BG112689A - Метод за отстраняване на арсен от материали, които го съдържат - Google Patents

Метод за отстраняване на арсен от материали, които го съдържат Download PDF

Info

Publication number
BG112689A
BG112689A BG112689A BG11268918A BG112689A BG 112689 A BG112689 A BG 112689A BG 112689 A BG112689 A BG 112689A BG 11268918 A BG11268918 A BG 11268918A BG 112689 A BG112689 A BG 112689A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
arsenic
solid
leaching
precipitation
liquid
Prior art date
Application number
BG112689A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67350B1 (bg
Inventor
GRAELL MOORE Patrick
John Patrick GRAELL MOORE
GUZMAN MANZO Enrique
Manuel Enrique Guzman Manzo
PIZARRO HERRERA Eduardo
Cristian Eduardo Pizarro Herrera
SOTO INFANTE Ignacio
Cristian Ignacio Soto Infante
Original Assignee
Molibdenos Y Metales S.A
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Molibdenos Y Metales S.A filed Critical Molibdenos Y Metales S.A
Publication of BG112689A publication Critical patent/BG112689A/bg
Publication of BG67350B1 publication Critical patent/BG67350B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B15/00Obtaining copper
    • C22B15/0063Hydrometallurgy
    • C22B15/0065Leaching or slurrying
    • C22B15/008Leaching or slurrying with non-acid solutions containing salts of alkali or alkaline earth metals
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B3/00Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes
    • C22B3/04Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes by leaching
    • C22B3/12Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes by leaching in inorganic alkaline solutions
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B30/00Obtaining antimony, arsenic or bismuth
    • C22B30/04Obtaining arsenic
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Geology (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

Метод за отстраняване на арсен от материали с високо съдържание на арсен или материали с високо съдържание на арсен и селен, който включва: Добавяне на материала в реактор под налягане; Добавяне в реактора на алкален излужващ разтвор на силна основа, разтворена във вода; Добавяне в реактора на окисляващ газ; Смесване на горните компоненти в реактора за получаване на хомогенен пулп и подлагането му на етап на излужване под налягане, който е селективен към арсен, но не и към/по отношение на другите представляващи интерес елементи, налични в подлежащия на обработка материал; Подлагане на пулпа, получен на етапа на излужване, на първи етап на разделяне на твърдото вещество от течността, при което се получава луга с разтворен арсен и твърдо вещество с ниско съдържание на арсен; Подлагане на лугата с разтворен арсен на утаяване на арсена с утаяващо средство, избрано от съединения, които осигуряват следните катиони: Се3+, Fe3+, Mg2+ и комбинация от Fe3+ и Ca2+; И, подлагане на продукта от етапа на утаяване на арсена на втори етап на разделяне на твърдото вещество от течността, при което се получава продукт, съдържащ твърд арсен, и несъдържаща арсен алкална луга. Опционно, методът включва още: Подлагане на несъдържащата арсен алкална луга на етап на кристализация на натриевия сулфат (Na2S04), при което се получава пулп, съставен от Na2S04 кристали и алкална луга, несъдържаща Na2S04; Подлагане на продукта от етапа на кристализация на Na2S04 на трети етап на разделяне на твърдото вещество от течността, при което се получава твърдо вещество, съдържащо Na2S04 кристали, и алкална луга.

Description

ОБЛАСТ НА ПРИЛОЖЕНИЕ
Елементи, такива като арсен и селен, се считат за замърсители при производството на мед.
Медните концентрати, използвани в промишлен мащаб от големите минни компании (метални сулфиди), съдържат все по-големи количества арсен (>0.5%), което означава, че те не 5 могат да се използват директно в топилна пещ, без да бъдат нарушени екологичните разпоредби, касаещи съдържанието на арсен в газовете, които се изпускат при процеса на топене. Един от начините за решаване на проблема с високото съдържание на арсен в процеса на топене е чрез смесване с концентрати с ниско съдържание на арсен. Въпреки всичко, доставката на концентрати с ниско съдържание на арсен става все по-дефицитна, което затруднява смесването. За решаването на 10 този проблем са вложени много усилия за проучване и развитие, за да могат минните компании да запазят своята производителност и конкурентоспособност. Индустрията, обаче, все още не разполага е конкурентен метод или доминираща технология, които биха позволили обработката на медни концентрати с високо съдържание на арсен.
Други материали в медната промишленост с високо съдържание на арсен, като цимент и 15 филтърни прахове от процеси на топене или пържене, също изискват методи за намаляване на тяхното съдържание на арсен до много ниски нива, за да могат да се продават или рециклират. Това е едно технологично и методологично предизвикателство.
Други материали с високо съдържание на арсен и с минералогичен състав, подобен на този на съединенията, споменати по-горе, като такива от добива на злато, изискват методи за 20 намаляване на тяхното съдържание на арсен.
Материали от медната промишленост с високо съдържание на селен или с високо съдържание както на селен, така и на арсен, също имат нужда от методи за намаляване на тяхното съдържание на арсен и/или селен.
СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО:
т Методът, описан в настоящата заявка, се състои в селективно излужване на арсена, присъстващ в медните концентрати, и на други съдържащи арсен материали, с ефективност, повисока от 90%, при което се получава стабилно твърдо съединение с концентрация на арсен, по-малка или равна на 0.5%. Излужването се извършва в алкална среда е използването на реактор с въздух или чист кислород под свръхналягане и с температура от 100°С 220°С в 30 продължение на 0.5-2.5 часа. След това твърдата и течната фаза се разделят за получаването на твърдо вещество с ниско съдържание на арсен, което отговаря на промишлените спецификации, или което позволява рециклиране или смесване в производствения процес, и на разтвор, който съдържа разтворен арсен в неговата степен на окисляване +5 под формата на арсенат (AsC>43_). Споменатият разтвор се подлага на процес на отстраняване на разтворения арсен чрез 35 добавянето на реагенти, които осигуряват получаване на стабилна в околната среда утайка.
Освен това, методът е приложим към материали, които съдържат арсен и/или селен, като всеки един от тях се излужва селективно. Ако присъства селен, той следва пътя на арсена, доколкото присъства в разтворите. Методите на отстраняване водят до получаването на утайки, както при арсена.
Методът предвижда частична или цялостна рециркулация на алкалния разтвор с цел оптимизация на разхода на реагент. При метода се получава и натриев сулфат. Той може да бъде изхвърлен или регенериран чрез кристализация или подобен процес с цел рециклиране на водата и получаване на вторичен продукт.
СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА:
Търсенето на мед през последните години е увеличено и се очаква да продължава да нараства. Това стимулира развитието на методи, които позволяват обработка на медни концентрати с все по-високи нива на арсен.
Съдържанието на арсен в медните концентрати по принцип се увеличава, затова стратегиите за смесване на концентрати с цел постигане на нива под 0.5% As, като максимално допустимата концентрация за топилни пещи, вече не могат да се използват. Тази ситуация ще окаже отрицателен ефект върху производителността, рентабилността и конкурентоспособносгта на минните компании в целия свят.
Арсенът в медните руди е най-често под формата на енаргит (Cu3AsS4) и в по-малка степен на тенантит (CU12AS4S13). Арсен може да бъде установен и в други минерали под формата на сулфид, като AsS, AS2S3 или други арсенови сулфиди, както и в железни руди, като арсенопирит (FeAsS). Освен това, в други материали, като филтърни прахове от процеси на пържене или топене, арсенът може да присъства като оксид, например арсенолит (As2O3). Значителна изследователска работа е извършена в областта на обработката на концентрати, които съдържат тези минералогични видове арсен и които представляват голямо предизвикателство, що се отнася до пречистването на концентрата и стабилизирането на арсена, който трябва да се обезвреди по устойчив начин. В литературата се предлагат пирометалургични и хидрометалургични начини. При пирометалургичната обработка се получават летливи арсенови съединения, които навлизат в газовата фаза на системата. Те са много вредни за околната среда и се обработват трудно и неикономично. Ето защо промишлеността предпочита да използва хидрометалургичните методи. Изследванията (в лабораторен и пилотен/експериментален мащаб) са ориентирани към разработването на такъв тип процес, поспециално на различни типове излужване (селективно, тотално, алкално, кисело, при атмосферно налягане или при свръхналягане).
Понастоящем не съществува доминираща технология на промишлено ниво, която да осигури решаване на проблема, а използваните такива не са дали очакваните резултати.
Сред хидрометалургичните методи на обработка съществуват два начина за обработка на меден концентрат с високо съдържание на арсен: излужване с киселина и алкално излужване. При излужването с киселина като излужващо средство най-общо се използва сярна киселина (H2SO4), а излужването в повечето случаи се извършва при атмосферно налягане. В случаите, в които се използва обработка чрез излужване е киселина, разтварянето на арсена от концентрата не е селективно. Това означава, че наред с излужването на арсена от сулфидния материал се излужват и представляващи интерес елементи, като например медта. Например, в случая на патент US 5,993,635, при метода на Албион са излужени до 95% от медта, съдържаща се в рудата, наред с кобалта, никела и цинка, при използване на излужващ разтвор, съставен от 3080 g/L сярна киселина и 5-30 g/L феройони, при температури, вариращи от 60°С до 5 температурата на кипене на пулпа, при барботиране на кислород, обогатен въздух или въздух е разход от 400—1000 kg O2/ton произведен метал. Времето на реакция при този метод е приблизително 10 часа, което показва, че кинетиката на реакцията при тези методи проявява склонност да бъде бавна. Преобладаващите химични реакции при този метод са следните:
i. Cu2S + H2SO4 + 2.5 О2 = 2 CuSO4 + Н2О
й. Cu2S + 2 Fe2(SO4)3 = 2 CuSO4 + 4 FeSO4 + S° iii. 2 Cu3AsS4 +11 Fe2(SO4)3 + 8 H2O = 6 CuSO4 + 2 H3AsO4 + 5 H2SO4 + 8 S° + 22 FeSO4
При условие, че при този метод арсенът не се разтваря селективно, когато се работи е медни концентрати, е необходимо да бъдат въведени допълнителни методи за обработка с цел отделяне на арсена от ценните елементи на сулфидната руда, за да може след това медта да се 15 извлече и рафинира по традиционните методи на екстракция е разтворител (SX) и отделяне на метала по електролитен път (EW).
По този начин, ако е желателно пълно разтваряне на сулфидната руда, най-удобното решение е излужване е киселина.
По отношение на хидрометалургичните методи на обработка с алкално излужване, налице са достатъчно данни, които показват тяхната годност за процеси, търсещи селективно разтваряне на арсена от сулфидните материали. Изследваните реагенти за извършване на излужването включват смеси на NaOH със следните реагенти: NaHS или Na2S, създаващи редукционни условия; или NaClO, създаващ окислителни условия.
Методите, използващи NaHS или Na2S в качеството на излужващи средства, се ~ 5 характеризират със своята висока селективност.
При методите, използващи NaHS, химичната реакция е както следва:
iv. 2 Cu3AsS4(S) + 3 NaHS(aq) + 3 NaOH(aq) = 2 Na3AsS4(aq) + 3 Cu2S(s) + 3 H2O
От друга страна, при методите, използващи Na2S, химичната реакция е както следва:
V. 2 Cu3AsS4(S) + 3 Na2S(aq) = 3 Cu2S(s) + 2 Na3AsS4(aq)
При метода, използващ NaHS като излужващо средство, трудът на Tongamp, W.;
Takasaki, Y.; Shibayama, A. Arsenic Removal from Copper Ores and Concentrates Through Alkaline
Leaching in NaHS Media. Hydrometallurgy 2009, 98 (3-4), 213—218, осигурява екстракция на над 95% от арсена от първоначалния материал чрез добавяне на NaHS в диапазона 0.68-1.35 М по отношение на сулфида и 1.25 М NaOH по отношение на хидроксида. Изследваното време 35 варира до 120 минути при работна температура до 90°С.
При използване на Na2S, методът MELT (Balaz, Р.; Achimovicova, М. Mechano-chemical Leaching in Hydrometallurgy of Complex Sulphides. Hydrometallurgy 2006, 84, 60-68) добавя също етап на предварителна обработка на материала, с механична активация преди излужването. При изследването, подаваният Na2S е 100 g/L, а подаваният NaOH е 50 g/L, при температура от 90°С и съотношение течност/твърдо вещество от 400. След 30 минути екстракцията на арсена достига 67% без механична активация; тя се повишава до 92% в случай на предварителна обработка.
При патента на Xstrata US 8,771,619 В2, “Method for Treating Arsenic Containing Materials” 5 (Метод за обработка на съдържащи арсен материали), подаваните количества Na2S и NaOH са съответно до 140 g/L и 250 g/L, с процент на твърдото вещество в пулпа 25-50%. Екстракцията е добра, доколкото съдържанието на арсен в крайното твърдо вещество е по-малко от 0.5%; за да се достигне тази стойност, обаче, времето на престой е в диапазона 4-8 часа, което е индикация за бавна кинетика на химичните реакции. В същия документ, в Таблица 2, Опити 4, 10 5 и 6, използването на NaOH като единствено излужващо средство, е дадено като пример: така се прави опит за поддържане на силно редукционни условия в разтвора с цел генериране на Na2S in situ, когато се създават разтвори със силно отрицателни потенциали, които поддържат арсена в редуцирана форма. В метода от настоящата заявка, използването на NaOH е винаги съпроводено с използване на газообразен О2 (въздух или чист кислород), което благоприятства 15 получаването на арсен в степента му на окисляване +5, под формата на арсенат (AsO4 3 ), фундаментална разлика спрямо метода, описан в патента на Xstrata. Освен това, трябва да се подчертае, че друга фундаментална разлика между двата метода се състои в наблюдаваната кинетика на разтварянето. Макар че методът, описан в патента на Xstrata, е с продължителност от порядъка на 4-8 часа, с настоящата заявка се постига кинетика от 0.5-2.5 часа.
Разбираемо е, че основните характеристики на тези методи са свързани с това, че химичните реакции показват висока степен на преобразуване и се изпълняват най-общо при атмосферно налягане и при температури под 90°С, което е благоприятно за редукционната среда и за образуването на разтворимото съединение Na3AsS4. Тези методи изискват също така високи концентрации на реагентите в пулпа с цел създаване на благоприятни условия за 5 химичните реакции; въпреки това, генерираната луга може да бъде рециркулирана след обработка за утаяване на арсена. Въпреки че селективността на тези методи е висока, необходими са допълнителни проучвания за изясняване на начините за стабилизиране на арсена в надеждна и безопасна форма, изхождайки от съединението Na3AsS4, тъй като то е токсично и не може да бъде обезвредено, както е споменато в труда на Safarzadeh, M.S.; Moats,
M.S.; Miller, J.D. Recent Trends in the Processing of Enargite Concentrates. Min. Process. Extract.
Metall. Rev. 2014, 35 (5), 283-367. He съществува промишлено валидиран метод за ефективно утаяване на Na3AsS4, вследствие на който се получава стабилно арсеново съединение, годно за безопасно обезвреждане. Налице са изследвания, като това на Tongamp, W.; Takasaki, Y.; Shimbayama, A. Precipitation of Arsenic as Na3AsS4 from Cu3AsS4-NaHS-NaOH Leach Solutions.
Hydrometallurgy 2010,105 (1-2), 42-46, в които Na3AsS4 се утаява чрез добавяне на елементарна сяра с ефективност от порядъка на 60%. Следователно, NaHS и Na2S все още не могат да се използват в промишлен мащаб като излужващи средства за отстраняване на арсен от сулфидни материали с последващо обезвреждане до безопасна форма.
Друга интересна алтернатива е методът на излужване с NaClO при атмосферно налягане в окислителна среда, както е описано в труда на Mihajlovic, L; Strbac, N.; Zivkovik, Z.; Kovacevic, R.; Stehemik, M. A Potential Method for Arsenic Removal from Copper Concentrates. Min. Eng. 2007, 20 (1), 26-33. Тук е постигната добра кинетика на разтваряне. По този начин се получават 5 СиО и йони на арсенат; последните се разтварят напълно в матерната луга. Химичната реакция, стояща в основата на този метод, е както следва:
Cu3AsS4(s) + 35 NaClO(aq) + 22 NaOH(aq) = 6 CuO(s) + 2 Na3AsO4(aq) + 8 Na2SO4(aq) + 35 NaCl(aq) + 11 H2O
Резултатите от този процес показват отстраняване на 99% от арсена при температура 10 60°С, като диапазонът на времето на престой е до 120 минути. Концентрацията на NaClO е 0.3
М, като към него се добавят 0.05 g/L NaOH, за да може работното pH да бъде близо до 12. Съотношението течност/твърдо вещество при този метод е 1600. При този метод съществуват два проблема: високият разход на NaClO, който повишава себестойността на обработката; и фактът, че той не може да се използва, когато медният концентрат е с високо съдържание на 15 ковелит (CuS), тъй като това съединение е разтворимо в CIO /OJI среда. Този метод не е прилаган в промишлен мащаб.
Може да се направи заключението, че в случай на елиминиране на арсен от медни концентрати, алтернативата за алкално излужване в окислителна среда осигурява най-добри възможности за успешни резултати. От една страна, алкалното излужване има 20 характеристиката да бъде селективно, т.е. то само стимулира разтварянето на арсен от сулфидна руда, без да води до излужване на представляващи интерес материали, като мед, злато и сребро. От друга страна, ако средата за алкално излужване е окислителна, се благоприятства образуването на йон на арсенат (AsO4 3 ). Това е съединение, което може да бъде утаено с получаването на съединения, които са химично стабилни и подходящи за ~ 5 безопасно обезвреждане.
Освен това, лугите, получени в резултат на алкално излужване под високо налягане на медни концентрати и на други материали с високо съдържание на арсен, могат да достигнат концентрации до 20.0 g/L. Това се превръща в голям проблем, тъй като високото съдържание на арсен ограничава рециркулацията на лугата, поради очевидното акумулиране на арсен в 30 системата. Тя не може да бъде и изхвърлена, поради разпоредбите относно въздействието върху околната среда.
Утаяването на арсена може да се извърши с различни техники. Най-широко използваните и изследваните от тях са следните: утаяване-коагулация (или съвместно утаяване) на неразтворими видове арсен, адсорбция, електрически техники (електрокоагулация, 35 електродиализа и други), нанофилтрация, редуциране и окисляване.
Техниките на утаяване се използват главно за отстраняване на големи количества арсен в разтвор (от порядъка на няколко g/L), но най-общо самите те не позволяват спазване на изискванията, касаещи околната среда (от порядъка на mg/L).
Техниките на окисляване не представляват техники сами по себе си, а етапи на предварителна обработка преди техниките на утаяване. Ако арсенът е предимно As5+, при техниките на утаяване ефективно може да бъде отстранена по-голямата част от него. Ако арсенът е предимно As3+, техниките на утаяване не работят добре сами по себе си и изискват 5 предварителна обработка чрез окисляване с цел преобразуване на As3+ до As5+.
Техниките на редуциране се използват най-общо в система с много нисък потенциал, което позволява редукцията на S0 до сулфиди (S2”), и са насочени към утаяване на арсена под формата на натриев тиоарсенат чрез добавяне на елементарна сяра. Най-общо, те не осигуряват добри нива на отстраняване на арсена (около 60%), тъй като натриевият тиоарсенат е частично 10 разтворим, и се използват само когато се изисква частично отстраняване на арсена, за да е възможна рециркулацията на алкалния разтвор при същевременно избягване на насищането.
При изследванията на излужване на енаргит съгласно литературата, редукцията най-общо се използва като начин за редуциране на арсена в разтвор, за да се даде възможност за рециркулация на разтвора, който продължава да съдържа значителни количества натриев 15 карбонат. Това е така, защото потенциалът на матерната луга е много нисък, а целта е арсенът да се отстрани напълно. Основните недостатъци са свързани с разходите при използване на елементарна сяра и ниската степен на отстраняване на арсена, което означава, че процесът на елиминиране следва да бъде повторен няколко пъти, за да се избегне насищане на разтвора. Накрая възниква въпросът какво да се прави с генерираното твърдо вещество.
Що се отнася до техниките за отстраняване на арсен, анализирани в настоящото изобретение, може да се отбележи следното:
Използване на REE (редкоземни елементи): Информацията е налична както в научни публикации, така и в патенти. Японският патент JP 2006/341139А включва оптимален диапазон на pH от 8-11. В документа на Ragavan, A.J.; Adams, D.V. Co-precipitation Model Coupled with
Prediction Model for the Removal of Arsenic from Ground and Surface Waters Using Lanthanides.
Nucl. Mat. 2011, 1-46, е направено заключението, че използването на лантаниди е подходящо за намаляване на арсена до нива под тези, разрешени за питейната вода. При изследванията, проведени във връзка с настоящото изобретение, е направено заключението, че присъствието на силиций (Si) в разтвора води до утаяването му заедно с арсена и REE. В литературата няма 30 информация по последния въпрос. Няма информация и за стабилността на генерираните твърди вещества, затова към момента не е възможно да се направи заключение за това дали те могат да бъдат обезвредени или не.
Използване на магнезий: Информацията е налична както в научни публикации, така и в патенти. В документа на Park, Y.Y.; Tran, Т.; Lee, Y.H.; Nam, Y.I.; Senanayake, G.; Kim, M.J.
Selective Removal of Arsenic(V) from a Molybdate Plant Liquor by Precipitation of Magnesium Arsenate.
Hydrometallurgy 2010, 104 (2), 290-297, се съобщава за остатъчни концентрации на As от <5 ppm при моларно отношение Mg/As от 2 и pH 10.2. Всички документи, съобщаващи за добри резултати при отстраняването на арсен, са базирани на наличието на амоняк в разтвора, какъвто не е случаят в настоящото изобретение. В лабораторните изпитвания от настоящото изобретение е постигнато оптималното pH, съобщавано в литературата, но не е постигната същата ефективност на отстраняване, вероятно поради отсъствието на амониеви йони в разтвора. Информация за стабилността на генерираните твърди вещества няма, затова към момента не е възможно да се направи заключение за това дали те могат да бъдат обезвредени или не.
Използване на желязо: Информацията е налична както в научни публикации, така и в патенти. В документа на Pakzadeh, В.; Batista, J.R. Surface Complexation Modeling of the Removal of Arsenic from Ion-Exchange Waste Brines with Ferric Chloride. J. Hazard. Mat. 2011, 188 (1-3), 399-407, се съобщава за използването на диапазон на pH от 4.5-6.5 при йонообменни отработени солени разтвори, при използване на моларно отношение Fe/As от 1.3-1.7. В документа на Pantuzzo, F.L.; Ciminelli, V.S.T.; De Brito, W. New Evidences for the Role of Precipitation and Adsorption During Fe(lll)-As(V) Coprecipitation. Hydrometallurgy 2008, Proceedings of the 6th International Symposium 2008, 130-139, се съобщава, че при моларно отношение Fe/As от 4 и pH 4-8, се елиминира повече от 99% от арсена, като количеството на утаения и адсорбиран арсен варира съобразно pH. В документа на Laky, D.; Licsko, I. Arsenic Removal by Ferric Chloride Coagulation - Effect of Phosphate, Bicarbonate and Silicate. Water Sci. Tech. 2011, 64 (5), 1046—1055, се съобщава, че ако съдържанието на силиций под формата на силикат в разтвора е високо, генерираното твърдо вещество демонстрира проблеми при филтрацията, изискващи повишаване на дозата за коагулация 2.5-3.5 пъти, което е в съответствие с експерименталните данни, получени при настоящото изобретение. Степените на отстраняване, постигнати при изпитванията съгласно настоящото изобретение, са по-високи от съобщаваните за оптималното pH, възлизащо на 8, макар и при по-висока доза. Повечето документи правят заключението, че утаеното твърдо вещество (скородит) е нестабилно и изисква стабилизатор, ако трябва да бъде обезвредено.
Използване на желязо и калций: Информацията е налична както в научни публикации, така и в патенти. Повечето документи, с които бе направена справка, съобщават за оптимално pH от 8. В документа на Guo, L.; Cui, J.; Chen, D.; Du, D. A Comparative Study on Treatment of Impure Acid with Low-Concentration Arsenic. Chin. J. Environ. Eng. 2013, 7 (3), 1005-1009, ce съобщава за остатъчна концентрация на арсена <1 ppm при моларно отношение Ca/As >6 и Fe/As >8. В настоящото изобретение се постига практически същата степен на отстраняване с по-ниска доза и същото оптимално pH. В документите на Jia, Y.; Demopoulos, G.P. Coprecipitation of Arsenate with Iron(lll) in Aqueous Sulfate Media: Effect of Time, Lime as Base and Co-ions on Arsenic Retention. Water Res. 2008, 42 (3), 661-668 и Camacho, J.; Wee, H.-Y.; Kramer, T.A.; Autenrieth, R. Arsenic Stabilization on Water Treatment Residuals by Calcium Addition. J. Hazard. Mat. 2009, 165 (1-3), 599-603, е направено заключението, че калцият е важен като стабилизатор на утайката желязо-арсен, образувайки някакъв вид комбинация Ca2+Fe3+As5+. Образуваното твърдо вещество е стабилно и може да бъде обезвредено, докато се избягва директният контакт с СО2 от околната среда, който може да го разложи в дългосрочен план. Ако контактът с СО2 не може да бъде избегнат, се съобщава, че твърдото вещество може да бъде стабилизирано с помощта на портланд цимент.
Изследването при настоящото състояние на техниката показа, че съществуват различни техники за отстраняване на арсена от излужващи разтвори на енаргит и тенантит, повечето от 5 които се получават от разтвори на кисели среди.
При излужващи разтвори на енаргит и тенантит в алкална среда, редукционният потенциал е много нисък, което позволява използването на елементарна сяра за утаяване на арсена под формата на тиоарсенат. Тези съединения не се считат за стабилни от гледна точка на окончателно обезвреждане и ефективността на утаяването е относително ниска, около 60%.
При метода, който е предмет на настоящата заявка, разтворите показват относително висок потенциал, тъй като арсенът присъства като арсенат (As5+) във висока концентрация (до 20 g/L). Това осигурява ефективно утаяване на арсена с различни реагенти.
Техниките на утаяване, изследвани във връзка с настоящата заявка, се състоят в използването на Се , Fe и Mg катиони и на комбинацията от Fe3+ и Са^, като утаяващи средства. По-специално, като утаяващи средства се използват следните съединения, съдържащи споменатите катиони: СеС13, MgSO4, Fe2(SO4)3 и Fe2(SO4)3 + Са(ОН)2.
Показано е, че от всички техники на утаяване използването на желязо и калций е найобещаващо при ниски нива на остатъчен арсен за по-добра стабилност на утайката.
Високата ефективност на утаяването на арсен с желязо и калций дава възможност за 2θ висока степен на рециркулация на алкалния разтвор, без да се достига насищане на арсена, което е подобрение в сравнение с процесите, за които се съобщава в литературата, и при които отстраняването е по-малко ефективно, ограничавайки рециркулацията на алкалния разтвор.
Може да се направи заключението, че комбинацията от метод на алкално излужване на материали с високо съдържание на арсен и регулиране на производствения потенциал за получаването на арсен в разтвор под формата на арсенат позволява прилагане на техниката на утаяване с желязо и калций, която е нова за този тип излужване.
Целият метод на селективно излужване на арсен, съдържащ се в медни концентрати и други материали с високо съдържание на арсен, предмет на настоящата заявка, не е съобщаван в литературата и следователно може да бъде патентован като нов, притежаващ значителна 30 степен на изобретателност и промишлено приложение.
ОПИСАНИЕ НА ФИГУРИТЕ
Фигура 1: Блок-схема на метода съгласно настоящата заявка, при който арсеновите съединения се солюбилизират селективно е цел отстраняване на съдържащия се арсен чрез излужване под налягане, под действието на пресен алкален разтвор и рециклиран разтвор, 35 идващ от етапа на филтрация с натриев сулфат.
Фигура 2: Схематична блок-схема на алтернативна, еднакво задоволителна конфигурация на метода от настоящата заявка, при която лугите със солюбилизиран арсен се рециркулират с цел използване на етапа на алкално излужване, като се предвижда и обработка чрез продухване/прочистване за отстраняване на арсена и кристализация на Na2SO4. Крайният разтвор е техническа вода, подлежаща на рециркулация в инсталацията.
Фигура 3: Схематична блок-схема на алтернативна, еднакво задоволителна конфигурация на метода от настоящата заявка, при която лугите със солюбилизиран арсен се обработват с цел 5 отстраняване на арсена и след това се рециркулират с цел използване на етапа на алкално излужване. Предвидено е продухване за отстраняване на излишния Na2SO4.
Схемите, показани на Фигури 1, 2 и 3 са еднакво валидни за материали, които съдържат арсен и/или селен. Селенът следва пътя на арсена, доколкото присъства в разтворите. Методите на отстраняване водят до получаването на същите утайки, както при арсена.
ПОДРОБНО ОПИСАНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Настоящата заявка се отнася за метод за селективно отстраняване на арсен от медни концентрати и други материали с високо съдържание на арсен. Настоящата заявка се отнася и за селективно отстраняване на арсен и/или селен от материали с високо съдържание на арсен и/или селен. Настоящата заявка включва и утаяване на арсен и/или селен от получените алкални разтвори 15 с цел тяхното безопасно и екологично устойчиво обезвреждане. Целият метод (отстраняване и утаяване) е базиран на резултати от експерименти в лабораторен и пилотен мащаб, при отчитане на техническите аспекти и промишлените критерии за неговото разширяване.
Представени са три блок-схеми и подробно описание на всеки етап на метода. Първата фигура показва общия метод за селективно отстраняване и утаяване на арсен; Фигури 2 и 3 20 показват еднакво задоволителни алтернативи за изпълнение на метода. В описанието на метода от изобретението са включени и референтни номера, съобразно случая. Едни и същи референтни номера се използват за посочване на едни и същи етапи или блокове от схемите на фигурите.
Настоящата заявка предлага метод за селективно отстраняване на арсен от медни концентрати и други материали с високо съдържание на арсен, както и от други материали, 5 съдържащи споменатия елемент. Настоящата заявка се отнася и за селективно отстраняване на арсен и/или селен от материали с високо съдържание на арсен и/или селен. Този метод описва и етапи на обработка на арсена и/или селена, отстранени от изходния материал, по такъв начин, че да се получат два основни продукта: твърд материал с ниско ниво на арсен и/или селен и друг материал е висок процент на арсен и/или селен, представляващ част от съединение, което е 30 стабилно от екологична гледна точка и позволява безопасно обезвреждане на надлежно разрешени места.
Предпочитаният материал за обработка е меден концентрат, без да се изключва фактът, че методът е приложим и към циментна мед и филтърни прахове от процеси на топене и/или пържене (сулфиди, оксиди, метал и т.н.) с високо съдържание на арсен, които съдържат арсен в 35 концентрации, по-високи от 0.5% по сухо тегло.
При медни концентрати, арсеновите съединения са за предпочитане енаргит (Cu3AsS4) и тенантит (Cui2As4Si3). Освен медни сулфиди и арсенови съединения, медният концентрат може да съдържа железни сулфиди, силициев диоксид, двуалуминиев триоксид, фелдшпат и други подобни съединения.
Методът от настоящата заявка включва етап на излужване под налягане в реактор под налягане (4), който включва привеждане на подлежащия на излужване материал (1) в контакт с алкален излужващ разтвор на NaOH (2) в окисляваща среда (3) за разтваряне на арсена от материала и получаването на пулп (5), който съдържа лугата с разтворения арсен и твърдия материал с ниско съдържание на арсен.
Реагентите се подават на етапа на излужване (4) чрез репулпация на медния концентрат или друг материал с високо съдържание на арсен (1) с алкалния излужващ разтвор на NaOH (2). Трябва да се осигури възможно най-висока степен на хомогенност на генерирания пулп, за да се поддържа конкретния процент на твърдото вещество на етапа на излужване (4), за предпочитане 10-40 тегловни %.
Етапът на излужване (4) на материала (1) включва разтваряне на арсена, за предпочитане под формата на арсенат (AsO4 3_), като разтворим анион в пулпа (5), получен на етапа на излужване.
В случай на обработка на медни концентрати, съдържащи енаргит и/или тенантит, химичните реакции, описващи протичащото на етапа на излужване (4) явление, са следните:
(I) Cu3AsS4 + 8 NaOH + 5 О2 = 1.5 Cu2S + Na3AsO4 + 2.5 Na2SO4 + 4 H2O (II) Cu3AsS4 + 5 NaOH + 2.75 O2 = 3 CuS + Na3AsO4 + Na2SO4 + 2.5 H2O (III) Cui2AS4Si3 + 26 NaOH + 15.5 O2 (g) = 6 Cu2S + 4 Na3AsO4 + 7 Na2SO4 + 13H2O (IV) Cui2As4S13 + 14 NaOH + 6.5 O2 (g)= 12 CuS + 4 Na3AsO4 + Na2SO4 + 7 H2O
Горните химични реакции са базирани на получаването на арсенат (AsO4 a ) и медни сулфиди. Въпреки това, има химични реакции, при които се получават AsO4 3 и меден оксид (СиО), вместо медни сулфиди. Тъй като термодинамичните данни за съединенията, участващи в тези химични реакции (енаргит, тенантит и натриев арсенат) не са известни, протичането на реакции е получаването на арсенат и медни сулфиди може да бъде потвърдено само експериментално. Механизмът, по който може да се получи СиО вместо CuS, е следният:
(V) Cu3AsS4+ 11 NaOH + 8.75 О2 = 3 CuO + Na3AsO4 + 4 Na2SO4+ 5.5 H2O (VI) Cu12As4S13 + 38 NaOH + 30.5 O2 (g) = 12 CuO + 4 Na3AsO4 + 13 Na2SO4+ 19 H2O
Содата каустик, използвана в процеса, разтваря и скалния примес от концентрата, както е показано чрез следните реакции:
(VII) SiO2 + 2 NaOH = Na2SiO3 + Н2О (VIII) KAlSi3O8 + 6 NaOH = KOH + A1(OH)3 + 3 Na2SiO3 + H2O
Методът е приложим и при други материали (1), които съдържат арсен под формата на сулфиди или оксиди, като циментна мед с високо съдържание на арсенов сулфид и филтърни прахове от процеси на топене или пържене на материали, съдържащи сулфиди и оксиди на арсена.
Преобразуването на тези химични реакции зависи от фактори, като времето на престой на пулпа в оборудването, температурата, налягането и качеството на реагента.
Настоящото изобретение включва етап след етапа на излужване (4), който се счита, че е първият етап на разделяне на твърдото вещество и течността (7), а именно на лугата, съдържаща разтворен арсен (9), и твърдото вещество с ниско съдържание на арсен (8).
Съгласно Алтернатива 1, показана на Фигура 1, методът включва етап (11), който 5 включва утаяване на арсена, разтворен в лугите (матерна луга и промивна луга, ако е приложимо) при използване на утаяващо средство (10), за получаването на утайка (12), която представлява стабилно съединение за обезвреждане.
Съгласно Алтернатива 1, методът може да включва втори етап на разделяне на твърдото вещество и течността (13), разделящ утаеното твърдо арсеново съединение (14) от алкалните луги 10 (15). При този етап се получава арсеново съединение, което е стабилно за обезвреждане (14).
В метода, описан по-горе, силициевият диоксид, разтворен под формата на натриев силикат, се подлага на съвместно утаяване, за да стане част от твърдата арсенова утайка.
След втория етап на разделяне на твърдото вещество и течността (7), Алтернатива 1 включва етап, състоящ се от процес на кристализация на Na2SO4 (16) от алкалните луги и трети 15 етап на разделяне на твърдото вещество и течността (18) в продукта от етапа на кристализация (17). При този трети етап на разделяне на твърдото вещество и течността (18) се получават твърдо вещество, съставено от Na2SO4 кристали (19), и алкална луга (20). В някои случаи последната може да се използва частично (20а) или изцяло като суровина за етапа на излужване под формата на рециклиран разтвор.
В етапа на излужване (4) може да бъде подаден рециклиран разтвор (20а) или пресен алкален разтвор (2). Тъй като рециклираният разтвор може да се използва частично (20а) или изцяло като суровина за етапа на излужване, всяка част, която не се рециркулира към етапа на излужване, може да се използва като техническа вода (20Ь).
Лугата от излужването съгласно настоящото изобретение е базирана на натриев 5 хидроксид като основен алкален компонент. Въпреки това могат да се използват и други алкални съединения, като например, калиев хидроксид.
Съдържанието на натриев хидроксид в лугата от излужването (2) зависи от съдържанието на арсен в подлежащия на излужване материал (1). Така, дозата на NaOH за извършване на излужването (4) съответства на стойност от 1.87-45 kg NaOH/kg As, съдържащ се в материала.
Температурата на етапа на излужване (4) е в диапазона 100°С -220°С. Ето защо етапът на излужване (4) трябва да се изпълнява в оборудване, подходящо за такава операция, например, автоклав. Работната база на автоклава(ите) от настоящото изобретение може да бъде партидна или непрекъсната. Самият автоклав може да бъде с различни конструкции, например, хоризонтална или вертикална; независимо от това, при всички такива конструкции автоклавът може да бъде с една или повече бъркалки, с едно или повече отделения, разделени чрез прегради, с ниско и/или високо впръскване на газ.
Освен това, етапът на излужване (4) трябва да се изпълнява с подаване на окисляващ газ (3). Окисляващият газ (3) може да бъде чист кислород, обогатен въздух или въздух. При настоящото изобретение е установено, че окисляващият газ (3) е за предпочитане въздух, тъй като това позволява по-добро регулиране на редукционния потенциал на разтвора, за да може разтвореният арсен да остане в зоната на стабилност на арсената. Това улеснява неговото отстраняване като стабилно съединение и дава възможност и за повишаване разтварянето на 5 арсена при същевременно намаляване солюбилизацията на медта, златото и среброто.
Свръхналягането на окисляващия газ (3) зависи от целите на метода, които са: отстраняване на арсена от твърдото вещество до окончателна концентрация, по-малка или равна на 0.5%; поддържане на арсена в лугите под формата на арсенат (As5+); и неразтваряне на медта, златото, среброто и/или на други благородни метали. За правилното изпълнение на етапа 10 на излужване (4) от настоящото изобретение свръхналягането трябва да бъде в диапазона
0-100 psig (0-689.5 kPa). Ако се използва въздух, свръхналягането е за предпочитане в диапазона 10-40 psig (68.95-275.8 kPa), по-предпочитано около 20 psig (137.9 kPa).
Пулпът (5), получен от лугата от излужването (2) и твърдия материал (1) на етапа на излужване (4), е за предпочитане да бъде със съдържание на твърдо вещество в диапазона
10-40 тегловни %, като това съотношение твърдо вещество-течност се получава в резултат на комбинацията от налични технология и нау-хау.
Времето на престой на пулпа в реактора трябва да бъде достатъчно за правилното извършване на химичните реакции. Установено е, че добри резултати от излужването на арсена се получават при времена на престой в диапазона 30—150 минути. При по-продължителни 20 времена на престой в рамките на диапазона, споменат по-горе, нивата на арсена в получения продукт са по-ниски от 0.5%. Това позволява получаването на смеси с материали с високи нива на арсена, при което се получава нов материал с ниво на арсен, което е приемливо за последващите промишлени процеси.
Методът от настоящото изобретение може да се използва за обработка на медни 5 концентрати и всякакъв вид материал с високо съдържание на арсен (1). Това включва материали, като руди, концентрати, циментна мед, филтърни прахове от процеси на топене и/или пържене и/или подобни материали. Методът от настоящото изобретение дава добри резултати при отстраняване на арсена от такива материали с високо съдържание на арсен.
В настоящия документ “добри резултати при отстраняване на арсена” и “ниво на арсен, 30 приемливо за последващите промишлени процеси” означават, че твърдото вещество, получено при метода от изобретението, съдържа най-много 0.5% арсен по сухо тегло.
В зависимост от работните стойности, използвани на етапа на излужване (4) по-горе, е възможно да се получи йон на арсенат (AsO4 3~). Той се разтваря в алкалния разтвор (2), главно благодарение на условията на pH и потенциала на лугата, които позволяват това. pH на пулпа 35 (5), получен като резултат от етапа на излужване (4), е в диапазона 10-14, като редукционният потенциал на този алкален разтвор е по-висок от -0.5 V в сравнение с SHE.
Методът от настоящото изобретение ефективно отстранява арсена и може и да разтваря и други елементи, като селен и силиций, но не и представляващите интерес елементи, като мед, сребро и злато.
Във връзка с първия етап на разделяне на твърдото вещество и течността (7), за разделянето на твърдия продукт е ниско съдържание на арсен (8) от алкалната луга е високо съдържание на арсен (9) може да се използва всеки метод за разделяне на твърдо вещество и течност. Най-често 5 използваните техники включват: филтрация, седиментация, избистряне, сгъстяване, центрофугиране, обезводняване и декантация. Изборът на техника за разделяне на твърдото вещество и течността не е от критично значение за успеха на настоящото изобретение.
След като твърдият продукт с ниско съдържание на арсен (8) бъде отделен от матерната луга е високо съдържание на арсен (10), може да се изпълни опционно промиване на твърдия 10 продукт с промивна вода (7) с цел отстраняване на импрегнираната матерна луга в него. И накрая, полученият твърд продукт (9) може да бъде съхранен или транспортиран в друг процес за регенериране на ценните му компоненти.
Матерната луга и промивната луга (10), получени на първия етап на разделяне на твърдото вещество и течността (8), трябва да бъдат обработени с цел отстраняване на тяхното съдържание на 15 арсен. Това отстраняване се извършва чрез етап на утаяване на арсена (12). Начинът за утаяване на съдържащия се в лугите арсен, който е за предпочитане под формата на арсенат (AsO4 3~), е да се добавят реагенти (11) за неговото утаяване, след което той се отделя на втория етап на разделяне на твърдото вещество и течността (14). Утаяващите средства (11), използвани на етапа на утаяване на арсена (12), са Се3+, Fe3+ и Mg2+ и комбинацията Fe3+ и Са2+. Има и други реагенти, като А13+, 20 които също могат да изпълняват функцията на утаяване на арсена.
Когато утаяващото средство (11) е Се3+, използваният реагент може да бъде цериев хлорид (СеС13). Химичната реакция, стояща в основата на това утаяване, е следната:
(IX) Na3AsO4 + СеС13 = CeAsO4 + 3 NaCl
Дозата на СеС13 в утаяващия разтвор съответства на стойност от 1.80-7.50 kg Се/kg As. '5 Условията на извършване на това утаяване са pH за предпочитане 6-12, по-предпочитано 8-10.
За предпочитане е стойността на pH да бъде регулирана с H2SO4. Резултатите показват утаяване на арсена по-голямо от 99.16%.
Когато утаяващото средство (11) е Fe3+, използваният реагент може да бъде железен сулфат (Fe2(SO4)3). Химичната реакция, стояща в основата на това утаяване, е следната:
(X) 2 Na3AsO4 + Fe2(SO4)3 = 2 FeAsO4 + 3 Na2SO4
Дозата на Fe2(SO4)3 в утаяващия разтвор съответства на стойност от 0.70-8.0 kg Fe3+/kg As. Условията на извършване на това утаяване са pH за предпочитане 6-10, по-предпочитано 7-8. За предпочитане е стойността на pH да бъде регулирана с H2SO4. Резултатите показват утаяване на арсена, по-голямо от 99.31%.
Когато се използва железен сулфат, има възможност за директното му добавяне или предварителното му приготвяне при използване на железен(П, III) оксид и сярна киселина в съответствие със следната химична реакция:
(XI) Fe3O4 + 4 H2SO4 = Fe2(SO4)3 + FeSO4 + 4 H2O
Освен това, железният(П) сулфат може да бъде получен от железен(Ш) сулфат чрез смесването му с Н2О2 или друг окислител, сярна киселина и гореща вода:
(XII) 2FeSO4 + Н2О2 + H2SO4 = Fe2(SO4)3 + 2Н2О
Освен това, към системата, образувана от железния разтвор и арсената, може да бъде добавено варно мляко за получаването на смесена Fe-Ca-As сол. Ако се използва опцията за утаяване на арсена с желязо и калций, дозите са 0.70-8.0 kg Fe3+/kg As и 0.5-2.5 kg Ca2+/kg As. Условията за извършване на това утаяване са pH за предпочитане 6—10, по-предпочитано 7—8. За предпочитане е стойността на pH да бъде регулирана с H2SO4. Резултатите показват утаяване на арсена, по-голямо от 99.09%.
Когато утаяващото средство (11) е Mg2+, използваният реагент може да бъде магнезиев сулфат (MgSO4). Химичната реакция, стояща в основата на това утаяване, е следната:
(XIII) 3 MgSO4 + 2 Na3AsO4 = 3 Na2SO4 + Mg3(AsO4)2
Дозата на MgSO4 в утаяващия разтвор съответства на стойност от 0.45-1.50 kg Mg2+/kg As. Условията на извършване на това утаяване са за предпочитане pH в диапазона 7-14, за 15 предпочитане pH в диапазона 8-12 и по-предпочитано pH от около 10. За предпочитане е стойността на pH да бъде регулирана с H2SO4. Резултатите показват утаяване на арсена поголямо от 71.39%.
По този начин, на втория етап на разделяне на твърдото вещество и течността (14), твърдото арсеново съединение (15) трябва да бъде отделено от алкалната луга (16), която вече не съдържа 20 арсен. Това се извършва по конвенционална техника на разделяне на твърдо вещество и течност, като описаните за първия етап на разделяне на твърдото вещество и течността.
След като от втория етап на разделяне на твърдото вещество и течността (14) бъде получен филтрат, който съответства на алкална луга, несъдържаща арсен (16), се извършва етап на кристализация (17) за кристализация на Na2SO4, разтворен в тази алкална луга. Процесът на ' 5 кристализация на Na2SO4 от тази алкална луга не е от критично значение за успеха на настоящото изобретение, като могат да се използват и конвенционални методи, като изпаряване на постоянен обем (непрекъснато или полу-непрекъснато), периодично изпаряване (кристализация чрез охлаждане или цялостно изпаряване на разтворител) или изпаряване в слънчево езеро.
След като се получи пулп, съставен от Na2SO4 кристали (18) и алкална луга, несъдържаща
Na2SO4, се изпълнява трети етап на разделяне на твърдото вещество и течността (19) в пулпа (18), получен на етапа на кристализация (17). При този трети етап на разделяне на твърдото вещество и течността (19), се получава твърдо вещество, съставено от Na2SO4 кристали (20) и алкална луга (21). Последната може да се използва повторно частично (21а) като излужващ 35 разтвор за излужване (5) на материали с високи нива на арсен (1).
До 100% от алкалния излужващ разтвор, несъдържащ арсен (21), се рециклира с цел използване на етапа на излужване (5). Съгласно посоченото по-горе, етапът на излужване (5) може да бъде конфигуриран така, че да се изпълнява в отворен или затворен контур, като последният включва рециркулиране на алкална луга от излужването (21).
Трябва да се има предвид, че нивото на арсен в лугата (21Ь), която не се рециркулира към етапа на излужване (5), може да бъде допълнително понижено чрез вторичен етап, като адсорбция или йонообмен.
При друга, еднакво задоволителна конфигурация на метода, дефинирана като
Алтернатива 2 и показана на Фигура 2, алкалният пулп от излужването (6) се подлага на начален етап на разделяне на твърдото вещество и течността (8), а фракция от филтрата (1 Оа) се рециклира към етапа на алкално излужване (5) за използване на съдържащия се натриев хидроксид. Другата фракция (10Ь) (промивка) се изпраща към процеса за утаяване на арсена 10 (12) и втори етап на разделяне на твърдото вещество и течността (14). Новият филтрат (16) се подлага на процес на регенериране на натриевия сулфат чрез кристализация (17) или друг подобен процес. Пулпът (18), получен на етапа на кристализация (17), се подлага на трети етап на разделяне на твърдото вещество и течността (19); филтратът от този последен етап (21) се използва като техническа вода за рециркулация в инсталацията.
Критерият за планиране на промивка е базиран на регулиране насищането на натриевия сулфат за предотвратяване на неговата кристализация в реактора за алкално излужване, независимо от това дали процесът се извършва в прекъснат или непрекъснат режим.
При друга, еднакво задоволителна конфигурация на метода, дефиниран като Алтернатива 3 и показан на Фигура 3, алкалният пулп от излужването (6) се подлага на начален етап на 20 разделяне на твърдото вещество и течността (8), а филтратът (10) се изпраща към процеса за утаяване на арсена (12) и втори етап на разделяне на твърдото вещество и течността (14). Фракция (16а) от новия филтрат се рециркулира към етапа на алкално излужване (5), а другата фракция (16Ь) (промивка) се подлага на процес на регенериране на натриевия сулфат чрез кристализация или друг подобен процес или се изхвърля.
'5 Критерият за планиране на промивка е базиран на регулиране насищането на натриевия сулфат за предотвратяване на неговата кристализация в реактора за алкално излужване, независимо от това дали процесът се извършва в прекъснат или непрекъснат режим.
Тези описания на метода са приложими и при материали, които съдържат арсен и/или селен. Ако присъства селен, той следва пътя на арсена, доколкото присъства в разтворите.
Методите на отстраняване водят до получаването на утайки, както при арсена.
ПРИМЕР 1. Излужване с чист кислород. Изследване на дозата на NaQH и съотношението течност-твърдо вещество.
При този пример са показани експерименталните опити, проведени за определяне на дозата на NaOH, необходима за етапа на излужване на меден концентрат със съдържание на 35 мед от 31.6% и на арсен под формата на енаргит от 2.75%. След като дозата, необходима за излужването на арсена, бе получена, бе изследвано влиянието на процента на твърдото вещество в пулпа върху ефективността на екстракцията на арсена. Температурата, времето на престой и свръхналягането на кислорода са поддържани постоянни при всички тези опити.
Опити
Променливи Мерни единици 1 2 3 4 5 6 7
Съотношение течност- твърдо вещество mL/g 2 2 2 3 4 6 10
Излужващ реагент *** NaOH NaOH NaOH NaOH NaOH NaOH NaOH
Доза на излужващия реагент kg/kg As 22.2 19.05 7.61 22.2 22.2 22.2 22.2
Температура на излужване °C 160 160 160 160 160 160 160
Окисляващ газ *** о2 о2 О2 О2 О2 О2 О2
Свръхналягане на окисляващия газ Psig kPa 80 551.6 80 551.6 80 551.6 80 551.6 80 551.6 80 551.6 80 551.6
Резултати Мерни единици
Отстраняване на арсена % 98.7 80.7 53.3 96.4 82.8 74.1 47.6
От този пример е направено заключението, че оптималната доза на NaOH е 22.2 kg NaOH/kg As, съдържащ се в медния концентрат. Съотношението течност-твърдо вещество, което дава най-добри резултати при този пример, е между 2/1 и 4/1.
ПРИМЕР 2. Излужване е чист кислород. Изследване на кинетиката на процеса.
Този пример показва експерименталните опити, проведени с цел изследване на кинетиката на разтваряне на арсена от медния концентрат, използван и в пример 1. Температурата, съотношението течност-твърдо вещество в пулпа и свръхналягането на кислорода са поддържани постоянни при всички тези опити.
Опити
Променливи Мерни единици 8 9 10 11 12
Арсен в началното твърдо вещество % 2.8 2.8 2.8 2.8 2.8
Излужващ реагент *** NaOH NaOH NaOH NaOH NaOH
Температура на излужване °C 160 160 160 160 160
Време на излужване Минути 30 60 120 150 180
Окисляващ газ *** о2 о2 о2 о2 о2
Свръхналягане на окисляващия газ psig kPa 80 551.6 80 551.6 80 551.6 80 551.6 80 551.6
Резултати Мерни единици
Арсен в крайното твърдо вещество % 0.7 0.5 0.5 0.3 0.2
Отстраняване на арсена % 75.5 81.5 82.8 88.6 92.6
От този пример е направено заключението, че добри резултати се постигат при време на излужване от 60-180 минути.
ПРИМЕР 3. Изследване на рециклирането.
При тези опити е изследван ефектът на използването на луги, получени при предходните опити (съответно Опити 11 и 12), върху разтварянето на арсена от меден концентрат (съответно Опити 13 и 14). Температурата, времето на престой, съотношението твърдо вещество-течност в 15 пулпа и свръхналягането на кислорода са поддържани постоянни при всички тези опити, а концентрацията на натриевия хидроксид е фиксирана при Опити 11 и 12.
Опити
Променливи Мерни единици 13 14
Арсен в началното твърдо вещество % 2.8 2.8
Съотношение течност-твърдо вещество mL/g 4 4
Обем на рециклираната матерна луга % 67 18
Обем на рециклираната промивна луга % 16 7
Обем на пресния излужващ разтвор % 17 75
Температура на излужване °C 160 160
Окисляващ газ *** О2 О2
Свръхналягане на окисляващия газ psig kPa 80 551.6 80 551.6
Резултати Мерни единици
Арсен в крайното твърдо вещество % 0.4 0.4
Отстраняване на арсена % 86.8 85.2
Този пример показва, че ефективно може да се използва и рециклиран разтвор.
ПРИМЕР 4. Изследване на метода с меден концентрат с различен минералогичен състав и с повисоко съдържание на арсен.
При този пример са показани експерименталните опити, проведени за проверка на ефективността на разтварянето на арсен при метода. Материалът е меден концентрат със съдържание на мед от 19.7% и на арсен под формата на тенантит от 6.11%. Свръхналягането на кислорода е поддържано постоянно при всички тези опити.
Опити
Променливи Мерни единици 15 16 17
Арсен в началното твърдо вещество % 6.1 6.1 6.1
Съотношение течност-твърдо вещество mL/g 5 4 4
Излужващ реагент *** NaOH NaOH NaOH
Температура на излужване °C 160 160 220
Време на излужване Минути 150 240 240
Окисляващ газ *** о2 о2 о2
Свръхналягане на окисляващия газ Psig kPa 80 551.6 80 551.6 80 551.6
Резултати Мерни единици
Арсен в крайното твърдо вещество % 3.4 2.8 0.5
Отстраняване на арсена % 48.8 60.0 92.3
Този пример показва, че методът е ефективен и при материал, който съдържа арсен под формата на тенантит.
ПРИМЕР 5. Излужване на медни концентрати с чист кислород. Изследване на разтварянето на мед, злато и сребро.
Опитът при този пример е проведен при неоптимални условия за отстраняване на арсена и разтваряне на медта, златото и среброто; той показва селективността на метода и ниските стойности на разтваряне на медта, златото и среброто, които могат да се получат.
Опит
Променливи Мерни единици 18
Арсен в началното твърдо вещество % 2.05
Съотношение течност-твърдо вещество mL/g 4
Излужващ реагент *** NaOH
Доза на излужващия лиогинт kg/kg As 22.2
Температура на излужване °C 160
Време на излужване минути 150
Окисляващ газ *** о2
Свръхналягане на окисляващия газ psig kPa 40 275.8
Резултати Мерни единици
Отстраняване на арсена % 82.3
Отстраняване на медта % 0.05
Отстраняване на златото % 3.99
Отстраняване на среброто % 0.31
Този пример показва, че разтварянето на медта е незначително и че разтварянето на златото и среброто е много слабо.
ПРИМЕР 6. Излужване с въздух. Изследване на ефекта на работното налягане.
При този пример е изследвано използването като окисляващо средство на въздух, вместо на чист кислород. Използването на чист кислород в промишлен мащаб е свързано със серия от затруднения, които правят метода по-скъп, а инвестициите по-големи, поради необходимостта от по-сложни инсталации и по-фино управление на експлоатацията.
При този пример са показани експерименталните опити е меден концентрат със съдържание на мед от 27.6% и на арсен под формата на енаргит от 2.1%.
Той е проведен с цел проверка на ефективността на разтваряне на арсена при променливо работно свръхналягане. При това изследване температурата, времето на престой и съотношението твърдо вещество-течност в пулпа са поддържани постоянни.
Опити
Променливи Мерни единици 19 20 21 22
Арсен в началното твърдо вещество % 2.1 2.1 2.1 2.1
Съотношение течност-твърдо вещество mL/g 4 4 4 4
Излужващ реагент *** NaOH NaOH NaOH NaOH
Температура на излужване °C 160 160 160 160
Окисляващ газ *** Въздух Въздух Въздух Въздух
Свръхналягане на окисляващия газ psig kPa 80 551.6 40 275.8 20 137.9 10 68.9
Резултати Мерни единици
Арсен в крайното твърдо вещество % 0.4 0.3 0.2 0.3
Отстраняване на арсена % 82.8 87.8 91.1 86.0
Този пример показва, че методът работи задоволително в целия изследван диапазон на свръхналягането.
ПРИМЕР 7. Излужване с въздух. Изследване на кинетиката на процеса.
Този пример показва експерименталните опити, проведени с цел изследване на кинетиката на разтваряне на арсена при използване на въздух в качеството на окисляващ газ и на медния концентрат, използван и в пример 5. Температурата, съотношението твърдо вещество-течност в пулпа и свръхналягането на въздуха са поддържани постоянни при всички тези опити.
Опити
Променливи Мерни единици 23 24 25 26 27 28
Арсен в началното твърдо вещество % 2.1 2.1 2.1 2.1 2.1 2.1
Съотношение течност-твърдо вещество mL/g 4 4 4 4 4 4
Излужващ реагент *** NaOH NaOH NaOH NaOH NaOH NaOH
Температура на излужване °C 160 160 160 160 160 160
Време на излужване минути 30 60 90 120 150 180
Окисляващ газ *** Въздух Въздух Въздух Въздух Въздух Въздух
Свръхналягане на окисляващия газ psig kPa 20 137.9 20 137.9 20 137.9 20 137.9 20 137.9 20 137.9
Резултати Мерни единици
Арсен в крайното твърдо вещество % 0.9 0.5 0.3 0.2 0.2 0.1
Отстраняване на арсена % 60.4 78.3 84.4 91.2 92.4 95.7
При този пример е направено заключението, че добри резултати се постигат при време на излужване от 60-180 минути при използване на въздух като окисляващ газ.
ПРИМЕР 8. Циментна мед.
Този пример показва опит на разтваряне на арсен от циментна мед, съдържаща 62% Си, 0.63% Se и 2.40% As под формата на арсенов сулфид (начално твърдо вещество). Целта на този опит е да се провери ефективността на метода при материал, различен от меден концентрат, и при наличието на допълнителен замърсител (Se). Както може да се види, опитът е проведен при следните параметри:
Опит
Променливи Мерни единици 29
Арсен в началното твърдо вещество % 2.4
Se в началното твърдо вещество % 0.6
Си в началното твърдо вещество % 62
Съотношение течност-твърдо вещество mL/g 4
Излужващ реагент *** NaOH
Температура на излужване °C 160
Окисляващ газ *** Въздух
Свръхналягане на окисляващия газ psig kPa 20 137.9
Резултати Мерни единици
Арсен в крайното твърдо вещество % 0.1
Отстраняване на арсена % 95.4
Se в крайното твърдо вещество % 0.05
Отстраняване на селена % 93.7
Си в крайното твърдо вещество % 72.1
Отстраняване на медта % 0.05
При този пример, при който крайното твърдо вещество съответства на началното твърдо вещество, вече обработено по метода от настоящото изобретение, се показва, че методът ефективно отстранява и арсена, и селена, от циментната мед и че разтварянето на медта е незначително по отношение на селективното излужване на арсена и селена.
ПРИМЕР 9. Филтърни прахове от топене.
Този пример показва опит на разтваряне на арсен от филтърен прах от процес на топене на меден концентрат, съдържащ 25.4% Си и 7.3% As. Целта на този опит е да се провери ефективността на метода при материал, различен от меден концентрат, при който арсенът присъства главно под формата на оксид. Както се вижда, опитът е проведен при следните параметри:
Опит
Променливи Мерни единици 30
Арсен в началното твърдо вещество % 7.3
Съотношение течност-твърдо вещество mL/g 4
Излужващ реагент *** NaOH
Температура на излужване °C 160
Окисляващ газ *** Въздух
Свръхналягане на окисляващия газ psig kPa 20 137.9
Резултати Мерни единици
Арсен в крайното твърдо вещество % 0.3
Отстраняване на арсена % 94.2
Този пример показва, че методът отстранява в задоволителна степен арсена от филтърни прахове от процес на топене.
ПРИМЕР 10. Утаяване на арсен от луги, получени в резултат на отстраняване на арсен от материали.
При утаяване на арсен от алкален разтвор, получен в резултат на отстраняване на арсена от материал, трябва да се проследяват следните променливи: утаяващ реагент, доза на реагента и pH. Регулирането на pH се извършва с NaOH или H2SO4. По време на процеса температурата не е регулирана.
Опит
Променливи Мерни единици 31 32 33 34
As в началния разтвор g/L 2.35 2.35 2.35 2.35
Утаяващ реагент *** Се3+ Fe3+ Fe3+ и Са2+ Mg2+
Начална температура °C 25 25 25 25
Резултати
pH Отстраняване на арсена
12 52.89% 36.31% 51.89% 44.20%
11 81.28% 64.15% 95.60% 53.18%
10 99.16% 77.06% 91.13% 71.39%
9 97.73% 97.37% 93.20% 54.09%
8 99.73% 99.31% 99.09% 44.47%
7 91.32% 99.99% 99.99% 32.19%
Този пример показва, че арсенът може ефективно да бъде утаен от алкални луги при използване на различни утаяващи средства.
ПРЕДИМСТВА НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО:
Настоящото изобретение разкрива цялостен метод, който позволява:
1. Селективно елиминиране на арсен, който се съдържа в медни концентрати и други материали, съдържащи арсен, при незначително разтваряне на медта (по-малко от 0.1%) и при много ниска степен на разтваряне на златото и среброто, като концентратите и другите материали се оставят в състояние, което позволява тяхното използване, без да се нарушават валидните понастоящем екологични разпоредби.
2. Разтваряне на други замърсители, като селен.
3. Относително бърза кинетика (0.5-2.5 часа) в сравнение с тази при други методи, описани в литературата (4 8 часа).
4. Ефективно утаяване на арсена от луги, получени в резултат на алкално излужване (с ефективност, по-голяма от 99%), под формата на стабилно съединение, което може да бъде обезвредено безопасно на разрешени места, под формата на скородит или смесени соли на As5+, Fe3+ и Са2+.

Claims (20)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    1. Метод за отстраняване на арсен от медни концентрати и циментна мед със съдържание на арсен, по-голямо от 0.5% от сухото тегло, или от медни концентрати и циментна мед с високо съдържание на арсен и селен, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че включва:
    5 - добавяне на медни концентрати и циментна мед в реактор под налягане;
    - добавяне в реактора на алкален излужващ разтвор на силна основа, разтворена във вода, като натриев хидроксид (NaOH) или калиев хидроксид (КОН);
    - добавяне в реактора на окисляващ газ;
    - смесване на горните компоненти в реактора за получаване на хомогенен пулп и
    10 подлагането му на етап на излужване под налягане, който е селективен към арсен по отношение на другите представляващи интерес елементи, налични в подлежащия на обработка материал, като работните условия на етапа на излужване са: температура между 100°С и 220°С, време на престой на пулпа в реактора за излужване между 30 и 150 минути, количество на излужващото средство в случай на NaOH между 1.87 и 45.0 kg NaOH/kg As, 15 съдържащ се в материала, и свръхналягане на окисляващия газ между 0 и 100 psig (0 и
    689.5 kPa), при което разтварянето на медта, присъстваща в материала по време на споменатия етап на излужване, е по-малко от 0.05% от общата мед, разтварянето на златото, присъстващо в материала, е по-малко от 4% от общото злато, а разтварянето на среброто, присъстващо в материала, е по-малко от 0.4% от общото сребро;
    20 - подлагане на пулпа, получен на етапа на излужване, на първи етап на разделяне на твърдото вещество и течността;
    - генериране на мокро твърдо вещество с ниско съдържание на арсен и луга с разтворен арсен в степента му на окисляване +5, под формата на арсенат (AsO43), което улеснява неговото утаяване и обезвреждане по безопасен начин;
    25 - подлагане на лугата с разтворен арсен на утаяване на арсена с утаяващо средство, избрано от съединения, които осигуряват следните катиони: Се3+, Fe3+, Mg2+ и комбинация от Fe3+ и Са2+;
    - подлагане на продукта от етапа на утаяване на арсена на втори етап на разделяне на твърдото вещество и течността, при което се получава продукт, съдържащ твърд арсен, и
    30 несъдържаща арсен алкална луга.
  2. 2. Метод за отстраняване на арсен съгласно патентна претенция 1, включващ още:
    - подлагане на несъдържащата арсен алкална луга на етап на кристализация на натриевия сулфат (Na2SO4), при което се получава пулп, съставен от Na2SO4 кристали и алкална луга, несъдържаща Na2SO4;
    35 - подлагане на продукта от етапа на кристализация на Na2SO4 на трети етап на разделяне на твърдото вещество и течността, при което се получава твърдо вещество, съдържащо Na2SO4 кристали, и алкална луга.
  3. 3. Метод за отстраняване на арсен съгласно патентна претенция 2, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че алкалната луга, несъдържаща арсен, от третия етап на разделяне на твърдото вещество и течността може да бъде частично или изцяло рециркулирана като част от излужващия разтвор от етапа на излужване, като лугата, която не е рециркулирана, се подлага на вторични етапи на отстраняване на арсена, като адсорбция или йонообмен, или се използва като техническа вода.
  4. 4. Метод за отстраняване на арсен съгласно претенция 2, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че фракция на лугата с разтворен арсен от първия етап на разделяне на твърдото вещество и течността, опционно се рециркулира към етапа на алкално излужване, а другата фракция се изпраща към етапа на утаяване на арсена, като алкалната луга, несъдържаща арсен, от третия етап на разделяне на твърдото вещество и течността се използва като техническа вода за рециркулация в инсталацията.
  5. 5. Метод за отстраняване на арсен съгласно претенция 1, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че фракция на алкалната луга, несъдържаща арсен, от втория етап на разделяне на твърдото вещество и течността опционно се рециркулира към етапа на алкално излужване, а другата фракция се изпраща към етапа на кристализация на Na2SO4 или се изпраща към хвостохранил ище.
  6. 6. Метод за отстраняване на арсен съгласно която и да е патентна претенция от 1 до 5, ΧΑΡΑКТЕРИЗИРΛ ϊ IГ СЕ с това, че съединенията, осигуряващи йоните: Се3+, Fe3+, Mg2+ и комбинация от Fe3+ и Са2+, са избрани от цериев хлорид (СеС13), железен сулфат (Fe2(SO4)3), магнезиев сулфат (MgSO4) и железен сулфат (Fe2(SO4)3) с добавяне на варно мляко.
  7. 7. Метод за отстраняване на арсен съгласно която и да било патентна претенция от 1 до 6, ΧΑΡΑКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че етапът на кристализация на Na2SO4 може да включва една от следните техники: изпаряване на постоянен обем (непрекъснато или полунепрекъснато), периодично изпаряване (кристализация чрез охлаждане или цялостно изпаряване на разтворител) или изпаряване в слънчево езеро.
  8. 8. Метод за отстраняване на арсен съгласно патентна претенция 1, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че подлежащият на обработка материал е и с високо съдържание на селен, а етапът на излужване е селективен към разтварянето на арсен и селен по отношение на други представляващи интерес елементи, налични в подлежащия на обработка материал.
  9. 9. Метод за отстраняване на арсен съгласно всяка от претенции 1 до 8, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че окисляващият газ е избран от: чист кислород, обогатен въздух или въздух, за предпочитане въздух.
  10. 10. Метод за отстраняване на арсен съгласно претенции 1 и 9, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че когато окисляващият газ е въздух, свръхналягането в реактора за излужване е 10—40 psig (68.95-275.8 kPa), за предпочитане 20 psig (137.9 kPa).
  11. 11. Метод за отстраняване на арсен съгласно претенции 1 до 10, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че реакторът под налягане е автоклав, хоризонтален или вертикален, с една или повече бъркалки, с едно или повече отделения, разделени чрез прегради, с ниско и/или високо впръскване на газ.
  12. 12. Метод за отстраняване на арсен съгласно претенции от 1 до 11, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ е това, че етапът на смесване се извършва чрез репулпация на материала е алкалния излужващ разтвор и хомогенизиране на пулпа с цел поддържане на процента на твърдото вещество в диапазона 10—40 тегловни %.
  13. 13. Метод за отстраняване на арсен съгласно претенции от 1 до 12, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ е това, че пулпът, получен на етапа на излужване, има pH от 10-14 и редукционен потенциал, неголям от -0.5 V в сравнение с SHE.
  14. 14. Метод за отстраняване на арсен съгласно претенции 1 до 13, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ е това, че етапите на разделяне на твърдото вещество и течността се извършват чрез: филтрация, седиментация, избистряне, сгъстяване, центрофугиране, обезводняване или декантация.
  15. 15. Метод за отстраняване на арсен съгласно претенции 1 до 14, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с опционно подлагане на мокрото твърдо вещество с ниско съдържание на арсен, получено на първия етап на разделяне на твърдото вещество от течността на промивка, при което споменатата промивна луга се изпраща към етапа на утаяване на арсена заедно с матерната луга, а промитото твърдо вещество се съхранява или изпраща към процес на регенериране на останалите ценни компоненти в него.
  16. 16. Метод за отстраняване на арсен съгласно претенции от 6 до 15, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че когато утаяващото средство е СеС13, дозата на средството е 1.80-7.50 kg Ce3+/kg As и утаяването се извършва при pH от 6-12, за предпочитане при pH от 8-10, и pH може да бъде регулирано с H2SO4.
  17. 17. Метод за отстраняване на арсен съгласно претенции от 6 до 15, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че когато утаяващото средство е Fe2(SO4)3, дозата на средството е 0.70-8.0 kg Fe3+/kg As и утаяването се извършва при pH от 6-10, за предпочитане при pH от 7-8, и pH може да бъде регулирано с H2SO4.
  18. 18. Метод за отстраняване на арсен съгласно претенция 17, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че Fe2(SO4)3 се добавя директно или е приготвен предварително от железен (II и III) оксид с H2SO4> или от железен сулфат (FeSO4) с Н2О2, H2SO4 и гореща вода.
  19. 19. Метод за отстраняване на арсен съгласно претенция 17, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че към утаяващото средство Fe2(SO4)3 допълнително се добавя варно мляко в доза от 0.50-2.5 kg Ca27kg As.
  20. 20. Метод за отстраняване на арсен съгласно претенции 6 до 15, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че когато утаяващото средство е MgSO4, дозата на средството е 0.45-1.50 kg Mg2+/kg As и утаяването се извършва при pH от 7-14, за предпочитане при pH от 8-12 и за предпочитане при pH от около 10, като pH може да бъде регулирано с H2SO4.
BG112689A 2015-09-02 2015-09-02 Метод за отстраняване на арсен от медни концентрати и циментна мед BG67350B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/CL2015/050038 WO2017035675A1 (es) 2015-09-02 2015-09-02 Proceso de remoción de arsénico desde materiales que lo contienen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112689A true BG112689A (bg) 2018-06-15
BG67350B1 BG67350B1 (bg) 2021-06-30

Family

ID=58186448

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112689A BG67350B1 (bg) 2015-09-02 2015-09-02 Метод за отстраняване на арсен от медни концентрати и циментна мед

Country Status (7)

Country Link
US (1) US10865461B2 (bg)
CN (1) CN108138258B (bg)
AU (1) AU2015407367B2 (bg)
BG (1) BG67350B1 (bg)
CA (1) CA2996328C (bg)
MX (1) MX2018002213A (bg)
WO (1) WO2017035675A1 (bg)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108950200B (zh) * 2018-08-21 2020-02-14 紫金矿业集团股份有限公司 一种载金高砷铜精矿脱砷回收伴生金的方法
CN109930004A (zh) * 2019-04-12 2019-06-25 江西铜业股份有限公司 一种砷滤饼资源化利用的方法
CN110606512B (zh) * 2019-10-21 2022-03-22 中国科学院沈阳应用生态研究所 一种砷钙渣的稳定化方法
CN110627179B (zh) * 2019-11-05 2022-02-22 深圳市长隆科技有限公司 一种利用可回收的复合盐沉淀剂处理含砷废水的方法
CN111533228A (zh) * 2020-05-19 2020-08-14 宁夏大学 一种分级调控处理含砷废水且减量稳定化砷渣的方法
CN113528146B (zh) * 2021-08-19 2022-01-28 河南大学 一种表面改性掺杂二氧化硅的硫化亚铁土壤重金属钝化剂的制备和应用
CN118116504B (zh) * 2024-02-29 2024-08-27 江西省科学院微生物研究所(江西省流域生态研究所) 一种预测砷在2:1型黏土矿物上吸附行为的方法

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3911078A (en) * 1972-09-20 1975-10-07 Little Inc A Method for removing arsenic and antimony from copper ore concentrates
CN1093755A (zh) * 1994-02-19 1994-10-19 云南专利冶化研究所 高砷物料安全脱砷工艺
AUPN191395A0 (en) 1995-03-22 1995-04-27 M.I.M. Holdings Limited Atmospheric mineral leaching process
JP2006341139A (ja) 2005-06-07 2006-12-21 Nihon Kaisui:Kk 有害な無機性陰イオンの固定化除去方法及びそれに使用する固定化薬剤
JP3999805B1 (ja) 2006-04-28 2007-10-31 Dowaメタルマイン株式会社 砒素含有溶液の処理方法
CN101495412A (zh) 2006-07-27 2009-07-29 同和金属矿业有限公司 砷酸铁粉末
ES2713518T3 (es) 2010-10-20 2019-05-22 Toowong Process Pty Ltd Método para tratar arsénicos que contiene materiales
CN102351294B (zh) * 2011-07-14 2014-01-08 中国科学院沈阳应用生态研究所 一种处理废水中砷的方法
CN103849782B (zh) 2012-11-28 2014-12-10 湖南宇腾有色金属股份有限公司 一种高砷锑白粉高压碱性浸出脱砷方法
CN103255289B (zh) * 2013-05-22 2015-04-22 昆明理工大学 一种氧压碱浸砷冰铜脱除和回收砷的方法
CN104451198A (zh) 2013-09-16 2015-03-25 中国科学院过程工程研究所 一种含砷钴镍渣中砷强化氧化浸出的方法
CN104120274B (zh) 2014-08-06 2016-08-24 锡矿山闪星锑业有限责任公司 砷碱渣处理方法及装置

Also Published As

Publication number Publication date
AU2015407367B2 (en) 2021-10-14
BG67350B1 (bg) 2021-06-30
WO2017035675A1 (es) 2017-03-09
CA2996328A1 (en) 2017-03-09
US20180245179A1 (en) 2018-08-30
CA2996328C (en) 2022-08-16
CN108138258B (zh) 2020-10-30
US10865461B2 (en) 2020-12-15
AU2015407367A1 (en) 2018-03-15
MX2018002213A (es) 2018-03-23
CN108138258A (zh) 2018-06-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG112689A (bg) Метод за отстраняване на арсен от материали, които го съдържат
RU2174562C2 (ru) Способ извлечения никеля и/или кобальта (варианты)
CN101351567B (zh) 在锌浸出过程中回收稀有金属的方法
CN104099474B (zh) 一种电镀污泥回收利用工艺
CN106148705A (zh) 从酸性含砷溶液中去除砷的方法
RU2302997C2 (ru) Способ получения высокочистого димолибдата аммония (его варианты)
EA012466B1 (ru) Способ извлечения ценных металлов и мышьяка из раствора
MXPA03005959A (es) Produccion de oxido de zinc apartir de concentrados de un sulfuro complejo usando un procesamiento de cloruro.
CA2974905A1 (en) Process for extraction of copper from arsenical copper sulfide concentrate
US5711922A (en) Preferential hydrometallurgical conversion of zinc sulfide to sulfate from zinc sulfide containing ores and concentrates
WO2013129130A1 (ja) レニウムと砒素の分離方法、並びにレニウムの精製方法
EA020759B1 (ru) Способ переработки никельсодержащего сырья
JP7016463B2 (ja) テルルの回収方法
WO2019161447A1 (en) Method for the recovery of manganese products from various feedstocks
CA2854778A1 (en) Recovery of zinc and manganese from pyrometalurgy sludge or residues
US5290338A (en) Antimony separation process
JPH02197533A (ja) 有価金属の分離方法
JP5062111B2 (ja) 脱銅スライムからの高純度亜砒酸水溶液の製造方法
CN108315565A (zh) 一种从含铅硫化物材料中选择性浸出硫化铅的方法
US10323296B2 (en) Process for extraction of copper from arsenical copper sulfide concentrate
JPH07286221A (ja) 非鉄金属製錬工程からのレニウムの回収方法
MXPA04011611A (es) Extraccion hidrometalurgica de metales asistida por cloruro.
CN103288133A (zh) 用黑铜泥制备三氧化二砷的方法
AU2016224142B2 (en) Processing of sulfidic ores
AU2005281684A1 (en) Preparation of zinc chemicals from the minor flow of a process