SK282509B6 - Spôsob prípravy pevného, mikroenkapsulovaného produktu a produkt získaný týmto spôsobom - Google Patents

Spôsob prípravy pevného, mikroenkapsulovaného produktu a produkt získaný týmto spôsobom Download PDF

Info

Publication number
SK282509B6
SK282509B6 SK742-98A SK74298A SK282509B6 SK 282509 B6 SK282509 B6 SK 282509B6 SK 74298 A SK74298 A SK 74298A SK 282509 B6 SK282509 B6 SK 282509B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
film
microencapsulated
forming
polyvinylpyrrolidone
water
Prior art date
Application number
SK742-98A
Other languages
English (en)
Other versions
SK74298A3 (en
Inventor
Gordon Alastair Bell
Rowena Roshanthi Landham
Original Assignee
Zeneca Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zeneca Limited filed Critical Zeneca Limited
Publication of SK74298A3 publication Critical patent/SK74298A3/sk
Publication of SK282509B6 publication Critical patent/SK282509B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J13/00Colloid chemistry, e.g. the production of colloidal materials or their solutions, not otherwise provided for; Making microcapsules or microballoons
    • B01J13/02Making microcapsules or microballoons
    • B01J13/06Making microcapsules or microballoons by phase separation
    • B01J13/10Complex coacervation, i.e. interaction of oppositely charged particles
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/29Coated or structually defined flake, particle, cell, strand, strand portion, rod, filament, macroscopic fiber or mass thereof
    • Y10T428/2982Particulate matter [e.g., sphere, flake, etc.]
    • Y10T428/2984Microcapsule with fluid core [includes liposome]
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/29Coated or structually defined flake, particle, cell, strand, strand portion, rod, filament, macroscopic fiber or mass thereof
    • Y10T428/2982Particulate matter [e.g., sphere, flake, etc.]
    • Y10T428/2984Microcapsule with fluid core [includes liposome]
    • Y10T428/2985Solid-walled microcapsule from synthetic polymer

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Manufacturing Of Micro-Capsules (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Moulding By Coating Moulds (AREA)

Abstract

Pevný mikroenkapsulovaný produkt sa získa pomocou (i) prípravy vodného média, z ktorého vzniká film, obsahujúceho polymér tvoriaci film, ako je polyvinylpyrolidón a vodnú suspenziu mikroenkapsulovanej látky, (ii) liatím takto pripraveného vodného média na substrát a (iii) sušením liateho média pri vzniku liateho polyméru tvoriaceho film, ktorý obsahuje mikroenkapsulovanú látku.ŕ

Description

Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka pevných prostriedkov a najmä pevných prostriedkov, ktoré je možné dispergovať vo vode obsahujúcich mikroenkapsulované látky a spôsobu ich prípravy.
Doterajší stav techniky
Mikroenkapsulácia je spôsob, ktorý sa používa v rôznych odvetviach priemyslu, napríklad v agrochemickom priemysle. Technika mikroenkapsulácie všeobecne zahŕňa vznik disperzie alebo emulzie kvapaliny, ktorá sa relatívne nemiesi s vodou, vo vodnom prostredí a vzniká olejovitá fáza. Olejová fáza obsahuje látku, ktorá má byť enkapsulovaná, napríklad kvapalinu, agrochemikáliu, ktorá sa nemiesi s vodou, a ďalej jeden alebo viac monomérov, ktoré po iniciácii polymerizácie napríklad zohriatím, vytvoria polymému stenu mikrokapsuly obaľujúcu kvapôčky olejovej fázy. Je známych veľa spôsobov mikroenkapsulačného procesu. Tak napríklad kvapalné, s vodou nemiesiteľné pesticídy, ktoré tvoria látku, ktorá má byť enkapsulovaná, môžu byť pevné agrochemikálie s nízkou teplotou topenia, ktoré sa emulgujú ako tavenina alebo kvapalina, s vodou nemiesiteľná agrochemikália môže byť roztok pevnej agrochemikálie vo vhodnom s vodou nemiesiteľnom rozpúšťadle. Tu používaný termín „mikroenkapsulovaná látka“ znamená akúkoľvek látku umiestnenú v polymémom obale mikrokapsuly. Ako je uvedené, mikroenkapsulovaná látka je obvykle relatívne nemiesiteľná s vodou a pripraví sa ako suspenzia mikrokapsúl vo vodnej fáze.
Mikroenkapsulované látky majú veľa výhod v porovnaní s jednoduchými emulziami oleja vo vode. V agrochemickom priemysle sa napríklad mikroenkapsulované suspenzie používajú na zníženie toxicity a vystavenie nebezpečiu obsluhy v porovnaní s jednoduchými koncentrovanými emulziami. Mikroenkapsulované suspenzie sa tiež používajú na zlepšenie kontroly uvoľňovania agrochemikálie, rýchlosť uvoľňovania sa napríklad určuje pomocou hrúbky steny mikrokapsuly a povahou látky, z ktorej je polyméma stena.
Ako je uvedené, mikroenkapsulované prostriedky sa pripravujú a používajú vo forme vodných suspenzií. Napríklad pri agrochemickom použití sa obvykle suspenzia pred použitím riedi. V agrochemickom priemysle existuje rastúci záujem o použitie pevných prostriedkov skôr ako kvapalných prostriedkov, pretože prostriedky sú výhodné z hľadiska zníženia ceny prepravy, ľahšej manipulácie a lepšej prijateľnosti u zákazníka.
Pri použití suchých pevných prostriedkov sa tiež zníži kontaminácia prepravných nádob, a tak sa zjednoduší použitie prepravných nádob. Zistilo sa, že bežné spôsoby na prevedenie kvapalných prostriedkov na pevné prostriedky, napríklad pomocou bežných granulačných techník, v porovnaní s mikroenkapsulačnými technikami neuspejú, pretože pri týchto spôsoboch existuje sklon k prasknutiu mikrokapsuly a uvoľnenie mikroenkapsulovaného materiálu. Existuje teda potreba pevných prostriedkov mikroenkapsulovaných látok, v ktorých mikrokapsuly zostávajú neporušené, a ktoré umožňujú regeneráciu suspenzie mikroenkapsulovaného materiálu, keď sa pevný prostriedok rozpustí vo vode.
Zistilo sa, že také prostriedky je možné pripraviť pomocou odlievania vodného média, ktoré vytvorí film, a ktoré obsahuje mikroenkapsulovaný materiál.
Liatie polymérov tvoriacich film, napríklad „liatie pásov“ pri vzniku polymémych plátov, sa používa v mnohých odvetviach priemyslu a táto technika je odborníkom v tejto oblasti známa.
Vo WO 93/23999 je opísané balenie na skladovanie a uvoľnenie nekompatibilných látok na ochranu obilia, v ktorých sú chemikálie „enkapsulované“ na filme z polyméru rozpustného vo vode. Chemikálie na ochranu obilia, ktoré môžu byť vo forme pevných vysoko topiacich sa látok, kvapalín, voskov a granúl alebo práškov, sa iba pridajú k roztoku polyméru vo vode a sušia sa, čím vzniká suspenzia v polymémom filme. Pevný film obsahujúci chemikálie na ochranu obilia má niektoré výhody pri manipulácii, a sotva sa rozpustí vo vode, chemikálie na ochranu obilia, regeneruje sa vo forme vodného roztoku, emulzie alebo disperzie a nemá žiadne výhody mikroenkapsulovaného produktu. Ďalej polyméme filmy obsahujúce kvapalnú chemikáliu na ochranu obilia majú zlé vlastnosti pri manipulácii a nedostatočnú stabilitu a pomocou tohto spôsobuje možné začleniť relatívne malé množstvo kvapalného prostriedku na ochranu obilia.
Podstata vynálezu
Predložený vynález poskytuje spôsob príprav pevných mikroenkapsulovaných produktov, ktorý zahŕňa (i) prípravu vodného média tvoriaceho film obsahujúci polymér, z ktorého sa vytvorí film a vodnú suspenziu mikroenkapsulovaného materiálu, (ii) liatie takto pripraveného vodného média na substrát a (iii) sušenie liateho média pri vzniku liateho polyméru tvoriaceho film, ktoré obsahuje mikroenkapsulovaný materiál.
Liaty polymér tvoriaci film obsahujúci mikroenkapsulovaný materiál sa výhodne odstráni zo substrátu po sušení a vzniká suchý „liaty pás“, ktorý obsahuje mikroenkapsulovaný materiál v liatom, vo vode rozpustnom polyméry, ktorý tvorí film.
V súlade s ďalším aspektom predložený vynález poskytuje pevný mikroenkapsulovaný produkt, napríklad mikroenkapsulovaný agrochemický produkt, ktorý obsahuje mikroenkapsulovaný materiál v liatom, vo vode rozpustnom polyméri, ktorý tvorí film.
Termín polymér „tvoriaci film“ zahŕňa akýkoľvek polymér, ktorý je schopný tvoriť v prítomnosti vody film. Polymér tvoriaci film je obvykle vo vode rozpustný, ale by tiež mal obsahovať vodné médium tvoriace film, v ktorom je prítomný polymér tvoriaci film vo forme disperzie a najmä koloidnej disperzie alebo vo forme soli alebo vo forme roztoku obsahujúceho dispergovaný materiál.
Vodné médium tvoriace film obsahujúce vodnú suspenziu mikroenkapsulovaného materiálu a polymér tvoriaci film je možné pripraviť pomocou začlenenia polyméru tvoriaceho film v priebehu samotného mikroenkapsulačného procesu alebo môže byť polymér tvoriaci film začlenený do pripravenej vodnej suspenzie mikroenkapsulovaného produktu. Pridanie všetkého polyméru tvoriaceho film spôsobí vznik relatívne viskózneho vodného média tvoriaceho film, čim v priebehu samotnej mikroenkapsulácie pravdepodobne vznikne médium s nevhodne vysokou viskozitou, a tak dôjde k problémom pri enkapsulácii. Preto je výhodné polymér tvoriaci film začleniť do vopred vytvorenej vodnej suspenzie mikroenkapsulovaného produktu, aj keď je samozrejme možné začleniť časť polyméru tvoriaceho film v priebehu enkapsulačného procesu a zvy šok polyméru tvoriaceho film do takto vytvoreného enkapsulovaného produktu.
Spôsob podľa predloženého vynálezu všeobecne nezávisí od povahy vodnej suspenzie mikroenkapsulovanej látky, ktorá sa použije ako východisková látka a môže byť použité veľké množstvo takých látok. Typickými polymérmi, ktoré sa môžu použiť na prípravu steny mikrokapsuly sú polymočovinové a močovinoformaldehydové živice. Polymočoviny sa pripravia pomocou kondenzácie jedného alebo viacerých polyizokyanátov alebo je možné ich pripraviť reakciou medzi organickým polyizokyanátom a organickým amínom.
Močovinoformaldehydové živice sa pripravia pomocou kondenzácie eterifikovaných aminoživíc. Medzi ďalšie známe typy polymérov tvoriacich steny mikrokapsúl patria polyamidy, polyestery, polyuretány a polyuhľovodíky.
Mikroenkapsulované látky môžu obsahovať bežné adjuvanty a prísady ako sú povrchovo aktívne látky.
Spôsob podľa predloženého vynálezu je možné použiť najmä na prípravu pevných, mikroenkapsulovaných látok obsahujúcich pevné alebo kvapalné agrochemikálie, ako sú herbicídy, insekticídy, fungicídy, regulátory rastlinného rastu, nematocídy alebo agrochemické adjuvanty. Rozsah predloženého vynálezu nie je obmedzený iba na agrochemické produkty a je ho možné použiť na akýkoľvek vhodný enkapsulovaný produkt.
Vhodné polyméry tvoriace film zahŕňajú tak syntetické, ako aj prírodné polyméry ako sú polyvinylpyrolidón, polyvinylalkohol, čiastočne hydrolyzovaný polyvinylacetát, modifikovaný polyvinylpyrolidón, ako je kopolymér polyvinylpyrolidón/vinylacetát, polyetylénoxidy, kopolymér anhydridu kyseliny maleínovej a etylénu, kopolymér metylvinyléteru a anhydridu kyseliny maleínovej, celulóza rozpustná vo vode, ako je karboxymetylcelulóza, polyamidy rozpustné vo vode alebo polyestery rozpustné vo vode, kopolyméry a homopolyméry kyseliny akrylovej, škroby, prírodné gumy, ako sú algináty, dextriny a proteíny ako sú želatíny a kazeíny. Môžu sa tiež použiť zmesi týchto polymérov tvoriacich film.
Rýchlosť rozpúšťania liateho produktu vo vode závisí od mnohých faktorov, najmä od povahy polyméru tvoriaceho film a od mikroenkapsulovanej látky. V niektorých aplikáciách podľa predloženého vynálezu sa požaduje, aby sa liaty produkt po pridaní vody rýchlo rozpúšťal. Napríklad, keď liaty produkt obsahuje agrochemikáliu, ktorá sa bude rozpúšťať v rozprašovacom tanku pri vzniku suspendovaného mikroenkapsulovaného materiálu, požaduje sa relatívne rýchle rozpustenie. V alternatívnom uskutočnení podľa preloženého vynálezu sa môže požadovať vznik liateho produktu, ktorý sa nepridáva do vody, ale ktorý uvoľňuje mikroenkapsulovaný materiál pomaly v priebehu času, napríklad pod vplyvom vzdušnej vlhkosti alebo pomocou pomalej difúzie aktívnej látky cez stenu mikrokapsuly, a tak cez pevný polymér rozpustný vo vode. Príkladom takej aplikácie je príprava liateho pásu obsahujúceho prostriedok, ktorý je nevhodný pre zdravie človeka, a ktorý sa umiestni v domácnosti a pomaly uvoľňuje insekticíd alebo iný aktívny materiál.
Zistilo sa, že polyvinylpyrolidón je zvlášť vhodným polymérom tvoriacim film, z ktorého vzniká liaty produkt, ktorý sa rozpúšťa a rýchlo disperguje vo vode v závislosti od ďalších zložiek liateho produktu. Komerčne dostupný polyvinylpyrolidón tvoriaci film, ktorý je vo vode rozpustný alebo vo vode dispergovateľný má molámu hmotnosť medzi 8000 až viac ako 1 000 000 g/mol. Výhodný polyvinylpyrolidón má molámu hmotnosť 30 000 až 360 000 g/mol a najmä 40 000 až 60 000 g/mol. Polyvinylpyrolidóny, ktoré majú molámu hmotnosť nižšiu ako 30 000 g/mol majú sklon tvoriť liate pásy, ktoré sa rozpúš ťajú relatívne rýchlo vo vode, ale sú relatívne krehké. Polyvinylpyrolidóny, ktoré majú molámu hmotnosť vyššiu ako 60 000 g/mol tvoria liate pásy, ktoré sú relatívne silné, ale vo vode sa rozpúšťajú len veľmi pomaly. Zistilo sa, že dobré výsledky je možné získať s použitím zmesi polymérov tvoriacich film s rôznou molámou hmotnosťou. Napríklad zmes polyvinylpyrolidónu s relatívne vysokou molámou hmotnosťou, napríklad polyvinylpyrolidónu s molámou hmotnosťou 40 000 až 80 000 g/mol a polyvinylpyrolidónu s relatívne nízkou hmotnosťou, napríklad polyvinylpyrolidónu s molámou hmotnosťou 8000 až 30 000, môže spojiť dobrú pevnosť a relatívne rýchlu rozpustnosť. Predpokladá sa, že polyvinylpyrolidón s relatívne nízkou molámou hmotnosťou môže pôsobiť ako látka, ktorá narúša štruktúru, a tak podporiť rýchle rozloženie štruktúry pásu pri kontakte s vodou, bez výrazného nebezpečia narušenia pevnosti pásu v suchom stave.
Polyméry tvoriace film, ktorý vytvára liate produkt)', ktoré sa rýchlo rozpúšťajú vo vode, môžu mať tiež sklon absorbovať vodu z atmosféry, a tak sa povrch stáva ľahko mazľavým na dotyk. Povrch je možné chrániť, napríklad lamináciou, čo je opísané ďalej. Alternatívne sa môže kompromis medzi výhodnou rýchlosťou rozpúšťania a minimálnou lepkavosťou dosiahnuť pomocou výberu molárnej hmotnosti polyméru alebo s použitím zmesi rýchlo rozpustného polyméru ako je polyvinylpyrolidón s molámou hmotnosťou 40 000 až 50 000 g/mol a pomalšie rozpustného polyméru ako je karboxymetylcelulóza. Obvykle nie sú zvláštne požiadavky na liaty produkt, napríklad aby liaty film mal zvláštnu hrúbku, ale musí byť iba dostatočne celistvý, aby sa s ním mohlo pred rozpustením manipulovať. Pokiaľ má byť liaty produkt podľa predloženého vynálezu ako je liaty film použitý ako nádoba, napríklad ako vrece rozpustné vo vode, je vhodné použiť relatívne silný polymér ako je polyvinylalkohol alebo čiastočne hydrolyzovaný polyvinylacetát.
Na prípravu vodného média pre vznik filmu, čo je vodné médium, ktoré má vhodnú reológiu a zvlášť vhodnú viskozitu pre liatie na substrát, sa použijú vhodné polyméry tvoriace film. Ak je v roztoku nevhodný polymér, vodné médium bude mať sklon vytekať zo substrátu a vznikne veľmi tenký film. Ak je vo vodnom médiu naopak prítomné priveľa polyméru, nebude hladko tiecť a film, ktorý vznikne sa nevyrovná a nebude jednotný. Optimálna koncentrácia polyméru pre vznik účinného vodného média tvoriaceho film sa bude meniť v závislosti od povahy a čistoty použitého polyméru, ale môže byť určená pomocou jednoduchého rutinného pokusu. Typické koncentrácie sú uvedené v príkladoch. Napríklad koncentrácia polyméru tvoriaceho film vo vodnom médiu, z ktorého sa film tvorí, je typicky 5 až 95 % hmotn., napríklad 5 až 50 % hmotn.
Pomer polyméru tvoriaceho film k mikroenkapsulovanej látke vo vodnom médiu tvoriacom film a teda aj podiel polyméru tvoriaceho film v suchom liatom produkte, sa môže meniť v závislosti od špecifickej aplikácie. Aby sa získal tvarovateľný a pružný suchý liaty produkt, je potrebné použiť vhodný polymér tvoriaci film. Všeobecne, pokiaľ napríklad liatym produktom je liaty plát, pomer polyméru tvoriaceho film k mikroenkapsulovanému materiálu vo vodnom médiu, z ktorého vzniká film, je asi 5 až 99 % hmotn., napríklad 10 až 50 % hmotn., čím sa získa podiel polyméru tvoriaceho film asi 0,1 až 95 % hmotn., napríklad 5 až 50 % hmotn. v suchom liatom pláte, v závislosti od hmotnosti všetkých ostatných zložiek, ktoré môžu byť prítomné vo vodnom médiu, z ktorého vzniká film.
Koncentrácia mikroenkapsulovaného materiálu v liatom produkte sa môže podobne meniť s mnohými obme dzeniami a typicky sa pohybuje v rozsahu 0,1 až 95 % hmotn.
Typická vodná mikroenkapsulovaná suspenzia obsahujúca 50 % vody a 50 % pevnej látky obvykle obsahuje vhodný podiel vody, takže pridanie vhodného polyméru tvoriaceho film pri vzniku vodného média, ktoré tvorí film, poskytne vhodný podiel polyméru tvoriaceho film v suchom liatom produkte. Koncentrovanejšia míkroenkapsulovaná suspenzia bude všeobecne vyžadovať menej polyméru tvoriaceho film vzhľadom na mikroenkapsulovaný materiál pre vznik vodného média, z ktorého vzniká film, čim sa získa nižší podiel polyméru tvoriaceho film v suchom liatom produkte. Naopak zriedenejšie suspenzie mikrokapsúl budú všeobecne vyžadovať viac polyméru tvoriaceho film vzhľadom na mikroenkapsulovaný materiál pre vznik vodného média, z ktorého vzniká film, čím sa dosiahne to, že podiel polyméru tvoriaceho film v suchom liatom produkte vzrastie. Úpravy riedených alebo koncentrovaných mikroenkapsulovaných suspenzií môžu sa tiež uskutočňovať pridaním plnív alebo použitím polymérov s vyššou molámou hmotnosťou alebo zosietených polymérov, čím sa zabezpečia optimálne reologické vlastnosti vodného média, z ktorého sa pripravuje film.
Polyméry tvoriace film sa môžu pridať k vodnej suspenzii mikrokapsúl ako pevná látka alebo ako viskózny vodný koncentrát. Aby sa dosiahla jednotná, homogénna zmes, v obidvoch prípadoch sa použije miešanie. Aby nedošlo k porušeniu stien mikrokapsúl, miešanie by nemalo byť veľmi intenzívne, zistilo sa však, že pre väčšinu bežných mikroenkapsulovaných produktov sa môže bez problémov použiť mixér s vysokými otáčkami. Ak sa rýchle prevzdušňovanie považuje za nevýhodu, môže sa znížiť intenzita miešania alebo sa môže použiť prostriedok proti tvorbe peny, alebo sa vodné médium na tvorbu filmu môže pred použitím nechať odvzdušniť. Zistilo sa, že prevzdušnenie vodného média na prípravu filmu nie je nevyhnutne nevýhodné, a že prevzdušnenie vodného média na vznik filmu uskutočňované postupne v priebehu procesu poskytuje čiastočne spenený, suchý, liaty produkt, ktorý má zvýšenú rýchlosť rozpúšťania.
Pokiaľ je to potrebné, pridávajú sa k vodnému médiu, z ktorého vzniká film, ďalšie zložky. Napríklad, pokiaľ sa žiada, aby bol liaty produkt liatym pásom (film), pridáva sa zmäkčovadlo, aby sa zlepšila pružnosť liateho produktu. Vhodnými zmäkčovadlami sú glyceroly, glykoly obsahujúce 2 až 6 atómov uhlíka a polyglykoly, ako je polyetylénglykol, dialkylftaláty, ako je dioktylftalát, sorbitol a trietanolamín alebo ich zmesi. Okrem zvýšenia pružnosti produktu môže mať zmäkčovadlo priaznivý vplyv na rýchlosť disperzie suchého, liateho produktu vo vode. Podiel zmäkčovadla je výhodne v rozsahu 0 až 80 % hmotn., napríklad 5 až 30 % hmotn. vzhľadom na polymér tvoriaci film.
K vodnému médiu, z ktorého vzniká film, sa môžu pridať povrchovo aktívne látky, pomocou ktorých sa zvýši rýchlosť disperzie suchého liateho produktu vo vode a tiež povrchové tenzné vlastnosti vodného média, z ktorého sa tvorí film vzhľadom na substrát, na ktorý sa leje. Aby sa zaistilo navlhčenie substrátu, môžu sa pridávať zvlhčovadlá, napríklad pokiaľ sa použije plastikový substrát. Môžu sa tiež pridať povrchovo aktívne látky, ktoré upravujú povrchovú tenziu vlhkého liateho filmu a zaisťujú, že sa pri sušení filmu na ploche substrátu, na ktorý sa leje, zníži hrúbka filmu o minimálnu hodnotu. Na tieto účely je možné použiť široké spektrum povrchovo aktívnych látok a vhodné príklady budú odborníkom v tejto oblasti zrejmé. Pevné povrchovo aktívne látky môžu byť v liatom produkte prítomné v relatívne veľkom množstve a môžu sa použiť napríklad na zaistenie vlastností adjuvantu v konečnej aplikácii, napríklad ako zvlhčovadlá, v roztokoch na rozprašovanie na agrochemické použitie.
Činidlá brániace tvorbe peny sa pridávajú preto, aby sa zabránilo prebytočnému prevzdušňovaniu v priebehu miešania vodného média na vznik filmu, ale ako bolo uvedené prevzdušnenie vodného média na vznik filmu nie je nevýhodné.
Pokiaľ je potrebné, môže sa pridať inertné plnivo, a tak sa zaistí zodpovedajúci plnený, suchý, liaty produkt, ktorý má obvyklé vlastnosti pre plnené plastikové produkty. Vhodnými plnivami sú organické a anorganické látky ako je oxid kremičitý, sľuda, celulózové vlákna, ako je bavlnené vlákno, kremelina alebo močovina. Použitie inertného plniva všeobecne zaistí suchý, lacný a ľahko manipulovateľný pás. Pásy obsahujúce inertné plnivá sa všeobecne pomalšie rozpúšťajú v porovnaní so zodpovedajúcimi pásmi bez plniva.
Aby sa upravila viskozita vhodného média, z ktorého vzniká film, pridávajú sa činidlá na úpravu viskozity, napríklad aby sa minimalizovalo usadzovanie mikroenkapsulovanej látky vo vlhkom filme, keď sa leje. Vhodnými činidlami na úpravu viskozity sú algináty, škrob, želatína, prírodná guma, hydroxyetylcelulóza, metylcelulóza, oxid kremičitý a íl.
Liatie vodného média, z ktorého sa pripravuje film, na substrát sa uskutočňuje pomocou bežných techník liatia pásov. Pri liatí pásu sa na substráte tvorí film a hrúbka sa upravuje na požadovanú hodnoty pomocou nástroja ako je lekársky skalpel, ktorý definuje vopred určený priestor medzi povrchom substrátu a čepeľou lekárskeho skalpela. Substrátom je väčšinou rovný povrch, ale pokiaľ sa to vyžaduje, môže mať tiež na povrchu vzor. Podobne môže mať lekársky skalpel tvarovanú čepeľ, čím sa získa zodpovedajúci vzor na povrchu filmu. V krajnom prípade môže substrát obsahovať jednu alebo viac priehlbín, do ktorých sa naleje vodné médium, z ktorého vzniká film, a tak sa po sušení získajú oddelené guľôčky alebo tablety. Zvláštnou výhodou týchto techník liatia pásov je, že pôsobiace mechanické sily sú relatívne slabé, takže v priebehu prípravy chýba sklon k praskaniu mikrokapsúl obsiahnutých vo vodnom médiu, z ktorého vzniká film. Všeobecne sa môžu techniky liatia použiť za predpokladu, že vzniknuté mechanické sily sú také, že praskne relatívne malé množstvo mikrokapsúl.
V komerčnej praxi je bežné, že sa médium na vznik filmu (v tomto prípade médium na tvorbu filmu obsahujúce suspendovaný mikroenkapsulovaný materiál) dodáva zo zásobníka a film vzniká kontinuálne, napríklad s použitím bežiaceho pása ako substrátu alebo pomocou pohybovania zásobníkom a pripojeným skalpelom proti pevnému substrátu. V komerčnej praxi je tiež bežné použitie kovových substrátov, ale pokiaľ je to nevyhnutné, môžu sa použiť plastikové substráty.
Liate médium sa suší pri atmosférických podmienkach, ale častejšie pri zvýšenej teplote. Horný rozsah teploty sušenia bude závisieť od povahy a teplotnej citlivosti mikroenkapsulovaného materiálu. Všeobecne väčšinou stačí sušiť liate médium pri teplote okolia až pri 100 °C, napríklad pri 40 až 60 “C. Je zrejmé, že sa pri sušiacom procese nemusia nevyhnutne odstrániť všetky stopy vody a v suchom liatom produkte skutočne zostane malé množstvo zvyšnej vody, čo je prospešné pre poddajnosť produktu. V suchom liatom produkte sa očakáva prítomnosť typického množstva vody, ktoré sa pohybuje v rozsahu 0,1 až 20 % hmotnostných. Zohrievanie sa môže uskutočniť napríklad prechádzaním liateho média cez vyhrievaný priestor alebo pomocou zo hrievania substrátu. Len čo je liate médium suché, môže sa zo substrátu odstrániť na ďalšie použitie.
Hrúbka liateho produktu, napríklad hrúbka pásu, sa môže meniť v širokom rozsahu podľa požadovanej aplikácie. Typická hrúbka liateho pásu sa pohybuje v rozsahu 0,04 až 5 mm v závislosti od pružnosti a ďalších požadovaných vlastností. Suché pásy je možné strihať alebo prispôsobovať do rôzneho tvaru a vzhľadu, napríklad do diskov, šupín, odrezkov, rúrok a špirál. Pás sa môže strihať, aby sa získala vopred určená dávka aktívnej zložky, čo zjednodušuje prípravu napríklad zriedeného agrochemického rozprašovacieho roztoku. Pásy môžu byť tiež plastické, zvlnené alebo vzorované, čím sa zvýši povrch a môžu tiež obsahovať vytlačené informácie, ako sú bezpečnostné informácie o produkte.
Na určité aplikácie sa môže požadovať chránenie povrchu liateho, suchého produktu. Napríklad môže byť potrebné chrániť vrstvu mikrokapsúl umiestnených na povrchu suchého, liateho produktu pred poškodením. Alternatívne sa môže požadovať použitie rýchlo dispergujúceho polyméru tvoriaceho film, ktorý má určitú lepkavosť, a ktorý je vhodne chránený pre niektoré aplikácie nelepkavou úpravou. Povrch liateho produktu môže byť vhodne chránený pomocou laminácie alebo spoločným liatím s vrstvou polyméru rozpustného vo vode, ktorý neobsahuje mikroenkapsulovaný produkt, a ktorý môže byť rovnaký alebo iný ako polymér tvoriaci film. Alternatívne môže byť liaty, suchý produkt umiestnený do nádoby, ktorá je rozpustná vo vode, ktorá sa môže pripraviť z rovnakého alebo iného polyméru rozpustného vo vode.
Predložený vynález je ilustrovaný nasledujúcimi príkladmi, v ktorých, pokiaľ nie je uvedené inak, sú všetky percentuálne hodnoty a časti uvedené ako hmotnostné.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Príklad opisuje vznik liateho pásu herbicídneho acetochlóru vo forme mikroenkapsulovanej suspenzie.
Polyvinylpyrolidón (1,5 g, moláma hmotnosť 44 000), glycerol (0,15 g), povrchovo aktívna látka (0,05 g; SYNPERONIC NP15-nonylfenoletoxylát obsahujúci 15 mólov etylénoxidu na mol nonylfenolu) činidlo potláčajúce vznik peny (MSA, dodáva Dow Chemicals) sa umiestni s 10 g Acetochlor 40 CS (suspenzia herbicídnych kapsúl na obilie obsahujúca asi 36 % hmotn. acetochlóru enkapsulovaného do steny z polymočoviny v asi 50 % hmotn. vody). SYNPERONIC je obchodná známka Imperiál Chemical Industries.
Zmes sa mieša s použitím magnetického miešadla 15 až 30 minút pokiaľ nevznikne homogénna viskózna suspenzia. Reológia suspenzie pri podmienkach silného miešania je nasledujúca: viskozita (mPas, D 300 s'1,25 °C) 512 hodnota výťažku (Pa, Casson) 0,373
Viskózne médium, z ktorého sa tvorí film, sa naleje na polymérny film (polyetyléntereftalát) ako substrát s použitím lekárskeho skalpela nastaveného na výšku čepele 1 mm. Liaty pás sa suší 15 až 20 minút pri teplote 50 °C a potom sa stiahne zo substrátu ako súvislý pás.
Liaty pás obsahuje 74,0 % hmotn. mikroenkapsulovaného acetochlóru (z ktorých je 72 % aktívnej zložky), 22,3 % hmotn. polyvinylpyrolidónu, 2,2 % hmotn. glycerolu, 0,7 % hmotn. povrchovo aktívnej látky a 0,7 % hmotn. činidla potláčajúceho vznik peny. Pás má hrúbku
0,42 mm a má vynikajúcu pevnosť a pružnosť. Vo vode sa rýchlo disperguje a vzniká mikroenkapsulovaná suspenzia, v ktorej je štruktúra mikrokapsúl po mikroskopickom testovaní nezmenená. Čas dispergovania sa meral pri štandardnom teste a určil sa na 109 sekúnd.
Čas dispergovania pásu sa meria pri štandardnom teste umiestnením štvorčeka z pásu s hmotnosťou 150 ±2 mg do dierkovaného košíka, ktorý sa suspenduje pod povrchom 500 ml vody z kohútika (20 °C +1 °C), ktorá sa naleje do 600 ml sklenenej nádobky. Voda sa mieša pri 400 otáčkach za minútu s použitím 5 cm miešadla. Zaznamená sa čas úplného rozloženia pásu.
Príklady 2 až 4
Opakuje sa postup z príkladu 1 okrem toho, že obsah glycerolu v prostriedku sa zvýši z 0,15 g na 0,25 g a polyvinylpyrolidón ako polymér na vznik filmu sa nahradí 2,5 g karboxymetylcelulózy (príklad 2), 2,5 g AGRIMER VA6 (kopolymér vinylacetátu a vinylpyrolidónu v molámom pomere 60/40). AGRIMER je obchodný názov ISP (Veľká Británia) Co Ltd. (príklad 4) a 2,5 g AGRIMER AL 10 (kopolymér alkylovaného vinylpyrolidónu s 10% butyláciou (príklad 4). V prípade karboxymetylcelulózy sa pridá 5 g vody, a tak sa získa médium na vznik filmu so správnymi vlastnosťami a v prípade AGRIMER AL 10 sa pridá 2,5 g vody.
Vo všetkých prípadoch sa získajú pásy s vynikajúcimi vlastnosťami. Čas disperzie sa meral pomocou štandardného postupu a bol 140 sekúnd (príklad 2), 169 sekúnd (príklad 3) a 158 sekúnd (príklad 4). Pás založený na karboxymetylcelulóze má výbornú nízku povrchovú lepkavosť.
Príklad 5
Opakoval sa postup z príkladu 1 s použitím acetochlóru 40 CS (20 g), glycerolového zmäkčovadla (0,3 g), SYNPERONIC NP 15 (0,1 g) a činidla potláčajúceho vznik peny (0,1 g), ku ktorým sa pridal polymér na vznik filmu obsahujúci zmes polyvinylpyrolidónu (2 g) a karboxymetylcelulózy (1 g). Aby sa získal film so správnou reológiou, pridali sa 2 g vody. Vzniknutý film má výbornú pevnosť a pružnosť a relatívne nízku lepkavosť.
Príklad 6
Opakoval sa postup z príkladu 5 s použitím polyméru na vznik filmu, ktorý obsahoval zmes polyvinylpyrolidónu (1,5 g) a karboxymetylcelulózy (1,5 g). Vzniknutý film má výbornú pevnosť a pružnosť a relatívne nízku lepkavosť.
Príklad 7
Opakoval sa postup z príkladu 5 s použitím polyméru na vznik filmu, ktorý obsahoval polyvinylpyrolidón (3 g) a zmäkčovalo obsahujúce polyetylénglykol s molámou hmotnosťou 200 g/mol (0,3 g). Vzniknutý film má výbornú pevnosť a pružnosť.
Príklady 8 až 12
Opakoval sa postup z príkladu 1 s použitím acetochlór 40 CS, polyvinylpyrolidónu (moláma hmotnosť 40 000), glycerolu ako zmäkčovadla, povrchovo aktívnej látky (SYNPERONIC NP 15) a činidla na potlačenie vzniku peny. Tieto činidlá sú uvedené v tabuľke 1. Nepridávala sa žiadna voda. Všetky pripravené pásy mali vynikajúcu pevnosť a pružnosť.
Tabuľka 1
Hmotnosti zložiek sú uvedené v gramoch
Príklad Acetochlór 40 CS Polyvinylpyrolidón Glycerol Povrch, akt.č. Antipenič
Θ 10 2 0, 2 0,05 0,05
9 10 2,3 0,25 0,05 0,05
10 10 1,5 0,15 0 0
11 20 3 0,2 0,1 o, i
Príklad 12
Opakoval sa postup opísaný v príklade 1 s použitím Acetochlor 40 CS (20 g), polyvinylpyrolidónu (3 g), glycerolu (0,3 g), činidla potláčajúceho vznik peny MSA a prášok MORWET D 425 (0,05 g) a pevné povrchovo aktívne činidlo obsahujúce sodnú soľ alkylovanej kyseliny naftalértsulfónovej. Vzniknutý· pás mal dobrú pevnosť, pružnosť a relatívne nízku lepkavosť. Pás sa dispergoval 177 sekúnd, čo sa meralo pomocou štandardného postupu.
Príklad 13
Opakoval sa postup opísaný v príklade 1 s použitím rovnakej hmotnosti polyvinylpyrolidónu (moláma hmotnosť 44 000 g/mol), glycerolu, povrchovo aktívnej látky, činidla proti tvorbe peny a acetochlóru 40 CS, okrem toho, že sa v priebehu miešania polyméru pridalo 0,75 g sľudy ako plniva (Micro-Mica W 1, Norwegian Talc Ltd). Suspenzia sa naliala pri výške čepele 11,3 mm.
Výsledný pás bol 0,56 mm hrubý, pevný, pružný, mal nízku lepkavosť na povrchu a dispergoval sa 244 sekúnd, čo sa meralo pomocou štandardného postupu.
Príklad 14
Miesiace a disperzné vlastnosti pásu acetochlóru pripraveného podľa príkladu 1 sa testovali s použitím 100 litrového rozprašovača ALLMAN.
Tank sa naplnil 50 litrami vody (teplota 11 °C). Do tanku sa pridalo 136 g pásu, zatiaľ čo voda cirkulovala pri operačnom tlaku 4.105 Pa. Tank sa potom naplnil na 100 litrov a začalo sa rozprašovanie. Vzorky spreja sa testovali, keď množstvo vody v tanku bolo 100, 75, 50, 25 a 3 litre.
V priebehu rozprašovania nedošlo k žiadnemu upchatiu dýzy, testované vzorky spreja mali rovnakú farbu a po skončení rozprašovania nezostali na dne tanku žiadne zvyšky pásu.
Príklad 15
Polyvinylpyrolidón (moláma hmotnosť 44 000 g/mol - 3 g), glycerol (0,3 g), SYNPERONIC NP 15 (0,1 g) a činidlo potláčajúce tvorbu peny MSA (0,1 g) sa pridá k 20 g ICON 10 CS, čo je suspenzia kapsúl insekticídu obsahujúca asi 10 % hmotn. aktívnej zložky, lambda cylotarínu, enkapsulovaného v stene z polymočoviny v asi 70 % hmotn. vody. ICON je obchodná značka Zeneca Limited. Zmes sa mieša s použitím magnetického miešadla 15 až 30 minút pokiaľ sa nestane homogénna, získa sa viskózna suspenzia.
Viskózna suspenzia, z ktorej sa pripravuje film sa naleje na polymémy film ako substrát s použitím lekárskeho skalpela nastaveného na výšku čepele 1 mm. Liaty pás sa suší 15 až 20 minút pri 50 °C a potom sa zo substrátu odlúpne ako súvislý pás.
Liaty pás obsahuje 62 % hmotn. mikroenkapsulovaného ICON produktu (z ktorých je asi 32 % hmotn. aktívnej zložky), 32 % hmotn. polyvinylpyrolidónu, 3,3 % hmotn. glycerolu, 11,1 % hmotn. povrchovo aktívnej látky' a 1,1 % hmotn. činidla potláčajúceho vznik peny. Pás bol 0,34 mm hrubý a mal vynikajúcu pevnosť a pružnosť. Keď sa dispergoval vo vode a vznikla mikroenkapsulovaná suspenzia, ukázalo sa pri testovaní pod mikroskopom, že štruktúra mikrokapsúl je neporušená. Čas disperzie bol 346 sekúnd, čo sa meralo pomocou štandardného postupu.
Príklad 16
Polyvinylpyrolidón (moláma hmotnosť 44 000 g/mol 5 g), SYNPERONIC NP 15 (0,1 g) a činidlo potláčajúce vznik peny MSA (0,1 g) sa pridá k 20 g ODRÁM CS (suspenzia kapsúl herbicídu obsahujúca 48 % hmotn. aktívnej zložky, molinátu, enkapsulovaného v stenách z aminoplastu v asi 50 % vody). ODRÁM je obchodná značka Zenaca Inc. Zmes sa miešala s použitím magnetického miešadla 15 až 30 minút pokiaľ sa nezískala homogénna, viskózna suspenzia.
Viskózna suspenzia, z ktorej sa pripravuje film, sa naleje na polymémy film ako substrát s použitím lekárskeho skalpela nastaveného na výšku čepele 1 mm. Liaty pás sa suší 15 až 20 minút pri 50 °C a potom sa zo substrátu odlúpne ako súvislý pás.
Liaty pás obsahoval 74 % hmotn. tnikroenkapsulovaného produktu ODRÁM (z ktorého asi 96 % hmotn. je aktívna zložka), 22 % hmotn. polyvinylpyrolidónu, 3,7 % hmotn. glycerolu, 0,4 % hmotn. povrchovo aktívnej látky a 0,4% hmotn. činidla potláčajúceho vznik peny. Pás bol 0,58 mm hrubý a mal vynikajúcu pevnosť a pružnosť. Pás sa nedisperguje, keď sa ponorí do vody na 30 minút a je vhodný na použitie ako pás, ktorý sa nedisperguje pre pomalé uvoľňovanie aktívnej zložky.
Príklad 17
Polyvinylpyrolidón (molárna hmotnosť 44 000 g/mol 5 g), glycerol (0,5 g), SYNPERONIC NP 15 (0,1 g) a činidlo potláčajúce vznik peny MSA (0,1 g) sa pridá k 20 g FUSILADE CS, suspenzii kapsúl herbicídu obsahujúcej 48 % aktívnej zložky, fluazifop-P-butyl, ktorá je enkapsulovaná v stene z polymočoviny (15 % materiálu steny) v asi 40 % hmotn. vody. FUSILADE je obchodná značka Zeneca Limited.
Zmes sa miešala s použitím magnetického miešadla 15 až 30 minút, pokiaľ sa nezískala homogénna, viskózna suspenzia.
Viskózna suspenzia, z ktorej sa pripravuje film sa naleje na polymémy film ako substrát s použitím lekárskeho skalpela nastaveného na výšku čepele 1 mm. Liaty pás sa suší 15 až 20 minút pri 50 °C a potom sa zo substrátu odlúpne ako súvislý pás.
Liaty pás obsahoval 62 % hmotn. mikroenkapsulovaného produktu Fusilade (z ktorého asi 89 % hmotn. je aktívna zložka), 34 % hmotn. polyvinylpyrolidónu, 3,4 % hmotn. glycerolu, 0,7 % hmotn. povrchovo aktívnej látky a 0,7 % hmotn. činidla potláčajúceho vznik peny. Pás bol 0,76 mm hrubý a mal vynikajúcu pevnosť a pružnosť. Keď sa dispergoval vo vode a vznikla mikroenkapsulovaná suspenzia, ukázalo sa pri testovaní pod mikroskopom, že štruktúra mikrokapsúl je neporušená. Čas disperzie bol 636 sekúnd, čo sa meralo pomocou štandardného postupu.
Príklad 18
Zmes polyvinylpyrolidónových polymérov s molárnou hmotnosťou 8000 g/mol (5,8 g) a 57 000 g/mol (2,8 g) sa pridá k 38,5 g KARATE 25 CS (suspenzia mikrokapsúl insekticídu obsahujúca 23 % hmotnostných lambda cyhalotrínu enkapsulovaného v obale z polymočoviny v asi 50 % hmotn. vody) a mieša sa s použitím mechanického miešadla pokiaľ sa všetok polymér nerozpustí. KARATE je obchodná značka Zeneca Limited. Pridá sa Morwet EFW (aniónové naftalénsulfátové zvlhčujúce činidlo od Witco, 0,2 g), sorbitol (2,5 g) a silikónové činidlo potláčajúce vznik peny (0,15 g) a zmes sa mieša ďalších 15 minút, dosiahne sa tak úplná disperzia.
Viskózna suspenzia, z ktorej sa pripravuje film, sa naleje na polymémy film ako substrát s použitím lekárskeho skalpela nastaveného na výšku čepele 1,2 mm. Liaty pás sa suší 2 hodiny pri 50 °C a potom sa zo substrátu odlúpne ako súvislý pás.
Suchý pás obsahuje 63 % hmotnostných mikroenkapsulovaného produktu KARATE (z ktorého asi 46 % hmotn. je aktívna zložka lambda cyhalotrín, 28 % hmotn. polyvinylpyrolidónových polymérov, 0,6 % hmotn. povrchovo aktívne látky, 8 % hmotn. sorbitolu a 0,4 % hmotn. činidla potláčajúceho vznik peny. Pás bol hrubý 0,52 mm . Keď sa dispergoval vo vode a vznikla mikroenkapsulovaná suspenzia, ukázalo sa pri testovaní pod mikroskopom, že štruktúra mikrokapsúl je neporušená. Čas disperzie bol 420 sekúnd, čo sa meralo pomocou štandardného postupu.
Príklad 19
Zmes polyvinylpyrolidónových polymérov s molárnou hmotnosťou 8000 g/mol (5,8 g) a 57 000 g/mol (2,8 g) sa pridá k 31,5 g KARATE 25 CS a zmes sa mieša s použitím mechanického miešadla pokiaľ sa všetok polymér nerozpustí. Pridá sa EFW (0,2 g) a 7,0 g plniva Mikrotalk (hydratovaný kremičitan horečnatý, ktorý má stredný priemer častíc asi 7 pm) a zmes sa mieša pokiaľ sa prášok úplne nedisperguje. Nakoniec sa pridá sorbitol (2,5 g) a silikónové činidlo potláčajúce vznik peny (0,15 g) a zmes sa mieša ďalších 15 minút pokiaľ sa všetko nedisperguje.
Viskózna suspenzia, z ktorej sa pripravuje film, sa naleje na polymémy film ako substrát s použitím lekárskeho noža nastaveného na výšku čepele 1,2 mm. Liaty pás sa suší 2 hodiny pri 50 °C a potom sa zo substrátu odlúpne ako súvislý pás.
Suchý pás obsahuje 47 % hmotn. mikroenkapsulovaného produktu KARATE (z ktorého asi 46 % hmotn. je aktívna zložka lambda cyhalotrín), 25 % hmotn. polyvinylpyrolidónových polymérov, 0,6 % hmotn. povrchovo aktívnej látky, 20 % hmotn. plniva Mikrotalk, 7 % hmotn. sorbitolu a 0,4 % hmotn. činidla potláčajúceho vznik peny. Pás bol 0,53 mm hrubý. Keď sa dispergoval vo vode a vznikla mikroenkapsulovaná suspenzia, ukázalo sa pri testovaní pod mikroskopom, že štruktúra mikrokapsúl je neporušená. Čas disperzie bol 620 sekúnd, čo sa meralo pomocou štandardného postupu.
Príklad 20
Herbicídna účinnosť liateho pásu z príkladu 1 sa porovnala s účinnosťou prostriedku, z ktorého bol liaty pás pripravený. Liaty pás z príkladu 1 a zodpovedajúci mikroenkapsulovaný prostriedok sa dispergoval vo vode a pripravili sa tak zásobné roztoky, ktoré sa zriedili a aplikovali na buriny druhu Eriochloa gracilis, Brachiaria platyphilla,
Sorghum bicolor (cirok dvojfarebný), Setaria faberi, pasnicum miliaceum (proso siate), Hydrochloa caroliniensis, Digitaria sanguinalis (rosička krvavá) a Amaranthus retroflexus (láskavec ohnutý). Obidva prostriedky sa aplikovali v množstve 10, 20,40, 80 a 160 g/ha aktívnej zložky a nezistil sa žiadny výrazný rozdiel medzi pásom liateho prostriedku podľa predloženého vynálezu a zodpovedajúcim kvapalným mikroenkapsulovaným produktom.
Priemyselná využiteľnosť
Predložený vynález poskytuje spôsob prípravy pevných mikroenkapsulovaných produktov, ktoré sa pomocou polymérnej látky tvoriacej film upravujú do formy liatych pásov, ktoré umožňujú ľahkú manipuláciu a znižujú nebezpečie kontaminácie obsluhy pri preprave. Enkapsulovanými látkami, ktoré sa upravujú do formy liatych prostriedkov, sú najmä agrochemikálie, ale aj ďalšie vhodné enkapsulované látky.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prípravy pevného mikroenkapsulovaného prostriedku, vyznačujúci sa tým, že zahŕňa (i) prípravu vodného média, z ktorého vzniká film, obsahujúceho polymér tvoriaci film a vodnú suspenziu mikroenkapsulovanej látky, (ii) liatie takto pripraveného vodného média na substrát a (iii) sušenie liateho média pri vzniku liateho polyméru tvoriaceho film, ktorý obsahuje mikroenkapsulovanú látku.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že polymérom tvoriacim film je polyvinylpyrolidón, poly viny lalkohol, čiastočne hydrolyzovaný polyvinylacetát, kopolymér polyvinylpyrolidónu a vinylacetátu, polyetylénoxid, kopolymér etylénu a anhydridu kyseliny maleínovej, kopolymér metylvinyléteru a anhydridu kyseliny maleínovej, celulóza rozpustná vo vode, polyamid rozpustný vo vode, polyestery rozpustné vo vode, kopolymér alebo homopolymér kyseliny akrylovej, škrob, prírodná guma alebo proteín, alebo zmesi dvoch, alebo viacerých z týchto látok.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že polymérom tvoriacim film je polyvinylpyrolidón, ktorý má molámu hmotnosť v rozsahu 30 000 až 360 000 g/mol.
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že polymérom tvoriacim film je zmes polyvinylpyrolidónu s molárnou hmotnosťou 40 000 až 80 000 g/mol a polyvinylpyrolidónu s molámou hmotnosťou 8000 až 30 000 g/mol.
  5. 5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že polymérom tvoriacim film je polyvinylpyrolidón s molárnou hmotnosťou 40 000 až 50 000 g/mol a karboxymetylcelulóza.
  6. 6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia polyméru tvoriaceho film vo vodnom médiu, z ktorého vzniká film, je 5 až 50 % hmotn.
  7. 7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že v médiu, z ktorého vzniká film, je prítomné zmäkčovadlo.
  8. 8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že v médiu, z ktorého vzniká film, je prítomná povrchovo aktívna látka, činidlo
    SK 282509 Β6 upravujúce viskozitu, činidlo potláčajúce vznik peny alebo plnivo.
  9. 9. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že sa liate médium suší pri teplote 40 až 60 °C.
  10. 10. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že povrch liateho produktu sa chráni pomocou laminácie alebo spoločným liatím s vrstvou vo vode rozpustného polyméru, ktorý neobsahuje žiadny mikroenkapsulovaný produkt.
  11. 11. Pevný, mikroenkapsulovaný produkt, vyznačujúci sa tým, že obsahuje mikroenkapsulovanú látku v liatom, vo vode rozpustnom polyméri tvoriacom film.
SK742-98A 1995-12-06 1996-11-28 Spôsob prípravy pevného, mikroenkapsulovaného produktu a produkt získaný týmto spôsobom SK282509B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9524918.1A GB9524918D0 (en) 1995-12-06 1995-12-06 Solid composition
PCT/GB1996/002947 WO1997020627A1 (en) 1995-12-06 1996-11-28 Solid composition

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK74298A3 SK74298A3 (en) 1998-10-07
SK282509B6 true SK282509B6 (sk) 2002-10-08

Family

ID=10784978

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK742-98A SK282509B6 (sk) 1995-12-06 1996-11-28 Spôsob prípravy pevného, mikroenkapsulovaného produktu a produkt získaný týmto spôsobom

Country Status (31)

Country Link
US (1) US5997946A (sk)
EP (1) EP0865313B1 (sk)
JP (2) JP4038243B2 (sk)
KR (1) KR100413074B1 (sk)
CN (1) CN1096881C (sk)
AP (1) AP1109A (sk)
AT (1) ATE183114T1 (sk)
AU (1) AU711260B2 (sk)
BA (1) BA98312A (sk)
BG (1) BG102596A (sk)
BR (1) BR9611695A (sk)
CA (1) CA2235800C (sk)
CU (1) CU22610A3 (sk)
CZ (1) CZ290583B6 (sk)
DE (1) DE69603749T2 (sk)
DK (1) DK0865313T3 (sk)
EA (1) EA001074B1 (sk)
EE (1) EE03476B1 (sk)
ES (1) ES2134648T3 (sk)
GB (1) GB9524918D0 (sk)
GE (1) GEP20002234B (sk)
GR (1) GR3031069T3 (sk)
HU (1) HU229707B1 (sk)
IL (1) IL124679A (sk)
NO (1) NO316498B1 (sk)
NZ (1) NZ322984A (sk)
OA (1) OA10688A (sk)
PL (1) PL185418B1 (sk)
SK (1) SK282509B6 (sk)
TR (1) TR199800992T2 (sk)
WO (1) WO1997020627A1 (sk)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH11322587A (ja) * 1998-05-18 1999-11-24 Sumitomo Chem Co Ltd 常温で固体の生理活性物質のマイクロカプセル化方法およびこの方法により得られるマイクロカプセル組成物
US6485736B1 (en) * 2000-09-07 2002-11-26 Syngenta Ltd. Variable release microcapsules
US20020147378A1 (en) * 2001-04-09 2002-10-10 Atkins Don C. Process for disposing of liquids containing solid residue
FR2828484B1 (fr) * 2001-08-13 2004-12-10 Schlumberger Services Petrol Additifs polymeres pour compositions de ciment destinees a ameliorer l'action interfaciale apres la prise
US20140274685A1 (en) 2013-03-15 2014-09-18 Bayer Cropscience Lp Compositions, additives, and methods for mitigating or controlling seed dust
KR102705363B1 (ko) * 2024-01-24 2024-09-11 (주)한국코윈 복합 마이크로캡슐화 살충제제 및 이의 제조 방법

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2095558B (en) * 1981-03-30 1984-10-24 Avon Packers Ltd Formulation of agricultural chemicals
JPH02268611A (ja) * 1989-04-07 1990-11-02 Sugawara Kogyo Kk 播種育苗用粘着シートおよび播種育苗方法
US5271961A (en) * 1989-11-06 1993-12-21 Alkermes Controlled Therapeutics, Inc. Method for producing protein microspheres
US5296266A (en) * 1990-02-22 1994-03-22 Seiko Epson Corporation Method of preparing microcapsule
JPH0474522A (ja) * 1990-07-16 1992-03-09 Tosoh Corp 粉体の固結防止方法
US5250344A (en) * 1990-12-21 1993-10-05 Zimmer, Inc. Cast material with encapsulated lubricant
CA2135874A1 (en) * 1992-05-29 1993-12-09 David Allan Jackisch Water-soluble polymer packaging for delivery of incompatible crop protection chemicals
WO1994003057A1 (en) * 1992-07-31 1994-02-17 Griffin Corporation Composition and container for controlling plant root growth and method for using same
EP0695122A1 (en) * 1993-04-20 1996-02-07 E.I. Du Pont De Nemours And Company Water-soluble fibers and nets as agricultural formulations

Also Published As

Publication number Publication date
CU22610A3 (es) 2000-02-10
WO1997020627A1 (en) 1997-06-12
JP4038243B2 (ja) 2008-01-23
MX9804191A (es) 1998-10-31
BG102596A (en) 1999-11-30
AP1109A (en) 2002-10-04
JP2006102746A (ja) 2006-04-20
KR19990071944A (ko) 1999-09-27
GEP20002234B (en) 2000-09-25
ES2134648T3 (es) 1999-10-01
CZ290583B6 (cs) 2002-08-14
IL124679A (en) 2001-01-11
AP9801229A0 (en) 1998-06-30
EP0865313B1 (en) 1999-08-11
OA10688A (en) 2002-11-27
EA199800436A1 (ru) 1998-12-24
NO982587D0 (no) 1998-06-05
CN1203539A (zh) 1998-12-30
SK74298A3 (en) 1998-10-07
DE69603749T2 (de) 1999-12-23
JP2000502372A (ja) 2000-02-29
AU7702996A (en) 1997-06-27
PL185418B1 (pl) 2003-05-30
CN1096881C (zh) 2002-12-25
BR9611695A (pt) 1999-02-17
NO982587L (no) 1998-06-05
BA98312A (bs) 1999-08-02
EE9800168A (et) 1998-12-15
GR3031069T3 (en) 1999-12-31
HUP9904279A3 (en) 2001-01-29
CZ171898A3 (cs) 1998-11-11
DK0865313T3 (da) 2000-02-28
CA2235800C (en) 2004-04-13
EP0865313A1 (en) 1998-09-23
EE03476B1 (et) 2001-08-15
CA2235800A1 (en) 1997-06-12
HUP9904279A2 (hu) 2000-06-28
DE69603749D1 (de) 1999-09-16
ATE183114T1 (de) 1999-08-15
HU229707B1 (en) 2014-05-28
KR100413074B1 (ko) 2004-06-04
AU711260B2 (en) 1999-10-07
TR199800992T2 (xx) 1998-08-21
PL327087A1 (en) 1998-11-23
NO316498B1 (no) 2004-02-02
IL124679A0 (en) 1999-05-09
GB9524918D0 (en) 1996-02-07
NZ322984A (en) 1999-03-29
US5997946A (en) 1999-12-07
EA001074B1 (ru) 2000-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1094402A (en) Discrete polyurea microcapsules
KR100201682B1 (ko) 신규한 농작물 보호제 제형
RO120446B1 (ro) Microcapsulă conţinând compuşi biologic activi
PL186226B1 (pl) Mikrokapsułka i sposób wytwarzania mikrokapsułek zawierających stały środek agrochemiczny zawieszony w cieczy organicznej nie mieszającej się z wodą
AU705468B2 (en) Dry water-dispersible compositions of microencapsulated pesticides
JP2006102746A (ja) 固体組成物
US5163994A (en) Crop protection agent containing an active ingredient
HRP920149A2 (en) A process for the preparation of microencapsuled agricultural chemicals
GB2045717A (en) Encapsulated pesticidal composition
JP3717190B2 (ja) 固体の作物保護剤
US6841599B1 (en) Solid composition
MXPA98004191A (en) Sol composition
JP4194665B2 (ja) 固体処方物
JPH0242017A (ja) マイクロカプセル化系のための効果的な保護コロイドとしての重合化置換ベンゾイドアルキルスルホン酸及びその塩
AU746979B2 (en) Endosulfan microcapsule dispersion
MXPA99009066A (en) Adherent microcapsules containing biologically active ingredients