SI9300363A - Process for delignification of chemical paper pulp - Google Patents

Process for delignification of chemical paper pulp Download PDF

Info

Publication number
SI9300363A
SI9300363A SI9300363A SI9300363A SI9300363A SI 9300363 A SI9300363 A SI 9300363A SI 9300363 A SI9300363 A SI 9300363A SI 9300363 A SI9300363 A SI 9300363A SI 9300363 A SI9300363 A SI 9300363A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
acid
pulp
treatment
process according
peroxy acid
Prior art date
Application number
SI9300363A
Other languages
English (en)
Inventor
Johan Devenyny
Original Assignee
Solvay Interox
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3886355&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SI9300363(A) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Solvay Interox filed Critical Solvay Interox
Publication of SI9300363A publication Critical patent/SI9300363A/sl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C9/00After-treatment of cellulose pulp, e.g. of wood pulp, or cotton linters ; Treatment of dilute or dewatered pulp or process improvement taking place after obtaining the raw cellulosic material and not provided for elsewhere
    • D21C9/10Bleaching ; Apparatus therefor
    • D21C9/16Bleaching ; Apparatus therefor with per compounds
    • D21C9/166Bleaching ; Apparatus therefor with per compounds with peracids
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C9/00After-treatment of cellulose pulp, e.g. of wood pulp, or cotton linters ; Treatment of dilute or dewatered pulp or process improvement taking place after obtaining the raw cellulosic material and not provided for elsewhere
    • D21C9/10Bleaching ; Apparatus therefor
    • D21C9/1026Other features in bleaching processes
    • D21C9/1042Use of chelating agents

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Paper (AREA)

Description

POSTOPEK DELIGNIFIKACUE KEMIČNE PAPIRNE KAŠE
Izum se nanaša na postopek delignifikacij e kemične papirne kaše.
Aplikacija sekvence stopenj obdelave, ki vsebuje uporabo kemičnih oksidantov, s katero dosežejo delignifikacij o in beljenje surovih kemičnih papirnih kaš, ki jih pridobijo s kuhanjem celuloznih snovi v prisotnosti kemičnih reagentov, je znana. Cilj prve stopnje klasične sekvence beljenja kemične kaše je dokončati delignifikacijo surove kaše take, kot nastane po postopku kuhanja. To prvo fazo delignifikacij e tradicionalno izpeljejo z obdelavo surove kaše s klorom v kislem okolju ali s zmesjo klor - klorov dioksid, pomešano ali pa po vrsti, tako da sprožijo reakcijo z ostankom lignina iz kaše in pridobijo klorolignine, ki jih lahko ekstrahirajo iz kaše z raztapljanjem teh kloroligninov v bazičnem okolju v kasnejši stopnji obdelave.
Zaradi različnih razlogov se je pokazalo, da je v nekih situacijah koristno to prvo fazo delignifikacij e zamenjati z obdelavo, ki več ne vključuje kloriranega reagenta.
Predlagali so že obdelavo kraft kaše s kisikom v prvi stopnji, ki ji sledi faza s perocetno kislino pri 70°C v prisotnosti dietilentriaminopentaocetne kisline (DTPA) (patentna prijava JP-55/94811 Mitsubishi Gas Chemical). V tem znanem postopku se s prisotnostjo DTPA, snovi ki preprečuje razkroj, izognejo pomembni degradaciji celuloznih verig. Vendar zaščitni učinek stabilizatorja ne doseže zadostno raven, ki je potrebna za pridobivanje kaš visoke kvalitete.
Cilj izuma je odpraviti nevšečnosti znanih postopkov s uvedbo postopka, s katerim izpeljemo učinkovito delignifikacij o suro2 ve kemične kaše, ki omogoča pridobivanje kaš visokih bistvenih kvalitet v širokem temperaturnem območju.
Na ta način se izum nanaša na postopek, ki omogoča zboljšanje selektivnosti delignifikacije kemične papirne kaše z organsko peroksikislino, po katerem surovo kašo, ki jo dobimo s kuhanjem, obdelamo z vodno raztopino te organske peroksikisline v prisotnosti stabilizatorja peroksikisline, ki vsebuje najmanj eno spojino izbrano izmed skupine fosfonskih kislin in njihovih soli .
Po izumu s kemično papirno kašo označujemo kaše, ki smo jih že podvrgli obdelavi delignifikacije v prisotnosti kemičnih reagentov takih kot natrijev sulfid v bazičnem okolju (kuhanje kraft ali s sulfatom), anhidrida ali kovinske soli žveplaste kisline v kislem okolju (kuhanje s sulfitom ali bisulfitom). Po izumu, s kemično papirno kašo enako označujemo kaše, ki jih v literaturi imenujejo pol-kemične kaše, take kot so tiste v primeru katerih so kuhanje realizirali s soljo žveplaste kisline v nevtralnem okolju (kuhanje z nevtralnim sulfitom, ki ga imenujejo tudi kuhanje NSSC), kakor tudi kaše, ki smo jih pridobili s postopki v katerih uporabljamo topila, take kot kaše ORGANOSOLV, ALCELL , ORGANOCELL^ in ASAM, ki SO jih opisali v Ullmannovi enciklopediji industrijske kemije, 5. izdaja, Vol A18, 1991, strani 568 in 569.
Izum smo zlasti namenili kašam, ki smo jih podvrgli kuhanju kraft. Za uporabo postopka izuma ustrezajo vse vrste lesa, ki ga uporabljajo za proizvodnjo kemičnih kaš in posebej tiste, ki jih uporabljajo za kraft kaše, namreč iglavci, kot na primer različne vrste borov in jelk ter listnato drevje kot na primer bukev, hrast, evkaliptus in gaber.
Po prvi varianti izuma organsko peroksikislino navadno izberemo izmed permravljinčne kisline in alifatičnih karboksilnih peroksikislin, ki vsebujejo eno samo perkarboksilno skupino in nasičeno nerazvejano ali razvejano alkilno verigo z manj kot 11 atomi ogljika. Prednost dajemo alifatičnim karboksilnim peroksikislinam z nasičeno nerazvejano alkilno verigo, ki vsebujejo manj kot 6 atomov ogljika. Primeri takih peroksikislin so perocetna kislina, perpropanojska kislina, n-perbutanojska kislina in perpentanojska kislina. Zlati je prednostna perocetna kislina zaradi njene učinkovitosti in relativne enostavnosti načinov njene priprave.
V primeru ene variante postopka po izumu izberemo organsko peroksikislino izmed karboksilnih diperoksikislin, ki vebujejo razvejano ali nerazvejano alkilno verigo z manj kot 16 atomi ogljika in dve perkarboksilni skupini substituirani na atomih ogljika, ki se eden z ozirom na drugega nahajata na položaju alfa-omega. Primeri takih peroksikislin so: 1,6-diperoksiheksandijodova, 1,8-diperoksioktandijodova, 1,10-diperoksidekandijodova kislina in 1,12-diperoksidodekandijodova kislina.
V primeru druge variante postopka po izumu izberemo organsko peroksikislino izmed aromatskih peroksikislin, ki vsebujejo najmanj eno perkarboksilno skupino na benzenovo jedro. Prednostno bomo izbrali aromatske peroksikislin©, ki vsebujejo eno samo perkarboksilno skupino na benzenovo jedro. Primer take kisline je peroksibenzojska kislina.
Druga varianta postopka po izumu se sestoji iz iz izbire organske peroksikislin© substituirane z enim ali več atomi halogena ali s katerimkoli drugim organskim funkcionalnim substituentom. S katerimkoli drugim funkcionalnim organskim substituentom nameravamo označiti funkcionalno skupino, tako kot je karbonilna skupina (keton, aldehid ali karboksilna kislina), alkoholna skupina, skupine, ki vsebujejo dušik, take kot so nitrilna, nitro, amino in amidna skupina, skupine, ki vsebujejo žveplo, take kot sulfo in merkapto skupina.
Peroksikislina, ki jo uporabljamo, je lahko komercialna vodna raztopina, ki vsebuje najmanj 10 utežnih % peroksikislin©, v ravnotežju z najmanj 12 utežnih % ustrezne organske kisline in najmanj 1,5 utežnih % vodikovega peroksida, največkrat v prisotnosti male količine katalizatorja v obliki najmanj 0,3 utežnih % močne kisline, navadno anorganske kisline. Primer komercialnega sestavka organske peroksikisline, ki dobro ustreza, je koncentrirana vodna raztopina perocetne kisline, ki vsebuje približno 34 utežnih % perocetne kisline, približno 44 utežnih % ocetne kisline, približno 5 utežnih % vodikovega peroksida in približno 1 utežni % žveplene kisline. Peroksikislino lahko tudi pripravimo neposredno pred uporabo z reakcijo 50 do 100 utežnih % ocetne kisline s koncentrirano vodno raztopino 30 do 80 utežnih % vodikovega peroksida, pod primernimi pogoji, v prisotnosti male količine neke anorganske kisline kot katalizatorja.
Peroksikislino lahko na enak način uporabimo v stanju vodne raztopine peroksikisline, v obliki amonijeve soli ali soli alkalijske oziroma zemljoalkalijske kovine te peroksikisline.
Obdelavo s peroksikislino po izumu lahko izpeljemo v širokem temperaturnem obsegu. Na splošno bomo obelavo s peroksikislino izvedli pri temperaturi najmanj 2°C in prednostno najmanj 20°C. Prav tako ta temperatura v splošnem ne presega 98°C in prednostno ne 95°C. Postopek po izumu je zlasti dobro prilagojen uporabi zvišanih temperatur, to se pravi najmanj 50°C in prednostno najmanj 75°C.
Na splošno obdelavo z organsko peroksikislino izvedemo pri atmosferskem tlaku. Trajanje te obdelave je odvisno od temperature in substance lesa, ki služi za pridobivanje kaše, kakor tudi od učinkovitosti predhodnega kuhanja. Dobro ustrezajo trajanja med približno 120 minutami in približno 360 minutami.
pH stopnje obdelave s peroksikislino se ravno tako dobro lahko nahaja v obsegu kislih pH kakor bazičnih pH. Vendar dajemo prednost zmerno kislim pH. v praksi vrednost pH rajši opredelimo na najmanj 3,5. Poleg tega bo največkrat ustrezalo Če ne presežemo vrednost pH 6,5.
Obdelavo po izumu lahko izpeljemo v vsaki vrsti aparatov pri5 mernih za obdelavo papirne kaše s kislimi reagenti. Za realizacijo postopka po izumu posebno dobro ustreza retencijska posoda za zadrževanje surove kaše, ki se nahaja v vseh instalacijah za beljenje in igra vlogo rezervoarja - zamaška med enoto za kuhanje lesa in enoto za beljenje kaše. Tako lahko v njej obdelamo kašo med skladiščenjem, ne da bi nujno morali investirati v specifičen, drag aparat.
Navadno bomo izbrali tako konsistenco stopnje obdelave z organsko peroksikislino, da bo najmanj 5 % suhe snovi in prednostno najmanj 10 % suhe snovi. Največkrat konsistenca ne bo presegla 40 % suhe snovi in prednostno ne 39 %.
V postopku po izumu količino uporabljene organske peroksikisline izberemo glede na odstotek lignina, ki je ostal v kaši, kakor tudi povprečnega trajanja obdelave. V splošnem dobro ustrezajo količine najmanj 0,1 utežnih % in prednostno najmanj 1 utežni % peroksikisline z ozirom na suho kašo. Najbolj pogosto bomo uporabili količino peroksikisline, ki ne bo presegla 10 % in prednostno ne 5 utežnih % glede na suho kašo in prednostno, ki ne bo presegala 5 % te teže.
Po izumu pripada stabilizator, ki ga uporabljamo, skupini fosfonskih kislin ter njihovih soli. Prednost dajemo izbiri med l-hidroksietiliden-l,1-difosfonsko kislinino (HEDPA), etilendiaminotetra(metilenfosfonsko ) kislino (EDTMPA), dietilentriaminopenta(metilenfosfonsko) kislino (DTMPA), trietilentetraaminoheksa(metilenfosfonsko) kislino (TTHMPA), pentaetilenheksaaminookta(metilenfosfonsko) kislino (PHOMPA), cikloheksandiaminotetra(metilenfosfonsko) kislino (CDTMPA) in nitrilotri-(metilenfosfonsko) kislino (NTMPA). Odlične rezultate daje DTMPA in njene soli.
Celotne količine stabilizatorja, ki ga bomo uporabili, so odvisne od vrste lesa in od uporabljenega postopka kuhanja. Po splošnem pravilu je priporočljivo uporabiti količino stabilizatorja enako najmanj 0,05 utežnih % glede na suho snov in prednostno najmanj 0,2 utežnih %. Običajno zadostujejo kolib čine stabilizatorja, ki ne presegajo 3 utežnih % glede na suho snov, prednostno pa ne 2 utežnih %.
Obdelavo z organsko peroksikislino po izumu lahko izvršimo tudi v prisotnosti več stabilizatorjev, ki obsegajo najmanj fosfonsko kislino ali eno od njenih soli in/ali natrijev silikat. Lahko se tudi pokaže, da je interesantno pridružiti najmanj fosfonski kislini in/ali natrijevemu silikatu vodotopno magnezijevo sol tako kot magnezijev sulfat.
Lahko je interesantno, po eni varianti, pred obdelavo z organsko peroksikislino, izvršiti najmanj eno izpiranje ali fazo dekontaminantne predobdelave s kislo vodno raztopino. Cilj tega izpiranja ali te stopnje je ekstrahirati iz kaše nečistoče prisotne v obliki kovinskih ionov, ki so škodljivi dobremu poteku postopka beljenja in/ali delignifikacij e. Primerne so vse anorganske ali organske kisline uporabljane v vodni raztopini, same ali v ustrezni mešanici. Močne anorganske kisline, take kot na primer žveplena ali klorovodikova kislina, dobro ustrezajo.
Koristno je, da spiranje ali kislo predobdelavo dekontaminacije med ostalim izpeljemo v prisotnosti sredstva za kompleksiranje kovinskih ionov. V ta namen zlasti dobro ustrezajo zmesi močnih, zgoraj navedenih anorganskih kislin, z organskimi kislinami vrste aminopolikarboksilnih ali aminopolifosionskih kislin ali njihovih soli z alkalijskimi kovinami. Primeri ustreznih aminopolikarboksilnih kislin so dietilentriaminopentaocetna, etilendiaminotetiaocetna, cikloheksandiaminotetraocetna (CDTA) in nitrilotriocetna kislina (NTA). Prednost dajemo dietilentriaminopentaocetni kislini (DTPA). Primeri aminopolifosfonskih kislin so dietilentriaminopenta(metilenfosfonska) kislina (DTMPA), etilendiaminotetra(metilenfosfonska) kislina (EDTMPA), cikloheksandiaminotetra(metilenfosfonska) kislina (CDTMPA) in nitrilotri(metilenfos fonska) kislina. Prednost dajemo DTMPA. Količine sredstva za kompleksiranje, ki ga je treba uporabiti, bodo odvisne od učinkovitosti izbranega sredstva za kompleksiranj e in od od7 stotne vsebnosti kovine v kaši, ki jo bomo obdelovali. Praktično bomo običajno uporabili najmanj 0,01 utežnih % sredstva za kompleksiranje, z ozirom na suho kašo in, najbolj pogosto, najmanj 0,05 %. Prav tako navadno ne presežemo 1 utežnega %, glede na suho kašo, sredstva za kompleksiranje in, najbolj pogosto, ne 0,25 %.
Reakcijski pogoji dekontaminantne kisle predobdelave niso kritični. Moramo jih določiti za vsak poseben primer z ozirom na vrsto papirne kaše in aparature, v kateri poteka izpeljava predobdelave. V splošnem ustreza, če opredelimo izbiro kisline in količine, ki jo bomo uporabili, tako da bomo v mediju dosegli pH manjši od 7, na primer najmanj približno 1 in največ približno 6,5. pH, katerim zlasti dajemo prednost, so tisti, ki niso manjši od približno 3,0 in ne večji od približno 6,0. Temperatura in tlak nista kritična in na splošno dobro ustreza sobna temperatura ter atmosferski tlak. Trajanje predobdelave lahko spreminjamo v velikih obsegih, v odvisnosti od vrste uporabljane opreme, izbire kisline, temperature in tlaka, na primer od približno 15 minut do več ur.
V nekaterih posebnih okolnostih, odvisnih od vrste uporabljenega lesa in kuhanja za pripravo kaše, je tudi lahko interesantno vključiti med postopkom kuhanja in obdelave s peroksikislino eno ali več dodatnih stopenj delignifikacij e kaše s kemičnimi reagenti. Z delignifikacij o s kemičnimi reagenti nameravamo označiti tako reagente, ki niso oksidanti, take kot je bazični reagent, kakor hidroksid ali natrijev, magnezijev ali kalcijev karbonat, tako reagente, ki so v kislem okolju oksidanti, take kot klor, klorov dioksid, ozon, anorganska peroksikislina kot je peroksimonožveplena kislina, vodikov peroksid v kislem okolju, ter reagente, ki so oksidanti v bazičnem okolju, take kot vodikov peroksid v bazičnem okolju, natrijev ali kalcijev hipoklorit, molekulski kisik ali ozon. Lahko tudi v eni sami stopnji obdelave kombiniramo dva ali več teh reagentov.
V eni varianti postopka po izumu lahko, če želimo dobiti viso ke ravni beline, po obdelavi s peroksikislino nadaljujemo z sekvenco tradicionalnih stopenj beljenja s kemičnimi reagenti, ki vključujejo ali pa ne klorirane reagente. Primeri takih stopenj so sledeči: stopnje s kisikom v plinastem stanju ali ozonom, stopnje z bazičnim vodikovim peroksidom v prisotnosti ali ne kisika v plinastem stanju, stopnje z klorovim dioksidom ali natrijevim hipokloiitom, bazične ekstrakcije z kavstično sodo.
Po eni varianti postopka po izumu, ki ji dajemo prednost, po obdelavi s peroksikislino izvedemo stopnjo beljenja z vodikovim peroksidom v bazičnem okolju. To stopnjo z vodikovim peroksidom v bazičnem okolju lahko ugodno izpeljemo s uporabo vodikovega peroksida, ki navadno spremlja peroksikislino: na koncu obdelave s peroksikislino dodamo kaši neko bazo in nato izvršimo beljenje z vodikovim peroksidom, ne da bi med stopnjama s peroksikislino in bazičnim vodikovim peroksidom izvedli izpiranje. Če bo potrebno, bomo dodali dodatno količino vodikovega peroksida, tako da bomo dosegli celotno količino, ki zadošča za uresničitev učinkovitega beljenja.
Postopek po izumu uporabljamo za delignifikacijo in beljenje vseh vrst kemičnih kaš. Dobro ustreza za delignifikacijo in beljenje kraft kaš ter kaš s sulfitom. Zlasti dobro je prilagojen obdelavi kraft kaš.
Primere, ki sledijo podajamo, da bi ilustrirali izum, ne da bi ob tem omejevali njegov doseg.
Primeri IR in 2R (ki niso po izumu)
Vzorec kaše listov, ki smo jo podvrgli kraft kuhanju (začetna belina 33,7°ISO, merjena po normi ISO 2470, indic kappa 12,4, merjen po normi SCAN Cl-59 in stopnja polimerizacije 1370 izražena kot število glukozidnih enot ter merjena po normi SCAN C15-62), smo delignificirali s sekvenco dveh faz, ki so obsegale prvo stopnjo s perocetno kislino (Paa) in drugo stop9 njo bazične ekstrakcije z natrijevim hidroksidom. Kašo smo med dvema etapama sprali z demineralizirano vodo.
Perocetna kislina, ki smo jo uporabili, je bila vodna raztopina v ravnotežju, ki je vsebovala 240 g/1 CH-jCO-jH, 420 g/1 CHjCOOH, 100 g/1 H2C>2 in 7 g/1 H2SO4 .
Po delignifikaciji smo določili belino, indic kappa in stopnjo polimerizacije obdelane kaše.
Pogoji postopka so bili sledeči:
1. stopnja: stopnja s perocetno kislino (stopnja Paa):
vsebnost CH3CO3H, g/100 g suhe kaše: 1,0 vsebnost DTPA 40% ali EDTA 100 %, g/100 g suhe kaše: 0,5 temperatura, stopinje C: 90 trajanje, min.: 240 konsistenca, utežni % suhe snovi: 10
2. stopnja: stopnja z natrijevim hidroksidom (stopnja E):
vsebnost NaOH, g/100 g suhe kaše: 2,0 temperatura, stopinje C: 90 trajanje, min.: 45 konsistenca, utežni % suhe snovi: 10
Rezultate, ki smo jih dobili, prikazujemo v sledeči tabeli:
Primer Narava sta- pH stopnje Paa Belina Indic DP
št. bilizatorja začetni končni končna °ISO kappa končni končni
IR DTPA 4,35 4,20 48,0 7,73 750
2R EDTA 4,35 4,30 48,9 7,46 740
Primer 3: (po izumu)
Ponovili smo primere IR in 2R tako, da smo zamenjali stabilizator DTPA ali EDTA z 0,5 g heptanatrijeve soli dietilentriaminopenta(metilenfosfonske) kisline (DTMNa7) na 100 g suhe kaše.
Rezultati, ki smo jih dobili, so bili:
Primer št. Narava stabilizatorja pH stopnje začetni Paa končni Belina končna °ISO Indic kappa končni DP končni
3 DTMPNa? 4,35 4,40 48,2 7,63 1250
Primer 4: (po izumu)
Kašo iglavca, ki smo ga podvrgli kraft kuhanju, beline 30,5 °ISO, indica kappa 26,7 in stopnje polimerizacij e 1510, smo belili s sekvenco 4 stopenj OOP Paa, v celoti brez kloriranih reagentov, v sledečih pogojih postopka:
1. stopnja: stopnja s kisikom (O) tlak, bari: 5,5 vsebnost NaOH, g/100 g suhe kaše: 4,0 vsebnost MgSO4.7H2O, g/100 g suhe kaše: 0,5 temperatura, stopinje C: 120 trajanje, min.: 60 konsistenca, utežni % suhe snovi:
2. stopnja; stopnja s sekvestrirano kislino vsebnost DTPA 40 %, g/100 g suhe kaše: 0,5
H2SO4 za začetni pH: 5,00 temperatura, stopinje C: 55 trajanje, min.: 30 konsistenca, utežni % suhe snovi: 4,0
3. stopnja: stopnja s H2O2 (P) vsebnost H2O2, g/100 g suhe kaše: 2,0 vsebnost NaOH, g/100 suhe kaše: 1,5 temperatura, stopinje C: 90 trajanje, min.: 120 konsistenca, utežni % suhe snovi: 10
4. stopnja: stopnja s perocetno kislino (Paa) vsebnost Paa, g/100 g suhe kaše: 3,0 vsebnost DTMPNa7, g/100 g suhe kaše: 0,5 temperatura, stopinje C: 90 trajanje, min.: 240 konsistenca, utežni % suhe snovi: 10
Rezultati, ki smo jih dobili, so bili sledeči:
Primer št. Narava stabilizatorja pH stopnje začetni Paa končni Belina končna °ISO Indic kappa končni DP končni
4 DTMPNa? 3,6 3,4 68,6 4,61 1070
Primeri 5R, 6R in 7R (ki niso po izumu) ter 8,9 in 10 (po izumu)
Vzorec kaše iglavca, ki smo ga podvrgli kraft kuhanju (začetna belina 30,5°ISO, merjena po normi ISO 2470, indic kappa 26,7 merjen po normi SCAN Cl-59 in stopnja polimerizacije 1510 izražena kot Število glukozidnih enot ter merjena po normi SCAN C15-62), smo delignificirali s sekvenco dveh faz, ki so obsegale prvo stopnjo s perocetno kislino (Paa) in drugo stopnjo bazične ekstrakcije z natrijevim hidroksidom. Kašo smo med dvema etapama sprali z demineralizirano vodo.
Perocetna kislina, ki smo jo uporabili, je bila vodna raztopina v ravnotežju, ki je vsebovala 240 g/1 CH3CO3H, 420 g/1 CH3COOH, 100 g/1 H2O2 in 7 g/1 H2SO4.
Po delignifikaciji smo določili belino, indic kappa in stopnjo polimerizacije obdelane kaše.
Pogoji postopka so bili sledeči:
Reagenti:
Primer št. Stopnj a 1 Stopnja 2
vsebnost vsebnost vsebnost vsebnost vsebnost
ch3co3h DTMPNa? silikata MgSO4.7H2O NaOH
g/100 g g/100 g 36°B g/ioo g g/100 g
suhe teže suhe teže g/ioo g suhe teže suhe teže suhe teže
5R 3 0 3 0 2
6R 3 0 0 1 2
7R 3 0 3 1 2
Primer št. Stopnja 1 Stopnja 2
vsebnost vsebnost vsebnost vsebnost vsebnost
ch3co3h DTMPNa7 silikata MgSO4.7H2O NaOH
g/100 g g/100 g 36°B g/100 g g/100 g
suhe teže suhe teže g/100 g suhe teže suhe teže suhe teže
8 3 0,5 3 0 2
9 3 0,5 0 1 2
10 3 0,5 3 1 2
kjer DTMPANa7 pomeni heptanatrijevo soi dietilentriaminopenta(metilenfosfonske) kisline. V vseh primerih 5R, 6R in 7R ter 8, 9 in 10 smo uresničili iste pogoje postopka, ki sledijo:
Stopnja 1 Stopnja 2
temperatura, stopinje C: 90 90
trajanje, min.: 240 45
konsistenca, utežni % suhe snovi: 10 10
Po obdelavi smo določili belino, indic kappa in stopnjo polimerizacije.
Rezultati, ki smo jih dobili, so bili sledeči:
Primer št. Belina končna °ISO Indic kappa končni DPP končni
5R 38,1 13,8 820
6R 38,1 13,4 87 0
7R 37,9 13,4 630
8 40,7 14,4 1350
9 40,5 14,6 1380
10 41,4 14,4 1360
SOLVAY INTEROX

Claims (9)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1 - Postopek zboljšanja selektivnosti delignifikacij e kemične papirne kaše z organsko peroksikislino, po katerem surovo kašo, nastalo med kuhanjem, obdelamo z vodno raztopino te organske peroksikisline v prisotnosti stabilizatorja te kisline, označen s tem, da stabilizator vsebuje najmanj eno spojino izbrano izmed skupine fosfonskih kislin in njinovih soli.
  2. 2 - Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da je organska peroksikislina perocetna kislina.
  3. 3 - Postopek po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da obdelavo z organsko peroksikislino izpeljemo pri temperaturi med 50° in 9 8°C.
  4. 4 - Postopek po kateremkoli od zahtevkov 1 do 3, označen s tem, da je fosfonska kislina dietilentriaminopenta(metilenfosfonska) kislina.
  5. 5 - Postopek po kateremkoli od zahtevkov 1 do 4, označen s tem, da stabilizator med ostalim vsebuje natrijev silikat.
  6. 6 - Postopek po kateremkoli od zahtevkov 1 do 5, označen s tem, da je stabilizator peroksikisline zmes fosfonske kisline ali ene od njenih soli z vodotopno soljo magnezija.
  7. 7 - Postopek po kateremkoli od zahtevkov 1 do 6, označen s tem, da izvršimo pred obdelavo z organsko peroksikislino najmanj eno izpiranje ali stopnjo obdelave s kislo vodno raztopino.
    Postopek po kateremkoli od zahtevkov 1 do 7, označen s tem, da med kuhanje in obdelavo s peroksikislino vstavimo eno ali več stopenj delignifikacij e kaše s kemičnimi reagenti.
  8. 9 - Postopek po katerem koli od zahtevkov 1 do 8, označen s tem, da po obdelavi s peroksikislino izvedemo stopnjo beljenja z vodikovim peroksidom v alkalnem mediju.
  9. 10 - Uporaba postopka po kateremkoli od zahtevkov 1 do 9 za beljenje kraft kaš, kaš s sulfitom ter kaš pridobljenih s postopki kuhanja s uporabo topil.
    SOLVAY INTEROX
    Zanj
    NIN)
    LJU
    Povzetek
    POSTOPEK DELIGNIFIKACIJE KEMIČNE PAPIRNE KAŠE
    Postopek zboljšanja selektivnosti delignifikacije kemične papirne kaše s peroksikislino po katerem surovo kašo, nastalo s kuhanjem, obdelamo z vodno raztopino te organske peroksikisline v prisotnosti najmanj enega stabilizatorja, izbranega izmed fosfonskih kislin in njihovih soli.
SI9300363A 1992-07-06 1993-07-06 Process for delignification of chemical paper pulp SI9300363A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9200627A BE1006057A3 (fr) 1992-07-06 1992-07-06 Procede pour la delignification d'une pate a papier chimique.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9300363A true SI9300363A (en) 1994-03-31

Family

ID=3886355

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9300363A SI9300363A (en) 1992-07-06 1993-07-06 Process for delignification of chemical paper pulp

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5552018A (sl)
EP (1) EP0578305B1 (sl)
JP (1) JPH06166976A (sl)
AR (1) AR247259A1 (sl)
AT (1) ATE163697T1 (sl)
AU (1) AU654624B2 (sl)
BE (1) BE1006057A3 (sl)
BR (1) BR9302765A (sl)
CA (1) CA2099513A1 (sl)
DE (1) DE69317169T2 (sl)
ES (1) ES2115719T3 (sl)
FI (1) FI933104A (sl)
NZ (1) NZ248028A (sl)
SI (1) SI9300363A (sl)
SK (1) SK70393A3 (sl)

Families Citing this family (53)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BR9307520A (pt) 1992-11-27 1999-08-31 Eka Nobel Ab Processo para o alvejamento de polpa contendo lignocelulose
BE1006881A3 (fr) * 1993-03-02 1995-01-17 Solvay Interox Procede pour la delignification d'une pate a papier chimique.
DE19516151A1 (de) 1995-05-03 1996-11-07 Sven Siegle Verfahren zur Herstellung einer Pulpe aus zellulosehaltigem Material, die Pulpe selbst und deren Verwendung
EP0801170A1 (fr) * 1996-04-12 1997-10-15 Chemoxal Sa Procédé pour la délignification et/ou le blanchiment d'une pâte à papier
FR2747408B1 (fr) * 1996-04-12 1998-05-15 Air Liquide Procede pour la delignification et/ou le blanchiment d'une pate a papier
FR2754550B1 (fr) * 1996-10-15 1998-11-06 Chemoxal Sa Procede pour la delignification et/ou le blanchiment d'une pate a papier
FR2747406B1 (fr) * 1996-04-12 1998-08-28 Air Liquide Procede de delignification a l'oxygene d'une pate a papier
US5939059A (en) * 1997-08-13 1999-08-17 Akzo Nobel Nv Hair conditioner and 2 in 1 conditioning shampoo
FI112958B (fi) * 1997-12-19 2004-02-13 Kemira Oyj Menetelmä kemiallisen massan valkaisemiseksi sekä valkaisuliuoksen käyttö
MY129053A (en) * 2001-06-06 2007-03-30 Thermphos Trading Gmbh Composition for inhibiting calcium salt scale
MY138251A (en) * 2001-06-06 2009-05-29 Thermphos Trading Gmbh Method for inhibiting calcium salt scale
EP1392914B1 (en) 2001-06-06 2010-12-22 Dequest AG Method and aqueous composition for the production of improved pulp
FI111745B (fi) * 2001-12-19 2003-09-15 Kemira Chemicals Oy Parannettu kartonginvalmistusmenetelmä
GB2391011A (en) * 2002-07-19 2004-01-28 Crosmill Ltd Bleaching cellulose suspensions
US20070131364A1 (en) * 2005-12-14 2007-06-14 University Of Maine Process for treating a cellulose-lignin pulp
US20100224336A1 (en) * 2005-12-14 2010-09-09 University Of Maine System Board Of Trustees Process of bleaching a wood pulp
CA2745466C (en) 2008-12-08 2013-04-09 Fpinnovations Increasing alkaline pulping yield for softwood with metal ions
US7960528B1 (en) 2009-12-07 2011-06-14 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved peracid stability
US7923233B1 (en) * 2009-12-07 2011-04-12 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved peracid stability
US7910347B1 (en) 2009-12-07 2011-03-22 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved peracid stability
US7932072B1 (en) 2009-12-07 2011-04-26 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved peracid stability
US7927854B1 (en) 2009-12-07 2011-04-19 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved peracid stability
US8445242B2 (en) * 2010-03-26 2013-05-21 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved specific activity
WO2011119710A1 (en) 2010-03-26 2011-09-29 E.I. Dupont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved specific activity
CN102906256B (zh) 2010-03-26 2014-08-06 纳幕尔杜邦公司 用于纯化蛋白质的方法
US8389254B2 (en) * 2010-03-26 2013-03-05 E.I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved specific activity
US8450091B2 (en) * 2010-03-26 2013-05-28 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase providing improved specific activity
CN102822281A (zh) 2010-03-26 2012-12-12 纳幕尔杜邦公司 包含聚芳硫醚的聚合物熔体
EP2654695B8 (en) 2010-12-20 2020-03-04 DuPont US Holding, LLC Enzymatic peracid generation for use in oral care products
CN103261430A (zh) 2010-12-20 2013-08-21 纳幕尔杜邦公司 靶向过水解酶
WO2012087790A1 (en) 2010-12-21 2012-06-28 E.I. Dupont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
WO2012087788A1 (en) 2010-12-21 2012-06-28 E.I. Dupont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
WO2012087793A1 (en) 2010-12-21 2012-06-28 E.I. Dupont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8389259B2 (en) 2010-12-21 2013-03-05 E.I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8394616B2 (en) 2010-12-21 2013-03-12 E.I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8389257B2 (en) 2010-12-21 2013-03-05 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8394617B2 (en) 2010-12-21 2013-03-12 E.I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
WO2012087785A1 (en) 2010-12-21 2012-06-28 E.I. Dupont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8735125B2 (en) 2011-10-25 2014-05-27 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8546120B2 (en) 2011-10-25 2013-10-01 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8809030B2 (en) 2011-10-25 2014-08-19 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8557556B2 (en) 2011-10-25 2013-10-15 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8956843B2 (en) 2011-10-25 2015-02-17 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8962294B2 (en) 2011-10-25 2015-02-24 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8501447B2 (en) 2011-10-25 2013-08-06 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
WO2013062885A1 (en) 2011-10-25 2013-05-02 E.I. Dupont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
US8486679B2 (en) 2011-10-25 2013-07-16 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variant providing improved specific activity
WO2013096045A1 (en) 2011-12-19 2013-06-27 E. I. Du Pont De Nemours And Company Perhydrolase variants providing improved specific activity in the presence of surfactant
WO2013148184A1 (en) 2012-03-30 2013-10-03 E. I. Du Pont De Nemours And Company Enzymes useful for peracid production
RU2644330C2 (ru) 2012-03-30 2018-02-08 Е.И. Дюпон Де Немур Энд Компани Ферменты, пригодные для получения перкислот
CN104350154B (zh) 2012-03-30 2020-12-29 纳幕尔杜邦公司 对于过酸的生产有用的酶
US8911977B2 (en) 2012-03-30 2014-12-16 E. I. Du Pont De Nemours And Company Enzymes useful for peracid production
WO2013148187A1 (en) 2012-03-30 2013-10-03 E. I. Du Pont De Nemours And Company Enzymes useful for peracid production

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1014536A (fr) * 1940-04-01 1952-08-18 Du Pont Perfectionnements au blanchiment des pâtes de bois
DE3005947B1 (de) * 1980-02-16 1981-01-29 Degussa Verfahren zur Bleiche von Zellstoffen mittels organischer Persaeure
JPS5721591A (en) * 1980-07-11 1982-02-04 Mitsubishi Gas Chemical Co Peroxide bleaching of wood pulp
ATE97179T1 (de) * 1989-06-06 1993-11-15 Eka Nobel Ab Verfahren zum bleichen von lignocellulose enthaltenden zellstoffen.
US5091054A (en) * 1989-08-18 1992-02-25 Degussa Corporation Process for bleaching and delignification of lignocellulosic
US5246543A (en) * 1989-08-18 1993-09-21 Degussa Corporation Process for bleaching and delignification of lignocellulosic materials

Also Published As

Publication number Publication date
JPH06166976A (ja) 1994-06-14
FI933104A0 (fi) 1993-07-06
DE69317169T2 (de) 1998-10-08
DE69317169D1 (de) 1998-04-09
BE1006057A3 (fr) 1994-05-03
AU654624B2 (en) 1994-11-10
EP0578305A1 (fr) 1994-01-12
NZ248028A (en) 1995-12-21
ATE163697T1 (de) 1998-03-15
US5552018A (en) 1996-09-03
AU4170693A (en) 1994-01-13
BR9302765A (pt) 1994-02-08
SK70393A3 (en) 1994-05-11
EP0578305B1 (fr) 1998-03-04
AR247259A1 (es) 1994-11-30
FI933104A (fi) 1994-01-07
ES2115719T3 (es) 1998-07-01
CA2099513A1 (fr) 1994-01-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SI9300363A (en) Process for delignification of chemical paper pulp
BE1006056A3 (fr) Procede pour le blanchiment d'une pate a papier chimique.
SI9300364A (en) Process for delignification of chemical paper pulp
US3867246A (en) Chlorine-free multiple step bleaching of cellulose
US5645686A (en) Process for bleaching a pulp in a sequence including an enzyme stage
US5698075A (en) Process for bleaching a chemical paper pulp in an oxygen-peroxymonosulfuric acid-hydrogen peroxide sequence
FI76135B (fi) Foerfarande foer blekning av pappersmassor med vaeteperoxid.
JP6401252B2 (ja) マグネシウムイオンの存在下におけるオゾンでの処理により化学パルプを処理するための方法
BE1006881A3 (fr) Procede pour la delignification d'une pate a papier chimique.
JPH05195467A (ja) ケミカルペーパーパルプの脱リグニン化の選択性を改良するための方法
NZ227748A (en) Process for producing semibleached kraft pulp
CA2202445A1 (en) Process for the delignification and/or bleaching of a paper pulp
ES2129142T5 (es) Procedimiento para el blanqueo de una pasta papelera quimica.
KR20190104340A (ko) 제지용 펄프의 표백 방법
CZ297592A3 (en) Method of improving lignin splitting selectivity of a paper pulp
JPH0748792A (ja) ペーパーパルプの漂白方法