SK281898B6 - Spôsob výroby časticovej detergentnej zmesi - Google Patents

Spôsob výroby časticovej detergentnej zmesi Download PDF

Info

Publication number
SK281898B6
SK281898B6 SK577-96A SK57796A SK281898B6 SK 281898 B6 SK281898 B6 SK 281898B6 SK 57796 A SK57796 A SK 57796A SK 281898 B6 SK281898 B6 SK 281898B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
fluorescent
fluorescent substance
mixture
component
composition
Prior art date
Application number
SK577-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK57796A3 (en
Inventor
Janette Wilson
Original Assignee
Unilever N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=10744991&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK281898(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Unilever N. V. filed Critical Unilever N. V.
Publication of SK57796A3 publication Critical patent/SK57796A3/sk
Publication of SK281898B6 publication Critical patent/SK281898B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/40Dyes ; Pigments
    • C11D3/42Brightening agents ; Blueing agents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D11/00Special methods for preparing compositions containing mixtures of detergents
    • C11D11/0082Special methods for preparing compositions containing mixtures of detergents one or more of the detergent ingredients being in a liquefied state, e.g. slurry, paste or melt, and the process resulting in solid detergent particles such as granules, powders or beads
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/06Powder; Flakes; Free-flowing mixtures; Sheets
    • C11D17/065High-density particulate detergent compositions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Spôsob výroby časticovej detergentnej zmesi s vysokou sypnou hustotou alebo jej zložky obsahujúcich fluorescenčnú látku tým, že zahrnuje zmiešanie fluorescenčnej látky s kvapalnou zložkou zmesi alebo zložky obsahujúcou neiónovú povrchovo aktívnu látku a vodu a voliteľne mastnú kyselinu, čím sa vytvorí zmes fluorescenčnej látky a zmiešanie zmesi fluorescenčnej látky s tuhou zložkou zmesi alebo zložky.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu výroby detergentnej zmesi, konkrétne spôsobu výroby detergentnej zmesi, ktorá má vysokú sypnú hustotu a obsahuje fluorescenčnú látku.
Doterajší stav techniky
Detergentné prášky typicky obsahujú, okrem detergentne aktívnych materiálov potrebných na detergenciu, zložky, ktoré poskytujú prášok s vlastnosťami, ktoré sa môžu považovať za žiaduce pre trh, napríklad parfum a fluorescenčné látky. Fluorescenčné látky sa používajú veľa rokov v konvenčných práškoch sušených rozstrekovaním, aby poskytli zlepšené zjasňovače.
Pri výrobe práškov sušením rozstrekovaním sa fluorescenčný materiál typicky začleňuje do kaše zo zložiek, ktorá sa pri výrobe prášku má sušiť rozstrekovaním.
S príchodom práškov s vysokou sypnou hustotou, napríklad so sypnou hustotou presahujúcou 750 g/1, boli navrhnuté nové pracovné postupy, ktoré zahrnujú podrobenie prášku vyrobeného sušením rozstrekovaním „post-vežovému“ zmiešavaniu a procesu zhustenia alebo zmiešanie a zhustenie zložiek detergentnej zmesi bez použitia kroku sušenia rozstrekovaním („nevežový“ spôsob), ako je napríklad opísané v EP-A-367339 (Unilever).
Výroba detergentnej zmesi procesom zmiešavania typicky zahrnuje kontaktovanie a zmiešavame kvapalných zložiek s tuhými zložkami zmesi, takže kvapalina viaže tuhý materiál, čím tvorí častice zmesi. S ďalším miešaním rastie veľkosť častíc a tvoria sa granuly. Pomer kvapalín k tuhým látkam má byť dostatočne vysoký na to, aby umožnil viazanie, ale nie taký vysoký, aby sa nezískali oddelené častice.
V „nevežových“ spôsoboch sa fluorescenčné látky začleňovali do prášku ako tuhý materiál v kroku zmiešavania/zhusťovania. Fluorescenčné látky však môžu mať nežiaducu farbu. Začlenenie takýchto fluorescenčných látok v tuhej forme môže zhoršovať farebnú kvalitu konečného prášku.
Teraz bolo zistené, že prášky s vysokou sypnou hustotou, ktoré majú vynikajúce farebné vlastnosti, sa môžu vyrábať začlenením fluorescenčnej látky do kvapalnej zložky detergentnej zmesi na výrobu predzmiešanej fluorescenčnej látky, ktorá sa potom spája s tuhou zložkou v kroku zmiešavania pri výrobe časticovej zmesi.
Podstata vynálezu
Podľa prvého aspektu vynálezu sa poskytuje spôsob výroby časticovej detergentnej zmesi alebo zložky detergentnej zmesi, ktorá obsahuje fluorescenčnú látku, ktorý zahrnuje zmiešanie fluorescenčnej látky s kvapalnou zložkou zmesi na vytvorenie zmesi fluorescenčnej látky a zmiešanie zmesi fluorescenčnej látky s tuhou zložkou zmesi, čím sa vyrobí časticová detergentná zmes.
Podľa tohto vynálezu sa môžu vyrábať zmesi s vysokou sypnou hustotou, ktoré majú sypnú hustotu najmenej 750 g/1. Spôsob podľa tohto vynálezu môže byť kontinuálny alebo dávkový, podľa toho, aký sa požaduje.
Zložky detergentnej zmesi sa budú vyberať tak, aby poskytli požadované charakteristiky a budú všeobecne okrem fluorescenčnej látky zahrnovať povrchovo aktívnu látku a detergentnú zložku.
Zmes zahrnuje najmenej jednu kvapalnú zložku na to, aby navzájom viazala tuhé zložky. Fluorescenčná látka sa zmiešava s kvapalnou zložkou, čím sa tvorí zmes fluorescenčnej látky, ktorou môže byť kaša, disperzia alebo suspenzia. Na zabránenie nežiaducej sedimentácii môže byť potrebné pretrepávanie. Je zvlášť výhodné, ak je zmes fluorescenčnej látky roztokom, čím sa môže zabezpečiť zvlášť dobrá farba prášku.
V zmesi fluorescenčnej látky sa môžu použiť akékoľvek kvapalné zložky, hoci na takéto použitie sú všeobecne nežiaduce syntetické aniónové povrchovo aktívne látky a ich prekurzory. Ak sa to požaduje, na výrobu zmesi fluorescenčnej látky sa však môžu použiť prírodné mastné kyseliny. Je výhodné, ak zmes fluorescenčnej látky obsahuje kvapalnú neiónovú povrchovo aktívnu látku. Ďalej zmes fluorescenčnej látky výhodnejšie obsahuje zmes fluorescenčnej látky, neiónovej povrchovo aktívnej látky a vody a voliteľne mastnej kyseliny.
Vhodné neiónové povrchovo aktívne látky majú stredný stupeň alkoxylácie 3 alebo viac, výhodne 5 alebo viac a želateľne 20 alebo menej. Želateľne je zmes fluorescenčnej látky roztokom, aby sa uľahčilo homogénne rozptýlenie fluorescenčnej látky v zmesi a neiónová povrchovo aktívna látka má vhodne stredný stupeň alkoxylácie 6 alebo viac. Zvlášť výhodné sú etoxylované alkoholy. Vhodné príklady zahrnujú SYNPERONIC A3, SYNPERONIC A7 ex ICI a etoxyláty kokosového oleja so stredným stupňom etoxylácie 6,5. Príklady iných kvapalných zložiek, ktoré sa môžu použiť s neiónovou povrchovo aktívnou látkou, zahrnujú polyetylénglykoly, napríklad PEG 1500, a glycerol.
Fluorescenčná látka môže zahrnovať fluorescenčné látky známe v tejto oblasti, ako sú napríklad bifenylové zlúčeniny, napríklad distearylová bifenylová látka. Zvlášť výhodnou fluorescenčnou látkou je TINOPAL CBS-X ex Ciba Geigy. Fluorescenčná látka je v zmesi prítomná vhodne v množstve 0,001 až 1 % hmotnostné, výhodne 0,005 až 0,5 % hmotnostného, výhodnejšie 0,01 až 0,4 % hmotnostného, zvlášť 0,01 až 0,025 % hmotnostného, vztiahnuté na celkovú zmes.
Kvapalná zložka a fluorescenčná látka sú vhodne prítomné v zmesi fluorescenčnej látky v hmotnostnom pomere 10 : 0,01 až 5, výhodne 10 : 0,06 až 4 a výhodnejšie 10 : 0,1 až 4. Zvlášť výhodná zmes fluorescenčnej látky zahrnuje neiónovú povrchovo aktívnu látku, napríklad SYNPERONIC A7 ex ICI, vodu a fluorescenčnú látku, napríklad TINOPAL CBS-X. Vhodne sú neiónová povrchovo aktívna látka a voda prítomné v hmotnostnom pomere 50 : 1 až 1 :10, výhodne 20 :1 až 3 : 8 a výhodnejšie 10 : 1 až 3 : 8. Vyššia jasnosť prášku (nižšia hodnota „b“) sa získa pri vyšších hladinách obsahu neiónovej povrchovo aktívnej látky v zmesi fluorescenčnej látky. Fluorescenčná látka vhodne predstavuje 1 až 25 % hmotnostných, výhodne 5 až 15 % hmotnostných a výhodnejšie 6 až 12 % hmotnostných zo zmesi fluorescenčnej látky.
Vyššie hladiny fluorescenčnej látky sa môžu použiť na to, aby poskytli zisk pri zjasnení tkaniny, ale táto výhoda môže byť kompenzovaná horšou farbou prášku pri vysokých hladinách obsahu fluorescenčnej látky, ak fluorescenčná látka je farebná, napríklad, ak presahuje 0,5 % hmotnostného vzhľadom na celkový prášok.
V zmesi sú vhodne začlenené iné fluorescenčné látky na zlepšenie jasnosti tkaniny, čím sa obíde potreba nežiaduco vysokých hladín obsahu farebnej fluorescenčnej látky, napríklad TINOPAL CBS-X. Výhodne je v zmesi prítomná dimorfolino-fluorescenčná látka spolu s práškovou fluorescenčnou látkou.
SK 281898 Β6
Zmes fluorescenčnej látky a vody sa vhodne pripravuje zmiešaním fluorescenčnej látky s kvapalnou zložkou za pretrepávania, aby sa výhodne získal roztok. Pre systémy neiónovej povrchovo aktívnej látky/vody/fluorescenčnej látky je výhodné, ak sa fluorescenčná látka zmieša s neiónovou povrchovo aktívnou látkou a voda sa potom pridáva následne, alebo sa fluorescenčná látka pridáva do zmesi neiónovej povrchovo aktívnej látky a vody. Výhodne sa zmes fluorescenčnej látky pripravuje tak, že sa zabráni sedimentácii fluorescenčnej látky a „gélovateniu“ kvapaliny pri laboratórnej teplote.
Tuhá zložka môže obsahovať všetky zložky detergentnej zmesi s výnimkou zmesi fluorescenčnej látky alebo alternatívne môže tuhá zložka obsahovať najmenej jednu z týchto tuhých zložiek a iné zložky sa môžu včleniť do zmesi počas zmiešavania alebo následne po zmiešavaní tuhej zložky a zmesi fluorescenčnej látky.
Tuhá zložka zmesi môže zahrnovať tuhé častice individuálnych zložiek alebo tuhé častice obsahujúce viaceré zložky, ďalej v tomto dokumente označované ako „prídavky“. Zložky detergentnej zmesi, ktoré sú kvapalné (s výnimkou zmesi fluorescenčnej látky), sa môžu pridať do tuhej zložky počas kroku zmiešavania alebo následne po kroku zmiešavania alebo sa, ak sa to požaduje, včlenia pomocou prídavku.
Tuhou zložkou môže byť prášok sušený rozstrekovaním, ale výhodne zahrnuje materiály, ktoré sa nevyrábajú priamo sušením rozstrekovaním, zvlášť ak sa požaduje vysoká sypná hustota.
Podľa druhého aspektu vynálezu sa poskytuje spôsob výroby detergentnej zmesi alebo zložky obsahujúcej fluorescenčnú látku, ktorý zahrnuje zmiešanie fluorescenčnej látky s kvapalnou zložkou na vytvorenie zmesi fluorescenčnej látky a zmiešanie tejto zmesi s tuhou zložkou, ktorá nie je produktom procesu sušenia rozstrekovaním, čím sa vyrobí časticová detergentná zmes.
Výhodne sa zmiešavame zmesi fluorescenčnej látky a tuhej látky nezískanej sušením rozstrekovaním uskutočňuje vo vysokorýchlostnom mixéri so striekaním zmesi fluorescenčnej látky na tuhú látku. Ak sa to požaduje, môžu sa získané častice ďalej opracovať.
Voliteľne môžu častice prechádzať priamo do kroku chladenia a/alebo sušenia na výrobu konečných častíc základného prášku, ku ktorým sa potom môžu post-primiešať iné zložky. Alternatívne môžu častice prechádzať do druhého, výhodne nízkorýchlostného, kroku zmiešavania na zvýšenie sypnej hustoty častíc a potom sa voliteľne môžu chladiť alebo sušiť, ak sa to požaduje.
Ak sa používa kontinuálny spôsob, kroky zmiešavania a zahusťovania sa môžu uskutočňovať simultánne pomocou vysokorýchlostného mixéra, vhodné príklady zahrnujú Shugi (obchodná značka) Granulator, Drais (obchodná značka) K-TTP 80 Granulator a Lodige (obchodná značka) CB30 Recycler. Čas pobytu v zmiešavacom kroku je vhodne okolo 5 až 30 sekúnd a rýchlosť zmiešavania v prístroji je vhodne v rozsahu 100 až 2500 ot/min. v závislosti od požadovaného stupňa zahustenia a veľkosti častíc. Ak je prítomný krok granulovania, môže sa uskutočniť použitím nízkorýchlostného mixéra, napríklad Drais (obchodná značka) K-T 160 a mixéra Lodige (obchodná značka) KM300. Čas pobytu v granulačnom kroku je výhodne približne 1 až 10 minút a rýchlosť premiešavania v prístroji je asi 40 až 160 ot/min.
Môže sa použiť dávkový spôsob, v ktorom sa tuhé zložky zmesi dávkujú do mixéra a zmes fluorescenčnej látky sa vhodne strieka na tuhú zložku. Vhodné mixéry zahrnujú mixéry radu FUKAE. Iné materiály, ak je to požadované, sa môžu pridávať následne. Čas pobytu sa vyberá podľa požadovaného stupňa granulácie, napríklad 1 až 20 minút.
Zmes fluorescenčnej látky sa výhodne strieka na tuhú zložku zmesi, čím sa poskytne rovnomerná distribúcia zmesi v tuhej zložke.
Zistili sme, že detergentné zmesi s vysokou hustotou, ktoré majú vynikajúce farebné vlastnosti, sa môžu zabezpečiť spôsobom podľa prvého alebo druhého aspektu tohto vynálezu.
Detergentná zmes vyrobená spôsobom podľa vynálezu má vysokú sypnú hustotu a zahrnuje povrchovo aktívnu látku, detergentnú zložku a fluorescenčnú látku, ktorá má Delta R460 najmenej 3,5, výhodne najmenej 5,5 a výhodnejšie najmenej 6,5.
Fluorescenčná látka sa výhodne začleňuje do zmesi pomocou spôsobu podľa prvého alebo druhého aspektu tohto vynálezu.
Hodnoty Delta R460 sa určujú meraním reflektancie svetla od vzorky pri 460 nm, pri ožiarení volfrámovou lampou bez filtra a meraním reflektancie vzorky s UV filtrom a vypočítaním rozdielu medzi týmito dvoma meraniami. Analyzovanou vzorkou je frakcia 355 až 500 pm získaná preosiatím. Táto metóda poskytuje ukazovateľ príspevku fluorescenčnej látky k reflektancii vzorky.
Zmesi vyrábané podľa tohto vynálezu budú všeobecne obsahovať detergentne aktívne látky a detergentné zložky, a môžu voliteľne obsahovať bieliace zložky a iné aktívne zložky na zlepšenie účinnosti a vlastností. Detergentne aktívne látky (povrchovo aktívne látky) sa môžu vybrať z mydlových a nemydlových aniónových, katiónových, neiónových, amfotémych a zwitteriónových povrchovo aktívnych látok a ich zmesí. Je veľa vhodných dostupných detergentne aktívnych látok a sú úplne opísané v literatúre, napríklad v „Surface-Active Agents and Detergents“, diely 1 a II, od Schwartza, Perryho a Bercha.
Výhodné detergentne aktívne látky, ktoré môžu byť použité, sú mydlá a syntetické nemydlové aniónové a neiónové látky.
Aniónové povrchovo aktívne látky sú dobre známe odborníkom v danej oblasti. Príklady zahrnujú alkylbenzénsulfónany, zvlášť sodné lineárne alkylbenzénsulfónany, ktoré majú alkylový reťazec dĺžky C8-Č|5; primáme a sekundárne alkylsulfáty, zvlášť sodné sulfáty primárnych C|2_C]5 alkoholov; alkylétersulfáty; olefinsulfónany; alkylxylénsulfónany; dialkylsulfojantarany; a estery sulfónanov mastných kyselín. Všeobecne sú výhodné sodné soli.
Neiónové povrchovo aktívne látky sa môžu začleniť do prídavkov okrem tých, ktoré môžu byť prítomné v zmesi fluorescenčnej látky. Vhodné neiónové povrchovo aktívne látky zahrnujú etoxyláty primárnych a sekundárnych alkoholov, zvlášť alifatické C8-C2o alkoholy etoxylované v priemere s 1 až 20 molmi etylénoxidu na mol alkoholu, a zvlášť primáme a sekundárne alifatické Clo-C15 alkoholy etoxylované s priemerne 1 až 10 molmi etylénoxidu na mol alkoholu. Neetoxylované neiónové povrchovo aktívne látky zahrnujú alkylpolyglykozidy, tiež monoétery glycerolu a polyhydroxyamidy (glukamidy).
Výber detergentne aktívnej látky (povrchovo aktívnej látky) a použité množstvo bude závisieť od uvažovaného použitia detergentnej zmesi. Napríklad pre umývačky riadu je všeobecne výhodná relatívne nízka hladina nízkopenivej neiónovej povrchovo aktívnej látky. V zmesiach na pranie tkanín sa môžu použiť rôzne systémy povrchovo aktívnych látok na produkty na ručné pranie a na produkty určené na pranie v rôznych typoch práčok, ako je dobre známe skúseným tvorcom detergentov.
Celkové množstvo prítomnej povrchovo aktívnej látky bude samozrejme závisieť od zamýšľaného konečného použitia a môže byť len 0,5 % hmotnostného, napríklad v zmesiach na umývanie riadu v umývačke, alebo vysoké až 60 % hmotnostných v zmesiach na ručné pranie tkanín. Na zmesi na pranie tkanín je všeobecne vhodné množstvo od 5 do 40 % hmotnostných.
Detergentné zmesi vhodné na použitie vo väčšine automatických práčok tkanín všeobecne obsahujú aniónové nemydlové povrchovo aktívne látky, alebo neiónové povrchovo aktívne látky, alebo kombinácie týchto dvoch v nejakom pomere, voliteľne spolu s mydlom.
Detergentné zmesi podľa tohto vynálezu budú všeobecne tiež obsahovať jednu alebo viac detergentných zložiek. Celkové množstvo detergentnej zložky v zmesiach bude vhodne v rozsahu od 10 do 80 % hmotnostných, výhodne od 15 do 60 % hmotnostných.
Anorganické detergentné zložky, ktoré môžu byť prítomné, zahrnujú uhličitan sodný, ak sa to požaduje v kombinácii so zárodočnými kryštálmi uhličitanu vápenatého, ako je opísané v GB 1 437 950 (Unilever); kryštalické a amorfhé hlinitokremičitany, napríklad zeolity opísané v GB 1 473 201 (Henkel), amorfné hlinitokremičitany, ako sú opísané v GB 1 473 202 (Henkel) a zmiešané kryštalicko/amorfhé hlinitokremičitany, ako sú opísané v GB 1 470 250 (Procter & Gambie); a vrstevnaté kremičitany, ako sú opísané v EP 164 514B (Hoechst). Môžu byť tiež prítomné anorganické fosfátové detergentné zložky, napríklad ortofosforečnan sodný, pyrofosforečnan sodný a tripolyfosforečnan sodný.
Zeolitové detergentné zložky môžu byť vhodne prítomné v množstvách od 10 do 45 % hmotnostných, množstvá od 15 do 35 % hmotnostných sú zvlášť vhodné na zmesi na (strojové) pranie tkanín. Zeolitom používaným vo väčšine komerčných časticových detergentných zmesí je zeolit A. Výhodne však môže byť použitý „maximum alumínium zeolit P“ (zeolit MAP) opísaný a nárokovaný v EP 384 070A (Unilever). Zeolit MAP je hlinitokremičitan alkalického kovu typu P, ktorý má pomer kremíka ku hliníku nepresahujúci 1,33, výhodne nepresahujúci 1,15 a výhodnejšie nepresahujúci 1,07.
Organické detergentné zložky, ktoré môžu byť prítomné, zahrnujú polykarboxylátové polyméry, ako sú napríklad polyakryláty, akrylát/maleinátové kopolyméry, a akrylové fosfináty; monoméme polykarboxyláty, ako napríklad ciirany, glukonáty, oxy-dijantarany, glycerol mono-, di- a trijantarany, karboxymetyloxyjantarany, karboxymetyloxymalonáty, dipikolináty, hydroxyetyliminodiacetáty, alkyl- a alkenyl- malonáty a jantarany; a soli sulfónovaných mastných kyselín. Tento zoznam nie je vyčerpávajúci.
Zvlášť výhodné sú ako organické detergentné zložky citrany, kyselina nitrilotrioctová a oxy-dijantarany a sú vhodne použité v množstve od 5 do 30 % hmotnostných, výhodne od 10 do 25 % hmotnostných; a akrylové polyméry, výhodnejšie akrylát/maleinátové kopolyméry, vhodne použité v množstve od 0,5 do 15 % hmotnostných, výhodne od 1 do 10 % hmotnostných.
Anorganické aj organické detergentné zložky sú výhodne prítomné vo forme soli alkalického kovu, zvlášť vo forme sodnej soli.
Detergentné zmesi podľa tohto vynálezu môžu tiež vhodne obsahovať bieliaci systém. Zmesi do umývačiek riadu môžu vhodne obsahovať chlórový bieliaci systém, zatiaľ čo zmesi na pranie tkanín môžu žiadanejšie obsahovať peroxobieliace látky, napríklad anorganické peroxosoli alebo organické peroxokyseliny, schopné poskytnúť vo vodnom roztoku peroxid vodíka.
Vhodné peroxobieliace látky zahrnujú organické peroxidy, ako napríklad peroxid močoviny a anorganické peroxosoli, ako napríklad peroxoboritany alkalických kovov, peroxouhličitany, peroxofosforečnany, peroxokremičitany a peroxosírany. Výhodnou anorganickou peroxosoľou je monohydrát a tetrahydrát peroxoboritanu sodného a peroxouhličitan sodný.
Zvlášť výhodný je peroxouhličitan sodný s ochranným potiahnutím proti destabilizácii vlhkosťou. Peroxouhličitan sodný s ochranným potiahnutím zahrnujúcim metaboritan sodný a kremičitan sodný je opísaný v GB 2 123 044B (Kao).
Peroxobieliaca látka je vhodne prítomná v množstve od 5 do 35 % hmotnostných, výhodne od 10 do 25 % hmotnostných.
Peroxobieliaca látka sa môže použiť v spojení s aktivátorom bielenia (prekurzorom bielidla) na zlepšenie bieliaceho pôsobenia pri nízkych teplotách prania. Bieliaci prekurzor je vhodne prítomný v množstve od 1 do 8 % hmotnostných, výhodnejšie od 2 do 5 % hmotnostných.
Výhodnými prekurzormi bielidla sú prekurzory peroxokarboxylových kyselín, konkrétnejšie prekurzory kyseliny peroxooctovej a prekurzory kyseliny peroxobenzoovej; a prekurzory kyseliny peroxouhličitej. Zvlášť výhodným prekurzorom bielidla vhodným na použitie v tomto vynáleze je Ν,Ν,Ν’,Ν'- tetracetyletyléndiamín (TAED).
Veľmi zaujímavé sú tiež nové kvartéme amóniové a fosfóniové bieliace prekurzory opísané v US 4 751 015 a US 4 818 426 (Lever Brothers Company) a EP 402 971A (Unilever). Zvlášť výhodné sú prekurzory kyseliny peroxouhličitej, konkrétne cholyl-4-sulfofenylkarbonát. Zaujímavé sú tiež prekurzory kyseliny peroxobenzoovej, konkrétne Ν,Ν,Ν-trimetylamóniumtoluoyloxybenzénsulfonát; a katiónové prekurzory bielidla opísané v EP 284 292A a EP 303 520A (Kao).
Prítomný môže tiež byť stabilizátor bielidla (sekvestrant ťažkých kovov). Vhodné stabilizátory bielidla zahrnujú etyléndiamíntetraacetát (EDTA) a polyfosfonáty, ako je napríklad Dequest (obchodná značka), EDTMP.
Zvlášť výhodný bieliaci systém zahrnuje peroxobieliacu látku (výhodne peroxouhličitan sodný, voliteľne spolu s aktivátorom bielidla) a bieliaci katalyzátor prechodného kovu, ako je opísaný a nárokovaný v EP458 397A, EP 458 398A a EP 509 787A (Unilever).
Zmesi podľa tohto vynálezu môžu na zvýšenie detergentnej schopnosti a uľahčenie spracovania obsahovať uhličitan alkalického kovu, výhodne sodíka. Uhličitan sodný môže byť vhodne prítomný v množstvách v rozsahu od 1 do 60 % hmotnostných, výhodne od 2 do 40 % hmotnostných. Ale zmesi, ktoré obsahujú málo alebo žiaden uhličitan sodný, sú tiež v rozsahu tohto vynálezu.
Sypkosť prášku sa môže zlepšiť včlenením malých množstiev štrukturantu prášku, napríklad mastnej kyseliny (alebo mydla mastnej kyseliny), cukru, akrylátového alebo akrylát/maleinátového polyméru, alebo kremičitanu sodného.
Výhodným štrukturantom prášku je mydlo mastnej kyseliny, vhodne prítomné v množstve od 1 do 5 % hmotnostných.
Iné materiály, ktoré môžu byť prítomné v detergentných zmesiach podľa tohto vynálezu, zahrnujú kremičitan sodný; antiredepozičné reagenty, ako napríklad celulózové polyméry; fluorescenčné látky; anorganické soli, ako napríklad síran sodný; podľa potreby reagenty na obmedzenie alebo zosilnenie mydlín; proteolytické a lipolytické enzýmy; pigmenty; farebné zrnká; parfiimy; látky na riadenie
SK 281898 Β6 penivosti; a látky na zmäkčenie tkanín. Tento zoznam nie je chápaný ako vyčerpávajúci.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Vynález bude ďalej ilustrovaný pomocou nasledujúcich neohraničujúcich príkladov. Všetky údaje v príkladoch sú hmotnostné diely, ak to nie je určené inak.
Príklady 1 až 6
Vyrobilo sa šesť zmesí zmiešaním zmesi fluorescenčnej látky s inými zložkami v mixéri FUKAE FS-30, čím sa vyrobila granuláma detergentná zmes. Zmes fluorescenčnej látky sa menila v každom príklade, ako je uvedené v tabuľke 1, a ostatné zložky zmesi sú uvedené:
NaLAS20
Tripolyfosforečnan sodný25
Zeolit 4A23
Uhličitan sodný19
Konečná zmes mala nasledujúce zložky:
Tabuľka 1
Príklad Zmes fluorescenčnej látky
1 0,02 TINOPAL CBS-X v 2 NI (suspenzia) (0,18 TINOPAL CBS-X pridané do mixéra ako tuhá látka)
2 0,2 TINOPAL CBS-X v 2 NI (suspenzia)
3 0,5 NI : 0,05 TINOPAL CBS-X : 0,05 vody (roztok) (1,5 NI pridané do mixéra ako kvapalina)
4 1,0 NI: 0,1 TINOPAL CBS-X : 0,1 vody (roztok) (1,0 NI pridané do mixéra ako kvapalina)
5 1,5 NI : 0,15 TINOPAL CBS-X : 0,15 vody (roztok) (0,5 NI pridané do mixéra ako kvapalina)
6 2,0 NI: 0,2 TINOPAL CBS-X : 0,2 vody (roztok)
Použitou neiónovou povrchovo aktívnou látkou bol SYNPERONIC A7 ex ICI.
Zmesi fluorescenčnej látky sa pripravili zmiešaním fluorescenčnej látky TINOPAL CBS-X a neiónovej povrchovo aktívnej látky, čím sa vytvorila suspenzia. Ak bola prítomná voda, pridávala sa do tejto suspenzie. Zmes sa potom pomaly premiešavala (na zabránenie sedimentácie) počas 30 minút a potom sa ponechala stáť 1 hodinu.
Konečný produkt sa preosial, aby poskytol frakciu s veľkosťou častíc 355 až 500 gm. Reflektancia tejto frakcie sa merala pri 460 nm pod UV svetlom a pri vylúčenom UV svetle, z čoho sa počítali F hodnoty tak, ako je opísané v tomto dokumente. Výsledky sú uvedené v tabuľke 2.
Porovnávací príklad A
Zmes, ktorá nebola podľa tohto vynálezu a obsahovala rovnaké zložky ako je uvedené v príkladoch 1 až 6 a tuhú fluorescenčnú látku (0,2 dielu) a neaktívnu tuhú povrchovo aktívnu látku (2 diely), bola pripravená zmiešaním za rovnakých podmienok ako v príkladoch 1 až 6.
Hodnota F tejto zmesi bola vypočítaná a výsledky sú uvedené v tabuľke 2.
Tabuľka 2
Príklad F hodnota
13,9
25,5
36,9
47,1
57,5
67,2
A3,0
Uvedené výsledky demonštrujú, že včlenením fluorescenčnej látky cestou zmesi fluorescenčnej látky, ktorá sa potom mieša s tuhými zložkami, sa zabezpečuje zvýšená jasnosť prášku v porovnaní s doteraz známym spôsobom. Ďalej príklady 3 až 6 ilustrujú, že ďalšie zlepšenie jasnosti sa zabezpečí, ak zmesou fluorescenčnej látky je roztok.
Príklady 7 až 14
Bola pripravená séria práškov, ktoré mali stálu hladinu fluorescenčnej látky CBS-X, ktorá bola zavedená ako zmes fluorescenčnej látky pozostávajúca z fluorescenčnej látky a premenlivých pomerov SYNPERONIC A7, neiónovej povrchovo aktívnej látky a vody. Zmesi obsahovali nasledujúce zložky (hmotnostné časti):
Uhličitan sodný16
Tripolyfosforečnan sodný 40 Zeolit 4A11
NaLAS27
TINOPAL CBS-X0,2
SYNPERONIC A72
Voda1,8
Minoritné zložky do 100
Tuhé látky (s výnimkou fluorescenčnej látky) sa spolu zmiešali a dávkovali do dávkového mixéra FUKAE FS-30. Zmes fluorescenčnej látky obsahujúca 0,2 dielu fluorescenčnej látky, ktorá mala pomer neiónová povrchovo aktívna látka/fluorescenčná látka/voda taký, ako je uvedené v tabuľke 3, sa potom nastriekala na tuhú látku pri miešaní a potom sa dávkovala do mixéra Na LAS zostávajúca neiónová povrchovo aktívna látka a voda.
Nakoniec sa pridal zeolit ako rozvrstvovací materiál.
Tabuľka 3
Príklad Neiónová PAL Fluorescenčná látka Voda
7 3 1 8
8 4 1 7
9 5 1 6
10 6 1 5
11 7 1 4
12 8 1 3
13 9 1 2
14 10 1 1
PAL - povrchovo aktívna látka.
Výsledky
Hodnota F (frakcie prášku 350 gm až 500 gm) sa určila pre čerstvý prášok a po 2 týždňoch uskladnenia pri podmienkach okolia. Výsledky sú uvedené v tabuľke 4.
Tabuľka 4
Príklad 7 8 9 10 11 12 13 14
F hodnota (čerstvý) 4 4,8 5,0 4,9 7,8 8,5 7,8 8,5
F hodnota (2 týždne) 6,8 8,5 7,8 8,0 8,8 8,8 8,5 8,0
SK 281898 Β6
Prášky pripravené v týchto príkladoch majú vynikajúce farebné charakteristiky, aj ako čerstvé, aj po 2 týždňoch. Zistilo sa, že vyšší pomer neiónovej povrchovo aktívnej látky v zmesi fluorescenčnej látky je výhodný, pretože poskytuje zlepšenie jasnosti (nižšia hodnota „b“).
Príklady 15 až 18
Pripravili sa prášky rovnakým spôsobom a s rovnakým zložením ako prášky v príkladoch 7 až 14 s nasledujúcou zmesou fluorescenčnej látky:
povrchovo aktívnu látku a/alebo detergentný builder ako oddelené zložky a/alebo ako prídavok.
9. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že tuhá zložka sa nevytvára prostredníctvom sušenia rozstrekovaním.
Koniec dokumentu
Príklad Neiónová PAL Fluorescenčná látka Voda
15 10 1 1
16 10 1 2
17 10 1 3
18 10 1 4
PAL - povrchovo aktívna látka.
Určili sa hodnoty F týchto práškov (frakcia 350 - 500 pm) a pozorovalo sa, že presahujú hodnotu 8 aj pre čerstvý prášok aj po 9 dňoch. Určili sa tiež hodnoty „b“ a zistilo sa, že sú medzi 2,5 a 4 pre čerstvý prášok a medzi 4 a 5 po 9 dňoch. Hodnoty „b“ a F ilustrujú, že spôsobom podľa tohto vynálezu sa môžu získať prášky, ktoré majú vynikajúce farebné vlastnosti.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (8)

1. Spôsob výroby časticovej detergentnej zmesi s vysokou sypnou hustotou alebo jej zložky obsahujúcich fluorescenčnú látku, vyznačujúci sa tým, že zahrnuje zmiešanie fluorescenčnej látky s kvapalnou zložkou zmesi alebo zložky obsahujúcou neiónovú povrchovo aktívnu látku a vodu a voliteľne mastnú kyselinu, čím sa vytvorí zmes fluorescenčnej látky a zmiešanie zmesi fluorescenčnej látky s tuhou zložkou zmesi alebo zložky.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že zmes fluorescenčnej látky sa zmiešava s tuhou zložkou vo forme roztoku.
3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa t ý m , že kvapalná zložka sa zmiešava s fluorescenčnou látkou vo forme obsahujúcej neiónovú povrchovo aktívnu látku a vodu.
4. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa t ý m , že kvapalná zložka sa zmiešava s fluorescenčnou látkou vo forme obsahujúcej neiónovú povrchovo aktívnu látku, vodu a mastnú kyselinu.
5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 2 až 4, vyznačujúci sa tým, že sa vytvára kvapalná zložka s hmotnostným pomerom neiónovej povrchovo aktívnej látky a vody v rozsahu 50 : 1 až 1 : 10, výhodne 20 :1 až 3 : 8 a výhodnejšie 10 :1 až 3 : 8.
6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že sa vytvára fluorescenčná zmes s hmotnostným pomerom fluorescenčnej látky v rozsahu 1 až 25 %, výhodne 5 až 15 % a výhodnejšie 6 až 12%.
7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že kvapalná zložka sa s fluorescenčnou látkou zmiešava v hmotnostnom pomere v rozsahu 10 : 0,01 až 5.
8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že s fluorescenčnou zmesou sa zmiešava tuhá zložka, ktorá obsahuje aniónovú
SK577-96A 1993-11-11 1994-11-09 Spôsob výroby časticovej detergentnej zmesi SK281898B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB939323250A GB9323250D0 (en) 1993-11-11 1993-11-11 Process for the production of a detergent composition
PCT/GB1994/002458 WO1995013358A1 (en) 1993-11-11 1994-11-09 Process for the production of a detergent composition

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK57796A3 SK57796A3 (en) 1997-06-04
SK281898B6 true SK281898B6 (sk) 2001-09-11

Family

ID=10744991

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK577-96A SK281898B6 (sk) 1993-11-11 1994-11-09 Spôsob výroby časticovej detergentnej zmesi

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0728187B1 (sk)
JP (1) JP2813469B2 (sk)
CN (1) CN1063481C (sk)
AU (1) AU8112494A (sk)
BR (1) BR9408035A (sk)
CA (1) CA2173445C (sk)
CZ (1) CZ290773B6 (sk)
DE (1) DE69416157T2 (sk)
ES (1) ES2127503T3 (sk)
GB (1) GB9323250D0 (sk)
HU (1) HU217767B (sk)
PL (1) PL177611B1 (sk)
SK (1) SK281898B6 (sk)
WO (1) WO1995013358A1 (sk)
ZA (1) ZA948557B (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19538029A1 (de) 1995-10-12 1997-04-17 Sued Chemie Ag Waschmittelzusatz
GB2318360A (en) * 1996-10-15 1998-04-22 Ciba Geigy Ag Fluorescent whitening agent formulation
CA2936149A1 (en) 2014-01-20 2015-07-23 The Procter & Gamble Company Fluorescent brightener premix

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2856087A1 (de) * 1978-12-23 1980-07-10 Henkel Kgaa Verfahren zur herstellung weisser, optische aufheller und kationenaustauschfaehige alumosilikate enthaltender, pulverfoermiger waschmittel
JPS63265999A (ja) * 1987-04-22 1988-11-02 Kao Corp 高密度粒状濃縮洗剤組成物
JPH0633439B2 (ja) * 1988-07-28 1994-05-02 花王株式会社 高密度粒状濃縮洗剤組成物
FR2655658B1 (fr) * 1989-12-08 1994-11-18 Rhone Poulenc Chimie Compose lessiviel a base d'un polyphosphate et notamment d'un agent optiquement actif, son procede de preparation et son utilisation en detergence.
ATE172240T1 (de) * 1992-07-15 1998-10-15 Procter & Gamble Waschmittelzusammensetzungen
JPH07302401A (ja) * 1994-04-28 1995-11-14 Narita Giken Kk 磁気記録再生装置の回転磁気ヘッド装置

Also Published As

Publication number Publication date
WO1995013358A1 (en) 1995-05-18
DE69416157D1 (de) 1999-03-04
CN1134723A (zh) 1996-10-30
HUT75017A (en) 1997-03-28
JPH09506122A (ja) 1997-06-17
CA2173445A1 (en) 1995-05-18
BR9408035A (pt) 1996-12-17
JP2813469B2 (ja) 1998-10-22
HU217767B (hu) 2000-04-28
EP0728187B1 (en) 1999-01-20
HU9601255D0 (en) 1996-07-29
SK57796A3 (en) 1997-06-04
EP0728187A1 (en) 1996-08-28
AU8112494A (en) 1995-05-29
CA2173445C (en) 2000-07-18
ZA948557B (en) 1996-04-30
ES2127503T3 (es) 1999-04-16
CN1063481C (zh) 2001-03-21
CZ290773B6 (cs) 2002-10-16
DE69416157T2 (de) 1999-06-02
PL177611B1 (pl) 1999-12-31
CZ136096A3 (en) 1996-10-16
GB9323250D0 (en) 1994-01-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR930005063B1 (ko) 세제조성물
AU647681B2 (en) Detergent compositions
MXPA05004773A (es) Composicion de detergente de lavanderia.
SK195292A3 (en) Detergent compositions
DE69806930T3 (de) Waschmittelzusammensetzungen
PL180050B1 (pl) Sposób wytwarzania homogenicznej granulowanej kompozycji detergentowej PL
WO2006029676A1 (en) Detergent compositions and their manufacture
EP1421167B1 (en) Process for manufacture of perfumed coloured speckle compositoin for particulate laundry detergent compositions containing it
SK53896A3 (en) Process for the production of a detergent composition and detergent composition
SK281898B6 (sk) Spôsob výroby časticovej detergentnej zmesi
CZ20023099A3 (cs) Částicový prací prostředek
EP0892843B1 (en) Modified aluminosilicate
EP0804534A1 (de) Enzymhaltiges bleichendes waschmittel
WO1997002338A1 (en) Process for the production of a detergent composition
US20040127386A1 (en) Granular component for use in particulate detergent compositions
EP1436377A1 (en) Detergent compositions
KR19990024883A (ko) 입상 고밀도 비이온성 세제조성물 및 그 제조방법
JPH08512072A (ja) 洗剤組成物の製造方法
MXPA01003096A (en) Granular detergent compositions having improved solubility profiles
WO2005105976A1 (en) Detergent composition