SK282806B6 - Spôsob výroby boridových vrstiev na povrchy kovových materiálov odolných proti oteru - Google Patents

Spôsob výroby boridových vrstiev na povrchy kovových materiálov odolných proti oteru Download PDF

Info

Publication number
SK282806B6
SK282806B6 SK1012-98A SK101298A SK282806B6 SK 282806 B6 SK282806 B6 SK 282806B6 SK 101298 A SK101298 A SK 101298A SK 282806 B6 SK282806 B6 SK 282806B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
boron
hydrogen
plasma
sample
mixture
Prior art date
Application number
SK1012-98A
Other languages
English (en)
Other versions
SK101298A3 (en
Inventor
Hans-J�Rg Hunger
Gunter L�Big
Gerhard Trute
Original Assignee
Bortec Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bortec Gmbh filed Critical Bortec Gmbh
Publication of SK101298A3 publication Critical patent/SK101298A3/sk
Publication of SK282806B6 publication Critical patent/SK282806B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C23COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; CHEMICAL SURFACE TREATMENT; DIFFUSION TREATMENT OF METALLIC MATERIAL; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL
    • C23CCOATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; SURFACE TREATMENT OF METALLIC MATERIAL BY DIFFUSION INTO THE SURFACE, BY CHEMICAL CONVERSION OR SUBSTITUTION; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL
    • C23C16/00Chemical coating by decomposition of gaseous compounds, without leaving reaction products of surface material in the coating, i.e. chemical vapour deposition [CVD] processes
    • C23C16/22Chemical coating by decomposition of gaseous compounds, without leaving reaction products of surface material in the coating, i.e. chemical vapour deposition [CVD] processes characterised by the deposition of inorganic material, other than metallic material
    • C23C16/28Deposition of only one other non-metal element

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Chemical Vapour Deposition (AREA)
  • Solid-Phase Diffusion Into Metallic Material Surfaces (AREA)
  • Synthetic Leather, Interior Materials Or Flexible Sheet Materials (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Other Surface Treatments For Metallic Materials (AREA)
  • Coating By Spraying Or Casting (AREA)

Abstract

Je opísaný spôsob výroby boridových vrstiev na povrchu kovových materiálov odolných proti oteru, ktorého podstata spočíva v tom, že sa ako nosič bóru zmieša aspoň jeden halogenid bóru zvolený zo skupiny zahrnujúcej fluorid boritý, bromid boritý a jodid boritý s vodíkom a prípadne s argónom a/alebo dusíkom na prípravu reakčného plynu, ktorý obsahuje 1 až 35 % objemových halogenidu bóru a takto získaná zmes sa pomocou plazmového výboja tak aktivuje, že sa umožní prechod bóru z plazmy na povrch kovu.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu výroby boridových vrstiev na povrchy kovových materiálov odolných proti oteru.
Doterajší stav techniky
Výroba boridových vrstiev odolných proti oteru sa vykonáva v praxi väčšinou pri použití pevných boračných materiálov, napríklad vo forme práškov, pást alebo granulátov.
Tieto spôsoby vyžadujú nevýhodne vysoké náklady na prácu pri balení, rozbaľovaní a čistení častí. Čistenie sa vykonáva pomocou kombinácie mytia a kefovania alebo vrhania. Vzhľadom na to, že prášky, pasty a granuláty sú iba raz použiteľné, vznikajú problémy tiež pri likvidácii spotrebovaného boračného činidla.
Okrem toho je známe tiež použitie kvapalných boračných činidiel, napríklad vo forme tavenín solí. Všetky tieto spôsoby sa však nedajú vykonávať vzhľadom na problémy, zásadne spojené so soľnými kúpeľmi so zreteľom na bezpečnosť použitia, čistenia dielov po spracovaní a likvidácii kúpeľov, prípadne ich produktov odbúravania.
V súvislosti s tým sa vykonávali rôzne pokusy boridácie s plynnými boračnými činidlami (postup CVD). Pri použití organických zlúčenín bóru (bórtrimetyl, bórtrialkyl) prebieha prevažne nauhlíkovanie namiesto borácie a pri použití dibóranu dochádza k bezpečnostné - technickým problémom kvôli jedovatosti a nebezpečenstvu explózie.
Použitie chloridu boritého ako bór poskytujúceho média sa nemôže presadiť na základe prevádzkových problémov pri tvorbe vrstvy. Pôvodom týchto problémov je tvorba chlorovodíka, nastávajúca pri borácii v zmesiach BC13 - H2.
Pri borácii materiálov na báze železa pomocou chloridu boritého prebiehajú nasledujúce základné reakcie:
BC13 + 3 H2 + 2 Fe-> 2 FeB+6 HCI
BC13 + 3 H2 + 4 Fe -> 2 Fe2B + 6 HCI.
Plynný chlorovodík, ktorý vznikol pri borácii pomocou chloridu boritého, reaguje so železom podkladového materiálu za tvorby ľahko prchavého chloridu železnatého:
HCI + Fe -> FeCl2
Chloridy železa majú pri teplotách spracovania v rozmedzí 500 °C až 1200 °C, prichádzajúcich do úvahy pri použití, vysoké tlaky pár, takže dochádza k trvalému silnému odparovaniu chloridov železa. To vedie k tvorbe otvorov medzi boridovou vrstvou a podkladovým materiálom, čo sa už vytýkalo ako nedostatok pri BC13 - postupe. Potlačenie tvorby otvorov je možné iba vtedy, keď sa podarí pri začiatku borácie v priebehu krátkeho času vyrobiť tesne uzatvorenú boridovú vrstvu. To je prevádzkovo - technicky tak ťažké, že sa doteraz spoľahlivo a reprodukovateľné nepodarilo.
Okrem čisto termického variantu CVD - borácie sú známe tiež pokusy o boráciu, podporovanú plazmou (PACVD - borácia). Tu sa používal iba dibóran a chlorid boritý s nevýhodami, známymi už z termického postupu CVD. Súhrn známych postupov sa nachádza v Review „Engineering the Surface with Boron Based Materials,,, Surface Engineering 1985, Vol. 1, č. 3, str. 203 - 217.
Úlohou predloženého vynálezu je vypracovanie spôsobu výroby proti oteru odolných boridových vrstiev na ko vových materiáloch, ktorý by nebol zaťažený uvádzanými nevýhodami.
Podstata vynálezu
Uvedená úloha bola podľa predloženého vynálezu vyriešená vypracovaním spôsobu, ktorého podstata spočíva v tom, že sa ako nosič bóru zmieša aspoň jeden halogenid bóru zvolený zo skupiny zahrnujúcej fluorid boritý, bromid boritý a jodid boritý' s vodíkom a prípadne argónom a/alebo dusíkom na prípravu reakčného plynu, ktorý obsahuje 1 až 35 % objemových halogenidu bóru a takto získaná zmes sa pomocou plazmového výboja tak aktivuje, že sa umožní prechod bóru z plazmy na povrch kovu.
Reakčný plyn môže dodatočne obsahovať ako nosič bóru chlorid boritý.
Výhodne obsahuje reakčný plyn 5 až 20 % objemových halogenidu bóru, obzvlášť výhodne obsahuje 5 až 15 % objemových halogenidu bóru.
Výhodne obsahuje reakčný plyn 20 až 90 % objemových vodíka, obzvlášť výhodne obsahuje 20 až 50 % objemových vodíka.
Výhodne obsahuje reakčný plyn fluorid boritý.
Obzvlášť výhodne sa ako halogenid bóru použije fluorid boritý.
Reakčný plyn sa do priestoru spracovania privádza v množstve výhodne 0,5 až 2 1 za minútu, obzvlášť výhodne asi 11/min.
Borácia sa vykonáva výhodne za tlaku v rozmedzí 0,1 až 1,0 kPa za pôsobenia plazmového výboja, ako je napríklad známe zo zariadenia na poťahovanie za pôsobenia plazmy.
Potrebné teploty spracovania výhodne 400 °C až 1200 °C, obzvlášť výhodne 850 °C až 950 °C sa dosahujú pomocou samotnej plazmy alebo predovšetkým vo vysokoteplotnej oblasti nad 900 °C za podpory dodatočného vykurovania.
Výhodne je čas spracovania 30 až 240 minút, obzvlášť výhodne 30 až 120 minút.
Hrúbka boridovej vrstvy sa zvyčajne riadi časom spracovania, pričom so zvyšujúcim sa časom spracovania sa tiež zväčšuje hrúbka vrstvy.
Ako ďalšie plyny môže reakčný plyn obsahovať ešte argón a/alebo dusík. Tým sa dá riadiť aktivita prenosu bóru a dosiahne sa dostatočné ohriatie vzoriek plazmou. Zloženie reakčného plynu sa tak môže meniť v širokých medziach vždy podľa podmienok spracovania a boridovaného materiálu.
Spôsob podľa predloženého vynálezu je vhodný najmä na boráciu železných materiálov.
Pri spôsobe podľa predloženého vynálezu sa pomocou plazmového výboja prevedú molekuly vodíka, obsiahnuté v reakčnom plyne, na atomámy vodík. Atomámy vodík redukuje halogenid bóru (BY3) a umožňuje tým prenos vodíka na povrch spracovávaného materiálu. Tento prenos je možné znázorniť pomocou nasledujúcej reakčnej schémy:
ΒΥ3 + 3 H —> B + 3 BY
B + xMe -> MexB.
Je možné tiež prevedenie BY3 na BY2 pomocou plazmy, pričom potom môžu prebiehať nasledujúce reakcie:
BY2 -> B + 2 BY3
B + x Me -> MexB.
V nadväznosti na boráciu je možné podrobiť boridovaný materiál následnému spracovaniu, aby sa eventuálne vytvorený FeB premenil na Fe2B. Toto sa môže napríklad dosiahnuť procesom žíhania v nadväznosti na spracovanie boráciou tak, že sa skončí prívod halogenidu bóru a spracovávaný materiál sa nechá ešte určitý čas pri teplote spracovania. Čas tohto difúzneho spracovania sa riadi podľa množstva prítomného FeB a je zvyčajne 20 až 60 minút.
Vykonávanie spôsobu podľa predloženého vynálezu môže prebiehať napríklad v známom zariadení, vhodnom na poťahovanie pomocou plazmy. Toto pozostáva v podstate z nasledujúcich komponentov:
- Z vákuového respicientu (reaktora) na podávanie spracovávaných dielov. Reaktor by mal byť vyhrievateľný a mal by dovoľovať prácu pri teplote v rozmedzí 400 °C až 1200 °C.
- Z čerpadlového systému na evakuáciu reaktora a nastavenie pracovného tlaku.
- Z plynom zásobujúcej jednotky na miešanie a dávkovanie reakčnej zmesi.
- Z napájania pulz - plazma - prúdom na výrobu a udržanie plazmového výboja vo vákuovom recipiente, pričom použitý výkon môže kolísať pulznou frekvenciou, prípadne pulznou šírkou v širokom rozmedzí.
- Zo systému neutralizácie plynu a likvidácie, ako i systému na riadenie a kontrolu prevádzkových parametrov, ktoré priebeh procesu riadia a kontrolujú.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby boridových vrstiev na povrchy kovových materiálov odolných proti oteru, vyznačujúci sa t ý m , že sa ako nosič bóru zmieša fluorid boritý s vodíkom a prípadne argónom a/alebo dusíkom na prípravu reakčného plynu, ktorý obsahuje 1 až 35 % objemových halogenidu bóru a takto získaná zmes pri tlaku 0,1 až 1,0 kPa pomocou plazmového výboja prevedie molekulárny vodík na atomámy vodík a tento redukuje fluorid boritý a tým sa umožní prechod bóru z plazmy na povrch kovu.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že reakčný plyn obsahuje 20 až 90 % objemových vodíka.
  3. 3. Spôsob podľa jedného, alebo obidvoch nárokov 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že sa reakčný plyn privádza do priestoru spracovania v množstve 0,5 až 2 1 za minútu.
  4. 4. Spôsob podľa jedného alebo niekoľkých z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že sa reakcia vykonáva pri teplote v rozmedzí 850 až 950°C.
  5. 5. Spôsob podľa jedného alebo niekoľkých z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že čas spracovania je 30 až 240 minút.
    Príklady uskutočnenia vynálezu
    Príklad 1
    Po vnesení vzorky z ocele 100Cr6 do reaktora sa vykoná zahriatie v plazme jednosmerného sľudového výboja konštantnej pulznej frekvencie (4 kHz) za tlaku 1,0 kPa. Zahriatie vzorky sa vykonáva prídavné cez vyhrievanie reaktora, čím sa čas zahrievania skráti. Zahrievanie a ochladzovanie vzorky sa vykonáva v zmesi argónu a vodíka 1 : 1. Po dosiahnutí teploty spracovania 850 °C sa nosič bóru fluorid boritý pridáva tak, aby vznikla reakčná zmes so zložením 45 % objemových vodíka, 40 % objemových argónu a 15 % objemových fluoridu boritého. Plynná zmes sa do recipientu privádza v množstve 1 1/min. Čas spracovania plazmou je 200 minút.
    Pri metalografickom výbruse sa zistila boridová vrstva so strednou hrúbkou 42 pm. Mikrotvrdosť je okolo 1 800 HV005. Vrstva neobsahuje FeB.
    Príklad 2
    Po vnesení vzorky z Hastelloy B do reaktora sa vykonáva zahrievanie v plazme jednosmerného sľudového výboja konštantnej pulznej frekvencie (4 kHz). Pomocou plazmového výboja pri 1,0 kPa sa vzorka zahreje na teplotu 850 °C. Hustota energie sa riadi cez pulznú šírku. Zahriatie vzorky sa vykonáva výhradne cez sľudový výboj. Zahriatie a ochladenie vzorky sa vykonáva v zmesi argónu a vodíka 1 : 1. Po dosiahnutí teploty spracovania sa nosič bóru fluorid boritý pridáva tak, aby vznikla reakčná zmes so zložením 45 % objemových vodíka, 45 % objemových argónu a 10 % objemových fluoridu boritého. Plynná zmes sa privádza do recipientu v množstve 1 1/min, Čas spracovania je 240 minút.
    Pri metalografickom výbruse sa zistila boridová vrstva so strednou hrúbkou 50 pm. Mikrotvrdosť je okolo 2400 HVo.os.
SK1012-98A 1996-01-25 1997-01-23 Spôsob výroby boridových vrstiev na povrchy kovových materiálov odolných proti oteru SK282806B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19602639A DE19602639A1 (de) 1996-01-25 1996-01-25 Verfahren zur Herstellung von verschleißfesten Boridschichten auf metallischen Werkstoffoberflächen
PCT/EP1997/000298 WO1997027345A1 (de) 1996-01-25 1997-01-23 Verfahren zur herstellung von verschleissfesten boridschichten auf metallischen werkstoffoberflächen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK101298A3 SK101298A3 (en) 1998-12-02
SK282806B6 true SK282806B6 (sk) 2002-12-03

Family

ID=7783662

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1012-98A SK282806B6 (sk) 1996-01-25 1997-01-23 Spôsob výroby boridových vrstiev na povrchy kovových materiálov odolných proti oteru

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0876516B1 (sk)
JP (1) JP3222144B2 (sk)
AT (1) ATE193334T1 (sk)
CA (1) CA2244248C (sk)
CZ (1) CZ289443B6 (sk)
DE (2) DE19602639A1 (sk)
HU (1) HUP9900939A3 (sk)
PL (1) PL181781B1 (sk)
SK (1) SK282806B6 (sk)
WO (1) WO1997027345A1 (sk)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE215132T1 (de) 1997-12-15 2002-04-15 Volkswagen Ag Plasmaborierung
DE19842515C1 (de) * 1998-09-17 2000-04-20 Sabine Boehm Verfahren zur Oberflächenbehandlung metallischer Werkstoffe
DE19845463A1 (de) * 1998-10-02 2000-04-06 Stiftung Inst Fuer Werkstoffte Verfahren zur Herstellung von verschleißfesten Boridschichten
CZ305985B6 (cs) * 2013-02-15 2016-06-08 Technická univerzita v Liberci Vodicí kladky z tvrzené oceli pro tažení drátu
CZ305986B6 (cs) * 2013-02-15 2016-06-08 Technická univerzita v Liberci Povlakované nástroje závitořezné z rychlořezné oceli, zejména závitníky
CN110512170A (zh) * 2019-10-12 2019-11-29 河海大学常州校区 一种钛合金渗硼方法

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3677799A (en) * 1970-11-10 1972-07-18 Celanese Corp Vapor phase boron deposition by pulse discharge
JPH07286254A (ja) * 1994-04-21 1995-10-31 Sumitomo Metal Ind Ltd 耐二次加工脆性に優れた鋼板およびその製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ235198A3 (cs) 1999-08-11
JPH11507993A (ja) 1999-07-13
WO1997027345A1 (de) 1997-07-31
PL328200A1 (en) 1999-01-18
EP0876516A1 (de) 1998-11-11
DE19602639A1 (de) 1997-07-31
HUP9900939A2 (hu) 1999-07-28
PL181781B1 (pl) 2001-09-28
HUP9900939A3 (en) 2001-01-29
SK101298A3 (en) 1998-12-02
CA2244248C (en) 2001-11-20
ATE193334T1 (de) 2000-06-15
JP3222144B2 (ja) 2001-10-22
CA2244248A1 (en) 1997-07-31
CZ289443B6 (cs) 2002-01-16
DE59701754D1 (de) 2000-06-29
EP0876516B1 (de) 2000-05-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Archer The plasma-assisted chemical vapour deposition of TiC, TiN and TiCxN1− x
Ricard et al. Active species in microwave postdischarge for steel-surface nitriding
WO2013138597A1 (en) Knife for wood processing and methods for plating and surface treating a knife for wood processing
KR20110050586A (ko) 확산 아연 코팅 방법
US6090223A (en) Chromium nitride film and method for forming the same
KR950000922A (ko) 플라즈마 화학 기상 증착법
SK282806B6 (sk) Spôsob výroby boridových vrstiev na povrchy kovových materiálov odolných proti oteru
Lu et al. Formation of chromium nitride coatings on carbon steels by pack cementation process
US6306225B1 (en) Process for producing wear-resistant boride layers on metallic material surfaces
Maragoudakis et al. Boro-nitriding of steel US 37-1
JP2011504548A (ja) 高速電気分解プロセスを用いた被覆のホウ素化のための方法
CN114929924A (zh) 自钝化金属的化学活
US5580397A (en) Carbide and carbonitride surface treatment method for refractory metals
CA2623650A1 (en) Plasma boriding method
Kulka et al. Trends in physical techniques of boriding
EP2381007B1 (en) Method and apparatus of forming novel material by mist gas discharge
EP0059803B1 (en) A process for case hardening steel
SU1145051A1 (ru) Способ получени диффузионных покрытий
KR920004015B1 (ko) 철 또는 철합금 표면의 붕소화 처리제와 붕소화 표면처리방법
JPS6350456A (ja) アルミニウム材の表面処理方法
Guryev et al. Complex Saturation of Titanium Alloys with Boron, Chromium and Titanium
KR920004014B1 (ko) 철 또는 철합금 표면의 붕소화 처리제와 붕소화 침투표면 처리방법
KR920006042B1 (ko) 철, 구리제품의 알루미늄 코오팅방법
Bohm Surface Hardening Methods and Their Application in Materials Technology and Tribology.--III
Michalski Deposition of surface layers by the low-pressure chemical vapour deposition process conducted in a TiCl4+ H2 atmosphere: contribution of the nitrogen contained in the Armco iron substrate

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20100123