SK280641B6 - Polymérna kompozícia, spôsob jej výroby a jej použ - Google Patents

Polymérna kompozícia, spôsob jej výroby a jej použ Download PDF

Info

Publication number
SK280641B6
SK280641B6 SK1316-95A SK131695A SK280641B6 SK 280641 B6 SK280641 B6 SK 280641B6 SK 131695 A SK131695 A SK 131695A SK 280641 B6 SK280641 B6 SK 280641B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
component
water
components
polymer
acid
Prior art date
Application number
SK1316-95A
Other languages
English (en)
Other versions
SK131695A3 (en
Inventor
Uwe Günther
Helmut Klimmek
Helmut Brüggemann
Original Assignee
Chemische Fabrik Stockhausen Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemische Fabrik Stockhausen Gmbh filed Critical Chemische Fabrik Stockhausen Gmbh
Priority claimed from PCT/EP1993/001062 external-priority patent/WO1994025521A1/de
Publication of SK131695A3 publication Critical patent/SK131695A3/sk
Publication of SK280641B6 publication Critical patent/SK280641B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L1/00Compositions of cellulose, modified cellulose or cellulose derivatives
    • C08L1/08Cellulose derivatives
    • C08L1/26Cellulose ethers
    • C08L1/28Alkyl ethers
    • C08L1/286Alkyl ethers substituted with acid radicals, e.g. carboxymethyl cellulose [CMC]
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61LMETHODS OR APPARATUS FOR STERILISING MATERIALS OR OBJECTS IN GENERAL; DISINFECTION, STERILISATION OR DEODORISATION OF AIR; CHEMICAL ASPECTS OF BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES; MATERIALS FOR BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES
    • A61L15/00Chemical aspects of, or use of materials for, bandages, dressings or absorbent pads
    • A61L15/16Bandages, dressings or absorbent pads for physiological fluids such as urine or blood, e.g. sanitary towels, tampons
    • A61L15/42Use of materials characterised by their function or physical properties
    • A61L15/60Liquid-swellable gel-forming materials, e.g. super-absorbents
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J20/00Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof
    • B01J20/22Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof comprising organic material
    • B01J20/26Synthetic macromolecular compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L3/00Compositions of starch, amylose or amylopectin or of their derivatives or degradation products
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L5/00Compositions of polysaccharides or of their derivatives not provided for in groups C08L1/00 or C08L3/00

Description

Predložený vynález sa týka kompozície polymémych materiálov a spôsobu výroby kompozície polymérov a obzvlášť absorbujúcich materiálov prevažne na báze obnoviteľných surovín. Z toho dôvodu sú principiálne biologicky odbúrateľné. Vďaka svojmu prevažne prírodnému pôvodu absorbenty neobsahujú reziduálne monoméry alebo obsahujú značne nižšie množstvá týchto monomérov, v porovnaní s absorbentmi založenými na polyakryláte. Absorbéry podľa predloženého vynálezu majú pomerne vysokú absorpčnú kapacitu a absorpčnú rýchlosť, aj pod záťažou, pre vodu a vodné roztoky, bez tendencie gólového blokovania (gélové blokovanie: pri kontakte s vodou sa vonkajšie vrstvy absorbéra „zlepia“ a bránia ďalšiemu prenikaniu kvapaliny do absorbéra), a sú mechanicky stabilné (vzhľadom na separáciu na jednotlivé zložky). V stave nasiaknutia sa delia na jednotlivé častice; tieto sú nevodné a majú veľmi vysokú gélovú stabilitu. Predložený vynález sa ďalej týka spôsobu ich výroby a použitia ako vláknitého, povlakového, práškového alebo granulovaného materiálu na absorpciu vody, vodných roztokov alebo vodných disperzných sústav a telesných tekutín v hygienických potrebách, ako sú tampóny alebo plienky, v hygienických potrebách pre zvieratá, v technicko-chemických výrobkoch, napríklad baliacich materiáloch, obzvlášť na mäso a ryby, v kultivačných nádobách, ako aj v úprave pôdy a ako plášte káblov.
Doterajší stav techniky
Väčšina absorbujúcich materiálov, ktoré sa dnes používajú a ktorým sa hovorí aj superabsorbéry, ktoré sú schopné absorbovať veľké množstvá kvapaliny (vody, moču) v krátkom čase, sú predovšetkým zosieťované polyakryláty; nie sú teda založené na obnoviteľných surovinách a ich biologická odbúrateľnosť je pomerne nedostatočná alebo nie sú odbúrateľné vôbec.
V snahe vybudovať superabsorbéry na obnoviteľných surovinách bola kyselina akrylová očkovaná na polysacharidy, napríklad na kukuričný škrob, ako je opísané v DE-C-2612846. Možno však použiť len malé množstvá polysacharidov (max. do 25 %), v opačnom prípade sa absorpčné vlastnosti dramaticky znížia.
Zabudovaním polysacharidov do polymerizačného gélu polyakrylätov, ako je opísané v DE-OS 40 29 591, 40 29 592 a 40 29 593, polyakryláty možno tiež nahradiť len v rozsahu maximálne 25 % bez toho, aby to malo za následok jasné zníženie absorpčnej kapacity a iných vlastností výsledných superabsorbérov, dokonca aj keď sa dodatočne pridajú rôzne pomocné činidlá, ako sú vlákna a napríklad hliníkové kroslinkery. Polysacharidy sa považujú za základný prvok absorbérov pri získavaní biologicky odbúrateľných jednotiek.
DE-PS 3132976 opisuje miešanie kyseliny polyakrylovej s polysacharidmi v práškovej forme a v roztoku, kde sa obal čiastočiek absorbéra zmesí zosieťuje hliníkovými zosieťovacími činidlami, ako je
A1(OH)2OOCCH3. 1/3 H3BO3.
Takto tento proces nemôže poskytnúť superabsorbéry pozostávajúce z viac ako 60 % obnoviteľných surovín.
Podľa postupov opísaných v prehľade polysacharidy nepredstavujú významný príspevok ako absorpčný komponent.
Rôzne patentové publikácie, ako je DE-OS-2634539, opisujú výrohu karboxymetylcelulózových absorbérov, t. j. z materiálov, ktoré sú principiálne biologicky odbúrateľné, zosieťovaním karboxymetylcclulózy s rôznymi zosieťovacími činidlami vo vodnom prostredí. Tieto absorbéry však majú silné gélové blokovanie.
US-A 4 959 341 opisuje výrobu absorbéra na báze karboxymetylcelulózy, ktorý pozostáva zo zmesi karboxymetylcelulózy, celulózových vláken, hydrofóbnej zložky a A1(OH)2OOCCH3 . 1/3 HBO3 ako zosieťovacieho činidla, pričom hliníkové zosieťovacie činidlo spôsobuje zosieťovanie karboxymetylcelulózy počas absorpcie kvapaliny.
Tieto absorbéry majú dobré absorpčné vlastnosti, majú však jav blokovania. Okrem toho tieto absorbéry sa dajú ľahko oddeliť mechanickým namáhaním, ako je preosievame alebo doprava dopravníkmi, takže potom už nevystupujú ako homogénny produkt. To v značnej miere obmedzuje ich použiteľnosť.
EP-PS 0 201 895 tiež opisuje výrobu absorbéra na báze karboxymetylcelulózy. Pri výrobe týchto absorbérov sa však používa vodný roztok, kde je karboxymetylcelulóza prítomná v nízkej koncentrácii. Okrem toho sú pri výrobe potrebné veľké množstvá organických rozpúšťadiel, ako je acetón, metanol a podobne. Výroba týchto karboxymetylcelulózových absorbérov je veľmi časovo náročná. Samotné absorbéry majú jav blokovania a majú nízku pevnosť gélu.
Spočiatku bola hlavným faktorom pri vývoji superabsorbérov len veľká nasakovacia kapacita v kontakte absorbéra s kvapalinou, ktorej sa hovorí aj voľná nasakovacia kapacita; neskôr sa však ukázalo, že dôležité je nielen množstvo absorbovanej vody, ale aj pevnosť gélu. Absorbencia, ktorej sa hovorí aj nasiakavosť alebo voľná kapacita nasiakavosti na jednej strane, a pevnosť gélu zosieťovaného polyméru na strane druhej, predstavujú protichodné vlastnosti, ako je známe podľa US-A 3,247,171 (DOW/WALKER) a US-PS Re 32,649. To znamená, že polyméry s veľmi vysokou absorbenciou majú slabú pevnosť nasiaknutého gélu, takže gél sa pod tlakom (napr. tela) deformuje a znemožňuje sa ďalšia distribúcia a absorpcia kvapaliny. Podľa US-PS Re 32,649 sa treba zamerať na vyrovnaný vzťah medzi absorpčnou kapacitou (objemom gélu) a pevnosťou gélu, aby sa zabezpečila absorpcia kvapaliny, prenos kvapaliny, suchosť plienky a pokožky, keď sa tieto superabsorbéry používajú v konštrukcii plienky. V tomto spojení nie je dôležitá len schopnosť polyméru udržať kvapalinu po predchádzajúcom voľnom nasiaknutí pri následnom tlaku, ale aj počas simultánne pôsobiaceho tlaku, t. j. počas absorpcie kvapaliny. Tak je tomu v praxi, keď dieťa alebo osoba sedí alebo leží na sanitárnej pomôcke, alebo keď pôsobia šmýkavé sily, napríklad pri pohybe nôh. V EP-A-0 339 461, strany 5 až 7, sa týmto špecifickým absorpčným vlastnostiam hovorí absorpcia pri zaťažení (AUL - absorption under load).
Podstata vynálezu
Cieľom predloženého vynálezu bolo poskytnúť polymérnu kompozíciu a kompozíciu absorbenta (v ďalšom uvádzanú ako absorbér) jednoduchým spôsobom, ktorý nemá nedostatky opísané a ktorý má nasledujúce vlastnosti:
a) Absorbér bude pozostávať prevažne z komponentov prírodného pôvodu a tým principiálne biologicky odbúrateľných.
b) Absorbéry budú mať vysokú mechanickú pevnosť, nesmú sa oddeľovať na jednotlivé komponenty počas preo sievania alebo napríklad v závitnicovom skrutkovom podávači.
c) Absorbéry budú mať pomerne vysokú absorpčnú rýchlosť a absorpčnú kapacitu na vodu a vodné roztoky.
d) Obsah reziduálnych monomérov bude značne nižší ako pri konvenčných absorbéroch na báze polyakrylátov.
e) Absorbéry budú mať veľmi vysokú gélovú stabilitu v stave nasiaknutia; v tomto spojení budú častice absorbéra prítomné vo forme oddelených jednotlivých častíc.
f) Nesmú mať tendenciu ku gélovému blokovaniu.
g) Absorbéry budú mať veľkú rýchlosť absorpcie a absorpčnú kapacitu pod záťažou pre vodu a vodné roztoky.
Ďalším cieľom je poskytnúť kompozíciu obsahujúcu aktívnu látku, jej výroba a použitie.
Podľa predloženého vynálezu sa riešenie prvého cieľa dosahuje polymérnou kompozíciou a postupom výroby polymérnej kompozície, obzvlášť absorbujúceho materiálu pozostávajúceho v zásade zo štyroch komponentov:
- komponent A na báze špeciálnych reproduktívnych surovín,
- komponent B pozostávajúci zo špeciálneho vodou nasiakavého polyméru,
- matricový materiál a
- iónové alebo kovalentne zosieťovacie činidlo,
- voliteľne prídavok antiblokovacieho činidla.
Predložený vynález sa teda týka polymérnej kompozície v zásade pozostávajúcej zo 70 až 99,99 % hmotn. vo vode rozpustného a/alebo vodou nasiakavého polysacharidu alebo derivátu polysacharidu, ktorý je voliteľne modifikovaný zosieťovaním (komponent A) a
0,01 až 30 % hmotn. vodou nasiakavého syntetického polyméru a/alebo kopolyméru kyseliny (met-)akrylovej, (met-)akrylonitrilu, (met-)akrylamidu, vinylacetátu, vinylpyrolidónu, vinylpyridínu, (anhydridu) kyseliny maleínovej, (anhydridu) kyseliny itakónovej, kyseliny filmárovej, kyseliny vinylsulfónovej a/alebo kyseliny 2-akrylamido-2-metylpropánsulfónovej, amidov, N-alkylderivátov, N,N'-dialkylderivátov, hydroxylová skupinu obsahujúcich esterov a aminoskupinu obsahujúcich esterov týchto polymerizovateľných kyselín, pričom 0 až 98 % hmotn. kyselinových skupín týchto kyselín je neutralizovaných, a pričom tieto polyméry a/alebo kopolyméry sú zosieťované najmenej dvojfunkčnou zlúčeninou (komponent B) a 0,1 až 30 % hmotn. (v pomere k polymérnym komponentom A a B) organického matricového materiálu s teplotou topenia alebo mäknutia pod 180 °C na zabránenie separácie a gólového blokovania, 0,001 až 10 % hmotn. (v pomere k dvom polymémym komponentom A a B) iónového a/alebo kovalentného zosieťovacieho činidla, a 0 - 50 % hmotn. (v pomere k polymérnym komponentom A a B) najmenej jedného antiblokovacieho činidla na báze prírodných a/alebo syntetických vláken a/alebo materiálov s veľkým povrchom, ktoré možno získať kombináciou komponentu B s komponentom A vo vodnom prostredí, nasledujúcim sušením a mletím, pridaním ďalších komponentov, zmiešaním do homogenity, vykonaním tepelného spracovania a po pridaní zosieťovacieho činidla voliteľne vykonaním konečného tepelného spracovania na fixovanie matricou.
Predložený vynález sa teda ďalej týka spôsobu výroby polymérnej kompozície, obzvlášť kompozície absorbujúceho materiálu v zásade pozostávajúceho zo 70 až 99,99 % hmotn. vo vode rozpustného a/alebo vodou nasiakavého polysacharidu alebo derivátu polysacharidu, ktorý je voliteľne modifikovaný zosieťovaním (komponent A) a 0,01 až 30 % hmotn. vodou nasiakavého syntetického polyméru a/alebo kopolyméru kyseliny (met-)akrylovcj, (met-)akrylonitrilu, (met-)akrylamidu, vinylacetátu, vinylpyrolidónu, vinylpyridínu, (anhydridu) kyseliny maleínovej, (anhydridu) kyseliny itakónovej, kyseliny filmárovej, kyseliny vinylsulfónovej a/alebo kyseliny 2-akrylamido-2-metylpropánsulfónovej, amidov, N-alkylderivátov, N,N'-dialkylderivátov, hydroxylová skupinu obsahujúcich esterov a aminoskupinu obsahujúcich esterov týchto polymerizovateľných kyselín, pričom 0 až 98 % hmotn. kyselinových skupín týchto kyselín je neutralizovaných, a pričom tieto polyméry a/alebo kopolyméry sú zosieťované najmenej dvojfunkčnou zlúčeninou (komponent B) a 0,1 až 30 % hmotn. (v pomere k polymérnym komponentom A a B) organického matricového materiálu s teplotou topenia alebo mäknutia pod 180 °C na zabránenie separácie a gélového blokovania, 0,001 až 10 % hmotn. (v pomere k dvom polymérnym komponentom A a B) iónového a/alebo kovalentného zosieťovacieho činidla, a 0 - 50 % hmotn. (v pomere k polymérnym komponentom A a B) najmenej jedného antiblokovacieho činidla na báze prírodných a/alebo syntetických vláken a/alebo materiálov s veľkým povrchom, ktoré možno získať kombináciou komponentu B s komponentom A vo vodnom prostredí, nasledujúcim sušením a mletím, pridaním ďalších komponentov, zmiešaním do homogenity, vykonaním tepelného spracovania a po pridaní zosieťovacieho činidla voliteľne vykonaním konečného tepelného spracovania na fixovanie matricou.
Na prekvapenie sa zistilo, že malý prídavok komponentu B do komponentu A pri výrobe spôsobuje zjavné zlepšenie absorpčných vlastnosti. Keďže sa vyžaduje len malé množstvo komponentu B, obsah reziduálnych monomérov, napr. kyseliny akrylovej, v takom absorbére je samozrejme nižší ako pri absorbéroch na báze polyakrylátov.
Zabudovanie komponentu B do komponentu A sa dosahuje napríklad spoločným nasakovaním vo vode alebo vodnom roztoku a nasledujúcim sušením. Je prekvapujúce, že použitie tejto metódy má za následok jasný vzostup hodnoty AUL; okrem toho možno podiel komponentu B značne znížiť bez zhoršenia absorpčných vlastností produktu.
Okrem toho bolo prekvapujúcim zistenie, že pridanie tuhej látky, ktorá slúži ako matrica pre absorpčný systém, v kombinácii s polymérnym absorbentom, zmesou komponentov A a B a iónového zosieťovacieho činidla možno pripraviť absorbent, ktorý má vysokú absorpčnú rýchlosť a absorpčnú kapacitu pre vodu a vodné roztoky, ako aj zlepšenú mechanickú pevnosť proti oddeľovaniu jednotlivých suchých častíc. Okrem toho gély tohto systému absorbérov sa vyskytujú oddelene v jednotlivých časticiach.
Prekvapením je, že tieto absorbéry - v kombinácii s uvedenými vlastnosťami - majú okrem toho gélovú pevnosť, ktorá je značne vyššia ako pevnosť absorbérov na báze kyseliny polyakrylovej.
Vo vode rozpustné a vodou nasiakavé polyméry na báze polysacharidov sú vhodné ako komponent A. Medzi tieto patria guar, karboxymetylguar, xantán, algináty, arabská guma, hydroxyetylcelulóza alebo hydroxypropylcelulóza, karboxymetylcelulóza a iné deriváty celulózy, škrob a deriváty škrobu, ako karboxymetylškrob a zmesi jednotlivých polysacharidov. Preferovanými polymérmi sú guar, ako aj aniónové polyméry škrobu, guaru a celulózy, pričom karboxymetylcelulóza predstavuje obzvlášť preferovaný materiál.
Uvedené polyméry komponentu A môžu byť modifikované zosieťovaním, aby sa znížila ich rozpustnosť vo vode a aby sa dosiahli lepšie nasiakavc vlastnosti. Zosieťovanie môže prebehnúť na celom polyméri alebo len na povrchu jednotlivých častíc polyméru.
Reakciu polymérov možno uskutočniť pomocou iónových kroslinkerov, napríklad zlúčeninami vápnika, hliníka, zirkónia, železitými zlúčeninami a zlúčeninami titánu. Reakciu možno tiež uskutočniť pomocou polyfunkčných karboxylových kyselín ako kyselinou citrónovou, kyselinou slížovou, kyselinou vínnou, kyselinou jablčnou, kyselinou malónovou, kyselinou jantárovou, kyselinou glutárovou, kyselinou adipovou, alkoholmi ako polyetylénglykoly, glycerol, pentaerytritol, propándioly, sacharóza, estermi kyseliny uhličitej ako etylén- a propylénkarbonát, amínmi ako polyoxypropylénamíny, epoxyzlúčeninami ako etylénglykol diglycidyl éter alebo glykol triglycidyl éter a epichlórhydrín, anhydridmi kyselín ako anhydrid kyseliny jantárovej a anhydrid kyseliny maleínovej, aldehydmi a polyfúnkčnými (aktivovanými) olefínmi ako kyselina bis-(akrylamino)octová a metylénbisakrylamid. Vhodné sú v podstate aj deriváty uvedených tried zlúčenín, ako aj heterofunkčné zlúčeniny s rôznymi funkčnými skupinami uvedených tried zlúčenín.
Ako komponent B sú vhodné vodou nasiakavé syntetické polyméry alebo kopolyméry primárne na báze kyseliny (met-)akrylovej a tiež na báze (met-)akrylonitrilu, (met-)akrylamidu, vinylacetátu, vinylpyrolidónu, vinylpyridínu, kyseliny maleínovej, anhydridu kyseliny maleínovej, kyseliny itakónovej, anhydridu kyseliny itakónovej, kyseliny fumárovej, kyseliny vinylsulfónovej, kyseliny 2-akrylamido-2-metylpropánsulfónovej, ako aj amidy, ich N-alkyl-deriváty a Ν,Ν'-dialkylderiváty, hydroxylovú skupinu obsahujúce estery a aminoskupinu obsahujúce estery polymcrizovateľných kyselín. Preferujú sa zosieťované čiastočne neutralizované polyakryláty.
Až do 89 % (s preferenciou pre 50 - 80 %) kyselinových skupín môže byť ncutralizovaných.
Polyméry môžu byť zosieťované najmenej dvojfunkčným zosieťovacím činidlom.
Výroba týchto uvedených polymérov sa vykonáva podľa známych postupov (DE-PS 27 06 135, DE-OS 40 15 085). Polyakryláty, napr. typu FAVOR(R| vyrábaného firmou Chemische Fabrík Stockhausen GmbH, predstavujú obzvlášť preferovaný materiál ako komponent B.
Komponenty A a B možno kombinovať buď chemicky, t. j. prostredníctvom esterických väzieb, alebo jedným z uvedených zosieťovacích činidiel, alebo fyzikálne, t. j. v zmysle interpenetračnej siete (IPN - interpenetrating network).
Organické tuhé látky topiace alebo mäknúce pod 180 °C a najlepšie s mäkkou konzistenciou pri teplote miestnosti sú vhodné ako matrica, napríklad triglycerol monostearát. Vhodné sú aj vysoko viskózne kvapaliny ako napríklad bobrí olej.
Najvhodnejšie ako matrica sú polykaprolaktóny, ako napríklad TONE 0230 a 0240 od Union Carbide, ktoré môžu byť aj modifikované napríklad reakciou s maleinanhydridom.
Matrica prenáša vyššiu mechanickú pevnosť na systém absorbéra pravdepodobne chemickými a/alebo fyzikálnymi interakciami; to značne znižuje oddeľovanie jednotlivých komponentov počas dopravy napríklad dopravníkovou skrutkou alebo pri preosievaní. Preto možno vyrobiť absorbent, ktorý má vysoké absorpčné hodnoty a získava sa navyše v homogénnejšom a teda efektívnejšom systéme po konečnej úprave alebo zavedení na plánované miesto použitia.
Okrem toho zabudovanie absorpčného činidla do matrice má prekvapujúco za následok evidentné zníženie alebo dokonca úplnú elimináciu gélového blokovania, čím sa zabezpečuje vysoká absorpčná rýchlosť v celom absorbéri.
Navyše matrica pevne fixuje zosieťujúce činidlo na povrchu jednotlivých častíc absorbéra.
Granulácia jemného prachu superabsorbéra pomocou aglomeračných pomocných činidiel je opísaná v príkladoch DE-PS 37 41 157 a DE-PS 39 17 646. Produkty' takto pripravené majú vysokú absorpčnú rýchlosť pre vodu a vodné roztoky. Tieto produkty' však úplne pozostávajú z polyakrylátov a z toho dôvodu sú zle - ak vôbec - biologicky odbúrateľné. Aglomeračné činidlá majú len funkciu pri granulách produktu, ale nie ako matricový materiál.
Antiblokovacie činidlá tiež znižujú gélové blokovanie; tým spôsobujú zrýchlenú a zlepšenú absorpciu kvapaliny a zabezpečujú to, že častice gélov sú oddelené, t. j. že sú prítomné ako jednotlivé častice.
Ako je všeobecne známe, medzi vhodné antiblokovacie činidlá patria vláknité materiály a iné materiály s veľkým povrchom (porovnajte DE-PS 31 41 098 a DE-PS 33 13 344).
Vlákna môžu byť prírodné alebo syntetické, napr. vlna, bavlna, hodváb a celulózové vlákna, alebo polyamid, polyester, polyakrylonitril, polyuretánové vlákna, vlákna z olefínov a ich substitučných produktov, ako aj vlákna z polyvinylalkoholov a ich derivátov. Medzi príklady anorganických materiálov patria bentonity, zeolity, aerosily a aktívne uhlie.
Vhodnými zosieťovacími činidlami sú zlúčeniny, ktoré prevádzajú uvedené polyméry do stavu, keď je znížená rozpustnosť vo vode, zlepšená nasiakavosť a znížený jav blokovania.
Kovové zlúčeniny, ktoré môžu interagovať s funkčnými skupinami polymérov, sú vhodnými iónovými zosieťovacími činidlami. Osobitne sa preferujú zlúčeniny horčíka, vápnika, hliníka, zirkónia, železa, titánu a zinku, ktoré majú výbornú rozpustnosť vo vode ako napríklad soli karboxylových kyselín a anorganické kyseliny.
Preferovanými karboxylovými kyselinami sú kyselina octová, kyselina mliečna, kyselina salicylová, kyselina propiónová, kyselina benzoová, mastné kyseliny, kyselina malónová, kyselina jantárová, kyselina glutárová, kyselina adipová, kyselina citrónová, kyselina vínna, kyselina jablčná a kyselina slížová.
Medzi preferované anorganické anióny patria chloridy, bromidy, hydrogensírany, sírany, fosforečnany, boritany, dusičnany, hydrogenuhličitany a uhličitany.
Vhodné sú aj organické zlúčeniny obsahujúce viacväzbové kovy ako acetylacetonáty a alkoholáty, napr. Fe(acac)3, Zr(acac)4, Ti(OBu)4 a Zr(o-prop)4.
Vo vode rozpustné zosieťovacie činidlo spôsobuje zosieťovanie komponentov A a B medzi nimi a navzájom, obzvlášť na povrchu, čím sa zlepšujú absorpčné vlastnosti, ako je opísané v DE-PS 31 32 976, DE-PS 26 09 144 a US-A4 959 341.
Vhodnými kovalentnými zosieťovacími činidlami sú polyfunkčné karboxylové kyseliny, alkoholy, amíny, epoxyzlúčeniny, anhydridy karboxylových kyselín, aldehydy, ako aj ich deriváty. Medzi príklady patria kyselina citrónová, kyselina slížová, kyselina vínna, kyselina jablčná, kyselina malónová, kyselina jantárová, kyselina glutárová, kyselina adipová, polyetylénglykoly, glycerol, propándioly, polyoxypropylénamíny, epichlórhydrín, etylénglykol diglycidyléter, glykol diglycidyléter, anhydrid kyseliny jantárovej, anhydrid kyseliny maleínovej, etylénkarbonát a propylénkarbonát.
Vhodné sú aj prírodné deriváty uvedených zlúčenín, ako aj heterofunkčné zlúčeniny s rôznymi funkčnými skupinami uvedených tried zlúčenín.
Pomer komponentu A v pomere komponentu A ku komponentu B je 70 - 99,99 % hmotn. výhodne pre 75 -
- 95 % hmotn. Podiel komponentu B je 0,01 - 30 % hmotn. výhodne pre 5 - 25 % hmotn.
Pridanie komponentu B - hoci len v malom množstve -
- spôsobuje značné zlepšenie absorpčných vlastností, obzvlášť v súvislosti s nasiakavosťou. V porovnaní s čistým karboxymetylcelulózovým materiálom (CMC materiálom) možno takto dosiahnuť prekvapujúco jasné zlepšenie absorpčných vlastností.
Požadované množstvo komponentu B sa značne znižuje spracovaním komponentov A a B, napríklad v stave nasiaknutia a nasledujúcim vysušením.
Množstvo antiblokujúceho činidla je medzi 0,5 a 50 % hmotn. výhodne pre 5 - 15 % hmotn. vzhľadom na komponenty A a B.
Množstvo zosieťovacieho činidla v absorbéri je 0,001 -10% hmotn. výhodne pre 3-7% hmotn. vzhľadom na komponenty A a B.
Prídavok matricového materiálu vzhľadom na komponenty A a B predstavuje 0,1 - 30 % hmotn. s preferenciou pre 2,5 - 7,5 % hmotn.
Matrica bráni rozpadu absorbentu, ako sa to pozoruje v čisto fyzikálnych zmesiach, napr. v US-A-4 952 550, a okrem toho zabraňuje gélovému blokovaniu.
Preferovaný postup prípravy absorbentu je opísaný v nasledujúcom.
Krok 1) Komponent A a komponent B sa fyzicky miešajú v suchom stave pri teplote miestnosti. Potom sa nechajú spolu nasiaknuť vo vode alebo vo vodnom roztoku za miešania. Po 15 až 360 minútach sa získaný materiál vysuší pri 40 °C až 180 °C v sušiacej peci. Získaný produkt sa potom ďalej suší.
Krok 2) Získaný materiál sa zmieša s antiblokujúcim činidlom a matricovým komponentom, až kým sa nedosiahne homogénna zmes. Miešanie komponentov sa vykonáva vo vhodných miešadlách, ako sú skrutkové miešadlá, fluidné miešadlá, diskové miešadlá alebo pásové miešadlá.
Tepelné spracovanie sa vykonáva pri 25 °C až 180 °C výhodne pre 100 ’C až 120 °C. Čas ohrievania predstavuje 5 až 60 minút výhodne pre 20 až 40 minút. Na tepelné spracovanie produktu sa používajú konvenčné sušičky alebo pece (napr. diskové sušičky, pásové sušičky, fluidné sušičky alebo infračervené sušičky).
Krok 3) Potom sa pridá iónové zosieťovacie činidlo, najlepšie dihydroxyacetát hlinitý stabilizovaný kyselinou boritou, a dôkladne sa mieša so získaným materiálom pri laboratórnej teplote, kým nevznikne homogénna zmes. Na účely fixácie zosieťujúceho činidla matricou sa znova vykonáva zahrievanie na 25 °C až 180 °C s preferenciou pre 50 °C až 80 °C počas 5 až 60 minút, aby sa matricový materiál roztopil.
Namiesto spracovania opísaného v kroku 1 možno komponent A voliteľne pridať do nasiaknutého (napr. vodou) komponentu B alebo komponent B možno pridať do nasiaknutého (napr. vodou) komponentu A, alebo nasiaknutý (napr. vodou) komponent A možno pridať do nasiaknutého (napr. vodou) komponentu B, voliteľne s prídavkom vody alebo vodného roztoku.
Po mletí (krok 1) možno produkt preosiať, najlepšie na veľkosť častíc 90-630 pm.
Zabudovanie matricových komponentov sa najlepšie dosahuje pri teplote miestnosti. Matricový komponent však možno použiť aj vo forme taveniny. Pred tepelnou úpravou možno do zmesi pridať zmes pozostávajúcu najlepšie z vody/izopropanolu, aby bol k dispozícii solubilizátor. Namiesto zmesi vody a izopropanolu možno použiť aj vodu a iné zmesi vody s organickými rozpúšťadlami rozpustnými vo vode.
EP-PS 0 083 022 opisuje zosieťovanie absorbéra, ktorý pozostáva z kyseliny polyakrylovej, pričom zosieťujúce činidlá s najmenej dvoma funkčnými skupinami môžu reagovať s karboxylovými skupinami polyakrylátu. Reakcia prebieha na povrchu častíc absorbéra. DE-PS 33 14 019 a DE-PS 35 23 617 tiež opisuje povrchové zosieťovanie polyakrylátov pomocou zosieťovacích činidiel s najmenej dvoma funkčnými skupinami. Na rozdiel od absorbérov podľa predloženého vynálezu tieto patenty len opisujú modifikácie polyakrylátov - ale nie polysacharidov - v obale častíc. Toto však v žiadnom prípade nemá za následok dostatočnú biologickú odbúrateľnosť absorbérov.
Zabudovanie iónových zosieťovacích činidiel možno uskutočniť priamo do fyzikálnej zmesi kroku 2, pričom sa zmes zahrieva na 25 °C až 180 °C výhodne pre 100 °C až 120 °C počas 5 až 120 minút, ideálne 20 až 60 minút.
V tomto postupe možno uskutočniť uvedený stupeň s rozpúšťadlami buď pred alebo po zabudovaní zosieťujúceho činidla.
Kovalentné zosieťujúce činidlo možno pridať do polymérnej zmesi ako alternatívu a navyše k iónovému zosieťovaciemu činidlu, buď pred alebo po pridaní matrice.
Kovalentné zosieťujúce činidlo sa rozpustí najlepšie vo voliteľnej zmesi alkohol-voda a prikvapká sa do zmesi polymérov pri rýchlom miešaní. Množstvo rozpúšťadla je medzi 1 až 10% v pomere k polymérnej zmesi. Potom sa uskutoční zahrievanie na 25 °C až 180 °C počas 5 až 120 minút. Ako rozpúšťadlo možno použiť vodu a zmesi vody s vo vode rozpustnými organickými rozpúšťadlami.
Voliteľne možno v kroku 1) pridať aj antiblokovacie činidlá, ako aj kovalentné zosieťovacie činidlo.
Absorbentový materiál podľa predloženého vynálezu má dobrú biologickú odbúrateľnosť v porovnaní s produktmi na báze kyseliny polyakrylovej, so značne zlepšenou schopnosťou absorpcie a nasiakavosti pre 0,9 % roztok chloridu sodného, tiež pod záťažou, v porovnaní so známymi absorbentami na prírodnej báze, a má prekvapujúco vysokú gélovú pevnosť.
Gélová pevnosť niektorých absorbentov podľa predloženého vynálezu a niektorých komerčne známych absorbentov
Názov produktu Gélová pevnosť (10 Hz)
(N/m2)
Absorbéry podľa predloženého
vynálezu
superabsorbér z Príkladu 1 > 10 000
superabsorbér z Príkladu 3 > 10 000
superabsorbér z Príkladu 5 > 10 000
superabsorbér z Príkladu 7 > 10 000
superabsorbér z Príkladu 9 > 10 000
Komerčne známe absorbéry
Produkt A 2450
Produkt B 4200
Produkt C 3500
Produkt D 2700
Produkt E 4950
Produkt F 3700
Produkt G 1575
Produkty A, B, C, D, F a G: zosieťované čiastočne neutralizované polyakryláty
Produkt E:
zosieťovaný čiastočne neutralizovaný očkovaný kopolymér polyakrylátu a škrobu.
Okrem toho sa značne zlepšuje mechanická pevnosť (vzhľadom na rozpad na jednotlivé komponenty) v porovnaní s uvedenými absorbérmi na báze obnoviteľných surovín.
Polymému kompozíciu podľa predloženého vynálezu možno obzvlášť použiť ako absorbent vo forme vlákna, povlaku, prášku alebo granulovaného materiálu na absorpciu vody alebo vodných kvapalín ako moč a krv, a preto je obzvlášť vhodná na použitie v plienkach, tampónoch, chirurgických produktoch, plášťoch káblov, kultivačných nádobách, baliacich materiáloch na mäso a ryby, a v absorbujúcich súčastiach odevu.
Okrem toho je materiál vhodný ako úložné médium na postupné uvoľňovanie aktívnych látok ako liekov, pesticídov (US 4,818, 534; US 4,983,389; US 4,983,390; US 4,985,251) a pri voňavých látkach, výhodne odbúrateľnosti úložného média.
Dôsledkom toho je ďalšia výhoda spočívajúca v skutočnosti, že aktívna látka sa uvoľní bezozvyšku.
Depozitné materiály obsahujúce aktívne zlúčeniny možno vyrábať absorpciou, s preferenciou pre koncentrované vodné alebo vodu obsahujúce roztoky, na v podstate suchý absorbér a v prípade potreby opätovným vysušením.
Aktívnu látku možno pridať aj priamo alebo ako roztok alebo disperziu v ktoromkoľvek z predchádzajúcich štádií výrobného procesu absorbérovej kompozície.
Depozitné materiály obsahujúce aktívnu látku sa používajú vo forme prášku alebo ako disperzia v hydrofóbnom médiu, ktoré môže obsahovať stabilizátory disperzie ako cmulzifíkátory alebo stabilizátory, alebo v zmesi s inými látkami, ako sú polysacharidy.
Napríklad pridanie týchto depozitných materiálov obsahujúcich baktericídy do celulózy, guarových alebo škrobových produktov alebo ich derivátov ako karboxymetylcelulóza zabraňuje rozkladu týchto látok počas skladovania a použitia vo vodnom prostredí po dlhý čas, čím sa zabraňuje prítomnosti väčších množstiev voľnej aktívnej látky v roztoku vďaka depozitnému efektu.
Testovacie metódy:
Test čajových vreciek (TBT - Tea Bag Test)
Aby sa určila absorpčná kapacita, uskutočnil sa test čajových vreciek. Ako testovací roztok sa použil vodný 0,9 % roztok NaCI.
0,2 g testovanej látky (preosiatej na 90 až 630 pm), ktorá bola navážená do čajového vrecka, sa nechalo nasiaknuť v testovacom roztoku počas 10 a 30 minút. Po odkvapkaní počas 5 minút (maximálna hodnota) sa vykonalo odstredenie v centrifúge, napr. v komerčnej žmýkačke, pri 1400 ot./min. Absorpcia kvapaliny sa určila gravimetrický a vyjadrila sa na 1 g látky (retenčná hodnota).
Absorpcia pod záťažou (AUL - Absorption under Load)
Aby sa určila kapacita absorpcie kvapaliny pod záťažou, určila sa absorpcia pod záťažou podľa opisu v EP-A-0 339 461.
0,16 g testovanej látky (preosiatej medzi 300 a 600 pm) sa nechalo kapilárne nasiaknuť v 0,9 % roztoku NaCI počas 60 minút pod tlakom 1,55 kN/m2 (99,8 g/palec2). Absorpcia kvapaliny sa určila gravimetrický na 1 g látky. Gélová pevnosť (G1)
Na určenie gólovej pevnosti G' nasiaknutých absorbérov sa použila metóda opísaná v EP-A 0 339 461. Aparatúra: Controlled Stress Rheometer CS 100, (CarriMed Ltd. Dorking/UK).
Podmienky merania: systém platnička-platnička, priemer 60 mm, medzera medzi platničkami 2 mm, teplota 20 °C, silový moment 1000 - 4000 pNm, amplitúda 1,5-5 mrad, frekvencia 10,0 Elz, 28 ml 0,9% NaCl/g absorbéra. Výsledky sú udané v N/m2.
Test vsakovania (FT - Flow Test)
Pomocou testu vsakovania sa určila rýchlosť, pri ktorej produkty absorbujú testovaciu kvapalinu; okrem toho sa zisťovalo, či majú jav blokovania, či boli nasiaknuté úplne a či boli celkom zmáčané. Ďalej sa zisťovalo, či boli gély v pevnom, súdržnom alebo voľnom a oddelenom stave.
Pri uskutočňovaní testu vsakovania sa asi 100 mg látky umiestnilo na vodou nasiaknutý papierový obrúsok a pozorovala sa absorpcia vody produktom. Absorpčné správanie sa vyhodnotilo podľa nasledujúcej škály: A: absorbované rýchlo B: absorbované veľmi rýchlo C·: absorbované od začiatku do konca
D: po absorpcii vody je gél v oddelenej forme E: gélové blokovanie.
Predložený vynález je podrobnejšie ilustrovaný v nasledujúcom pomocou príkladov výroby a aplikácie.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Poloprodukty
Každá z nasledujúcich zmesi sa vmieša do 360 ml vody pri teplote miestnosti (15 až 20 °C) a nechá sa stáť tri hodiny. Získané gély sa vysušia pri 100 °C v sušičke s cirkulujúcim vzduchom počas dvoch hodín a potom sa melú a osievajú na veľkosť častíc 90 -630 μηι.
Poloprodukt 1 g CMC (Walocel 40000 (sodná soľ karboxymetylcelulózy. výrobok firmy Wolff Walsrode), 2 g polyakrylátového superabsorbéra (vyrobeného podľa DE-OS 40 15 085, príklad 4, ďalej uvádzaný ako SAB A).
Poloprodukt 2 g CMC (Waloccl 30000), 2 g SAB A
Poloprodukt 3 g CMC (Walocel 30000), 4 g SAB A
Poloprodukt 4 g CMC (Walocel 30000), 8 g SAB A
Poloprodukt 5 g CMC (Walocel 30000), 8 g SAB A, 4 g celulózového vlákna (PWC 500, výrobok firmy Rettenmaier).
Poloprodukt 6
28,5 g CMC (Walocel 30000), 9,5 g guarovej múčky (typ 104, výrobok firmy Roeper), 2 g SAB A
Poloprodukt 7 (porovnávací produkt) g CMC (Walocel 40000) bez prídavku
SK 280641 Β6
Príklady
Príklad 1 g poloproduktu 1 sa dôkladne zmieša s 0,25 g celulózy (priemer: 17 pm, dĺžka: 30pm), vláknom BE 600/30 (výrobok firmy Rettenmaier) a 0,25 g kyselinou terminovaným TONE 230 (reakčný produkt TONE 230, polyolu na báze kaprolaktónu, molekulová hmotnosť 1250 g.moľ výrobok Union Carbide, a anhydridu kyseliny maleínovej) a nahrieva sa v peci na 120 °C počas 30 minút. Potom sa pridá 0,25 g A1(OH)2OOCCH3 . 1/3 H3BO3 a zahrieva sa na 50 °C počas jednej hodiny.
TBT (max./ret.) = 48 g/g / 26 g/g; AUL = 18,0 g/g;
FT: B C D
Príklad 2 g poloproduktu 2 sa dôkladne zmieša s 0,25 g Aerosil R 972 (čpavkovaný silikagél, priemer častíc: 16 nm, výrobok firmy Degussa AG), 0,25 g kyselinou terminovaného TONE 230, 0,5 ml vody a 1 ml i-propanolu a zahrieva sa v peci na 120 °C počas 60 minút. Potom sa pridá 2,5 g A1(OH)2OOCCH3 . 1/3 H3BO3 a zahrieva sa v peci na 50 °C počas jednej hodiny.
TBT (max./ret.) = 51 g/g / 28 g/g; AUL = 19,6 g/g; FT: B C D
Príklad 3
Postup ako v príklade 2, ale použije sa poloprodukt 3 namiesto poloproduktu 2; okrem toho sa namiesto Aerosil R 972 použije Aerosil A 200 (čpavkovaný silikagél, priemer častíc: 12 nm, Degussa AG).
TBT (max./ret.) = 45 g/g / 27 g/g; AUL = 17,0 g/g; FT: B C D
Príklad 4
Postup ako v príklade 2, ale namiesto kyselinou terminovaného TONE 230 sa použije čistý TONE 230; okrem toho sa použije dôkladné miešanie s dvojnásobkom vody a dvojnásobkom i-propanolu.
TBT (max./ret.) = 52 g/g / 29 g/g; AUL = 19,0 g/g; FT: B C D
Príklad 5
Postup ako v príklade 2, ale použije sa poloprodukt 5. TBT (max./ret.) = 47 g/g / 27 g/g; AUL = 18,3 g/g; FT: B C D
Príklad 6
Postup ako v príklade 3, ale použije sa len polovičné množstvo kyselinou terminovaného TONE 230 a Aerosil A 200 sa nahradí rovnakým množstvom vlákna BE 600/30. TBT (max./ret.) = 52 g/g / 29 g/g; AUL = 18,7 g/g; FT: B C D
Príklad 7
Postup ako v príklade 2, ale dodatočne sa pridá (pred prvým zahrievaním) 0,25 g vlákna BE 600/30. TBT (max./ret.) = 49 g/g / 28 g/g; AUL = 18,9 g/g; FT:BCD
Príklad 8
Postup ako v príklade 2, ale použije sa poloprodukt 6. TBT (max./ret.) = 38 g/g / 22 g/g; AUL = 16,5 g/g; FT: A C D
Príklad 9
Postup ako v príklade 2, ale použije sa poloprodukt 5 a množstvo hliníkového kroslinkcra sa zníži na 0,2 g. TBT (max./ret.) = 49 g/g / 28 g/g; AUL = 16,8 g/g; FT: A C D
Príklad 10
100 g produktu získaného v príklade 1 sa zmieša so 100 ml 0,125% vodného roztoku 3,7-bis(dimetylamino)fenotiazinium chloridu a potom sa vysuší pri 60 °C v sušičke s cirkulujúcim vzduchom počas dvoch hodín.
200 mg takto získaného produktu sa dá do čajového vrecka. Toto sa zavesí do kadičky s 50 ml 0,2 % roztokom chloridu sodného. Po hodine sa vrecko vyberie. Hodnotí sa sfarbenie roztoku chloridu sodného a potom sa postup opakuje s čerstvým roztokom NaCl.
Ešte po piatom cykle modré sfarbenie roztoku chloridu sodného nasvedčuje uvoľňovaniu aktívnej látky z polymérnej kompozície slúžiacej ako úložné médium.
Príklad 11
Pri príprave poloproduktu 1 sa do práškovej zmesi dodatočne pridá 0,05 g 3,7-bis(dimetylamino)fenotiazínium chloridu a ďalej sa spracúva tak, ako jc uvcdcnc. Z tohto poloproduktu sa pripraví absorbér podľa príkladu 1. Takto pripravený absorbér sa skúma podľa príkladu 10. Získané výsledky sú rovnaké ako v príklade 10.
Porovnávacie príklady
Porovnávací príklad 1
Postup ako v príklade 2, ale použije sa poloprodukt 7 a polovičné množstvo kyselinou terminovaného TONE 230. TBT (max./ret.) = 36 g/g / 27 g/g; AUL = 8,0 g/g; FT: E
Porovnávací príklad 2 g CMC 30000 sa nechá 4 hodiny pri 50 °C s 8 g izopropanolu, 200 g vody, 0,4 g A1(OH)2OOCCH3 . 1/3 H3BO3 a 0,8 g kyseliny octovej. Nasleduje sušenie pri 80 °C.
TBT (max./ret.) = 16 g/g /11 g/g; AUL = 8,9 g/g; FT: E
Porovnávacie príklady 3, 4
Opakuje sa príprava produktov podľa príkladov 3 a 5 bez prídavku matricového materiálu. Takto získané produkty boli nehomogénne, dali sa oddeliť preosievaním a blokovali. Pri testoch TBT a AUL nebolo možné získať žiadne reprodukovateľné hodnoty pre nehomogénnosť produktu (oddeľovanie počas preosievania).
Porovnávací príklad 5 g CMC 40000 sa dôkladne zmieša s 1,5 g etylénkarbonátu, 1,5 ml vody a 1,5 ml izopropanolu a zahrieva sa na 120 °C počas 60 minút v peci. 8 g tohto produktu sa dôkladne zmieša s 2 g Favorw 953 (zosieťovaný čiastočne neutralizovaný polyakrylát, výrobok Stockhausen GmbH), 0,5 g TONE 230, 0,5 g vlákna BE 600/30 a 0,5 g A1(OH)3OOCCH3 . 1/3 H3BO3 pomocou 2 ml izopropanolu a 1 ml vody a zahrieva sa na 120 °C počas 60 minút v peci. TBT (max./ret.) = 46 g/g / 29 g/g; AUL = 14,4 g/g;
FT: B C D
Porovnávací príklad 6 g CMC 40000 sa dôkladne zmieša s 2 g SAB A, 0,5 g vlákna BE 600/30, 0,5 g kyselinou terminovaného TONE 230, 0,1 g Aerosil R 972, 2 ml izopropanolu a 1 ml vody a potom sa zahrieva počas 30 minút na 120 °C v peci. K takto získanému produktu sa pridá 0, 6 g A1(OH)2OOCCH3 . 1/3 H3BO3 a nasleduje zahrievanie v peci na 50 °C počas jednej hodiny.
TBT (max./ret.) = 51 g/g / 36 g/g; AUL = 11,0 g/g; FT: B C D

Claims (29)

1. Polymérna kompozícia pozostávajúca v zásade zo 70 až 99,99 % hmotn. vo vode rozpustného a/alebo vodou nasiakavého polysacharidu alebo derivátu polysacharidu, ktorý je voliteľne modifikovaný zosieťovaním - komponent A a 0,01 až 30 % hmotn. vodou nasiakavého syntetického polyméru a/alebo kopolyméru kyseliny akrylovej, metakrylovej, akrylonitrilu, metakrylonitrilu, akrylamidu, metakrylamidu, vinylacetátu, vinylpyrolidónu, vinylpyridínu, kyseliny maleínovej, anhydridu kyseliny maleínovej, kyseliny itakónovej, anhydridu kyseliny itakónovej, kyseliny filmárovej, kyseliny vinylsulfónovej a/alebo kyseliny 2-akrylamido-2-metylpropánsulfónovej, amidov, N-alkylderivátov, Ν,Ν'-dialkylderivátov, hydroxylovú skupinu obsahujúcich esterov a aminoskupinu obsahujúcich esterov týchto polymerizovateľných kyselín, pričom 0 až 98 % hmotn. kyselinových skupín týchto kyselín je neutralizovaných, a pričom tieto polyméry a/alebo kopolyméry sú zosieťované najmenej dvojfunkčnou zlúčeninou - komponent B a 0,1 až 30 % hmotn. v pomere k polymérnym komponentom A a B organického matricového materiálu s teplotou topenia alebo mäknutia pod 180 °C na zabránenie separácie a gélového blokovania, 0,001 až 10% hmotn. v pomere k dvom polymérnym komponentom A a B iónového a/alebo kovalentného zosieťovacieho činidla.
2. Kompozícia podľa nároku 1 obsahujúca až 50 % hmotn. v pomere k polymérnym komponentom A a B najmenej jedného antiblokovacieho činidla na báze prírodných a/alebo syntetických vláken a/alebo materiálov s veľkým povrchom ako napríklad bentonity, zeolity, aerosily a aktívne uhlie, ktoré možno získať kombináciou komponentu B s komponentom A vo vodnom prostredí, nasledujúcim sušením a mletím, pridaním ďalších komponentov, zmiešaním do homogenity, vykonaním tepelného spracovania a po pridaní zosieťovacieho činidla voliteľne vykonaním konečného tepelného spracovania na fixovanie matricou.
3. Kompozícia obsahujúca aktívnu látku, vyznačujúca sa tým, že obsahuje kompozíciu podľa nároku 1 alebo 2 a aspoň jednu látku, napríklad liečivo, pesticíd, baktericid a/alebo parfém ako účinnú zložku.
4. Kompozícia podľa nárokov 1, 2 alebo 3 v zásade pozostávajúca zo 75 až 95 % hmotn. komponentu A, 5 až 25 % hmotn. komponentu B, ktoré sa používajú ako polyméme komponenty, a 2,5 až 7,5 % hmotn. v pomere k týmto komponentom najmenej jedného matricového materiálu, 3 až 7 % hmotn. v pomere k týmto komponentom najmenej jedného iónového a/alebo kovalentného zosieťovacieho činidla, a 0,5 až 50 % hmotn. výhodne pre 5 až 15 % hmotn. v pomere k týmto komponentom najmenej jedného antiblokovacieho činidla.
5. Kompozícia podľa nárokov 1, 2, 3 alebo 4, v y značujúca sa tým, že komponent A je vo vode rozpustný a/alebo vodou nasiakavý polymér na báze polysacharidov a ich derivátov, obzvlášť derivátov guaru, škrobu a celulózy.
6. Kompozícia podľa nároku 5, vyznačujúca sa t ý m , že komponent A je aniónový derivát celulózy, najlepšie karboxymetylcelulóza.
7. Kompozícia podľa nárokov 1, 2, 3 alebo 4, v y značujúca sa tým, že matricový materiál má pri teplote miestnosti konzistenciu vysoko viskóznej kvapaliny alebo mäkkého vosku.
8. Kompozícia podľa nároku 7, vyznačujúca sa t ý m , že matricový materiál sa zvolí spomedzi triglycerol monostearátu, bobrieho oleja, a polykaprolaktónov, ktoré sú voliteľne modifikované reakciou s maleínanhydridom.
9. Kompozícia podľa nárokov 1, 2, 3 alebo 4, v y značujúca sa tým, že iónové zosieťovacie činidlá sa zvolia spomedzi kovových zlúčenín, najlepšie zlúčenín horčíka, vápnika, hliníka, zirkónia, železa, titánu a zinku vo forme ich solí s organickými a anorganickými kyselinami.
10. Kompozícia podľa nárokov 1, 2, 3 alebo 4, vyznačujúca sa tým, že kovalentné zosieťovacie činidlá sa zvolia spomedzi polyfunkčných karboxylových kyselín, alkoholov, amínov, epoxyzlúčenín, anhydridov karboxylových kyselín a/alebo aldehydov a ich derivátov, ako aj ich heterofunkčných zlúčenín s rôznymi funkčnými skupinami uvedených tried zlúčenín.
11. Spôsob výroby polymémej kompozície, obzvlášť absorbentu, v zásade pozostávajúceho zo 70 až 99,99 % hmotn. vo vode rozpustného a/alebo vodou nasiakavého polysacharidu alebo derivátu polysacharidu, ktorý je voliteľne modifikovaný zosieťovaním - komponent A a 0,01 až 30 % hmotn. vodou nasiakavého syntetického polyméru a/alebo kopolyméru kyseliny akrylovej, metakrylovej, akrylonitrilu, metakrylonitrilu, akrylamidu, metakrylamidu, vinylacetátu, vinylpyrolidónu, vinylpyridínu, kyseliny maleínovej, anhydridu kyseliny maleínovej, kyseliny itakónovej, anhydridu kyseliny itakónovej, kyseliny fumárovej, kyseliny vinylsulfónovej a/alebo kyseliny 2-akrylamido-2-metylpropánsulfónovej, amidov, N-alkylderivátov, N,N'-dialkylderivátov, hydroxylovú skupinu obsahujúcich esterov a aminoskupinu obsahujúcich esterov týchto polymerizovateľných kyselín, pričom 0 až 98 % hmotn. kyselinových skupín týchto kyselín je neutralizovaných, a pričom tieto polyméry a/alebo kopolyméry sú zosieťované najmenej dvojfunkčnou zlúčeninou - komponent B a 0,1 až 30 % hmotn. v pomere k polymérnym komponentom A a B organického matricového materiálu s teplotou topenia alebo mäknutia pod 180 °C na zabránenie separácie a gélového blokovania, 0,001 až 10 % hmotn. v pomere k dvom polymémym komponentom A a B iónového a/alebo kovalentného zosieťovacieho činidla a až 50 % hmotn. v pomere k polymérnym komponentom najmenej jedného antiblokovacieho činidla na báze prírodných a/alebo syntetických vláken a/alebo materiálov s veľkým povrchom, ako napríklad bentonity, zeolity, aerosily a aktívne uhlie, pričom tento proces sa vyznačuje tým, že komponent B sa zmieša s komponentom A vo vodnom prostredí, následne sa suší a melie, pridajú sa ďalšie komponenty, mieša sa do homogénnosti a uskutoční sa tepelné spracovanie a počas pridávania zosieťujúceho činidla po uvedenom tepelnom spracovaní sa vykoná konečné tepelné spracovanie na jeho fixovanie matricou.
12. Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa t ý m , že sa použije polymérna kompozícia, obzvlášť absorbent, ktorá pozostáva v zásade zo 75 až 95 % hmotn. komponentu A, 5 až 25 % hmotn. komponentu B, ktoré sa používajú ako polymérne komponenty, a 2,5 až 7,5 % hmotn. v pomere k týmto komponentom najmenej jedného matricového materiálu, 3 až 7 % hmotn. v pomere k týmto komponentom najmenej jedného iónového a/alebo kovalentného zosieťovacieho činidla, a 0,5 až 50 % hmotn. výhodne pre 5 až 15 % hmotn. v pomere k týmto komponentom najmenej jedného antiblokovacieho činidla.
13. Spôsob podľa nárokov 11 alebo 12, vyznačujúci sa tým, že ako komponent A sa použijú vo vode rozpustný a/alebo vodou nasiakavý polymér na báze polysacharidov a ich derivátov, obzvlášť derivátov guaru, škrobu a celulózy.
14. Spôsob podľa nároku 13, vyznačujúci sa t ý m , že ako komponent A sa použije aniónový derivát celulózy', obzvlášť karboxymetylcelulóza.
15. Spôsob podľa nárokov 11 alebo 12, vyznačujúci sa tým, že ako matricový materiál sa použije látka, ktorá je vysoko viskózna alebo má pri teplote miestnosti konzistenciu mäkkého vosku.
16. Spôsob podľa nároku 15, vyznačujúci sa t ý m , že matricový materiál sa zvolí spomedzi triglycerol monostearátu, bobrieho oleja a polykaprolaktónov, ktoré sú voliteľne modifikované reakciou s maleínanhydridom.
17. Spôsob podľa nárokov 11 alebo 12, vyznačujúci sa tým, že iónové zosieťovácie činidlá sa zvolia spomedzi kovových zlúčenín, výhodne zlúčenín horčíka, vápnika, hliníka, zirkónia, železa, titánu a zinku vo forme ich solí s organickými a anorganickými kyselinami.
18. Spôsob podľa nárokov 11 alebo 12, vyznačujúci sa tým, že kovalentne zosieťovacie činidlá sa zvolia spomedzi polyfunkčných karboxylových kyselín, alkoholov, amínov, epoxyzlúčenín, anhydridov karboxylových kyselín a/alebo aldehydov, ako aj ich derivátov, a z heterofunkčných zlúčenín s rôznymi funkčnými skupinami uvedených tried zlúčenín.
19. Spôsob podľa nárokov 11 až 18, vyznačujúci sa tým, že komponent B sa kombinuje s komponentom A takým spôsobom, že komponenty sa zmiešajú, dajú do vodného prostredia, nasiaknu vo vodnom roztoku alebo disperzii, vysušia sa a pomelú.
20. Spôsob podľa nároku 19, vyznačujúci sa t ý m , že buď oba polyméry sa zmiešajú v suchej forme alebo že jeden suchý komponent sa zmieša s druhým komponentom, ktorý už je nasiaknutý pomocou vodu obsahujúceho roztoku alebo disperzie.
21. Spôsob podľa nárokov 11 až 18, vyznačujúci sa tým, že komponent B sa kombinuje s komponentom A takým spôsobom, že komponent B, ktorý’ je nasiaknutý vodu obsahujúcim roztokom alebo disperziou sa zmieša s komponentom A, ktorý je nasiaknutý vodu obsahujúcim roztokom alebo disperziou, voliteľne s prídavkom vodu obsahujúceho roztoku alebo disperzie, a že komponenty sa vysušia a pomelú.
22. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že spojenie polymérnych komponentov a miešanie ďalších komponentov sa vykonáva pri teplotách od 0 °C do 100 °C, najlepšie pri teplote miestnosti.
23. Spôsob podľa nárokov 19 až 22, v y z n a č u júci sa tým, že sušenie sa vykonáva pri 40 °C až 180 “C a že pomletý produkt sa preoseje na veľkosť častíc 90 až 630 pm.
24. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že tepelné spracovanie sa vykonáva pri 25 °C až 180 °C výhodne pre
100 “C až 120 °C, a že konečné tepelné spracovanie sa vykonáva pri 25 °C až 180 °C výhodne pre 50 °C až 80 °C.
25. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že po mletí sa ďalšie komponenty primiešajú v prítomnosti vodu obsahujúceho roztoku alebo disperzie, najlepšie vody alebo zmesi vody a hydrofilného organického rozpúšťadla.
26. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým,že zosieťovacie činidlo sa rozpusti alebo disperguje v zmesi vody a/alebo hydrofilného organického rozpúšťadla a pridá sa k polymérnym komponentom, ktoré sa majú spájať, alebo k iným komponentom, pred tepelným spracovaním.
27. Spôsob výroby kompozície depozitného materiálu podľa nárokov 11 až 26, vyznačujúci sa t ý m , že aktívna látka
- sa buď absorbuje do kompozície podľa nárokov 1, 2 a 4 až 10 z vodných alebo vodu obsahujúcich roztokov a voliteľne znova vysušených,
- alebo sa pridá do uvedenej kompozície ako roztok alebo disperzia v ktoromkoľvek z predchádzajúcich štádií výrobného postupu.
28. Použitie kompozície podľa nárokov 1, 2 a 4 až 10 alebo vyrobenej podľa nárokov 11 až 26, ako vlákna, povlaku, prášku alebo granulovaného materiálu na absorpciu vodu obsahujúcich roztokov alebo disperzií, tekutín a telesných tekutín, v chemicko-technických výrobkoch, ako sú baliace materiály, v kultivačných nádobách, na úpravu pôdy a ako plášte káblov, v hygienických výrobkoch, ako sú tampóny alebo plienky, alebo v produktoch na hygienu zvierat.
29. Použitie kompozície podľa nárokov 3 až 10 alebo vyrobenej podľa nároku 27 vo forme prášku alebo ako disperzie v hydrofóbnom médiu, voliteľne v kombinácii so stabilizátormi disperzií alebo v zmesi s inými látkami.
SK1316-95A 1993-05-03 1993-05-03 Polymérna kompozícia, spôsob jej výroby a jej použ SK280641B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/EP1993/001062 WO1994025521A1 (de) 1992-03-05 1993-05-03 Polymerzusammensetzungen, herstellung von polymerzusammensetzungen, insbesondere absorptionsmaterialien und deren verwendung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK131695A3 SK131695A3 (en) 1997-01-08
SK280641B6 true SK280641B6 (sk) 2000-05-16

Family

ID=8165728

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1316-95A SK280641B6 (sk) 1993-05-03 1993-05-03 Polymérna kompozícia, spôsob jej výroby a jej použ

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5736595A (sk)
EP (1) EP0701587B1 (sk)
JP (1) JPH08509511A (sk)
KR (1) KR100292923B1 (sk)
AU (1) AU677581B2 (sk)
BG (1) BG62857B1 (sk)
CA (1) CA2161904C (sk)
DE (1) DE59307096D1 (sk)
ES (1) ES2107021T3 (sk)
FI (1) FI955226A (sk)
PL (1) PL174749B1 (sk)
RU (1) RU2146270C1 (sk)
SK (1) SK280641B6 (sk)
TW (1) TW311922B (sk)

Families Citing this family (53)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20040138329A1 (en) * 1992-04-20 2004-07-15 Board Of Regents Of The University Of Texas System Gels for encapsulation of biological materials
US6060534A (en) * 1996-07-11 2000-05-09 Scimed Life Systems, Inc. Medical devices comprising ionically and non-ionically crosslinked polymer hydrogels having improved mechanical properties
US6368356B1 (en) * 1996-07-11 2002-04-09 Scimed Life Systems, Inc. Medical devices comprising hydrogel polymers having improved mechanical properties
EP2295493B1 (en) * 1996-12-13 2012-09-19 DSG International Limited Highly absorbent composite compositions, absorbent sheets provided with the compositions, and process for producing the same
DE19652762A1 (de) 1996-12-18 1998-08-06 Henkel Kgaa Quellbarer Schmelzklebstoff
GB9820573D0 (en) * 1998-09-22 1998-11-11 Ind Zeolite Uk Ltd Water absorbing composition
DE19859728A1 (de) 1998-12-23 2000-06-29 Henkel Kgaa Wasserquellbarer Schmelzklebstoff
US6562743B1 (en) 1998-12-24 2003-05-13 Bki Holding Corporation Absorbent structures of chemically treated cellulose fibers
US6169223B1 (en) 1999-02-08 2001-01-02 Internationale Verbandstoff Fabrik Schaffhausen Compress for medical treatment
WO2000059556A2 (en) * 1999-04-06 2000-10-12 Sca Hygiene Products Zeist B.V. Hygienic absorbent with odour control
WO2000078448A1 (en) * 1999-06-22 2000-12-28 Sustainable Technologies Corporation Encapsulant compositions, methods and devices for treating liquid spills
US6794557B1 (en) 1999-07-16 2004-09-21 Associated Hygienic Products Llc Disposable absorbent article employing an absorbent composite and method of making the same
AU785075C (en) * 2000-07-03 2007-07-12 Nft Industries, Llc Controlled release agricultural products and processes for making same
WO2002072961A1 (fr) * 2001-03-13 2002-09-19 Sony Corporation Absorbeur et son procede de fabrication
US6833488B2 (en) 2001-03-30 2004-12-21 Exotech Bio Solution Ltd. Biocompatible, biodegradable, water-absorbent material and methods for its preparation
DE10157350A1 (de) * 2001-11-22 2003-05-28 Stockhausen Chem Fab Gmbh Herstellung von Wirkstoffzusammensetzung durch Extrudieren von wasserabsorbierenden Polymeren
CA2382419A1 (en) * 2002-04-24 2003-10-24 Le Groupe Lysac Inc. Synergistic blends of polysaccharides as biodegradable absorbent materials or superabsorbents
JP4132993B2 (ja) * 2002-06-03 2008-08-13 住友精化株式会社 吸水性樹脂およびその製造方法
WO2005063309A2 (en) * 2003-12-19 2005-07-14 Bki Holding Corporation Fibers of variable wettability and materials containing the fibers
CA2557881A1 (en) * 2004-03-02 2005-09-15 Exotech Bio Solutions Ltd. Biocompatible, biodegradable, water-absorbent hybrid material
US20070082982A1 (en) * 2005-10-11 2007-04-12 The Procter & Gamble Company Water stable compositions and articles comprising starch and methods of making the same
WO2007049952A1 (en) * 2005-10-28 2007-05-03 Nature Products Holding B.V. Polymeric compound, method of preparing a polymeric compound, use of a polymeric compound
JP2009532532A (ja) * 2006-03-30 2009-09-10 ジェレシス, インク. バイオ用途用のスチレン−無水マレイン酸コポリマ及びそれらの製剤
US20080082065A1 (en) * 2006-10-02 2008-04-03 Weyerhaeuser Co. Mixed polymer superabsorbent fibers containing cellulose
CA2603610C (en) * 2006-10-02 2010-08-17 Weyerhaeuser Company Superabsorbent particles containing carboxyalkyl cellulose and methods for their preparation
US7625463B2 (en) 2006-10-02 2009-12-01 Weyerhaeuser Nr Company Methods for the preparation of fibrous superabsorbent composite containing cellulose
US7645806B2 (en) * 2006-10-02 2010-01-12 Weyerhaeuser Nr Company Methods for the preparation of superabsorbent particles containing carboxyalkyl cellulose
US7785710B2 (en) * 2006-10-02 2010-08-31 Weyerhaeuser Nr Company Superabsorbent particles containing carboxyalkyl cellulose and temporary metal crosslinks
US7717995B2 (en) * 2006-10-02 2010-05-18 Weyerhaeuser Nr Company Methods for the preparation of mixed polymer superabsorbent fibers containing cellulose
US20080078514A1 (en) * 2006-10-02 2008-04-03 Weyerhaeuser Co. Methods for the preparation of cellulose fibers having superabsorbent particles adhered thereto
US20080081165A1 (en) * 2006-10-02 2008-04-03 Weyerhaeuser Co. Fibrous superabsorbent composite containing cellulose
AU2007313630B2 (en) * 2006-10-31 2013-07-04 Bio-Tec Environmental, Llc Chemical additives to make polymeric materials biodegradable
US8513329B2 (en) 2006-10-31 2013-08-20 Bio-Tec Environmental, Llc Chemical additives to make polymeric materials biodegradable
US7591891B2 (en) * 2007-06-25 2009-09-22 Weyerhaeuser Nr Company Fibrous blend and methods of preparation
US7749317B2 (en) 2007-06-25 2010-07-06 Weyerhaeuser Nr Company Fibrous blend and method of making
WO2009022358A1 (en) * 2007-08-10 2009-02-19 Luigi Ambrosio Superabsorbent polymer hydro gels and a method of preparing thereof
CN104888264B (zh) 2008-01-14 2018-01-09 北京环球利康科技有限公司 生物相容性止血、防粘连、促愈合、外科封闭的变性淀粉材料
US7833384B2 (en) * 2008-06-30 2010-11-16 Weyerhaeuser Nr Company Method for making fiber having biodegradable superabsorbent particles attached thereto
US8641869B2 (en) * 2008-06-30 2014-02-04 Weyerhaeuser Nr Company Method for making biodegradable superabsorbent particles
US20090326180A1 (en) * 2008-06-30 2009-12-31 Weyerhaeuser Co. Biodegradable Superabsorbent Particles Containing Cellulose Fiber
US8084391B2 (en) * 2008-06-30 2011-12-27 Weyerhaeuser Nr Company Fibers having biodegradable superabsorbent particles attached thereto
US8101543B2 (en) * 2008-06-30 2012-01-24 Weyerhaeuser Nr Company Biodegradable superabsorbent particles
US20090325797A1 (en) * 2008-06-30 2009-12-31 Weyerhaeuser Co. Biodegradable Superabsorbent Particles
US7959762B2 (en) * 2008-06-30 2011-06-14 Weyerhaeuser Nr Company Method for making biodegradable superabsorbent particles
US8891923B2 (en) 2008-12-30 2014-11-18 Draka Comteq, B.V. Perforated water-blocking element
US9042693B2 (en) * 2010-01-20 2015-05-26 Draka Comteq, B.V. Water-soluble water-blocking element
US8474637B2 (en) 2010-07-07 2013-07-02 Pepsico, Inc. Releasable entrapment of aroma using a polymeric matrix
US8682123B2 (en) 2010-07-15 2014-03-25 Draka Comteq, B.V. Adhesively coupled optical fibers and enclosing tape
CA2838006C (en) 2011-06-07 2020-06-02 Gelesis Ip, Lp Method for producing hydrogels
EA035369B1 (ru) 2014-06-02 2020-06-03 Эйнево Текнолоджиз, Ллс Модифицированный крахмал и способы его получения и использования
BR112017016200B1 (pt) 2015-01-29 2022-09-20 Gelesis, Llc Carboximetilcelulose reticulada com ácido cítrico e seu uso, método para a sua produção e composição farmacêutica
EP3380577A4 (en) 2015-11-23 2019-04-17 Tethis, Inc. COATED PARTICLES AND METHODS OF PRODUCTION AND USE
KR20230162556A (ko) * 2022-05-20 2023-11-28 주식회사 엘지화학 폴리머 재료

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4373036A (en) * 1981-12-21 1983-02-08 Block Drug Company, Inc. Denture fixative composition
US4952550A (en) * 1989-03-09 1990-08-28 Micro Vesicular Systems, Inc. Particulate absorbent material
DE4029591C2 (de) * 1990-09-19 1995-01-26 Stockhausen Chem Fab Gmbh Verfahren zur Herstellung von Absorptionsmaterial auf Polymerbasis mit Zusatz von wasserlöslichen Substanzen und Verwendung dieses Absorptionsmaterials zur Aufnahme und/oder zur nachfolgenden Abgabe von Wasser oder wäßrigen Lösungen
DE4206857C2 (de) * 1992-03-05 1996-08-29 Stockhausen Chem Fab Gmbh Polymerzusammensetzung, Absorptionsmaterialzusammensetzung, deren Herstellung und Verwendung

Also Published As

Publication number Publication date
PL311586A1 (en) 1996-02-19
AU677581B2 (en) 1997-05-01
TW311922B (sk) 1997-08-01
EP0701587B1 (de) 1997-08-06
ES2107021T3 (es) 1997-11-16
CA2161904A1 (en) 1994-11-10
DE59307096D1 (de) 1997-09-11
FI955226A0 (fi) 1995-11-01
PL174749B1 (pl) 1998-09-30
BG100175A (bg) 1997-01-31
CA2161904C (en) 2001-01-30
BG62857B1 (bg) 2000-09-29
SK131695A3 (en) 1997-01-08
AU4029693A (en) 1994-11-21
EP0701587A1 (de) 1996-03-20
RU2146270C1 (ru) 2000-03-10
US5736595A (en) 1998-04-07
KR100292923B1 (ko) 2001-06-15
FI955226A (fi) 1995-11-01
JPH08509511A (ja) 1996-10-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK280641B6 (sk) Polymérna kompozícia, spôsob jej výroby a jej použ
SK131595A3 (en) Polymer composition, absorbent material composition, their production and use
SK281991B6 (sk) Polymérna kompozícia, kompozícia obsahujúca aktívnu látku, spôsob ich výroby a použitie
DE4206850C2 (de) Polymerzusammensetzungen, Herstellgung von Polymerzusammensetzungen, insbesondere Absorptionsmaterialien und deren Verwendung
JP2007270152A (ja) ポリマー組成物、吸収材組成物、その製造および使用
RU2126427C1 (ru) Полимерная композиция и способ ее получения
KR100278391B1 (ko) 중합체 조성물, 흡수제 조성물, 이들의 제조 방법 및 사용 방법
CZ289320B6 (cs) Polymerní systém, zvláątě absorpční systém , způsob jeho přípravy a jeho pouľití
CZ289919B6 (cs) Polymerní systém, zvláątě absorpční systém, způsob jeho přípravy a jeho pouľití
HU216902B (hu) Polimerkompozíciók - elsősorban nedvszívó készítmények -, valamint azok előállítása és alkalmazása