SK70393A3 - Method of delignification of chemical paper stock - Google Patents

Method of delignification of chemical paper stock Download PDF

Info

Publication number
SK70393A3
SK70393A3 SK703-93A SK70393A SK70393A3 SK 70393 A3 SK70393 A3 SK 70393A3 SK 70393 A SK70393 A SK 70393A SK 70393 A3 SK70393 A3 SK 70393A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
pulp
peroxyacid
acid
delignification
treatment
Prior art date
Application number
SK703-93A
Other languages
English (en)
Inventor
Johan Devenyns
Original Assignee
Solvay Interox Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3886355&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK70393(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Solvay Interox Sa filed Critical Solvay Interox Sa
Publication of SK70393A3 publication Critical patent/SK70393A3/sk

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C9/00After-treatment of cellulose pulp, e.g. of wood pulp, or cotton linters ; Treatment of dilute or dewatered pulp or process improvement taking place after obtaining the raw cellulosic material and not provided for elsewhere
    • D21C9/10Bleaching ; Apparatus therefor
    • D21C9/16Bleaching ; Apparatus therefor with per compounds
    • D21C9/166Bleaching ; Apparatus therefor with per compounds with peracids
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C9/00After-treatment of cellulose pulp, e.g. of wood pulp, or cotton linters ; Treatment of dilute or dewatered pulp or process improvement taking place after obtaining the raw cellulosic material and not provided for elsewhere
    • D21C9/10Bleaching ; Apparatus therefor
    • D21C9/1026Other features in bleaching processes
    • D21C9/1042Use of chelating agents

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Paper (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu delignifikácie chemickej papieroviny.
Doterajší stav techniky
Je známe spracovávať nebielené chemické buničiny, získané varením celulózových surovín v prítomnosti chemických činidiel, sledom delignifikačných a bieliacich operácii za použitia chemických oxidačných činidiel. Prvý stupeň klasického postupu bielenia chemickej buničiny má za účel dokončiť delignifikáciu nebielenej buničiny v stave, v akom sa nachádza po operácii varenia. Tento prvý delignifikačný stupeň sa tradične vykonáva tak, že na nebielenú buničinu sa pôsobí chlórom v kyslom prostredí alebo kombináciou chlór - oxid chloričitý, v zmesi alebo postupne tak, aby bola vyvolaná reakcia so zvyškovým lignínom v buničine za vzniku chlórovaných lignínov, ktoré je možné z buničiny extrahovať v nasledujúcom stupni solubilizáciou týchto chlórovaných lignínov v alkalickom prostredí.
Z rôznych dôvodov sa v niektorých situáciách ukazuje žiaduce môcť tento prvý delignifikačný stupeň nahradiť operáciou, ktorá nevyžaduje chlórované činidlo.
Bolo už navrhnuté spracovávať sulfátovú buničinu v prvom stupni kyslíkom a v nasledujúcom stupni peroctovou kyselinou pri 70 “C v prítomnosti dietyléntriaminpentaoctovej kyseliny (DTPA) japonská patentová prihláška JP-55/94811 na meno Mitsubishi Gas Chemical). V tomto známom postupe zabraňuje prítomnosť stabilizujúcej DTPA významnej degradácii reťazcov celulózy. Ochranný účinok stabilizátora však nedosahuje dostatočnú úroveň, nutnú na výrobu buničín vysokej kvality.
Podstata vynálezu
Nevýhody uvedených spôsobov sa snaží odstrániť tento vynález pomocou spôsobu, vykonávajúceho účinnú delignifikáciu nebielenej chemickej buničiny, ktorý umožňuje získať buničiny s vysokými charakteristikami v širokom rozmedzí teplôt.
Za týmto účelom spočíva vynález selektivity delignifikácie chemickej organickej peroxykyseliny, pri ktorom sa pochádzajúcu z operácie varenia, pôsobí v spôsobe zlepšenia papieroviny pomocou na nebielenú buničinu, vodným roztokom tejto organickej peroxykyseliny v prítomnosti stabilizátora tejto peroxykyseliny, zahrňujúceho aspoň jednu zlúčeninu zvolenú s fosfónových kyselín a ich solí.
Podía vynálezu sa chemickou buničinou rozumejú buničiny, ktoré boli podrobené delignifikačnému spracovaniu v prítomnosti chemických činidiel ako je sulfid sodíka v alkalickom prostredí (sulfátové varenie), oxid siričitý alebo kovová soí kyseliny siričitej v kyslom prostredí (sulfitové alebo bisulfitové varenie). Podía vynálezu sa chemickou buničinou taktiež rozumejú buničiny, nazývané v literatúre semichemické, napríklad také, kde varenie sa uskutočnilo pomocou soli kyseliny siričitej v neutrálnom prostredí (neutrálne sulfitové varenie, varenie
NSSC), ako rozpúšťadiel, Organocell aj buničiny, získané postupmi za použitia ako sú buničiny Organosolv, Alcell^R\ a Asam, opísané v Ullmann's Encyclopedia of
Industrial Chemistry, 5. vyd. zv. A18, 1991, str. 568 a 569.
Vynález sa vzťahuje najmä na buničiny, ktoré boli podrobené sulfátovému vareniu. Na uskutočnenie vynálezu vyhovujú všetky typy dreva, používané na výrobu chemickej buničiny, najmä typy, používané pre sulfátové buničiny, t.j. ihličnaté drevo, ako sú napríklad rôzne druhy borovíc a jedlí a listnaté drevo, ako je napríklad buk, dub, eukalyptus a hrab.
Podlá prvého variantu vynálezu je organická peroxykyselina obvykle volená z permravčej kyseliny a alifatických karboxylových peroxykyselín s jednou perkarboxylovou skupinou a lineárnym alebo vetveným nasýteným alkylovým reťazcom s menej než 11 atómami uhlíka. Výhodné sú alifatické karboxylové peroxykyseliny s lineárnym nasýteným alkylovým reťazcom s menej než 6 atómami uhlíka. Príklady takýchto peroxykyselín sú peroctová kyselina, perpropánová kyselina, n-perbutánová kyselina a n-perpentánová kyselina. Zvlášť výhodná je peroctová kyselina pre svoju činnosť a relatívnu jednoduchosť prípravy.
V jednom variante spôsobu podlá vynálezu je organická peroxykyselina volená z karboxylových diperoxykyselín, obsahujúcich lineárny alebo rozvetvený alkylový reťazec s menej než 16 atómami uhlíka a dvoma perkarboxylovými skupinami, substituovanými na atómoch uhlíka, ležiacich navzájom v polohe alfa-omega. Príklady takýchto peroxykyselín sú 1,6-diperoxyhexándiová kyselina, 1,8-diperoxyoktándiová kyselina, 1,10-diperoxydekándiová kyselina a 1,12-diperoxydodekándiová kyselina.
V ďalšom variante spôsobu podlá vynálezu je organická peroxykyselina volená z aromatických peroxykyselín, obsahujúcich aspoň jednu perkarboxylovú skupinu na benzénové jadro. Výhodne sa volia aromatické peroxykyseliny, ktoré obsahujú len jednu perkarboxylovú skupinu na benzénovom jadre. Príkladom takejto kyseliny je peroxybenzoová kyselina.
Ďalší variant spôsobu podlá vynálezu spočíva vo volbe organickej peroxykyseliny, substituovanej jedným alebo niekolkými atómami halogénu alebo akýmkoľvek iným organickým funkčným substituentom. Akýmkoľvek iným organickým funkčným substituentom sa rozumie funkčná skupina, ako je skupina karbonylová (ketón, aldehyd alebo karboxylová kyselina), alkoholická, skupiny obsahujúce dusík, ako je skupina nitrilová, nitro, aminická a amidická alebo skupiny obsahujúce síru, ako sú skupiny sulfo a merkapto.
Použitú peroxykyselinu môže predstavovať komerčný vodný roztok, obsahujúci aspoň 10 % hmotnostných peroxykyseliny v rovnováhe s aspoň 12 % hmotnostnými zodpovedajúcimi organickej kyseline a aspoň 1,5 % hmotnostnými peroxidu vodíka v prítomnosti najčastejšie malého množstva katalyzátora vo forme aspoň 0,3 % hmotnostných silnej kyseliny, obvykle anorganickej kyseliny. Príkladom dobre vyhovujúceho zloženia komerčnej organickej kyseliny je koncentrovaný vodný roztok peroctovej kyseliny, obsahujúci asi 34 % hmotnostných peroctovej kyseliny, asi 44 % hmotnostných octovej kyseliny, asi 5 % hmotnostných peroxidu vodíka a asi 1 % hmotnostné kyseliny sírovej. Je taktiež možno pripravovať peroxykyselinu bezprostredne pred použitím reakciou hmotnostne 50 až 100 % octovej kyseliny s koncentrovaným roztokom peroxidu vodíka o koncentrácii 30 až 85 % hmotnostných za vhodných podmienok v prítomnosti malého množstva anorganickej kyseliny ako katalyzátora.
Peroxykyselinu je taktiež možné použiť vo forme vodného roztoku peroxykyseliny alebo tiež vo forme amónnej soli, soli alkalického kovu alebo kovu alkalických zemín tejto peroxykyseliny.
Spracovanie peroxykyselinou podlá vynálezu je možné vykonávať vo velkom rozsahu teplôt. Obvykle je možné spracovanie peroxykyselinou vykonávať pri teplote aspoň 2 “C a výhodne aspoň 20 “C. Obvykle však táto teplota neprekračuje 98 °C, výhodne 95 C. Spôsob podľa vynálezu je zvlášť vhodný na použitie pri zvýšených teplotách, t.j. aspoň 50 °C, výhodne aspoň 75 ’C.
Spracovanie organickou peroxykyselinou sa obvykle vykonáva pri atmosférickom tlaku. Dĺžka tohoto spracovania závisí na teplote a druhu dreva, použitého na prípravu buničiny, rovnako ako na účinnosti predchádzajúceho varenia. Dobre vyhovujú doby v rozmedzí asi 120 min až asi 360 min.
Hodnota pH stupňa spracovania peroxykyselinou sa môže nachádzať tak v kyslom ako aj v alkalickom rozmedzí pH. Sú však výhodné mierne kyslé hodnoty pH. V praxi sa pH výhodne upravuje na hodnotu aspoň 3,5. Najčastejšie tiež vyhovuje, ak hodnota pH neprekračuje 6,5.
Spracovanie podlá vynálezu je možné vykonávať vo všetkých typoch zariadení, vhodných na spracovanie papieroviny kyslými činidlami. Kaďa na nebielenú buničinu, prítomná vo všetkých bieliacich zariadeniach a plniaca úlohu tlmiaceho zásobníka medzi jednotkou varenia dreva a jednotkou bielenia buničiny, vyhovuje zvlášť dobre na vykonanie spôsobu podlá vynálezu. Buničinu je v nej možné spracovať počas uskladnenia bez nutnosti investícií do zvláštneho nákladného zariadenia.
Konzistencia buničiny na stupni spracovania organickou peroxykyselinou sa obvykle volí aspoň 5 % a výhodne aspoň 10 % sušiny. Najčastejšie neprekračuje konzistenciu 40 %, výhodne neprekračuje 30 % sušiny.
Množstvo organickej peroxykyseliny, použitej pri spôsobe podlá vynálezu, sa v závislosti na obsahu zvyškového lignínu v buničine, rovnako ako na priemernej dobe spracovania. Obvykle dobre vyhovuje množstvo aspoň 0,1 %, výhodne aspoň 1 % hmotnostné peroxykyseliny, vztiahnuté na sušinu buničiny. Najčastejšie sa používa množstvo peroxykyseliny, nepresahujúce 10 %, výhodne % hmotnostných, vztiahnuté na sušinu buničiny.
Stabilizátor, používaný podlá vynálezu, patrí do skupiny fosfónových kyselín a ich solí. Výhodne sa volí medzi kyselinou 1-hydroxyetylidén-l,1-difosfónovou (HEDPA), etyléndiamíntetra(metylénfosfónovou) (EDTMPA), dietyléntriamínpenta(metylénfosfónovou) (DTMPA), trietyléntetramínhexa(metylénfosfónovou) (TTHMPA), pentametylénhexaminookta(metylénfosfónovou) (PHOMPA), cyklohexándiamíntetra(metylénfosfónovou) (CDTMPA) a nitrilotri(metylénfosfónovou) (NTMPA). Výborné výsledky poskytla DTMPA a jej soli.
Celkové použité množstvo stabilizačného činidla sa líši podľa použitého typu dreva a procesu varenia. Všeobecne sa doporučuje používať stabilizátor v množstve aspoň 0,05 % hmotnostných, výhodne aspoň 0,2 % hmotnostných, vztiahnuté na sušinu buničiny. Obvykle sú dostačujúce množstvá stabilizátora, nepresahujúce 3 % a prednostne 2 % hmotnostné sušiny.
Spracovanie organickou peroxykyselinou podlá vynálezu môže byť taktiež vykonávané v prítomnosti niekoľkých stabilizátorov, zahrňujúcich aspoň jednu fosfónovú kyselinu alebo jednu z ich soli a/alebo kremičitan sodný. Môže sa taktiež ukázať zaujímavým spojenie aspoň jednej fosfónovej kyseliny a/alebo kremičitanu sodného s vodorozpustnou soľou horčíka, ako je síran horečnatý.
Môže byť tiež zaujímavé zaradiť pred spracovanie organickou peroxykyselinou aspoň jedno pranie alebo stupeň dekontaminačného spracovania pomocou kyslého vodného roztoku. Toto pranie alebo kontaminácia má za účel odstrániť z buničiny nečistoty, prítomné vo forme kovových iónov, ktoré sú na závadu správnemu priebehu operácie bielenia a/alebo delignifikácie. Vyhovuje akákoľvek anorganická alebo organická kyselina, použitá vo vodnom roztoku, samotná alebo vo vzájomných zmesiach. Zvlášť vhodné sú silné anorganické kyseliny, ako je napríklad kyselina sírová alebo kyselina chlorovodíková.
Je výhodné, ak sa pranie alebo dekontaminačné spracovanie okrem toho vykonáva v prítomnosti komplexotvorného činidla pre kovové ióny. Na tento účel dobre vyhovujú zmesi vyššie uvedených silných anorganických kyselín s organickými kyselinami zo skupiny aminopolykarboxylových alebo aminopolyfosfónových kyselín alebo ich solí s alkalickými kovmi. Príklady vhodných aminopolykarboxylových kyselín sú dietyléntriamínpentaoctová kyselina, etyléndiamintetraoctová kyselina (EDTA), cyklohexándiamíntetraoctová kyselina (NTA). Výhodná je dietyléntriamínpentaoctová kyselina (DTPA). Príklady aminopolyfosfónových kyselín sú dietyléntriaminpenta(metylénfosfónová) kyselina (DTMPA), etyléntetraminpenta(metylénfosfónová) kyselina (EDTMPA), cyklohexándiamín7 tetra(metylénfosfónová) (CDTMPA) a nitrilotri(metylénfosfónová) kyselina. Výhodná je DTMPA. Použité množstvo komplexotvorného činidla závisí na účinnosti zvoleného komplexotvorného činidla a na obsahu kovu v spracovávanej buničine. V praxi sa obvykle používa aspoň 0,01 % a najčastejšie aspoň 0,05 % hmotnostných komplexotvorného činidla, vztiahnuté na sušinu buničiny. Jeho množstvo obvykle nepresahuje 1 % a najčastejšie 0,25 % hmotnostných komplexotvorného činidla, vztiahnuté na sušinu buničiny.
Podmienky vykonávania predbežnej dekontaminácie nie sú kritické. Je treba ich stanoviť v každom konkrétnom prípade v závislosti na type papieroviny a zariadení, v ktorom sa vykonáva spracovanie. Obvykle je vhodné voliť kyselinu a použité množstvo tak, aby bolo dosiahnuté pH nižšie než 7, napríklad v rozmedzí asi 1 až asi 6,5. Zvlášť výhodné je pH v rozmedzí asi 3,0 až asi 6,0. Teplota a tlak nie sú kritické, obvykle dobre vyhovuje teplota miestnosti a atmosférický tlak. Doba dekontaminácie sa môže pohybovať v širokých medziach podľa typu použitého zariadenia, voľby kyseliny, teploty a tlaku, napríklad od 15 min do niekoľkých hodín.
Za určitých okolností v závislosti na charaktere použitého dreva a použitom type varenia pri príprave buničiny môže byť taktiež zaujímavé zaradiť medzi operácie varenia a spracovania peroxykyselinou jeden alebo niekoľko stupňov dodatočnej delignifikácie buničiny pomocou chemických činidiel.
Delignifikáciou pomocou chemických činidiel sa rozumejú tak neoxidujúce činidlá, ako aj alkalické činidlá, napríklad hydroxid alebo uhličitan sodný, horečnatý alebo vápenatý alebo oxidačné činidlá v kyslom prostredí, ako je chlór, oxid chloričitý, ozón, anorganická peroxykyselina, napríklad kyselina peroxymonosírová, peroxid vodíka v kyslom prostredí a oxidačné činidlá v alkalickom prostredí, ako je peroxid vodíka v alkalickom prostredí, chlórnan sodný alebo vápenatý, molekulárny kyslík alebo ozón. Je taktiež možné kombinovať v jednom stupni spracovania dve alebo niekoľko týchto činidiel.
V jednom variante spôsobu podľa vynálezu je možné, ak sa požaduje vysoká úroveň belosti, zaradiť za spracovanie kyselinou sled tradičných bieliacich operácií pomocou chemických činidiel za použitia alebo bez použitia chlórovaných činidiel. Ako príklady takýchto stupňov je možné uviesť : stupne s plynným kyslíkom alebo ozónom, stupne s alkalickým peroxidom vodíka v prítomnosti alebo neprítomnosti plynného kyslíka, stupne s oxidom chloričitým alebo chlórnanom sodným, alkalické extrakcie s luhom sodným.
Podľa výhodného variantu spôsobu podľa vynálezu sa za spracovanie peroxykyselinou zaraďuje stupeň bielenia peroxidom vodíka v alkalickom prostredí. Tento stupeň spracovania peroxidom vodíka v alkalickom prostredí je možné výhodne vykonávať za použitia peroxidu vodíka, ktorý obvykle sprevádza peroxykyselinu: na výstupe alkália a medzistupňa a alkalického dodatočné množstvo množstvo, vyžadované na účinné bielenie.
zo spracovania prejde sa na prania medzi peroxidu vodíka.
peroxykyselinou bielenie stupňami
Ak peroxidu vodíka, sa k buničine pridá peroxidom vodíka a to bez použitia peroxykyseliny to nutné, pridáva sa bolo dosiahnuté celkové za je aby
Spôsob podľa vynálezu je vhodný na delignifikáciu a bielenie všetkých druhov chemickej buničiny. Vyhovuje dobre pre delignifikáciu a bielenie sulfátových buničín a sulfitových buničín. Zvlášť vhodný je pre spracovanie sulfátových buničín.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklady sú uvedené na vysvetlenie vynálezu, avšak neobmedzujú jeho rozsah.
Príklady ÍR a 2R (nie podľa vynálezu)
Vzorka listnatej buničiny, podrobená sulfátovému vareniu (počiatočná belosť 33,7 °ISO, merané podľa normy ISO 2470, index kappa 12,4, merané podľa normy SCAN Cl-59 a polymerizačný stupeň 1370, vyjadrený počtom glykozidických jednotiek a meraný podľa normy SCAN C15-62), bola delignifikovaná v dvoch stupňoch, zahrňujúcich prvý stupeň spracovania s peroctovou kyselinou (Paa) a druhý stupeň alkalickej extrakcie hydroxidom sodným. Buničina bola medzi obidvoma stupňami praná demineralizovanou vodou.
Peroctová kyselina bola použitá vo forme rovnovážneho vodného roztoku, obsahujúceho 240 g/1 CH3CO3H, 420 g/1 CH3COOH, 100 g/1 H2O2 a 7 g/1 H2SO4.
Po delignifikácii sa na spracovanej buničine vykonalo stanovenie belosti, indexu kappa a polymérizačného stupňa.
Podmienky spracovania:
1. stupeň : stupeň s peroctovou kyselinou (stupeň Paa):
obsah CH3CO3H, g/100 g sušiny buničiny1,0 obsah 40% DTPA alebo 100% EDTA, g/100 g sušiny0,5 teplota, C90 doba, min240 konzistencia, % hm. sušiny10
2. stupeň : stupeň s hydroxidom Na (stupeň E):
obsah NaOH, g/100 g sušiny buničiny2,0 teplota, C90 doba, min45 konzistencia, % hm. sušiny
Dosiahnuté výsledky sú uvedené v tabuľke:
príklad
ÍR
2R charakter stabilizátora
DTPA
EDTA
pH poč. stupňa 4,35 4,35
konečná Paa 4,20 4,30
konečná belosť. °ISO 48,0 48,9
konečný index kappa 7,73 7,46
konečný polymerizačný stupeň 750 740
Príklad 3 (podlá vynálezu)
Boli reprodukované príklady ÍR a 2R, pričom bol stabilizátor DTPA alebo EDTA nahradený 0,5 g heptasodnej soli dietyléntriamínpenta(metylénfosfónovej) kyseliny (DTMPNa·?) na 100 g sušiny buničiny.
Dosiahnuté výsledky sú uvedené v tabuľke:
príklad
charakter stabilizátora DTMPNa? 4,35
pH poč. stupňa
konečná Paa 4,40
konečná belosť “ISO 48,2
konečný index kappa 7,63
konečný polymerizačný stupeň 1250
Príklad 4 (podľa vynálezu)
Ihličnatá buničina, podrobená sulfátovému vareniu o belosti
30,5 ’ISO, indexe kappa 26,7 a polymerizačnom stupni 1510, bola bielená sledom stupňov bez chlórovaných činidiel a to v štyroch stupňoch O Q P Paa za týchto podmienok:
1. stupeň : stupeň s kyslíkom (O):
tlak, MPa0,55 obsah NaOH, g/100 g sušiny buničiny4,0 obsah MgSO4.7H2O, g/100 g sušiny buničiny0,5 teplota, C120 doba, min60 konzistencia, % hm. sušiny14
2. stupeň : stupeň s komplexotvornou kyselinou obsah 40% DTPA, g/100 g sušiny buničiny0,5
H2SO4 do počiatočného pH5,00 teplota, ‘C55 doba, mín30 konzistencia, % hm. sušiny4,0
3. stupeň : stupeň s H2O2 (P) obsah H2O2, g/100 g sušiny buničiny2,0 obsah NaOH, g/100 g sušiny buničiny1,5 teplota, ’C90 doba, min120 konzistencia, % hm. sušiny10
4. stupeň : stupeň s peroctovou kyselinou (Paa) obsah Paa, g/100 g sušiny buničiny3,0 obsah DTMPNa?, g/100 g sušiny buničiny0,5 teplota, °C90 doba, min240 konzistencia, % hm. sušiny10
Dosiahnuté výsledky sú uvedené v tabuľke:
príklad charakter stabilizátora
DTMPNa? pH poč. stupňa konečná Paa konečná belosť °ISO konečný index kappa konečný polýmerizačný stupeň
3,6
3,4
68,8
4,61
1070
Príklady 5R, 6R a 7R (nie podľa vynálezu) a 8, 9 a 10 (podľa vynálezu)
Vzorka sulfátovej ihličnatej buničiny (počiatočná belosť
30,5 °IS0, merané podľa normy ISO 2470, index kappa 26,7, merané podľa normy SCAN Cl-59 a polýmerizačný stupeň 1510, vyjadrený počtom glykozidických jednotiek a meraný podľa normy SCAN C15-62) bol delignifikovaný v dvoch stupňoch, zahrňujúcich prvý stupeň spracovania s peroctovou kyselinou (Paa) a druhý stupeň alkalickej extrakcie hydroxidom sodným. Buničina bola medzi obidvoma stupňami praná demineralizovanou vodou.
Peroctová kyselina bola použitá vo forme rovnovážneho vodného roztoku, obsahujúceho 240 g/1 CH^COgH, 420 g/1 CH^COOH, 100 g/1 H2O2 a 7 g/1 H2SO4.
Po delignifikácii bolo na spracovanej buničine vykonané stanovenie belosti, indexu kappa a polymerizačného stupňa.
Podmienky spracovania:
Reakčné činidlá:
príklad
5R 6R 7R 8 9 10 stupeň 1:
obsah CH3CO3H, g/100 g sušiny obsah DTMPNa·?, g/100 g sušiny obsah silikátu 36 “Bé, g/100 g s. obsah MgSO4.7H2O, g/100 g sušiny stupeň 2:
obsah NaOH, g/100 g sušiny
3 3 3 3 3 3
0 0 0 0,5 0,5 0,5
3 0 3 3 0 3
0 1 1 0 1 1
2 2 2 2 2 2
kde DTMPNa? predstavuje heptasodnú sol dietyléntriamínpenta(metylénfosfónovej) kyseliny. Vo všetkých príkladoch 5R, 6R a 7R a 8,9 a 10 boli použité rovnaké pracovné podmienky a síce tieto:
teplota, °C doba, min konzistencia, % hm. sušiny stupeň 1
240 stupeň 2
Po spracovaní bolo na buničine vykonané stanovenie belosti, indexu kappa a polymérizačného stupňa. Dosiahnuté výsledky sú uvedené v tabulke:
príklad
5R 6R
7R 8 konečná belosť, °ISO 38,1 38,1 37,9 konečný index kappa 13,8 13,3 13,4 konečný polymérizač.stupeň 820

Claims (10)

1. Spôsob zlepšenia selektivity delignifikácie chemickej papieroviny pomocou organickej peroxykyseliny, pri ktorom sa na nebielenú buničinu, pochádzajúcu z operácie varenia, pôsobí vodným roztokom tejto organickej peroxykyseliny v prítomnosti stabilizátora tejto peroxykyseliny, vyznačujúci sa tým, že stabilizátor zahŕňa aspoň jednu zlúčeninu zvolenú z fosfónových kyselín a ich soli.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že organickou peroxykyselinou je peroctová kyselina.
3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že spracovanie organickou peroxykyselinou sa vykonáva pri teplote v rozmedzí 50 až 98 ’C.
4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že fosfónovou kyselinou je dietyléntriamínpenta(metylénfosfónová) kyselina.
5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že stabilizátor ďalej obsahuje kremičitan sodný.
6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že stabilizátorom peroxykyseliny je spojenie fosfónovej kyseliny alebo jej soli s vodorozpustnou soľou horčíka.
7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že pred spracovaním organickou peroxykyselinou sa vykonáva aspoň jedna operácia prania alebo stupeň spracovania kyslým vodným roztokom.
8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že medzi operáciu varenia a spracovania peroxykyselinou sa zaradí jeden alebo niekoľko stupňov delignifikácie buničiny pôsobením chemických činidiel.
9. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že za spracovanie peroxykyselinou sa zaradí stupeň bielenia peroxidom vodíka v alkalickom prostredí.
10. Použitie spôsobu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9 na delignifikáciu a na bielenie sulfátových buničín, sulfitových buničín a buničín získaných procesmi varenia za použitia rozpúšťadiel.
SK703-93A 1992-07-06 1993-07-02 Method of delignification of chemical paper stock SK70393A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9200627A BE1006057A3 (fr) 1992-07-06 1992-07-06 Procede pour la delignification d'une pate a papier chimique.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK70393A3 true SK70393A3 (en) 1994-05-11

Family

ID=3886355

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK703-93A SK70393A3 (en) 1992-07-06 1993-07-02 Method of delignification of chemical paper stock

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5552018A (sk)
EP (1) EP0578305B1 (sk)
JP (1) JPH06166976A (sk)
AR (1) AR247259A1 (sk)
AT (1) ATE163697T1 (sk)
AU (1) AU654624B2 (sk)
BE (1) BE1006057A3 (sk)
BR (1) BR9302765A (sk)
CA (1) CA2099513A1 (sk)
DE (1) DE69317169T2 (sk)
ES (1) ES2115719T3 (sk)
FI (1) FI933104A (sk)
NZ (1) NZ248028A (sk)
SI (1) SI9300363A (sk)
SK (1) SK70393A3 (sk)

Families Citing this family (53)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2091121T3 (es) 1992-11-27 1996-10-16 Eka Chemicals Ab Procedimiento para blanquear pasta que contiene lignocelulosa.
BE1006881A3 (fr) * 1993-03-02 1995-01-17 Solvay Interox Procede pour la delignification d'une pate a papier chimique.
DE19516151A1 (de) * 1995-05-03 1996-11-07 Sven Siegle Verfahren zur Herstellung einer Pulpe aus zellulosehaltigem Material, die Pulpe selbst und deren Verwendung
EP0801170A1 (fr) * 1996-04-12 1997-10-15 Chemoxal Sa Procédé pour la délignification et/ou le blanchiment d'une pâte à papier
FR2747408B1 (fr) * 1996-04-12 1998-05-15 Air Liquide Procede pour la delignification et/ou le blanchiment d'une pate a papier
FR2747406B1 (fr) * 1996-04-12 1998-08-28 Air Liquide Procede de delignification a l'oxygene d'une pate a papier
FR2754550B1 (fr) * 1996-10-15 1998-11-06 Chemoxal Sa Procede pour la delignification et/ou le blanchiment d'une pate a papier
US5939059A (en) * 1997-08-13 1999-08-17 Akzo Nobel Nv Hair conditioner and 2 in 1 conditioning shampoo
FI112958B (fi) * 1997-12-19 2004-02-13 Kemira Oyj Menetelmä kemiallisen massan valkaisemiseksi sekä valkaisuliuoksen käyttö
MY129053A (en) * 2001-06-06 2007-03-30 Thermphos Trading Gmbh Composition for inhibiting calcium salt scale
MY138251A (en) * 2001-06-06 2009-05-29 Thermphos Trading Gmbh Method for inhibiting calcium salt scale
ATE492682T1 (de) * 2001-06-06 2011-01-15 Dequest Ag Verfahren und wässerige zusammensetzung zur herstellung von verbessertem zellstoff
FI111745B (fi) * 2001-12-19 2003-09-15 Kemira Chemicals Oy Parannettu kartonginvalmistusmenetelmä
GB2391011A (en) * 2002-07-19 2004-01-28 Crosmill Ltd Bleaching cellulose suspensions
US20070131364A1 (en) * 2005-12-14 2007-06-14 University Of Maine Process for treating a cellulose-lignin pulp
US20100224336A1 (en) * 2005-12-14 2010-09-09 University Of Maine System Board Of Trustees Process of bleaching a wood pulp
WO2010066026A1 (en) 2008-12-08 2010-06-17 Fpinnovations Increasing alkaline pulping yield for softwood with metal ions
US7923233B1 (en) 2009-12-07 2011-04-12 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved peracid stability
US7910347B1 (en) 2009-12-07 2011-03-22 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved peracid stability
US7927854B1 (en) 2009-12-07 2011-04-19 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved peracid stability
US7960528B1 (en) * 2009-12-07 2011-06-14 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved peracid stability
US7932072B1 (en) 2009-12-07 2011-04-26 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved peracid stability
US8445242B2 (en) * 2010-03-26 2013-05-21 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved specific activity
US8586339B2 (en) 2010-03-26 2013-11-19 E. I. Du Pont De Nemours And Company Facilitated process for purification of proteins
US8450091B2 (en) * 2010-03-26 2013-05-28 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved specific activity
CN102822281A (zh) * 2010-03-26 2012-12-12 纳幕尔杜邦公司 包含聚芳硫醚的聚合物熔体
US8389255B2 (en) * 2010-03-26 2013-03-05 E.I. De Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved specific activity
US8389254B2 (en) * 2010-03-26 2013-03-05 E.I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved specific activity
BR112013015459B8 (pt) 2010-12-20 2018-06-12 Du Pont método, produto de cuidado oral e composição de geração de perácido
AU2011349447A1 (en) 2010-12-20 2013-05-30 E. I. Du Pont De Nemours And Company Targeted perhydrolases
WO2012087790A1 (en) 2010-12-21 2012-06-28 E.I. Dupont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
WO2012087788A1 (en) 2010-12-21 2012-06-28 E.I. Dupont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8389260B2 (en) 2010-12-21 2013-03-05 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8389259B2 (en) 2010-12-21 2013-03-05 E.I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8394617B2 (en) 2010-12-21 2013-03-12 E.I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
WO2012087792A1 (en) 2010-12-21 2012-06-28 E.I. Dupont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
WO2012087793A1 (en) 2010-12-21 2012-06-28 E.I. Dupont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
WO2012087789A1 (en) 2010-12-21 2012-06-28 E.I. Dupont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8501447B2 (en) 2011-10-25 2013-08-06 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8956843B2 (en) 2011-10-25 2015-02-17 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
WO2013062885A1 (en) 2011-10-25 2013-05-02 E.I. Dupont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8735125B2 (en) 2011-10-25 2014-05-27 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8486679B2 (en) 2011-10-25 2013-07-16 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8962294B2 (en) 2011-10-25 2015-02-24 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8557556B2 (en) 2011-10-25 2013-10-15 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8809030B2 (en) 2011-10-25 2014-08-19 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8546120B2 (en) 2011-10-25 2013-10-01 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
WO2013096045A1 (en) 2011-12-19 2013-06-27 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variants providing improved specific activity in the presence of surfactant
US8865435B2 (en) 2012-03-30 2014-10-21 E. I. Du Pont De Nemours And Company Enzymes useful for peracid production
EP2831252B1 (en) 2012-03-30 2021-11-24 DuPont US Holding, LLC Enzymes useful for peracid production
BR112014024424B1 (pt) 2012-03-30 2022-04-05 E.I. Du Pont De Nemours And Company Processo para a produção de um ácido peroxicarboxílico, composição, sistema de geração e fornecimento de perácido e polipeptídeo isolado
MX2014011651A (es) 2012-03-30 2015-02-13 Du Pont Enzimas utiles para la produccion de peracidos.
JP6574376B2 (ja) 2012-03-30 2019-09-11 イー・アイ・デュポン・ドウ・ヌムール・アンド・カンパニーE.I.Du Pont De Nemours And Company 過酸生成に有用な酵素

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1014536A (fr) * 1940-04-01 1952-08-18 Du Pont Perfectionnements au blanchiment des pâtes de bois
DE3005947B1 (de) * 1980-02-16 1981-01-29 Degussa Verfahren zur Bleiche von Zellstoffen mittels organischer Persaeure
JPS5721591A (en) * 1980-07-11 1982-02-04 Mitsubishi Gas Chemical Co Peroxide bleaching of wood pulp
EP0402335B2 (en) * 1989-06-06 2001-03-14 Eka Chemicals AB Process for bleaching lignocellulose-containing pulps
US5246543A (en) * 1989-08-18 1993-09-21 Degussa Corporation Process for bleaching and delignification of lignocellulosic materials
US5091054A (en) * 1989-08-18 1992-02-25 Degussa Corporation Process for bleaching and delignification of lignocellulosic

Also Published As

Publication number Publication date
CA2099513A1 (fr) 1994-01-07
EP0578305B1 (fr) 1998-03-04
ATE163697T1 (de) 1998-03-15
ES2115719T3 (es) 1998-07-01
JPH06166976A (ja) 1994-06-14
DE69317169T2 (de) 1998-10-08
BE1006057A3 (fr) 1994-05-03
AR247259A1 (es) 1994-11-30
NZ248028A (en) 1995-12-21
AU4170693A (en) 1994-01-13
AU654624B2 (en) 1994-11-10
FI933104A (fi) 1994-01-07
SI9300363A (en) 1994-03-31
EP0578305A1 (fr) 1994-01-12
FI933104A0 (fi) 1993-07-06
BR9302765A (pt) 1994-02-08
US5552018A (en) 1996-09-03
DE69317169D1 (de) 1998-04-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK70393A3 (en) Method of delignification of chemical paper stock
DE69012931T2 (de) Verfahren zum Bleichen und zur Delignifizierung von lignozellulosehaltigen Materialien.
JP4499280B2 (ja) 過酸による化学パルプの漂白
US6221209B1 (en) Multi-stage bleaching process having a final stabilized peroxide stage
CZ282692B6 (cs) Způsob delignifikace buničiny obsahující lignocelulozu
US5645686A (en) Process for bleaching a pulp in a sequence including an enzyme stage
AU666375B2 (en) Process for the delignification of a chemical paper pulp
US5698075A (en) Process for bleaching a chemical paper pulp in an oxygen-peroxymonosulfuric acid-hydrogen peroxide sequence
CA2149649C (en) Process for bleaching of lignocellulose-containing pulp
AU660326B2 (en) Process for improving the selectivity of the delignification of a chemical paper pulp
BE1006881A3 (fr) Procede pour la delignification d'une pate a papier chimique.
CA2202445A1 (en) Process for the delignification and/or bleaching of a paper pulp
RU2097462C1 (ru) Способ делигнификации и отбеливания лигноцеллюлозосодержащей пульпы
CZ297592A3 (en) Method of improving lignin splitting selectivity of a paper pulp
JPH10500178A (ja) ケミカルペーパーパルプの漂白方法
JPH0748792A (ja) ペーパーパルプの漂白方法