SK47193A3 - Method of separation of amino acid from aqueous solution - Google Patents

Method of separation of amino acid from aqueous solution Download PDF

Info

Publication number
SK47193A3
SK47193A3 SK471-93A SK47193A SK47193A3 SK 47193 A3 SK47193 A3 SK 47193A3 SK 47193 A SK47193 A SK 47193A SK 47193 A3 SK47193 A3 SK 47193A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
zeolite
amino acids
lysine
amino acid
fermentation
Prior art date
Application number
SK471-93A
Other languages
English (en)
Other versions
SK279855B6 (sk
Inventor
Sems Yonsel
Schaffer-Treffenfeldt
Akos Kiss
Elfirede Sextl
Heike Kinz
Original Assignee
Degussa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Degussa filed Critical Degussa
Publication of SK47193A3 publication Critical patent/SK47193A3/sk
Publication of SK279855B6 publication Critical patent/SK279855B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C227/00Preparation of compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton
    • C07C227/38Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C227/40Separation; Purification

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)

Description

Vynález sa týka spôsobu oddeíovania aminokyselín z vodných roztokov.
Doterajší stav techniky
Priemyselné získavanie jednotlivých aminokyselín sa uskutočňuje štyrmi spôsobmi:
oddeíovaním.aminokyselín zo surovín, ktoré sa vyskytujú v prírode a ktoré dorastajú / napríklad z peria hydiny ale . bo prasačích štetín /·, chemickou syntézou / napríklad DL-metionín /·, enzymatickou výrobou z chemicky vyrobených meáziproduktov / napríklad L-metionín /;
mikrobiologickou výrobou či fermentáciou / napríkald L-lyzín, L-treonín, L-tryptofán /.
Pri všetkých týchto postupoch predstavuje oddelovanie a izolácia aminokyselín jeden z podstatných prevádzkových stupňov. Na tento účel sa často používajú organické ionexo vé živice. Tak napríklad L-lyzín sa adsorbuje na silno kys lých ionexových živiciach typu , pri hodnote pH v rozmedzí od C,5 do 3, potom sa ionex s adsorbovaným L-lyzínom eluuje vodným roztokom amoniaku a žiadaný hydrochlorid L-l.yzínu sa získa prídavkom kyseliny chlorovodíkovej k elu átu / vie patentový spis USA č. 3 >6? 951 /·
Úlohou tohto vynálezu je nájst čalší spôsob ocdelovania, ktorý by tiež umožňoval priame získavanie hydrochloridu alebo sulfátu L—lyzír.u.
I-'pdstata vynálezu
Predmetom vynálezu je spcscfc cdceíovania aminokyselín z vodných roztokov, ktorý sa vyznačuje tým, že sa tieto roztoky vedú cez zeolity a adsorbovaná aminokyselina alebo aminokyseliny sa potom zo zeolitov izolujú desorpciou. Spracovávané roztoky pochádzajú najmä z fermentačných postupov výroby aminokyselín alebo odpadajú pri postupoch, pri ktorých sa roztoky obsahujúce aminokyseliny získavajú hydrolýzou prírcd r.ých produktov, ako je napríklad perie hydiny alebo prasačie š t e t i ny .
Adsorocia a.descrocia sa uskutočňuje ori teplote v rozmedzí cd 5 do ICC C, najmä pri teplote od lý do 4(
Kinetika tohto kroku je teolctou ovplyvňovaná len v nepatrnej miere.
Koncentrácia aminokyselín v roztokoch sa spravidla pohybuje v širokých medziach, až do hranice rczpustnosti, napríklad v rozmedzí cd C-,1 do 15 ň· hsotnostných.
Adsorpcia je, rovnako ako descrpcia, závislá od hodnoty pH. Pritom platí, že bázické aminokyseliny, ako je napríklad L-l.yzín / pi = 9,6 /, sa ačsorbujú prednostne pri dosiahnutí izoelektrickeho bodu a v bázickej oblasti / pH a pi /, žatia! čo neutrálne aminokyseliny, napríklad 1-metionín alebo L-treoní.n / pi = č,-7 / 3 kyslé aminokyseliny je možné adsoriosiahnutí izoelektrického bodu a v kvsled oblasti bovat or / oH o /'. Ľesorocia prectena pri zocpoveca juc icn opacnyr n hodnotách oH -u oi alebo oH-> oi.
Hodnota pH, ktorá sa ustáli pri rozpustení aminokyseliny v úplne demineralizovanej vode, približne tiež zodpovedá izoeiektriekému bodu pl tejto aminokyseliny.
Spracovávané roztoky sa preto prednostne uvecu vsece; známym spôsobom prísadou kyselín alebo alkalických látok na hodnoty pH v týchto rozmedziach, pri ktorých prednostne pre bieha absorpcia alebo desorocia.
ľo isté platí v tom prípade, že· v priebehu absorpcie nastane posun hodnoty pH roztoku.
Je samozrejmé, že aminokyseliny musia byt pri hodnotách pH, ktoré sa nastavujú pre absorpciu a desorpciu, stále.
Zeolity sa mcžu pou forme tvarovaných čast nom lôžku. Ako pomocné užit, ako je všeobecne likáty alebo ich hydro žívst v práškovej forme alebo tiež vo íc, ktoré sú napríklad uložené v pevtvarovacie činidlá sa potom môžu poznáme, prednostne napríklad alkylsilyzáty alebo bentcnit.
rre adscrcciu aminokyselín z vodnvcn r vajú zeolity s rozdielnymi veľkosťami pór stupňom dealuminácie a rôznymi katiónmi, vhodných zeolitov, ktoré možno používať n nálezu a ich vlastností je uvedený v nasl oztekov sa pcužíov, štruktúrou,
Ur č i t ý pr e h I ad a účely tohto vyedujúcej tabuľke
Typy zeolitov pŕs adsorpciu z roztokov
zeoi it pomer sirxa zdroj
SiC,/Al2O3 pórov /nm./
zeol it Λ Λ a n t i 2 0,3 - 0,5 /1, 2/
zeoi it Y a n t i 2 - 3 asi C, 7A r > /1/
zeoi i t v J· ~ CC asi C, 71 /1, 3, A/
d ea 1 um i p v a ný zeolit ľ /DAY/ mordenit - 10 0,65 x 0,7 /1, 5/ dealumin^cvaný mord s.a i t
ZS71-5, 20 -co d s a 1 um i n^c- v a n ý
ZSM-5 zeolit p 20 - cc
O 5, Y p / p /
W , A - , > z > J S'
0,51 x C,55
0,75 x 0,57 /7/
Vil
, Zeol i t e Molecuia r Sieves, S truc t u:
and Use, J . Wile.y b Sons, N ew York
< - w 2 C 2 1 S T i /Jo σ-.j. c c g AG/, ĽE 2660722
a Ca 1 š T · j /’Degussa A G/, E? 0413135;
r, 1. u 6 1*? n.yka ja, Cataiysis 7 o n '
4. H. K. ôey Elsevier, Amsterdam 1580·,
5. C. 0. Ghane /'.'obil Oil Cc
2'
5. r. G. Tw.yer a další, /'/obil Oil Corp./ Σ'.
I ·
ε.
w . ·. ·
V.
E. Calvert s čalší /;4obil Cil
C — 4 n x z -7-,-7 4 4.-- i n viauuu l a , ZjCL-1 LCi X L·
Corp./, /1992/,
EP C164 2OS-,
ΤΏ - o Ώ í o 7 c. a · . d u.
Ukázalo sa, že množstvo aminokyseliny, ktoré sa naviaže na zeolit, je závislé od koncentrácie tejto, aminokyseliny v roztoku a od druhu samotnej aminokyseliny.
Z toho existujú tifikovat vyplýva, že pre oddelovanie každej aminokyseliny obzvlášt vhodné zeclity, ktoré je možné lahko idenna základe kapacity adsorpčnej izotermy. Tak sa pri hodnote pH v rozmedzí od 3 do 10 dosiahne v prípade Ľ-l.yzínu maximálna nameraná sdsorpčná kapacita pri zeolite ΓΑΥ oribližne 12 až 13 %, pri zeolite ZSM-5 alebo mordenite približne S % a pri zeolite Haľ 10
V čnej n g O i-'- >
med z te.ná prípade i- a Ľ^-me 11 onmu kapacity pri hodnote pH 1
Pri zeolite ĽAY nebola dosiahnutá hranica na svt maximálna ad sorpčná kapac su najlepšie vysieoky aoso 6 pri zeolite ZSY-5 približv skúšanom koncentračnom roz£ c 2 O * T. C Γ Ú C l· * r C O 13 Z 1 ? “ hla pri zeclitcch ĽAY a ZSY 4 % /morde.nit/ a 1 % /ĽAY/. rovnakých zeolitev je pri r-metioníne / obidve sú slaadsorpčná kapacita pri ZSM-ý 'J prípade L-treonínu sa desia adsorpčná kapacita ô % /ZSM-5/', Tendencia adsorpčnej schopnosti L-treoníne podobná ako pri Ľ-/ĽL bo kyslé aminokyseliny/, pričom a ΓΑΥ je nižšia.
Pomocou spôsobu podía vynálezu však nie je umožnené oddelovat jednotlivé aminokyseliny z vodných, roztokov, je možné oddelovat i zmesi aminokyselín.
e n ale
Pomocou ZSY Ľ-metioní.o a L /pH približne o sa meže z roztoku, kí treonín oddelit adsorpc / Ľ-metioní.o. Pokial sa r ** ’ŕ '-, c o r* ·j 4 g ľ — Ί v -7 -í r — . .y - w «- — . - -* v · — ~ 1 iou v kyslej oblasti pracuje v alkalickej
- ο otlasti pH /pH približne 9/, selektívne sa z tejto zmesi ad· sorbuje L-lyží n.
Pri týchto podmienkach sa môže L-lyzín cddelovat tie; neužití z e o 1 i t o v t v o u m o r d e n i t u alebo Γ A Y alebo N e Y .
or:
Aminokyseliny, ktoré sú absorbované na použité zeolity n eu trainy c h ležia orednos' sa descrbujú pri hodnotách pH, ktoré v prípade aminokyselín /napríklad metionínu a treonínu/’ ne nad a v prípade bázických aminokyselín /napríklad lyzínu/ oreóostne ooc hodnotou ol.
Týmto spôsobom sa podarí priamo získat napríklad hydrochlorid alebo sulfát lyzínu.
i o r*, -y » i br* tupen regenerácie aosorcovanenc iyzmu oosanu^e itu n pri pH asi 1 na zeolite LAY a NaY. Ako kyselina sa v desorpč nom stupni prednostne používa kyselina sírová alebo kyselina chlórovod íková.
LL- a L-metionín sa úplne desorbuje pri hodnote pH približne 1C.
Spôsob podlá vynálezu sa môže podlá požiadavok uskutočňoval kontinuálne alebo d iskonti.ouálne, napríklad tak, že sa bočný prúd z ferme.ntácie kontinuálne vedie lôžkom zeolitu a po oddelení žiadanej aminokyseliny znovu vracia do fermer.tačne.j nádoby.
Výrobná schéma spôsobu podlá vynálezu je znázornená na
V oriebehu ferme.ntácie sa do reaktora or;
áva báza napríklad amoniak, ako činidlo na úpravu hodnoty pH. Spracovanie sa uskutočňuje in situ tak, že sa z reaktora ccchvator íermentač.oá suspenzia odvádza pomocou sterilného čerpadla a octom sa cez kolo.nu s náplnou zeolitu čeroá naspat r,~ reaktora. Nedochádza k žiadnemu oddeľovaniu buniek. L-lyzín sa absorbuje na zeolitcvej náplni, zatiaľ čo suspenzia ochudobnená o lyzín sa čerpá naspät do reaktora.
Hýchlcst čerpania a čas zotrvania v obchvate a kolóne sa musí volit tak, aby bu.nyk neutrpeli žiadne poškodenie v dôsledku nedostatku kyslíka a substrátu.
Ak je to potrebné, zapája sa za sebou tiež niekoľko adsort oných stupňov, ktoré sa prípadne prevádzkujú tiež pri rôzn.ycr podmienkach '/hodnota pH, typ zeolitu/, keá je napríklad potrebné oddeľovat od seba rôzne aminokyseliny.
Pri použití zeclitov na absorpciu aminokyselín namiesto organických icnexových živíc, ktoré sa používajú podľa doterajšieho stavu techniky, sa celkovo dosahujú početné výhody.
Tabuľka 2
Porovnanie spôsobov uskutočnenia absorpcie pri použití ze! litov a ionexových živíc
Ad soroc ia na zeolitoch na íonexcvyc: živiciach
- žiadna regenerácia, desorpčn.ý krok je zároveň regeneračným krokom
- v dôsledku k z n í ž e n i u toho dochádza z n e č i s t o va n i a odpadových vôd živica sa musí pred naviazaním kyseliny regeneroval
elúciu pomocou rôznych pc s lúči i sa v roztoku
kyselín pri descrpcii možno prevedie pomocou zcdpove
napr. využit na získanie dajúcej kyseliny amincky
rôznych solí lyzí.nu lina /napr. lyží n/ na s c
nedochádza k žiadnemu bobt- bobtnanie živice spôsobu
nan.iu adsorbents je tieto problémy: upchávanie, stratu adsorpčnej kapsci
mechanická pevnost, je vysoká, rozbité guíôčkv živice
i úlomky tvarovaných teliesok strácajú adsorpčné schop
vykazujú maximálnu adsoročnú kapacitu vysoké teploty neznižujú adsorpčnú kapacitu, vysoká odolnost n o s t i
voči teplote
prote 1 --.y í b i c m δ s s 3 r i rozpus- ro τθύπγ r e a s t í v n e ovolyv
•w * v w r
t e ne ?Oi nerušia ac s orpcne rv u scsor penu ka pac i tu
vlast ros ti U o η q t η á vopred ich od-
delit, cudzie ióny rušia ad sorcc i u
Prehiad obr. .os vv<rsss
Na obr. 1 > škovi dH=10 /.
sú uvedené adsorpčné izotermy pre l-lyzín na y oráškovitom zeolite Π.-.Υ, ZSM-ô, mordenite a Na Y / t=i o, .Na obr. 2 sú uvedené adsorpčné izotermy p: na oráškovitom zeolite 1AY, ZSM-5, mordenite a Na Y / t=l d,
Y α q q ** *5 SÚ ’L1Vô d Ä ° S ô S 0 P O Č Ω é 7 O f Θ ^T.V L-* na oráškovitorr. zeolite ľAY, ZSivŕ-ô, mordenite a NaY / t=l· č, :lota 2\ ) í^-· s 1 Na obr. 4 je schematicky znázornené uskutočnenie spôsobu podlá vynálezu v pretreoávanej banke i v kolóne s oevným lôžkom zeolitu.
Na obr, je schematicky znázornené uskutočnenie soôscbu podlá vynálezu in situ pri fermentačne.j výrobe L-lyzínu.
Príklady uskutočnenia vvnálezu
1. Spracovanie roztokov aminokyselín
Adso^čné experimenty s aminokyselinami na zeolitoch sa uskutočňujú staticky v miešanej alebo v pretrepévanej ICC ml banke. Používajú sa roztoky syntetických aminokyselín s reznou kclcentrác iou /0Λ až 80 s/1/.
Ako adsorcenty sa používajú zeolity, ktoré sú uvedené v tabulke 3.
k a
pomer pomer objem kale ináč i
SiC,/Alo C. Si/Al mikrooc rov /UC/ /'h,
/ml/g/
Na Y Ó 3 0,3 ž iaóne··
H-mordenit IC C, 2 5 5 C 1
rí-ZSM-5 45 23 0,2 550 1
ĽA Y 2 CC Ί ,ΛΛ x v L 0,3 5 50 1
Odváž ia sa vždy 3 ε p rá škovi t éh o a v z d u š n o u vlhkostou
nasýteného zeolitu a or idajú napr íklad do b anky s 3C ml
roztoku L—lyží.nu. Pokusy sa nechajú prebiehaš cez ncc z ló až 2C hodín /. Vzorky sa pŕefiltrujú a supernatant, ktorý neobsahuje zeolit, sa analyzuje pomocou vysokotlakovej kvapalinovej chromatografie / HPLC /.
Ádsorpčné pokusy sa uskutočňujú pri teplote miestnosti s ori teolote 35 a 60 °C.
určenie absorbovaného množstva sa uskutočňuje analýzou koncentrácie l.yzínu .na začiatku pokusu / Οθ / a na konci pokusu / Cť /. Zvyšok je absorbovaný. Na základe znalosti koncentrácie absorbe.nta / C-^gramy zeolitu/roztok aminokyseliny / sa môže vypočítaš aosorpčná kapacita X:
r. - n
Na obr. 1 sú uvedené absorpčné izotermv pre mcnohybrát L-lyzínu. Použité roztoky mali spolu so zeolitom priemernú hodnotu pH 9,5.
Medzi H-ZSM-5 a K-mordenitom nie je možné zistit žiadne rozdiely. U oboch týchto zeolitov sa dosiahne maximálna adscrpč.oá kapacita približne S %. Adsorpčná kapacita zeolitu DAľ je pri rovnakých podmienkach / teplots väzby maximálne asi 13 Pokusy uskutočňované pri teplcte 3b až c . ,
6C C ukszuju, že zvýšenie tepioty r.ema ziac.ny vpiyv na acsoroeiu.
Analogická absorpčné pokusy boli uskutočnené tiež s ĽLa L-metio.níncm a L-treoní.ncm. Ľcsiahnute výsledky sú zrejmé z ocr. 2 a 311
2. Spracovanie fermentačnej suspenzie
Adsorpčné a desorpčné vlastnosti L-lyzínu boli oalej skúmané vo fermentačnej suspenzii. Pokusy boli uskutočňované v pretrepávanej banke pri použití práškovitého zeolitu a v kolóne s pevným lôžkom, ktoré obsahovalo tvarované telieska zo zeolitu, pri rôznync hodnotách ph / vie cbr. 4 /.
V priebehu fermentacie bola z fermentačnej zmesi odobratá približne štvorlitrová vzorka a ihnec po odbere bola zmiešaná s antibiotikom chloramfenikolom / 0,04 g/1 / a antímykctikom pimaricinom / 0,01 g/1 /, nato bola uchovávaná v chlade. Tým bola zastavená mikrobiálna aktivita produkčného kmeňa a bolo zabránené napadnutiu cudzorodými organizmami. Pretože adsorpčné experimenty neboli uskutočňované pri sterilných oodmie.nkach, mohla by kontaminácia spôsobil rozklad lyzínu a tým znehodnotil výsledky namerané v priebehu pokusu.
Médium obsahovalo okrem L-lyzínu / 4 g/1 /, kt: oddelil, niekoľko calších zložiek, komplexné podiely, vysokú koncentráciu solí, vysokú koncentráciu biomasy alebo proteír.u / obsah sušiny biomasy 30 g/1 /, mikrobiálne vedľajšie produkty, ako aj iné aminokyseliny. Jeho hodnota ph bola 7,5«
Médium bolo bez oddelenia biomasy 3 bez akéhokoľvek predbežného spracovania uvedené do styku so zeolitmi. Pri pokusoch v pretrepávane j banke boli použité praškovite zeolit.y a ori pokusoch v kolóne s pevným lôžkom bol použitý z-olit DAY vo forme Pashigových krúžkov / vonkajší priemer 7 mm, vnútorný priemer 4 mm / a zeolit h-ZSM-p vo forme plných valčekov / priemer 3 mm /. Kolóny pre pevné lôžko zhotovené zo skla a mali vnútorný priemer 1;: m eoittu bon a výšku oln.e 4CO mm. Médium bolo o xcionv :ocu
C -Υ» o *» H’·’*!
hore. Pritom bola v pufrcvacej nádore meraná hodnota pH a o~>dľa ootrebv bola korigovaná. Ako korekčné orestriedky slú— žili amoniak a kyselina sírová.
2.1. Výsledky
Hodnota pH bola v preírepáv.ane j banke 7 do 10. Ädsorpčna kapacita X sa zvyšova notou pH. Maximálna adscrpčná kapacita $ nutá ori zeolitoch DAY a NaY.
menená v rozmedzí cd la sc stúpajúcou hcdaž 12 % bola d os iahčnými suspenziami lôžkom pri použití note pH v rozmedzí cvala pri pôvodnej ie hodnotu asi 5 %· á kapacita zvýšit
Adsorpčné a desorpčné pokusy s ŕermenta boli tiež uskutočňované v kolóne s pevným Rashigových krúžkov zc zeolitu DAY pri hod od 7.5 do 10. Adscrpčná kapacita ΓΑΥ dosah hodnote pH / pH 7,5 / fermentačnej suspenz Pri stúpajúcej hodnote pH sa môže adsorpčn až na X=12 % / o
/.
Adsorpčné kapacita L-lyzínu vo fermentačnej suspenzii na zeolite DAY / najviac 12 1- / zodpovedá adscrpčnej kapacite, ktorá bola nameraná pri synteticky vyrobených roztokoch o pH približne 10, čo ukazuje na vysokú selektivitu absorpcie, bez chladu na orítomnost mnchvch cudzích zložiek v susoenzii,
Náplň zeolit.u DAY bola descrbovaná oremvvacím roztokem o pH 1 / ktorý sa skladal z demi.neralizovanej vody a kyseliny chlorovodíkovej /. Pôvodná adscrpčná kapacita bola 6 %. Belo možne dosiahnuť takmer lOOi-nú regenercvatel.nost lyzínu / ktorá je definovaná ako pomer cesorbcvaného lyzínu v gramoch k absorbovanému lyzínu v gramoch, vyjadrený v percentách. Absorpcia a desorpcia holá niekoľkokrát opakovaná pri zmeneŕtýzY. hodnotách pH / až S cyklov s rovnakou kcloncu a rovnakou náplňou /. Náplň zeolitu DAY bola pritom zásobovaná ferme.noač.ncu suspenziou počas 1 týždňa. Nebolo pozorované žiadne zablokovanie ani zarastanie kolón? alebo Rashigových krúžkov.
zara s
3. Spracovanie ŕermentačnej suspenzie in situ
Až doteraz predstavené výsledky ukazujú, že je možné soracovávat L-lyzín in situ v priebehu ŕermentécie. Schéma vhodného postupu je uvedená na obr. ô. Ako činidlo na korekciu pH sa v reaktore v priebehu fermentácie používa amoniak, ako báza. Spracovanie sa uskutočňuje in situ tak, že sa z reaktora obchvatom ŕermentačná suspenzia odvádza pomocou sterilného čerpadla a potom sa cez kolónu s náplnou zeolitu čerpá naspät go reaktora. Nedochádza k žiadnemu oddeľovaniu buniek. L—lyzín sa absorbuje na zeolitovej náplni, zatiaľ čo suspenzia ochudobnená o lyzín sa čerpá naspät do reaktora.
Pýchlost čerpania a čas zotrvania v obchvate a kolóne sa musí volit tak, aby bunky neutrpeli žiadne poškodenie v dôsledku nedostatku kvslíka a substrátu.
úpravy hodnoty pH pomocou amoniaku by bolo možné uskutcč ňovat namiesto v dávkovacom mieste do fermentora tiež v adsorpčnej kolóne / vi3 obr. 5 /· Tým vznikajú dočasné gr οι i entý pH, ktoré posúvajú acsorpčnú kapacitu smerom k vyšším hodnotám. Pritom sa musí čas zotrvania prúdu suspenzie v kolóne a Čas miešania a distribúcie pH v kolóne optimalizovat tak, aby nedošlo k poškodeniu mikroorganizmov.
Kolóna s absorbovaným lyzínom sa potom premyje vodou a eluuje kyselinou. Použitím kyseliny chlorovodíkovej alebo kyseliny sírovej, ako elučnej kyseliny, sa potom môže alte-r natívne vyrábat hydrochlorid alebo sulfát lyzínu. Ak sa použijú dve kolóny, môže v priebehu -absorpcie v prvej kolene dcchádzat k desorpcii druhej kolony. Výhody spôsobu podľa vynálezu v priemyselnom meradle zvýrazňujú nasledujúce hodno t v:
objem reaktore pracovný objem koncentrácia lyzínu kumulovaný lyží n
ad sorpčná kapacita ĽA Y pri pH 7,5
adsorpčná kapacita ĽAY pri pH r- 9,o
čas adsorpcie- alebo des or p c i e
dve adsorpčná kolóny o objeme vždy
dve adsorpčná kolóny vždy s
čas spracovania in situ absorpcia pri pH 7,5, vždy 2 hodiny na konci fermentáeie je spracované zvyšujúcich 4 OOO kg lyzí.nu sa po výrobe oddelí pri pH 9,5 za
3CO m3
Ί n r\ r\ -i g/1
COO kg/násada *- .n/
O X %
hodiny
5 m.3
COCkg Rashigových krúžkov zo zeolitu ΓΑΥ 40 hodín
500 kg lyzínu
OCO kg lyzí.nu hodín noc i e m o z.n e za
Pri postupe porna tohto prikisou skončenia fermentáeie z ŕerm.en.tačnej susoenzie dolné oddeľ: lyzín s oriviest ho ku kryštalizácii v žiadanej forme.

Claims (3)

1. Spôsob oddeľovania aminokyselín z vodných roztokov vyznačujúci sa t ý m, že sa hodnota pH roztokov, v prípade bázických aminokyselín / ktorých izoelektrický bod pi je vyšší ako pH 7 / upraví na hodnotu vyššiu alebo rovnú pi, v prípade neutrálnych aminokyselín / ktorých pi je v rozmedzí od pH 5 do pH 7 / alebo v pripáde·kyslých am nckyselín / ktorých pi je nižší ako pH 5 / upraví na hodnotu pH nižšiu alebo rovnú pi, potom sa tieto roztoky uvedú do styku s vhodným zeolitom a adsorbova.ná aminokyselina sa zo zeolitu po svojom oddelení eluuje, v prípade bázických aminokyselín pri hodnote pH nižšej ako pi a v prípade neutrálnych a kyslých aminokyselín pri hodnote pH vyššej ako pi.
Scôscb oodla nároku v y z' lity typu A,X d ealuminovaný alebo VPI-5 t ý m, že sa používajú zeo olit Y / DAY /, mordenit, aluminovaný ZSM-5, zeolit
Y, dealuminovaný zemord e n i t, Z S ?,1-5, -d e 3. Spôsob podlá nároku 1 alebo 2, v y z n a sa tým, že sa L-lyzín oddeľuje pri použití zeolitu typu DAY, NaY, ZSM-5. alebo morčenitu.
4. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, sa t ý m, že sa DL- alebo L—metionín oddeľuje tí zeolitu typu ZSM-5, DAY alebo mcrdenitu.
U C 1 oouž i5. Spôsob podľa náreku 1 alebo 2, v y z n a č u j, úci sa tým, že sa L-treonín oddeľuje pri použití zeolitu typu ZSM-5, mcrdenitu alebo ĽAY.
o. Spôsob poola ujúci sa iekterého z nárokov 1 až ~, v y z n a t ý m, že vodné roztoky obsahujú viac
- '16 než .jednu -aminokyselinu.
7. Spôsob podlá niektorého z nárokov 1 až ó, vyzná fermentačnen sa tým uspenzie odv že sa v priebehu ferme.ntácie z ný prúd, ktorý sa uvádza do styku s vhodným zeolit.om a kvapalina, ktorá je cchudobr.e na o aminokyselinu alebo aminokyseliny sa recirkuluje do fe mentačnej nádoby.
S. Spôsob podlá náreku 7, tým, že sa z fermentačnej vyznačujúci sa suspenzie neoddeluje bicmasa.
SK471-93A 1992-05-23 1993-05-12 Spôsob oddeľovania aminokyselín z vodných roztokov SK279855B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4217203A DE4217203C2 (de) 1992-05-23 1992-05-23 Verfahren zum Abtrennen von Aminosäuren aus wäßrigen Lösungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK47193A3 true SK47193A3 (en) 1994-06-08
SK279855B6 SK279855B6 (sk) 1999-04-13

Family

ID=6459643

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK471-93A SK279855B6 (sk) 1992-05-23 1993-05-12 Spôsob oddeľovania aminokyselín z vodných roztokov

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5312980A (sk)
EP (1) EP0571742B1 (sk)
JP (1) JPH0641028A (sk)
AT (1) ATE147066T1 (sk)
CA (1) CA2096767A1 (sk)
CZ (1) CZ284583B6 (sk)
DE (2) DE4217203C2 (sk)
DK (1) DK0571742T3 (sk)
ES (1) ES2096795T3 (sk)
SK (1) SK279855B6 (sk)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6171568B1 (en) 1991-05-27 2001-01-09 Degussa-H{umlaut over (u)}ls Aktiengesellschaft Method for the purification of exhaust air and/or effluents by contact with moulded bodies containing dealuminated zeolite Y
DE4332464A1 (de) * 1993-09-24 1995-03-30 Degussa Verfahren zur Abtrennung von L-Leucin und L-Isoleucin aus wässrigen Lösungen
DE4403987A1 (de) * 1994-02-09 1995-08-10 Degussa Verfahren zur Abtrennung von Hydroximono- und tricarbonsäuren
DE19535751A1 (de) * 1995-09-26 1997-03-27 Degussa Verfahren zur Abtrennung von Aminosäuren und Aminosulfonsäuren durch Adsorption an Zeolithen
CA2255130A1 (en) 1997-12-16 1999-06-16 Archer Daniels Midland Company Process for making granular l-lysine feed supplement
DE19821378A1 (de) * 1998-05-13 1999-11-18 Degussa Verfahren zur Auftrennung von Tetrahydropyrimidinderivaten
JP2007311233A (ja) 2006-05-19 2007-11-29 Yazaki Corp シールド電線
BRPI0703692B1 (pt) * 2006-12-25 2016-12-27 Ajinomoto Kk método para se obter os cristais de um hidrocloreto de aminoácido básico compreendendo gerar um aminoácido básico usando células microbianas por fermentação em um caldo de fermentação ou por um método enzimático em uma solução de reação de enzima usando as células como catalisadores
JP5235369B2 (ja) 2007-09-18 2013-07-10 株式会社オートネットワーク技術研究所 ワイヤーハーネスおよびその製造方法ならびに絶縁電線の接続方法
JP5566716B2 (ja) 2010-02-05 2014-08-06 矢崎総業株式会社 ワイヤハーネス
CN104926701B (zh) * 2015-06-30 2017-05-03 西安蓝晓科技新材料股份有限公司 一种蛋氨酸纯化的工艺
SE543703C2 (en) * 2018-03-05 2021-06-15 Arevo Ab Separation of basic amino acids

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE750402C (de) * 1941-07-22 1945-01-16 Verfahren zur Trennung von Gemischen von Aminosaeuren
US3036125A (en) * 1959-06-02 1962-05-22 Pfizer & Co C Process for purifying lysine
US3630681A (en) * 1963-09-03 1971-12-28 Hitachi Ltd Method of separating mixtures by liquid chromatography
IT1045451B (it) * 1966-03-23 1980-05-10 Ajinomoto Kk Metodo per recuperare lisina da brodo di fermentazione
JPS60207593A (ja) * 1984-03-31 1985-10-19 Ajinomoto Co Inc 発酵液から塩基性アミノ酸の分離方法
GB2167052B (en) * 1984-11-17 1988-09-07 Laporte Industries Ltd Synthetic crystalline molecular sieve materials and a method for their preparation
JPS6261592A (ja) * 1985-09-13 1987-03-18 Ajinomoto Co Inc 塩基性アミノ酸の分離方法
JPS62210053A (ja) * 1986-03-07 1987-09-16 Agency Of Ind Science & Technol 光学異性体分離用充填剤
JPH0747109B2 (ja) * 1986-09-08 1995-05-24 三井東圧化学株式会社 アミノ酸水溶液の濃縮法
KR890002412A (ko) * 1987-07-17 1989-04-10 오그덴 에이취.웹스터 높은 pH에서의 중성 아미노산 회수
US4923616A (en) * 1987-09-24 1990-05-08 Mitsubishi Petrochemical Company, Ltd. Method of separating chemical components in simulated moving bed
US4910336A (en) * 1988-11-25 1990-03-20 Uop Process for separating phenylalanine from salts
US5104492A (en) * 1990-07-11 1992-04-14 The Regents Of The University Of California Recovery of carboxylic acids from water by precipitation from organic solutions
JPH04134054A (ja) * 1990-09-25 1992-05-07 Ajinomoto Co Inc イオン交換樹脂を用いるアミノ酸の精製方法

Also Published As

Publication number Publication date
SK279855B6 (sk) 1999-04-13
CZ96093A3 (en) 1994-02-16
DE4217203C2 (de) 1995-09-21
DE4217203A1 (de) 1993-11-25
DE59304941D1 (de) 1997-02-13
JPH0641028A (ja) 1994-02-15
CZ284583B6 (cs) 1999-01-13
CA2096767A1 (en) 1993-11-24
EP0571742B1 (de) 1997-01-02
EP0571742A2 (de) 1993-12-01
ATE147066T1 (de) 1997-01-15
EP0571742A3 (de) 1994-11-23
US5312980A (en) 1994-05-17
DK0571742T3 (da) 1997-04-14
ES2096795T3 (es) 1997-03-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK47193A3 (en) Method of separation of amino acid from aqueous solution
JP4559216B2 (ja) 液体中の夾雑物からアルブミンを分離する方法、使用及びキット
US20180071655A1 (en) Continuous process for separation of proteins
US4976944A (en) Purification of silane gas
CA1258874A (en) Process for the resolution of a racemate
CN86108921B (zh) 复合无机吸附剂及其制备方法
CN104803909B (zh) L‑哌啶甲酸的分离方法
US8501939B2 (en) Triazines and pyrimidines as protein binding ligands
JPS60202736A (ja) フタロシアニンが結合したシリカゲルおよびそれを用いる多環系有機物質の処理法
Ramadan et al. α-Aminoacyl hydroxamate adsorbents—a new type of immobilized chelator
CN112655823B (zh) 一种粘土/氨基酸复合物添加剂及其制备方法和应用
US4869819A (en) Apparatus for biomethanation
US5180670A (en) Method for purification of mitomycin C
Shin et al. Butyl-Toyopearl 650 as a new hydrophobic adsorbent for water-soluble enzyme proteins
US5527958A (en) Process of the isolation of L-leucine and L-isoleucine from aqueous solutions
ATE121644T1 (de) Herstellung von permeablen hohlpartikeln.
JPH036139B2 (sk)
JP4676650B2 (ja) フェリクローム類あるいはそのデフェリ体の吸着・回収方法
McGarrity et al. Isolation and partial characterization of pyridoxal 5′-phosphate hemoglobins by high-performance liquid chromatography as a quality-control method for hemoglobin-based blood substitutes
JP2971128B2 (ja) マイトマイシンcの精製法
SU1655534A1 (ru) Способ получени аффинного сорбента дл фракционировани нуклеиновых кислот
KR20020071637A (ko) 메탄올을 이용한 프라바스타틴의 정제방법
JPH0154994B2 (sk)
JPS5847497A (ja) 5−ヒドロキシメチルシトシンの製造法
KR20020071636A (ko) Hp20 수지 및 이소프로필 알콜을 이용한 프라바스타틴의정제방법