HRP20150636A2 - Stabilna aktivna oprema za gašenje požara, posebno za podzemne transportne sustave - Google Patents

Stabilna aktivna oprema za gašenje požara, posebno za podzemne transportne sustave Download PDF

Info

Publication number
HRP20150636A2
HRP20150636A2 HRP20150636AA HRP20150636A HRP20150636A2 HR P20150636 A2 HRP20150636 A2 HR P20150636A2 HR P20150636A A HRP20150636A A HR P20150636AA HR P20150636 A HRP20150636 A HR P20150636A HR P20150636 A2 HRP20150636 A2 HR P20150636A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
fire
pressure
water
low
fire extinguishing
Prior art date
Application number
HRP20150636AA
Other languages
English (en)
Inventor
Milos Lukacik
Original Assignee
Milos Lukacik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Milos Lukacik filed Critical Milos Lukacik
Publication of HRP20150636A2 publication Critical patent/HRP20150636A2/hr

Links

Landscapes

  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)

Abstract

Niskotlačna komora (31) višestupanjske crpke (3) je spojena na niskotlačnu distribucijsku mrežu (7) preko niskotlačnih elektroventila (15) s najmanje dva para sapnica za vodu sa sprinklerskom glavom (12), koje su ugrađene uzduž gornjeg djela poprečno položene podzemne građevine za izlaz u nuždi iz glavne podzemne transportne građevine. Visokotlačna komora (32) višestupanjske crpke (3) je spojena na visokotlačnu distribucijsku mrežu (8) s najmanje jednim visokotlačnim elektroventilom (14) spojenim na dva susjedna para sapnica za stvaranje vodene maglice (13), koje su uzdužno ugrađene u gornjem djelu glavne podzemne transportne građevine. U gornjem djelu te građevine se nalazi linearni toplinski alarm za ranu detekciju požara (10) s najmanje jednim detektorom požara (17). U ventilskoj stanici za stabilni sustav za gašenje požara (18) nalazi se električno povezani visokotlačni elektroventil (15) koji je kroz centralni ured za električnu dojavu alarma (16) povezan s detektorima požara (17) u linearnom toplinskom alarmu za ranu detekciju požara (10).

Description

Područje tehnike
Ovaj izum se odnosi na tehniku gašenja i zaštite od požara konkretno stabilnu aktivnu opremu za gašenje požara, posebno za podzemne transportne sustave, na primjer u cestovnim ili željezničkim tunelima s jednom ili dvije cijevi ili velikim građevinama koje su zatvorene izvana.
Stanje tehnike
Današnji podzemni transportni sustavi su opremljeni opremom pogodnom za gašenje požara i opremom koja omogućava zaštitu od požara. Takvi sustavi su uobičajeno opremljeni stabilnim sustavima za gašenje požara (sprinkler sustavi). Sprinklerski sustavi pri tome koriste vodu kao sredstvo za gašenje požara. Danas je najčešći i najpouzdaniji sustav onaj koji lokalno gasi nastali požar, ali ujedno koji i alarmira u slučaju nastanka požara. Obzirom da ovdje izloženi izum koristi za gašenje netoksičnu vodu kao jeftino sredstvo za gašenje požara, upotreba vode kao medija za gašenje požara se pretpostavlja i u budućnosti. Nadalje, ovakav sustav ima prednost da se mlaznica otvara samo na mjestu povišenja temperature, pa su sve štete zbog velike količine vode koja bi se koristila u gašenju požara minimalizirane. Međutim, temelj svakog efikasnog sprinklerskog sustava je dostatan izvor vode koji je povezan na strojarnicu koje ima crpke za podizanje odnosno održavanje pritiska u mreži za gašenje požara odnosno s tlačnom posudom s istom funkcijom.
Postoje ventilske stanice povezane na crpku sustava za gašenje požara iz kojih cjevovod sustava za gašenje požara ide do sprinklerskih glava koje su razmještene diljem požarnog sektora. Te sprinklerske glave, koje se uslijed zagrijavanja požarom iznad temperature otvaranja otvaraju, jednom kada se otvore prskaju vodu u središte požara. Protok vode aktivira ventilsku stanicu koja okida alarm. Kao rezultat pada tlaka vode u glavnom cjevovodu u strojarnici, uključuju se požarna crpka za dobavu vode u cjevovod. Cjelokupna gore opisana operacija je automatska , jedino požarna crpka mora biti ručno isključena.
Nedostatak takvog rješenje je niska efikasnost, dugi period i teško gašenje zapaljivih tekućina, posebno u dugim podzemnim transportnim sustavima, gdje dolazi do takozvanog “efekta dimnjaka”.
Duži tuneli su također opremljeni uređajima koji u slučaju požara iniciraju i aktiviraju specijalne uređaje za gašenje požara za efikasnu borbu protiv požara. Takvi uređaji se sastoje od stabilne instalacije za dobavu medija za gašenje požara, koji medij za gašenje požara se ispušta u neposrednoj blizini požara. Međutim ispuštanje medija za gašenje se dešava na površini i nije ciljano (na primjer dokument DE 10051285 A1).
Nedostaci takvih uređaja su da u slučaju požara, sapnice koje su smještene oko izvora požara, ispuštaju skupi medij za gašenje požara bez usmjeravanja prema cilju i bez potrebnog intenziteta. To čini gašenje požara skupim i isto se ne odvija optimalno.
Drugi poznati uređaj za gašenje požara u tunelima slične konstrukcije , prema patentnom spisu JP10066738 (NOHM BOSAI LTD), 1998-03-10, sastoji se od sklopa montiranog iznad ceste u tunelu. Jedinica za gašenje požara je vođena sklopom i spojena je preko sustava za vođenje, te se sastoji od vodilice za pogonski element i vodilice elementa za gašenje, koji je preko sustava za vođenje spojen s najmanje jednom sapnicom s mogućnošću pozicioniranja.
Mada je moguće upotrebom takvog uređaja (imajući u vidu da ne postoji spoj između stabilnog sustava i jedinice za gašenje) osigurati fleksibilno pozicioniranje prema izvoru požara, to predstavlja faktor rizika iz razloga što u slučaju većih požara nije osigurana sigurnost iz razloga što je ograničena količina medija za gašenje koji stoji na raspolaganju.
Drugi poznati sustav za gašenje i zaštitu od požara u tunelima, prema patentnom spisu CN 203285474 U je sustav koji koristi vodu pod visokim pritiskom i pretvara je u vodenu maglicu. Vodena maglica upotrebljena u obliku “spreja” rješava problem visoke efikasnosti i brzog gašenja požara, uključujući i zapaljivih tekućina u tunelu. Prema tom rješenju, uređaj je fiksno ugrađen u obje paralelne cijevi tunela pri čemu distribucijski razvod vode za gašenje dolazi kroz glavni cjevovod preko opskrbe vodom prema sapnicama za vodenu maglicu položenim uzdužno u tunelu. To rješenje omogućava da se stvori nepropusna zavjesa od vodene maglice koja pri tome dijeli tunel u nekoliko zatvorenih podsekcija za gašenje požara.
Takvo rješenje predstavlja tehnički izazov jer treba dugo vrijeme za pripremu prije nego počne gašenje požara, jer može biti aktivirano samo u slučaju da su prethodno evakuirane osobe iz sekcije tunela u kojoj je došlo do požara.
Nadalje, prema patentnom spisu WO 200401805 A konstruirani je uređaj koji se koristi za tunele i slične građevine, čija konstrukcija je takva da omogućuje ciljanu, efikasnu I pouzdanu funkciju gašenja požara u izvorištu s učinkovitom kontrolom rada uređaja. Taj uređaj za gašenje požara se sastoji od vodilica razmještanih iznad prometnice s time da su najmanje dvije jedinice za gašenje na oba kraja tunela pogonski vođene preko vodilice i priključaka za vodu. Njegova udaljenost od detektora dima i topline ovisi o duljini tunela. Svaka jedinica za gašenje se sastoji do spremnika za gorivo, spremnika s medijem za gašenje i spoja s cjevovodom s najmanje jednom pozicionirajućom sapnicom, s najmanje jednim senzorom i spojnicama za dopremu vode, s time da je to sve omogućeno na oba kraja tunela.
U slučaju požara, na osnovu signal koji dolazi sa aktiviranog senzora, dvije jedinice za gašenje požara se pokreću s oba kraja tunela prema mjestu požara, gdje medijem iz svojih spremnika gase požar. Dok se to događa, više jedinica za gašenje se sekvencijalno priključuje na njih, te tako spojene zajedno preko konektora dopunjuju medij za gašenje požara. Međutim, takav sustav je zbog limitirane količine medija za gašenje u uređajima prikladan za gašenje malih požara koji se javljaju samo u malom djelu područja unutar tunela.
Tehničko rješenje sadržano u patentnom spisu DE 10019537 A1 opisuje stvaranje izlaznog puta korištenjem vodene maglice za osobu, koja obzirom na efekte dima i vrućine i zagađenja nastalog požarom i slično, ima dulje vrijeme za udisanje zraka ispod sloja dima. Za tu svrhu se koriste sapnice koje stvaraju vodenu maglicu i poredane su u serijama lukova s jedne strane uzduž izlazne rute, tako da protok zraka zadržava brzu akumulaciju dima u izlaznom koridoru. Nadzor nad takvim sustavom je ostvaren uobičajenim metodama detekcije za signalizaciju požara. Međutim, taj sustav je tehnički vrlo zahtjevan i koristi se samo kao dodatna oprema za gašenje požara uz glavni sustav za gašenje požara.
Prema patentnom spisu DE 10037921 A1 drugi poznati sustav za gašenje požara u cestovnim tunelima sa razvodom cjevovoda i sapnicama na zidovima tunela koje u slučaju požara ispunjavaju dio tunela sa vodenom maglicom sa atomizerom kapljica vode. U tom slučaju, požarni alarm je spojen na krov sa kontrolerom pomoću kojeg požarni alarm može aktivirati crpku za podizanje tlaka kako bi ista podignula tlak vode u cjevovodu i na sapnicama. Međutim to tehničko rješenje ne rješava problem sigurnosti ljudi od efekata dima, topline i zagađenja uzrokovanih požarom niti pak rješava problem sigurnog izlaska preko poprečnog izlaza za nuždu iz požarom obuhvaćenog područja u tunelu.
Prema tehničkom rješenje TWI252890 (B) izloženi je sustav zaštite požara koji predstavlja mobilni sustav za gašenje požara koji se sastoji od vodilice, vodovodne instalacije i uređaja za gašenje. Vodilica je ugrađena najmanje s jedne unutrašnje strane tunela i opremljena je sa gore opisanim mobilnim uređajem. U slučaju potrebe, taj sustav za gašenje požara se može transportirati do mjesta požara u tunelu, gdje potom stvara vodenu maglicu sa ciljem smanjivanja temperature i blokiranja pristupa zraka, a što dovodi do gašenja požara. Međutim takav sustav je prikladan samo za gašenje malih požara i koji pri tome nastaju u malom djelu tunela.
Kratak sadržaj biti izuma
Nedostaci navedeni u stanju tehnike su uklonjeni ovim izumom stabilne aktivne opreme za gašenje požara, posebno za podzemne transportne sustave, a sve prema ovdje izloženom rješenju. Ovaj sustav se sastoji od priključka vode na javnu vodoopskrbnu mrežu na najmanje jedan spremnik vode, koji je cjevovodom spojen na najmanje jednu višestupanjsku crpku s elektromotornim pogonom koja je priključena na vanjski priključak električne energije, hidrantske distribucijske mreže, niskotlačne mrežu za distribuciju vode u mlaznice glava sprinkler sustava, visokotlačne vodene distribucijsku mrežu spojenu u sustav s paralelno ugrađenim sapnicama za stvaranje vodene magle, električne dojave požarnog alarma koji se sastoji od požarnih detektora s najmanje dvije vrste detekcije požara i centralne električne signalizacije. Bit ovog tehničkog rješenja je da niskotlačna komora u višestupanjskoj crpki spojena na niskotlačni razvod vode preko niskotlačnih elektroventila s najmanje dva para sapnica za stvaranje vodene maglice sa sprinklerskom glavom, koje su uzdužno ugrađene u gornji dio poprečno orijentiranog izlaza u slučaju nužde iz glavne podzemne transportne građevine. U isto vrijeme visokotlačna komora višestupanjske crpke je spojena sa visokotlačnim razvodom vode s najmanje jednim visokotlačnim elektroventilom, koji je spojen na dva susjedna para sapnica za vodenu maglicu uzdužno ugrađenih u gornjem djelu glavne podzemne transportne građevine. Nadalje, u gornjem djelu podzemne transportne građevine je ugrađeni linearni toplinski alarm za ranu detekciju požara s najmanje jednim požarnim detektorom, pri čemu su električnim putem povezani visokotlačni i niskotlačni elektroventili na ventilsku stanicu stabilnog sustava za gašenje požara i požarni detektori linearnog toplinskog alarma su povezani s centralnim uredom za elektronsku dojavu požara.
Prednost je ako se dodatna visokotlačna crpka u visokotlačnom razvodu paralelno spoji na izlaz višestupanjske crpke i isto tako dodatna niskotlačna crpka u niskotlačnom razvodu vode.
Također je prednost ako postoji najmanje jedna poprečno položena građevina za nužni izlaz koja povezuje dva glavna podzemna transportna objekta. Štoviše, prednost je ako je pričuvni generator spojen na vanjski izvor električne energije.
Daljnja prednost je ako su visokotlačna razdioba vode i/ili niskotlačna razdioba vode i/ili hidrantska mreža opremljeni s najmanje jednim dodatnim ventilom za mobilne tlačne spojnice za vodu za gašenje požara.
Prema ovome tehničkom rješenju, stabilna aktivna oprema za gašenje požara, posebno za podzemne transportne sustave je tehnički vrlo jednostavna. Uspoređujući je s ostalim postojećim sustavima za gašenje požara, ovaj sustav ima niska ulaganja, a osigurava brzu i sigurnu evakuaciju osoba putem poprečno orijentiranih izlaza za nuždu iz glavnih podzemnih transportnih građevina i sve to tijekom brzog i efektivnog gašenja lokalnog ili velikog požara u glavnom podzemnom transportnom objektu.
Kratki opis crteža
Konkretni primjer stabilne aktivna oprema za gašenje požara, posebno za podzemne transportne sustave, prema ovdje izloženom tehničkom rješenju je dan u priloženim nacrtima.
Slika 1. prikazuje funkcionalnu shemu spajanja razdiobe vode za slučaj dva glavna podzemna transportna objekta sa glavama za stvaranje vodene maglice, između kojih je poprečno orijentiran izlaz u nuždi sa sapnicama za prskanje vode sa sprinklerskim glavama.
Na slici 2. je funkcionalna shema električnog spoja uređaja prema ovome tehničkom rješenju.
Slika 3. prikazuje presjek glavnog podzemnog transportnog objekta
Slika 4. prikazuje presjek podzemne građevine za izlaz u nuždi iz glavnog podzemnog transportnog objekta.
Najmanje jedan način izvođenja izuma
Primjer izvedbe stabilne aktivne opreme za gašenje požara, posebno za podzemne transportne sustave prema tehničkom rješenju je prikazan na slikama od 1 do 4. Glavna podzemna transportna građevina je podijeljena u nekoliko sekcija. Međutim prikazani uređaj se odnosi samo na jedan dio sekcije i sastoji se od priključka na javnu vodovodnu mrežu (2) prema spremniku (1) koji je spojen sa spojnim cjevovodom (21) u višestupanjsku crpku (3) s elektromotorom (4), u najboljoj izvedbi sa takozvanim soft starterom, koji je električno povezan s vanjskim izvorom električne energije (9), na primjer na trofazni napon od 400 V, frekvencije 50 Hz. Nadalje, uređaj sadržava distribucijsku mrežu (9) hidranata (91), niskotlačnu distribucijsku mrežu (7) prema sapnicama za prskanje vode sa sprinklerskim glavama (12), visokotlačnu distribucijsku mrežu (8) koja je povezana na sustav paralelno ugrađenih sapnica za stvaranje vodene maglice (13) i najmanje dvije vrste požarnih senzora i centralnim uredom za električnu signalizaciju požara (16). Niskotlačna komora (31) višestupanjske crpke (3) je spojena na niskotlačnu distribucijsku mrežu (7) preko niskotlačnog elektroventila (15) s četiri para sapnica za vodu sa sprinklerskom glavom (12), koje su ugrađen uzdužno u gornjem djelu poprečno orijentirane podzemne građevine za izlaz za nuždu iz glavnog podzemnog objekta.
Visokotlačna komora (32) višestupanjske crpke (3) je u isto vrijeme u svakoj glavnoj podzemnoj građevini spojena sa visokotlačnom distribucijskom mrežom (8) s visokotlačnim elektroventilima (14), koji su spojeni na dva susjedna para sapnica za stvaranje vodene maglice (13) koje su uzdužno ugrađene u gornji dio glavne podzemne transportne građevine.
U gorenjem djelu glavne podzemne transportne građevine, gdje je također smješten linearni toplinski alarm za ranu detekciju požara (10) s detektorima požara (17) npr. fotoelektričnim javljačima požara i slično. U isto vrijeme na ventilsku stanicu za stabilni sustav za gašenje požara (18) spojeni je električnom vezom visokotlačni elektroventil (14) sa niskotlačnim elektroventilom (15) i preko centralnog ureda za električnu dojavu požara (16) (u najboljoj izvedbi za svaku glavnu podzemnu građevinu), te javljači požara (17) i linearni toplinski alarm za ranu detekciju požara (10) u obliku senzorskog kabela položenog cijelom duljinom glavnog transportnog objekta, koji se može programirati za zone različite duljine. Pričuvni generator (6) za napajanje električnom energijom, npr. dizel generator, može biti spojen na vanjski izvor električne energije (5) npr. vanjsku električnu mrežu. Visokotlačna distribucijska mreža (8) je opremljena s dva dodatna ventila (11) za dodatne mobilne priključke na vodu, koji nisu prikazani.
Tijekom ventilacije (kada nema požara), prema poznatom konceptu rada višestupanjske crpke (3) cijeli distribucijski sustav je ispunjen vodom i nalazi se pod određenim radnim tlakom, na primjer distribucijska mreža (9) s hidrantima (91) i niskotlačna distribucijska mreža (7) se nalaze pod tlakom od 3 bara dok pak se u visokotlačnoj distribucijskoj mreži (8) sve do visokotlačnih elektroventila (14) održava tlak od 10 bara u najudaljenijoj sapnici za stvaranje vodene maglice (13). Takav pritisak vode se permanentno održava dodatnom visokotlačnom crpkom (33) u visokotlačnoj distribucijskoj mreži i dodatnom niskotlačnom pompom (34) u niskotlačnoj distribucijskoj mreži (7).
U slučaju da se jedan detektor požara (17) u linearnom toplinskom alarmu za ranu detekciju požara (10) detektira nastanak požara, takva situacija se odmah signalizira u centralni ured za električnu dojavu požara (16) i biti će prikazan u ventilskoj stanici za stabilni sustav za gašenje požara (18).
U isto vrijeme automatski (u slučaju potrebe to se može učiniti i ručno iz ventilske stanice za stabilni sustav za gašenje požara (18) ili korištenjem vatrodojavnog alarma, koji ovdje nije prikazan) se aktiviraju visokotlačni elektroventili (14) koji su ugrađeni u blizini požara te se pokretanjem višestupanjske crpke aktiviraju pripadajuće sapnice za stvaranje vodene maglice (13). Također, istovremeno se odvija evakuacija osoba iz prostora ugroženog požarom kroz najbliži postojeći izlaz u nuždi iz glavnog podzemnog transportnog objekta.
Međutim, ukoliko se požar razvije i unutar građevine koja se koristi kao izlaz za nuždu iz glavne podzemne transportne građevine i temperatura premaši radnu temperature podešenu u sapnici za vodu sa sprinklerskom glavom (12), npr. 69°C, on uzrokuje da stakleno tijelo sprinklerske glave najbliže određenoj sapnici za stvaranje vodene maglice (12) puca i voda za gašenje pokrenuta dodatnom niskotlačnom pumpom (34) i/ili višestupanjskom pumpom (3) istječe kroz stalno natlačenu niskotlačnu distribucijsku mrežu (7) kroz otvorenu sapnicu za vodu sa sprinklerskom glavom. To omogućava sigurnu evakuaciju i izlaz osoba kroz izlaz u nuždi iz glavne podzemne transportne građevine. U isto vrijeme se sprječava i širenje požara na druge građevine. Kada je gašenje požara gotovo, osoblje koje rukuje uređajem prekida dotok vode iz ventilske stanice za stabilni sustav za gašenje požara (18) u njegovu distribucijsku mrežu. Potom se otklanjaju oštećenja dijelova sustava i tijekom rada ventilacije, prema poznatom konceptu rada višestupanjske crpke (3), distribucijska mreža sustava se puni s vodom te se postiže određeni radni tlak, npr. u distribucijski mreži (9) hidranata (91) i u niskotlačnoj distribucijskoj mreži (7), isto kao i u visokotlačnoj distribucijskoj mreži (8) sve dok se visokotlačni elektroventili (14) u centralnom uredu za električnu dojavu požara (16) ne resetiraju. Svim tim radnjama sustav se vraća u svoje redovito radno stanje.
Opisana prikazana izvedba sustava, međutim, nije jedina moguća izvedba sustava obzirom da se ista može odnositi na samo jednu glavnu podzemnu transportnu građevinu ili više podzemnih transportnih građevina s najmanje jednom poprečno orijentiranom građevinom koja predstavlja izlaz u nuždi. Distribucijska mreža (9) hidranata (91) i/ili niskotlačne distribucijske mreže (7) može biti opremljena s najmanje jednim dodatnim ventilom (11) za mobilnu tlačnu spojku za vodu, ako je prikladno, sustav ne mora sadržavati dodatni pričuvni izvor napajanja (6), dodatne ventile za distribuciju vode ni dodatne visokotlačne crpke (33) odnosno niskotlačne crpke (34). Dodatno, prikazani broj hidranata (91), detektora požara (17), sapnica za vodu sa sprinklerskom glavom (12), sapnica za stvaranje vodene magle (13), visokotlačnih elektroventila (14) i niskotlačnih elektroventila (15) može biti drugačiji u nekoj drugoj izvedbi sustava.
Primjena u industriji
Stabilna aktivna oprema za gašenje požara, posebno za podzemne transportne sustave, izložena ovim izumom ima univerzalnu primjenu u jedno ili dvocijevnim cestovnim i željezničkim tunelima , u zatvorenim parkiralištima velikih trgovačkih centara , u garažama velikog kapaciteta ili pak u rudnicima.
Lista pozivnih oznaka
1 Spremnik
2. Priključak na javnu vodovodnu mrežu
21 Spojni cjevovod
3 Višestupanjska crpka
31 Niskotlačna komora
32 Visokotlačna komora
33 Dodatna visokotlačna crpka
34 Dodatna niskotlačna crpka
4 Elektromotor
5 Izvor električne energije
6 Pričuvni generator
7 Niskotlačna distribucijska mreža
8 Visokotlačna distribucijska mreža
9 Distribucijska mreža (za vodu)
91 Hidranti
10 Linearni toplinski alarm za ranu detekciju požara
11 Dodatni ventili (distribucija)
12 Sapnica za vodu sa sprinklerskom glavom
13 Sapnica za stvaranje vodene maglice
14 Visokotlačni elektroventil
15 Niskotlačni elektroventil
16 Centralni ured za električnu dojavu požara
17 Detektor požara
18 Ventilska stanica za stabilni sustav za gašenje požara

Claims (7)

1. Stabilna aktivna oprema za gašenje požara, posebno za podzemne transportne sustave, koji transportni sustavi sadržavaju najmanje jedan spremnik priključen na javnu vodovodnu mrežu, koji spremnik je spojen na cjevovod s najmanje jednom višestupanjskom elektromotornom crpkom, koja pak je spojena na vanjski izvor električne energije, nadalje sadržava hidrantsku distributivnu mrežu, niskotlačnu mrežu za distribuciju vode u mlaznice glava sprinkler sustava, visokotlačnu vodenu distribucijsku mrežu spojenu u sustav s paralelno ugrađenim sapnicama za stvaranje vodene magle i sustavom signalizacije požara, koji sustav se sastoji od javljača požara s najmanje dvije vrste detekcije požara i centralnog ureda za električnu dojavu, naznačena time da je niskotlačna komora (31) višestupanjske crpke (3) spojena sa sustavom za niskotlačnu distribuciju (7) preko niskotlačnog elektroventila (15) s najmanje dva para sapnica sa sprinklerskim glavama (12) koje su uzdužno ugrađene u gornji dio poprečno orijentiranog glavne transportne građevine, pri čemu je u gornjem djelu te građevine ugrađen linearni sustav za ranu detekciju požara (10) s najmanje jednim detektorom požara (17), pri čemu su visokotlačni elektroventili (14) električnim putem povezani s niskotlačnim elektroventilima (15) u ventilsku stanicu stabilnog sustava za gašenje požara (18) i preko centralnog ureda za električnu dojavu požara (16) spojeni su na detektore požara (17) linearnog sustava za ranu detekciju požara (10).
2. Stabilna aktivna oprema za gašenje požara prema patentnom zahtjevu 1, naznačena time da je na izlaze višestupanjske crpke(3) spojena paralelno dodatna visokotlačna crpka (33) u visokotlačnoj distribucijskoj mreži (8) i dodatna niskotlačna crpka (34) u niskotlačnoj distribucijskoj mreži (7).
3. Stabilna aktivna oprema za gašenje požara prema patentnom zahtjevu 1 ili 2, naznačena time da između dva glavna podzemna transportna objekta postoji najmanje jedan poprečno orijentirani podzemni objekt za situacije u slučaju opasnosti.
4. Stabilna aktivna oprema za gašenje požara prema patentnom zahtjevu 2 ili 3, naznačena time da je pričuvni generator električne energije (6) spojen na vanjski izvor električne energije (5).
5. Stabilna aktivna oprema za gašenje požara prema patentnom zahtjevu 1 ili 4, naznačena time da je sustav visokotlačne distribucije (8) opremljen najmanje s jednim dodatnim ventilom (11) za mobilni tlačni priključak na vodu za gašenje požara.
6. Stabilna aktivna oprema za gašenje požara prema patentnom zahtjevu 1 ili 5, naznačena time da distribucijska mreža (9) hidranata (91) je opremljena s najmanje jednim dodatnim ventilom (11) za mobilni tlačni priključak na vodu za gašenje požara.
7. Stabilna aktivna oprema za gašenje požara prema patentnom zahtjevu 1 ili 6, naznačena time da je niskotlačna distribucijska mreža (7) opremljena najmanje s jednim dodatnim ventilom (11) za mobilni tlačni priključak na vodu za gašenje požara.
HRP20150636AA 2014-06-15 2015-06-12 Stabilna aktivna oprema za gašenje požara, posebno za podzemne transportne sustave HRP20150636A2 (hr)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50077-2014U SK7120Y1 (sk) 2014-06-15 2014-06-15 Stacionárne aktívne hasiace zariadenie, najmä podzemného dopravného systému

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP20150636A2 true HRP20150636A2 (hr) 2016-12-16

Family

ID=51987677

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HRP20150636AA HRP20150636A2 (hr) 2014-06-15 2015-06-12 Stabilna aktivna oprema za gašenje požara, posebno za podzemne transportne sustave

Country Status (4)

Country Link
BG (1) BG2319U1 (hr)
CZ (1) CZ28437U1 (hr)
HR (1) HRP20150636A2 (hr)
SK (1) SK7120Y1 (hr)

Also Published As

Publication number Publication date
SK7120Y1 (sk) 2015-05-05
BG2319U1 (bg) 2016-11-30
CZ28437U1 (cs) 2015-07-07
SK500772014U1 (sk) 2014-12-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6557374B2 (en) Tunnel fire suppression system and methods for selective delivery of breathable fire suppressant directly to fire site
US20160051850A1 (en) Fire Protection System
US20140338927A1 (en) Modular, permanently installed tunnel fire protection system
JP2002035147A (ja) トンネル用避難設備
KR101761721B1 (ko) 소화 및 제연기능을 갖춘 소방용 방재장치
RU2722615C1 (ru) Противопожарная насосно-рукавная система
EP2032215B1 (en) Railway or urban subway's route tunnel with a rail in combination with a fire extinguishing device of deluge type
JP6125897B2 (ja) 延焼防止用散水ノズル及びこれを用いた街路壁面用散水システム
KR20110131948A (ko) 소방 펌프를 포함하는 소방 설비
RU2515460C2 (ru) Способ и устройство для локализованной по объему и/или площади борьбы с пожаром в пожароопасных зонах зданий и установок
HRP20150636A2 (hr) Stabilna aktivna oprema za gašenje požara, posebno za podzemne transportne sustave
CN202942577U (zh) 一种gps智能自动喷淋灭火装置
WO2007118499A1 (en) System and method for protecting people in a tunnel affected by a fire
ES2921904T3 (es) Planta extintora de incendios que utiliza agua
RU2658796C2 (ru) Система противопожарной защиты объекта
Yusoff et al. Case study on Designing a Comprehensive Fire Protection System for KY Power Station
RU2780917C1 (ru) Магистральная трубопроводная противопожарная система
CN220175937U (zh) 一种楼宇消防安全用自动化灭火装置
CN210057236U (zh) 一种氮气自动防火灭火系统
WO2024089307A1 (es) Dispositivo modular antiincendios forestales e instalación para contención de incendios forestales que comprende dicho dispositivo
SI25530A (sl) Javni sistem za gašenje z dovajanjem zraka z zmanjšanim odstotkom kisika na mesto požara
CN201612965U (zh) 消防喷淋复合管材
WO2002058794A9 (en) Fire protection system
Palle Full scale tunnel fire tests of VID Fire-Kill Low Pressure Water Mist Tunnel Fire Protection System in Runehamar test tunnel, spring 2009 By Alex Palle & Carsten Palle VID Fire-Fill www. vid. eu Presented at IWMA Annual Conference 2009, London
RU2487030C1 (ru) Вагон - насосная станция пожарного поезда

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
OBST Application withdrawn