SK283710B6 - Spôsob rozkladu destilačných zvyškov z výroby cyklohexanónu - Google Patents

Spôsob rozkladu destilačných zvyškov z výroby cyklohexanónu Download PDF

Info

Publication number
SK283710B6
SK283710B6 SK116-97A SK11697A SK283710B6 SK 283710 B6 SK283710 B6 SK 283710B6 SK 11697 A SK11697 A SK 11697A SK 283710 B6 SK283710 B6 SK 283710B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
cyclohexanone
distillation
decomposition
temperatures
residues
Prior art date
Application number
SK116-97A
Other languages
English (en)
Other versions
SK11697A3 (en
Inventor
Stanisław Ciborowski
Krystyna Śledzińska
Stanisław Piechota
Original Assignee
Instytut Chemii Przemysłowej im.prof. Ignacego Mościckiego
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Instytut Chemii Przemysłowej im.prof. Ignacego Mościckiego filed Critical Instytut Chemii Przemysłowej im.prof. Ignacego Mościckiego
Publication of SK11697A3 publication Critical patent/SK11697A3/sk
Publication of SK283710B6 publication Critical patent/SK283710B6/sk

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Spôsob rozkladu destilačných zvyškov z výroby cyklohexanónu zahŕňajúci zahrievanie a miešanie týchto zvyškov s vodným roztokom sodných solí slabých kyselín, ktorých disociačná konštanta je nižšia ako 1 x 10exp(-4), pri teplotách 200 až 250 °C a tlaku, ktorý sa rovná aspoň tlaku nasýtených pár pri teplotách systému. ŕ

Description

Oblasť techniky
Tento vynález sa týka spôsobu rozkladu zvyškov z procesu destilácie cyklohexanónu, špecificky zvyškov z cyklohexanónového procesu na báze oxidácie cyklohexánu vzduchom v kvapalnej fáze.
Doterajší stav techniky
Cyklohexanón, hlavný medziprodukt používaný na výrobu polyamidov, je celosvetovo produkovaný ročne v množstvách niekoľkých miliónov tón. Zlúčenina sa vyrába prevažne oxidáciou cyklohexánu v kvapalnej fáze vzduchom. Výrobná reakcia poskytuje cyklohexanol a cyklohexanón; cyklohexanol sa dehydrogenuje za získania cyklohexanónu.
Ďalším spôsobom výroby vo veľkom je hydrogenácia fenolu.
V každom procese sú reakčné médiá podrobené mnohým operáciám, keď sa tvoria kondenzačné produkty, špecificky cyklohexylidencyklohexanón. Teploty varu týchto kondenzačných produktov sú vyššie ako teploty varu cyklohexanolu a cyklohexanónu. V destilačných stupňoch zostávajú destilačné zvyšky. Všeobecne je hmotnosť týchto zvyškov len niekoľko percent produkovanej hmotnosti cyklohexanónu, ale obsah cyklohexylidencyklohexanónu môže dosiahnuť také vysoké hodnoty, ako je 50 % hmotnostných.
Je dobre známe, že cyklohexylidencyklohexanón sa môže rozkladať na cyklohexanón spracovaním s hydroxidmi alkalických kovov, výhodne s hydroxidom sodným, v prítomnosti vody. V literatúre sa uvádza hydroxid sodný, používaný v meniacich sa koncentráciách, ktoré vychádzajú z veľmi nízkej koncentrácie, napríklad 1 % hmotnostné a končiace vysokými koncentráciami.
Český patent 273820 uvádza metódu zahrievania destilačných zvyškov so sodnou alkáliou a prebublávaním parou superpredhriatou na 260 °C kvapalinou.
Zahrievanie destilačných zvyškov zo spracovávania cyklohexanónu so sodnou alkáliou pri meniacich sa koncentráciách až pri teplotách vyšších ako 200 °C má veľa nevýhod. Hlavnou nevýhodou tejto metódy je, že za takých drastických podmienok vznikajú neidentifikované reakčné produkty za poskytnutia pevných alebo polopevných substancií, ktoré upchávajú rúry a znemožňujú priebeh postupu. Táto nevýhoda môže byť čiastočne odstránená, keď sa použije zriedený roztok sodnej alkálie vo veľkých množstvách. Napriek tomu, tento postup nevylučuje použitie objemných prúdov procesného média a robí tak spôsob nevhodný.
Veľa problémov vzniká v spojení s korozívnymi vlastnosťami hydroxidu sodného.
Podstata vynálezu
S prekvapením sa zistilo, že reakcia rozkladu zvyškov z destilačného spracovania cyklohexanónu sa môže uskutočniť spôsobom, ktorý úplne odstraňuje uvedené nevýhody. Bolo zistené, že sa zvyšky môžu rozkladať v prítomnosti vodných roztokov sodných solí slabých kyselín. Rozklad prebieha podobne, ako to bolo pozorované v prítomnosti sodnej alkálie; ale netvoria sa ani pevné ani polopevné substancie a dochádza len malým problémom s koróziou.
Predkladaný vynález zahŕňa v podstate zahrievanie destilačných zvyškov z výroby cyklohexanónu pri teplotách
200 °C až 250 °C s vodným, roztokom sodných solí slabých kyselín, ktorých disociačná konštanta je nižšia ako 1 x 10'4 pri koncentrácii 10 až 50 % hmotnostných za intenzívneho miešania, ktoré dostačuje na to, aby došlo k napomáhaniu vývoju styčnej plochy medzi zvyškom a roztokmi sodných solí, ktoré sú navzájom nemiešateľné. Tlak v systéme sa rovná nasýtenému parnému tlaku pri teplote systému.
Použité sodné soli môžu zahŕňať sodné soli organických kyselín, ktoré sú svojím charakterom veľmi slabé kyseliny a tiež sodné soli slabých anorganických kyselín, špecificky uhličitan sodný. Najvýhodnejšie je použitie sodných solí tých organických kyselín, ktoré sa vytvárajú v procese oxidácie cyklohexánu vzduchom a pri priebehu procesu sú neutralizované hydroxidom sodným: sú to preto soli, ktoré sa objavujú v zariadení na výrobu cyklohexanónu vo forme vodných roztokov. Výhodou je skutočnosť, že ich použitie nevyžaduje žiadne nové médiá zavádzané do zariadenia.
Technické rozpracovania predkladaného vynálezu môžu byt rôzne. Existujú dva základné postupy, ktoré poskytujú dobré výsledky.
Jedným spôsobom je uskutočnenie reakcie v uzatvorenom systému a odháňanie prchavých zlúčenín, špecificky cyklohexanónu, po ukončení chemickej reakcie.
Ďalším spôsobom je odstránenie výsledného cyklohexanónu zo systému, keď chemická reakcia prebieha. I keď sa pri tomto spôsobu vyžaduje komplikovanejšie zariadenie, sú výsledné cyklohexanónové výťažky o voľačo vyššie.
Každý spôsob umožňuje rôzne modifikácie procesu. Napríklad môže spôsob prebiehať v sérii reaktorov vybavených mechanickými miešadlami. Môže sa tiež uskutočňovať tak, že sa umožní dvom kvapalinám pretekať rúrou za takých podmienok, že sa neobjavuje stratifikácia do vody a organickej fázy.
Táto modifikácia vyžaduje aplikáciu turbulentného toku.
Kvantitatívny pomer organickej fázy (destilačný zvyšok) k vodnej fáze (roztok sodnej soli) je irelevantný pre priebeh procesu.
Použitie vodnej fázy vo veľkom prebytku nie je žiaduci, pretože objem toku, ktorý' prechádza zariadením, sa nežiaducim spôsobom zvyšuje. Napriek tomu, ani veľký prebytok vodnej fázy neovplyvňuje nežiaducim spôsobom vyrážok cyklohexanónu. Dobré výsledky sa získavajú, keď sa použijú dve fázy v hmotnostnom pomeru 1:1.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Nasledujúce príklady predstavujú rôzne spôsoby, ktorými sa môže predkladaný vynález vykonávať, ale tieto príklady neboli konštruované tak, aby obmedzovali rozsah vynálezu. V každom príklade mal destilačný zvyšok z výroby cyklohexanónu nasledujúce zloženie:
cyklohexanón < 0,5 % hmotn.
cyklohexanol < 0,5 % hmotn.
cyklohexylidencyklohexanón 37 % hmotn,
cyklohexylcyklohexanón 3 % hmotn.
dícyklohexyl 2 % hmotn.
dicyklohexyléter 8 % hmotn.
Zvyšné zložky neboli identifikované.
Príklad I
Destilačný zvyšok, 400 g, bol zahrievaný s vodným roztokom, 600 g, zmesou sodných solí monokarboxylových kyselín, tvoriacich odpadovú vodu z výrobného zariadenia cyklohexanónu počas 2 hodín pri 200 °C v 2 1 autokláve, za miešania mechanickým mixérom otáčajúcim sa pri 600 ot.min1. Odpadová voda obsahuje asi 30 % hmotn. suchého zvyšku. Alkánové kyseliny boli prítomné v nasledujúcich pomeroch: kaprová (hexánová) kyselina 25 % hmotn.
valérová (pentánová) kyselina 60 % hmotn.
nižšie kyseliny 15 % hmotn.
Cyklohexanón a cyklohexanol boli získané v celkovom množstve 96 g, tzn. v 24,0 % výťažku, vztiahnuté na hmotnosť použitého destilačného zvyšku. Zmes po reakcii neobsahuje žiadne polopevné zložky.
Príklad II
Postup bol zhodný s postupom podľa príkladu I, s tým rozdielom, žc použitá teplota bola 220 °C.
Cyklohexanón a cyklohexanol boli získané v celkovom množstve 124 g, tzn. vo výťažku 31 % hmotn., vztiahnuté na použitý destilačný zvyšok. Produkt neobsahuje žiadne polopevné zložky.
Príklad III
Postup bol zhodný s postupom z príkladu II, s tým rozdielom, že vodný roztok sodných alkanoátov bol nahradený 600 g vodného 20 % Na2CO3.
Cyklohexanón a cyklohexanol boli získané v celkovom množstve 122 g, tzn. vo výťažku 30,5 %, vztiahnuté na hmotnosť použitého destilačného zvyšku. Produkt neobsahuje žiadne polopevné zložky.
Príklad IV
5-stupňová kolóna, 80 mm v priemeru, obsahujúca 1 1 kvapaliny v každom stupni a jeden prepad vzostupného typu, bola napájaná na vrchu roztokom 1,4 kg/h sodných alkanoátov so zložením uvedenom v príklade I. Stupeň č. 3, číslované zhora, bol napájaný asi 1,14 kg/h destilačného zvyšku. Para bola zavádzaná na dno kolóny, 0,78 kg/h. Teplota a tlak prevládajúce v kolóne boli 220 °C a 2,1 MPa. Horné pary boli zhromaždené a kondenzované. Získaný kondenzovaný produkt robil nakoniec 0,78 kg/h vodnej fázy a 0,35 kg/h organickej fázy. Produkt zo dna bol odoberaný rýchlosťou umožňujúcou udržovanie konštantnej hladiny kvapaliny na najnižšom stupni.
Na ustavenic podmienok ustáleného stavu sa vykoná materiálová bilancia v dvoch hodinových intervaloch. Priemerný výsledok bol 35,9 % hmotn. spojeného cyklohexanónového a cyklohexanolového produktu, vztiahnuté na hmotnosť použitého destilačného zvyšku.
Príklad V (porovnávací)
Postupuje sa spôsobom zhodným s tým, ktorý bol opísaný v príklade IV, s tým rozdielom, že roztok sodných alkanoátov bol nahradený vodným 20 % NaOH. Po asi 3 hodinách bol prepad upchatý a priebeh prerušený.
Postup bol opakovaný pri 200 °C; po niekoľkých hodinách bol opäť upchatý odtok. Kvapalina odoberaná zo dna kolóny obsahovala kúsky polopevných substancií.
Príklad VI (porovnávací)
Destilačný zvyšok, 400 g a vodný 20 % NaOH, 600 g, boli spolu zahrievané v 2 1 autokláve vybavenom mechanickým mixérom, ktorý sa otáčal rýchlosťou 660 ot.min'1, na 200 °C 2 hodiny. Kvapalina, pokiaľ nebola odstránená z autoklávu, bola destilovaná s vodnou parou na odstránenie prchavých zložiek a vodný destilát bol recyklovaný do destilačnej nádoby. Organická fáza destilátu obsahovala 128 g cyklohexanónu + cyklohexanolu, tzn. 32,0 % hmotnostných vztiahnuté na použitý destilačný zvyšok. Zmes po reakcii obsahovala kúsky polopevných substancií.

Claims (5)

1. Spôsob rozkladu destilačných zvyškov z výroby cyklohexanónu, zahŕňajúci zahrievanie a miešanie týchto zvyškov s vodným alkalickým roztokom pri teplotách 200 až 250 °C a tlaku, ktorý sa rovná aspoň tlaku nasýtených pár pri teplotách systému, vyznačujúci sa tým, že sa ako alkalický roztok použije vodný roztok sodných solí slabých kyselín, ktorých disociačná konštanta je nižšia ako 1 x 10'4.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že slabými kyselinami sú organické karboxylové kyseliny.
3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa ako slabá kyselina použije kyselina uhličitá.
4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že pri periodickej prevádzke sa spôsob vykonáva v uzatvorenom systému a výsledné prchavé produkty sú odvádzané po ukončení reakcie.
5. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že pri kontinuálnej prevádzke sa výsledné prchavé produkty odstraňujú v priebehu chemickej reakcie.
SK116-97A 1996-02-05 1997-01-24 Spôsob rozkladu destilačných zvyškov z výroby cyklohexanónu SK283710B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31264196A PL180401B1 (pl) 1996-02-05 1996-02-05 Sposób rozkladu pogonów z produkcji cykloheksanonu PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK11697A3 SK11697A3 (en) 1998-09-09
SK283710B6 true SK283710B6 (sk) 2003-12-02

Family

ID=20066828

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK116-97A SK283710B6 (sk) 1996-02-05 1997-01-24 Spôsob rozkladu destilačných zvyškov z výroby cyklohexanónu

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL180401B1 (sk)
SK (1) SK283710B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK11697A3 (en) 1998-09-09
PL312641A1 (en) 1997-08-18
PL180401B1 (pl) 2001-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69507957T2 (de) Integriertes verfahren zur herstellung von lactid
DE69301579T2 (de) Verbessertes Verfahren zur Gleichzeitigen Herstellung von Propylenoxid und Styrolmonomer
DE69532928T2 (de) Verfahren und vorrichtung zur herstellung und gewinnung von maleinsäureanhydrid
KR100250897B1 (ko) 시클로헥산올및시클로헥산온의고속제조방법
US10494325B2 (en) Method of industrially producing monochloroacetic acid
CH700545A2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur kontinuierlichen oder batchweisen Depolymerisierung von Polycaprolaktam.
DE69310092T2 (de) Wiedergewinnung von Molybdän
SK283710B6 (sk) Spôsob rozkladu destilačných zvyškov z výroby cyklohexanónu
CH642042A5 (de) Verfahren zur herstellung von isopropenylphenol.
DE2554702A1 (de) Verfahren zur entalkylierung von tert.-alkyl-substituierten phenolen
CN108793214B (zh) 一种异丙醇铝废催化剂的无机酸处理方法及其装置
DE60111593T2 (de) Verfahren zur Entfernung von tert-Butylgruppen von tert-Butylphenolverbindungen
CN1231450C (zh) 马来酸酐的制备方法
CH637688A5 (de) Verfahren zur gewinnung von hydrierten kohlenwasserstoffen aus gesteinen.
RU2639148C2 (ru) Способ очистки перфторэтилизопропилкетона
CA2841602C (en) Cleaning compositions and method of using the same
DE2632898A1 (de) Kobaltkatalysierte oxidation von gesaettigten, aliphatischen c tief 3 - c tief 7 -kohlenwasserstoffen zu essigsaeure
US3708513A (en) Method of synthesizing fatty acids
LU92968B1 (en) Method of industrially producing monochloroacetic acid
RU2057110C1 (ru) Способ обессоливания фенольной смолы
DE2419276B2 (de) Verfahren zur Herstellung von Acrolein
SU194101A1 (ru) Способ экстракционного разделения смеси,
DE1914062C3 (de) Verfahren zur Oxydation von Cyclohexan in Gegenwart von Borverbindungen
DE1594366C (de) Verfahren zur Herstellung von Disper sionen von Erdalkahcarbonaten in Ol
CN1520901A (zh) 含有机酸的化工副产物的应用方法