SK282761B6 - Spôsob a zariadenie na zvlákňovanie materiálu pozostávajúceho z najmenej dvoch odlišných polymérnych zložiek - Google Patents

Spôsob a zariadenie na zvlákňovanie materiálu pozostávajúceho z najmenej dvoch odlišných polymérnych zložiek Download PDF

Info

Publication number
SK282761B6
SK282761B6 SK266-93A SK26693A SK282761B6 SK 282761 B6 SK282761 B6 SK 282761B6 SK 26693 A SK26693 A SK 26693A SK 282761 B6 SK282761 B6 SK 282761B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
plate
spinneret
filaments
polymer
components
Prior art date
Application number
SK266-93A
Other languages
English (en)
Other versions
SK26693A3 (en
Inventor
Gerry A. Hagen
Dominick A. Burlone
Philip E. Wilson
Original Assignee
Basf Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Corporation filed Critical Basf Corporation
Publication of SK26693A3 publication Critical patent/SK26693A3/sk
Publication of SK282761B6 publication Critical patent/SK282761B6/sk

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D4/00Spinnerette packs; Cleaning thereof
    • D01D4/06Distributing spinning solution or melt to spinning nozzles
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/08Melt spinning methods
    • D01D5/082Melt spinning methods of mixed yarn
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S425/00Plastic article or earthenware shaping or treating: apparatus
    • Y10S425/217Spinnerette forming conjugate, composite or hollow filaments

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)

Abstract

Pri spôsobe sa vzájomne oddelené roztavené polymérne zložky (R, G, Y, B) privádzajú do zvlákňovacej dýzy (32) s vytláčacími otvormi (53) na vypúšťanie nekonečných vlákien (34). Každá zo vzájomne oddelených polymérnych zložiek (R, G, Y, B) sa najprv rozdelí tak, že je dostupná ako samostatná polymérna zložka (R, G, Y, B) pre každý zadný vstupný otvor (52) zvlákňovacej dýzy (32), a potom sa uskutočňuje výber, ktorá alebo ktoré, alebo či niektorá z polymérnych zložiek (R, G, Y, B) dostupných pre každý zo zadných vstupných otvorov (52) sa prevedie do príslušného zadného vstupného otvoru (52) zvlákňovacej dýzy (32) na následné vystupovanie vo forme nekonečného vlákna (34) z vytláčacieho otvoru (53) zvlákňovacej dýzy (32), a z vytláčacích otvorov (53) sa vytláča súbor nekonečných vlákien (34), tvorených rôznymi polymérnymi zložkami. V zariadení je v smere prúdenia polymérnych zložiek pred zvlákňovacou dýzou (32) a za prijímacím prostriedkom (101) umiestnený rozdeľovací mechanizmus (100), obsahujúci prostriedky (102, 103, 104, 105) na rozdeľovanie jednotlivých samostatných čiastkových prúdov (15, 20, 24, 28) polymérnych zložiek (R, G, Y, B) do zvlákňovacej dýzy (32). Výstupy (106, 107, 108, 109) rozdeľovacieho mechanizmu (100) ležia oproti zodpovedajúcim zadným vstupným otvorom (52) zvlákňovacej dýzy (32) a medzi výstupmi (106, 107, 108, 109) rozdeľovacieho mechanizmu (100) a zvlákňovacou dýzou (32) je umiestnený voliaci prostriedok (200) na voliteľné uzatváranie a otváranie spojení medzi výstupmi (106, 107, 108, 109) a zadnými vstupnými otvormi (52) zvlákňovacej dýzy (32).ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa všeobecne týka zvlákňovania polymérov z taveniny a konkrétne zvlákňovania z taveniny na výrobu viaczložkových vláknových súborov, ako sú nite.
Doterajší stav techniky
Na výrobu nekonečných vlákien zvlákňovaním sa v súčasnosti používajú zvlákňovacie bloky, ktoré sú v doteraz známych zariadeniach používané v podstate v dvoch základných typoch. V prvom prípade sa zvlákňovaním vytvárajú viaczložkové nekonečné vlákna, ktoré obsahujú viac ako jednu zložku v jednom nekonečnom vlákne. V druhom prípade sa vytvárajú zmesové nite alebo vláknové súbory obsahujúce viac ako jeden druh nekonečných vlákien. V tomto opise sa pod pojmom „viaczložková niť“ rozumejú obidva tieto základné typy, vrátane ich kombinácie v jednom vláknovom súbore alebo niti. Pod pojmom „aktívny zadný vstupný otvor“ sa rozumejú vstupné otvory zvlákňovacej dýzy, ktoré sú alebo budú využívané na vytláčanie nekonečných vlákien. To isté platí pre „aktívny vytláčací otvor zvlákňovacej dýzy“.
Príkladná realizácia známeho zvlákňovacieho bloku na zmesové nite z nekonečných vlákien je opísaná v patentovom spise US 3 457 341, v ktorom je objasnené zvlákňovanie zmesovej nite z nekonečných vlákien, vyrábaných vytláčaním dvoch rôznych polymérových zložiek dvoma rôzne veľkými otvormi v tej istej zvlákňovacej dýze. Pri tomto zvlákňovaní sa uplatňuje riadenie rôznych zvlákňovacích charakteristík jednotlivých polymérov v rámci nastavenej úrovne.
Iné riešenie známeho zvlákňovacieho bloku na výrobu viaczložkových nekonečných vlákien je opísané v patentovom spise US 3 730 662, ktorý· obsahuje zvlákňovací blok na zvlákňovanie nekonečných vlákien vo forme radu vlákien vedľa seba alebo vo forme súboru nekonečných vlákien s plášťom a odlišným jadrom, pričom v tomto bloku sa rozdeľujú a rozvádzajú samostatné a od seba oddelené prúdy polymérového materiálu a privádzajú sa ku každému zadnému vstupnému otvoru zvlákňovacej dýzy. Každý z čiastkových prúdov je privedený k jednému zo zadných vstupných otvorov.
Známe zvlákňovacie dýzy sú použiteľné na zvlákňovanie tak viaczložkových, ako aj štandardných jednozložkových nekonečných vlákien jednoduchým otočením rozdeľovacej dosky. Takéto zariadenie je opísané v patentovom spise US 3 584 339.
Známe sú aj zariadenia na výrobu profilových viaczložkových vlákien zo samostatných a od seba oddelených prúdov polymérov, ktoré sú opísané napríklad v PCT spise WO 89/02938. Pri tomto zariadení sú od seba oddelené čiastkové prúdy polymérov smerované vopred určeným spôsobom k jednotlivým zadným vstupným otvorom každého vytláčacieho otvoru zvlákňovacej dýzy.
Všetky doteraz známe zvlákňovacie bloky sú upravené na zvlákňovanie jedného alebo dvoch druhov dopredu určených viaczložkových alebo zmesových nekonečných vlákien. Zvlášť vhodný by však bol zvlákňovací blok, ktorý by bol schopný rôzneho smerovania čiastkových prúdov polymérov do blízkosti zadných vstupných otvorov zvlákňovacej dýzy, a ktorý by umožňoval variabilnú voľbu zadného vstupného otvoru na čiastkový prúd polyméru, ktorý prechádza vytláčovacím otvorom zvlákňovacej dýzy.
Zvlákňovací blok, ktorý by bol vhodný na prípravu rovnomerne rozložených zložiek zmesovej nite z nekoneč ných vlákien, je opísaný okrem iného v patentovom spise US 3 681 910, ktorý opisuje tvorbu kompozitnej nite z dvoch oddelených zložiek, vykazujúce vysoký stupeň premiešania vo vytvorenej niti. Dosiahnutie vysokej miery vzájomného premiešania alebo rozdelenia pri niti, pozostávajúcej z viac než dvoch samostatných tried zložiek filamentového materiálu, je však dosiaľ v odbore neznáme.
Užitočná by bola možnosť vytvorenia nite, pri ktorej by bol dosiahnutý vysoký stupeň premiešania materiálu nekonečných vlákien v jednej oblasti nite, zatiaľ čo v ostatných oblastiach nite by bol koncentrovaný jeden alebo viac typov nekonečných vlákien. Takéto usporiadanie zmiešaných a nezmiešaných oblastí vedie k vytváraniu nití s vresovým vzhľadom a s príjemným farebným efektom. Takéto nite tiež nie sú doteraz známe.
Podstata vynálezu
Uvedený cieľ je dosiahnutý spôsobom zvlákňovania materiálu, skladajúceho sa z najmenej dvoch odlišných polymémych zložiek, na vytvorenie zväzku (vláknového súboru), obsahujúceho rôzne rozdelené nekonečné vlákna, vytvorené z jednotlivých zložiek a/alebo viaczložkových jednotlivých nekonečných vlákien, pri ktorom sa vzájomne oddelené roztavené polymérne zložky privádzajú do zvlákňovacej dýzy s vytláčacími otvormi na vypúšťanie nekonečných vlákien, pričom každý vytláčací otvor má zadný vstupný otvor na príjem roztaveného polyméru, ktorého podstata spočíva v tom, že každá zo vzájomne oddelených polymérnych zložiek sa najprv rozdeľuje tak, že je dostupná ako samostatná polyméma zložka pre každý zadný vstupný otvor zvlákňovacej dýzy, a potom sa uskutočňuje výber, ktorá alebo ktoré, alebo či niektorá z polymérnych zložiek dostupných pre každý zo zadných vstupných otvorov sa privedie do príslušného zadného vstupného otvoru zvlákňovacej dýzy na následné vystupovanie vo forme nekonečného vlákna z vytláčacieho otvoru zvlákňovacej dýzy, a z vytláčacích otvorov sa vytláča súbor nekonečných vlákien tvorených rôznymi polymémymi zložkami.
Možno sa, dá z toho, čo bolo povedané v úvode opisu, odvodiť a ako to vyplýva z podstaty riešenia, znamená naposledy uvedený znak „tvorený rôznymi polymémymi zložkami“ najmä to, že aspoň jedno z nekonečných vlákien vláknového súboru je tvorené polymérnou zložkou alebo zložkami, odlišnou alebo odlišnými od polymémej zložky alebo zložiek, tvoriaca alebo tvoriace ostatné nekonečné vlákna vláknového súboru. Rovnako tak tento znak v sebe zahrnuje i možnosť rôznych viaczložkových kombinácií v rámci jednotlivých nekonečných vlákien, ako to bolo vysvetlené v úvode opisu, ktoré môžu byť jednozložkové alebo viaczložkové ( jedna alebo viac než jedna zložka v rámci jedného nekonečného vlákna).
Podľa ďalšieho znaku vynálezu sa pri rozdeľovaní polymémych zložiek najprv materiál každej polymémej zložky taví na vytvorenie taveniny, ktorá sa delí do samostatných čiastkových prúdov, ktoré sa smerujú k jednotlivým zadným vstupným otvorom zvlákňovacej dýzy. Pri rozdeľovaní polymérnych zložiek sa najprv vedie každá zo vzájomne od seba oddelených samostatných čiastkových zložiek na sústavu rozdeľovacích dosiek, vybavených drážkami s priechodnými otvormi, pomocou nich sa delí do samostatných čiastkových prúdov.
Na privedenie do jedného zadného vstupného otvoru sa podľa jedného uskutočnenia vynálezu volí len jedna zložka. Podľa iného uskutočnenia sa na privádzanie do jedného zadného vstupného otvoru volia najmenej dve zložky.
Podľa ďalšieho znaku vynálezu sa zvlákňovaním tvorí množstvo (veľký počet, množina) nekonečných vlákien na vytváranie nite z nekonečných vlákien. Podľa jedného uskutočnenia vynálezu sa tvoria nekonečné vlákna z najmenej troch rôznych polymérnych zložiek, majúcich každá odlišnú farbu, a tieto nekonečné vlákna odlišnej farby sa rovnomerne rozptyľujú v priereze nite. Podľa iného uskutočnenia sa tvoria nekonečné vlákna dvoch odlišných polymérnych zložiek, majúcich každá odlišnú farbu, a tieto nekonečné vlákna odlišnej farby sa rozdeľujú na vytváranie diferencovaných oblasti s odlišnými farebnými koncentráciami.
Vynález ďalej navrhuje zariadenie na uskutočňovanie uvedeného spôsobu, obsahujúceho prijímací prostriedok na prijímanie najmenej dvoch vzájomne od seba oddelených prúdov roztavených polymérnych zložiek a zvlákňovaciu dýzu, majúcu viac než jeden zadný vstupný otvor a najmenej jeden aktívny vytláčací otvor, ktorého podstatou je, že v smere prúdenia polymérnych zložiek je pred zvlákňovacou dýzou a za prijímacím prostriedkom umiestnený rozdeľovači mechanizmus, obsahujúci prostriedky na rozdeľovanie jednotlivých samostatných čiastkových prúdov polymérnych zložiek do uvedenej zvlákňovacej dýzy, pričom výstupy rozdeľovacieho mechanizmu ležia oproti zodpovedajúcim zadným vstupným otvorom zvlákňovacej dýzy a medzi výstupmi rozdeľovacieho mechanizmu a zvlákňovacou dýzou je umiestnený voliaci prostriedok na voliteľné uzatváranie a otváranie spojení medzi výstupmi a zadnými vstupnými otvormi zvlákňovacej dýzy.
Výhodne je voliaci prostriedok tvorený vymeniteľnou programovacou doskou, obsahujúcou zvolenú kombináciu priechodov, spojujúcich vybrané výstupy rozdeľovacieho mechanizmu a zadné vstupné otvory zvlákňovacej dýzy.
Vynález umožňuje rôzne smerovanie čiastkových prúdov polymérnych zložiek do blízkosti zadných vstupných otvorov zvlákňovacej dýzy a variabilnú voľbu zadného vstupného otvoru na čiastkový prúd polymérnej zložky, ktorý potom vystupuje vytláčacím otvorom zvlákňovacej dýzy. V prípade potreby umožňuje vynález dosiahnutie vysokej miery vzájomného premiešania alebo rozdelenia pri niti, pozostávajúcej z viac než dvoch samostatných tried zložiek filamentového materiálu, ktoré je však dosiaľ v odbore neznáme. Ďalej umožňuje, či je to pre výsledný produkt potrebné, dosiahnuť vysoký stupeň premiešania materiálu nekonečných vlákien v jednej oblasti nite, zatiaľ čo v ostatných oblastiach nite môže byť koncentrovaný jeden alebo viac typov nekonečných vlákien.
Na lepšie objasnenie princípu vynálezu sú použité nasledujúce príklady realizácie, ktoré uvádzajú len niektoré z možných alternatív realizácie vynálezu a nemajú žiadny obmedzujúci účinok, pretože základné vzorové realizácie môžu byť mencnc, ako jc to odborníkom zrejme, v rozsahu patentových nárokov.
V nasledujúcom opise vzorových realizácií, opisujúcom príklady zobrazené na výkresoch, sa pojmy „zvislý“ a „vodorovný“ vzťahujú na také orientácie častí, aké sú na stránke výkresov a nie na orientáciu v skutočnom stave v trojrozmernom stroji.
Všeobecne sa vynález týka spôsobu a zariadenia na usmerňovanie samostatných čiastkových prúdov polymérnych zložiek ku každému zadnému vstupnému otvoru zvlákňovacej dýzy, takže pre každý zadný vstupný otvor je dostupný každý z prúdov polymérnych zložiek. Pri zadnom vstupnom otvore sú čiastkové prúdy, ktorým sa dovoľuje vstúpiť do zadného vstupného otvoru, obmieňateľne programované. Tento princíp riešenia platí pre najmenej dva prúdy polymérnej zložky, ale výhodne pre štyri prúdy a môže byť využitý aj pre viac rôznych prúdov polymérnych zložiek.
Možnosť priviesť každú zložku ku všetkým zadným vstupným otvorom poskytuje značné ekonomické a výrobné výhody. Ekonomická výhodnosť vynálezu je založená na možnosti ľahkej zmeny vyrábaného produktu jednoduchou zmenou jedinej dosky v zvlákňovacom bloku. Výrobné výhody sú zvyšované zníženým počtom súčiastok zariadenia, ktoré je potrebné skladovať, ako vyplývajú z flexibility zariadenia podľa vynálezu.
Prvá realizácia vynálezu predstavuje zvlákňovací blok na výrobu viaczložkových nití z najmenej dvoch, výhodnejšie zo štyroch a prípadne z viac polymérnych čiastkových prúdov, ktoré sú vedené po samostatných oddelených dráhach k zadným vstupným otvorom zvlákňovacej dýzy, aby pri každom zadnom vstupnom otvore tieto čiastkové prúdy vytvárali skupinu prúdov. Z tejto skupiny čiastkových prúdov je potom vybraný jeden alebo viac čiastkových prúdov na vytláčanie vytláčacím otvorom zvlákňovacej dýzy. Táto konkrétna realizácia vynálezu je založená na spôsobe vytvárania tavením polymérov a vedenia čiastkových prúdov taveniny polyméru smerom nadol. Jednotlivé zdrojové prúdy polymérnych zložiek tvoria taveniny, z ktorých sa potom vedú skupiny čiastkových prúdov polymérnych zložiek smerom nadol po dráhach, ktoré sú od seba oddelené, aby sa tak zabezpečilo oddelenie jednotlivých typov polymérnych zložiek a aby tak bolo možné všetky typy polymérnych zložiek priviesť k vstupu zadných vstupných otvorov dýzy so zvlákňovacími otvormi.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený v nasledujúcom opise na príkladoch uskutočnenia s odvolaním sa na pripojené výkresy, na ktorých obr. 1 znázorňuje schematický rez, ukazujúci prúdy polymérnych zložiek v zariadení na uskutočnenie spôsobu podľa vynálezu, obr. 2 až 9 priečny rezy a pôdorysy na prvé usporiadanie zariadenia podľa prvého uskutočnenia vynálezu, kde znázorňuje obr. 2 pôdorysný priečny rez v úrovni prívodu polymérnych zložiek do filtračnej dosky, obr. 3 pôdorys filtračnej dosky, obr. 4 pôdorys prvej zbernej dosky, v ktorej je vytvorená prvá zberná nádrž na červenú polymérnu zložku, obr. 5 pôdorys druhej zbernej dosky, v ktorej je vytvorená druhá zberná nádrž na zelenú polymérnu zložku, obr. 6 pôdorys tretej zbernej dosky, v ktorej je vytvorená tretia zberná nádrž na žltú polymérnu zložku, obr. 7 pôdorys štvrtej zbernej dosky, v ktorej je vytvorená štvrtá zberná nádrž na modrú polymérnu zložku, obr. 8 pôdorys programovej dosky, obr. 9 pôdorys zvlákňovacej dýzy, ukazujúci jej vstupné otvory a vytláčacie otvory, obr. 10 až 16 priečny rez a pôdorysy na druhé uskutočnenie zariadenia podľa vynálezu, kde konkrétne obr. 10 znázorňuje pôdorysný rez v úrovni filtračnej dosky, obr. 11 pôdorys prvej rozdeľovacej dosky, obr. 12 pôdorys druhej rozdeľovacej dosky, obr. 13 pôdorysný pohľad na tretiu rozdeľovaciu dosku, obr. 14 pôdorys prevádzacej dosky, obr. 15 pôdorys programovej dosky, pričom obr. 15A znázorňuje jeho detail a obr. 16 pôdorys zvlákňovacej dýzy, obr. 17 až 19 obmenu zvlákňovacieho bloku z obr. 10 až 16, pričom znázorňuje obr. 17 pohľad na združovaciu dosku podľa tejto obmeny, obr. 18 pohľad zhora na programovú dosku obmeneného uskutočnenia a obr. 19 pohľad zhora na kapilárnu dosku obmeneného uskutočnenia, a obr. 20 až 31 rez a pôdorysy podľa ďalšej obmeny druhého uskutočnenia vynálezu, kde konkrétne znázorňuje obr. 20 rez zostavou zvlákňovacieho bloku, obr. 21 pohľad zhora na plniacu skriňu zvlákňovacieho bloku, obr. 22 pohľad zhora na filtračnú dosku, obr. 23 pohľad zhora na prvú rozdeľovaciu dosku, obr. 24 pohľad zhora na druhú rozdeľovaciu dosku, obr. 25 pohľad zhora na tretiu rozdeľovaciu dosku, obr. 26 pohľad zhora na štvrtú rozdeľovaciu dosku, obr. 27 pohľad zhora na programovú dosku, obr. 28 pohľad zhora na prevádzaciu dosku, obr. 29 pohľad zhora na zvlákňovaciu dýzu, obr. 30 pohľad zhora na alternatívne uskutočnenie programovej dosky, ktorú je možné nahradiť programovou doskou z predchádzajúceho príkladu, a obr. 31 znázorňuje pohľad zhora na prevádzaciu dosku, ktorú je možné nahradiť prevádzacou doskou z obr. 28.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 je schematicky znázornený priečny rez, ukazujúci prúdenie polymérnej hmoty zvlákňovacím blokom 10. Na objasnenie vynálezu bol použitý príklad so štyrmi prívodmi, ktorými prichádzajú štyri rôzne sfarbené polyméme materiály (zložky). Každá farbená polyméma zložka prichádza najprv na filtračnú dosku 12, pričom v znázornenom vzorovom uskutočnení je na filtračnú dosku 12 privádzaná modrá polyméma zložka B, žltá polymérna zložka Y, zelená polyméma zložka G a červená polymérna zložka R. Každá farebná polyméma zložka je vedená od filtračnej dosky 12 až k zvlákňovacej dýze 32 oddelene od ostatných farebných polymérnych zložiek.
Červená polymérna zložka R prúdi z filtračnej dosky 12 k prvej zbernej doske 14, v ktorej je vytvorená zberná nádrž 13 na vytvorenie väčšieho počtu červených čiastkových prúdov 15, pričom v zobrazenom príklade uskutočnenia je vytvorených trinásť červených čiastkových prúdov 15. Zberná nádrž 13 nie je prepojená s inými polymérnymi čiastkovými prúdmi, ktoré všetky prechádzajú prvou zbernou doskou 14 do druhej zbernej dosky 18 oddelene. V druhej zbernej doske 18 je tak isto vytvorená druhá zberná nádrž 19 na zelenú polymérnu zložku G, z ktorej je vyvedených dvanásť zelených čiastkových prúdov 20. Každý z červených čiastkových prúdov 15 prechádza druhou zbernou doskou 18 a prechádza tiež spoločne s modrou polymémou zložkou B treťou zbernou doskou 22, v ktorej je vytvorená tretia zberná nádrž 23 na žltú polymérnu zložku Y, z ktorej je vyvedených osem žltých čiastkových prúdov 24. Každý z týchto žltých čiastkových prúdov 24 je oddelený od ďalších žltých čiastkových prúdov 24 v tejto tretej zbernej doske 22 a prechádza bez premiešania s ďalšími prúdmi štvrtou zbernou doskou 26. V štvrtej zbernej doske 26 je vytvorená štvrtá zberná nádrž 27 na posledný privádzaný prúd polymérneho materiálu, a to modrou polymérnou zložkou B, pričom zo štvrtej zbernej nádrže 27 je vyvedených desať menších modrých čiastkových prúdov 28.
V tejto fáze sú všetky farby od seba oddelené na vytvorenie veľkého počtu samostatných prívodných prúdov polymémeho materiálu, z ktorých každý prívodný prúd je privedený k príslušnému zadnému otvoru pre zodpovedajúci vytláčací otvor zvlákňovacej dýzy 32. Dráha jednotlivých čiastkových prúdov polymérneho materiálu bude názornejšie objasnená pomocou príkladov z obr. 2 až 8, na ktorých sú v pôdorysných pohľadoch zobrazené jednotlivé časti zvlákňovacieho bloku 10.
Prechod doskou 32 so zvlákňovacími otvormi je upravený len pre niektoré polyméme prúdy, pričom sa výber uskutočňuje programovou doskou 30. Pri tejto úprave zvlákňovacieho zariadenia je vytláčaný dopredu určený počet a dopredu určené usporiadanie vlákien 34 na vytváranie nite. V zobrazenom príklade uskutočnenia je produkovaná zmiešaná niť z nekonečných vlákien, obsahujúca šesť zelených nekonečných vlákien, päť žltých nekonečných vlákien, desať červených nekonečných vlákien a päť modrých nekonečných vlákien.
Na obr. 2 až 8 sú zobrazené pôdorysné pohľady na jednotlivé časti zvlákňovacieho bloku 10 v prvom uskutočnení zvlákňovacieho zariadenia podľa vynálezu. Zvlákňovací blok 10 obsahuje sústavu na sebe uložených dosiek, z ktorých každá je upravená na splnenie určitej funkcie. Dosky sú rozdelené podľa štyroch základných funkcií, a to filtračná, zberná, programová a vytláčacia. Doska, zobrazená na obr. 2, je najvyššou doskou alebo tiež prvou doskou a doska na obr. 9 je najnižšia spodná doska.
Obr. 2 zobrazuje rez v úrovni prívodných prúdov červenej, zelenej, žltej a modrej polymérnej zložky, ktoré sú privedené k filtračnej doske 12, zobrazenej na obr. 3.
Na obr. 3 je pôdorysný pohľad na filtračnú dosku 12, z neho sú zreteľné priestory, naplnené červenou polymérnou zložkou R, zelenou polymérnou zložkou G, žltou polymérnou zložkou Y a modrou polymérnou zložkou B. Z obr. 4 až 7 sú potom zreteľné nasledujúce zberné dosky na jednotlivé farebné zložky.
Obr. 4 zobrazuje pôdorysný pohľad na prvú zbernú dosku 14, v ktorej je vytvorená prvá zberná nádrž 13 na červenú polymérnu zložku R. V tejto prvej zbernej nádrži
13, vytvorenej zdvihnutými okrajmi 35 prvej zbernej dosky
14, je vytvorený z červenej polymérnej zložky R, privádzanej z filtračnej dosky 12, prvý kúpeľ. Všetky zberné dosky sú vybavené zdvihnutými okrajmi, ktorými je ohraničený obvod priehlbne na vytvorenie jednotlivých taveninových kúpeľov farebných polymérnych zložiek. V strednej časti prvej zbernej dosky 14 sú vytvorené kanáliky 36, 37, 38 na zelenú polymérnu zložku G, žltú polymérnu zložku Y a modrú polymérnu zložku B, ktorými tieto zložky môžu prechádzať. Prvá zberná doska 14 je vybavená rozdeľovacími otvormi, ktorými z nich môže červená polymérna zložka R vytekať a je tak rozdeľovaná na viac červených čiastkových prúdov 15, ďalej smerovaných k zvlákňovacej dýze 32.
Na obr. 5 je znázornený pôdorysný pohľad na druhú zbernú dosku 18, vybavenú druhou zbernou nádržou 19 na zelenú polymérnu zložku G a dvoma kanálikmi 37a, 38a na prechod žltej a modrej polymérnej zložky. Tieto kanáliky 37a, 38a sú prepojené so zodpovedajúcimi z predchádzajúcich kanálikov 37, 38 v prvej zbernej doske 14, aby žltá a modrá polymérna zložka mohli prechádzať touto prvou zbernou doskou 14 bez možnosti premiešania sa s polymérnymi zložkami inej farby. V druhej zbernej doske 18 sú vytvorené priechodné otvory 40a, ktoré sú v tesnom spojení s rozdeľovacími otvormi 40 v prvej zbernej doske 14, aby umožnili samostatný a oddelený prechod červenej polymémej zložky R vo forme červených čiastkových prúdov
15, cez druhú zbernú dosku 18. Druhá zberná doska 18 je vybavená rozdeľovacími otvormi 42, z ktorých môže zelená polymérna zložka G vytekať a je tak rozdeľovaná na viac zelených čiastkových prúdov 20, ďalej smerovaných k zvlákňovacej dýze 32.
Tretia zberná doska 22, je zobrazená na obr. 6, je vybavená treťou zbernou nádržou 23 na žltú polymérnu zložku Y. Po jej ploche sú rozmiestnené rozdeľovacie otvory 44, z ktorých môžu vytekať čiastkové prúdy 24 žltej polymérnej zložky Y, ďalej smerované k zvlákňovacej dýze 32. Tretia zberná doska 22 je ďalej vybavená priechodným kanálikom 38b, prepojeným s priechodným kanálikom 38a v druhej zbernej doske 18 na umožnenie oddeleného prechodu modrej polymérnej zložky B treťou zbernou doskou 22 a ďalej priechodnými otvormi 40b v tretej zbernej doske 22 sú u tesnene prepojené s priechodnými otvormi 40a v druhej zbernej doske 18, umožňujúce prechod červenej polymérnej zložky R bez kontaktu s polymérnymi zložkami inej farby. Tretia zberná doska 22 ďalej obsahuje priechodné otvory 42a, tesne spojené s rozdeľovacími otvormi 42 v druhej zbernej doske 18, čím j c zabezpečený oddelený prechod zelenej polymémej zložky G vo forme zelených čiastkových prúdov 20.
Obr. 7 zobrazuje v pôdorysnom pohľade štvrtú zbernú dosku 26, ku ktorej je privádzaná priechodným kanálikom 38b tretej zbernej dosky 22 modrá polymérna zložka B, na ktorú je na štvrtej zbernej doske 26 vytvorená zodpovedajúca štvrtá zberná nádrž 27. Podobne ako na predchádzajúcej zbernej doske je štvrtá zberná doska 26 vybavená rozdeľovacími otvormi 46, vytvárajúcimi sústavu čiastkových prúdov 28 modrej polymémej zložky B, zatiaľ čo prvou súpravou priechodných otvorov 40c prechádza sústava červených čiastkových prúdov 15, druhou súpravou priechodných otvorov 42b sú vedené zelené čiastkové polymérne prúdy 20, pričom na rozdeľovacie otvory 44 tretej zbernej dosky 22 tesne nadväzuje sústava tretích priechodných otvorov 44a na čiastkové prúdy 20 zelenej polymémej zložky G. Na štvrtej zbernej doske 26 sú tak vytvorené skupiny 50, obsahujúce vždy štyri otvory 46, 44a, 42b, 40c. Jedna z takýchto skupín 50 je označená na obr. 7 čiarkovaným krúžkom. V každej skupine 50 je vždy jeden otvor určený na vedenie polymémej zložky určitej farby k zvlákňovacej dýze 32. Ku každému aktívnemu vytláčaciemu otvoru zvlákňovacej dýzy 32 je priradená najmenej jedna skupina 50 otvorov. Tieto skupiny 50 otvorov majú za úlohu zabezpečiť prívod všetkých farieb polymémych zložiek k zadným vstupným otvorom dosky 32 so zvlákňovacími dýzami.
Na obr. 8 je v pôdoryse zobrazená programová doska 30. Touto programovou doskou 30 prechádzajú len vybrané čiastkové prúdy polymérnych zložiek z každej skupiny 50 otvorov 40c, 42b, 44a, 46, ktoré sa tak dostávajú k zvlákňovacej dýze 32, ktorá je zobrazené pohľadom zhora na obr. 9, aby tak vytvárali zmiešanú niť z nekonečných vlákien. Priechody 51 programovej dosky 30 sú umiestnené vždy oproti len jednému otvoru skupiny 50 otvorov 40c, 42b, 44a, 46, ktorými sú oddelene vedené s utesnením proti sebe prúdy polymérnych zložiek. Tým sa do vstupných otvorov 52 zvlákňovacej dýzy 32 dostáva vždy len jeden čiastkový prúd príslušnej zložky z polymérneho materiálu. Je však možné ľahko dosiahnuť možnosť privádzať do jedného programového otvoru viac čiastkových prúdov polymérnych zložiek, prichádzajúcich z viacerých otvorov skupiny. Voľba farieb, vybraných na vytláčanie, môže byť zmenená zámenou programovej dosky 50 za inú programovú dosku, ktorá má iné usporiadanie otvorov. Programová doska 50 môže okrem toho slúžiť ako prevádzacia doska.
Na obr. 9 je znázornený pohľad zhora na zvlákňovaciu dýzu 32, vybavenú zadnými vstupnými otvormi 52 a vytláčacími otvormi 53. Môže byť použitá zvlákňovacia dýza akéhokoľvek uskutočnenia.
V zmysle definície spôsobovej časti predmetu vynálezu, ako vyplýva z opísaného uskutočnenia, sa pri rozdeľovaní polymérnych zložiek R, G, Y, B najprv materiál každej polymémej zložky R, G, Y, B taví na vytvorenie taveniny R13, G19, Y23, B27 (kde označenie vyplýva zo spojenia vzťahových značiek pre farby a príslušné zberné nádrže 13, 19, 23, 27), ktorá sa delí do samostatných čiastkových prúdov 15, 20, 24, 28, ktoré sa smerujú k jednotlivým zadným vstupným otvorom 52 zvlákňovacej dýzy 32.
V zmysle definície zariadenia podľa vynálezu obsahuje zvlákňovací blok prijímací prostriedok 101 vo forme filtračnej dosky 12. V smere prúdenia polymémych zložiek je pred zvlákňovacou dýzou 32 a za prijímacím prostriedkom 101 umiestnený rozdeľovači mechanizmus 100, obsahujúci prostriedky 102, 103, 104, 105, tvorené zodpovedajúcimi rozdeľovacími doskami 14, 18, 22, 26. Výstupy 106, 107, 108, 109 rozdeľovacieho mechanizmu 100, tvorené zodpovedajúcimi otvormi 40c, 42b, 44a, 46, ležiace oproti zodpovedajúcim zadným vstupným otvorom 52 zvlákňovacej dýzy 32. Medzi výstupmi 106,107,108,109 rozdeľovacieho mechanizmu 100 a zvlákňovacou dýzou 32 je umiestnený voliaci prostriedok 200 na voliteľné uzatváranie a otváranie spojení medzi výstupmi 106, 107, 108, 109 zadnými vstupnými otvormi 52 zvlákňovacej dýzy 32. Voliaci prostriedok 200 je tvorený vymeniteľnou programovou doskou 30, obsahujúcou zvolenú kombináciu prechodu 51, spojujúcich vybrané výstupy rozdeľovacieho mechanizmu 100 a zadnými vstupnými otvormi 52 zvlákňovacej dýzy 32.
Obr. 10 až 16 zobrazujú prvé alternatívne usporiadanie druhého vzorového uskutočnenia zvlákňovacieho bloku podľa vynálezu. Toto príkladné uskutočnenie pracuje na princípe lineárneho rozdeľovania taveniny. Zvlákňovací blok je v tomto príkladnom uskutočnení navrhnutý na zvlákňovanie štvorzložkových trojlaločných vlákien, pričom pri tomto riešení je možné ľahko dosiahnuť vytváranie inej konfigurácie vlákna jednoduchým nahradením programovej dosky inou doskou, podobne ako to bolo opísané v predchádzajúcom príkladnom uskutočnení. Na výkresoch sú znázornené dosky, ktoré na zostavenie do súboru dosiek, uložených na sebe a utesnení styčných medzier vytvárajú zvlákňovací blok podľa vynálezu. Všetky dosky zvlákňovacieho bloku sú zobrazené pohľadom zhora. Nasledujúci opis začína opisom sústavy dosiek od hornej prvej dosky v bloku a pokračuje až k poslednej doske, ktorou je dosková zvlákňovacia dýza.
Obr. 10 zobrazuje filtračnú dosku 110, vybavenú štyrmi rôznymi vodorovnými filtračnými drážkami 111, 112, 113, 114, do ktorých sa privádzajú štyri rôzne polymérne zložky. V každej vodorovnej filtračnej drážke je vytvorený rad filtračných otvorov 116, 117, 118, 119, do ktorých j c vo vodorovnom smere rozdelený každý prúd polymémej zložky B, Y, R, G, smerujúci do filtračných drážok 111, 112, 113, 114. Dosky sú vybavené aj vyrovnávacími otvormi, ktoré majú zabezpečiť vzájomné vyrovnanie každej dosky s jej susednými doskami. Napríklad filtračná doska 110 je vybavená vyrovnávacími otvormi 115a, 115b, ktoré sú rovnobežné s vyrovnávacími otvormi 125a, 125b prvej rozdeľovacej dosky 120, zobrazenej na obr. 11.
Obr. 11 znázorňuje pôdorysný pohľad na hornú plochu prvej rozdeľovacej dosky 120, ktorá je druhou ďalšou doskou zhora vo zvlákňovacom bloku. Táto horná plocha dosadá tesne na neznázornenú spodnú plochu filtračnej dosky 110, zobrazenej na obr. 10. Priechodné otvory zodpovedajú každému samostatnému prívodu polymémej zložky, a sú usporiadané do radov. Priechodné otvory v jednotlivých radoch sú vzájomne posunuté, takže v každom stĺpci je len jeden otvor. Modrá polymérna zložka B z prvej filtračnej drážky 111 prúdi z prvého filtračného otvoru 116 do prvých priechodných otvorov 121. Žltá polymérna zložka Y z druhej filtračnej drážky 112 prúdi z druhého filtračného otvoru 117 do druhých priechodných otvorov 122. Červená polymérna zložka R z tretej filtračnej drážky 113 prúdi z tretieho filtračného otvoru 118 do tretích priechodných otvorov 123. Zelená polymérna zložka G zo štvrtej filtračnej drážky 114 prúdi zo štvrtého filtračného otvoru 119 do štvrtých priechodných otvorov 124.
Na obr. 12 je pohľad zhora na druhú rozdeľovaciu dosku 130, ktorá je treťou doskou zhora vo zvlákňovacom bloku. Druhá rozdeľovacia doska 130 je vybavená dvanás timi zvislými rozdeľovacími drážkami na prijímanie polyméru z prvej rozdeľovacej dosky 120 vo forme samostatných oddelených prúdov polymérneho materiálu. Na znázornenom príklade prichádza modrá polymérna zložka B z prvých priechodných otvorov 121 do prvých zvislých rozdeľovacích drážok 131. Ako vidieť z výkresu, pre modrú polymému zložku B sú použité tri prvé zvislé rozdeľovacie drážky 131. Každá z prvých rozdeľovacích drážok 131 je vybavená priechodnými otvormi 132 na ďalšie rozdeľovanie prúdov modrej polymérnej zložky B smerom nadol vo zvlákňovacom bloku. Do druhých zvislých rozdeľovacích drážok 133 je privádzaná žltá polymérna zložka Y z druhých priechodných otvorov 122 v hornej prvej rozdeľovacej doske 120, pričom na ďalšie vedenie žltého polyméru Y je zvlákňovací blok vybavený troma druhými zvislými rozdeľovacími drážkami 133. V druhých zvislých rozdeľovacích drážkach 133 je žltá polymérna zložka Y privádzaná priechodnými otvormi 134 ďalej k spodnej časti zvlákňovacieho bloku. Do tretích zvislých rozdeľovacích drážok 135 je privedená z tretích priechodných otvorov 123 v prvej rozdeľovacej doske 120 červená polymérna zložka R. Tri tretie zvislé rozdeľovacie drážky 135 sú vybavené zodpovedajúcimi priechodnými otvormi 136 na prívod červenej polymérnej zložky R. Nakoniec štvrtá zvislá rozdeľovacia drážka 137 prijíma zelenú polymérna zložku G zo štvrtých priechodných otvorov 124 v hornej prvej rozdeľovacej doske 120. Tri štvrté zvislé rozdeľovacie drážky 137 sú vybavené zodpovedajúcimi priechodnými otvormi 138, ktoré rozdeľujú zelený polymér G do zostávajúcich dosiek, umiestnených v spodnej časti zvlákňovacieho bloku.
Na obr. 13 je zreteľný pôdorysný pohľad na druhú rozdeľovaciu dosku 130, ktorá je vybavená dvadsiatimi vodorovnými rozdeľovacími drážkami, usporiadanými po päť do skupín pre každú farbu polymérneho materiálu. Pretože spodná plocha druhej rozdeľovacej dosky 130 tesne prilieha k hornej ploche priľahlej najbližšej nižšej dosky, vytvárajú vodorovné rozdeľovacie drážky uzatvorené kanáliky na vedenie polymérneho materiálu, vymedzeného priľahlou doskou. Polymémy materiál môže prúdiť len tam, kde sú vytvorené priechodné otvory na ďalšie vedenie taveniny. To platí pre všetky dosky, ktoré sú uložené na sebe a tvoria zvlákňovací blok. Modrá polymérna zložka B vystupuje z priechodných otvorov 132 prvej rozdeľovacej dosky 130, zobrazených na obr. 12, do prvých vodorovných rozdeľovacích drážok 141 v druhej rozdeľovacej doske 140. Žltá polymérna zložka Y je vedená z priechodných otvorov 134 prvej rozdeľovacej dosky 130 na obr. 12 do druhých vodorovných rozdeľovacích drážok 142 druhej rozdeľovacej doske 140. Do tretích vodorovných rozdeľovacích drážok 143 druhej rozdeľovacej doske 140 je privádzaný červená polymérna zložka R zo zodpovedajúcich priechodných otvorov 136 prvej rozdeľovacej dosky 130, zobrazených na obr. 12. Nakoniec zelená polymérna zložka G je privádzaná z priechodných otvorov 138 prvej rozdeľovacej dosky 130 na obr. 12 do štvrtej vodorovnej rozdeľovacej drážky 144 druhej rozdeľovacej doske 140.
Obr. 14 zobrazuje pohľad zhora na dávkovaciu dosku 150 so sústavou dávkovacích otvorov, usporiadaných do skupín 151, z ktorých jedna skupina 151 dávkovacích otvorov je označená krúžkom. Ako vidieť na obrázku, každá skupina 151 dávkovacích otvorov obsahuje pre každú farbu polyméru jeden dávkovací otvor, takže prvý dávkovací otvor 152B v skupine 151 otvorov zaisťuje dávkovanie modrej polymérnej zložky B prichádzajúcej z prvých vodorovných rozdeľovacích drážok 141 na druhej rozdeľovacej doske 140, zobrazenej na obr. 13. Druhý dávkovací otvor 153Y zabezpečuje dávkovanie žltej polymérnej zložky Y privádzanej z druhých vodorovných rozdeľovacích drážok 142 na druhej rozdeľovacej doske 140, zobrazenej na obr. 13. Tretí dávkovací otvor 154R zabezpečuje dávkovanie červenej polymérnej zložky R, privádzanej z tretích vodorovných rozdeľovacích drážok 143 na druhej rozdeľovacej doske 140, zobrazenej na obr. 13. Nakoniec štvrtý dávkovací otvor 155G dávkujú zelenú polymému zložku G privádzanú zo štvrtých vodorovných rozdeľovacích drážok 144 na druhej rozdeľovacej doske 140, zobrazenej na obr. 13. Každá farba polyméru sa môže takto dostať do každého zadného vstupného otvoru zvlákňovacej dýzy.
Na obr. 15 je pôdorysný pohľad na programovú dosku 160, ktorá je vybavená skupinami 161 štrbín a programových otvorov. Jedna zo skupín 161 štrbín a programových otvorov je označená krúžkom a je zobrazená vo zväčšenej mierke na obr. 15A. Je potrebné pripomenúť, že programová doska 160 môže byť vybavená aj inými zostavami štrbín a otvorov, ktoré otvárajú, alebo uzatvárajú prístup k zvlákňovacej dýze 170 pre najmenej jednu farbu vo forme samostatných prúdov polymérneho materiálu, prechádzajúcich každou skupinou 161 dávkovacích otvorov. Jednoduchým nahradením programovej dosky 160 je možné vyrábať rôzne viaczložkové nite, ktoré môžu byť podľa voľby vytláčané zo zvlákňovacieho bloku.
Na obr. 15 a 15A je však zobrazené vzorové uskutočnenie programovej dosky 160, ktorá je vybavená vždy jedným programovým otvorom pre každú farbu polymérneho materiálu, takže ku každému zadnému vstupnému otvoru zvlákňovacej dýzy 170 môžu byť privádzané polymérne zložky všetkých farieb. Programové otvory každej skupiny 161 sú prepojené s rovnakým zadným vstupným otvorom zvlákňovacej dýzy 170. Na prívod modrej polymérnej zložky B z prvého dávkovacieho otvoru 152B a na usmernenie čiastkového prúdu tejto modrej polymérnej zložky B do prvého programového otvoru 163, ktorý je nasmerovaný do zadného vstupného otvoru zvlákňovacej dýzy 170, zobrazenej na obr. 16, slúži prvá štrbina 162B. Podobne je druhá štrbina 164Y napájaná žltou polymérnou zložkou Y z druhého dávkovacieho otvoru 153Y a smeruje ju priečne do druhého programového otvoru 165, ktorý zabezpečuje ďalší prívod taveniny k zadnému vstupnému otvoru zvlákňovacej dýzy 170. Podobne je do tretej štrbiny 166R privádzaná červená polymérna zložka R z tretieho dávkovacieho otvoru 154R a je ďalej smerovaná priečne do tretieho programového otvoru 167, ktorý zabezpečuje prívod červenej polymérnej zložky R k zadnému vstupnému otvoru zvlákňovacej dýzy 170. Nakoniec štvrtá štrbina 168G je napájaná zelenou polymérnou zložkou G zo štvrtého dávkovacieho otvoru 155G a smeruje ju v priečnom smere k štvrtému programovému otvoru 169, ktorý zabezpečuje jeho prívod k zadnému vstupnému otvoru zvlákňovacej dýzy 170.
Na obr. 16 je v pôdorysnom pohľade zobrazená posledná spodná doska zvlákňovacieho bloku, ktorá tesne dosadá na spodnú neznázomenú plochu programovej dosky 160, a ktorou je zvlákňovacia dýza 170. Na tejto zvlákňovacej dýze 170 sú v pohľade z obr. 16 viditeľné zadné vstupné otvory 171, vedúce k zvlákňovacím otvorom. Zadný vstupný otvor 171, zodpovedajúci jednej skupine 161 programových otvorov, zobrazenej na obr. 15, je označený bodkovaným krúžkom 172. V usporiadaní zvlákňovacieho bloku, zostaveného z prvkov, zobrazených na obr. 10 až 16, je zabezpečený vstup všetkých farieb do každého zadného vstupného otvoru 171, takže je možné vyrábať viaczložkové štvorfarebné alebo štvorzložkové nekonečné vlákna. Výstupné (vytláčacie) otvory zvlákňovacej dýzy 170 môžu byť ľubovoľného tvaru a konštrukčného zhotovenia, podobného ako na doteraz známych zariadeniach.
Na obr. 17 až 19 je zobrazené ďalšie možné usporiadanie prvkov zvlákňovacieho bloku podľa príkladu z obr. 10 až 16, ale ide tu hlavne o možnú alternatívu vzorového uskutočnenia dávkovacej dosky 150 a programovej dosky 160 z obr. 14 a 15, pričom tieto dve dosky môžu byť nahradené troma doskami z obr. 17 až 19. Použitie dosiek, zobrazených na obr. 17 až 19, má za následok vytváranie zmesovej nite z nekonečných vlákien, pričom je možné vyrábať tiež viaczložkové nite z nekonečných vlákien. Na ľahšiu orientáciu majú dosky 150a, 160a, 160b podobné označenie ako v príkladoch na obr. 10 až 16, kde je zobrazená dávkovacia doska 150 a programová doska 160.
Na obr. 17 je pohľad zhora na dávkovaciu dosku 150a. Táto dávkovacia doska 150a je vybavená skupinami 171A dávkovacích otvorov, z ktorých jedna skupina 171A je označená čiarkovaným oválom a obsahuje štyri dávkovacie otvory 172B, 173Ý, 174R, 175G na jednotlivé farebné zložky. Tieto dávkovacie otvory 172B, 173Y, 174R, 175G sú usporiadané v takých polohách, aby mohli dávkovať polyméme zložky prichádzajúce z vodorovných rozdeľovacích drážok 141, 142, 143, 144, privádzajúcich samostatne modrú polymérnu zložku B, žltú polymérnu zložku Y, červenú polymérnu zložku R a zelenú polymérnu zložku G.
Na obr. 18 jc zobrazený pohľad zhora na programovú dosku 160a, ktorá je vybavená programovými otvormi 181, pričom každej skupine 171A dávkovacích otvorov 172B, 173Y, 174R, 175G patrí jeden programový otvor 181. Pri tomto riešení je v mieste vyústenia každej skupiny 171A dávkovacích otvorov 172B, 173Y, 174R, 175G zaistený prívod všetkých štyroch polymémych zložiek, ale tým, že programová doska 160a je vybavená len jedným programovým otvorom 181 pre každú skupinu 171A je dosiahnuté to, žc tri dávkovacie otvory sú zaslepené povrchovou plochou prvej programovej dosky 160a. Napríklad vzorová skupina 171A dávkovacích otvorov 172B, 173Y, 174R, 175G, označená oválom, zodpovedá programovému otvoru 181, ktorý umožňuje prechod len žltej polymérnej zložky Y.
Na obr. 19 je znázornený pohľad zhora na kapilárnu dosku 160b. Kapilárna doska 160b obsahuje kapilárne otvory 191, pričom každej skupine 171A dávkovacích otvorov 172B, 173Y, 174R, 175G zodpovedá jeden kapilárny otvor 191. Kapilárne otvory 191 sú navrhnuté na príjem čiastkových prúdov polymérnej zložky z programovej dosky 181 bez ohľadu na to, aká farba polyméru bola vybraná na programovej doske 181. Kapilárne otvory 191 majú v priereze tvar zdvojenej kľúčovej dierky s dvoma krídlami 192a, 192b a so strednou kapilárou 193, ktorá zaisťuje požadovanú funkciu. Vytvorením krídiel 192a, 192b kapilárneho otvoru 191 je dosiahnuté to, že napríklad prvé krídlo 192a zachytáva modrý alebo žltý prúd polymérnej látky a usmerňuje ho ku kapiláre 193. Druhé krídlo 192b je určené na príjem červeného alebo zeleného prúdu polymérnej látky.
Dosky, zobrazené na obr. 17 až 19, sú ľahko zameniteľné za iné dosky, takže je možné výmenou dosiahnuť zmeny farieb alebo zložiek, ktoré môžu byť zvlákňované jedinou zvlákňovacou dýzou. Jednoduchá výmena programovej dosky 160a umožňuje ľahko a rýchlo dosiahnuť zmenu počtu nekonečných vlákien jednej farby. Okrem toho dosky, zobrazené na obr. 17 až 19, zaisťujú zdokonalenú dynamiku prúdenia doskami, zobrazenými na obr. 14 až 15.
Ako už bolo povedané, hlavnou výhodou riešenia podľa vynálezu je značná obmieňateľnosť zvlákňovacieho bloku. Obmieňateľnosť je dôležitá pre experimentovanie a vývoj ďalších výrobkov, pri ktorých sa hľadajú nové farebné kombinácie a zmesi farieb a skúšajú sa nové farebné efekty, podobné ako pri vresovej farbe nite. Riešenie podľa vynálezu je tiež použiteľné na súčasných výrobných linkách, ktoré boli postavené podľa doteraz známych technologických zásad. Tak isto je možné vyrábať rôzne výrobky z rovnakých privádzaných polymémych prúdov, ktoré sa od seba odlišujú okrem iného pomerom nekonečných vlákien jednej farby vo vyrábaných nitiach. Napríklad je možné zvlákňovaním vytvárať niť zo stodvanásť nekonečných vlákien, obsahujúcich päťdesiatšesť červených a päťdesiatšesť zelených nekonečných vlákien z prívodného prúdu polymérnej látky, na zariadenie, na ktorom bola predtým zvlákňovaním vytvorená niť so stodvanástimi nekonečnými vláknami, obsahujúcimi dvadsaťosem červených, dvadsaťosem žltých a päťdesiatšesť zelených nekonečných vlákien.
Obr. 20 až 31 zobrazujú tretiu alternatívnu obmenu druhého príkladu uskutočnenia zvlákňovacieho bloku podľa vynálezu. Tento zvlákňovací blok je prispôsobený na vytvorenie nite zo stodvanásť nekonečných vlákien, pozostávajúcich z po štrnásť nekonečných vlákien z prvých dvoch farebných zložiek, dvadsaťosem nekonečných vlákien z tretej farebnej zložky a päťdesiatšesť nekonečných vlákien štvrtej farebnej zložky. V tomto príklade uskutočnenia sú farebné polyméme zložky privádzané do zvlákňovacicho bloku v podieloch, zodpovedajúcich ich podielu v konečnom výrobku. Obr. 20 až 29 zobrazujú zvlákňovací blok na výrobu výrobku, pričom nekonečné vlákna jednotlivých farieb sú združované do skupín. Doska z obr. 30 môže nahradiť dosku z obr. 27 na výrobu výrobku, pričom v tomto prípade sú rôzne zafarbené vlákna rozdeľované a nie sú teda združované. Doska z obr. 31 môže nahradiť dosku z obr. 28, aby sa vyrábal výrobok rovnakého druhu, teda aj s nezdruženými vláknami, ale so zlepšenými fluidné dynamickými vlastnosťami.
Na obr. 20 je znázornený zvislý pozdĺžny rez zostavy 200 zvlákňovacieho bloku. Zostava 200 zvlákňovacieho bloku obsahuje plniacu skriňu 221, filtračnú dosku 222, prvú rozdeľovaciu dosku 223, druhú rozdeľovaciu dosku 224, tretiu rozdeľovaciu dosku 225, štvrtú rozdeľovaciu dosku 226, programovú dosku 227, dávkovaciu dosku 228 a zvlákňovaciu dýzu 229. Zostava 200 zvlákňovacieho bloku je držaná spolu pomocou skrutiek 230. Ploché tesnenie 231 zaisťuje utesnenie styčnej škáry medzi skriňou 221 a filtračnou doskou 222.
Na obr. 21 je z pohľadu zhora zobrazená skriňa 221 zvlákňovacieho bloku, vybavená prívodnými komorami 240, 242, 244, 245 zodpovedajúcich polymémych zložiek B, Y, R, G, z ktorých každá komora je vybavená jedným plniacim otvorom 246, 247, 248, 249 na prívod prúdu polymémych zložiek B, Y, R, G a vytvorenie potrebného napájacieho kúpeľa polymémeho materiálu.
Na obr. 22 je z pohľadu zhora zobrazená filtračná doska 222. Horná strana filtračnej dosky 222 je tesne priložená na spodnú stranu plniacej skrine 221 zvlákňovacieho bloku, zobrazenej na obr. 21. Obr. 22 znázorňuje tiež filtračné otvory, patriace každému prívodu polymémeho kúpeľa, zobrazenému na obr. 21.
Obr. 23 znázorňuje z pohľadu zhora prvú rozdeľovaciu dosku 223, ktorá obsahuje prvé zvislé drážky 250. V každej z týchto zvislých drážok 250 sú vytvorené priechodné otvory alebo štrbiny 251. Do prvých zvislých drážok 250 je privádzaná zelená polymérna zložka G z filtračných otvorov, ktoré sú umiestnené bezprostredne nad drážkami. Do druhých zvislých drážok 252 je privádzaná červená polymérna zložka R z filtračných otvorov, ktoré sú tak isto umiestnené bezprostredne nad týmito drážkami. Tretie zvislé drážky 254 prijímajú žltú polymérnu zložku Y z filtračných otvorov, ktoré sa nachádzajú bezprostredne nad drážkami, a na koniec štvrté zvislé drážky 256 sú zásobované modrou polymémou zložkou B z filtračných otvorov, ktoré sú umiestnené bezprostredne nad drážkami. Každá súprava zvislých drážok 250, 252, 254, 256 obsahuje priechodné otvory 251, 253, 255, 257, ktoré ležia oproti vodorovným kanálikom z obr. 24, a ktoré rozdeľujú polymémy materiál do ďalších dosiek, ktoré sa nachádzajú v spodnej časti zvlákňovacieho bloku.
Pohľad zhora na druhú rozdeľovaciu dosku 224 je zobrazený na obr. 24. Na tejto druhej rozdeľovacej doske 224 vodorovné kanály prijímajú polymémy materiál z prvej rozdeľovacej dosky 223 a delia prijímaný prúd do štyroch menších prúdov. Do prvého vodorovného kanálika 260 prichádza zelená polymérna zložka G z prvých priechodných otvorov 251 prvej rozdeľovacej dosky 223, do druhého vodorovného kanálika 261 je privádzaná červená polymérna zložka R z druhých priechodných otvorov 253 prvej rozdeľovacej dosky 223, do tretieho vodorovného kanálika 262 je privádzaná žltá polymérna zložka Y z tretích priechodných otvorov 255 prvej rozdeľovacej dosky 223, a do štvrtého vodorovného kanálika 263 je modrá polymérna zložka B privádzaná zo štvrtých priechodných otvorov 257. V každom kanáliku sú vytvorené štyri priechodné otvory, aby sa dosiahlo rozdelenie prúdu polymérneho materiálu do štyroch samostatných čiastkových prúdov. Tieto prúdy potom sú vedené k ďalším rozdeľovacím doskám v posunutom usporiadaní, ako to vyplýva zo striedavého rozmiestnenia priechodných otvorov. Prvý vodorovný kanálik 260 obsahuje prvé priechodné otvory 264 a druhý vodorovný kanálik 261 obsahuje druhé priechodné otvory 265, ktoré sú vo vodorovnom smere posunuté doprava oproti prvým priechodným otvorom 264. Ďalší tretí vodový kanálik 262 obsahuje tretie priechodné otvory 266, ktoré sú tak isto posunuté doprava oproti druhým priechodným otvorom 265. Nakoniec štvrtý vodorovný kanálik obsahuje štvrté priechodné otvory' 267, ktoré sú rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch posunuté oproti tretím priechodným otvorom 266 smerom doprava.
Účel tohto vzájomného posúvania alebo posunutia priechodných otvorov 264, 265, 266, 267 podľa obr. 24 je viditeľný z obr. 25, na ktorom je zobrazená v pohľade zhora tretia rozdeľovacia doska 225. Tretia rozdeľovacia doska 225 má šestnásť rozdeľovacích kanálikov, zodpovedajúcich šestnástim priechodným otvorom 264, 265, 266, 267 v druhej rozdeľovacej doske 224. Tretia rozdeľovacia doska 225 má zvislé kanáliky 268, 269, 270, 271, do ktoiých sú striedavo privádzané čiastkové prúdy polymérnych materiálov z druhej rozdeľovacej dosky 225. Prvý zvislý kanálik 268 dostáva prúd zelenej polymérnej zložky G z prvého priechodného otvoru 264 druhej rozdeľovacej dosky 224. Druhý zvislý kanálik 269 dostáva prúd červenej polymérnej zložky R z druhého priechodného otvoru 265 druhej rozdeľovacej dosky 224. Do tretieho zvislého kanálika 270 sa privádza žltá polymérna zložka Y z tretieho priechodného otvoru 266 druhej rozdeľovacej dosky 224. Do štvrtého zvislého kanálika 271 prichádza modrá polymérna zložka B zo štvrtého priechodného otvoru 267 druhej rozdeľovacej dosky 224. Každý zvislý kanálik 268, 269, 270, 271 je vybavený tromi ďalšími priechodnými otvormi na ďalšie rozdeľovanie čiastkových prúdov polymérnych zložiek.
Na obr. 26 je zobrazená ďalšia z dosiek zvlákňovacieho bloku, ktorou je štvrtá rozdeľovacia doska 226, zobrazená v tomto príklade tiež v pohľade zhora. Štvrtá rozdeľovacia doska 226 je vybavená vodorovnými drážkami 275, 276, 277, 278, do ktorých sú privádzané čiastkové prúdy polymémych zložiek z tretej rozdeľovacej dosky 225. Ako je zrejmé z tohto príkladu, do prvej vodorovnej drážky 275 prichádza červená polymérna zložka R z druhého zvislého kanálika 269 tretej rozdeľovacej dosky 225, druhá vodorovná drážka 276 je zásobovaná modrou polymérnou zložkou B zo štvrtého zvislého kanálika 271 tretej rozdeľovacej dosky 225, a tretia vodorovná drážka 277 je zásobovaná zelenou polymérnou zložkou G z prvého zvislého kanálika 268 tretej rozdeľovacej dosky 225, a nakoniec štvrtá vodorovná drážka 278 je zásobovaná žltou polymérnou zložkou Y z tretieho zvislého kanálika 270 tretej rozdeľovacej dosky 225. Každá vodorovná drážka 275, 276, 277, 278 je vybavená priechodnými otvormi 279 na vytvorenie väčšieho počtu čiastkových prúdov polymérnych zložiek, ktoré sa potom privádzajú k nasledujúcej doske.
Touto ďalšou nasledujúcou doskou je programová doska 227 zobrazená na obr. 28 v pohľade zhora. Táto programová doska 227 vykonáva voľbu farieb polymérnych zložiek, ktoré ňou prechádzajú do nasledujúcej dávkovacej dosky 228, zobrazenej na obr. 28. Programová doska 227 je vybavená sústavou priechodných otvorov, ktorých rozloženie zodpovedá požadovanému prechodu čiastkových prúdov polymérnych zložiek na dávkovaciu dosku 228. Ako je zrejmé zo zobrazeného príkladu uskutočnenia, prvé programové otvory 280 umožňujú prechod modrej polymérnej zložky B z druhej vodorovnej drážky 276 na dávkovaciu dosku 228, druhé programové otvory 281 dovoľujú žltej polymérnej zložke Y prúdiť smerom k dávkovacej doske 228, tretie programové otvory 282 umožňujú červenej polymémej zložke R prechod smerom k dávkovacej doske 228 a nakoniec štvrté programové otvory 283 dovoľujú prechod zelenej polymérnej zložke G na dávkovaciu dosku
228. Zatiaľ čo štvrtá rozdeľovacia doska 226 zaisťuje prístup všetkých farieb polymérneho materiálu do blízkosti zadných vstupných otvorov zvlákňovacej dýzy 229, zobrazenej na obr. 29, programová doska 227 vyberá len tie čiastkové prúdy farebných polymérnych zložiek, ktoré majú prechádzať dávkovacou doskou 228, a tie sú potom privádzané do zadných vstupných otvorov zvlákňovacej dýzy 229 na vytláčanie nekonečných vlákien. Programová doska 227 môže mať rôzne usporiadanie programových otvorov. Ak sú napríklad priechodné otvory rozmiestnené po celej čelnej ploche programovej dosky 227 a ak zodpovedajú tieto priechodné otvory svojou polohou rozmiestneniu vodorovných radov na dávkovacej doske 228, potom by boli ku všetkým zadným vstupným otvorom zvlákňovacej dýzy 229 privádzané všetky polymérne materiály.
Táto univerzálnosť je umožnená dávkovacou doskou
228, ktorá je zobrazená na obr. 28 v pohľade zhora. Dávkovacia doska 228 je vybavená skupinou otvorov 285 v tvare dvojitej kľúčovej dierky, z ktorých každý zodpovedá každému zadnému vstupnému otvoru zvlákňovacej dýzy
229. Otvory 285 v tvare dvojitej kľúčovej dierky sú usporiadané tak, že do nich môže prichádzať jeden prúd ľubovoľnej polymérnej zložky alebo až všetky štyri samostatné čiastkové prúdy. Každý otvor 285 v tvare dvojitej kľúčovej dierky je tvorený dávkovacím otvorom 286 a dvojicou krídiel 287a, 287b, ktoré sú vytvorené v tvare pretiahnutých častí prebiehajúcich na obidve strany od dávkovacieho otvoru 286. Obidve krídla 287a, 287b sú dostatočne dlhé, aby mohli dosiahnuť všetky štyri prívody polymérnych čiastkových prúdov privádzaných zo štvrtej rozdeľovacej dosky 226 na programovú dosku 227.
Na obr. 29 je v pohľade zhora zobrazená zvlákňovacia dýza 229, ktorá môže mať známe konštrukčné vyhotovenie, alebo môže byť ďalej zdokonaľovaná. Riešenie podľa vynálezu nekladie žiadne obmedzujúce podmienky na voľbu dosky so zvlákňovacími dýzami. Na tomto obrázku sú zo brazené tiež zadné vstupné otvory 288 zvlákňovacej dýzy 229.
Obr. 30 a 31 zobrazujú alternatívne vzorové uskutočnenia programovej dosky 227a a dávkovacej dosky 291, ktoré sú určené na použitie v treťom alternatívnom konštrukčnom uskutočnení druhého príkladu realizácie vynálezu. Na obr. 30 je v pohľade zhora zobrazená programová doska 227a, ktorú je možné nahradiť programovou doskou 227 z predchádzajúceho príkladu, aby sa dosiahlo ešte viac rozdeleného (nezoskupovaného) usporiadania štyroch farieb polymémych zložiek v konečnej niti.
Obr. 31 zobrazuje v pohľade zhora dávkovaciu dosku 291, ktorú je možné nahradiť dávkovacou doskou 228 z obr. 28. Dávkovacia doska 291 je vhodná pre výrobky vyrábané vo veľkých sériách, pri ktorých univerzálnosť nie je dôležitá a nutná. Okrem toho má táto dávkovacia doska 291 zlepšenú dynamickú prietokovú charakteristiku. Na hornú povrchovú plochu programovej dosky 227a môžu byť privádzané čiastkové prúdy polymérnych zložiek všetkých farieb, ale prechádzať na druhú stranu môžu len niektoré z nich. Krídla 292 každého dávkovacieho otvoru 293 sú dostatočne dlhé, aby zachytili čiastkové prúdy polymérnych zložiek, prechádzajúce programovou doskou 227a.
Vynález všeobecne rieši spôsob zvlákňovania viac zložiek jedinou zvlákňovacou dýzou. Pri spôsobe sa privádzajú vzájomne oddelené polymérne zložky do zvlákňovacieho bloku, vybaveného na svojom spodnom konci zvlákňovacou dýzou s vytláčacími otvormi na vytláčanie nekonečných vlákien. Typické vytláčacie otvory majú na privádzacej strane zvlákňovacej dýzy zodpovedajúce vstupné otvory, do ktorých sa privádza roztavený polymér. Každá oddelená zložka sa rozdeľuje tak, že každá zložka má prístup ako odlišná zložka na každom vstupnom otvore zvlákňovacej dýzy. Zvlákňovacie bloky vhodné na uskutočnenie spôsobu podľa vynálezu sú opísané v predchádzajúcej časti opisu.
Vynález sa týka tiež zmesovej nite z nekonečných vlákien, obsahujúcich najmenej tri rôzne zafarbené nekonečné vlákna. Pri uskutočnení spôsobu podľa vynálezu môžu byť nekonečné vlákna usporiadané v niti v rovnomernom usporiadaní, aké nebolo dosiaľ dosiahnuteľné, takže pri použití tejto nite na výrobu kobercov, majú takto vyrobené koberce jednofarebný vzhľad. Toto je dosiahnuté spoločným zvlákňovaním farebných zložiek, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené vo vopred stanovenom rozložení po celej ploche dosky so zvlákňovacími dýzami. Nasledujúci príklad ilustruje rovnomernosť zmesovej nite z nekonečných vlákien podľa vynálezu. Tento príklad je iba ilustratívnym príkladom, ktorý nemá obmedzovať rozsah vynálezu.
Ďalšie vzorové uskutočnenie zvlákňovacieho bloku je zamerané na riešenie rozdcľovacích prostriedkov, ktoré obsahujú najmenej jednu dosku s výberom na vytvorenie kúpeľov z jednotlivých polymérnych zložiek, pričom každá z týchto dosiek má najmenej jeden výtokový otvor pre najmenej každý aktívny zadný vstupný otvor zvlákňovacej dýzy- .
Ďalšie alternatívne vzorové uskutočnenie zvlákňovacieho bloku sa týka riešenia rozdeľovacích prostriedkov, ktoré obsahujú sústavu rozdeľovacích dosiek, ktoré sú vybavené drážkami s priechodnými otvormi v týchto drážkach, pričom tieto drážky obsahujú prostriedky na prijímanie samostatných a od seba oddelených čiastkových prúdov roztavených polymérnych materiálov a na uskutočnenie týchto čiastkových prúdov roztavených pomerných materiálov k ďalším nižšie položeným doskám zvlákňovacieho bloku.
Iné vzorové uskutočnenie zvlákňovacieho bloku sa týka riešenia voliacich prostriedkov, ktoré sú tvorené jednotlivými voliacimi otvormi pre každý aktívny zadný vstupný otvor zvlákňovacej dýzy, pričom tieto selektívne alebo programovacie otvory sú usporiadané súosovo s jedným a len jedným z týchto priechodových otvorov.
Ešte iné vzorové uskutočnenie zvlákňovacieho bloku podľa vynálezu sa týka riešenia voliacich prostriedkov, ktoré sú tvorené najmenej dvoma voliacimi alebo programovými otvormi, zodpovedajúcimi každému aktívnemu zadnému vstupnému otvoru zvlákňovacej dýzy, pričom voliace otvory pre každý zadný vstupný otvor zvlákňovacej dýzy sú usporiadané proti zodpovedajúcim od seba oddeleným čiastkovým prúdom polymérnych zložiek.
Ďalšie výhodné uskutočnenie zvlákňovacieho bloku sa týka voliacej sústavy, ktorá obsahuje voliacu dosku, majúcu voliace otvory a dosku s otvormi v tvare dvojitých kľúčových dierok, pričom táto doska má otvory v tvare dvojitých kľúčových dierok pre každý aktívny zadný vstupný otvor zvlákňovacej dýzy a každý otvor v tvare kľúčovej dierky obsahuje priechodný otvor a najmenej jednu drážku prepojenú s týmto priechodným otvorom.
Iné výhodné riešenie zvlákňovacieho bloku sa týka usporiadania a vytvorenia otvorov v tvare kľúčových dierok, z ktorých každý je vybavený dvoma drážkami, ktoré sú umiestnené na vzájomne protiľahlých stranách od priechodného otvoru, pričom povrchové plochy tejto dosky a drážok priradených k priechodovým otvorom majú rovnakú dĺžku.
Iné výhodné uskutočnenie zvlákňovacieho bloku sa týka otvorov v tvare kľúčových dierok, ktoré sú napojené na jednu drážku, pričom jednotlivé drážky majú rozdielnu dĺžku a táto dĺžka je volená podľa vzdialenosti, ktorú je potrebné prekonať na dosiahnutie napojenia na najmenej jeden voliaci otvor.
Ďalšou súčasťou riešenia podľa vynálezu je spôsob rozdeľovania polymérnych zložiek na čiastkové prúdy, pri ktorom sa vytvorí z každej polymémej zložky jeden kúpeľ taveniny a po vytvorení týchto zásobných kúpeľov roztavených polymérnych zložiek sa tieto kúpele rozdeľujú do väčšieho počtu čiastkových prúdov roztaveného polymérneho materiálu, ktoré sa vedú postupne k zadným vstupným otvorom zvlákňovacej dýzy.
Iné výhodné uskutočnenie spôsobu podľa vynálezu spočíva v tom, že sa vykonáva výber, ktorá bude jediná zložka, ktorá vstúpi do zadného vstupného otvoru zvlákňovacej dýzy. Podľa iného uskutočnenia sa uskutočňuje výber, ktoré budú najmenej dve zložky, ktoré vstúpia do zadného vstupného otvoru zvlákňovacej dýzy.
Ďalšia konkretizácia vynálezu sa týka nite, vyrobenej spôsobom podľa vynálezu, zahrnujúcim všetky alternatívne uskutočnenia výrobného postupu, uvedené v predchádzajúcej časti.
Ďalšie konkrétne uskutočnenie vynálezu sa týka zmesovej nite z nekonečných vlákien, ktorá má vzhľad homogénne farebnej nite charakteristickej tým, že je vytvorená z nekonečných vlákien s najmenej tromi rôznymi farbami, pričom tieto nekonečné farebné vlákna sú približne rovnomerne rozložené v niti.
Ďalšie výhodné uskutočnenie vynálezu sa týka viaczložkovej nite majúcej najmenej dve vzájomne rozdielne oblasti s rôznym rozložením nekonečných vlákien, pričom táto niť obsahuje nekonečné vlákna najmenej dvoch odlišných farieb.
Iné výhodné uskutočnenie vynálezu sa týka nite, pri ktorej je jedna z odlišných oblastí vytvorená koncentráciou jednej farby nekonečných vlákien.
SK 282761 Β6
Ďalšie výhodné uskutočnenie vynálezu sa týka nite, pri ktorej sú ďalšie z rozdielnych oblastí vytvorené z rovnomerne zmiešaných farebných nekonečných vlákien.
Ďalším znakom vynálezu je niť, v ktorej je dosiahnutý vysoký stupeň premiešania nekonečných vlákien v jednej oblasti nite, zatiaľ čo v jednej alebo viacerých ďalších oblastiach nie je uskutočnené premiešanie nekonečných vlákien. Napríklad môže niť pozostávať z troch zložiek, ktoré sú v jednej oblasti medzi sebou silne premiešané, zatiaľ čo zvyšok nite je vytvorený z koncentrácie jedinej zložky. Je možné, že niť obsahuje dve alebo i viac takýchto oblastí s koncentráciou zložky.
Príklady
Porovnávacie zmesové nite z nekonečných vlákien
Boli pripravené dve rozdielne priadze so stodvanásť nekonečných vlákien. Jedna z týchto nití bola pripravená samostatným zvlákňovaním 28 modrých, 42 sivých a 42 čiernych nekonečných vlákien a následným združovaním týchto priadzí v dĺžiacej a tvarovacej operácii do nite s vresovou farbou, ktorá má žilkovaný alebo objemný vzhľad. Druhá niť bola pripravená zvlákňovaním 28 červených, 42 sivých a 42 čiernych nekonečných vlákien a následným kombinovaním týchto vlákien rovnakým spôsobom ako v predchádzajúcom prípade.
Zmesové priadze z nekonečných vlákien podľa vynálezu
Druhá dvojica nití, každá vytvorená zo 112 nekonečných vlákien, a to pomocou zvlákňovacieho bloku podľa prvého variantu vzorového druhého uskutočnenia vynálezu, ktoré bolo zobrazené na obr. 10 až 16. Prvá niť bola vytvorená z 28 modrých, 42 sivých a 42 čiernych nekonečných vlákien. Druhá niť bola pripravená z 28 červených, 42 sivých a 42 čiernych nekonečných vlákien. Nite, získané zo zvlákňovacieho bloku podľa vynálezu, vykazovali vysoký stupeň zmiešania jednotlivých nekonečných vlákien.
Vo všetkých štyroch prípadoch boli nite pripravované z polykaprolaktámu, čo je polymér BS70F firmy BASF Corporation, zvlákňovacím procesom z taveniny. Polyméry sa zvlákňujú pri teplote 265 °C. Na niť sa nanáša mastiaci olej a niť je preťahovaná na 3.IX. Po tvarovaní je niť navíjaná do návinu rýchlosťou väčšou ako 1500 m/min pri napätí väčšom ako 100 g. Niť mala denier 2200.
Zhodné konce niti sa potom kombinujú a všívajú sa do slučkového koberca s výškou 0,25 cm, ktorého hmotnosť vlákien na lícnej ploche bola 814 až 1017 g/m2. Štyri vyrobené vzorky boli posudzované z hľadiska celkového farebného vzhľadu skupinou pozorovateľov používajúcich metódu porovnania dvoch vzoriek medzi sebou. Výsledky sú uvedené v tabuľke 1. Väčšie číslo na stupnici od 0 do 5 znamená väčší stupeň premiešania nekonečných vlákien.
Tabuľka 1: Subjektívne hodnotenie vzhľadu (premiešanie nekonečných vlákien)
Bežné nite (modrá, biela, červená) koberec 1 1,0
(červená, biela, čierna) koberec 2 0,8
Nite podľa vynálezu
(modrá, biela, čierna) koberec 1 4,6
(červená, biela, čierna) koberec 2 3,7
Ďalším výhodným prínosom riešenia podľa vynálezu je vytvorenie nite, v ktorej je dosiahnutý vysoký stupeň premiešania nekonečných vlákien v jednej oblasti nite, zatiaľ čo v jednej z ďalších oblastí alebo vo viacerých ďalších oblastiach môžu byť nite vytvorené bez premiešania nekonečných vlákien. Napríklad niť môže pozostávať z troch zložiek, ktoré sú v jednej oblasti vysoko premiešané medzi sebou, zatiaľ čo zvyšok je vytvorený z koncentrácie jedinej zložky. Z toho vyplýva, že niť môže obsahovať dve alebo aj viac oblastí s rôznou koncentráciou zložiek.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob zvlákňovania materiálu, skladajúceho sa z najmenej dvoch odlišných polymémych zložiek (R, G, Y, B), na vytvorenie zväzku, obsahujúceho rôzne rozdelené nekonečné vlákna, vytvorené z jednotlivých zložiek a/alebo viaczložkových jednotlivých nekonečných vlákien, pri ktorom sa vzájomne oddelené roztavené polyméme zložky (R, G, Y, B) privádzajú do zvlákňovacej dýzy (32) s vytláčacími otvormi (53) na vypúšťanie nekonečných vlákien (34), pričom každý vytláčací otvor (53) má zadný vstupný otvor (52) na príjem roztaveného polyméru, vyznačuj ú c i sa tým, že každá zo vzájomne oddelených polymémych zložiek (R, G, Y, B) sa najprv rozdeľuje tak, že je dostupná ako samostatná polyméma zložka (R, G, Y, B) pre každý zadný vstupný otvor (52) zvlákňovacej dýzy (32), a potom sa uskutočňuje výber, ktorá alebo ktoré, alebo či niektorá z polymémych zložiek (R, G, Y, B) dostupných pre každý zo zadných vstupných otvorov (52) sa privedie do príslušného zadného vstupného otvoru (52) zvlákňovacej dýzy (32) na následné vystupovanie vo forme nekonečného vlákna (34) z vytláčacieho otvoru (53) zvlákňovacej dýzy (32), a z vytláčacích otvorov (53) sa vytláča súbor nekonečných vlákien (34) tvorených rôznymi polymérnymi zložkami.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa pri rozdeľovaní polymémych zložiek (R, G, Y, B) najprv materiál každej polymémej zložky (R, G, Y, B) taví na vytvorenie taveniny (R13, G19, Y23, B27), ktorá sa delí do samostatných čiastkových prúdov (15, 20, 24, 28), ktoré sa smerujú k jednotlivým zadným vstupným otvorom (52) zvlákňovacej dýzy (32).
  3. 3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že pri rozdeľovaní polymémych zložiek (R, G, Y, B) sa najprv vedie každá zo vzájomne od seba oddelených samostatných polymémych zložiek (R, G, Y, B) na sústavu rozdeľovacích dosiek, vybavených drážkami s priechodnými otvormi, pomocou nich sa delí do samostatných čiastkových prúdov (15, 20, 24, 28).
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že sa na privádzanie do jedného zadného vstupného otvoru (52) volí len jedna polyméma zložka (R, G, Y, B).
  5. 5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že sa na privádzanie do jedného zadného vstupného otvoru (52) volia najmenej dve polyméme zložky (R, G, Y, B).
  6. 6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že sa zvlákňovaním tvorí množina nekonečných vlákien na vytváranie nite z nekonečných vlákien.
  7. 7. Spôsob podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že sa zvlákňovaním tvoria nekonečné vlákna z najmenej troch rôznych polymémych zložiek (R, G, Y, B) majúcich každá odlišnú farbu, a tieto nekonečné vlákna odlišnej farby sa rovnomerne rozptyľujú v priereze nite.
  8. 8. Spôsob podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že sa zvlákňovaním tvoria nekonečné vlákna odlišných polymémych zložiek (R, G, Y, B) majúcich každá odlišnú farbu, a tieto nekonečné vlákna odlišnej farby sa rozdeľujú na vytváranie diferencovaných oblastí odlišnými farebnými koncentráciami.
  9. 9. Zariadenie na uskutočňovanie spôsobu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, obsahujúce prijímací prostriedok (101) na prijímanie najmenej dvoch vzájomne od seba oddelených prúdov roztavených polymérnych zložiek a zvlákňovaciu dýzu (32), majúce viac než jeden zadný vstupný otvor (52) a najmenej jeden aktívny vytláčací otvor (53), vyznačujúce sa tým, že v smere prúdenia polymérnych zložiek je pred zvlákňovacou dýzou (32) a za prijímacím prostriedkom (101) umiestnený rozdeľovači mechanizmus (100), obsahujúci prostriedky (102, 103, 104, 105) na rozdeľovanie jednotlivých samostatných čiastkových prúdov (15, 20, 24, 28) polymérnych zložiek (R, G, Y, B) do uvedenej zvlákňovacej dýzy (32), pričom výstupy (106, 107, 108, 109) rozdeľovacieho mechanizmu (100) ležia oproti zodpovedajúcim zadným vstupným otvorom (52) zvlákňovacej dýzy (32) a medzi výstupmi (106, 107, 108, 109) rozdeľovacieho mechanizmu (100) a zvlákňovacou dýzou (32) je umiestnený voliaci prostriedok (200) na voliteľné uzatváranie a otváranie spojení medzi výstupmi (106, 107, 108, 109) a zadnými vstupnými otvormi (52) zvlákňovacej dýzy (32).
  10. 10. Zariadenie podľa nároku 9, vyznačujúce sa tým, že voliaci prostriedok (200) je tvorený vymeniteľnou programovacou doskou (30), obsahujúcou kombináciu priechodov (51), spojujúcich vybrané výstupy rozdeľovacieho mechanizmu (100) a zadné vstupné otvory (52) zvlákňovacej dýzy (32).
SK266-93A 1992-03-30 1993-04-01 Spôsob a zariadenie na zvlákňovanie materiálu pozostávajúceho z najmenej dvoch odlišných polymérnych zložiek SK282761B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/860,665 US5234650A (en) 1992-03-30 1992-03-30 Method for spinning multiple colored yarn

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK26693A3 SK26693A3 (en) 1994-05-11
SK282761B6 true SK282761B6 (sk) 2002-12-03

Family

ID=25333741

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK266-93A SK282761B6 (sk) 1992-03-30 1993-04-01 Spôsob a zariadenie na zvlákňovanie materiálu pozostávajúceho z najmenej dvoch odlišných polymérnych zložiek

Country Status (9)

Country Link
US (3) US5234650A (sk)
EP (1) EP0563785B1 (sk)
JP (1) JP3238519B2 (sk)
CN (2) CN1047633C (sk)
AU (1) AU662610B2 (sk)
CA (1) CA2092871C (sk)
CZ (1) CZ286795B6 (sk)
DE (1) DE69307565T2 (sk)
SK (1) SK282761B6 (sk)

Families Citing this family (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5162074A (en) 1987-10-02 1992-11-10 Basf Corporation Method of making plural component fibers
IT1255891B (it) * 1992-10-19 1995-11-17 Testa di estrusione per filati bicomponenti con filiera ad alta densita' di fori
CA2107930C (en) * 1992-10-29 2000-07-11 John A. Hodan Flow distribution plates
JP2684002B2 (ja) * 1993-07-27 1997-12-03 有限会社トーワ 多色泥落しマットの製造方法並びに製造装置
US5502795A (en) * 1993-08-31 1996-03-26 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Antialias line generating method and antialias line generator
US5591510A (en) * 1994-06-14 1997-01-07 Tredegar Industries, Inc. Layered fabric material having angled capillaries
US5718928A (en) * 1994-06-14 1998-02-17 Tredegar Industries, Inc. Screen for producing a perforated film
US5562932A (en) * 1994-06-14 1996-10-08 Tredegar Industries, Inc. Screen for producing a perforated film
US5516476A (en) * 1994-11-08 1996-05-14 Hills, Inc, Process for making a fiber containing an additive
US5595699A (en) * 1995-06-07 1997-01-21 Basf Corporation Method for spinning multiple component fiber yarns
CA2233163A1 (en) * 1995-10-30 1997-05-09 Kimberly-Clark Corporation Fiber spin pack
EP0868548B1 (en) * 1995-12-22 2001-10-10 E.I. Du Pont De Nemours And Company A process for making multicolored yarns
US5804115A (en) * 1996-12-13 1998-09-08 Basf Corporation One step, ready-to-tuft, mock space-dyed multifilament yarn
EP0924321B1 (de) * 1997-12-16 2002-03-20 Maschinenfabrik Rieter Ag Anlage zum Spinnen von Chemiefäden
US6361736B1 (en) 1998-08-20 2002-03-26 Fiber Innovation Technology Synthetic fiber forming apparatus for spinning synthetic fibers
US6165584A (en) 1999-01-11 2000-12-26 Shaw Industries, Inc. Wool-like rugs and processes for making the same
US6103181A (en) * 1999-02-17 2000-08-15 Filtrona International Limited Method and apparatus for spinning a web of mixed fibers, and products produced therefrom
US6350399B1 (en) 1999-09-14 2002-02-26 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method of forming a treated fiber and a treated fiber formed therefrom
US6413071B1 (en) 2000-03-27 2002-07-02 Basf Corporation Thin plate spinnerette assembly
US6474967B1 (en) 2000-05-18 2002-11-05 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Breaker plate assembly for producing bicomponent fibers in a meltblown apparatus
US6461133B1 (en) 2000-05-18 2002-10-08 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Breaker plate assembly for producing bicomponent fibers in a meltblown apparatus
US6554599B2 (en) * 2001-04-06 2003-04-29 Arteva North America S.A.R.L. Apparatus for spiral-boss heterofil spinneret
DE10139654A1 (de) * 2001-08-11 2003-02-20 Rieter Ag Maschf Herstellverfahren für ein Filamentgarn aus mehreren Komponenten sowie Vorrichtung zum Spinnen eines solchen Garns sowie Garn nach dem Herstellungsverfahren
DE10252414B4 (de) * 2002-11-12 2007-04-26 Corovin Gmbh Nichtrunde Spinnplattenbohrung
US7014442B2 (en) * 2002-12-31 2006-03-21 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Melt spinning extrusion head system
JP4198527B2 (ja) 2003-05-26 2008-12-17 富士通コンポーネント株式会社 タッチパネル及び表示装置
US7175407B2 (en) * 2003-07-23 2007-02-13 Aktiengesellschaft Adolph Saurer Linear flow equalizer for uniform polymer distribution in a spin pack of a meltspinning apparatus
US20050227068A1 (en) * 2004-03-30 2005-10-13 Innovation Technology, Inc. Taggant fibers
EP1781844B1 (en) * 2004-07-16 2017-08-23 Hills, Inc. Forming shaped fiber fabrics
KR100642609B1 (ko) * 2005-11-24 2006-11-10 전북대학교산학협력단 전기방사용 노즐블럭
US7798434B2 (en) 2006-12-13 2010-09-21 Nordson Corporation Multi-plate nozzle and method for dispensing random pattern of adhesive filaments
JP5232252B2 (ja) * 2008-03-14 2013-07-10 エーリコン テクスティル ゲゼルシャフト ミット ベシュレンクテル ハフツング ウント コンパニー コマンディートゲゼルシャフト 多成分繊維の溶融紡糸のための装置
US8074902B2 (en) 2008-04-14 2011-12-13 Nordson Corporation Nozzle and method for dispensing random pattern of adhesive filaments
CN102071480B (zh) * 2011-01-27 2012-11-21 桐昆集团浙江恒盛化纤有限公司 紧厚绒poy的生产方法
CN102199802B (zh) * 2011-05-24 2013-04-03 东华大学 一种三组分复合纺丝组件及使用方法
CN108998844A (zh) * 2018-09-10 2018-12-14 盐城市自强化纤机械有限公司 一种组合喷丝结构
CN110079872B (zh) * 2019-04-30 2021-02-23 上海化工研究院有限公司 一种宽幅高强高模聚乙烯纤维的制备方法
CN111557456B (zh) * 2020-05-21 2021-10-08 国投中鲁果汁股份有限公司 鲜石榴微创破皮去皮装备
DE102022102160A1 (de) 2022-01-31 2023-08-03 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Schmelzblasdüsenvorrichtung zur Herstellung einer Vielzahl von Fasersträngen aus einer Polymerschmelze

Family Cites Families (37)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1975153A (en) * 1931-06-15 1934-10-02 Du Pont Rayon Co Method of producing multicolored threads
US2386173A (en) * 1943-05-13 1945-10-02 American Viscose Corp Apparatus for the production of artificial filaments
US2428046A (en) * 1943-08-03 1947-09-30 Wayne A Sisson Artificial filaments
US2440761A (en) * 1946-07-01 1948-05-04 American Viscose Corp Apparatus for producing artificial filaments
US3209402A (en) * 1962-03-07 1965-10-05 Celanese Corp Apparatus for producing multicom-ponent filaments and yarns
DE1435500A1 (de) * 1962-10-02 1968-11-21 Japan Exlan Co Ltd Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von verdickten Fadengarnen
US3237245A (en) * 1962-10-10 1966-03-01 Mitsubishi Vonnel Co Ltd Apparatus for the production of conjugated artificial filaments
GB1019671A (en) * 1962-11-24 1966-02-09 Asahi Chemical Ind Spinnerets
NL132222C (sk) * 1963-02-20
US3375548A (en) * 1965-09-29 1968-04-02 Mitsubishi Rayon Co Apparatus for producing conjugated filaments
US3531368A (en) * 1966-01-07 1970-09-29 Toray Industries Synthetic filaments and the like
GB1173817A (en) * 1966-05-28 1969-12-10 Asahi Chemical Ind Manufacture of Conjugated Sheath-Core Type Composite Fibres
NL6801610A (sk) * 1967-02-07 1968-08-08
US3457341A (en) * 1967-05-26 1969-07-22 Du Pont Process for spinning mixed filaments
CA944520A (en) * 1969-03-26 1974-04-02 Toray Industries, Inc. Spontaneously crimping synthetic composite filament and process of manufacturing the same
US3584339A (en) * 1969-07-14 1971-06-15 Chisso Corp Spinneret for both composite and ordinary fibers
US3899562A (en) * 1970-04-15 1975-08-12 Vickers Zimmer Ag Process for the production of mixed yarns
US3761552A (en) * 1971-02-12 1973-09-25 Chevron Res Process for making moresque yarn from polymer film
US3681910A (en) * 1971-03-31 1972-08-08 Du Pont Composite yarn product
US3730662A (en) * 1971-12-01 1973-05-01 Monsanto Co Spinneret assembly
US3992499A (en) * 1974-02-15 1976-11-16 E. I. Du Pont De Nemours And Company Process for sheath-core cospun heather yarns
US4025595A (en) * 1975-10-15 1977-05-24 E. I. Du Pont De Nemours And Company Process for preparing mixed filament yarns
US4370114A (en) * 1979-09-07 1983-01-25 Toray Industries, Inc. Spinneret assembly for use in production of multi-ingredient multi-core composite filaments
JPS5747941A (en) * 1980-09-05 1982-03-19 Toray Industries Polyester type anti-static blended fiber yarn and method
JPS57143507A (en) * 1981-02-18 1982-09-04 Toray Ind Inc Spinneret device for conjugate fiber
JPS61605A (ja) * 1984-06-11 1986-01-06 Kuraray Co Ltd 薄膜状物成形用口金装置
JPS62156306A (ja) * 1985-12-27 1987-07-11 Chisso Corp 複合紡糸用口金装置
US5162074A (en) * 1987-10-02 1992-11-10 Basf Corporation Method of making plural component fibers
EP0413688B1 (en) * 1987-10-02 1994-06-22 Basf Corporation Method and apparatus for making profiled multi-component fibers
JP2660415B2 (ja) * 1988-02-17 1997-10-08 チッソ株式会社 鞘芯型複合紡糸口金装置
IT1226160B (it) * 1988-07-06 1990-12-19 Filteco Spa Metodo ed apparecchiatura per la produzione di filati a filamenti multipli.
US4933427A (en) * 1989-03-03 1990-06-12 E. I. Du Pont De Nemours And Company New heather yarns having pleasing aesthetics
JPH0327107A (ja) * 1989-06-20 1991-02-05 Chisso Corp 複合紡糸口金装置
CH681373A5 (sk) * 1989-12-18 1993-03-15 Rieter Ag Maschf
AT393973B (de) * 1989-12-21 1992-01-10 Johannes Zimmer Einrichtung zum beschichten von textilien und sonstigen flaechengebilden, bahnenfoermig oder in stuecken vorliegend
US5256050A (en) * 1989-12-21 1993-10-26 Hoechst Celanese Corporation Method and apparatus for spinning bicomponent filaments and products produced therefrom
US5244614A (en) * 1991-09-26 1993-09-14 Basf Corporation Process of making multicomponent trilobal fiber

Also Published As

Publication number Publication date
CA2092871C (en) 1996-12-24
EP0563785A1 (en) 1993-10-06
CZ53093A3 (en) 1993-11-17
SK26693A3 (en) 1994-05-11
USRE35108E (en) 1995-12-05
US5393219A (en) 1995-02-28
CN1063804C (zh) 2001-03-28
US5234650A (en) 1993-08-10
CZ286795B6 (en) 2000-07-12
AU662610B2 (en) 1995-09-07
CN1079999A (zh) 1993-12-29
EP0563785B1 (en) 1997-01-22
CN1182810A (zh) 1998-05-27
JP3238519B2 (ja) 2001-12-17
AU3565493A (en) 1993-10-07
CN1047633C (zh) 1999-12-22
CA2092871A1 (en) 1993-10-01
DE69307565T2 (de) 1997-05-28
JPH0633310A (ja) 1994-02-08
DE69307565D1 (de) 1997-03-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK282761B6 (sk) Spôsob a zariadenie na zvlákňovanie materiálu pozostávajúceho z najmenej dvoch odlišných polymérnych zložiek
EP0870079B1 (en) Apparatus and PROCESS FOR MAKING A FIBER CONTAINING AN ADDITIVE
US20050263941A1 (en) Apparatus and method for melt spinning dyed yarn filaments
WO1996014450A9 (en) Process for making a fiber containing an additive
SK279770B6 (sk) Spôsob výroby viaczložkového trojlaločného vlákna
US6406650B1 (en) Yarn melt spinning apparatus and method
US5575063A (en) Melt-spinning synthetic polymeric fibers
CN101970731B (zh) 用于熔融纺制多组分纤维的装置
US3546328A (en) Methods for the production of heterofilaments
CN101835928B (zh) 用于制造多色复合丝的方法和设备
US5620644A (en) Melt-spinning synthetic polymeric fibers
US20020094352A1 (en) Bicomponent filament spin pack used in spunbond production
US6572803B1 (en) Liquid color feed system for synthetic yarns
JP2686321B2 (ja) 製糸方法およびそれに用いる紡糸頭
US20070178182A1 (en) Manufacturing method for a filament yarn and corresponding device
US20060033232A1 (en) Production method for a filament yarn and corresponding device
US20060027943A1 (en) Manufacturing method for a filament yarn and corresponding device
KR100300778B1 (ko) 둘이상의액체중합체스트림으로부터합성섬유를용융방적하기위한스핀팩및상기합성섬유를용융방적하기위한방법
JPH0921015A (ja) 芯鞘複合紡糸口金