SK4599A3 - Device for setting rivets, buttons or the like - Google Patents

Device for setting rivets, buttons or the like Download PDF

Info

Publication number
SK4599A3
SK4599A3 SK45-99A SK4599A SK4599A3 SK 4599 A3 SK4599 A3 SK 4599A3 SK 4599 A SK4599 A SK 4599A SK 4599 A3 SK4599 A3 SK 4599A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
movement
slide
riveting
particular according
lower tool
Prior art date
Application number
SK45-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Manfred Hardt
Karl-Josef Kochs
Original Assignee
Prym William Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Prym William Gmbh & Co Kg filed Critical Prym William Gmbh & Co Kg
Publication of SK4599A3 publication Critical patent/SK4599A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A41WEARING APPAREL
    • A41HAPPLIANCES OR METHODS FOR MAKING CLOTHES, e.g. FOR DRESS-MAKING OR FOR TAILORING, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • A41H37/00Machines, appliances or methods for setting fastener-elements on garments

Landscapes

  • Textile Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Insertion Pins And Rivets (AREA)
  • Adornments (AREA)
  • Automatic Assembly (AREA)
  • Rotary Switch, Piano Key Switch, And Lever Switch (AREA)
  • Electric Clocks (AREA)
  • Testing Of Devices, Machine Parts, Or Other Structures Thereof (AREA)
  • Developing Agents For Electrophotography (AREA)
  • Measurement And Recording Of Electrical Phenomena And Electrical Characteristics Of The Living Body (AREA)
  • Gyroscopes (AREA)
  • Circuit Arrangement For Electric Light Sources In General (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)
  • Slide Fasteners (AREA)
  • Presses And Accessory Devices Thereof (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)
  • Purses, Travelling Bags, Baskets, Or Suitcases (AREA)

Description

Zariadenie na nasadzovanie nitov, gombíkov alebo podobne
Oblasť techniky
Vynález sa týka zariadenia na nasadzovanie nitov, gombíkov alebo podobne, ktoré pozostáva z horného nástroja a spodného nástroja, pričom horný nástroj je výhodne ovládaný šmýkadlom a jeden z nástrojov vykonáva počas procesu nitovania ústupný pohyb.
Doterajší stav techniky
Zariadenie tohto druhu je známe napríklad z dokumentu DE 44 31 948 Al. Obsah tejto patentovej prihlášky je plne zahrnutý do obsahu predloženej prihlášky, tiež za účelom prevzatia znakov tejto prihlášky do nárokov predloženej prihlášky. V tejto patentovej prihláške je opísané zariadenie, v ktorom je horný koniec šmýkadla, ktoré pôsobí na horný nástroj, pôsobením pružiny pritlačovaný k obvodovej ploche vačkového kotúča, ktorý je axiálne umiestnený na hnacom hriadeli motora. Nasadzované nity, gombíky alebo podobne pozostávajú vždy z horného dielu a spodného dielu. Tieto horné diely a spodné diely sú uchovávané v oddelených zásobníkoch a sú z týchto zásobníkov privádzané do oblasti nabíjacieho posúvača pomocou prívodných koľajničiek. Nabíjací posúvač je premiestniteľný vo vodorovnom smere a je vybavený hornou zasúvacou lištou a spodnou zasúvacou lištou. Horná zasúvacia lišta premiestni vždy jeden horný diel nasadzovaného predmetu do prídržných klieští, ktoré sú priradené k hornému nástroju, zatiaľ čo spodná zasúvacia lišta uvádza spodné diely nasadzovaných predmetov v oblasti spodného nástroja do zákrytu s horným dielom. Spodný nástroj je pomocou čapu na montážnej doske uložený výkyvné tak, že tento spodný nástroj za účelom znitovania horného dielu so spodným dielom na textíliu dosadne spodným dielom nasadzovaného predmetu, ktorý je uložený v spodnom nástroji, na spodnú stranu textílie. Spodný diel nasadzovaného predmetu je vybavený zúbkami, ktoré zásluhou pritlačenia k spodnej strane textílie preniknú cez túto textíliu. Spodný nástroj môže v závislosti od hrúbky textílie vykonať počas procesu nitovania väčší alebo menší ústupný pohyb proti pôsobeniu tlačnej pružiny, čo sa prejaví vykývnutím okolo úložného čapu tohto spodného nástroja.
Úlohou vynálezu je s prihliadnutím k opísanému stavu techniky zdokonaliť konštrukciu opísaného zariadenia pri zachovaní osvedčených základných princípov tak, aby sa zlepšili možnosti kontroly správneho znitovania a zvýšila prevádzková spoľahlivosť tohto zariadenia.
Podstata vynálezu
Uvedenú úlohu rieši a nedostatky známych zariadení tohto druhu do značnej miery odstraňuje zariadenie na nasadzovanie nitov, gombíkov alebo podobne, ktoré pozostáva z horného nástroja a spodného nástroja, pričom horný nástroj je výhodne ovládaný šmýkadlom a jeden z nástrojov vykonáva počas procesu nitovania ústupný pohyb, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že veľkosť ústupného pohybu sa využíva na sledovanie procesu nitovania. Zásluhou tohto vyhotovenia sa dosiahne zariadenie na nasadzovanie nitov, gombíkov alebo podobne s mimoriadne jednoduchou konštrukciou a vysokou spoľahlivosťou. Kvalita znitovania závisí okrem iného od hĺbky zasunutia zúbkov spodného dielu nasadzovaného predmetu pod obvodovú obrubu horného dielu nasadzovaného predmetu, ktorý môže byť vyhotovený ako guľový alebo pružinový prvok. Nemajú sa pritom prekročiť požadované rozmery, tak zvané “pinch setting”, čo je vzájomná vzdialenosť medzi spodnou a hornou stranou nitu. Pri znitovávaní horného dielu so spodným dielom nasadzovaného predmetu, to jest nitu, gombíka alebo podobne, na jednoalebo viacvrstvovej textílii ustúpi nástroj viac alebo menej proti sile vyrovnávacej pružiny. Dráha ústupného pohybu môže byť považovaná za merítko pevnosti znitovania.
Výhodné je pritom uskutočnenie zariadenia, v ktorom sa na sledovanie využíva ústupný pohyb spodného nástroja, prakticky tak, že snímačom sa sleduje dráha pohybu spodného nástroja. Zisťovaním miery ustúpenia sa dosiahne kontrola, ktorá napríklad indikátorom dá obsluhe ' f signál o tom, či hĺbka ponorenia zúbkov spodného dielu do obvodovej obruby horného dielu nasadzovaného predmetu je dostatočná.
Môže sa pritom použiť riešenie spočívajúce v tom, že spodný nástroj pri prekročení vopred zadanej dráhy aktivuje kontaktný spínač, ktorý vydá poruchové hlásenie. Výhodné je pritom uskutočnenie, v ktorom sa v tomto prípade zariadenie zastaví. Obsluha zariadenia takto dostane pokyn, aby skontrolovala uskutočnené znitovanie, poprípade aby toto znitovanie zopakovala. Dráha pohybu spodného nástroja sa výhodne sleduje pomocou senzora. Tento merací senzor môže byť umiestnený napríklad na vyrovnávacej pružine spodného nástroja. Merací senzor je z
potom v spolupráci s vyhodnocovacím obvodom schopný spoľahlivo indikovať, či je hĺbka zasunutia zúbkov spodného dielu do obvodovej obruby horného dielu nasadzovaného predmetu dostatočná. Toto dovoľuje učiniť úsudok tiež o dodržaní “pinch setting”, čo zodpovedá vzájomnej vzdialenosti medzi hornou a spodnou stranou nitu alebo podobne po uskutočnenom znitovaní. Alternatívne sa môže použiť riešenie spočívajúce v tom, že spodný nástroj po prekročení vopred zadanej dráhy ústupného pohybu aktivuje spínač. Tento spínač môže byť vyhotovený ako kontaktný spínač alebo snímač priblíženia. Ak je vopred zadaná maximálna dráha dodržaná, potom spínač, ktorý je umiestnený v dráhe pohybu spodného nástroja, aktivovaný nie je. Znitovanie je v zmysle prípustnej vzájomnej vzdialenosti spodnej a hornej strany vzniknutého nitu správne. Ak sa však predmety, napríklad nity, gombíky alebo podobne, naproti tomu nasadzujú na viacvrstvovú látku, ktorej hrúbka spôsobí prekročenie vopred zadanej dráhy ústupného pohybu spodného nástroja, je týmto spodným nástrojom aktivovaný spínač, napríklad kontaktný spínač, usporiadaný v dráhe spodného nástroja. V dôsledku aktivácie tohto spínača dôjde výhodne k zastaveniu nasadzovacieho zariadenia. Spoľahlivosť meracej aparatúry do značnej miery závisí od kalibrácie po výmene nástroja alebo razníka, po zmene nasadzovaného predmetu s inou dĺžkou zúbkov jeho spodného dielu alebo po zmene prítlaku obvodovej obruby na hornom dieli nasadzovaného predmetu. Je preto potrebné, aby napríklad pomocou optickej indikácie a digitálnych stavacích prvkov bola umožnená pokiaľ možno jednoduchá kalibrácia. Na zariadení preto môže byť napríklad vytvorená stupnica alebo podobne, ktorej pomocou potom je možné podľa požadovanej vzájomnej vzdialenosti medzi spodnou a hornou stranou vytváraného nitu nastaviť spínač, ktorý sleduje pohyb spodného nástroja.
Predmetom vynálezu je taktiež už opísané zariadenie, pričom toto zariadenie obsahuje prívodné koľajničky, ktorými sú dopravované diely nitov alebo gombíkov. Na dosiahnutie spoľahlivého priebehu procesu nitovania je tu použité riešenie spočívajúce v tom, že najmenej jedna prívodná koľajnička je vybavená snímacím zariadením na sledovanie pohybu dielu nitu alebo gombíka. Toto snímacie zariadenie sníma pohyb posúvajúcich sa nasadzovaných predmetov, pričom vlastné snímanie môže byť zaistené napríklad spínačom zabudovaným do prívodnej koľajničky alebo podobne. Výhodné je však uskutočnenie, v ktorom je každá prívodná koľajnička pre horné diely a spodné diely nasadzovaných predmetov vybavená svetelnou závorou. Počas cyklu nasadzovania pohybujúce sa predmety generujú pri prechode cez oblasť svetelnej závory napäťové impulzy, ktoré sa môžu využiť tak, že pri absencii impulzu je vyslané poruchové hlásenie. Uvedená porucha môže byť vyvolaná buď zablokovaním dielu v prívodnej koľajničke alebo je dôsledkom vyčerpania zásoby nitov v zásobníku a/alebo v prívodnej koľajničke. Pomocou tohto snímacieho zariadenia sa teda sleduje nielen prítomnosť dielov nasadzovaných predmetov v prívodných koľajničkách, ale tiež pohyb týchto dielov v prívodných koľajničkách. Hlavne naposledy uvedená skutočnosť umožňuje robiť závery o tom, či v predchádzajúcom cykle nasadzovania bol zo sledovanej prívodnej koľajničky odobratý diel nasadzovaného predmetu. Ak to nie je tento prípad, nemôžu sa prisunúť ani nasledujúce diely. Sledovací impulz je vynechaný, čo sa výhodne využije na zastavenie zariadenia.
Predmetom vynálezu je tiež už opísané zariadenie, v ktorom je diel nitu alebo gombíka prívodnou koľajničkou zavádzaný do dráhy pohybu nabíjacieho posúvača. Snímacie zariadenie je v prívodnej koľajničke umiestnené od nabíjacieho posúvača výhodne vo vzdialenosti zodpovedajúcej viacerým dielom nitov alebo gombíkov. Zásluhou tohto uskutočnenia je vylúčený chod príslušnej prívodnej koľajničky naprázdno. Ak je ako snímacie zariadenie použitá svetelná závora, je svetelný lúč orientovaný výhodne naprieč ku smeru pohybu dielov nasadzovaných predmetov. Vo vhodnom mieste výhodne vytvrdenej prívodnej koľajničky je za tým účelom vytvorený priechodný otvor pre svetelný lúč. Zariadenie podľa vynálezu môže byť ďalej výhodne uskutočnené tak, že navzájom oddelené prívodné koľajničky od príslušných zásobníkov, kde sú umiestnené rôzne horné diely nasadzovaných predmetov, napríklad už uvedené guľové alebo pružinové prvky, sú umiestnené navzájom rovnobežne. Pretože však v jednom cykle nasadzovania môže byť spracovávaný iba jeden alebo druhý horný diel nasadzovaného predmetu, je preto aktivovaná iba svetelná závora prislúchajúca k práve nasadzovanému hornému dielu.
v
Ďalšie výhodné uskutočnenie zariadenia podľa vynálezu spočíva v tom, že sa sleduje dosiahnutie koncovej polohy nabíjacieho posúvača (16) pri každom procese nitovania.
Dáva sa pritom prednosť uskutočneniu, v ktorom sa sleduje predná koncová poloha nabíjacieho posúvača. Takto sa sleduje tiež dráha medzi prívodnou koľajničkou a oblasťou nitovania, to jest oblasťou horného a spodného nástroja. Pokiaľ by napríklad došlo v priebehu presunu dielu nasadzovaného predmetu od prívodnej koľajničky do oblasti nitovania pomocou nabíjacieho posúvača ku vzpriečeniu tohto dielu, nedosiahne nabíjací posúvač svoju prednú koncovú polohu. Dosiahnutie tejto koncovej polohy je sledované napríklad snímačom alebo spínačom, ktorý v prípade poruchy generuje signál, výhodne na odpojenie celého zariadenia. Zásluhou tohto uskutočnenia sa predíde tlaku šmýkadla na horný nástroj pri neprítomnosti dielu nasadzovaného predmetu v oblasti nitovania. Také nitovanie naprázdno by napríklad mohlo viesť k poškodeniu textílie.
Predmetom vynálezu je tiež zariadenie už opísaného druhu, v ktorom sa znitovanie vykonáva pomocou šmýkadla a sleduje sa pohyb tohto šmýkadla.
Je obzvlášť výhodné, ak sledovanie pohybu šmýkadla sa vykonáva sledovaním pohybu vačkového kotúča, ktorý ovláda pohyb šmýkadla.
Prakticky môže byť toto uskutočnené tak, že na vaČkovom kotúči je umiestnený kontrolný spínač alebo sa snímačom sníma priebeh vačkovej dráhy. Sledovanie pohybu šmýkadla je výhodné hlavne v súvislosti so sledovaním prívodných koľajničiek, pretože odber dielov nasadzovaných predmetov z prívodných koľajničiek a tým aj posuv nasledujúcich dielov nastáva len v určitom, vopred známom intervale cyklu nasadzovania. Ak snímač alebo podobne v snímacom zariadení šmýkadla zistí oblasť vačkovej dráhy, ktorá je preddefinovaná pre prívodné koľajničky, potom tiež vyhodnocovacia jednotka očakáva signál zo snímacích zariadení prívodných koľajničiek. Ak v tomto intervale zo snímacích zariadení prívodných koľajničiek príslušné signály neprídu, vedie to k zastaveniu celého zariadenia. Akonáhle vopred definovaná oblasť vačkového kotúča opustí snímač na sledovanie pohybu šmýkadla, sú snímacie zariadenia na prívodných koľajničkách dezaktivované. Časová závislosť medzi signálom od prívodných koľajničiek a kontrolným signálom od vačkového kotúča je daná polohou svetelnej závory voči dielom nasadzovaných predmetov v prívodnej koľajničke. Používa sa minimálny uhlový odstup 30°.
Signál zo snímacieho zariadenia na prívodných koľajničkách sa teda sleduje v závislosti od cyklu pohybu šmýkadla. Vyššie opísané kontrolné a sledovacie zariadenia sa môžu v opísanom zariadení použiť ako jednotlivo, tak aj v kombinácii.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Podstata vynálezu je ďalej objasnená na neobmedzujúcich príkladoch jeho uskutočnenia, ktoré sú opísané na základe pripojených výkresov, ktoré znázorňujú:
- na obr. 1 v bočnom, sčasti prerušenom pohľade zariadenie na nasadzovanie nitov, gombíkov alebo podobne podľa vynálezu, so šmýkadlom v hornej mŕtvej polohe;
- na obr. 2 detailný pohľad na zariadenie z obr. 1 v oblasti spodného nástroja a horného nástroja, so šmýkadlom tiež v hornej mŕtvej polohe;
- na obr. 3 čelný pohľad na zariadenie z obr. 1, sú tu znázornené zásobníky na uloženie dielov nasadzovaných predmetov;
- na obr. 4 vyobrazenie zodpovedajúce obr. 1, avšak s nástrojmi zaujímajúcimi nitovaciu polohu;
- na obr. 5 detailný pohľad zodpovedajúci obr. 2, znázorňujúci však polohu podľa obr. 4;
- na obr. 6 značne zväčšený detail nitu nasadeného na textíliu;
- na obr. 7 ďalší detailný pohľad zväčšený z obr. 5, ktorý znázorňuje správne znitovanie, pričom výložník, ktorým je ovládaný spodný nástroj, uvoľnil ovládací spínač;
- na obr. 8 detailný pohľad zodpovedajúci obr. 7, avšak v prípade, keď znitovanie nie je v dôsledku príliš hrubej textílie správne, pričom výložník spodného nástroja dosadá na ovládací spínač;
- na obr. 9 zväčšený výrez, na ktorom je v perspektívnom čiastkovom pohľade znázornená oblasť prívodných koľajničiek, ktoré vedú od zásobníkov k zariadeniu;
- na obr. 10 vyobrazenie zodpovedajúce obr. 2, na ktorom je však znázornené druhé uskutočnenie sledovania spodného nástroja;
- na obr. 11 vyobrazenie zodpovedajúce obr. 5, avšak pre príklad uskutočnenia podľa obr. 10;
a
- na obr. 12 vyobrazenie zodpovedajúce obr. 11, avšak pri nesprávnom znitovaní v dôsledku príliš veľkej hrúbky textílie.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Zariadenie alebo stroj na nasadzovanie nitov, gombíkov alebo podobne podľa vynálezu pozostáva zo zvislo orientovaného stojanu 2, ktorý je nesený podstavnou doskou 1. Na stojane 2 je umiestnená montážna doska 3, ktorá má tvar písmena U, natočeného o 90° proti smeru pohybu hodinových ručičiek. Spodné rameno tejto montážnej dosky 3 tvorí výložník 4.
Na voľnom konci výložníka 4 je umiestnený spodný nástroj 5, ktorý obsahuje v priereze kruhovú nákovku 6, do ktorej horného konca sa vkladá spodný diel 7 nasadzovaného predmetu.
Spodné diely 7 nasadzovaných predmetov sú predtým uložené v zásobníku 8, ktorý je umiestnený bokom od montážnej dosky 3 a od ktorého vedie šikmo dole smerom k výložníku 4 prívodná koľajnička 9. Spodné časti 7 nasadzovaných predmetov sú tvorené prídržnými prvkami, ktoré sú vybavené zúbkami a je možné ich spojiť s dvoma rôznymi hornými dielmi nasadzovaných predmetov. Na výkresoch je znázornený horný diel 10 nasadzovaného predmetu. Slúži ako funkčná časť v tvare guľového prvku a je možné ho spolu so spodným dielom 7 nasadiť na textíliu 11. Oba rôzne tvarované horné diely 10 nasadzovaného predmetu, to jest guľový diel a pružinový diel, sú privádzané zo zásobníkov 12 a 13. usporiadaných protiľahlo k zásobníku 8 a vybavených prívodnými koľajničkami 14 a 15. ktoré vedú k oblasti nabíjacieho posúvača 16. Nabíjací posúvač 16 je premiestniteľný vo vodorovnom smere a je vybavený hornou zasúvacou lištou 17 a spodnou zasúvacou lištou 18. Horná zasúvacia lišta 17 premiestňuje horný diel 10 nasadzovaného predmetu do prídržných klieští 19, zatiaľ čo spodná zasúvacia lišta 18 premiestni spodný diel 7 nasadzovaného predmetu do zákrytu s nákovkou 6 spodného nástroja 5. Jedny alebo druhé horné diely 10 nasadzovaného predmetu môžu byť do oblasti pohybu hornej zasúvacej lišty 17 privádzané zo zásobníka 12 alebo zásobníka 13 pomocou prívodných koľajničiek 14 alebo 15. ich prísun je pritom ovládaný neznázomenými ovládacími elektromagnetmi.
Prídržné kliešte 19 sa vo východiskovej polohe zariadenia nachádzajú v zákryte proti spodnému nástroju 5 a sú nesené klzným kameňom, ktorý je vedený na spodnom konci šmýkadla 20. ktoré je umiestnené proti spodnému nástroju 5.
v
Šmýkadlo 20 nesie na svojom spodnom konci homý nástroj 21. ktorý v hornej mŕtvej polohe šmýkadla 20 podľa obr. 1 až 3 končí nad lôžkom pre homý diel 10 nasadzovaného predmetu, ktoré je umiestnené v oblasti prídržných klieští 19.
Šmýkadlo 20 je na svojom hornom konci vybavené kladkou 22. Táto kladka 22 je tlačnou pružinou 23 pritlačovaná k obvodovej bežnej dráhe vačkového kotúča 24, ktorý je nasadený na hnacom hriadeli 25 elektromotorického pohonu 26. Počas otáčania vačkového kotúča 24 o 360° je teda šmýkadlo 20 premiesťované smerom dole a opäť nahor až do hornej mŕtvej polohy. Na šmýkadle 20 je ďalej pripevnený výložník 27, ktorý nesie ovládaciu kladku 28. Proti spodnej strane ovládacej kladky 28 vystupuje rameno 29 páky 31, ktorá je výkyvné uložená na čape 30 na montážnej doske 3. V tupom uhle nadväzuje na rameno 29 šikmo smerom dole orientované pákové rameno 32 páky 31. ktorého koniec v polohe podľa obr. 1 až 3 prebieha zvislo a je v tomto mieste vybavené kulisou 33. do ktorej zasahuje kulisový kameň 34. Tento kulisový kameň je spojený s nabíjacím posúvačom 16, ktorý má podobu saní a je pri vykývnutí páky 11 premiestniteľný v saňovom vedení 35 na strane stojanu 1.
Na spodnom konci pákového ramena 32 je vytvorená ovládacia dráha 36. na ktorú dosadá snímacia kladka 37. ktorá je umiestnená na voľnom konci ovládacej páky 38. Táto ovládacia páka 38 je uložená na čape 39 na montážnej doske 3. S priečnym ramenom 40 ovládacej páky 38 je v zábere ťažná pružina 41, ktorá túto ovládaciu páku 38 pritláča k páke 31. ktorá je v dôsledku toho pritlačovaná svojim ramenom 29 k ovládacej kladke 28 šmýkadla 20.
Oproti snímacej kladke 37 je na ovládacej páke 38 v blízkosti čapu 39 vytvorená vačková dráha 42. ktorá spolupracuje so snímacím kolíkom 43, ktorý je zaistený proti otáčaniu a je vedený v bočné vystupujúcom priečnom ramene 44 prenosovej páky 45. Snímací kolík 43 sa prostredníctvom prenosovej tlačnej pružiny 46 a v závite nastaviteľného protičapu 47 opiera o spodný koniec prenosovej páky 45. ktorá je uskutočnená v podstate ako uholník. Prenosová páka 45 je vo vrchole svojho zalomenia uložená na priečnom čape 48 na výložníku 4. Voľný koniec prenosovej páky 45 zasahuje pod spodný nástroj 5. Prenosová páka 45 zasahuje uholníkom 49 tvarovo do prstencovej drážky 50 na spodnom konci spodného nástroja 5, ktorý je tvorený nákovkou 6. Vratná pružina 51, ktorá je uchytená v blízkosti protičapu 47, pôsobí na prenosovú páku 45 tak, že jej snímací kolík 43 dosadá na ovládaciu páku 38, a to podľa obr. 1 až 3 v oblasti pred vačkovou dráhou 42.
K presnému nasadeniu dielov 7, 10 nasadzovaného predmetu na textíliu 11 slúži projekčná lampa 52. Táto je pripevnená na stojane 2 a vytvára napríklad na hornej strane textílie H. nitkový kríž.
Podľa obr. 1 až 3 zaujíma šmýkadlo 20 v súvislosti s príslušným natočením vačkového kotúča 24 hornú mŕtvu polohu. Horný diel 10 nasadzovaného predmetu bol hornou zasúvacou lištou 17 odovzdaný do prídržných klieští 19, zatiaľ čo spodná zasúvacia lišta 18 premiestila spodný diel 7 nasadzovaného predmetu do spodného nástroja 5.
Zopnutím nožného spínača 53. ktorý je umiestnený na podstavnej doske I, sa zapne pohon, čo je spojené s otáčaním vačkového kotúča 24 v smere šípky podľa obr. 3, v dôsledku čoho sa šmýkadlo 20 pohybuje smerom dole. V dôsledku toho sa pohybujú smerom dole tiež prídržné kliešte 19 a zastavia sa s určitým odstupom od spodného nástroja 5.
V dôsledku pohybu šmýkadla 20 smerom dole dosadne ovládacia kladka 28 na rameno 29 páky 11 a vychýli túto páku H proti smeru otáčania hodinových ručičiek, čo je spojené s unášaním nabíjacieho posúvača 16 s jeho zasúvacími lištami 17 a 18. Pákové rameno 32 páky 3_1 pôsobí počas tohto procesu na snímaciu kladku 37 ovládacej páky 38 a vychýli túto ovládaciu páku 38 v smere otáčania hodinových ručičiek. Snímací kolík 43 pritom dosadne na vačkovú dráhu 42, v dôsledku čoho dôjde prostredníctvom prenosovej tlačnej pružiny 46 k vykývnutiu prenosovej páky 45. takže k pohybu spodného nástroja 5 dôjde približne súčasne so zastavením prídržných klieští 19 a šmýkadla 20. Počas ďalšieho procesu v rámci cyklu nasadzovania spôsobí opakovaný pohyb šmýkadla 20 a prídržných klieští 19 smerom dole dosadnutie prídržných klieští 19 na hornú stranu textílie H.. Šmýkadlo 20 sa naproti tomu pohybuje ďalej smerom dole, aby sa dosiahlo znitovanie spodného dielu 7 s horným dielom 10 nasadzovaného predmetu. Zúbky spodného dielu 7 nasadzovaného predmetu pritom prepichnú textíliu 11 a zasunú sa pod obvodovú obrubu horného dielu 10 nasadzovaného predmetu.
Spodný nástroj 5 môže počas tohto procesu nitovania vykonať úhybný pohyb, pričom veľkosť tohto úhybného pohybu závisí od hrúbky textílie U v oblasti nitovania. Tento úhybný pohyb je umožnený netuhým premiestnením prenosovej páky 45. Vyrovnanie tlaku pritom zaisťuje prenosová tlačná pružina 46, ktorá sa stlačí v miere zodpovedajúcej úhybnému pohybu.
Uvedený určitý úhybný pohyb sa využije na kontrolu procesu nitovania. Za tým účelom je v prvom príklade uskutočnenia, ktorý je znázornený na obr. 1 až 3, použitý kontaktný spínač 54:
Kvalita znitovania závisí predovšetkým od hĺbky zasunutia zúbkov spodného dielu 7 nasadzovaného predmetu pod obvodovú obrubu horného dielu 10 nasadzovaného predmetu, ktorý je vyhotovený ako guľový alebo pružinový prvok. Tato hĺbka zasunutia je priamo závislá od hrúbky textílie ii a dĺžky zúbkov na spodnom dieli 7 nasadzovaného predmetu. Pri nitovaní nesmie byť prekročená určitá miera, ktorá je daná vzdialenosťou a medzi homou a spodnou stranou nitu 55 po uskutočnenom znitovaní - viď obr. 6. Pri znitovávaní spodného dielu 7 a horného dielu 10 nasadzovaného predmetu v jedno- alebo viacvrstvových textíliách 11 ustúpi viac alebo menej spodný nástroj 5 a s ním spojená prenosová páka 45. Mieru tohto ustúpenia je možné považovať za merítko pevnosti znitovania.
Uvedený kontaktný spínač 54 je na montážnej doske 3 umiestnený prestaviteľné. Tým je vytvorená možnosť, aby sa tento kontaktný spínač 54 nastavil podľa maximálnej vzdialenosti medzi hornou a spodnou stranou nitu 55, na montážnej doske 3 môže byť za týmto účelom napríklad vytvorená stupnica alebo podobne.
Na obr. 7 a 8 je schematicky znázornené znitovanie dvoch textílií H s rozdielnymi hrúbkami. Podľa obr. 7 je nit 55 nasadený na textíliu 11, ktorej hrúbka je taká, že je zachovaná vopred zadaná vzdialenosť medzi hornou a spodnou stranou nitu 55. ktorá sa volí v závislosti od dĺžky zúbkov na spodnom dieli 7 nasadzovaného predmetu. Spodný nástroj 5 a prenosová páka 45 pritom neustúpi alebo ustúpi len nepatrne, takže použitý kontrolný kontaktný spínač 54 nie je prenosovou pákou 45 aktivovaný. Nie je vydaný žiadny signál.
Podľa obr. 8 je naproti tomu zvolená textília 11. ktorej hrúbka pri použití toho istého spodného dielu 7 nasadzovaného predmetu ako v obr. 7 spôsobí prekročenie uvedenej vopred zadanej vzdialenosti. Spodný nástroj 5 a prenosová páka 45 ustúpia natoľko, že dôjde k aktivovaniu kontaktného spínača 54. Toto aktivovanie vyvolá signál, ktorý môže byť napríklad pomocou vyhodnocovacieho obvodu využitý na to, aby obsluha pomocou optického indikátora dostala signál o nesprávnom znitovaní. Výhodné je pritom uskutočnenie, v ktorom zmienený signál spôsobí zastavenie zariadenia, aby bola umožnená kontrola a prípadné zopakovanie už uskutočneného znitovania.
Alternatívne ku kontaktnému spínaču 54 sa tiež môžu použiť meracie snímače, snímače priblíženia alebo podobne. Takto vznikne možnosť pomocou optickej indikácie a digitálnych zadávacích prvkov dosiahnuť maximálne jednoduchú kalibráciu. Toto je dôležité hlavne preto, že spoľahlivosť meracích aparatúr do značnej miery závisí od kalibrácie po výmene razníka, po zmene nasadzovaných predmetov s odlišnými dĺžkami zúbkov alebo po zmene tlaku obvodovej obruby horného dielu.
V nitovacej polohe dôjde okrem toho ku spätnému pohybu nabíjacieho posúvača 16 tak ďaleko, že zasúvacie lišty 17 a 18 sa nachádzajú pred privedenými dielmi 7 a 10 nasadzovaných predmetov. V tejto polohe dôjde k samočinnému posúvaniu sa dielov 7, 10 nasadzovaných predmetov v prívodných koľajničkách 9,14 a 15. pričom pred príslušnú zasúvaciu lištu 17, 18 sa vždy nastaví príslušný diel 10. 7 nasadzovaného predmetu. Toto posúvanie dielov 7, 10 nasadzovaných predmetov je počas zostávajúcej časti cyklu zablokované, pretože zasúvacie lišty 17.
18, poprípade nabíjací posúvač 16. sa v tejto dobe nachádzajú pred ústiami prívodných koľajniciek 9, 14. 15 a uzatvárajú tieto ústia.
Pohyb posúvajúcich sa dielov 7, 10 nasadzovaných predmetov v prívodných koľajničkách 9, 14. 15 je podľa vynálezu sledovaný snímacím zariadením 56. ktoré je tvorené svetelnou závorou 57. pričom každá prívodná koľajnička 9, 14 a 15 je vybavená vlastným snímacím zariadením 56.
Tieto snímacie zariadenia 56 snímajú pohyb posúvajúcich sa dielov 7, 10 nasadzovaných predmetov, akonáhle sa spustí proces nasadzovania. Každý cyklus nasadzovania vyvolá v dôsledku posunutia dielov 7, 10 impulz v snímacom zariadení 56. Táto skutočnosť sa môže využiť na to, aby sa pri absencii impulzu generovalo poruchové hlásenie. Taká porucha môže byť spôsobená buď zablokovaním dielu 7, 10 alebo tiež vtedy, ak je vyčerpaná zásoba dielov 7, 10 v prívodnej koľajničke 9, 14.15 alebo v zásobníku 8, 12. 13. Takto je podľa vynálezu sledovaná nielen prítomnosť dielov 7, 10 v prívodných koľajničkách 9, 14. 15. ale tiež požadovaný pohyb pri posúvaní sa dielov 7, 10 v späť zatiahnutej polohe nabíjacieho posúvača 16.
Svetelné závory 57, ktoré tvoria snímacie zariadenie 56, pôsobia približne naprieč ku smeru pohybu dielov 7, 10. poprípade naprieč k prívodným koľajničkám 9, 14, 15, ktoré sú za účelom prechodu svetelného lúča cez tieto prívodné koľajničky 9, 14. 15 vybavené v dnách priechodnými otvormi 58.
Ako už bolo spomenuté, pomocou ovládacích elektromagnetov sa aktivuje, poprípade dezaktivuje, jeden zo zásobníkov 12, 13 pre horné diely 10 nasadzovaných predmetov a tým tiež príslušná prívodná koľajnička 14 alebo 15. Tým sa tiež aktivuje snímacie zariadenie 56 práve aktívnej prívodnej koľajničky 14 alebo 15, takže sa takto predíde poruchovým hláseniam z oblasti dezaktivovanej prívodnej koľajničky 15 alebo 14.
Táto kontrola prísunu dielov 7,10 nasadzovaných predmetov ďalej pracuje v závislosti od pohybu šmýkadla 20. Tuje použité sledovanie, ktoré je odvodené z pohybu vačkového kotúča 24. ktorým je ovládané šmýkadlo 20. Na vačkovom kotúči 24 je umiestnený na výkresoch iba schematicky naznačený taktovací kontrolný spínač 59. aby sa signál zo snímacieho zariadenia 56 na prívodnej koľajničke 9, 14. 15 uviedol do časovej alebo uhlovej závislosti od cyklu nasadzovania. Taktovací kontrolný spínač 59 vyšle signál napríklad do vyhodnocovacej jednotky vtedy, ak je na základe polohy vačkového kotúča 24 rozpoznaná späť zatiahnutá poloha nabíjacieho posúvača 16. V tomto okamihu musia byť do vyhodnocovacej jednotky vyslané signály tiež z aktivovaných snímacích zariadení 56. vyvolané pohybom dielov 7, 10 nasadzovaných predmetov. Vyhodnocovacia jednotka skontroluje došlé signály a pri poruchovom hlásení výhodne vyvolá zastavenie celého nasadzovacieho zariadenia.
Snímacie zariadenia 56 sú v oblasti prívodných koľajničiek 9, 14, 15 umiestnené tak, že je zaistené, aby medzi snímacími zariadeniami 56 a nabíjacím posúvacom 16 bolo vždy viac dielov 7, 10 nasadzovaných predmetov. Takto je zaistené, že tiež prívodné koľajničky 9, 14. 15 nebežia celkom naprázdno. V oblasti medzi snímacími zariadeniami 56 a nabíjacím posúvacom 16 je takto vždy určitá rezerva dielov 7, 10 nasadzovaných predmetov.
Ďalej je sledovaný tiež prísun spodných dielov 7 a horných dielov 10 nasadzovaných predmetov v oblasti spodného nástroja 5 a horného nástroja 21. Na tento účel je napríklad na montážnej doske 3 umiestnený snímač 60, ktorý rozozná prednú koncovú polohu nabíjacieho posúvača 16. poprípade s tým spojenú prednú koncovú polohu pákového ramena 32. Pokiaľ by sa diel 7, 10 nasadzovaného predmetu počas dopredného pohybu nabíjacieho posúvača 16 napríklad vzpriečil, vedie toto k zastaveniu nabíjacieho posúvača 16 a pákového ramena 32. Toto pákové rameno 32 takto nepríde do oblasti snímača 60. ktorý v prípade poruchy vyšle signál. Tento signál sa výhodne využije k zastaveniu nasadzovacieho zariadenia.
Vyššie opísané snímacie a kontrolné zariadenia sa môžu v zariadení podľa vynálezu použiť ako jednotlivo, tak i v kombinácii.
Okrem toho je možné v správnej závislosti od priebehu cyklu sledovať tiež signály zo snímania vzájomnej vzdialenosti spodnej a hornej strany nitu 55 a signály o polohe nabíjacieho posúvača 16. odvodené pomocou taktovacieho kontrolného snímača 59 z polohy vačkového kotúča 24.
Na obr. 10 až 12 je v ďalšom príklade uskutočnenia schematicky znázornené alternatívne uskutočnenie sledovania vzájomnej vzdialenosti spodnej a hornej strany nitu 55. Na premiestenie spodného nástroja 5 do nitovacej polohy pomocou vačkového kotúča 24 sa tu využije lineárny posuv vyhadzovacieho prvku 6L Tomuto vyhadzovaciemu prvku 61 je smerom k prenosovej páke 63 predradená prenosová tlačná pružina 62. ktorá sa na konci protiľahlom k vyhadzovaciemu prvku 61 opiera na strane prenosovej páky 63 o tanier 64. Koaxiálne s týmto tanierom 64 je na tomto tanieri 64 vytvarovaný signálny palec 65. ktorý prechádza cez tlačnú pružinu 62 a vyhadzovači prvok 61. Voľný koniec tohto signálneho palca 65 zasahuje do snímacej oblasti snímača 66. ktorý je umiestnený na stojane 2.
Na obr. 11 je znázornená nitovacia poloha, v ktorej je zásluhou prípustnej hrúbky textílie 11 dodržaná vopred zadaná vzdialenosť medzi spodnou a hornou stranou nitu 55. Signálny palec 65. ktorý je spojený priamo s tanierom 64 a prenosovou pákou 63. svojim voľným koncom opustil snímaciu oblasť snímača 66. V dôsledku toho nie je vyslaný žiadny signál.
Na obr. 12 má byť nit 55 nasadený na textíliu 11. ktorej hrúbka spôsobí prekročenie vopred zadanej vzájomnej vzdialenosti medzi spodnou a hornou stranou nitu 55. Spodný nástroj 5 a v súvislosti s tým aj prenosová páka 63 počas nitovania v dôsledku príliš veľkej hrúbky textílie H ustúpi. Tlačná pružina 62 sa medzi vyhadzovacím prvkom 61, ktorý neustúpil, a tanierom 64 na strane prenosovej páky 63 stlačí. Signálny palec 65. ktorý je vytvarovaný na tanieri 64. sa naproti tomu pohybuje smerom do snímacej oblasti snímača 66. ktorý v tejto situácii vyšle signál na vypnutie zariadenia alebo prinajmenšom do indikátora na informovanie obsluhy.
Znaky vynálezu opísané v predchádzajúcom opise a nárokoch a znázornené na výkresoch môžu byť pre uskutočňovanie vynálezu významné ako jednotlivo, tak aj v ľubovolnej kombinácii. Všetky opísané znaky sú z hľadiska vynálezu dôležité. Rámec vynálezu je spoluurčený aj obsahom príslušnej prioritnej prihlášky, ktorej plný obsah je tu takto nárokovaný.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zariadenie na nasadzovanie nitov, gombíkov alebo podobne, ktoré pozostáva z horného nástroja (21) a spodného nástroja (5), pričom horný nástroj (21) je výhodne ovládaný šmýkadlom (20) a jeden z nástrojov (21, 5) vykonáva v priebehu procesu nitovania ústupný pohyb, vyznačujúce sa tým, že veľkosť ústupného pohybu sa využíva na sledovanie procesu nitovania.
  2. 2. Zariadenie podľa nároku 1 alebo hlavne podľa tohto nároku, vyznačujúce sa tým, že na sledovanie sa využíva ústupný pohyb spodného nástroja (5).
  3. 3. Zariadenie podľa niektorého alebo viacerých predchádzajúcich nárokov alebo hlavne podľa týchto nárokov, vyznačujúce sa tým, že snímačom sa sleduje dráha pohybu spodného nástroja (5).
  4. 4. Zariadenie podľa niektorého alebo viacerých predchádzajúcich nárokov alebo hlavne podľa týchto nárokov, vyznačujúce sa tým, že spodný nástroj (5) pri prekročení vopred zadanej dráhy aktivuje kontaktný spínač (54).
  5. 5. Zariadenie podľa niektorého alebo viacerých predchádzajúcich nárokov alebo hlavne podľa týchto nárokov, pričom zariadenie obsahuje prívodné koľajničky (9, 14, 15), ktorými sú dopravované diely (7, 10) nitov alebo gombíkov, vyznačujúce sa tým, že najmenej jedna prívodná koľajnička (9, 14, 15) je vybavená snímacím zariadením (56) na sledovanie pohybu dielu (7, 10) nitu alebo gombíka.
  6. 6. Zariadenie podľa niektorého alebo viacerých predchádzajúcich nárokov alebo hlavne podľa týchto nárokov, pričom diel (7, 10) nitu alebo gombíka je prívodnou koľajničkou (9, 14, 15) zavádzaný do dráhy pohybu nabíjacieho posúvača (16), vyznačujúce sa tým, že snímacie zariadenie (56) je v prívodnej koľajničke (9, 14, 15) umiestnené od nabíjacieho posúvača (16) vo vzdialenosti zodpovedajúcej viacerým dielom (7, 10) nitov alebo gombíkov.
  7. 7. Zariadenie podľa niektorého alebo viacerých predchádzajúcich nárokov alebo hlavne podľa týchto nárokov, vyznačujúce sa tým, že sa sleduje dosiahnutie koncovej polohy nabíjacieho posúvača (16) pri každom procese nitovania.
  8. 8. Zariadenie podľa niektorého alebo viacerých predchádzajúcich nárokov alebo hlavne podľa týchto nárokov, vyznačujúce sa tým, že sa sleduje predná koncová poloha nabíjacieho posúvača (16).
  9. 9. Zariadenie podľa niektorého alebo viacerých predchádzajúcich nárokov alebo hlavne podľa týchto nárokov, pričom znitovanie sa vykonáva pomocou šmýkadla (20), vyznačujúce sa tým, že sa sleduje pohyb tohto šmýkadla (20).
  10. 10. Zariadenie podľa niektorého alebo viacerých predchádzajúcich nárokov alebo hlavne podľa týchto nárokov, vyznačujúce sa tým, že sledovanie pohybu šmýkadla (20) sa vykonáva sledovaním pohybu vačkového kotúča (24), ktorý ovláda pohyb šmýkadla (20).
  11. 11. Zariadenie podľa niektorého alebo viacerých predchádzajúcich nárokov alebo hlavne podľa týchto nárokov, vyznačujúce sa tým, že na vačkovom kotúči (24) je umiestnený kontrolný spínač (59).
  12. 12. Zariadenie podľa niektorého alebo viacerých predchádzajúcich nárokov alebo hlavne podľa týchto nárokov, vyznačujúce sa tým, že signál zo snímacieho zariadenia (56) na prívodných koľajničkách (9, 14,15) sa sleduje v závislosti od cyklu pohybu šmýkadla (20).
SK45-99A 1996-07-16 1997-06-25 Device for setting rivets, buttons or the like SK4599A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19628679A DE19628679A1 (de) 1996-07-16 1996-07-16 Vorrichtung zum Aussetzen von Nieten, Knöpfen oder dergleichen
PCT/EP1997/003322 WO1998002055A1 (de) 1996-07-16 1997-06-25 Vorrichtung zum ansetzen von nieten, knöpfen oder dergleichen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK4599A3 true SK4599A3 (en) 1999-07-12

Family

ID=7799982

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK45-99A SK4599A3 (en) 1996-07-16 1997-06-25 Device for setting rivets, buttons or the like

Country Status (18)

Country Link
EP (1) EP0918476B1 (sk)
JP (1) JP2000514512A (sk)
CN (1) CN1228681A (sk)
AT (1) ATE213393T1 (sk)
AU (1) AU714519B2 (sk)
CA (1) CA2262857A1 (sk)
CZ (1) CZ294728B6 (sk)
DE (2) DE19628679A1 (sk)
ES (1) ES2169403T3 (sk)
HK (1) HK1017835A1 (sk)
IL (1) IL128037A0 (sk)
NZ (1) NZ333905A (sk)
PL (1) PL183261B1 (sk)
PT (1) PT918476E (sk)
SK (1) SK4599A3 (sk)
TR (1) TR199900084T2 (sk)
WO (1) WO1998002055A1 (sk)
YU (1) YU1699A (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101647611B (zh) * 2009-09-08 2011-11-16 际华三五零二职业装有限公司 一种服装用气动装钮机
CN102090746B (zh) * 2009-12-10 2013-01-02 上海贵衣缝纫设备有限公司 钉扣机的定位装置
CN103140747B (zh) * 2010-08-06 2015-07-15 Ykk株式会社 布料评价装置
DE102018008941A1 (de) 2018-11-13 2020-05-14 Ykk Stocko Fasteners Gmbh Vorrichtung zur Befestigung eines Gegenstands an einem Träger und Verfahren zum Betrieb einer Vorrichtung zur Befestigung eines Gegenstands an einem Träger

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU570365B2 (en) * 1985-07-09 1988-03-10 Ykk Corporation Fastener feed device
DE3819090A1 (de) * 1988-06-04 1989-12-07 Schaeffer Gmbh Maschine zum ansetzen von nieten, druckknoepfen oder dergleichen
DE4225264A1 (de) * 1992-01-03 1993-07-08 Schaeffer Gmbh Maschine zum ansetzen von nieten, druckknoepfen oder dergleichen
DE4408691C1 (de) * 1994-03-15 1995-08-17 Stocko Metallwarenfab Henkels Maschine zum Ansetzen von Nieten, Druckknöpfen und dergleichen
DE19533594C1 (de) * 1995-09-11 1997-04-10 Stocko Fasteners Gmbh Ansetzvorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
YU1699A (en) 1999-11-22
PL331235A1 (en) 1999-07-05
PT918476E (pt) 2002-07-31
DE19628679A1 (de) 1998-01-22
WO1998002055A1 (de) 1998-01-22
CA2262857A1 (en) 1998-01-22
NZ333905A (en) 2000-01-28
ES2169403T3 (es) 2002-07-01
PL183261B1 (pl) 2002-06-28
TR199900084T2 (xx) 1999-04-21
CN1228681A (zh) 1999-09-15
CZ294728B6 (cs) 2005-03-16
EP0918476B1 (de) 2002-02-20
EP0918476A1 (de) 1999-06-02
CZ999A3 (cs) 1999-03-17
HK1017835A1 (en) 1999-12-03
AU3436697A (en) 1998-02-09
DE59706442D1 (de) 2002-03-28
JP2000514512A (ja) 2000-10-31
IL128037A0 (en) 1999-11-30
ATE213393T1 (de) 2002-03-15
AU714519B2 (en) 2000-01-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE19653953A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Entpalettieren von Artikeln
US5263627A (en) Machine for attaching buttons, rivets or the like, preferably to articles of clothing
SK4599A3 (en) Device for setting rivets, buttons or the like
US6574856B2 (en) Machine for automatically applying snap fasteners on a support
EP0434350B1 (en) Automatic feed system for parts to be welded
CA1303311C (en) Device for applying auxiliary film to slide fastener chain
US5836260A (en) Needle bar stopper for use in a sewing machine
US4724990A (en) Fastener-assembling apparatus with safety device
CZ55397A3 (en) Device for arranging rivets, knobs and the like
US6895785B2 (en) Yarn carrier of weft knitting device
EP0136634B1 (en) Parts supplying apparatus for button assembling and setting machines
CA1206732A (en) Method of and apparatus for automatically attaching top stops to a gapped slide fastener chain with sliders mounted thereon
US20020067980A1 (en) Component feeder
US4915042A (en) Device for correcting bending of towel cloth
CA2133523C (en) Apparatus for inspecting the attached state of slide fastener stop boxes, and stop boxes attaching machine equipped with the same
US5168785A (en) Apparatus for severing slide fastener chain having fabric pieces attached thereto
GB2252060A (en) Lead mounting apparatus
KR870002981Y1 (ko) 단추 부착기의 의복직물 위치 결정장치
SK51396A3 (en) Device for use in a press to feed connecting components and secure them in workpieces by pressing
JP3610312B2 (ja) 棒材供給機
MXPA99000628A (en) Device for fixing ribetes, buttons or losemeja
US5428878A (en) Thread or yarn monitor for textile machines
EP3464141B1 (en) Detection system for detecting double sheets in a sheet element processing machine, and sheet element processing machine
KR970011067B1 (ko) 이형부품삽입기의 부품리드클린치 확인방법 및 그 장치
JPH05186113A (ja) 細長い材料の折れ曲がり検出装置