CZ284583B6 - Způsob oddělování aminokyselin z vodných roztoků - Google Patents

Způsob oddělování aminokyselin z vodných roztoků Download PDF

Info

Publication number
CZ284583B6
CZ284583B6 CZ93960A CZ96093A CZ284583B6 CZ 284583 B6 CZ284583 B6 CZ 284583B6 CZ 93960 A CZ93960 A CZ 93960A CZ 96093 A CZ96093 A CZ 96093A CZ 284583 B6 CZ284583 B6 CZ 284583B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
zeolite
amino acids
adsorption
day
zsm
Prior art date
Application number
CZ93960A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ96093A3 (en
Inventor
Sems Dr. Dipl. Ing. Yonsel
Wiltrud Dr. Dipl. Schäfer-Treffenfeldt
Akos Dr. Dipl. Chem. Kiss
Elfriede Dr. Dipl. Chem. Sextl
Heike Dipl. Ing. Kinz
Original Assignee
Degussa Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Degussa Aktiengesellschaft filed Critical Degussa Aktiengesellschaft
Publication of CZ96093A3 publication Critical patent/CZ96093A3/cs
Publication of CZ284583B6 publication Critical patent/CZ284583B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C227/00Preparation of compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton
    • C07C227/38Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C227/40Separation; Purification

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)

Abstract

Způsob oddělování aminokyselin z vodných roztoků, jehož podstata spočívá v tom,že se hodnota pH roztoku, v případě bázických aminokyselin (jejichž isoelektrický bod pI je vyšší než pH 7) upraví na hodnotu vyšší nebo rovnou pI, v případě neutrálních aminokyselin (jejichž pI je v rozmezí od pH 5 do pH 7) nebo v případě kyselých aminokyselin (jejichž pI je nižší než pH 5) upraví na hodnotu pH nižší nebo rovnou pI, potom se tyto roztoky uvedou do styku s vhodným zeolitem a adsorbovaná aminokyselina se ze zeolitu po svém oddělení eluuje, v případě bázických aminokyselin při hodnotě pH nižší než pI a v případě neutrálních a kyselých aminokyselin při hodnotě pH vyšší než pI. Při zpracování fermentačních suspenzí tímto způsobem není zapotřebí oddělovat biomasu.ŕ

Description

Vynález se týká způsobu oddělování aminokyselin z vodných roztoků adsorpcí na krystalických silikátech.
Dosavadní stav techniky
Průmyslové získávání jednotlivých aminokyselin se provádí čtyřmi způsoby:
oddělováním aminokyselin ze surovin, které se vyskytují v přírodě a které dorůstají (například z drůbežího peří nebo prasečích štětin);
chemickou syntézou (například DL-methionin);
enzymatickou výrobou z chemicky vyrobených meziproduktů (například L-methionin); mikrobiologickou výrobou či fermentací (například L-lysin, L-threonin„ L-tryptofan).
Při všech těchto postupech představuje oddělování a izolace aminokyselin jeden z podstatných provozních stupňů. K tomuto účelu se často používá organických ionexových pryskyřic. Tak například L-lysin se adsorbuje na silně kyselých ionexových pryskyřicích typu NH4+, při hodnotě pH v rozmezí od 0,5 do 3, potom se ionex s adsorbovaným L-lysinem eluuje vodným roztokem amoniaku a požadovaný hydrochlorid L-lysinu se získá přídavkem kyseliny chlorovodíkové k eluátu (viz patentový spis USA č. 3 565 951).
Z JP 63068548 je známa adsorpce bazických aminokyselin na krystalických silikátech. Z JP 54046714 je známa adsorpce na oxidu titaničitém a jeho hydrátech. V žádné z těchto publikací nejsou uvedeny konkrétní pracovní podmínky, které jsou součástí tohoto vynálezu.
Úkolem tohoto vynálezu je nalézt další způsob oddělování který by také umožňoval přímé získávání hydrochloridu nebo sulfátu L-lysinu.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je způsob oddělování aminokyselin z vodných roztoků adsorpcí na krystalických silikátech, jehož podstata spočívá v tom, že se hodnota pH roztoků, v případě bazických aminokyselin (jejichž isoelektrický bod pije vyšší, než pH 7) upraví na hodnotu vyšší nebo rovnou pí, v případě neutrálních aminokyselin (jejichž pí je v rozmezí od pH 5 do pH 7) nebo v případě kyselých aminokyselin (jejichž pí je nižší než pH 5) upraví na hodnotu pH nižší nebo rovnou pí, potom se tyto roztoky uvedou do styku se zeolitem zvoleným ze souboru, zahrnujícího zeolit typu Y, dealuminovaný zeolit Y (DAY), mordenit, dealuminovaný mordenit, ZSM-5, dealuminovaný ZSM-5, zeolit β a VPI-5 a adsorbovaná aminokyselina se ze zeolitu po jeho oddělení eluuje, v případě bazických aminokyselin při hodnotě pH nižší než pí a v případě neutrálních a kyselých aminokyselin při hodnotě pH vyšší, než pí.
V případě oddělování L-lysinu se jako zeolitu s výhodou používá zeolitu typu DAY, NaY, ZSM-5 nebo mordenitu, v případě oddělování DL- nebo L-methioninu se jako zeolitu
-1 CZ 284583 B6 s výhodou používá zeolitu typu ZSM-5, DAY nebo mordenitu a v případě oddělování Lthreoninu se jako zeolitu s výhodou používá zeolitu typu ZSM-5 nebo mordenitu nebo DAY.
Pokud vodné roztoky obsahují směsi aminokyselin, mohou se aminokyseliny s výhodou izolovat odděleně.
Ve zvláště výhodném provedení způsobu vynálezu se jako zpracovávaného vodného roztoku používá postranního proudu odváděného v průběhu fermentace z fermentační suspenze. Tento proud se uvádí do styku se zeolitem a kapalina, která je ochuzena o adsorbovanou aminokyselinu nebo aminokyseliny se recirkuluje do fermentační nádoby.
Pro dělení aminokyselin se za sebou mohou s výhodou zařadit různé adsorpční stupně, v nichž se udržují různé podmínky (hodnota pH, typ zeolitu).
V případě zpracovávání fermentační suspenze se z této suspenze nemusí oddělovat biomasa.
Roztoky zpracovávané způsobem podle vynálezu pocházejí zejména z fermentačních postupů výroby aminokyselin nebo odpadají při postupech, při nichž se roztoky obsahující aminokyseliny získávají hydrolýzou přírodních produktů, jako je například drůbeží peří nebo prasečí štětiny.
Adsorpce a desorpce se provádí při teplotě v rozmezí od 5 do 100 °C, zejména při teplotě od 15 do 40 °C.
Kinetika tohoto krokuje teplotou ovlivňována jen v nepatrné míře.
Koncentrace aminokyselin v roztocích se zpravidla pohybuje v širokých mezích, až do hranice rozpustnosti, například v rozmezí od 0,1 do 15 % hmotnostních.
Adsorpce je, stejně tak jako desorpce, závislá na hodnotě pH. Přitom platí, že bazické aminokyseliny, jako je například L-lysin (pí = 9,6), se adsorbují přednostně při dosažení isoelektrického bodu a v bazické oblasti (pH > pí), zatímco neutrální aminokyseliny, například L-methionin nebo L-threonin (pí = 5,7) a kyselé aminokyseliny je možno adsorbovat při dosažení isoelektrického bodu a v kyselé oblasti (pH<pI). Desorpce probíhá při odpovídajících opačných hodnotách pH < pí nebo pH > pí.
Tabulka 1
Typy zeolitů pro adsorpci z roztoků
zeolit poměr S1O2/AI2O3 šířka pórů (nm) zdroj
zeolit A anti 2 0,3 - 0,5 (1,2)
zeolit X anti 2-3 asi 0,74 (1)
zeolit Y 3-oo asi 0,74 (1,3,4)
dealuminovaný zeolit Y (DAY) mordenit > 10 0,65 x 0,7 (1,5)
dealuminiovaný mordenit ZSM-5 20-oo 0,53 x 0,56 (5,6)
dealuminiovaný ZSM-5 0,51 x 0,55
zeolit β 20-00 0,75 x 0,57 0,65 x 0,56 (7)
VIP-5 - 1,21 (8)
1. D.W. Breck. Zeolite Molecular Sieves, Structure, Chemistry and Use, J. Wiley & Sons, New York 1974;
2. H. Straek a další., (Degussa AG), DE 2660722 C2;
3. E. Roland a další., (Degussa AG), EP 0413138;
4. H.K. Beyer, I. Belenykaja, Catalysis by zeolites, Elsevier, Amsterdam 1980;
5. C.D. Chang (Mobil Oil Corp.), US 4 273 753;
6. F.G. Dwyer a další., (Mobil Oil Corp.) DE 2836076 C2;
7. R. B. Calvert a další., (Mobil Oil Corp.), EP 0164208;
8. W. Schmidt a další., Zeolites 12 (1992), Jan., 2 a dále.
Ukázalo se, že množství aminokyseliny, které se naváže na zeolit, je závislé na koncentraci této aminokyseliny v roztoku a na druhu samotné aminokyseliny.
Z toho vyplývá, že pro oddělování každé aminokyseliny existují obzvláště vhodné zeolity, které lze snadno identifikovat na základě kapacity adsorpční isothermy. Tak se při hodnotě pH v rozmezí od 9 do 10 dosáhne v případě L-lysinu maximální naměřené adsorpční kapacity u zeolitu DAY přibližně 12 až 13 %, u zeolitu ZSM-5 nebo mordenitu přibližně 8 % a u zeolitu NaY 10%.
V případě L- a DL-methioninu jsou nej lepší výsledky adsorpční kapacity při hodnotě pH 1-6 u zeolitu ZSM-5 přibližně 9 %. U zeolitu DAY nebylo ve zkoušeném koncentračním rozmezí dosaženo hranice nasycení a u mordenitu byla zjištěna maximální adsorpční kapacita 4 %.
V případě L-threoninu se dosáhlo u zeolitů DAY a ZSM adsorpční kapacity 5 % (ZSM-5), 4 % (mordenit) a 1 % (DAY). Tendence adsorpční schopnosti stejných zeolitů je u L-Thr podobná, jako u L-/DL-Met (obě jsou slabě kyselé aminokyseliny), přičemž adsorpční kapacita u ZSM-5 a DAY je nižší.
Pomocí způsobu podle vynálezu však není umožněno jen oddělovat jednotlivé aminokyseliny z vodných roztoků, nýbrž lze oddělovat i směsi aminokyselin.
Pomocí ZSM-5 se může z roztoku, který obsahuje L-lysin, L-methionin a L-threonin oddělit adsorpcí v kyselé oblasti (pH přibližně 1) L-methionin. Pokud se pracuje v alkalické oblasti pH (pH přibližně 9), selektivně se z této směsi adsorbuje L-lysin.
Za těchto podmínek se může L-lysin oddělovat také za použití zeolitů typu mordenitu nebo DAY nebo NaY.
Aminokyseliny, které jsou adsorbovány na použité zeolity, se desorbují při hodnotách pH, které v případě neutrálních aminokyselin (například methioninu a threoninu) leží přednostně nad a v případě bazických aminokyselin (například lysinu) přednostně pod hodnotou pí.
Tímto způsobem se podaří přímo získat například hydrochlorid nebo sulfát lysinu.
Stupeň regenerace adsorbovaného L-lysinu dosahuje 100 % při pHasi 1 na zeolitu DAY a NaY. Jako kyseliny se v desorpčním stupni přednostně používá kyseliny sírové nebo kyseliny chlorovodíkové.
DL- a L-methionin se úplně desorbuje při hodnotě pH přibližně 10.
-3 CZ 284583 B6
Způsob podle vynálezu se může podle požadavků provádět kontinuálně nebo diskontinuálně, například tak, že se postranní proud z fermentace kontinuálně vede ložem zeolitu a po oddělení požadované aminokyseliny znovu vrací do fermentační nádoby.
Výrobní schéma způsobu podle vynálezu je znázorněno na obr. 5. V průběhu fermentace se do reaktoru přidává báze, například amoniak, jako činidlo pro úpravu hodnoty pH. Zpracování se provádí in šitu tak, že se z reaktoru obchvatem fermentační suspenze odvádí pomocí sterilního čerpadla a potom se přes kolonu s náplní zeolitu čerpá nazpět do reaktoru. Nedochází k žádnému oddělování buněk. L-lysin se adsorbuje na zeolitové náplni, zatímco suspenze ochuzená o lysin se čerpá nazpět do reaktoru.
Rychlost čerpání a doba setrvání v obchvatu a koloně se musí volit tak, aby buňky neutrpěly žádné poškození v důsledku nedostatku kyslíku a substrátu.
Je-li to zapotřebí, zapojuje se za sebou také několik adsorpčních stupňů, které se popřípadě provozují také za různých podmínek (hodnota pH, typ zeolitu), když je například zapotřebí oddělovat od sebe různé aminokyseliny.
Za použití zeolitů k adsorpci aminokyselin místo organických ionexových pryskyřic, kterých se používá podle dosavadního stavu techniky, se celkově dosahuje četných výhod.
Tabulka 2
Porovnání způsobů provedení adsorpce za použití zeolitů a ionexových pryskyřic Adsorpce na zeolitech na ionexových pryskyřicích
- žádná regenerace; desorpční krok je zároveň regeneračním krokem
- v důsledku toho dochází ke sníženému znečišťování odpadních vod
- eluce pomocí různých kyselin při desorpci lze např. využít pro získání různých solí lysinu
- nedochází k žádnému botnání adsorbentu - pryskyřice se musí před navázáním kyseliny regenerovat
- mechanická pevnost je vysoká, i úlomky tvarovaných tělísek vykazují maximální adsorpční kapacitu
- vysoké teploty nesnižují adsorpční kapacitu, vysoká odolnost proti teplotě
- proteiny, biomasa, ani rozpuštěné soli neruší adsorpční vlastnosti po eluci se v roztoku převede pomocí odpovídající kyseliny aminokyselina (například lysin) na sůl botnání pryskyřice způsobuje tyto problémy: ucpávání, ztrátu adsorpční kapacity rozbité kuličky pryskyřice ztrácejí adsorpční schopnosti proteiny negativně ovlivňují adsorpční kapacitu aje nutno je předem oddělit, cizí ionty ruší adsorpci
-4CZ 284583 B6
Přehled obrázků na výkrese
Na obr. 1 jsou uvedeny adsorpční isothermy pro L-lysin na práškovitém zeolitu DAY, ZSM-5, mordenitu aNaY (t=l d, pH=10).
Na obr. 2 jsou uvedeny adsorpční isothermy pro L-methionin na práškovitém zeolitu DAY, ZSM-5, mordenitu aNaY (t=l d, pH=5,9).
Na obr. 3 jsou uvedeny adsorpční isothermy pro L-threonin na práškovitém zeolitu DAY, ZSM5, mordenitu a NaY (t=l d, teplota 21 °C, pH=5,9).
Na obr. 4 je schematicky znázorněno provedení způsobu podle vynálezu jednak v třepané baňce a jednak v koloně s pevným ložem zeolitu.
Na obr. 5 je schematicky znázorněno provedení způsobu podle vynálezu in šitu při fermentační výrobě L-lysinu.
Příklady provedení vynálezu
1. Zpracování roztoků aminokyselin
Adsorpční experimenty s aminokyselinami na zeolitech se provádějí staticky v míchané nebo třepané 100 ml baňce. Používá se roztoků syntetických aminokyselin o různé koncentraci (Co až 80 g/1).
Jako adsorbentů se používá zeolitů, které jsou uvedeny v tabulce 3.
Tabulka 3
poměr SiO2/Al2O3 poměr Si/Al objem mikropórů (ml/g) kalcinace (°C)(h)
NaY 6 3 0,3 žádné
H-mordenit 20 10 0,2 550 1
H-ZSM-5 45 23 0,2 550 1
DAY 200 100 0,3 950 1
Naváží se vždy 3 g práškovitého a vzdušnou vlhkostí nasyceného zeolitu a přidá například do baňky s 30 ml roztoku L-lysinu. Pokusy se nechají probíhat přes noc (16 až 20 hodin). Vzorky se přefiltrují a supematant, který neobsahuje zeolit, se analyzuje pomocí vysokotlaké kapalinové chromatografie (HPLC).
Adsorpční pokusy se provádějí při teplotě místnosti a při teplotě 35 a 60 °C.
Určení adsorbovaného množství se provádí analýzou koncentrace lysinu na počátku pokusu (Co) a na konci pokusu (Cf). Zbytek je adsorbován. Na základě znalosti koncentrace adsorbentů (Cz= gramy zeolitu/roztok aminokyseliny) se může vypočítat adsorpční kapacita X:
x=£o_^L[o/o]
Na obr. 1 jsou uvedeny adsorpční isotermy pro monohydrát L-lysinu. Použité roztoky měly spolu se zeolitem průměrnou hodnotu pH 9,5.
Mezi H-ZSM-5 a H-mordenitem nelze zjistit žádné rozdíly. U obou těchto zeolitů se dosáhne maximální adsorpční kapacity přibližně 8 %. Adsorpční kapacita vazby zeolitu DAY je za stejných podmínek (teplota 21 °C) maximálně asi 13%. Pokusy prováděné při teplotě 35 až 60 °C ukazují, že zvýšení teploty nemá žádný vliv na adsorpci.
Analogické adsorpční pokusy byly provedeny také s DL- a L-methioninem a L-threoninem. Dosažené výsledky jsou zřejmé z obr. 2 a 3.
2. Zpracování fermentační suspenze
Adsorpční a desorpční vlastnosti L-lysinu byly dále zkoumány ve fermentační suspenzi. Pokusy byly prováděny ve třepané baňce za použití práškového zeolitu a v koloně s pevným ložem, které obsahovalo tvarovaná tělíska ze zeolitu, při různých hodnotách pH (viz obr. 4).
V průběhu fermentace byl z fermentační směsi odebrán přibližně čtyřlitrový vzorek a ihned po odběru byl smíchán s antibiotikem chloramfenikolem (0,04 g/1) a antimykotikem pimaricinem (0,01 g/1), načež byl uchováván za chladu. Tím byla zastavena mikrobiální aktivita produkčního kmene a bylo zabráněno napadení cizorodými mikroorganismy. Jelikož adsorpční experimenty nebyly prováděny za sterilních podmínek, mohla by kontaminace způsobit rozkladu lysinu a tím znehodnotit výsledky naměřené v průběhu pokusů.
Médium obsahovalo kromě L-lysinu (74 g/1), který se má oddělit, několik dalších složek, komplexní podíly, vysokou koncentraci solí, vysokou koncentraci biomasy nebo proteinu (obsah sušiny biomasy 30 g/1), mikrobiální vedlejší produkty, jakož i jiné aminokyseliny. Jeho hodnota pH byla 7,5.
Médium bylo bez oddělení biomasy a bez jakéhokoliv předběžného zpracování uvedeno do styku se zeolity. Při pokusech ve třepané baňce bylo použito práškovitých zeolitů a při pokusech v koloně s pevným ložem bylo použito zeolitu DAY ve formě Rashigových kroužků (vnější průměr 7 mm, vnitřní průměr 4 mm) a zeolitu H-ZSM-5 ve formě plných válečků (průměr 3 mm). Kolony pro pevné lože zeolitu byly zhotoveny ze skla a měly vnitřní průměr 15 mm a výšku náplně 400 mm. Medium bylo do kolony čerpáno zespodu směrem vzhůru. Přitom byla v pufrovací nádobě měřena hodnota pH a podle potřeby byla korigována. Jako korekční prostředky sloužily amoniak a kyselina sírová.
2.1. Výsledky
Hodnota pHbyla v třepané baňce měněna v rozmezí od 7 do 10. Adsorpční kapacita x se zvyšovala se stoupající hodnotou pH. Maximální adsorpční kapacity 9 až 12 % bylo dosaženo u zeolitů DAY a NaY.
Adsorpční a desorpční pokusy s fermentačními suspenzemi byly také prováděny v koloně s pevným ložem za použití Rashigových kroužků ze zeolitu DAY při hodnotě pH v rozmezí od 7,5 do 10. Adsorpční kapacita zeolitu DAY dosahovala při původní hodnotě pH (pH 7,5)
-6CZ 284583 B6 fermentační suspenze hodnoty asi 5 %. Při stoupající hodnotě pH se může adsorpční kapacita zvýšit až na X=12 % (při pH 10).
Adsorpční kapacita L-lysinu ve fermentační suspenzi na zeolitu DAY (nejvýše 12 %) odpovídá adsorpční kapacitě, která byla naměřena u synteticky vyrobených roztoků o pH přibližně 10, což ukazuje na vysokou selektivitu adsorpce, bez ohledu na přítomnost mnoha cizích složek v suspenzi.
Náplň zeolitu DAY byla desorbována promývacím roztokem o pH 1 (který se skládal z demineralizované vody a kyseliny chlorovodíkové). Původní adsorpční kapacita byla 6 %. Bylo možno dosáhnout téměř 100% regenerovatelnosti lysinu (která je definována jako poměr desorbovaného lysinu v gramech k adsorbovanému lysinu v gramech, vyjádřený v procentech). Adsorpce a desorpce byla několikrát opakována při změněných hodnotách pH (až 8 cyklů se stejnou kolonou a stejnou náplní). Náplň zeolitu DAY byla přitom zásobována fermentační suspenzí po dobu 1 týdne. Nebylo pozorováno žádné zablokování ani zarůstání kolony nebo Rashigových kroužků.
3. Zpracování fermentační suspenze in šitu
Až dosud představené výsledky ukazují, že je možno zpracovávat L-lysin in šitu v průběhu fermentace. Schéma vhodného postupu je uvedeno na obr. 5. Jako činidla pro korekci pH se v reaktoru v průběhu fermentace používá amoniaku, jako báze. Zpracování se provádí in šitu tak, že se z reaktoru obchvatem fermentační suspenze odvádí pomocí sterilního čerpadla a potom se přes kolonu s náplní zeolitu čerpá nazpět do reaktoru. Nedochází k žádnému oddělování buněk. L-lysin se adsorbuje na zeolitové náplni, zatímco suspenze ochuzená o lysin se čerpá nazpět do reaktoru.
Rychlost čerpání a doba setrvání v obchvatu a koloně se musí volit tak, aby buňky neutrpěly žádné poškození v důsledku nedostatku kyslíku a substrátu.
Úpravu hodnoty pH pomocí amoniaku by bylo možno provádět místo v dávkovacím místě do fermentoru také v adsorpční koloně (viz obr. 5). Tím vznikají dočasné gradienty pH, které posunují adsorpční kapacitu směrem k vyšším hodnotám. Přitom se musí doba setrvání proudu suspenze v koloně a doba míšení a distribuce pH v koloně optimalizovat tak, aby nedošlo k poškození mikroorganismů.
Kolona s adsorbovaným lysinem se potom promyje vodou a eluuje kyselinou. Použitím kyseliny chlorovodíkové nebo kyseliny sírové, jako eluční kyseliny, se potom může alternativně vyrábět hydrochlorid nebo sulfát lysinu. Použije-li se dvou kolon, může v průběhu adsorpce v první koloně docházet k desorpci druhé kolony. Výhody způsobu podle vynálezu v průmyslovém měřítku zvýrazňují následující hodnoty:
objem reaktoru pracovní objem koncentrace lysinu kumulovaný lysin adsorpční kapacita DAY při pH 7,5 adsorpční kapacita DAY při pH 9,5 doba adsorpce nebo desorpce dvě adsorpční kolony o objemu vždy dvě adsorpční kolony vždy s
300 m3
200 m3 g/1
000 kg/násada 5%
10% doba zpracování in šitu hodiny m3
000 kg Rashigových kroužků ze zeolitu DAY hodin adsorpce při pH 7,5, vždy 2 hodiny na konci fermentace je zpracováno zbývající 4 000 kg lysinu se po výrobě oddělí při pH 9,5 za
500 kg lysinu
000 kg lysinu hodin
Při postupu podle tohoto příkladu je možno za 8 hodin od skončení fermentace z fermentační suspenze úplně oddělit lysin a přivést ho ke krystalizaci v požadované formě.

Claims (8)

1. Způsob oddělování aminokyselin z vodných roztoků adsorpcí na krystalických silikátech vyznačující se tím, že se hodnota pH roztoků, v případě bazických aminokyselin (jejichž isoelektrický bod pí je vyšší, než pH 7) upraví na hodnotu vyšší nebo rovnou pí, v případě neutrálních aminokyselin (jejichž pí je v rozmezí od pH 5 do pH 7) nebo v případě kyselých aminokyselin (jejichž pije nižší, než pH 5) upraví na hodnotu pH nižší nebo rovnou pí, potom se tyto roztoky uvedou do styku se zeolitem, zvoleným ze souboru zahrnujícího zeolit typu Y, dealuminovaný zeolit Y (DAY), mordenit, dealuminovaný mordenit, ZSM-5, dealuminovaný ZSM-5, zeolit β a VPI-5 a adsorbovaná aminokyselina se ze zeolitu po jeho oddělení eluuje, v případě bazických aminokyselin při hodnotě pH nižší než pí a v případě neutrálních a kyselých aminokyselin při hodnotě pH vyšší, než pí.
2. Způsob podle nároku 1 pro oddělování L-lysinu, vyznačující se tím, že se jako zeolitu použije zeolitu typu DAY, NaY, ZSM-5 nebo mordenitu.
3. Způsob podle nároku 1, pro oddělování DL- nebo L-methioninu vyznačující se t í m , že se jako zeolitu použije zeolitu typu ZSM-5, DAY nebo mordenitu.
4. Způsob podle nároku 1 pro oddělování L-threoninu, vyznačující se tím, že se jako zeolitu použije zeolitu typu ZSM-5 nebo mordenitu nebo DAY.
5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že vodné roztoky obsahují směsi aminokyselin a aminokyseliny se izolují odděleně.
6. Způsob podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že se jako vodného roztoku používá postranního proudu, odváděného v průběhu fermentace z fermentační suspenze, tento proud se uvádí do styku se zeolitem a kapalina ochuzená o adsorbovanou aminokyselinu nebo aminokyseliny se recirkuluje do fermentační zóny.
7. Způsob podle nároků 5a 6, vyznačující se tím, že se pro dělení aminokyselin za sebou zařadí různé adsorpční stupně, v nichž se udržují různé podmínky, jako je hodnota pH, typ zeolit.
8. Způsob podle nároků 6a 7, vyznačující se tím, že se z postranního proudu fermentační suspenze neodděluje biomasa.
CZ93960A 1992-05-23 1993-05-20 Způsob oddělování aminokyselin z vodných roztoků CZ284583B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4217203A DE4217203C2 (de) 1992-05-23 1992-05-23 Verfahren zum Abtrennen von Aminosäuren aus wäßrigen Lösungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ96093A3 CZ96093A3 (en) 1994-02-16
CZ284583B6 true CZ284583B6 (cs) 1999-01-13

Family

ID=6459643

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ93960A CZ284583B6 (cs) 1992-05-23 1993-05-20 Způsob oddělování aminokyselin z vodných roztoků

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5312980A (cs)
EP (1) EP0571742B1 (cs)
JP (1) JPH0641028A (cs)
AT (1) ATE147066T1 (cs)
CA (1) CA2096767A1 (cs)
CZ (1) CZ284583B6 (cs)
DE (2) DE4217203C2 (cs)
DK (1) DK0571742T3 (cs)
ES (1) ES2096795T3 (cs)
SK (1) SK279855B6 (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6171568B1 (en) 1991-05-27 2001-01-09 Degussa-H{umlaut over (u)}ls Aktiengesellschaft Method for the purification of exhaust air and/or effluents by contact with moulded bodies containing dealuminated zeolite Y
DE4332464A1 (de) * 1993-09-24 1995-03-30 Degussa Verfahren zur Abtrennung von L-Leucin und L-Isoleucin aus wässrigen Lösungen
DE4403987A1 (de) * 1994-02-09 1995-08-10 Degussa Verfahren zur Abtrennung von Hydroximono- und tricarbonsäuren
DE19535751A1 (de) * 1995-09-26 1997-03-27 Degussa Verfahren zur Abtrennung von Aminosäuren und Aminosulfonsäuren durch Adsorption an Zeolithen
CA2255130A1 (en) 1997-12-16 1999-06-16 Archer Daniels Midland Company Process for making granular l-lysine feed supplement
DE19821378A1 (de) * 1998-05-13 1999-11-18 Degussa Verfahren zur Auftrennung von Tetrahydropyrimidinderivaten
JP2007311233A (ja) 2006-05-19 2007-11-29 Yazaki Corp シールド電線
BRPI0703692B1 (pt) * 2006-12-25 2016-12-27 Ajinomoto Kk método para se obter os cristais de um hidrocloreto de aminoácido básico compreendendo gerar um aminoácido básico usando células microbianas por fermentação em um caldo de fermentação ou por um método enzimático em uma solução de reação de enzima usando as células como catalisadores
JP5235369B2 (ja) 2007-09-18 2013-07-10 株式会社オートネットワーク技術研究所 ワイヤーハーネスおよびその製造方法ならびに絶縁電線の接続方法
JP5566716B2 (ja) 2010-02-05 2014-08-06 矢崎総業株式会社 ワイヤハーネス
CN104926701B (zh) * 2015-06-30 2017-05-03 西安蓝晓科技新材料股份有限公司 一种蛋氨酸纯化的工艺
SE543703C2 (en) 2018-03-05 2021-06-15 Arevo Ab Separation of basic amino acids

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE750402C (de) * 1941-07-22 1945-01-16 Verfahren zur Trennung von Gemischen von Aminosaeuren
US3036125A (en) * 1959-06-02 1962-05-22 Pfizer & Co C Process for purifying lysine
US3630681A (en) * 1963-09-03 1971-12-28 Hitachi Ltd Method of separating mixtures by liquid chromatography
IT1045451B (it) * 1966-03-23 1980-05-10 Ajinomoto Kk Metodo per recuperare lisina da brodo di fermentazione
JPS60207593A (ja) * 1984-03-31 1985-10-19 Ajinomoto Co Inc 発酵液から塩基性アミノ酸の分離方法
GB2167052B (en) * 1984-11-17 1988-09-07 Laporte Industries Ltd Synthetic crystalline molecular sieve materials and a method for their preparation
JPS6261592A (ja) * 1985-09-13 1987-03-18 Ajinomoto Co Inc 塩基性アミノ酸の分離方法
JPS62210053A (ja) * 1986-03-07 1987-09-16 Agency Of Ind Science & Technol 光学異性体分離用充填剤
JPH0747109B2 (ja) * 1986-09-08 1995-05-24 三井東圧化学株式会社 アミノ酸水溶液の濃縮法
KR890002412A (ko) * 1987-07-17 1989-04-10 오그덴 에이취.웹스터 높은 pH에서의 중성 아미노산 회수
US4923616A (en) * 1987-09-24 1990-05-08 Mitsubishi Petrochemical Company, Ltd. Method of separating chemical components in simulated moving bed
US4910336A (en) * 1988-11-25 1990-03-20 Uop Process for separating phenylalanine from salts
US5104492A (en) * 1990-07-11 1992-04-14 The Regents Of The University Of California Recovery of carboxylic acids from water by precipitation from organic solutions
JPH04134054A (ja) * 1990-09-25 1992-05-07 Ajinomoto Co Inc イオン交換樹脂を用いるアミノ酸の精製方法

Also Published As

Publication number Publication date
ES2096795T3 (es) 1997-03-16
DK0571742T3 (da) 1997-04-14
SK279855B6 (sk) 1999-04-13
EP0571742A2 (de) 1993-12-01
ATE147066T1 (de) 1997-01-15
EP0571742A3 (de) 1994-11-23
JPH0641028A (ja) 1994-02-15
DE59304941D1 (de) 1997-02-13
CZ96093A3 (en) 1994-02-16
EP0571742B1 (de) 1997-01-02
CA2096767A1 (en) 1993-11-24
SK47193A3 (en) 1994-06-08
DE4217203C2 (de) 1995-09-21
US5312980A (en) 1994-05-17
DE4217203A1 (de) 1993-11-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ284583B6 (cs) Způsob oddělování aminokyselin z vodných roztoků
IL144985A (en) Zeolite materials in the form of sabras, a method of making and using them
US9120729B2 (en) Method for purifying L-cysteine
IE870783L (en) Recovering glycopeptidic antibiotics
AU593242B2 (en) Improvements in or relating to a process for purifying proinsulin-like materials
US4283587A (en) Adsorptive separation of aromatic isomers
JP2019167304A (ja) 1,1,1,3,3,3−ヘキサフルオロイソプロピルメチルエーテルの製造方法
RU2583053C2 (ru) Способ отделения триптофана
US20080207876A1 (en) Triazines and Pyrimidines as Protein Binding Ligands
US5527958A (en) Process of the isolation of L-leucine and L-isoleucine from aqueous solutions
IE860888L (en) Purifying growth hormone-like materials
CZ199192A3 (en) Novel glycopeptides, process of their preparation and their use
CA1116583A (en) Absorbent for separating para-xylene, and process for the preparation thereof
DE3477376D1 (en) Separation of ortho bi-alkyl substituted monocyclic aromatic isomers
US4593150A (en) Process for enhancing the separation of paraxylene from a feedstream containing other xylenes and ethylbenzene using a zeolite adsorbent
US6350874B1 (en) Method for producing triethylenediamines and piperazines
US5180670A (en) Method for purification of mitomycin C
Yan Effects of moisture in separation of C8 aromatics using medium-pore zeolites
US4944953A (en) Purification of hydrolysed protein with crystalline zeolite
US6673979B1 (en) Process for separating alkylaromatic hydrocarbons
Treiber et al. Procedure for isolation of thienamycin from fermentation broths
US4798913A (en) Method for separating a trihalogenobenzene isomer
JPH036139B2 (cs)
CN1095818C (zh) 一种用疏水硅沸石选择吸附分离对二甲苯的方法
RU2140902C1 (ru) Способ очистки l-лизина от сопутствующих компонентов культуральной жидкости, элюатов и маточников

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20000520