SK64697A3 - Method of producing optically active metallocenyl phosphines - Google Patents

Method of producing optically active metallocenyl phosphines Download PDF

Info

Publication number
SK64697A3
SK64697A3 SK646-97A SK64697A SK64697A3 SK 64697 A3 SK64697 A3 SK 64697A3 SK 64697 A SK64697 A SK 64697A SK 64697 A3 SK64697 A3 SK 64697A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
formula
optically active
process according
borane
alkyl
Prior art date
Application number
SK646-97A
Other languages
English (en)
Inventor
Walter Brieden
Original Assignee
Lonza Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lonza Ag filed Critical Lonza Ag
Publication of SK64697A3 publication Critical patent/SK64697A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F17/00Metallocenes
    • C07F17/02Metallocenes of metals of Groups 8, 9 or 10 of the Periodic System

Description

Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka spôsobu výroby opticky aktívnych metalocenylfosfínov z prochirálnych acylmetalocénov.
Doterajší stav techniky
Opticky aktívne fosfíny sa používajú vo zvyšujúcom sa rozsahu ako ligandy pre chirálne komplexy prechodných kovov. Tie sa používajú ako katalyzátory v homogénne katalyzovaných enantioselektívnych reakciách (asymetrické syntézy).
Medzi používané opticky aktívne fosfíny patria zvlášť metalocenylfosfíny s chirálnymi substituentami na cyklopentadiénovom kruhu. Dôležitú skupinou týchto metalocenylfosfínov predstavujú zlúčeniny všeobecných vzorcov la a lb
(lb) a ich zrkadlové obrazy.
V týchto všeobecných vzorcoch M znamená atóm železa, ruténia alebo niklu.
R1 a R1' znamenajú nezávisle na sebe alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka, perfluoralkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka, alkenylovú skupinu s 2 až 4 atómami uhlíka, cykloalkylovú skupinu s 3 až 6 atómami uhlíka alebo nesubstituovanú alebo substituovanú acylovú skupinu,
R2 a R3 znamenajú buď nezávisle na sebe atóm vodíka alebo alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka alebo spoločne s atómom dusíka tvoria päť- alebo šesť-členný nasýtený heterocyklický kruh, ktorý môže obsahovať ďalšie heteroatómy, a
R4 a r5 nezávisle na sebe znamenajú alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka, cykloalkylovú skupinu s 3 až 6 atómami uhlíka alebo arylovú skupinu, ktorá môže byť nesubstituovaná alebo substituovaná jednou alebo viacej metylovými alebo metoxy-skupinami alebo jedným alebo viacej atómami fluóru, alebo R4 a R5 spoločne s priľahlým atómom fosforu tvoria nasýtený päť- alebo šesť-členný heterocyklický kruh. Tu a v nasledujúcom texte alkylová skupiny s 1 až 4 atómami uhlíka znamenajú v každom prípade nerozvetvené a rozvetvené primárne, sekundárne a terciárne alkylové skupiny s až 4 atómami uhlíka, t. j. metylovú, etylovú, propylovú, izopropylovú, butylovú, izobutylovú, sek. butylovú a terc, butylovú skupinu. Perfluoralkylové skupiny s 1 až 4 atómami uhlíka znamenajú zodpovedajúce perfluorované skupiny, s výhodou trifluormetylovú skupinu. Alkenylové skupiny s 2 až 4 atómami uhlíka znamenajú napríklad vinylovú, alylovú, propenylovú, 1-butenylovú, 2-butenylovú, 3-butenylovú a izopropylénovú skupinu. Cykloalkylová skupina s 3 až 6 atómami uhlíka znamená cylklopropylovú, cyklobutylovú, cyklopentylovú a s výhodou cyklohexylovú skupinu. Arylové skupiny znamenajú monocyklické a polycyklické aromatické uhľovodíkové skupiny, zvlášť fenylovú a naftylovú skupinu. Príklady týchto metalocenylfosfínov a ich použitie je možné nájsť mimo iného v práci T. Hayashiho a spol.i Bull. Chem. Soc. Jap. 53, 1138 až 1151 (1980) (M znamená atóm železa).
Zlúčeniny všeobecných vzorcov la a lb obsahujú nielen chirálne centrum na atóme uhlíka priľahlom k R\ ale tiež chirálnu rovinu prechádzajúcu 1,2-disubstituovaným cyklopentadienovým kruhom. Z možných stereoizomérov však zavedenie fosfínovej skupiny vytvorí iba tie, v ktorých obidva prvky chirality majú opačnú konfiguráciu, t. j. (R*, S*) stereoizoméry podľa konvencie používanej v Chemical Abstracts. Tu a v nasledujúcom texte je v každom prípade vyznačený S-(R*, S*) stereoizomér, v ktorom absolútna konfigurácia vzhľadom k chirálnej rovine je S.
Ak sú dva substituenty R4 a R$ na atóme fosforu rôzne, druhý vytvára chirálne centrum.
Predchádzajúci postup výroby opticky aktívnych metalocenylfosfínov všeobecného vzorca I (pozri napríklad B. T. Hayashi a spol.: citácia hore) všeobecne vyžaduje štiepenie racemátov prekurzoru [pozri D. Marquarding a spol.: J. Amer. Chem. Soc. 92, 5389 (1970).].
Toto štiepenie racemátov vyžaduje nielen značný výdaj, ale tiež znižuje výťažok, pretože spravidla je treba iba jeden z dvoch enantiomérov a druhý je možné považovať za odpad.
Cieľom predloženého vynálezu je otvoriť cestu k opticky aktívnym metalocenylfosfínom všeobecného vzorca la/lb, ktorá pracuje bez štiepenia racemátov a umožňuje pripraviť S-(R*, S*) stereoizomér alebo jeho zrkadlový obraz, podľa požiadavky cieľového spôsobu.
Tento cieľ sa podľa vynálezu dosiahne spôsobom podľa nároku 1 a spôsobom podľa nároku 9.
Podstata vynálezu
Zistilo sa, že acylmetalocény všeobecných vzorcov Ha a llb
R
M
M (Ha) (Hb) v ktorých M znamená atóm železa, ruténia alebo niklu, R“! a R1 znamenajú nezávisle na sebe alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka, perfluoralkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka, alkenylovú skupinu s 2 až atómami uhlíka, cykloalkylovú skupinu s 3 až 6 atómami uhlíka alebo nesubstituovanú alebo substituovanú arylovú skupinu, môžu sa selektívne redukovať v dobrom optickom výťažku použitím boranu alebo iného hydroboračného činidla v prítomnosti opticky aktívneho oxazaborolidínu
všeobecného vzorca III B-O G6M5 Ŕ6 (III)
v ktorom r6 znamená atóm vodíka, alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami
uhlíka alebo fenylovú skupinu. Získajú sa tak zodpovedajúce
metalocenylalkanoly všeobecných vzorcov IVa a IVb
H
M
(IVa)
v ktorých R! a znamenajú ako je uvedené vyššie. To vyžaduje 0,5 molu boranu na 1 mol monoacylmetalocénu, čo zodpovedá 1 mólu boranu alebo ekvivalentnému množstvu hydroboračného činidla na 1 mol diacylmetalocénu. Nemal by sa používať väčší nadbytok boranu, pretože sa na prekvapenie zistilo, že v prítomnosti nadbytku boranu dochádza k dälšej reakcii za vzniku alkylmetalocénov.
Acylmetalocény všeobecných vzorcov lla/llb sa môžu vyrábať známymi postupmi alebo podobnými spôsobmi, napríklad acetylferocén spôsobom podľa C. R. Hausera a J. K. Lindsaya: J. Org. Chem. 22, 482 (1957). Prehľad výroby acylmetalocénov je možné nájsť napríklad v P. L. Pausonovi: Methoden Org. Chem. (Houben-Weyl), diel E18, časť 1, str. 223 až 450. Niektoré acylmetalocény sú dostupné tiež komerčne.
Z acylmetalocénov sa s výhodou používajú acylferocény.
Výhodné je používanie acylmetalocénov všeobecného vzorca lla alebo IIb, v ktorých acylové skupiny znamenajú acetylové skupiny, t. j. R^ (= R1 ) znamená metylovú skupinu.
Opticky aktívne oxazaborolidíny všeobecného vzorca III používané ako katalyzátor sú známe z európskej patentovej prihlášky 0 305 180 a môžu sa vyrábať z prírodnej aminokyseliny L-prolínu, pri čom sa získa (S) konfigurácia uvedená vo všeobecnom vzorci III. Zodpovedajúcim spôsobom neprírodný D-prolín poskytuje (R) konfiguráciu, ktorá je zrkadlovým obrazom všeobecného vzorca III, a jej použitie v postupe podľa vynálezu zodpovedajúcim spôsobom tiež poskytuje metalocenylalkanoly všeobecného vzorca IVa alebo IVb a všetky následné stupne vo forme zrkadlového obrazu.
Ak používaný oxazaborolidín všeobecného vzorca III znamená zlúčeninu, v ktorej R® znamená atóm vodíka, s výhodou sa vyrába in situ priamo z opticky aktívneho a,a-difenyl-2-pyrolidinometanolu a boranu.
Boran sa s výhodou používa vo forme stabilného aduktu, napríklad s dimetylsulfidom, tetrahydrofuránom alebo 1,4-oxatianom. Zvlášť výhodným je adukt s dimetylsulfidom. Miesto boranu sa ako hydroboračné činidlo môže použiť s výhodou tiež zmes tetrahydridoboritanu sodného a trimetylsilylchloridu.
Na ďalšiu konverziu na metalocenylfosfíny všeobecného vzorca I sa metalocenylalkanoly všeobecného vzorca IV s výhodou najprv esterifikujú. Esterifikácia hydroxylovej skupiny zavádza do molekuly odchádzajúcej skupinu, ktorá sa môže nahradiť v nasledujúcom stupni syntézy nukíeofilnou substitúciou. Výhodnými odchádzajúcimi skupinami v tomto prípade sú nielen inak zvyčajné skupiny, ako je tozylová (p-toluénsulfonylová skupina) a podobné skupiny, ale s výhodou tiež acetylová skupina. Zavedenie acetylových skupín sa môže uskutočňovať zvyčajným spôsobom, napríklad použitím anhydridu kyseliny octovej v prítomnosti pyridínu.
V ďalších stupňoch sa esterová funkcia nukleofilne nahradí reakciou s amínom, pričom sa konfigurácia na chirálnom centre zachováva, vzhľadom na zvláštne okolnosti v metalocenovom systéme.
Ako amín sa používa amín všeobecného vzorca V
HNR2R3 (V) v ktorom r2 a R^ znamenajú ako je hore uvedené. Medzi tieto amíny patria zvlášť amoniak, monoalkylamíny a dialkylamíny s alkylovými skupinami s 1 až 4 atómami uhlíka, päť- a šesť-členné nasýtené dusíkové heterocykly, ako je pyrolidín a piperidín alebo nasýtené dusíkaté heterocykly obsahujúce ďalšie heteroatómy, napríklad morfolín. Ako amín sa s výhodou používa sekundárny amín, zvlášť dimetylamín.
Výsledný metalocenylamín všeobecného vzorca Vla alebo Vlb
H
M
(Vla)
sa nakoniec v poslednom stupni litiuje a potom sa nechá zreagovať s halogénfosfínom všeobecného vzorca VII
XPR4R5 (VII), v ktorom X znamená atóm chlóru, brómu alebo jódu a R4 a R5 znamenajú ako je hore uvedené.
X znamená s výhodou atóm chlóru a R4 a R5 znamenajú s výhodou rovnakú skupinu a každý z nich znamená fenylovú skupinu.
Litiácia sa s výhodou uskutočňuje butyllítiom v inertnom rozpúšťadle.
Nasledujúce príklady objasňujú spôsob postupu podľa vynálezu, bez toho, aby znamenali akékoľvek obmedzenie.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1 (R)-(1-Hydroxyetyl)ferocén [zlúčenina všeobecného vzorca IVa, v ktorom M znamená atóm železa a R1 znamená metylovú skupinu] v 10 I banke sa 38 hodín mieša roztok 60,8 g (0,24 molu) (S)-a,adifenylprolínu v 100 ml tetrahydrofuránu s 30 ml aduktu boranu s dimetylsulfidom pod argónom pri teplote miestnosti.
Potom sa k takto získanému roztoku katalyzátora pridá 1,0 I tetrahydrofuránu a 750 g (3,29 molu) acetylferocénu (vysušeného cez noc vo vákuu pri 40 °C) a rozpustí sa ďalším pridaním 1,0 litra tetrahydrofuránu. Množstvo katalyzátora teda bolo 6,8 % mol. Pri 20 až 25 °C sa prikvapne stejnomeme v priebehu 3 hodín ďalších 145 ml aduktu boranu s dimetylsulfidom (celkom 1,75 molu). Po ďalšom tridsaťminútovom miešaní sa reakčná zmes hydrolyzuje za chladenia pridaním 2,0 I vody, pričom sa musí dbať o to, aby sa teplota reakčnej zmesi nezvýšila nad 30 °C. Nasleduje pridanie 2,0 litra terc.butylmetyléteru, fázy sa oddelia a vodná fáza sa extrahuje ešte hodinu 1,0 I terc.butylmetyléteru. Spojené organické fázy sa vysušia nad síranom horečnatým a rozpúšťadlo sa oddestiluje.
Výsledný surový (R)-(1-hydroxyetyl)ferocén sa použije bez ďalšieho čistenia na ďalší stupeň.
Príklad 2 (R)-(1 -Acetoxyetyl)ferocén
500 g (6,32 molu) pyridínu a potom 600 g (5,88 molu) anhydridu kyseliny octovej sa prikvapne za miešania k surovému (R)-(1hydroxyetyl)ferocénu z príkladu 1 pri 25 °C pod argónom. Reakčná zmes sa nechá stáť ďalších 20 hodín pri 25 °C, potom sa hydrolyzuje 1,5 litrom roztoku chloridu amonného (20 % (hmotn.)) a extrahuje sa trikrát zakaždým
1,5 litrom etylacetátu. Zo spojených organických fází sa oddestiluje rozpúšťadlo. Výťažok: 812 g (91 % hmotn., vzťažené na acetylferocén). Optická čistota: 88 % ee (HPLC).
Príklad 3 (R)-[1-(Dimetylamino)etyl]ferocén [zlúčenina všeobecného vzorca Vla, M znamená atóm železa, R1, R2 i R3 znamenajú metylovú skupinu
V 10 I banke sa pod argónom pri 25 °C za miešania zmieša 812 g surového (R)-l-acetoxyetylferocénu z príkladu 2 s 1,0 I 50 % (hmotn.) vodného dimetylaminového roztoku a 1,0 I metanolu za zvýšenej teploty na 40 °C. Reakčná zmes sa potom nechá stáť 2 dni pri 25 °C. Zmes sa odparí pri 50 °C vo vákuu vodnej vývevy na 1,1 kg. Zvyšok sa pridá k 2,0 I 20 % (hmotn.) roztoku hydroxidu sodného.
Výsledná zmes sa trikrát extrahovala 1,0 I dávkami dichlórmetánu. Spojené organické fázy sa vysušili síranom horečnatým. Oddestilovaním rozpúšťadla sa získa surový (R)-[1-(dimetylamino)etyl]ferocén ako tmavohnedý olej. Výťažok 743 g (97 % hmotn.).
Príklad 4 [S-(R*, S*)]-1-[1-(Dimetylamino)etyl]-2-(difenylfosfíno)ferocén (zlúčenina všeobecného vzorca la, M znamená atóm železa, R1, R2 i R3 znamenajú metylové skupiny a R4 i R5 znamenajú fenylové skupiny)
10-litrová banka sa naplní 400 g (1,56 molu) (R)-[1 -(dimetylamino)etyl]ferocénu z príkladu 3 v 3,5 I terc.butylmetyléteru, Pri 25 °C sa v priebehu jednej hodiny za miešania prikvapne 1,22 I (3,10 molu) butyllítia (2,55 M v hexáne). Na ukončenie reakcie sa v miešaní pokračuje 1 hodinu. Potom sa prikvapne pri 20 až 45 °C v priebehu 30 minút 619 g (2,80 molu) chlórdifenylfosfínu a zmes sa nakoniec zahrieva pod spätným chladičom 2,5 hodiny. Po ochladení na 15 °C sa zmes hydrolyzuje 1,8 I roztoku hydrogénuhličitanu sodného (80 g NaHCO3) pri 20 °C. Po pridaní 0,4 I dichlórmetánu sa zmes sfiltruje Celitom<R). Filtračný zvyšok sa premyje ďalším 1,0 I dichlórmetánu. Organická fáza filtrátu sa oddelí a premyje sa 0,4 I vody. Spojené organické fázy sa trikrát extrahujú celkom 4,0 I dichlórmetánu.
Spojené organické fázy sa vysušia nad síranom horečnatým. Odparením za atmosférického tlaku sa získa okolo 1 litra. K hnedému zvyšku sa pridá 1,5 I etanolu. Zmes sa mieša cez noc pri teplote okolo 0 °C. Vyzrážaný pevný produkt sa odfiltruje, premyje sa 0,5 I metanolu pri 0 °C a vysuší sa. Výťažok 325 g (4 7 % hmotn.) oranžových kryštálov (výťažok vzťažený na acetylferocén: 42 % hmotn.). Teplota topenia: 136,7 až 139,1 °C, [a]° = -368,8° (c = 0,6, etanol). Optická čistota > 98 % ee.
Príklady 5 až 8
Postup z príkladu 1 sa zopakuje s použitím rôznych množstiev oxazaborolidínu (III, R6 znamená atóm vodíka) pripraveného in situ z (S)-a,a -difenylprolinolu a boranu alebo zodpovedajúcej B-metyl-zlúčeniny všeobecného vzorca III (R6 znamená metylovú skupinu) pripravenej podlá európskej patentovej prihlášky číslo A 0 305 180. Stanovila sa optická čistota produktu. Získali sa nasledujúce výsledky:
príklad 5: katalyzátor: R6 znamená atóm vodíka, použité množstvo: 2,3 % mol., optická čistota 54 % ee, príklad 6: katalyzátor: R6 znamená atóm vodíka, použité množstvo: 4,5 % mol., optická čistota 76 % ee, príklad 7: katalyzátor: R6 znamená atóm metylovú skupinu, použité množstvo: 4,5 % mol., optická čistota 78 % ee, príklad 8: katalyzátor: R6 znamená atóm metylovú skupinu, použité množstvo: 7,3 % mol., optická čistota 78 % ee.
Príklad 9 (R)-(1-Hydroxypropyl)ferocén [zlúčenina všeobecného vzorca IVa, M znamená atóm železa, R1 znamená etylovú skupinu]
2,5 ml (25 mmolov) aduktu boran-dimetylsulfid sa prikvapne pri 20 °C k roztoku 10,0 g (41,3 mmolu) propionylferocénu a 2,5 ml (2,5 mmolu, 0,06 ekvivalentu) katalyzátora (S)-lll (R6 znamená metylovú skupinu) v 30 ml tetrahydrofuránu v priebehu 30 minút. Po 1 hodine pri 20 až 25 °C sa reakčná zmes vleje za intenzívneho miešania do asi 200 ml zmesi ľadu s vodou. Zmes sa mieša 0,5 hodiny. Vodná fáza sa potom extrahuje trikrát terc, butylmetyléterom (vždy 200 ml). Spojené organické fázy sa vysušia nad síranom horečnatým a odparia sa za vysokého vákua. Získa sa tak 10,7 g (106 % hmotn.) surovej titulnej zlúčeniny. Tento surový produkt sa môže použiť bez ďalšieho čistenia na ďalšiu reakciu. Optická čistota: 96 % ee (HPLC). 1H NMR spektrum (400 MHz, CDCI3, δ ): 4,27 až 4,21 (m, 2H), 4,21 až 4,12 (m, 3H), 4,17 (s, 5H), 1,96 (široký singlet, 1H), 1,75 až 1,60 (m, 2H), 0,94 (t, J = 7,4 Hz, 3H). 13C NMR spektrum (100 MHz, CDCI3, δ ): 94,32, 71,10, 68,26, 67,84, 67,69, 67,27, 65,22, 31,06, 10,37.
Príklad 10 (R)-[1-(Dimetylamino)propyl]ferocén (zlúčenina všeobecného vzorca Vla, M znamná atóm železa, R2 i R3 znamenajú metylovú skupinu)
Roztok 10,0 g (38,6 mmolu) surového (R)-(1-hydroxypropyl)ferocénu v 10 ml pyridínu a 10 ml anhydridu kyseliny octovej sa mieša pri teplote miestnosti 18 hodín. Reakčná zmes sa mieša s 50 ml vody a extrahuje sa trikrát 200 ml dávkami dietyléteru. Spojené organické fázy sa vysušia nad síranom horečnatým a odparia sa na rotačnej odparke. Tvorbu acetylovaného (R)-(l-hydroxylpropylferocénu je možné sledovať 1H NMR spektroskopiou (Ôqhoac ~ 5,66, dd> ^)· Surový (R)-(1-acetoxypropyl)ferocén sa mieša cez noc pri teplote miestnosti so 100 ml izopropylalkoholu a 75 ml dimetylamínu (50 % hmotn.) vo vode. Zmes sa potom spracuje s vodou a extrahuje sa trikrát 200 ml dávkami dietyléteru. Spojené organické fázy sa vysušia nad síranom horečnatým a odparia sa do sucha. Výťažok: 9,10 g (87 % hmotn.) hnedého oleja (surový produkt), ktorý pomaly kryštalizuje. 1H NMR spektrum (400 MHz, CDCI3, δ): 4,20 až 4,08 (m, 2H), 4,10 (s, 5H), 4,08 až 4,06 (m, 1H), 4,02 až 4,01 (m, 1H), 3,27 až
3,23 (dd, 1H), 2,10 až 1,96 (m, í H), 2,00 (s, 6H), 1,79 až 1,67 (m, 1 H), 1,10 (t, J = 7,5 Hz, 3H).
Príklad 11 [S-(R*, S*)]-1-[Dimetylamino)propyl]-2-(difenylfosfíno)ferocén (zlúčenina všeobecného vzorca la, M znamená atóm železa, R1 znamená etylovú skupinu, R2 i R3 znamená metylovú skupinu, R4 i R5 znamená fenylovú skupinu)
32,5 ml (188 mmolov) butyllítia (2,7 M v hexáne) sa prikvapne pri teplote miestnosti k roztoku 9,53 g (35 mmolov) (R)-[1-(dimetylamino)propyljferocénu v 60 ml terc, butylmetyléteru v priebehu 0,5 hodiny. Zmes sa mieša ďalšiu hodinu. Potom sa zahrieva pod spätným chladičom 30 minút, pokiaľ sa už nedá pozorovať ďalšie vyvíjanie plynu. Pri 25 až 35 °C sa prikvapne 13,0 ml (70 mmolov) p-chlórdifenylfosfínu a zmes sa následne zahrieva 4 hodiny pod spätným chladičom. Po ďalších 16 hodinách pri teplote miestnosti sa reakčná zmes vleje do zmesi 200 ml ľadu s vodou a zmes sa mieša 0,5 hodiny. Výsledná zmes sa extrahuje trikrát 150 ml dávkami dietyléteru. Spojené organické fázy sa odparia na rotačnej odparke. Získa sa tak 24,4 g odparku, ktorý sa prekryštalizuje z etanolu. Výťažok: 6,03 g (38 % hmotn.) oranžových kryštálov. Teplota topenia: 139,5 až 140,5 °C. [a]° = -384,4 (c = 1, chloroform). 1H NMR spektrum (400 MHz, CDCI3, δ):
7,36 až 7,56 (m, 2H), 7,36 až 7,32 (m, 3H), 7,25 až 7,14 (m, 5H), 4,32 až 4,29 (m, 1 H), 4,27 až 4,24 (m, 1H), 3,92 až 3,88 (m, 1H), 3,90 (s, 5H), 3,88 až 3,83 (m, 1H), 1,88 až 1,75 (m, 2H), 1,78 (s, 6H), 1,18 (t, J = 7,4 Hz, 3H). 13C NMR spektrum (100 MHz, CDCI3, δ): 140,99 (JPC = 13 Hz), 139,33 (JPC = 12 Hz), 135,30 (JPC = 21 Hz), 132,36 (JPC = 19 Hz), 128,67, 127,86 (JPC = 7 Hz), 127,37 (JPC = 6 Hz), 127,16, 96,86 (JPC = 23 Hz), 76,24 (JPC = 8 Hz), 71,45 (JPC = 6 Hz), 69,72, 69,63, 68,27, 63,33 (JPC = 6 Hz), 39,64, 22,05, 13,52.
Príklad 12 (R,R)-1,1'-Bis(1-hydroxyetyl)ferocén [zlúčenina všeobecného vzorca IVb, M znamená atóm železa, R1 i R1 znamená metylovú skupinu]
11,5 ml (115 mmolov) aduktu boran-dimetylsulfid sa prikvapne pri 20 °C k roztoku 30,0 g (111 mmolov) 1,1 '-diacetylferocénu a 13,5 ml (13,5 mmolu, 0,12 ekvivalentu) katalyzátora (S)-lll (R6 znamená metylovú skupinu) v 200 ml tetrahydrofuránu v priebehu 45 minút. Po 1 hodine pri 20 až 25 °C sa reakčná zmes vleje za intenzívneho miešania do zmesi asi 600 ml ľadu s vodou a zmes sa mieša 0,5 hodiny. Vodná fáza sa potom trikrát extrahuje 200 ml dávkami terc, butylmetyléteru. Spojené organické fázy sa vysušia nad síranom horečnatým a odparia sa vo vysokom vákuu. Získa sa tak 32,7 g (107 % hmotn.) surovej titulnej zlúčeniny. Tento surový produkt sa môže použiť bez ďalšieho čistenia na ďalšiu reakciu. Rekryštalizáciou z hexánu sa získa (R,R)-1,ľ-bis(1-hydroxyetyl)ferocén ako žltá kryštalická pevná látka. Optická čistota: 99 % ee (HPLC).
Podobným spôsobom sa z 1,1'-diacetylferocénu a (R)-lll (R6 znamená metylovú skupinu) môže získať (S,S)-1,1 '-bis(1-hydroxyetyl)ferocén. T. t. 71,8 až 72,5 °C. 1H NMR spektrum (400 MHz, CDCI3, δ): 4,65 (q, J = 6,3 Hz, 2H), 4,22 až 4,10 (m, 10H), 1,39 (d, J = 6,3 Hz, 6H). 13C NMR spektrum (100 MHz, CDCI3, δ): 95,27, 67,71, 67,62, 66,17, 66,05, 65,64, 25,54.
Príklad 13 (S,S)-1,1 '-Bis(1 -acetoxyetyl)ferocén
4,0 ml pyridínu a 4,0 ml anhydridu kyseliny octovej sa pridá k 4,00 g (14,6 mmolu) (S,S)-1,ľ-bis(1-hydroxyetyl)ferocénu. Výsledný roztok sa mieša cez noc pri 25 °C. Po hydrolýze nadbytku anhydridu kyseliny octovej 100 ml vody sa hydrolyzačná zmes extrahuje dvakrát 200 ml podielmi dietyléteru. Spojené organické extrakty sa vysušia nad síranom horečnatým. Rozpúšťadlo sa oddestiluje a odparok sa vysuší vo vysokom vákuu do konštantnej hmotnosti. Výťažok 4,83 g (92 % hmotn.) tmavohnedého oleja (surový produkt), ktorý pomaly kryštalizuje. 1H NMR spektrum (400 MHz,
CDCI3, 8):5,82 (q, J = 6,8 Hz, 2H), 4,24 (m, 2H), 4,18 (m, 2H). 4,13 (m, 4H), 2,05 (s, 6H), 1,54 (d, J = 6,8 Hz, 6H). 13C NMR spektrum (100 MHz, CDCI3, δ): 170,46, 88,85, 69,23, 68,94, 68,87, 68,64, 66,69, 21,37, 20,34.
Príklad 14 (R,R)-1,1 '-Bis[1-(dimetylamino)etyl]ferocén (zlúčenina všeobecného vzorca IVb, M znamená atóm železa, R1, R1 , R2 i R3 znamená metylovú skupinu)
32,7 g (asi 111 mmolov) surového (R,R)-1,1'-bis(l-hydroxyetyl)ferocénu sa rozpustí v 30 ml pyridínu a zmieša sa s 30 ml anhydridu kyseliny octovej. Po 16 hodinách pri 25 °C sa nadbytok anhydridu zhydrolyzuje 200 ml ľadovej vody a zmes sa extrahuje trikrát 100 ml dávkami dietyléteru. Spojené organické fázy sa premyjú raz asi 150 ml vody, vysušia nad síranom horečnatým a odparia. Odparok sa zmieša s 200 ml hexánu. Rozpúšťadlo sa odstráni na rotačnej odparke pri teplote nižšej ako 40 °C. Tento postup sa dvakrát zopakuje. Výsledný tmavohnedý olej sa rozpustí v 200 ml izopropylalkoholu a zmieša sa so 120 ml dimetylamínu (50 % hmotn.) vo vode. Po 16 hodinách miešania pri 25 °C sa pridá 200 ml vody. Hodnota pH reakčnej zmesi sa upraví 100 ml 32 % (hmotn.) HCI na 1. Vodná fáza sa dvakrát premyje 100 ml dávkami dietyléteru. Vodná fáza sa zalkalizuje roztokom hydroxidu sodného (40 % (hmotn.)) na pH 12 až 14 a extrahuje sa trikrát 100 ml dávkami dietyléteru. Spojené organické fázy sa vysušia nad síranom horečnatým a odparia. Na odstránenie ešte prítomného izopropylalkoholu sa tako získaný olej zmieša s asi 100 ml hexanu a opäť sa odparí na rotačnej odparke. Tento postup sa ešte dvakrát zopakuje. Vysušením vo vysokom vákuu sa získa 24,1 g (66 % hmotn., vzťažené na 1,ľ-diacetylferocén) titulnej zlúčeniny vo forme tmavohnedého oleja (bez spracovania s kyselinou chlorovodíkovou sa výťažok zvýši na 86 % hmotn.). 1H NMR spektrum (400 MHz, CDCI3, δ): 4,11 až 4,01 (m, 8H), 3,60 (q, J =
6,9 Hz, 2H), 2,08 (s, 12H), 1,48 (s, 6H).
Príklad 15
2,2'-Bis[(R)-1-(dimetylamino)etyl]-(S,S)-1,1 '-bis(difenylfosfíno)ferocén (zlúčenina všeobecného vzorca lb, M znamená atóm železa, R1, R1’, R2 i R3 znamená metylovú skupinu, R4 í R5 znamená fenylovú skupinu)
20,0 g (60,9 mmolu) (R,R)-1,ľ-bis[1-(dimetylamino)etyl]ferocénu sa rozpustí v 200 ml terc, butylmetyléteru a zmieša sa so 67,7 ml (183 mmolov) butyllítia (2,7 M v hexáne). Zmes sa mieša 2,5 hodiny pri teplote miestnosti. Potom sa pomaly v priebehu 0,5 hodiny pod spätným chladičom prikvapne
40,6 ml (213 mmolov) p-chlórdifenylfosfínu. Zmes sa zahrieva pod spätným chladičom 2 hodiny. Po ochladení na 20 °C sa reakčná zmes vleje do asi 600 ml nasýteného roztoku hydrogénuhličitanu sodného, extrahuje sa dvakrát 400 ml dávkami toluénu, spojené organické fázy sa vysušia nad síranom horečnatým a čiastočne sa odparia. Červenohnedý roztok sa zahrieva so 6 g aktívneho uhlia 1 h na 80 °C, potom sa sfiltruje a odparí sa do sucha. Zvyšok sa extrahuje 300 ml metanolu a všetko sa sfiltruje. Po vysušení sa izoluje 29,4 g (69 % hmotn.) titulnej zlúčeniny ako svetložltý prášok. 1H NMR spektrum (400 MHz, CDCI3, δ): 7,78 až 7,08 (m, 20H), 4,33 (m, 2H), 4,14 (m, 2H), 4,96(dd, 2H), 3,05 (m, 2H), 1,71 (s, 12H). 1,26 (q, J = 7 Hz, 6H).

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby opticky aktívnych metalocenylfosfínov všeobecného vzorca la a Ib nr2r3 (la) a ich zrkadlových obrazov, v ktorých M znamená atóm železa, ruténia alebo niklu,
    R1 a R1 znamenajú nezávisle na sebe alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka, perfluoralkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka, alkenylovú skupinu s 2 až 4 atómami uhlíka, cykloalkylovú skupinu s 3 až 6 atómami uhlíka alebo nesubstituovanú alebo substituovanú arylovú skupinu, r2 a r3 znamenajú buď nezávisle na sebe atóm vodíka alebo alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka alebo R^ a R^ spoločne s atómom dusíka tvoria päť- alebo šesť-členný nasýtený heterocyklický kruh, ktorý môže obsahovať ďalšie heteroatómy, a
    R4 a R$ nezávisle na sebe znamenajú alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka, cykloalkylovú skupinu s 3 až 6 atómami uhlíka alebo arylovú skupinu, ktorá môže byť nesubstituovaná alebo substituovaná jednou alebo viacerými metylovými alebo metoxy-skupinami alebo jedným alebo viacerými atómami fluóru, alebo R4 a R$ spoločne s atómom fosforu tvoria nasýtený päť- alebo šesť-členný heterocyklický kruh, vyznačujúci sa tým, že v prvom stupni sa acylmetalocén všeobecného vzorca Ila alebo llb ľ
    v ktorom M, R1 a R”!' znamenajú ako je hore uvedené, enantioselektívne redukuje boranom alebo iným hydroboračným činidlom v prítomnosti opticky aktívneho oxazaborolidínu všeobecného vzorca III •j (III) alebo jeho zrkadlového obrazu, v ktorom R® znamená atóm vodíka, alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka alebo fenylovú skupinu, čím sa získa zodpovedajúci metalocenylalkohol všeobecného vzorca IVa alebo IVb
    H
    M (IVb) (IVa) alebo jeho obraz, v ktorom R1 a R1 znamenajú ako je uvedené hore, ten sa po esterifikácii hydroxylovej skupiny zreaguje so sekundárnym amínom všeobecného vzorca V
    HNR2R3 (V) v ktorom R2 a znamenajú ako je hore uvedené, čím sa získa zodpovedajúci metalocenylamín všeobecného vzorca Vla alebo Vlb
    M (Vla) alebo jeho obraz, v ktorom M a R1 až R^ znamenajú ako je hore uvedené, a ten sa konečne prevedie litiáciou a následnou reakciou s halogénfosfínom všeobecného vzorca VII
    XPR4R5 (VII), v ktorom v ktorom R4 a R$ znamenajú ako je hore uvedené, X znamená atóm chlóru, brómu alebo jódu, na cieľovú zlúčeninu.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že sa ako acylmetalocén všeobecného vzorca II používa acylferocén.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že sa ako acylmetalocén všeobecného vzorca II používa acetylmetalocén.
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek alebo ktorýchkoľvek z nárokov 1 až 3, v yznačujúci sa tým, že^ oxazaborolidin všeobecného vzorca III, v ktorom R6 znamená atóm vodíka, sa vyrába in situ zo zodpovedajúceho opticky aktívneho a,a-difenyl-2-pyrolidínmetanolu a boranu.
  5. 5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že sa boran používa vo forme svojho aduktu s dimetylsulfidom.
  6. 6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek alebo ktorýchkoľvek z nárokov 1 až
    5, vyznačujúci sa tým, že hydroxyskupina metalocenylalkanolu všeobecného vzorca IVa/IVb sa pred reakciou so sekundárnym aminom všeobecného vzorca V acetyluje.
  7. 7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek alebo ktorýchkoľvek z nárokov 1 až
    6, vyznačujúci sa t ý m, že sa ako sekundárny amín všeobecného vzorca V používa dimetylamín.
  8. 8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek alebo ktorýchkoľvek z nárokov 1 až sa tým, že sa ako halogénfosfín používa opticky aktívnych metalocenyldialkanolov
    7, vyznačujúci chlórdifenylfosfín.
  9. 9. Spôsob výroby všeobecného vzorca IVb alebo jeho obrazu v ktorom M, R1 a R1' znamenajú ako je uvedené v nároku 1, vyznačujúci satým, že diacylmetalocén všeobecného vzorca llb
    O
    M (Hb), v ktorom M, R”! a R”! znamenajú ako je hore uvedené, sa enantioselektívne redukuje boranom alebo iným hydroboračným činidlom v prítomnosti opticky aktívneho oxazaborolidínu všeobecného vzorca III (III) alebo jeho zrkadlového obrazu, v ktorom R® znamená atóm vodíka, alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka alebo fenylovú skupinu.
  10. 10. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa tým, že sa ako diacylmetalocén všeobecného vzorca llb používa diacylferocén.
  11. 11. Spôsob podľa nároku 9 alebo 10, vyznačujúci sa tým, že sa ako diacylmetalocén všeobecného vzorca llb používa diacetylmetalocén.
  12. 12. Spôsob podľa ktoréhokoľvek alebo ktorýchkoľvek z nárokov 9 až 11, vyznačujúci sa tým, že oxazaborolidin všeobecného vzorca III, v ktorom R6 znamená atóm vodíka, sa vyrába in situ zo zodpovedajúceho opticky aktívneho a,<x-difenyl-2-pyrolidínmetanolu a boranu.
  13. 13. Spôsob podľa ktoréhokoľvek alebo ktorýchkoľvek z nárokov 9 až 12, vyznačujúci sa tým, že boran sa používa vo forme aduktu s dimetylsulfidom.
SK646-97A 1994-11-29 1995-11-28 Method of producing optically active metallocenyl phosphines SK64697A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH359894 1994-11-29
PCT/EP1995/004678 WO1996016971A1 (de) 1994-11-29 1995-11-28 Verfahren zur herstellung optisch aktiver metallocenylphosphine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK64697A3 true SK64697A3 (en) 1997-11-05

Family

ID=4259445

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK646-97A SK64697A3 (en) 1994-11-29 1995-11-28 Method of producing optically active metallocenyl phosphines

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5760264A (sk)
EP (1) EP0794957B1 (sk)
JP (1) JPH10509968A (sk)
CN (1) CN1166835A (sk)
AT (1) ATE179178T1 (sk)
AU (1) AU4257396A (sk)
CA (1) CA2203518A1 (sk)
CZ (1) CZ160597A3 (sk)
DE (1) DE59505728D1 (sk)
DK (1) DK0794957T3 (sk)
ES (1) ES2130686T3 (sk)
FI (1) FI972262A (sk)
GR (1) GR3030357T3 (sk)
HU (1) HU216288B (sk)
NO (1) NO307885B1 (sk)
PL (1) PL320698A1 (sk)
SK (1) SK64697A3 (sk)
WO (1) WO1996016971A1 (sk)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2150653T3 (es) * 1995-02-24 2000-12-01 Novartis Ag Ferrocenildifosfinas sililadas, ferrocenildifosfinas sililadas unidas a soportes inorganicos o polimeros organicos, asi como complejos metalicos de estas, su obtencion y empleo.
US5925778A (en) * 1995-04-11 1999-07-20 Novartis Ag Dihalogenated ferrocenes and processes for the preparation thereof
DK0803510T3 (da) * 1996-04-25 2003-01-20 Hoechst Ag 2,2'-Disubstituerede 1,1'-diphosphino-ferrocener og 1',2-disubstituerede 1-phosphino-ferrocener, fremgangsmåder til deres fremstilling, deres anvendelse samt overgangsmetalkomplekser, der indeholder dem
DE19952348A1 (de) * 1998-12-19 2000-06-21 Degussa Liganden und Komplexe zur enantioselektiven Hydrierung
JP2003510359A (ja) * 1999-10-01 2003-03-18 スミスクライン・ビーチャム・コーポレイション 化合物および方法
US6590115B2 (en) 2000-09-29 2003-07-08 Eastman Chemical Company Phosphino-aminophosphines
US6620954B1 (en) * 2002-03-25 2003-09-16 Eastman Chemical Company Phosphinometallocenylamides as novel ligands for asymmetric catalysis
JP4218261B2 (ja) * 2002-06-11 2009-02-04 ダイキン工業株式会社 ポンプユニット
GB0228018D0 (en) * 2002-11-30 2003-01-08 Lucite Int Uk Ltd Carbonylation of ester
AU2003269119B2 (en) * 2002-09-12 2009-06-18 Lucite International Uk Limited A catalyst system comprising a metallocene ligand
DE10242351A1 (de) * 2002-09-12 2004-03-18 Bayer Ag Chirale Monophosphorverbindungen und deren Übergangsmetallkomplexe
US7767864B2 (en) 2003-07-03 2010-08-03 Lucite International Uk Limited Process for the hydroformylation of ethylenically unsaturated compounds
CA2548925A1 (en) * 2003-12-12 2005-06-23 Solvias Ag Method for producing orthometalated and orthosubstituted metallocences
GB0403592D0 (en) * 2004-02-18 2004-03-24 Lucite Int Uk Ltd A catalyst system
GB0411951D0 (en) * 2004-05-28 2004-06-30 Lucite Int Uk Ltd Carbonylation of ester
GB0516556D0 (en) * 2005-08-12 2005-09-21 Lucite Int Uk Ltd Improved catalyst system
WO2007057640A1 (en) 2005-11-17 2007-05-24 Lucite International Uk Limited Carbonylation of ethylenically unsaturated compounds
ES2451240T3 (es) * 2006-04-12 2014-03-26 Solvias Ag Ferrocenodifosfinas
GB0607494D0 (en) 2006-04-13 2006-05-24 Lucite Int Uk Ltd Metal complexes
CN100465181C (zh) * 2006-06-08 2009-03-04 上海交通大学 C2-对称的只具有面手性的二茂钌双膦配体的合成方法
WO2007140717A1 (fr) * 2006-06-08 2007-12-13 Shanghai Jiaotong University Ligands diphosphine à motif ruthénocène de symétrie c2 n'ayant qu'une chiralité de surface et fabrication de ceux-ci
US9809611B2 (en) * 2006-12-02 2017-11-07 Lucite International Uk Limited Carbonylation ligands and their use in the carbonylation of ethylenically unsaturated compounds
GB0625518D0 (en) * 2006-12-21 2007-01-31 Lucite Int Uk Ltd Carbonylation of conjugated dienes
GB0812297D0 (en) * 2008-07-04 2008-08-13 Lucite Int Uk Ltd Novel carbonylation ligand sand thier use of in the carbonylation of ethylenically unsaturated compounds
GB201000078D0 (en) 2010-01-05 2010-02-17 Lucite Int Uk Ltd Process for the carbonylation of ethylenically unsaturated compounds, novel carbonylation ligands and catalyst systems incorporatng such ligands
CN103755748A (zh) * 2013-12-26 2014-04-30 浙江中山化工集团股份有限公司 一种手性的(r)-1-二茂铁基乙基二甲胺的制备工艺
CN106046065B (zh) * 2016-05-26 2018-07-13 河南省科学院化学研究所有限公司 一种合成c2-对称性手性二茂铁膦化合物的方法

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4943635A (en) * 1987-08-27 1990-07-24 President & Fellows Of Harvard College Enantioselective reduction of ketones

Also Published As

Publication number Publication date
AU4257396A (en) 1996-06-19
HUT77467A (hu) 1998-05-28
ATE179178T1 (de) 1999-05-15
GR3030357T3 (en) 1999-09-30
FI972262A0 (fi) 1997-05-28
PL320698A1 (en) 1997-10-27
DE59505728D1 (de) 1999-05-27
NO307885B1 (no) 2000-06-13
CN1166835A (zh) 1997-12-03
CZ160597A3 (en) 1997-10-15
ES2130686T3 (es) 1999-07-01
WO1996016971A1 (de) 1996-06-06
EP0794957A1 (de) 1997-09-17
DK0794957T3 (da) 1999-10-25
CA2203518A1 (en) 1996-06-06
FI972262A (fi) 1997-05-28
NO972436D0 (no) 1997-05-28
NO972436L (no) 1997-05-28
HU216288B (hu) 1999-06-28
EP0794957B1 (de) 1999-04-21
US5760264A (en) 1998-06-02
JPH10509968A (ja) 1998-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK64697A3 (en) Method of producing optically active metallocenyl phosphines
JP2017132793A (ja) R−ビフェニルアラニノールの合成
US5430191A (en) Phosphorus compounds
EP1948626B1 (en) Process for the preparation of delmopinol and derivatives thereof
Pini et al. Addition of diethylzinc to aryl aldehydes catalyzed by (1S, 3S)-N, N1-bis [benzyl]-1, 3-diphenyl-1, 3-propanediamine and its dilithium salt: a mechanistic rationale investigation.
EP0452143B1 (en) Process for preparing optically active 3-hydroxypyrrolidine derivatives
de Vries et al. Synthesis of chiral diaza-18-crown-6 derivatives from optically active diethanolamines
WO2008077560A1 (en) Process for the preparation of optically active 2-amino-1-phenylethanols
JP2579677B2 (ja) イソキノリン誘導体
US8624024B2 (en) Phosphoramide compound, method for producing the same, ligand, complex, catalyst and method for producing optically active alcohol
KR960000758B1 (ko) 광학적 활성 히드록시벤질아민 유도체 및 그의 제조방법
EP4151620A1 (en) Method for preparing chiral 4-aryl-beta-amino acid derivative
IL147668A (en) Process for the preparation of venlafaxin
MXPA01002945A (es) Proceso para la manufactura de derivados de etanosulfonil-piperidina.
US4906773A (en) Process for preparing optically active threonine
EP0237305A2 (en) A method for producing optically active amines
US5210196A (en) Chiral sultams
JP2544926B2 (ja) 新規なホスフイノピロリジン化合物およびそれを用いた不斉合成法
KR100305152B1 (ko) C-치환디에틸렌트리아민의제조방법
CA1119179A (en) Process for preparing n-tritylimidazole compounds
KR100841407B1 (ko) 알리나인-1,6-다이올 유도체와 이의 제조방법
KR900001080B1 (ko) 피라졸론 유도체의 제조방법
CN114380863A (zh) 金鸡纳碱衍生的nnp配体及其制备方法与用途
JPH05194568A (ja) 新規なホモキラルジホスフィン類
GB2039902A (en) Process for stereospecific reduction of quinolizine derivatives