SK282095B6 - Dlažbový blok - Google Patents

Dlažbový blok Download PDF

Info

Publication number
SK282095B6
SK282095B6 SK1572-94A SK157294A SK282095B6 SK 282095 B6 SK282095 B6 SK 282095B6 SK 157294 A SK157294 A SK 157294A SK 282095 B6 SK282095 B6 SK 282095B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
paving
paving block
spacers
side walls
block
Prior art date
Application number
SK1572-94A
Other languages
English (en)
Other versions
SK157294A3 (en
Inventor
Ren Scheiwiller
Original Assignee
Ren Scheiwiller
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ren Scheiwiller filed Critical Ren Scheiwiller
Publication of SK157294A3 publication Critical patent/SK157294A3/sk
Publication of SK282095B6 publication Critical patent/SK282095B6/sk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C9/00Special pavings; Pavings for special parts of roads or airfields
    • E01C9/004Pavings specially adapted for allowing vegetation
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C5/00Pavings made of prefabricated single units
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C2201/00Paving elements
    • E01C2201/02Paving elements having fixed spacing features

Abstract

Dlažbový blok (1) je na vytváranie rovnako širokých styčných škár (22) opatrený na svojich bočných styčných plochách dištančníkmi (12, 13). Styčné plochy (4) dištančníkov (12, 13) sú na tvarové zaklesnutie do väzby (19) dlažby vytvarované tak, že pri zostavení dvojíc vzájomne k sebe priradených a komplementárnych dištančníkov (12, 13) vzájomne protiľahlých bočných stien (9, 11) dlažbového bloku (1) majú rovnaký priebeh a sú vytvarované na dosadnutie na seba do tvarového zazubeného záberu. Dlažbový blok (1) je tak tvarovým riešením svojich dištančníkov (12, 13) zaistený proti posunutiu do strany vnútri väzby (19) vytváranej dlažby.ŕ

Description

Vynález sa dotýka dlažbového bloku na vloženie do dlažbovej väzby, uložiteľného do mriežkovej modulovej siete modulových čiar, pokrývajúcej dláždenú plochu, a opatrený bočnými dištančníkmi, ktoré sú opatrené styčnými plochami na tvarové pripojenie k styčným plochám dištančníkov susedných dlažbových blokov, pričom styčné plochy dištančníkov majú priestorový tvar na tvarové zaklesnutie s komplementárnymi styčnými plochami dištančníkov susedných dlažbových blokov.
Doterajší stav techniky
Dlažbové bloky a dlaždice sú známe v mnohých tvarových obmenách. Napríklad v spisoch DE 341 16 540 a US-PS 3 494 266 sú opísané dlažbové bloky, ktorých vonkajší obrys je vytvarovaný tak, aby mohol byť zaklesnutý do obrysu susedných blokov svojimi zazubenými bočnými stenami.
Týmto zazubením sú dlažobné bloky tohto vytvorenia tiež zaistené proti posunutiu do strán, takže sa podstatne zvyšuje stabilita dlažby majúca väzbu vytvorenú z takto tvarovaných dlažobných blokov.
Z tohto druhu dlaždíc alebo dlažobných blokov je síce tvarovým zaklesnutím styčných plôch zlepšená stabilita dlažbovej väzby, ale z takých prvkov nie je možné vytvárať dlažby s priebežnými škárami, v ktorých by mohla napríklad rásť tráva alebo mach, aby sa zlepšil dekoratívny účinok dlažby. Okrem toho takto vytvorené dlaždice neumožňujú odvod dažďovej vody, ktorá môže ich tesnými spojovacími zámkami len pomaly presakovať do zeme.
Aby sa dosiahlo spojenie výhod vzájomného zazubeného spojenia susedných dlaždíc s výhodou dostatočne širokých styčných škár medzi jednotlivými blokmi, bol vyriešený dlažbový blok, ktorý je opísaný v EP O 060 961 BI.
Tento dlažbový blok je vo svojej spodnej časti taktiež opatrený tvarovým vonkajším obrysom, upraveným na zaklesnutie do zazubeného vonkajšieho obrysu susedného bloku, ale v hornej tretine svojej výšky je oproti spodnej časti odsadený a má v pôdorysnom pohľade štvoruholníkový vonkajší tvar, ktorého obvod je o niečo menší ako obvod spodnej zazubenej časti. Na hornej ploche tejto hornej odstupňovanej časti dlažbového bloku je vytvorená nášľapná plocha.
Po osadení tohto bloku do vytváraného úseku dlažby je vďaka zazubeniu svojej spodnej časti dlažbový blok zaistený proti posunutiu do strán a v hornej časti výšky bloku sa nachádza dostatok miesta na vytvorenie škár.
Takto vytvorený blok však má stále ešte nevýhodu spočívajúcu v tom, že spodné časti susedných blokov do seba zapadajú po celom obvode pomerne tesne svojimi obvodovými obrysmi, takže voda môže v tejto spodnej časti blokov len ťažko presakovať do podkladu.
Okrem toho bol už navrhnutý rad dlažobných blokov a dlaždíc, ktoré boli opatrené bočnými dištančnými prvkami na zaistenie rovnomerných škár medzi susednými dlažbovými blokmi. Také dlaždice a dlažbové bloky sú opísané napríklad v DE 89 01 920, DE 87 00 821, EP O 227 144 a DE 83 02 622.
Vo všetkých týchto známych vyhotoveniach dlažbových blokov a dlaždíc sú dištančné alebo rozperné prvky vytvorené tak, že dosadajú na styčné plochy susedných dlaždíc po zosadení do väzby iba na zraz. V niektorých riešeniach dosadajú styčné plochy dištančných výstupkov na bočné plochy susedných dlaždíc, v iných dosadajú čelné styčné plochy dištančných prvkov na obdobné styčné plochy dištančných výstupkov susedných dlaždíc.
Takto vytvorené dištančné a rozperné prvky síce zaisťujú požadovaný odstup medzi susednými dlaždicami, ale neposkytujú týmto dlaždiciam žiadne zaistenie proti posuvom v smere rovnobežnom s rovinami bočných stien dlaždíc.
V DE 89 13 777 je opísaná dlaždica s dištančnými výstupkami na bočných stenách, ktorých styčné plochy neprebiehajú rovnobežne s bočnými stenami dlaždice, ale sú k nim sklonené šikmo, aby sa dosiahlo zabezpečenie dlaždíc v dlažbe proti bočným posuvom.
Takto vytvorená dlaždica je síce dostatočne spoľahlivo zaistená proti posunutiu do strán, ale takto vytvorený dlažbový prvok má aj pri štvorcovom pôdoryse rôzne vytvarované bočné plochy. To znamená tak pri výrobe dlaždíc, ako tiež pri kladení dlažby značné komplikácie, ktoré zvyšujú náklady, ktoré tak zvyšujú ceny oboch týchto výrobných postupov.
Z DE 90 00 928-U alebo DE 38 04 760 Al je konečne známy dlažobný blok s rozpernými prvkami, ktoré majú vonkajšie telesné vytvorenie upravené na vzájomný tvarový záber oboch na seba dosadajúcich výstupkov. Tieto tvarové úpravy sú však najmä v prvom z oboch riešení veľmi zložité a vyžadujú veľmi presnú prácu pri kladení týchto dlaždíc a blokov, čo je najmä pri strojnom pokladaní dlažby sotva možné.
Úlohou vynálezu je vyriešiť telesné vytvorenie dlažbového bloku, pri ktorom by jednako bolo zaistené vytváranie rovnomerných styčných škár, ktoré by umožňovali bezproblémové presakovanie vody, a jednako by bol blok na uloženie do dlažby zaistený proti posúvaniu do strán pri zachovaní predpokladov na ľahké kladenie dlažby.
Podstata vynálezu
Táto úloha je vyriešená dlažbovým blokom podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva vtom, že styčné plochy všetkých dištančníkov na každom dlažbovom bloku majú stupňovitý vonkajší obrys a ich stupňovité usporiadanie je vytvorené okolo celého obvodu dlažbového bloku v rovnakom zmysle.
Konkrétnym výhodným vytvorením dlažbového bloku podľa závislých nárokov je možné dosiahnuť ďalších výhodných účinkov.
V takom výhodnom vytvorení vynálezu sú na jednej bočnej stene dlažbového bloku vytvorené najmenej dva dištančníky a rovnaký počet dištančníkov, rozmiestených v rovnakých rozstupoch, je upravený na protiľahlej komplementárnej bočnej stene dlažbového bloku.
V inom výhodnom vytvorení vynálezu má dlažbový blok vonkajšie rozmery, ktoré sú celočíselným násobkom modulu modulovej siete a mimo oblasti dištančníkov má dlažbový blok rovnobežníkový pôdorysný tvar.
K sebe prirazené dištančníky na dvoch vzájomne protiľahlých bočných stenách sú výhodne umiestnené v rovnakom odstupe od rohov bočných stien, pričom najmenej dva dištančníky na jednej bočnej stene sú opatrené rovnakými styčnými plochami, pričom rozstupy bodov na týchto styčných plochách pozdĺž bočnej steny majú hodnotu dĺžky modulu delenej počtom dištančníkov, pripadajúcich na jeden modul.
Vo výhodnom vytvorení vynálezu sú protiľahlé bočné steny vytvorené súmerne vzhľadom na strednú os dlažbového bloku, kolmej na nášľapnú plochu a dlažbový blok má v pôdoryse pravouholníkový tvar. Dlažbový blok je výhod ne opatrený na svojich pretínajúcich bočných stenách rovnako vytvorenými dištančníkmi na vytvorenie krížiacich sa styčných škár s rovnakými šírkami.
Zvlášť výhodné je vytvorenie vynálezu, podľa ktorého obsahuje každá stupňovitá styčná plocha dve vzájomne rovnobežné a odstupňované oblasti, ktoré sú spolu spojené rovinnou spojovacou plochou, orientovanou šikmo až kolmo na bočné plochy dlažbového bloku, pričom šikmé spojovacie plochy, sklonené po celom obvode dlažbového bloku v jednom zmysle vzhľadom na priľahlé bočné steny, sú v tomto zmysle vždy stúpajúcimi plochami.
Dištančniky dlažbového bloku podľa vynálezu presahujú cez os škár, prípadne cez modulové čiary modulovej siete, pričom tieto osi rozdeľujú spojovaciu plochu styčných plôch, ktorá je nerovnobežná s bočnými stenami, pripadne rozpoľuje výšku týchto plôch, kolmých na bočné strany dlažbového bloku. Každý dištančnik je výhodne vytvorený v tvare blokového výstupku na bočných stenách dlažbového bloku a je opatrený prechodovými plochami, ktoré sú šikmé až kolmé na bočné plochy a sú spojovacími plochami bočných stien so stupňovitými oblasťami dištančníkov. Dištančniky lícujú so spodnou hranou dlažbového bloku a sú ukončené v odstupe od obvodovej hornej hrany dlažbového bloku, ktorý sa rovná jednej pätine výšky dlažbového bloku.
Dlažbový blok podľa vynálezu je veľmi výhodný na zapojenie do dlažbovej väzby, ktorá je rozčlenená do jednotlivých modulových polí mriežkovej modulovej sústavy, pokrývajúcej celú plochu vytváranej dlažby. Styčné plochy každého dištančníka majú v dôsledku svojho vytvorenia podľa vynálezu charakter priestorového útvaru, ktorý slúži k zaklesnutiu do komplementárnych styčných plôch susedných blokov.
Takto vytvorené dlažbové bloky sú vzájomným tvarovým záberom dištančníkov medzi sebou pevne zaistené vo väzbe dlažby a nemôže dôjsť k ich posunutiu do strán. Tým je podstatne zvýšená stabilita jednotlivých blokov a zaťažiteľnosť dlažby ako celku.
V tvare dlažbového bloku podľa vynálezu ostávajú zachované všetky výhody vytvorenia dlažbových blokov s postrannými výstupkami, to znamená je umožnené dobré presakovanie vody pomerne širokými škárami, ktorých šírka je vždy celkom rovnomerná. Škáry medzi dlažbovými prvkami môžu byť v závislosti od účelu vytváranej dlažby ešte ďalej dekoratívne upravené a nie sú obmedzené len na priame línie. Okraje hornej nášľapnej plochy bloku môžu byť podľa požiadaviek zvlnené, vrúbkované alebo môžu mať aj iné tvary.
Opatrením dlažbového bloku dištančníkmi rozmiestnenými v rovnakých odstupoch sa dosahuje výhoda spočívajúca v tom, že s jediným druhom dlažbových blokov je možné vytvárať krížovú väzbu dlažby. Aby bolo možné vytvárať dlažbu s prípadne dekoratívnym vzorom z mozaikovo kladených dlaždíc, je nutné použiť rôzne veľkých dlažbových prvkov. Výhodné je pritom použitie takých veľkostí dlažbových prvkov, ktoré v mriežkovej modulovej sieti na vytvorenie dlažbovej väzby pokrývajú vždy taký počet modulových jednotiek, ktorý je možno určiť celým číslom.
Pri opatrení styčných plôch dištančníkov rovnakými styčnými plochami, pričom rozstup týchto styčných plôch pozdĺž bočnej steny sa rovná dĺžke modulovej jednotky delenej počtom dištančníkov, pripadajúcich na jednu modulovú jednotku, môže byť dlažobný blok využívaný na vytváranie behúftovej väzby, v ktorej sú bloky usporiadané do priebežných radov a dlažobné bloky v jednom rade sú presadené oproti blokom druhého radu. Pri vytváraní dlaž by z dlažbových blokov s rovnakými veľkosťami zodpovedá počet dištančníkov, vytvorených podľa predchádzajúceho opisu na každej z bočných stien bloku, počtu možnosti vzájomného presadenia susedných blokov v smere ich bočných stien.
Ak sú protiľahlé bočné steny vytvorené súmerne vzhľadom na strednú os dlažbového bloku, kolmú na nášľapnú plochu, dosahuje sa tým jednako zníženie nákladov na výrobu blokov a jednako sa umožní uloženie jedného bloku do väzby v dvoch smerových orientáciách. To je zvlášť výhodné pri pravouholníkových blokoch, pretože je možné klásť bloky jeden vedia druhého bez toho, aby bolo potrebné vyhľadávať dištančniky, ktoré k sebe svojím tvarom patria.
Styčné plochy dištančníkov vytvorené tak, že pridávaný dlažbový blok sa zasúva do čiastočne položenej väzby dlažby, vytvorenej predtým pozdĺž dvoch sústav vzájomne sa krížiacich modulových čiar, bočným posuvovým pohybom vo vodorovnom smere dlažby. Tento posuv je potrebné vykonať ešte v čase, kedy sa prisúvaný blok nachádza medzi dvoma susednými blokmi, položenými pozdĺž krížiacich sa modulových čiar. Týmto prisúvaniam pridávaného dlažbového bloku do čiastočne položenej dlažby sa do tejto väzby zapojujú súčasne dve bočné steny bloku, ktoré na seba nadväzujú. Takto navrhnuté vytvorenie dlažbového bloku poskytuje najmä pri strojnom kladení dlažieb mimoriadne výhody.
Vytvorením stupňovitých styčných plôch dištančníkov, ktoré sa vo väzbe dlažby dotýkajú takto upravenými čelnými styčnými plochami iba rovnako tvarovaných styčných plôch susedných blokov, sa zaisťuje presah dištančníkov cez os styčnej škáry, to znamená pretínanie modulovej čiary. Modulová čiara delí spojovaciu plochu medzi oboma oblasťami, nerovnobežnú s bočnými stenami dlažbového bloku, na dve časti.
Šikmé plochy sú po celom obvode dlažbového bloku podľa vynálezu sklonené jednom zmysle vzhľadom na priľahlé bočné steny a sú vždy buď stúpajúcimi alebo klesajúcimi plochami. Tým je vytvorené príkladné vytvorenie styčných plôch, v ktorom je zaistená možnosť priloženia bloku k čiastočne zostavenej dlažbe spôsobom uvedeným v predchádzajúcej časti.
Dlažbový blok podľa vynálezu môže mať aj iné tvary. Iba je potrebné dbať na to, aby sa uhlový rozsah, v ktorom je možné pridávaný blok zasunúť do už zostavenej časti väzby, prekrýval s definovaným uhlovým rozsahom susedného bloku, ako bude podrobnejšie objasnené v príkladoch vyhotovenia vynálezu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude bližšie objasnený pomocou príkladov vyhotovenia zobrazených na výkresoch, kde znázorňujú obr. 1 axonometrický pohľad na dlažbový blok podľa vynálezu, obr. 2 bočný pohľad na dlažbový blok z obr. 1, obr. 3 pôdorysný pohľad na dlažbový blok podľa obr. 1 obr. 4 pohľad zdola na dlažbový blok z obr. 1, obr. 5 pohľad na behúňovú väzbu, vytvorenú z dlažbových, obr. 6 pohľad na behúňovú väzbu vytvorenú z dlažbových blokov zobrazených na obr. 1, obr. 7 pôdorysný pohľad na čiastočne zostavenú dlažbu s krížovou väzbou, do ktorej sa práve vkladá nový blok, a obr. 8 pôdorysný pohľad na väzbu dlažby zostavenej z blokov s rozdielnymi veľkosťami.
SK 282095 Β6
Príklady uskutočnenia vynálezu
Dlažbový blok 1 podľa vynálezu, zobrazený na obr. 1 až 4, má v podstate hranolovitý tvar so štvorcovou nášľapnou plochou 2 a je opatrený bočnými dištančníkmi 3. Bočné dištančníky 3 majú na svojich bokoch stupňovitú styčnú plochu 4, ktorá pozostáva z dvoch vedľa seba uložených a vzájomne rovnobežných oblastí 5, 6, ktoré sú spolu spojené šikmou plochou 7. Na každej z bočných stien 8, 9, 10, 11 dlažbového bloku 1 sú vytvorené dva dištančníky 3, ktoré sú usporiadané v rozstupoch d majúcich v tomto špeciálnom príkladnom vyhotovení na všetkých štyroch bočných stenách 8 až 11 rovnakú veľkosť.
Vždy dva k sebe priradené a vzájomne komplementárne dištančníky 12, 13 na dvoch vzájomne protiľahlých bočných stenách 9, 11 dlažbového bloku 1 sú vytvorené v rovnakej výške h, meranej v smere dĺžky bočných stien 9,
11. Obe styčné plochy 14, 15 k sebe prislúchajúcich a komplementárnych dištančníkov 12,13 majú rovnaký priebeh. V znázornenom príkladnom vyhotovení sú styčné plochy 14, 15 okrem toho vytvorené súmerne na natočenie o 180°. V dôsledku toho môžu byť obe bočné steny 9, 11 spoločne s príslušnými dištančníkmi 12, 13, 16, 17 vytvorené súmerne na otáčanie dlažbového bloku 1 o 180°.
V zobrazenom príkladnom vyhotovení, v ktorom má základné teleso dlažbového bloku 1 hranolovitý tvar a ako je zjavné zo štvorcového tvaru nášľapnej plochy 2, rovnobežníkový, prípadne pravouholníkový pôdorys, sú všetky štyri bočné steny 8 až 11 vytvorené zhodne. Celý dlažbový blok 1 je vytvorený súmerne vzhľadom na otočenie o 90°. V dôsledku tohto konštrukčného vytvorenia môže byť každá z bočných stien 9 až 11 jedného dlažbového bloku 1 priradená k ľubovoľnej bočnej stene 9 až 11 susedného dlažbového bloku 1.
Pri sledovaní priebehu vonkajšieho obrysu dlažbového bloku 1 napríklad na obr. 4 v jednom smere okolo, dookola sa zisťuje, že šikmé plochy 7, ktoré nie sú rovnobežné s bočnými plochami dlažbového bloku 1, sú sklonené tak, že sú vždy buď stúpajúcimi plochami alebo klesajúcimi plochami vzhľadom na príslušnú bočnú stenu 8 až 11 dlažbového bloku 1. Pri sledovaní obvodu napríklad v smere pohybu hodinových ručičiek na obr. 4 sú všetky šikmé plochy 7 plochami klesajúcimi smerom k príslušnej bočnej stene 8 až 11 dlažbového bloku 1.
Na obr. 5 až 7 sú zobrazené príklady vytvárania dlažieb z dlažbových blokov 1, usporiadaných do behúňovej alebo krížovej väzby. Modulové čiary R, ktoré v týchto zobrazených príkladoch vytvárajú pravouholníkovou mriežkou so štvorcovými modulovými poľami, sú zobrazené čiarkovanými čiarami.
Rovnakým vytvorením styčných častí dlažbových blokov 1 a priradením dvojíc k sebe prislúchajúcich a protiľahlých dištančníkov 12, 13 dvoch protiľahlých bočných stien 9,11 je možné vytvárať dlažbu z dlažbových blokov 1 so spoločnými styčnými plochami 4.
Vždy dva k sebe priradené a komplementárne dištančníky 12,13 zaberajú do seba svojimi šikmými plochami 7 a vytvárajú tak zazubené styky. Týmto zazubením je dosiahnutá zvýšená stabilita dlažbovej väzby 19, 21, v ktorej sú jednotlivé dlažbové bloky 1 podstatne lepšie zaistené proti posuvu do strán.
Týmto vytvorením styčných plôch 4 je možné navyše dosiahnuť to, že dlažbový blok 1 sa môže posunutím do strany v smere šípky P alebo šípky Q zapojiť do čiastočne vytvorenej dlažbovej väzby 19, 21 a pritom je dosiahnuté súčasné pripojenie dvoch bočných strán. V neznázomenom príkladnom vyhotovení je to dosiahnuté tým, že šikmé plo chy 7 styčných plôch 4 sú, ako je to zjavné z obr. 4, sklonené tak, že sú vo vzťahu k príslušným bočným stenám 8, 9,10,11 pri sledovaní vonkajšieho obrysu dlažbového bloku 1 po obvode v jednom smere buď všetky stúpajúce, alebo sú všetky klesajúce. V príklade na obr. 4 sú napríklad všetky šikmé plochy 7 pri sledovaní okolo obrysu v zmysle otáčania hodinových ručičiek vzhľadom na príslušné bočné steny 8,9,10,11 klesajúce.
Na obr. 6 sú napríklad zobrazené dva rohové bloky 18, 20, z ich polohy v dlažbovej väzbe 21 je zrejmé, že boli uložené do pred tým vytvorenej dlažbovej väzby 21 bočným posuvom v smere šípky P, prípadne v smere šípky Q.
Ľavý spodný rohový blok 18 môže byť napríklad v zobrazení podľa obr. 6 prisunutý zdola v smere šípky P k dohotovenej časti dlažbovej väzby 21. Pravý spodný rohový blok 20 môže byť zase v tomto zobrazení prisunutý sprava v smere šípky Q. Len čo je dlažbový blok obklopený na viac ako dvoch stranách susednými dlažbovými blokmi, je už v dlažbe pevne zakotvený. Rovnaké zásady platia samozrejme tiež pre dlažbovú väzbu 19 zobrazenú na obr. 5.
Dištančníky 12, 13 v dlažbovej väzbe 19 presahujú vždy cez os 23 škáry 22, pričom pri každom dištančníku 12, 13 delí táto os 23 škáry 22 ich šikmú plochu 7 na dve časti. V znázornenom príkladnom vyhotovení sú osi 23 škár 22 zhodné s modulovými čiarami R. Tento stav nemusí byť zachovaný vo všetkých prípadoch, v tomto konkrétnom prípade vychádza z toho, že bočné steny 8, 9, 10, 11 dlažbových blokov 1 sú priame a rovnako dlhé, a všetky dištančníky 3 majú zhodné telesné a tvarové vytvorenie. Pokiaľ by boli bočné steny 8 až 11 zakrivené, vznikali by príslušné zakrivené škáry 22, ktorých strednicové čiary by pochopiteľne neboli zhodné s priamkovými modulovými čiarami R.
Rozstup d dvoch dištančníkov 12,13 na jednej bočnej ploche zodpovedá presne polovici súčtu dĺžky L bočnej strany zo šírky F škáry 22, prebiehajúcej kolmo na rovinu tejto bočnej strany, to znamená dĺžke LR modulovej jednotky (d = LR/2). Tým sú dané pozdĺž tohto smeru bočných strán dve rôzne možnosti vytvárania väzby dlažby z prvkov podľa vynálezu. Jedna z možností zodpovedá behúňovej dlažbovej väzbe 19 zobrazenej na obr. 5 a druhá možnosť zodpovedá krížovej dlažbovej väzbe 21 podľa obr. 6. Pokiaľ by bola každá bočná stena opatrená troma dištančníkmi, musel by rozstup d týchto dištančníkov zodpovedať presne jednej tretine dĺžky LR modulovej jednotky, to znamená d = Lr/3, aby bolo možné dosiahnuť tri možnosti vzájomného presadenia prvkov dlažby.
V čiastočne položenej krížovej dlažbovej väzbe 21 na obr. 7 je dobré poznať ukladanie dlažbového bloku 25 do sústavy ostatných prvkov, pretože tento príklad je zobrazený vo zväčšenej mierke. V tejto sústave je tiež napríklad obsiahnutý pravouholníkový dlažbový blok 24, ktorý prebieha cez dve modulové jednotky. Aj bez ďalšieho zobrazovania je zrejmé, že zostava dlažby môže obsahovať tiež také typy dlažbových prvkov, ktoré siahajú cez viac ako dve modulové jednotky.
Pomocou novo osadzovaného dlažbového bloku 25 a tiež dvoch okrajových dlažbových blokov 26,27 je možné objasniť, za akých predpokladov môže byť pridávaný dlažbový blok 25 priradený svojimi dvoma susednými bočnými stenami 8,9 k rohovej väzbe dlažby z dlažbových blokov 1, aby bol nakoniec uložený vo svojej modulovej jednotke 28.
Dlažbový blok 25 sa môže jednou svojou bočnou stenou, napríklad prvou bočnou stenou 8, prisunutý posuvným pohybom prebiehajúcim v ľubovoľnom uhle, spadajúcim prvej uhlovej oblasti a, k okrajovému dlažbovému bloku
26. Uhlová oblasť a je určená tvarom styčnej plochy dištančníkov.
V zobrazenom príkladnom vyhotovení je táto uhlová oblasť a vymedzená v krajnej polohe uhlom, ktorý zviera šikmá plocha 7 dištančníkov 3 s ich vzájomne rovnobežnými oblasťami 5,6.
Taktiež tak je bezprostredne zrejmé, že novo pridávaný dlažbový blok 25 môže byť svojou druhou bočnou stenou 9 prisúvaný napríklad k ďalšiemu okrajovému dlažbovému bloku 27 v ľubovoľnom uhle, ktorý spadá do rozsahu druhej uhlovej oblasti B, určujúcej druhú skupinu možných zasúvacích uhlov. Druhá uhlová oblasť B je vymedzená analogicky ako rozsah prvej uhlovej oblasti a.
Ak sa má pridávaný dlažbový blok 25 prisúvať súčasne svojou prvou bočnou stenou 8 k bočnej stene 30 dlažbového bloku 31a svojou druhou bočnou stenou 9 k bočnej stene 29 dlažbového bloku 24, je také prisunutie možné vtedy, keď sa dosiahne prekrytie aspoň časti oboch uhlových oblastí a, B, pričom prikrývajúce sa oblasti vymedzujú spoločnú uhlovú oblasť γ. Pridávaný dlažbový blok 25 potom môže byť prisúvaný v ľubovoľnom smere, spadajúcom do tejto spoločnej uhlovej oblasti γ bočným posuvom, až sa dostane na svoje miesto v príslušnej modulovej jednotke
28.
Na obr. 8 je zobrazená väzba 32 dlažby, vytvorenej v štvorcovej modulovej mriežke, vymedzenej modulovými čiarami R. V tomto príklade sú použité dlažbové bloky 33, 34, 35, 36, 37, 38 rôznych veľkostí. Najmenší dlažbový blok 33 pokiýva presne jedno pole modulovej mriežky, zatiaľ čo najväčší dlažbový blok 38 má plošnú veľkosť zodpovedajúcu dvanástim modulovým jednotkám 28. Všetky dlažbové bloky 33 až 38 obsadené v tejto väzbe 32 dlažby však pokrývajú taký počet modulových jednotiek, ktorý je možné vyjadriť celým číslom. Samozrejme by bolo možné vytvoriť tiež takú väzbu 32 dlažby, v ktorej by už ten najmenší blok pokrýval niekoľko modulových jednotiek.
Sú pochopiteľne možné tiež také väzby dlažieb a také tvary dlažbových blokov, ktoré sú osadzované do modulových mriežok iného usporiadania ako štvorcového alebo všeobecne pravouholníkového tvaru. Použiteľná by bola taktiež šesťuholníková modulová sústava, ktorá vytvára voštinovú štruktúru, pokrývajúcu rovnomerne celú plochu, alebo modulovú sieť s trojuholníkovými alebo rovnobežníkovými, napríklad lichobežníkovými poľami.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Dlažbový blok na vloženie do dlažbovej väzby (19, 21), uložiteľný do mriežkovej modulovej siete modulových čiar (R), pokrývajúcej dláždenú plochu, a opatrený bočnými dištančníkmi (3), ktoré sú opatrené styčnými plochami (4) na tvarové pripojenie k styčným plochám (4) dištančníkov (3) susedných dlažbových blokov, pričom styčné plochy (4) dištančníkov (3) majú priestorový tvar na tvarové zaklesnutie s komplementárnymi styčnými plochami (4) dištančníkov (3) susedných dlažbových blokov, vyznačujúci sa tým, že styčné plochy (4) všetkých dištančníkov (3) na každom dlažbovom bloku (1) majú stupňovitý vonkajší obrys a ich stupňovité usporiadanie je vytvorené okolo celého obvodu dlažbového bloku (1) v rovnakom zmysle.
  2. 2. Dlažbový blok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým , že na jednej bočnej stene (9) dlažbového bloku (1) sú vytvorené najmenej dva dištančníky (12, 17) a rovnaký počet dištančníkov (13, 16), rozmiestených v rovnakých rozstupoch (d), je upravený na protiľahlej komplementárnej bočnej stene (11) dlažbového bloku (1).
  3. 3. Dlažbový blok podľa najmenej jedného z nárokov 1 a 2, vyznačujúci sa tým,že jeho vonkajšie rozmeiy sú celočíselným násobkom modulu modulovej siete.
  4. 4. Dlažbový blok podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že má mimo oblasti dištančníkov (3) rovnobežníkový pôdorysný tvar.
  5. 5. Dlažbový blok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že k sebe prirazené dištančníky (12, 13) na dvoch vzájomne protiľahlých bočných stenách (9, 11) sú umiestnené v rovnakom odstupe (h) od rohov bočných stien (9,11).
  6. 6. Dlažbový blok podľa nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že najmenej dva dištančníky (12, 17) na jednej bočnej stene (9) sú opatrené rovnakými styčnými plochami (4), pričom rozstupy (d) bodov na týchto styčných plochách (4) pozdĺž bočnej steny (9) majú hodnotu dĺžky (Lr) modulu delenej počtom dištančníkov (12, 17), pripadajúcich na jeden modul.
  7. 7. Dlažbový blok podľa nárokov laž6, vyznačujúci sa tým, že protiľahlé bočné steny (8, 9, 10, 11) sú vytvorené súmerne vzhľadom na strednú os dlažbového bloku (1), kolmú na nášľapnú plochu (2).
  8. 8. Dlažbový blok podľa nárokov laž7, vyznačujúci sa tým, že má v pôdoryse pravouholníkový tvar.
  9. 9. Dlažbový blok podľa nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že je opatrený na svojich pretínajúcich bočných stenách rovnako vytvorenými dištančníkmi (12, 13, 14, 15) na vytvorenie krížiacich sa styčných škár s rovnakými šírkami.
  10. 10. Dlažbový blok podľa nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že každá stupňovitá styčná plocha (4) obsahuje dve vzájomne rovnobežné a odstupňované oblasti (5, 6), ktoré sú spolu spojené rovinnou spojovacou plochou (7), orientovanou šikmo až kolmo na bočné plochy dlažbového bloku (1), pričom šikmé spojovacie plochy (7), sklonené po celom obvode dlažbového bloku (1) v jednom zmysle vzhľadom na priľahlé bočné steny (8, 9,10, 11), sú v tomto zmysle vždy stúpajúcimi plochami.
  11. 11. Dlažbový blok podľa nárokov 1 ažlO, vyznačujúci sa tým, že dištančníky (3) presahujú cez os (23) škár (22), prípadne cez modulové čiary (R) modulovej siete, pričom tieto osi (23) rozdeľujú spojovaciu plochu (7) styčných plôch (4), ktorá je nerovnobežná s bočnými stenami (8, 9, 10, 11), pripadne rozpoľuje výšku týchto plôch, kolmých na bočné strany dlažbového bloku (1).
  12. 12. Dlažbový blok podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že každý dištančník (3) je vytvorený v tvare blokového výstupku na bočných stenách (8, 9, 10, 11) dlažbového bloku (1) a je opatrený prechodovými plochami (39, 40), ktoré sú šikmé až kolmé na bočné plochy a sú spojovacími plochami bočných stien (8 až 11) so stupňovitými oblasťami (5,6) dištančníkov (3).
  13. 13. Dlažbový blok podľa nárokov 10 alebo ^vyznačujúci sa tým,žedištančníky(3)lícujúso spodnou hranou (42) dlažbového bloku (1) a sú ukončené v odstupe (a) od obvodovej hornej hrany (4) dlažbového bloku (1), ktorý sa rovná jednej pätine výšky (H) dlažbového bloku (1).
SK1572-94A 1993-04-23 1994-02-22 Dlažbový blok SK282095B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4313342 1993-04-23
PCT/EP1994/000501 WO1994025677A1 (de) 1993-04-23 1994-02-22 Pflasterstein mit seitlichen abstandshaltern

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK157294A3 SK157294A3 (en) 1995-11-08
SK282095B6 true SK282095B6 (sk) 2001-11-06

Family

ID=6486219

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1572-94A SK282095B6 (sk) 1993-04-23 1994-02-22 Dlažbový blok

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5503498A (sk)
EP (1) EP0648291B1 (sk)
AT (1) ATE140743T1 (sk)
CA (1) CA2138039C (sk)
CZ (1) CZ285667B6 (sk)
DE (2) DE59400452D1 (sk)
HU (1) HU214807B (sk)
PL (2) PL57639Y1 (sk)
SK (1) SK282095B6 (sk)
WO (1) WO1994025677A1 (sk)

Families Citing this family (47)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU129484S (en) * 1994-09-19 1997-03-25 Uni Int Bausysteme G M B H Co Paving block
DE59510030D1 (de) * 1995-08-26 2002-03-14 Peter Geiger Pflasterstein aus Beton
DE29602972U1 (de) * 1996-02-20 1996-04-04 Kann Baustoffwerke Gmbh Kunststein zur Befestigung von Verkehrsflächen im Freien
DE19618011C2 (de) 1996-05-04 2000-06-21 Fiege & Bertoli Gmbh & Co Kg Pflasterstein mit örtlich begrenzter Regenwasserabführung
WO1998030754A1 (de) * 1997-01-08 1998-07-16 Peter Geiger Pflasterstein aus betonwerkstoff
USD434857S (en) * 1997-02-28 2000-12-05 Rolf Scheiwiller Paving stone
DE19824556B4 (de) * 1997-04-02 2007-09-20 Roth, Reiner, Dipl.-Ing. (Fh) Betonpflasterstein
USD431305S (en) 1997-04-23 2000-09-26 F. Von Langsdorff Licensing Ltd. Paving stone
DE19726920C2 (de) * 1997-06-25 2002-12-05 Kombilith Gmbh Entwicklung & Verwertung Pflasterstein
DE29720180U1 (de) * 1997-11-14 1998-01-02 Kwade Betonwerk Gmbh & Co Kg Betonpflasterstein
AT409147B (de) * 1998-06-03 2002-05-27 Roth Reiner Betonpflasterstein
US6079902A (en) * 1998-06-26 2000-06-27 Hydropave, L.P. Revetment system
DE19846480A1 (de) * 1998-10-09 2000-04-13 Hans Rinninger & Sohn Gmbh & C Formstein
WO2000061868A1 (en) * 1999-04-07 2000-10-19 Nihon Kogyo Co., Ltd. Paving block and its laying method
DE19925350A1 (de) * 1999-06-02 2000-12-07 Rolf Scheiwiller Formstein
DE19960320A1 (de) 1999-12-15 2001-06-21 Rolf Scheiwiller Pflastersteinsystem
DK1162313T3 (da) * 2000-06-07 2003-12-22 Uni Int Bausysteme Gmbh & Co Flise til armering af trafikerede arealer i det fri
DE10105055A1 (de) 2001-02-05 2002-12-05 Uni Int Bausysteme Gmbh & Co Bodenbelagelemente aus Kunststeinmaterial
DE60119990T2 (de) * 2001-07-06 2007-05-10 Michael Lazar Pflasterstein
DE10149250A1 (de) * 2001-10-05 2003-04-17 Sf Koop Gmbh Beton Konzepte Formstein aus Beton und Bausatz aus Formsteinen zur Erstellung von Erdreichabdeckungen
US6862855B1 (en) 2003-04-16 2005-03-08 Dave G. Milum Structural assembly for decks, walkways, patios, and docks
EP1624108A1 (de) * 2004-08-02 2006-02-08 Harald Schröder Pflasterstein
US7425106B2 (en) * 2004-09-13 2008-09-16 Anchor Wall Systems, Inc. Concrete pavers positioned in a herringbone pattern
DE102004051297A1 (de) * 2004-10-20 2006-04-27 Rolf Scheiwiller Formstein
DE102008048957A1 (de) * 2008-09-25 2010-04-01 Sf-Kooperation Gmbh Beton-Konzepte Formstein zur Verlegung von Erdreichabdeckungen
US8141315B1 (en) * 2009-03-03 2012-03-27 Ridgerock Retaining Walls, Inc. Modular wall block with block-locating jut and shear lug
USD656244S1 (en) 2011-03-01 2012-03-20 Keystone Retaining Wall Systems, Inc. Landscaping block
USD656625S1 (en) 2011-03-01 2012-03-27 Keystone Retaining Wall Systems, Inc. Landscaping block
USD656627S1 (en) 2011-03-01 2012-03-27 Keystone Retaining Wall Systems, Inc. Landscaping block
CA3016211C (en) * 2011-10-11 2020-03-10 Techo-Bloc Inc. Precast interconnectable concrete paver block for constructing paving surfaces
KR20130059261A (ko) * 2011-11-28 2013-06-05 유니손 코포레이션 블록
KR20130059247A (ko) * 2011-11-28 2013-06-05 유니손 코포레이션 블록
GB2503449B (en) * 2012-06-26 2019-01-09 Mousemesh Ltd A ventilation unit
US10583588B2 (en) 2013-06-21 2020-03-10 Pavestone, LLC Manufactured retaining wall block with improved false joint
US20140373479A1 (en) 2013-06-21 2014-12-25 Pavestone, LLC Adjustable locator retaining wall block and mold apparatus
USD791346S1 (en) 2015-10-21 2017-07-04 Pavestone, LLC Interlocking paver
USD737466S1 (en) * 2013-08-29 2015-08-25 Borgert Products, Inc. Paver stone
USD737465S1 (en) * 2013-08-29 2015-08-25 Borgert Products, Inc. Paver stone
USD737468S1 (en) 2014-05-07 2015-08-25 Pavestone, LLC Front face of a retaining wall block
US9951527B2 (en) * 2015-07-22 2018-04-24 Keystone Retaining Wall Systems Llc Patio blocks and block systems with side surface positioning and retaining structures
USD950106S1 (en) * 2016-07-31 2022-04-26 F. Von Langsdorff Licensing Limited Paving stone
CH714151B1 (de) * 2017-08-30 2022-04-29 Braun Steine Gmbh Verlegestein sowie Verlegesteine umfassender Steinverbund, Verwendung des Verlegesteins sowie Verfahren zur Verlegung eines Steinverbunds.
DE102018006064A1 (de) * 2018-08-01 2020-02-06 Detlef Schröder Pflasterstein und hieraus hergestelltes Pflaster
US10907350B1 (en) 2019-01-10 2021-02-02 Ridgerock Retaining Walls, Inc. Modular wall block, interlocking block assembly, and retaining wall constructed of an assembly of modular wall blocks
DE102021110981A1 (de) 2021-04-29 2022-11-03 braun-steine GmbH Verlegestein und Bausatz mit Verlegesteinen
US20230272622A1 (en) * 2022-02-27 2023-08-31 Tarcicio Giovani Ricetti Porcelain tile installations for vehicular use
US20230313525A1 (en) * 2022-03-29 2023-10-05 Newstone Group Concrete Products Ltd. Wall Block

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH440357A (fr) * 1966-12-30 1967-07-31 Baumberger Werner Pavé pour revêtements de sol et analogues
DE2610735A1 (de) * 1976-03-13 1977-09-22 Krupp Gmbh Verbundpflasterstein
ATE7409T1 (de) * 1981-03-25 1984-05-15 Rolf Scheiwiller Pflasterstein und vorrichtung zur herstellung desselben.
DE3116540C2 (de) * 1981-04-25 1983-09-22 Dr. Barth GmbH, 7582 Bühlertal Bodenbelagelement, aus mehreren Bodenbelagelementen gebildete Verlegeeinheit und Verband von Bodenbelagelementen
DE8302622U1 (de) * 1983-02-01 1983-06-16 Willeck, Hermann, Ing.(grad.), 6334 Werdorf Betonpflasterstein
CH666707A5 (fr) * 1985-12-23 1988-08-15 Cornaz Et Fils S A Pavement.
DE8700821U1 (sk) * 1987-01-19 1987-05-14 Gebr. Greiner Gmbh,Betonsteinwerk, 7441 Neckartailfingen, De
DE8816509U1 (sk) * 1988-02-16 1989-10-26 Wertebach, Guido, 6341 Hirzenhain, De
DE8901920U1 (sk) * 1989-01-05 1989-06-08 Sf-Vollverbundstein-Kooperation Gmbh, 2820 Bremen, De
DE58905067D1 (de) * 1989-11-17 1993-09-02 Peter Geiger Plattenfoermiger pflasterstein.
DE8913734U1 (sk) * 1989-11-21 1990-09-20 Geiger, Peter, 8430 Neumarkt, De
DE9000928U1 (sk) * 1990-01-28 1990-08-23 Betonwerk Teising Gmbh, 8261 Teising, De
US5267810A (en) * 1991-09-25 1993-12-07 Johnson Christopher M Paving block
JP2916632B2 (ja) * 1991-10-18 1999-07-05 アイエルビー株式会社 ブロックの使用方法

Also Published As

Publication number Publication date
US5503498A (en) 1996-04-02
CA2138039A1 (en) 1994-11-10
CZ317994A3 (en) 1995-06-14
HUT69540A (en) 1995-09-28
CZ285667B6 (cs) 1999-10-13
EP0648291A1 (de) 1995-04-19
DE4405616A1 (de) 1994-11-17
WO1994025677A1 (de) 1994-11-10
CA2138039C (en) 1999-06-01
ATE140743T1 (de) 1996-08-15
PL57639Y1 (en) 2000-01-31
HU214807B (hu) 1998-05-28
HU9403500D0 (en) 1995-03-28
EP0648291B1 (de) 1996-07-24
SK157294A3 (en) 1995-11-08
DE59400452D1 (de) 1996-08-29
PL306715A1 (en) 1995-04-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK282095B6 (sk) Dlažbový blok
US5348417A (en) Compound pavement stone
JP4551616B2 (ja) 人工石材のグラウンドカバー要素
US7575392B2 (en) Concrete-molded stone and ready-to-assemble construction made of molded stones
US5902069A (en) Artificial paving stone with identical spacer elements having a tooth and a tooth recess
CA2089214C (en) Interlocking paving stone for open drainage ground cover pattern
CA2017999C (en) Interlocking paving stone and ground cover formed thereof
JP2004526079A5 (sk)
EP1404922A1 (en) Paving unit
US4907909A (en) Paving stone set
CA2411032A1 (en) Cast stone for fixing exterior traffic surfaces
SK284309B6 (sk) Betónový dlažbový kameň
AU1705701A (en) Cast stone building component
SK280765B6 (sk) Viazaná dlažba
US5941657A (en) Floor covering made up of pentagonal concrete moulded parts with joints between them
SK284230B6 (en) Concrete paving stone
US20030070384A1 (en) Ground covering element for making a groove
JPH0643005U (ja) 舗石タイル
US20220120042A1 (en) Cobblestone with peripheral structuring and a pavement laid therewith
JP3347227B2 (ja) 側面にスペーサが設けられている舗石
EP0936039B1 (en) Method for manufacturing a set of paving blocks and block paving obtained by the method
SK285495B6 (sk) Súprava tvaroviek
WO2006046063A1 (en) Blocks for use in permeable pavements
JP3483705B2 (ja) 芝生植栽ブロック
JPH10295200A (ja) 芝生保護材