14, ktoré uvedú do činnosti príslušné hmlové rozprašovacie hlavice 13 za spustenia viacstupňového čerpadla 3. Súčasne sa osoby evakujú z miesta požiaru cez najbližší možný únikový objekt z hlavného podzemného dopravného objektu. Ak však požiar zasiahne i únikový objekt hlavného podzemného dopravného objektu a vnikajúca teplota prekročí otváraciu teplotu nastavenú v sprinklerovej hlavici 12, napr. 69 °C, toto spôsobí prasknutie sklenenej banky sprinklerovej hlavice v najbližšej konkrétnej rozprašovacej hubici vody so sprinklerovou hlavicou 12 a z trvalo natlakovaného nízkotlakového rozvodu 7 začne cez otvorenú rozprašovaciu sprinklerovú hlavicu 12 vytekať hasiaca voda za spustenia nízkotlakového doplňovacieho čerpadla 34 a/alebo viacstupňového čerpadla 3. Toto umožní bezpečný únik osôb únikovým objektom z hlavného podzemného dopravného objektu a súčasne bráni rozširovaniu požiaru do ďalších objektov. Po zahasení požiaru obsluha zariadenia z ventilovej stanice 18 stabilného hasiaceho zariadenia zastaví prívod vody do jeho rozvodnej siete, následne opraví jeho poškodené časti a za odvzdušňovania sa známym spôsobom činnosťou viacstupňového čerpadla 3 naplnia vodou rozvody zariadenia a natlakujú na predpísaný pracovný tlak, t. j. v rozvodovej sieti 9 hydrantov 91 a v nízkotlakovom rozvode 7 i vo vysokotlakovom rozvode 8 po vysokotlakový elektroventil 14 a v ústredni 16 elektrickej požiarnej signalizácie sa táto zresetuje, čím je zariadenie do pôvodného prevádzkového stavu.
Opísané a vyobrazené uskutočnenie nie je pritom jediným možným uskutočnením podľa technického riešenia, lebo toto sa môže týkať len jedného hlavného podzemného dopravného objektu alebo viacerých hlavných podzemných dopravných objektov s priečne orientovaným aspoň jedným únikovým podzemným objektom, rozvodová sieť 9 hydrantov 91 a/alebo nízkotlakový rozvod 7 môže byť vybavený aspoň jedným doplňovacím ventilom 11 na mobilnú tlakovú prípojku vody, príp. zariadenie nemusí obsahovať záložný generátor 6, doplňovacie ventily rozvodov vody, vysokotlakové a nízkotlakové doplňovacie
-8čerpadlá 33. 34. Taktiež v príklade zobrazený počet hydrantov 91. požiarnych snímačov 17, vodných rozprašovacích hubíc so sprinklerovou hlavicou 12, hmlových rozprašovacích hlavíc 13, vysokotlakových elektroventilov 14 a nízkokotlakových elektroventilov 15 môže byť v zariadení rôzny.
Priemyselná využiteľnosť
Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému podľa technického riešenia má univerzálne použitie v jedno alebo dvoj rúrových cestných a železničných tuneloch, v uzatvorených parkoviskách veľkých nákupných centier, vo veľkokapacitných garážach a ako súčasť banského zariadenia.

Claims (6)

1. Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému je tvorené prípojkou vody z verejnej siete aspoň do jednej nádrže, pripojenej prepájacím potrubím na aspoň jedno viacstupňové čerpadlo s elektromotorom elektricky pripojeným na vonkajší zdroj elektrického prúdu, rozvodovou sieťou hydrantov, nízkotlakovým rozvodom vody do rozprašovacích hubíc vody so sprinklerovou hlavicou, vysokotlakovým rozvodom vody napojeným na sústavu paralelne osadených dvojíc hmlových rozprašovacích hlavíc a elektrickou požiarnou signalizáciou, pozostávajúcou z požiarnych snímačov s aspoň dvoma druhmi požiarnej detekcie a ústredne elektrickej signalizácie, vyznačujúce sa tým, že nízkotlaková komora (31) viacstupňového čerpadla (3) je spojená nízkotlakovým rozvodom (7) cez nízkokotlakový elektroventil (15) s aspoň dvoma dvojicami rozprašovacích hubíc vody so sprinklerovou hlavicou (12), ktoré sú pozdĺžne osadené v hornej časti priečne orientovaného únikového podzemného objektu z hlavného podzemného dopravného objektu a vysokotlaková komora (32) viacstupňového čerpadla (3) je spojená vysokotlakovým rozvodom (8) s aspoň jedným vysokotlakovým elektroventilom (14), pripojeným na dve susedné dvojice hmlových rozprašovacích hlavíc (13) pozdĺžne osadených v hornej časti hlavného podzemného dopravného objektu, v hornej časti ktorého je umiestnený lineárny tepelný hlásič (10) skorej detekcie požiaru s aspoň jedným požiarnym snímačom (17), pričom do ventilovej stanice (18) stabilného hasiaceho zariadenia sú elektricky zapojené vysokotlakové elektroventily (14) s nízkotlakovými elektroventilmi (15) a cez ústredňu (16) elektrickej požiarnej signalizácie požiarne snímače (17) lineárneho tepelného hlásiča (10).
Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že k vývodom viacstupňového čerpadla (3) je paralelne pripojené vo vysokotlakovom rozvodevysokotlakové doplňovacie čerpadlo^T a v nízkotlakovom rozvod<^7^nízkotlakové doplňovacie čerpadlc^4.^
3. Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že medzi dvojicou hlavných podzemnými dopravnými objektov je priečne orientovaný aspoň jeden únikový podzemný objekt.
4. Stacionárne aktívne hasiace zariadenie podzemného dopravného systému podľa nároku 3 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že k vonkajšiemu zdroju (5) elektrického prúdu je pripojený záložný generátor (6) elektrického prúdu.
5. Stacionárne aktívne hasiace zariadenie podzemného dopravného systému podľa nároku 1 alebo 4, vyznačujúce sa tým, že vysokotlakový rozvod (8) je vybavený aspoň jedným doplňovacím ventilom (11) pre mobilnú tlakovú prípojku hasiacej vody.
6. Stacionárne aktívne hasiace zariadenie podzemného dopravného systému podľa nároku 1 alebo 5, vyznačujúce sa tým, že rozvodová sieť (9) hydrantov (91) je vybavená aspoň jedným doplňovací ventilom (11) pre mobilnú tlakovú prípojku hasiacej vody.
7. Stacionárne aktívne hasiace zariadenie podzemného dopravného systému podľa nároku 1 alebo 6, vyznačujúce sa tým, že nízkotlakový rozvod (7) je vybavený aspoň jedným doplňovacím ventilom (11) pre mobilnú tlakovú prípojku hasiacej vody.
SK50077-2014U 2014-06-15 2014-06-15 Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému SK7120Y1 (sk)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50077-2014U SK7120Y1 (sk) 2014-06-15 2014-06-15 Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému
CZ2015-31143U CZ28437U1 (cs) 2014-06-15 2015-06-01 Stacionární aktivní hasicí zařízení, zejména podzemního dopravního systému
BG003023U BG2319U1 (bg) 2014-06-15 2015-06-05 Стационарна активна противопожарна система за подземна транспортна система
HRP20150636AA HRP20150636A2 (hr) 2014-06-15 2015-06-12 Stabilna aktivna oprema za gašenje požara, posebno za podzemne transportne sustave

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50077-2014U SK7120Y1 (sk) 2014-06-15 2014-06-15 Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500772014U1 true SK500772014U1 (sk) 2014-12-04
SK7120Y1 SK7120Y1 (sk) 2015-05-05

Family

ID=51987677

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50077-2014U SK7120Y1 (sk) 2014-06-15 2014-06-15 Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému

Country Status (4)

Country Link
BG (1) BG2319U1 (sk)
CZ (1) CZ28437U1 (sk)
HR (1) HRP20150636A2 (sk)
SK (1) SK7120Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK7120Y1 (sk) 2015-05-05
BG2319U1 (bg) 2016-11-30
HRP20150636A2 (hr) 2016-12-16
CZ28437U1 (cs) 2015-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20160051850A1 (en) Fire Protection System
US20140338927A1 (en) Modular, permanently installed tunnel fire protection system
JP2003126286A (ja) 消火システム
CN105457195A (zh) 电力变压器灭火系统及控制方法
CN201537342U (zh) 一种长隧道自动灭火系统
KR20090081833A (ko) 터널 및 공동구의 방재시스템
CN104027922A (zh) 大型罐区储罐火灾水幕喷淋防护系统
CN102688570A (zh) 一种隧道消防安全保障系统及其灭火方法
KR101331616B1 (ko) 산불방지용 수막타워
KR102082567B1 (ko) 건물의 화재 확대 방지 소방 시스템
CN208243947U (zh) 一种火电厂脱硫塔检修消防系统
CN101699031B (zh) 一种长隧道自动灭火系统及其灭火方法
CN201101841Y (zh) 地铁车厢细水雾灭火装置
RU2515460C2 (ru) Способ и устройство для локализованной по объему и/или площади борьбы с пожаром в пожароопасных зонах зданий и установок
KR100932322B1 (ko) 주변의 화재로부터 건물을 보호하기 위한 수막설비시스템
SK500772014U1 (sk) Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému
CN202942577U (zh) 一种gps智能自动喷淋灭火装置
CN112843561B (zh) 消防设备、压裂系统及压裂系统的控制方法
CN115414620A (zh) 一种基于预作用系统的液氮灭火装置
US6719214B1 (en) Fire-extinguishing device
CN201088798Y (zh) 贮压悬挂式多层立体喷射灭火装置
CN203935542U (zh) 一种gps智能气体自动预警灭火消防系统
CN113144487A (zh) 一种建筑外墙外保温自动灭火系统
CN215275501U (zh) 一种电力隧道消防系统
CN103505834A (zh) 消防水雾幕防护系统